Průvodce státem

Makedonie

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Neobjevená perla Balkánu

Letecky snadno dostupná a dodnes nepoznaná balkánská perla, která nabízí bezpočet možností pro cestovatele. Ohromí nádhernou přírodou, architekturou s prvky islámu i křesťanství, jezerem Ohrid či překrásnými národními parky. Návštěvu Makedonie si prostě nesmíte nechat ujít.

Průvodce pro tebe napsal Jury
Víza
Na občanku
Do Makedonie můžeš na pas a občanku po dobu pobytu 90 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
V Ohridu se vykoupeš v létě, po horách radši na jaře/podzim.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 48 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Makedonie

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Území dnešní Makedonie bylo Slovany osídleno již v průběhu 6. století, postupem času se však dostalo pod vliv Byzantské říše, která sem šířila křesťanství. Ve 14. století se oblast stala součástí Osmanské říše. Turecká vláda trvala až do 20. století, kdy byla země během balkánských válek zbavena Turků a rozdělena mezi Bulharsko, Řecko, Srbsko a Albánii.

Po první světové válce vzniklo Království Srbů, Chorvatů a Slovinců i Makedonie se stala jeho součástí. Za druhé světové války bylo makedonské území anektováno Bulhary. Po osvobození zde byla v rámci Jugoslávie vyhlášena Lidová republika Makedonie, jež byla v červenci 1963 přejmenována na Socialistickou republiku Makedonie.

Jako jediná z bývalých jugoslávských zemí vyhlásila Makedonie nezávislost v roce 1991 a zároveň nebyla postižena válečným konfliktem.

V dnešní době je stále v zemi napětí trvající mezi Makedonci a Albánci. V letech 2000–2001 dokonce v zemi zuřil ozbrojený spor mezi vládou a albánskými povstalci a země byla na pokraji občanské války. K dalším etnickým nepokojům došlo například naposledy v roce 2015.

Pevnost ve Skopje, Makeodnie

Lidé

Makedoňané jsou velmi přátelští lidé. Není problém si najít mezi nimi i za krátkou dobu velmi dobré přátele. Příslušníci albánské menšiny naopak přátelští příliš nejsou, někteří jedinci mohou býti i agresivní.

V Makedonii žije celkem 65 % Makedonců, 25 % Albánců a dále Turci, Romové, Srbové a další. V zemi převládá pravoslaví (65 %), žije zde také hodně muslimů (více než 30 %).

Svátky

Makedonie slaví klasické svátky – Vánoce (pravoslavné – 7. ledna), Nový rok, Velikonoce, Svátek práce. Největšími národními svátky jsou Den republiky – slaví se 2. srpna v den, kdy v roce 1944 byla ustanovena Makedonská republika, dále 8. září Den nezávislosti od Jugoslávie, 11. říjen jako připomínka začátku antifašistického odboje v roce 1941. Kromě toho v Makedonii slaví stejně jako u nás Den svatého Cyrila a Metoděje – avšak zde 24. května. Dalšími svátky jsou ještě Den Makedonské revoluce či Den svatého Klementa z Ohridu 8. prosince.

Otevírací doba obchodů se často pohybuje od 7 do 20 hodin, menší obchody zavírají kolem 17 hodin. V neděli je velká část obchodů uzavřena, některé však mají otevřeno od 7 do 15 hodin. Od 19. hodiny večer až do 6. hodiny ráno platí mimo restaurační zařízení zákaz prodeje alkoholických nápojů. Doporučujeme si proto udělat zásoby předem.

Jazyk

Makedonština patří do skupiny jihoslovanských jazyků, někteří ji nazývají pouze nářečím bulharštiny, které je velmi podobná. Je zapisována upravenou cyrilicí, proto může mít cestovatel problém s přečtením nápisů, pokud cyrilici neovládá. Jazykem mluví okolo tří milionů lidí. Hlavní město Skopje a některé regiony s větším podílem Albánců jsou dvojjazyčné – spolu s makedonštinou je zde úředním jazykem i albánština. Angličtinu ovládá zejména mladá generace, v převážně albánských částech země lze komunikovat i v němčině. Obecně ale není problémem se „rukama nohama“ domluvit.

