Papuchalk tlustozobý
Island

47 míst co vidět na Islandu

Kerlingarfjöll

Hora, Horký pramen

Kerlingarfjöll

Čarokrásné sopečné pohoří Kerlingarfjöll se nachází ve střední a poměrně těžko dostupné části Islandu, což z hor činí krásně klidné a tiché místo bez davů turistů.

Porovnat ceny autopůjčoven - Island

Pohoří o rozloze asi 100 kilometrů čtverečných se vyznačuje holou krajinou bez špetky vegetace, avšak se stovkami a tisícovkami malých klikatých údolíček, roklí a kopců zbarvených do žluta až ruda, čímž trochu připomínají známější oblast Duhových hor.

Pohoří Kerlingarfjöll stoupá až do výšek přes 1 400 metrů, vy se však většinou budete pohybovat ve výškách mezi 800 a 1 200 metry.

Pěší turistika a termální prameny

Hory jsou protkány desítkami kilometry turistických stezek, které jsou většinou bezpečné a pohodlné, musíte však počítat s velmi častými prudkými převýšeními, byť obvykle docela krátkými. To však přidává na rozmanitosti i krásných výhledech.

Hlavním výchozím bodem je turistický resort Aðalskáli (poloha na mapě: en.mapy.cz) s hotelem, kempem i malým obchodem s potravinami. Další výchozí bod, kam lze ještě dojet autem, je nedaleko geotermální oblasti Hveradalir (parkoviště se nachází na tomto místě).

Kerlingarfjöll se pyšní mnoha fumarolami a geotermálním prameny, na které narazíte v každém údolí. Většina z nich je však tak horká, že se v nich nedá koupat, na to vás vždy upozorní varovné tabulky.

Jak se tam dostat?

Oblast je přístupná pouze terénními auty s náhonem 4x4, které však půjčují všechny islandské autopůjčovny.

Vypravit se musíte po vnitrozemské prašné silnici F35, která vede napříč Islandem od jihu na sever a odbočit na značené křižovatce na ještě menší silničku F347, jež vás dovede až k hotelovém resortu v osadě Aðalskáli. Podívejte se na mapu trasy z Reykjavíku.

Chystáš se na Island?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 06. 11. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.