Zpět na seznam míst co vidět v Lyonu
Lyon

Čtvrť La Croix-Rousse

Jedná se o další zajímavou čtvrť na svahu kopce, která je typická pro své traboules (průchody přes domy a jejich nádvoří spojující 2 ulice). Tato čtvrť je modernější (z 19. století), ale díky ní byl Lyon 1. průmyslovým městem ve Francii. V té době se sem přestěhovali tkalci hedvábí ze čtvrti Vieux Lyon, proto vznikla tahle celá čtvrť. Novinkou se staly jejich vysoké byty, protože tkalcovské stroje byly vysoké až 4 metry, tak tomu museli přizpůsobit své obydlí. 

Najdete tu také řadu památek a kostelů. Nejstarší památkou čtvrti je římské divadlo Tří Gaulsů (otevřené nonstop a přístupné zdarma). Jediným dochovaným barokním kostelem ve městě je kostel Saint-Bruno des Charteux, v němž je umístěn jeden z nejkrásnějších baldachýnů ve Francii (stříška se závěsy nad trůnem nebo oltářem). Dále zde najdete kostel sv. Augustina z počátku 20. století postavený ve stylu kombinující románský a byzantský styl. Pokud se budete chtít projít traboules, tak hledejte nad dveřmi lucerny nebo jiné označení, najdete je například na spojnicích ulic 7 Rue Mottet-de-Gérando a 8 Rue Bodin, 9 place Colbert a 14 bis montée St Sébastien, 30 bis Rue Burdeau a 17 Eue René Leynaud, ale i mnoho dalších. 

Pokud máte rádi umění, jděte na Mur des Cantus. Jedná se o budovu, jejíž celá fasáda je namalovaná a má odkazovat k historii a typické architektuře této čtvrti. Pokud by vás zajímalo víc takových maleb, v Lyonu jich najdete mnoho. Více informací si zjistěte na: citecreation.fr.

Jednou ze zajímavostí je také malá zahrada Jardin Rosa Mir vedle místní nemocnice. Zajímavá a krásná je svou odlišností, připomínající parky od Gaudího v Barceloně. Park je totiž tvořen spoustou mušlí, minerálů a květin. Otevřena je bohužel jen v sezoně (1. 4.–31. 10.) a pouze v sobotu mezi 14:00–17:30 hod., vstupné se neplatí. Nachází se zde zpoplatněné parkoviště nebo sem můžete dojet metrem linkou C na stanici Hénon či autobusem č. 13 na stanici Hôpital de la Croix-Rousse. 

  • Naviguj: 45.7772, 4.83223

Další místa v Lyonu

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 7 měs
Navrhni úpravu