Minislovníček:

 • Ahoj – Zdravo
 • Dobrý den – Dober den
 • Na shledanou – Doviduvaňe
 • Děkuji – Blagodaram
 • Prosím – Vy se molam
 • Omlouvám se – Izvinete
 • Na zdraví – Na zdravje
 • Pivo – Pivo
 • Ano – Da
 • Ne – Ne

Turismus

Turisté navštěvují hlavně jezero Ohrid a centrum Skopje – nejčastěji se jedná o obyvatele okolních států (Albánci, Srbové, Bulhaři atd.). Země není na turismus příliš připravena, síť informačních středisek není rozvinutá a má omezenou otevírací dobu. Hotelů/hostelů/airbnb je v oblasti Skopje, Ohridu a na dalších místech Makedonie pro turisty dostatek. Významná turistická místa jsou také v podobě národních parků.

Geografie

Makedonie je vnitrozemským státem, který sousedí se Srbskem a Kosovem na severu, Bulharskem na východě, Řeckem na jihu a s Albánií na západě. Hlavní město Skopje leží v severní části země. Rozloha Makedonie je zhruba třikrát menší než Česká republika. Jedná se o hornatou zemi, nejvyšším vrcholem je Velký Korab s nadmořskou výškou 2.764 m, který leží na hranicích s Albánií na západě. V této části Makedonie se také nachází dvě významná jezera – Ohridské a Prespanské, ta jsou nejvýznamnějšími turistickými cíli.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Makedonský denár

Místní měnou je makedonský denár (MKD), který se dělí na 100 deni. Používá se ve formě mincí o hodnotě 50 deni a 1, 2, 5, 10 nebo 50 denárů. Bankovky mají nominální hodnoty 10, 50, 100, 200, 500, 1.000, 2.000 až 5.000 denárů. V případě převodu na české koruny se 1 denár rovná přibližně 50 haléřům.

Makedonský dinár

Směnárny a platba kartou

Eura nebo dolary můžete po příletu směnit bez problémů přímo na letišti ve Skopji či později v jakékoli bance či směnárně. Výběry kartou z bankomatů lze provést ve všech bankách i v rušnějších lokalitách. Platby jsou akceptovány omezeně, u některých obchodů i v ubytovacích zařízeních je možné platit pouze hotově, stejně jako na tržišti.

Kolik co stojí

Ceny v Makedonii jsou obecně nižší než v České republice. Potraviny jsou zde o 30 % levnější, pouze za některé položky (pivo) zaplatíte více než u nás. Doprava vychází také levněji, nejvýraznější rozdíl je v cenách taxi, které se v Makedonii vyplatí využívat.

Příklady cen:

 • Lístek na autobus – 35 den
 • Taxi za 1 km – 25 den
 • Ubytování v hotelu okolo – 1.250 den
 • Voda 1,5 l – 23 den
 • Místní pivo v supermarketu – 44 den
 • Místní pivo v restauraci – 100 den
 • Jídlo v restauraci – 250 den
 • Krabička cigaret – 120 den

Spropitné a smlouvání

Spropitné není podmínkou, naopak je kladně přijímáno. Smlouvat je výhodné zejména na tržištích – ve Skopji, kde jsou však u některých položek, např. zeleniny a ovoce, ceny pevné.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel bydlí v hostelu za 7 eur, stravuje se jídlem z pouličních stánků, které stojí 3–4 eura + 1 euro utratí za nápoj z obchodu. Chodí pěšky, občasně se přepravuje hromadnou dopravou. Denní rozpočet tak bude činit přibližně 20 eur osoba/den.

Zlatá střední cesta obsahuje dvojlůžkový pokoj v hotelu od 30 eur + od 6 eur jídlo v restauraci + od 1,5 eura nápoj. Půjčení auta stojí od 30 eur na letišti ve Skopji. Za den tedy utratíte okolo 50 eur na osobu.

