Paříž
Paříž

39 míst co vidět v Paříži

Muzeum Louvre

Louvre

Muzeum umění v Paříži je nejnavštěvovanějším muzeem na světě a řadí se na 2. místo ve své velikosti po Ermitáži v Petrohradu. Proslavily ho známé umělecké sbírky, především Da Vinciho obraz Mona Lisa, ale stalo se též součástí filmů a knih. Umístěno je v bývalém paláci francouzských králů Palais du Louvre. Už ve 12. století zde stála pevnost, jejíž pozůstatky si můžete prohlédnout v podzemí muzea. Muzeu daly vzniknout původní sbírky ze 16. století, které skoupil král Ludvík XIV., ale až v roce 1793 byly poprvé vystaveny v paláci pro veřejnost. K rozšíření sbírky velmi napomohl sám Napoleon Bonaparte, který dovážel díla z celého světa. Dnešní podoba muzea pochází z 19. století, ale slavná skleněná pyramida u vchodu byla otevřena v roce 1989.

Rozdělení muzea a sbírky

Celkem je muzeum rozděleno do 7 oddělení, obsahuje přes 550 000 předmětů, z nichž je vystaveno kolem 35 000. 

 • Egyptské starožitnosti – najdete tu největší sbírku civilizace mimo Egypt. Prohlédnete si umění, svitky papyru, oděvy, ale i samotné mumie. 
 • Blízkovýchodní starožitnosti – pochází z území před vlivem islámu, tedy Levant, Mezopotámie a Persie.
 • Řecké, etruské a římské starožitnosti – patří k těm nejstarším sbírkám muzea. Ve sbírkách jsou slavná umělecká díla jako Venuše Miloská, Niké jako Okřídlené vítězství, bohové Héra a Apollón a mnoho dalšího. 
 • Islámské umění z celého světa je nejnovější sbírkou muzea. Najdete zde exponáty keramické, ze skla, kovu nebo třeba ze slonoviny a dále též koberce.
 • Sochařství – zahrnuje díla do roku 1850, která nepatří k řeckému a římskému sektoru. Vystavuje převážně francouzské sochařství od románského umění.
 • Dekorativní umění a jeho oddělení – sbírky od středověku po 19. století. Jedná se převážně o keramiku, bronzové předměty nebo korunovační klenoty. 
 • Oddělení malby – nejvýznamnější sbírka s obrazy od 13. století do roku 1848. Více než polovinu zaujímají francouzští umělci, ale najdete tu také významná díla od italských umělců jako Raphaela, Michelangela nebo Leonarda da Vinciho či nizozemců Vermeera a Rembrandta. Posledním oddělením jsou tisky a kresby, tedy práce na papíře. Zahrnují mědirytiny, knihy a jiné tisky. 

Abyste si v klidu prohlédli všechny sbírky, nebude vám stačit ani 1 den. Na prohlídku si opravdu vyčleňte alespoň půl dne, ale lépe celý den, podle toho, co budete chtít projít. Budova muzea se skládá ze 3 křídel (pojmenovaných Richelieu, Sully a Denon) a každé má 5 úrovní, která jsou propojená schodišti a výtahy. Nutností je vzít si zadarmo mapu muzea, jelikož se zde snadno ztratíte. Do samotného muzea vedou 3 vchody. Hlavní se nachází skrz velkou skleněnou pyramidu, často zde však vedou dlouhé fronty. Další vchod ústí přes podzemní nákupní centrum Carrousel du Louvre kolem 2. menší pyramidy a 3. vchod je Porte des Lions v denonském křídle.

Vstupné a jak koupit vstupenky

Vstupenky můžete koupit na místě, ale nevyhnete se dlouhým frontám (často více než hodinu), anebo mírně dráž online, za to však zřídkakdy budete na vstup čekat déle než 30 minut. Osoby do 18 let a studenti do 26 let s průkazem mají vstupné zadarmo, ovšem i těm doporučujeme si zakoupit vstupenku za nulovou cenu online, aby se vyhnuli frontám.

Online vstupenky jsou na konkrétní čas a datum a neplatí jindy, dorazte tedy včas. Jediným místem pro prodej online vstupenek je oficiální web www.louvre.fr.

Ceny vstupenek:

 • Dospělí na místě – 15 EUR
 • Dospělí online – 17 EUR
 • Děti a studenti do 25 let – zdarma (je nutné předložit ISIC kartu)
 • Držitelé Paris Museum Pass – zdarma (je nutné rezervovat online časový slot pro vstup)

Vstup zdarma každou první sobotu v měsíci večer byl zrušen v roce 2021.

Otevírací doba

Otevírací doba se trochu liší a zavřeno je vždy v úterý.

 • Pondělí, čtvrtek, sobota a neděle: 9:00– 18:00 hod.,
 • středa a pátek: 9:00–21:45 hod, 
 • Aktuální časy najdete na oficiálním webu.

Jak se sem dostat

Muzeum se nachází na břehu řeky Seiny a před ním se rozprostírá park Jardin des Tuileries. Jezdí sem metro linky 1 a 7 na stanici Palais-Royal Musée du Louvre a linka 14 na stanici Pyramides. V okolí se nachází také několik autobusových zastávek a garáže na parkování, které jsou zpoplatněné.

Ubytování u Louvre

Patříte k opravdovým nadšencům umění a chcete v Louvru strávit i několik dní? Pak se jistě bude hodit některý z hotelů v blízkosti, který eliminuje čas dojíždění.

Nejlevnější hotel s cenami kolem 3 300 Kč za noc pro 2 v docházkové vzdálenosti asi 5 minut se jmenuje Montpensier, naopak nejbližším ubytováním jen pár kroků od Louvru je 5* Hôtel du Louvre by Hyatt s cenami od 8 000 Kč.

Chystáš se do Paříže?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 25. 05. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.