Luxusní varianta zahrnuje dvojlůžkový pokoj v 5 hvězdičkovém hotelu od 70 eur + od 15 eur jídlo v restauraci (+ od 4 eur nápoje). Půjčení luxusního auta Audi vychází na cca 150 eur. Denní rozpočet na tak vychází 170 eur na osobu.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Makedonie

Nejrychlejší možností, jak se dostat do Makedonie, je letecky. V zemi fungují dvě mezinárodní letiště, v Ohridu a ve Skopji. Zatímco do Ohridu létá pravidelná linka Wizz Air z Londýna a Basileje, pro cestovatele ze střední Evropy je výhodné letět na hlavní makedonské letiště ve Skopji, kde operuje stejný dopravce Wizz Air. Provozuje přímé linky z Bratislavy, Budapeště či Berlína a ceny zpátečních letenek se pochybují okolo 1.000 Kč. V případě akčních nabídek se cena může snížit i pod 800 Kč. Z Prahy je možné se dostat do Makedonie také s ČSA, u nichž ceny zpátečních letenek začínají na 3.000 Kč. Na letiště Alexandra Velikého létá i společnost Austrian Airlines.

Jak se nejlépe dopravovat

Nejlevnější variantou dopravy po Makedonii je využití veřejné dopravy v podobě vlaků a autobusů. Železniční síť nicméně není příliš rozvinutá a je proto lepší používat autobusy, které jsou dražší. Mezi většími městy jezdí několik společností se stejnými cenami vícekrát denně a například jízdenka mezi dvěma největšími makedonskými městy Skopjí a Kumanovo vyjde průměrně na 150 denárů.

Autobus ve Skopje

Jízdní řády – odjezdy a příjezdy z jednotlivých autobusových nádraží najdete zde: sas.com.mk. Na stránce e-avtobuska.mk je pak možné koupit některé jízdenky i elektronicky, nicméně je možné si je koupit také přímo u řidiče. Problémem může být, že vše je psáno cyrilicí. Druhou možností je vyhledání spojení na stránce: balkanviator.com, na které se lze přepnout jazyk do angličtiny, němčiny a dalších asi dvaceti jazyků.

Půjčení auta

Půjčení auta doporučujeme na letišti ve Skopji, protože půjčovny nejsou v zemi příliš hojné. Cena se odvíjí podle typu vozidla, sezony a u menších vozů začíná již na 20 eurech za den.

V Makedonii se jezdí standardně vpravo, silnice jsou ve většině případů poměrně kvalitní. Je potřeba upozornit, že balkánští řidiči nejsou příliš ohleduplní a velmi často nedodržují dopravní předpisy.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Makedonská kuchyně

Makedonská kuchyně je kombinací balkánské a středozemní kuchyně. Objevují se zde i turecké vlivy z dlouholeté vlády Osmanské říše. Základem je maso, často jsou konzumovány i ryby.

Národním jídlem je tavčegravče, pokrm připravovaný z čerstvých fazolí, které jsou zapečeny s masem a dalšími surovinami. Dalším tradičním pokrmem je burek, kebapi a další jídla typická pro celý Balkán.

Tavčegravče

Z alkoholu rozhodně ochutnejte makedonskou rakiji a místní víno. Na dobré chuťové úrovni je i makedonské pivo, například značky Skopsko.

Obvyklé ceny v restauracích

V restauracích se ceny za polední menu pohybují již od 4 eur, za večeři utratíte zhruba stejně, záleží na konkrétním výběru stravovacího zařízení. Snídat se nevyplatí v hotelech, v pouličních bistrech koupíte burek a jiné balkánské speciality za 1 euro. V částech Makedonie s albánskou menšinou může být možností stravování formou kebabu s cenou od 2 eur na trhu po 3 eura v restauraci.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Národní parky

Milovníci přírody mohou v Makedonii navštívit několik národních parků, které nabízí mnoho možnosti pro aktivity v zimních i letních měsících.

Národní park Pelister leží na jihu země u albansko-řeckých hranic v pohoří Baba, je domovem několika vzácných druhu rostlin i zvířat. V národním parku se nachází také dvě jezera ledovcového původu. V létě je toto místo ideální pro turistiku, v zimě je možnost si zde zalyžovat.

NP Pelister

U hranic s Albánií najdeme i další národní park – NP Mavrovo, jenž je vyhledáván pro možnost turistiky, cyklisticky i lyžování. Leží v pohoří Bistra a jedním z nejzajímavějších míst, kde strávit čas, je jezero Mavrovo. To vzniklo zatopením údolí po výstavbě přehrady a dnes je kromě turistů vyhledáváno i rybáři. Zajímavosti národního parku Mavrovo je vysoký výskyt rysů evropských.

Po stopách československého hrdiny

Přímo v centru Skopje nedaleko Domu Matky Terezy se nachází památník Roberta Gajdíka, československého občana, který od roku 1939 žil v Makedonii a kterého v roce 1942 popravili fašisté (41°59'31.98"N 21°25'55.32"E).

Robert Gajdík je v Makedonii uctíván jako národní hrdina, jeho památku si připomíná stejnojmenné občanské sdružení a je po něm pojmenována městská část ve Skopji, kde stojí jeho památník.

Adrenalinová zábava

Pro milovníky adrenalinu je Makedonie přímo dělaná. Můžete například využit možnosti paraglidingu. Sportovní kluby ve Skopji i jinde nabízí půjčení kompletního vybavení i služby profesionálního průvodce. Odměnou vám bude pohled na překrásnou makedonskou krajinu.

Potápění

Makedonie nabízí i možnosti potápění, zvláště oblast Ohridského jezera, které uchvátí svou průzračnou vodou i vzácnými endemickými druhy zvířat a rostlin. Na místě je možnost půjčit si profesionální vybavení a pronajmout si instruktora.

Kanoistika

V kaňonu Matka, na Ohridském i Prespanském jezeře si můžete půjčit kánoi a vydat se poznávat vodní radovánky přímo na vodní hladině.

Kultura

Kulturní život je situován hlavně do hlavního města Skopje a do oblasti Ohridského jezera. Každý rok v červenci se koná v Ohridu slavný balkánský folklorní festival, jehož se každoročně účastní více než tisíc účinkujících. Ve stejném měsíci se v Ohridu koná také Ohridský letní festival a na přelomu července a srpna jednodenní Ohrid Calling, na němž vystupují největší hvězdy elektronické taneční hudby. Ve Skopji je pravidelně pořádán v říjnu jazzový festival.

Lyžování

Pokud si přejete zažít lyžovačku bez návalu turistů, tak rozhodně jeďte do Makedonie. Ta nabízí několik lyžařských středisek a kilometry kvalitních sjezdovek. Nejvýznamnější jsou střediska v Popově Šapce či v Mavrovu, které je zároveň jedním z nejmodernějších lyžařských středisek na Balkáně

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Kriminalita

Makedonie je relativně bezpečná země. Turista by se však neměl zapojovat do sporu mezi Albánci a Makedonci. Zvýšenou opatrnost je doporučeno dodržovat při cestách do horských příhraničních regionů s Kosovem a Albánií, turisté by se měli zdržovat ve větších osadách a turistických lokalitách. Návštěvu pohoří Koráb je lepší uskutečnit s důvěryhodným místním doprovodem.

Důležité kontakty

Velvyslanectví ČR ve Skopji: mzv.cz/skopje

 • Ul. Todor Aleksandrov 35, 1000 Skopje, tel.: +389 2 / 3109805
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Pro cesty do Makedonie není potřeba žádné vízum, naopak stačí pouze pas či občanský průkaz. Pobyt však nesmí přesáhnout 90 dní.

V případě vstupu s občanským průkazem je cizinec na hraničním přechodu zpravidla vyzván k vyplnění formuláře – průvodky, kterou orgán provádějící hraniční kontrolu opatří vstupním razítkem s datem. Tento formulář je třeba mít při sobě po celou dobu pobytu a předložit ho hraniční kontrole při opuštění území Makedonie.

Další dokumenty

Nejsou potřeba.

Očkování

Pro cesty do Makedonie vám postačí běžný cestovatelský základ v podobě očkování žloutenky A+B, břišní tyfus a tetanus.

Celní předpisy

Bezcelně lze dovézt 200 kusů cigaret nebo 250 g tabáku, 1 litr alkoholu s obsahem vyšším než 22 % a 2 litry s nižším obsahem alkoholu, například 2 litry vína.

Co vidět a navštívit v Makedonii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Makedonii

Zavřít boční panel

Ohrid

Kdo nenavštívil Ohridské jezero, jako by v Makedonii nebyl. Toto jezero nacházející se v tektonické kotlině na hranicích mezi Albánií a Makedonií se řadí mezi největší krasová jezera na světě. Jezeru dominuje město Ohrid, podle něhož je odvozen jeho název. Město Ohrid má bohatou historii, která sahá až do starověku, kdy ho obýval makedonský král Filip II. Makedonský. Ve středověku se dokonce jednalo o jedno z nejdůležitějších měst na Balkáně – z této doby se zachovala zejména Samuelova pevnost tyčící se nad městem a kostel svaté Sofie z 11. století. V Ohridu a okolí se nachází i další významné pravoslavné kostely, třeba kostel sv. Jovan Kaneo rozkládající se na romantickém útesu nad jezerem.

Zavřít boční panel

Skopje

Hlavní město Makedonie ležící na řece Vardar, sídlo státní administrativy a nejdůležitějších institucí, nabídne návštěvníkům řadu míst, které stojí za to navštívit. Zajímavější pro turisty je severní břeh Vardura, zejména jeho stará turecká část Čaršija. Nachází se zde nespočet mešit, kaváren a také velký bazar, stejně jako pevnost Kale ze 6. století. Symbolem města je turecký, 214 metrů dlouhý kamenný most.

Na jižním břehu Skopje najdete většinu obchodních center, hotelů a také náměstí Makedonie s dominantní 22 metrů vysokou sochou Alexandra Velikého, která vznikla v rámci projektu Skopje 2014 v rámci projektu makedonské vlády s cílem postavení nových staveb připomínajících ty původní, zničené při zemětřesení v roce 1963.

Zavřít boční panel

Kaňon Matka

Kaňon Matka je ve skutečnosti umělé jezero (nádrž) vybudované těsně před druhou světovou válkou. Nachází se 15 kilometrů od Skopje na řece Treska a je oblíbeným cílem místních obyvatel, kteří zde tráví o víkendech svůj volný čas. Podél nádrže byla vybudována několikakilometrová stezka vytesaná na skále vedoucí také ke klášteru sv. Andreje ze 14. století.

Zavřít boční panel

Bitola

Osmanský nádech nabídne návštěvníkům město Bitola ležící na jihozápadě země poblíž řeckých hranic. Navštívit zde můžete mešity Gazi Haydar Kadi ze 16. století a Isak Beg, největší mešitu ve městě. Nedaleko se pak ještě nachází starý bazar Stara Čaršija a hodinová věž Saat Kula vysoká 33 metrů. Nevynechejte ani návštěvu hlavní třídy města Širok Sokak, podél níž se nachází řada kaváren a městských domů z 18. a 19. století.

Zavřít boční panel

Tetovo

Hlavní město albánské menšiny leží v blízkosti kosovských hranic a pro turisty je zajímavé především Malovanou mešitou (Šarena Džamija) z roku 1459. Její exteriér je pomalován malbami s glazurou s květinovými vzory. Jedná se tak o unikátní malby, které nejsou běžné jako u jiných mešit. Vedle dalších osmanských památek v Tetovu stojí za to navštívit klášter Arabati Baba Tekke ze 16. století či zbytky pevnosti nad městem, která byla zničena během balkánských válek.

Počasí a sezóny v Makedonii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Makedonie
Stejné klima pro celou zemi

6 °C

7 °C

11 °C

15 °C

20 °C

25 °C

27 °C

27 °C

23 °C

17 °C

11 °C

7 °C

Počasí

Makedonské podnebí je kombinací středozemního a kontinentálního klimatu, panují zde poměrně velké výkyvy teplot.

V zimních měsících mohou teploty klesnout i k -10 stupňům. Pro leden je průměrná teplota 1 °C. V horských oblastech je běžnou záležitostí sníh.

Během letních měsíců jsou nejteplejšími měsíci červenec a srpen, kdy mohou denní teploty dosáhnout i ke 40 °C. Dešťové srážky jsou minimální.

Sezóny a kdy vyrazit

Návštěvu Makedonie si naplánujte nejlépe na jarní (duben–květen) a podzimní (září–říjen) období, kdy zde panují vysoké, ne však extrémní teploty a slunečné počasí. V létě je hlavní turistická sezona a musíte počítat s vysokými teplotami a suchem.

Skvělé akce do Makedonie

ušetříš až 56%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 44%
Akce starší 2 týdnů
Akce starší 2 týdnů
5 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu