Průvodce státem

Nizozemí

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země malá rozlohou, ale velká tím, co nabízí

Nizozemsko (zde tzv. evropské Nizozemsko; anglicky the Netherlands) je malá lidnatá země ležící v severozápadní Evropě. Společně s Karibským Nizozemskem a dalšími třemi ostrovními územími v Karibském moři tvoří Nizozemské království. Sousedí s Německem a Belgií a jeho břehy omývá Severní moře.

Nizozemsko není jen Amsterdam a Amsterdam nejsou jen coffeeshopy a Red Light District (čtvrť červených luceren). Ačkoli i to jsou pádné důvody k návštěvě. Tahle malá plochá země je plná historie, umění, technologií, jedinečné přírody a lidí, co si umí vychutnávat život. A podle toho to tady vypadá. Když budete chtít, nenechá vás se svojí širokou nabídkou aktivit vydechnout. Pomalu na každém rohu taky najdete příjemné místo, kde můžete posedět a vychutnat si něco dobrého ve společnosti svých přátel. Nebo třeba jen tak o samotě. Protože když odbočíte z rušných tras, můžete na tom samém místě prožít dovolenou v naprosto klidném tempu.

Průvodce pro tebe napsal Petra Hanousková
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Počasí je podobné jako u nás, jen méně sněhu a mrazu v zimě.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 53 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Nizozemí

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Jako zlatý věk pro Nizozemsko se označuje 17. století, kdy získalo nezávislost a stalo se jednou z nejvýznamnějších koloniálních mocností světa. Země rostla jak v ekonomické sféře, tak ve vědě a umění. Ačkoli historie území, kde dnes Nizozemsko leží, se píše mnohem déle, Nizozemské království jako takové vzniklo až v roce 1815. Od toho se postupně odtrhla Belgie a Lucembursko a od roku 1890 existuje Nizozemsko v takové podobě, v jaké ho známe dnes. Po druhé světové válce přišlo o většinu svých kolonií. Jejich pozůstatkem jsou právě karibské ostrovy, které jsou součástí království. V roce 2013 se králem stal Vilém Alexander, což je první muž na nizozemském trůnu po více než 50 letech.

Lidé

V roce 2016 přesáhl počet obyvatel Nizozemska 17 milionů, z toho asi 20 % tvoří lidé cizích národností. Více než 50 % obyvatel je bez náboženského vyznání, katolíci tvoří přibližně 25 %, protestanté 16 % a muslimové 5 % obyvatel. V současné době žije skoro polovina obyvatel Nizozemska v konurbaci Randstad tvořené aglomeracemi Amsterdam, Den Haag, Rotterdam a Utrecht.

Svátky

V nizozemském kalendáři najdeme nám známé křesťanské svátky jako Vánoce, Velký pátek, Velikonoční neděle a pondělí nebo Nanebevstoupení Páně a letnice. Volno tu mají i na Nový rok, na Den vítězství 8. května a v den králových narozenin. Pěstují tu také mnoho dalších tradic, které sice nejsou oficiálními svátky, ale jsou široce dodržované.

Nieuwjaarsduik

Novoroční koupání v moři je v Nizozemsku více než 50letá tradice. Více i méně otužilí odvážlivci se sjíždí na pobřeží, kde si navléknout oranžové kulichy a společně se pak v davu vřítí do ledových vln. Akce probíhá asi na 60 místech v zemi, a to nejčastěji v brzkých odpoledních hodinách. Největší novoroční mořská koupačka se koná v letovisku Scheveningen, kde se během této událostí schází kolem 10.000 lidí.

Karneval

Jako my máme Masopust, v Nizozemsku mají svůj Carnaval. Začíná vždy tři dny před Popeleční středou. Městy procházejí maskované průvody, podobně jako u nás místní říkají, že nikde tenhle původně katolický svátek neprožívají tak jako tady. Ty největší oslavy se konají v Maastrichtu. Nizozemskou odpovědí na karneval v brazilském Riu je poměrně mladý Zomercarnaval (www.zomercarnaval.nl), který se koná v Rotterdamu na přelomu června a července a vnáší do ulic města latinskou hudbu a pestrobarevné průvody.

Koningsdag

Každoročně se v Nizozemsku slaví narozeniny panovníka. Ty současného krále připadají na 27. dubna. Už v předvečer probíhají po celé zemi oslavy a na samotný sváteční den se nizozemská města promění v největší bleší trh na světě, na němž se to hemží lidmi oblečenými do oranžové.

Bloemencorso

Koncem dubna nebo začátkem května se vypraví z Noordwijku na svoji mnohakilometrovou pouť společně s hudebním a tanečním doprovodem kolem 20 obřích figurín vytvořených z květin. Poté, co dorazí do svého cíle v Haarlemu, spustí se zasloužené oslavy. Aktuální termíny a témata průvodů jsou k vidění na oficiálním webu.

Bloemencorso

Gay Pride

Duhový festival spojený s Canal Parade se koná na přelomu července a srpna a je jednou z největších akcí tohoto druhu na světě. Na ulicích probíhají párty i další kulturní a sportovní aktivity. Zapojují se muzea a galerie, kina, divadla nebo třeba zoo. Na kanálech kolem centra města můžete pozorovat přehlídku různě zdobených lodí a plavidel s jejich bizarními posádkami. Více na amsterdamgaypride.nl.

Sail Amsterdam

Jednou za pět let se na několik dní v srpnu východní přístav v Amsterdamu promění v kotviště historických plachetnic (některé dosahují délky i přes 100 metrů). Ty se na tuto obří přehlídku sjíždí z celého světa. Kromě lodí, které je možné si prohlédnout zvenku i zevnitř, probíhá i doprovodný program. V roce 2015 akci navštívilo více než 2 miliony lidí. Aktuální informace na sail.nl.

Kultura

O Nizozemsku máme zažité velké množství stereotypů. Většina z nich opravdu k místní kultuře patří. Nizozemci jsou známí svým liberálním přístupem k užívání marihuany, prostituci i homosexualitě.

Je to národ cyklistů, k čemuž velmi přispívá rovinatý povrch takřka celé země. Tu si sami Nizozemci z velké části doslova „vydupali z moře“. Prvotřídně ovládají vodní management, což je zde vidět na každém kroku (narazíte na různě budované městské i mimoměstské kanály a hráze – nizozemština rozlišuje velké množství druhů, ale i tzv. poldery, což jsou území vzniklá vysoušením vodních ploch.

Kolem 1.000 větrných mlýnů v Nizozemsku je stále funkčních. Během jara snad nemůžete minout rozkvetlé lány cibulovin, především tulipánů, a důležitým artiklem místní výroby jsou vyhlášené sýry. Dřeváky jsou už především sortimentem obchodů se suvenýry, ale může se vám poštěstit, že v nich potkáte někoho na ulici i ve velkoměstě. Místní jsou milovníky elektronické taneční hudby. Také odsud pochází několik světově proslavených DJs.

Větrné mlýny v Nizozemí

Jestli se chcete dozvědět o Nizozemcích a jejich nátuře víc, podívejte se na stránky stufdutchpeoplelike.com, kde najdete dlouhý přehled toho, co mají rádi a jak vlastně žijí.

Jazyk

Úředním jazykem je nizozemština (v provincii Friesland také fríština), což je hodně zjednodušeně „uchrochtaná“ němčina s prvky angličtiny a francouzštiny. V celé zemi se bez potíží domluvíte anglicky. Občas se dokonce stane, že se vám místní omluví, když zjistí, že nizozemsky nerozumíte. A pak plynule přejdou do angličtiny. Dobře se domluvíte i německy.

Mini slovníček:

 • Dobrý den – Dag / Hallo [dach / halou]
 • Dobré ráno (dopolední pozdrav) – Goedemorgen [chudmórchn]
 • Dobré odpoledne – Goedemiddag [chudmidach]
 • Dobrý večer – Goedenavond [chudeáfont]
 • Na shledanou – Daag / Totziens [dách / totzíns]
 • Prosím – Alstublieft (form.) / Alsjeblieft [alstublíft / alšjeblíft]
 • Děkuji – Dank u wel (form.) / Dank je wel [dank u vel / dank je vel]
 • Ano – Ja [ja]
 • Ne – Nee [nej]
 • Kde je … ? – Waaris … ? [váris …]
 • To je … – Hetis … / Dat is … [hetis / dat is]
 • Vchod/východ – Ingang / Uitgang[inchanch / autchanch]
 • Otevřeno/zavřeno – Open / Gesloten[ópn / cheslotn]
 • Mohu platit kartou? – Kun ikpinnen? [kun ikpinen]
 • Chtěl bych jedno (malé) pivo. – Ikwillgraagéénbiertje. [ik vil chráchejnbírtje]
 • To je dobré (chutné; lze použít nejen u jídla). – Hetislekker. [hetislekr]
 • Levné/drahé – Goedkoop / Duur[chudkoup / dúr]
 • Letiště – De luchthaven[de luchtháfvn]
 • Autobusová zastávka – De bushalte[de bushalte]
 • Ten vlak nejede. – DeTreingaatniet.[detrajnchát nýt]
 • Přestup – Overstappen [oufrstápe]
 • Kolo – Fiets [fíts]
 • Cyklostezka – Fietspad [fítspad]
 • Dálková cyklotrasa – LF routes [elefrútes]
 • K pronájmu – Verhuur [Frhúr]
 • Sýr – Kaas [kás]
 • Mlýn – Molen [moule]
 • Pláž – Strand [strant]
 • Zakázáno – Verboden / Niettoegelaten[frboude / nýt tuchláte]

Turismus

Nejen vyznavači drogové turistiky si v Nizozemsku přijdou na své. Země nabízí nepřeberné množství lákadel pro milovníky historie a umění nebo přírody, ale také přehlídku technologií z oblasti vodohospodářství. Ročně navštíví Nizozemsko více než 10 milionů zahraničních turistů, tedy zhruba o milion více než zavítá do ČR.

Nejpopulárnější mezi nimi jsou historická města v čele s Amsterdamem, který patří k nejnavštěvovanějším městům Evropy, protipovodňový systém hrází v deltě Rýnu a Mázy, tzv. Deltawerken, a poldery. Země je na návštěvníky velmi dobře připravená. Ve městech najdete turistické informační kanceláře, směrovky k zajímavým cílům i velké množství ubytovacích a stravovacích zařízení. Důležité nápisy nebo hlášení v dopravních prostředcích jsou také v angličtině. Je potřeba počítat s tím, že na turisticky atraktivních místech je koncentrace lidí opravdu vysoká. Užitečná stránka plná informací a tipů nejen pro návštěvu Amsterdamu je k vidění na iamsterdam.com.

Red Light District

Geografie

Krajina je tady téměř všude plochá. Nizozemci si sami dokázali postupným zahrazováním a vysoušením vydobýt kus půdy na místě původních vodních ploch. Velká část země se nachází pod úrovní hladiny moře. Nejvyšší bod je tu 323 metrů vysoký kopec v provincii Limburk, nejnižší se nachází v blízkosti Nieuwerkerkaan den IJssel skoro 7 metrů pod hladinou moře.

Nizozemsko je rozděleno celkově do 12 provincií. V Severním Holandsku najdete ty nejznámější a největší nizozemské turistické atrakce. Jižní Holandsko je nejlidnatější nizozemskou provincií a nacházejí se tu významná města Den Haag a Rotterdam. V provincii Utrecht se nachází jeden z nejkrásnějších nizozemských hradů Kasteel de Haar a v centru města Utrecht dvouúrovňové kanály, které tu jinde nenajdete.

Frísko je jako jedna obrovská pastvina. Oblast kolem Waddenského moře se svým jedinečným ekosystémem je od roku 2009 na seznamu památek UNESCO.

Drente a Groningen jsou turisty míjené provincie, jedná se především o venkovskou a zemědělskou oblast. Podobně jsou na tom Gelderland a Overijssel plné krásné přírody. Limburk je nejkopcovitější nizozemská provincie s elegantním Maastrichtem. Severní Brabantsko je především průmyslová a zemědělská oblast. Najdete tu ale také zábavní park Efteling a na konci července se tu koná největší pouliční trh v Beneluxu Tilburgse Kermis.

Provincie Flevoland existuje teprve 20 let a rozkládá se z velké části na odvodněném mořském dně. Poslední z provincíí, Zeeland, leží v rozlehlé deltě a v minulosti byla postižena dvěma tragickými povodněmi. Najdete zde systém hrází a vlnolamů, tzv. Deltawerken.

Turisticky atraktivní jsou kromě Amsterdamu (Severní Holandsko) i další tři největší nizozemská města. Rotterdam (Jižní Holandsko) je moderní metropolí s největším přístavem v Evropě (a druhým největším na světě). V Den Haagu (Den Hague; Jižní Holandsko) najdete nejen sídlo nizozemské vlády a Mezinárodní soudní dvůr, ale i historické památky, park miniatur Madurodamnebo v dosahu přímořský Scheveningen. Dominantou Utrechtu (Utrecht) je 112,32 m vysoká katedrální věž Domtoren, která je nejvyšší kostelní věží v Nizozemsku.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Euro

V Nizozemsku se platí eurem.

Euro

Směnárny a platba kartou

Peníze si ze svého účtu můžete vybrat kdekoli v bankomatu. Při platbě kartou přímo u obchodníka pozor. Ne všude totiž kartu od české banky přijmou. Bez problému s ní zaplatíte snad na všech velkých turistických místech a atrakcích, stejně tak v automatech na jízdenky. Jinde nemusí jít platba kreditní kartou (za kterou tu považují i naši debetní Visa a MasterCard) provést. Směnárnu bystě měli najít v každém větším městě. Průvodce Lonely Planet doporučuje využít pro výměnu peněz řetězce GWK (www.gwk.nl; na nádražích, na letišti apod.) nebo banky a vyhnout se menším směnárnám na turistických místech, protože mívají vysoké poplatky.

Kolik co stojí

Obecně je v Nizozemsku mnohem dráž než u nás. Určité věci, a to především drogerii nebo některé potraviny a oblečení můžete sehnat i za nižší cenu.

Příklad cen:

 • Lístek na autobus z Amsterdamu do Haarlemu – 5 euro
 • Lístek na vlak z Amsterdamu do Haarlemu – 4,20 euro
 • Taxi za 1 km – 2,50 euro
 • Lahev vody 1,5 l – od 0,50 euro
 • Balení chleba – od 0,70 euro
 • Sýr 500 g vcelku – od 6 euro
 • Benzin 1 l – 1,6 euro
 • Nafta 1 l – 1,24 euro
 • Fastfood – kolem 3,50 euro
 • Jídlo v restauraci – od 10 euro

Spropitné a smlouvání

V restauracích bývá servis již zahrnut v ceně. Pokud necháte nějaké drobné navíc, nikdo se tu na vás zlobit nebude. Během obchodního styku je pro Nizozemce smlouvání něco jako národní sport, běžně na ulici se s ním však příliš často nesetkáte. Můžete to zkusit na trzích, především na oblíbených bleších trzích.

Jak ušetřit

Jídlo

Chcete-li ušetřit, jednou z cest je vyměnit restaurace za rychlá občerstvení. Nějaký ten menší snack pořídíte už od 1,50 euro. Obchodní dům HEMA má vlastní občerstvení, většinou i s dostatkem míst k sezení a v nabídce mívají během dne různá zvýhodněná menu.

Nakoupit si můžete potraviny v některém supermarketu. Asi nejběžnější je Albert Heijn (mateřská firma "našeho" Albertu). U něj ale pozor – rozlišujte AH to go a supermarkety. V supermarketech mají širší sortiment a nižší ceny. Klidně si tu řekněte na informacích o „bonus kartu“. Nemusíte vyplňovat žádné formuláře, ani se nikde registrovat, dostanete ji rovnou do ruky. Většina akčních slev je tu totiž platná pouze při jejím použití. Ceny obecně jsou často uváděné za kus (per stuk; např. ovoce, pečivo balené po více kusech), tak ať nejste u pokladny překvapení.

Doprava

Většina důležitých památek a zajímavých cílů se nachází v centrech měst. I ta největší se dají pěšky projít za 2 až 3 hodiny. Jestli dáte přednost hromadné dopravě, zvažte, zda se vám místo jednotlivého jízdného nevyplatí časové jízdenky na 24/48/72 hodin. S délkou platnosti se snižuje cena. Když budete ve správný čas na správném místě, můžete výrazně ušetřit také na cestě vlakem.

V různých obchodech (Kruidvat, HEMA, Albert Heijn) bývají akce na výhodný nákup celodenních jízdenek na vlak (treindagretour/dagkaart). Ty běžně stojí 39 euro, během akce se dají koupit i za méně než polovinu. Až budete plánovat cestu, projděte si webovky zmíněných obchodů, a když bude v nabídce, řekněte si pak o jízdenku na pokladně.

Vstupy

Amsterdam nabízí slevovou I Amsterdam Card, díky které získáte slevu na různé vstupy, projížďky na lodích, v restauracích nebo obchodech. Podobné karty můžete koupit i v Rotterdamu a Den Haagu. V případě, že plánujete návštěvu několika turistických atrakcí, můžete zakoupit tzv. kombinovanou vstupenku – tedy získáte vstup na několik míst za (výrazně) nižší cenu než při zakoupení jednotlivě. Jako příklad může posloužit kombinace Heineken Experience, A’DAM LOOKOUT a plavby na lodi za 25 euro, což je polovina běžné ceny. Před návštěvou proto zkontrolujte webovky konkrétních míst.

Plno zážitků si můžete dopřát i zadarmo. Ve městech probíhají prohlídky s průvodci (je běžné jim nechat dýško), své kouzlo mají nizozemské trhy (od květinových po bleší), zdarma je vstup i do některých muzeí a dalších míst (v Amsterdamu např. Gassan Diamonds, Coster Diamonds, galerie městské stráže při Amsterdams Historisch Museu, Stadsarchief – městský archiv, polední koncerty v Concertgebouw a Hetmuziektheater nebo večerní v Bimhuis, trajekt do severní části města, terasa na střeše centra NEMO a další).

Nákupy/suvenýry

Vyhněte se obchodům se suvenýry a zamiřte tam, kam chodí nakupovat místní. V obchodech jako Action, Blokker, Xanos nebo HEMA najdete plno zboží s typickými nizozemskými motivy za příznivé (často překvapivě velmi nízké) ceny. Kvalitní sýry koupíte mimo specializované obchody na hlavních turistických třídách jednoduše v supermarketech. A protože Nizozemci sami rádi ušetří každý cent, mějte oči otevřené. Vždycky je něco ve slevě.

Ubytování

Nejvyšší položku v rozpočtu můžete snížit na úplné minimum. Vykročte do neznáma a poznejte nizozemské domácnosti zevnitř díky Couchsurfingu. V celém Nizozemsku najdete víc než 6.500 hostitelů, kteří jsou ochotni vás zdarma ubytovat a rádi s vámi budou sdílet vlastní zkušenosti a postřehy z daného místa.

Denní rozpočet

V Amsterdamu najdete téměř nepřeberné množství různých ubytovacích zařízení od těch nejlevnějších hostelů přes designové hotely střední třídy až po ty nejluxusnější pětihvězdičkové hotely. Ubytovat se můžete v původních starých kanálových domech, moderních budovách i třeba na lodi. V ostatních větších městech je nabídka podobná, i když samozřejmě ne tak bohatá. V Nizozemsku (zejména u pobřeží) je také množství velmi kvalitně zařízených kempů.

Nízkorozpočtový cestovatel

Lůžko ve společném pokoji v hostelu seženete už od 15 euro (i v centru Amsterdamu), za samostatný pokoj pro dvě osoby zaplatíte přibližně od 50 euro za noc. Za rozumnou cenu se dá ubytovat i na lodích, které často kotví velmi blízko centra. V pouličních stáncích pořídíte porci (hranolky, krokety, ryby, …) i za méně než 3 eura.

Když si budete chtít posedět na kávě, můžete vyměnit kavárnu za obchodní dům HEMA, kde horký nápoj s dezertem koupíte pod 2 eura. Najdete ji snad v každém městě a mají tu wifi zdarma. Centrum nizozemských měst, kde se nachází většina zajímavostí, leží nedaleko hlavních vlakových nádraží a zvládnete je projít i pěšky. Vypůjčit si kolo bývá většinou výhodné na více než jeden den, kdy cena klesá pod cenu celodenní jízdenky na MHD kolem 7,50 euro. Hodinové jízdné na MHD stojí asi 2,50 euro.

Zlatá střední cesta

Pokoj pro dvě osoby ve tříhvězdičkovém hotelu seženete bez problému do 100 euro za noc, samozřejmě cena se zvyšuje v závislosti na lokalitě – v nejužším centru Amsterdamu může být cena více než dvojnásobná. Jídlo v restauraci pořídíte od 10 euro. Běžná cena za večeři se tu pohybuje kolem 30 euro.

Na slabším skútru se můžete po nizozemských městech pohybovat stejně volně jako cyklisté, ale rychleji a bez námahy. Za výpůjčku zaplatíte od 50 euro na den. U silnějších motorek je cena podobná.

Luxusní pobyt

Čtyřhvězdičkové hotely nabízí dvoulůžkový pokoj na noc asi od 140 euro. V úplném centru Amsterdamu je běžná cena nad 250 euro, ale může dosahovat částky mnohem vyšší.

Luxusní restaurace mívají v menu položky od asi 35 euro. V Nizozemsku není problém za jídlo venku utratit mnohem větší sumu.

Pokud budete chtít zvolit pro pohyb po Nizozemsku auto, za výpůjčku modelu vyšší třídy zaplatíte od 100 euro na den (včetně pohonné hmoty na 200 km). Pronájem limuzíny s řidičem vyjde asi na 1.300 euro na den.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Nizozemska

Letadlem se pohodlně dostanete z Prahy do Amsterdamu přímou linkou hned s několika leteckými společnostmi (easyJet, ČSA, KLM), takže několikrát denně každý den. Ceny za zpáteční letenku se běžně pohybují mezi 60 a 150 euro. Let trvá asi 1,5 hodiny. Z letiště Schiphol jezdí vlaky do všech směrů. Letět můžete i z Brna do Eindhovenu s Wizzair. Na tuto trasu se dají při troše štěstí sehnat jednosměrné letenky už od 10 euro. Mezi Prahou a Eindhovenem můžete využít společnost Transavia, která nabízí jednosměrné letenky asi od 25 euro.

Cesta autobusem z Prahy do Amsterdamu zabere minimálně 12 hodin. Opět na trase funguje několik dopravců (RegioJet, Flixbus, Eurolines) a spoje jezdí poměrně často. Zvolit můžete noční linku, takže večer nasednete a probudíte se v Nizozemsku. Akční jízdenky mohou stát i pouhých 10 euro za jednu cestu, běžně se ceny pohybují mezi 39 a 75 euro za jednosměrnou jízdenku. Výhodou je minimálně jedno velké zavazadlo v ceně. Autobusové linky jezdí také mezi dalšími českými a nizozemskými městy.

Přímé vlakové spojení mezi Prahou a Amsterdamem nejezdí. Vždy by vás čekal alespoň jeden přestup v Německu, většinou ale hned několik. Doba jízdy je minimálně asi 11 hod.

Jak se nejlépe dopravovat

Jako nejčastější dopravní prostředek se používá kolo. Pokud se místní potřebují přepravit někam po městě nebo mezi dvěma blízkými městy, když to počasí jen trochu dovolí, sednou na kolo. Situace na silnicích se tak může zdát ještě rušnější. Všude jsou velmi dobře značené cyklostezky a na frekventovaných místech se cyklisté pohybují ve vlastním odděleném pruhu.

Pro plánování dopravy využijte místní "idos" www.9292.nl. Budete-li jezdit veřejnou dopravou, ať už ve městě či mimo něj, častěji, pořiďte si čipovovou kartu (OV-chipkaart), ušetříte především u vlaků, kde se jinak za každou papírovou jízdenku připlácí 1 €. Koupě jedné čipové karty přijde na 7,50 €.

Pro dopravu na delší vzdáleností se využívají především frekventované vlaky, případně velmi oblíbená spolujízda přes blablacar, na delších cestách můžete oproti vlaku ušetřit až trojnásobek.

Jízdní kola v Amsterdamu

Vlaky

Velmi dobře v Nizozemsku funguje železniční doprava, která propojuje všechna větší města. Oproti cenám, na které jsme zvyklí v ČR, jsou ty místní hodně vysoké. Vlaky odjíždí včas, jsou čisté a celkem pohodlné a ve většině je připojení k wifi zdarma. Taky se vám může stát, že přijdete na nádraží a tam zjistíte, že váš vlak vůbec nejede. Pravděpodobně místo něj pojede jiný nebo další přijede v krátkém intervalu. Jízdenku si velmi snadno koupíte v automatech na nádražích (platba kartou) nebo v informačních kancelářích NS/OV.

Na webu železnic www.ns.nl můžete vyhledat vaše spojení, koupě jízdenky jinou než nizozemskou kartou však bohužel není možná.

Vlaky v Nizozemí

Autobusy

Meziměstskou dopravu zajišťují také autobusy (např. Arriva, Connexion), ale spíše na regionální úrovni a na kratší vzdálenosti než vlak. Lístek si koupíte jednoduše u řidiče nebo můžete použít čipovou kartu na nizozemskou hromadnou dopravu, pokud ji vlastníte, nicméně autobusy se týkají spíše kratších vzdáleností, na dlouhých trasách hraje jednoznažně prim železnice.

Lodní doprava

Mezi ostrovy a pevninou funguje lodní doprava. Větší i menší trajekty vyplouvají dostatečně často v závislosti na vytíženosti jednotlivých spojů (např. Den Helder – Texel minimálně jednou za hodinu, v sezoně každých 30 minut). Trajekt do severní části Amsterdamu z nádraží Centraal vyplouvá ve špičce každých 15 minut (mimo ni 30) a je zdarma.

Městská doprava

Přesto, že je tu hlavním dopravním prostředkem kolo, MHD v Nizozemsku funguje velice dobře – autobusy, tramvaje, metro (městská a příměstská doprava), vlaky (dálkové i příměstské) a trajekty. Místní „idos“ www.9292.nl (můžete stáhnout i jako aplikaci do mobilu; také anglicky) vám naplánuje jak cestu z bodu A do bodu B (zobrazené ceny jsou pro držitele čipových karet), tak zobrazí odjezdy z daného místa nebo výluky.

Zmíněná čipová karta (OV-chipkaart) se používá ve veškeré hromadné dopravě a můžete si ji pořídit i jako turista. Kromě karet na jméno totiž existují anonymní, které je možné zakoupit na nádražích a v různých obchodech (kde konkrétně zjistíte na www.ov-chipkaart.nl).

Vyplatí se to, jestliže máte v plánu hodně využívat především vlaky (kde se připlácí 1 euro za každou jednotlivou jízdenku) nebo městskou dopravu (u dálkových autobusů je někdy výhodnější koupit si jízdenku u řidiče), protože zhotovení stojí 7,50 euro (platnost 5 let). Na zakoupenou kartu si poté nabijete kredit (automaty jsou opět jak na nádražích, tak i v různých obchodech; platit se dá snad všemi druhy platebních karet) a pak už se vám odečítá přímo v jednotlivých dopravních prostředcích částka za ujetou vzdálenost.

V amsterdamském taxi musí vždy běžet taxametr a po zaplacení byste měli obdržet účtenku. Taxikáři musí akceptovat i krátké cesty a měli by vás vždy dopravit bezpečnou nejkratší nebo nejrychlejší cestou. Předpokládáme, že situace v dalších městech v Nizozemsku je stejná. Pro případnou stížnost je nutné uschovat účtenku, kde jsou veškeré potřebné informace o vaší cestě. Stížnosti je možné směrovat na www.taxiklacht.nl nebo tel. 0900-202 1881 (mezi 9. a 17. hodinou).

Vyhnout byste se měli nelicencovaným taxislužbám na Schipholu. Maximální nástupní cena jsou necelá 3 eura, cena za kilometr asi 2 eura. U taxíku pro 5 až 8 osob je nástupní cena necelých 6 euro a za kilometr zaplatíte max. něco málo přes 2,50 euro. Připočítává se cena za minutu jízdy kolem 0,30 euro.

Půjčení auta/motorky/kola/lodi

Jezdí se zde jako ve většině Evropy vpravo. Doprava ve městech je poměrně hustá, což je dané samotnou hustotou osídlení.

K pohybu po Nizozemsku můžete využít i pronájem auta. Půjčovny najdete na letišti Schiphol, stejně jako v jednotlivých městech. Na den zaplatíte asi od 80 euro (u některých půjčoven, například Sixt, včetně pohonných hmot na 200 km). Pronajmout se dají vozy všech tříd, od těch nejmenších po van. Ve velkém stylu můžete cestovat v pronajaté limuzíně s řidičem. Tady ceny začínají na asi 1.300 euro za den.

Pro pohyb těch nejslabších skútrů platí stejná pravidla jako pro kola a není povinné na nich nosit helmu. Pronájem skútru vyjde na asi 30 euro za den, platí se navíc povinné pojištění 5 euro/den a vratná záloha 350 euro. U silnějších motorek se ceny pohybují kolem 50 euro za den.

Pro jistotu si předem zjistěte, kde se ve vašem městě půjčovna kol nachází. Jezdí tu na nich všichni, ale občas může být problém na nějakou (která půjčuje kola i turistům) narazit. Ceny se pohybují kolem 7 euro na den a půjčovny vybírají vratnou zálohu (asi 50 euro).

Zajímavé je podívat se na okolí z vodní hladiny. Půjčit se v Nizozemsku dají lodě a čluny různých velikostí – od kajaků a kánoí (od 6 euro za hodinu) přes menší motorové čluny (asi 30 euro za hodinu) po lodě pro desítky lidí i s kapitánem. Od toho se samozřejmě odvíjí cena pronájmu.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Nizozemská kuchyně

Tradiční holandská kuchyně je ovlivněna životem na venkově, je jednoduchá a vydatná. Když se tu zeptáte na typické místní jídlo, většinou vám odpoví, že je to směs brambor, zeleniny a masa (hutspot, stamppot). A že je to vlastně docela nezajímavé. Také dušené maso a polévky (hrachová, fazolová, rajčatová) jsou součástí místní kuchyně.

Hutspot

K snídani se klasicky podává káva nebo čaj, chléb (nepředstavujte si ho jako ten český) a různé oblohy, velmi často cereálie s mlékem nebo jogurtem. Na oběd si místní většinou vystačí s nějakým sendvičem. Hlavní jídlo dne je tady večeře. Oblíbeným nápojem je mezi Nizozemci čaj z čerstvé máty s medem. Nejoblíbenějším alkoholickým nápojem pak pivo. Nizozemská kuchyně je hodně ovlivněna vnějšími vlivy, zajímavé prvky do ní přinesli přistěhovalci z bývalých indonéských kolonií.

Ryby

Také ryby jsou součástí Nizozemské kuchyně. Populární jsou syroví sledi (haring) nebo kousky ryb smažené v těstíčku. Seženete je jak ve stáncích, tak i v restauracích.

Stroopwafel

Vaflí existuje plno druhů. Ty holandské jsou tvrdé, slepované sirupem. Podávají se nahřívané nad šálkem horkého nápoje, ale můžete je klidně slupnout jen tak zastudena.

Nizozemské vafle

Hranolky s majonézou

Pamatujete na jednu ze slavných hlášek z Pulp fiction? Na tu o hranolkách, kečupu a majonéze? Tak až budete v Nizozemsku, rozhodně si u pouličního prodejce objednejte kornout plný hranolek s poctivou porcí majonézy. Pozor na některá bistra především v Amsterdamu, kde je trochu šidí. Určitě si pochutnáte ve fialových stáncích Manneken Pis.

Krokety

Nizozemci milují krokety všeho druhu. Ochutnat můžete třeba Bitterballen, jejichž základem je hovězí maso, frikandely nebo sýrové taštičky (kaassouflé). Objednat se dají v restauracích, můžete je koupit ve stáncích nebo v samoobslužných automatech. Skvělé k pivu nebo jako rychlá svačina.

Poffertjes

Poffertjes jsou malé lívanečky podávané s máslem a cukrem. Nejčastěji je najdete v pouličních stáncích, jsou to takové „nizozemské trdelníky“.

Hagelslag

Pomazánky všeho druhu v čele s arašídovým máslem tady frčí ve velkém. Čím jim můžete dát korunu, jsou čokoládové posypky podobné těm, co používáme jako dekoraci na dezerty (tzv. čokoládová rýže). Namažte si krajíc chleba máslem (velcí milovníci čokolády mohou třeba nutelou) a posypte ho bohatě těmito „hagelslag“ a máte pochoutku oblíbenou u malých i velkých Nizozemců.

Sýr

Nizozemsko byste neměli opustit alespoň bez ochutnání místních sýrů. Nejznámější jsou Edammer a Gouda (v nizozemštině se čte jako „chauda“). Další jsou například Edam, Amsterdammer, ochucené Nagelkaas nebo Kruidenkaas. Zralý sýr poznáte podle označení „oud“. Nebojte se, říct si o kousek na ochutnání, abyste se při koupi mohli správně rozhodnout.

Nizozemské sýry

Appelstroop

Hustá jablečná povidla se používají jako pomazánka i součást různých receptů. Namažte je na krajíc s máslem, nebo použijte jako podklad pro sýr.

Tompoes

Dezert připomínající žloutkové řezy. Na listovém těstě je vysoká vrstva vanilkového krému, která je zakrytá opět listovým těstem politým růžovou polevou (ke zvláštním událostem, jako jsou královy narozeniny, se prodávají zbarvené do oranžova). Zkuste přijít na nejlepší způsob jak se s touhle sladkou „cihličkou“ vypořádat.

Lékořice

Na youtube najdete plno videí, na nichž odvážní cizinci ochutnávají v Nizozemsku oblíbené lékořicové bonbóny. Silná chuť ve většině případů na jejich tváři vykouzlí opravdu zábavné obličeje. Lékořice se tady prý sní nejvíce na osobu na světě.

Jak se stravovat jako místní

Nizozemci se rádi schází a tráví společně čas v kavárnách a restauracích. Jakmile jen trochu vysvitne slunce, vysedávají na zahrádkách a terasách všude, kde se dá. V menších městech to úplně nepoznáte, ale v Amsterdamu je nejlépe vidět, že místní se vyhýbají těm nejrušnějším turistickým trasám. Nizozemštinu tu skoro neuslyšíte. Odbočte proto do některé z postranních uliček nebo se vydejte mezi cihlovými domy směrem pryč od centra.

Obvyklé ceny v restauracích

 • Snídaně – od 2,50 (nápoj + pečivo), běžně kolem 10 euro (snídaňové menu obsahující slané/sladké jídlo + teplý nápoj a džus)
 • Oběd/večeře – od 10 euro
 • Pivo 0,25 l – asi 2,50 euro
 • Gin tonic – od 6 euro
Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Pláže

Do Nizozemska se od nás primárně k moři nejezdí. Během léta je i voda Severního moře příjemná na koupání a najdete tu plno nádherných pláží. Nejznámější je asi letovisko Scheveningen u Den Haagu. Kromě širokých pláží tu najdete také promenádu plnou obchodů, restaurací, kaváren, dále zde najdete casino, bungee jumping a třeba nově zprovozněné ruské kolo. Další oblíbené pláže jsou v Katwijku a Noordwijku a na ostrově Texel.

Kultura / noční život

Nizozemci se rádi baví venku s přáteli, takže tu všude najdete místa, kam vyrazit za zábavou. Klasických hospod, barů nebo restaurací otevřených do pozdních hodin tady je všude spousta.

Během léta se tu koná množství hudebních festivalů. Nejvíc těch zaměřených na elektronickou taneční hudbu, která je tu nejpopulárnější (třeba v červenci Sensation, v srpnu Dance Valley nebo Mysteryland), ale také pár rockovějších, na nichž vystupují největší světová jména (např. Pink pop v červnu, Lowlands v srpnu). Od podzimu do jara se konají koncerty v klubech ve městech a nabídka je poměrně široká – od místních kapel a autorů až po slavné zahraniční interprety.

Nakupování

Během slunečných víkendových dnů může člověk nabýt dojmu, že Nizozemci akorát vysedávají na všemožných terasách a zahrádkách, nebo nakupují. Ulice měst se hemží lidmi, kteří míří od jednoho obchodu k dalšímu. Pokud dostanete i vy chuť nakupovat, bez problému ji uspokojíte v Amsterdamu, Rotterdamu, centru Den Haagu i Utrechtu. Najdete tu většinu mezinárodních řetězců i lokální značky. Ceny jsou podobné jako u nás a sezónní výprodeje kopírují stejná období.

Parky a rezervace

Většinu plochy Nizozemska zabírá kulturní krajina. V zemi se nachází i množství přírodních parků skýtajících dechberoucí výhledy. Rezervace Oostvaardersplassenv provincii Flevolandje mimo jiné chráněným hnízdištěm světového významu. Na místě v 15. století zaplaveného území jižně od Dordechtu leží národní park Biesbosch, což je sídlo především bobrů. Jednoho má park i v logu. Kolem 35 km² mokřadů tvoří park Weerribben v provincii Overijssel. V sousedním Gelderlanduse nachází největší nizozemský národní park Hoge Veluwe. Tady narazíte jak na duny, mokřiny a lesy, tak i na muzeum umění. Po odlivových písčinách se můžete projít v oblasti Waddenského moře při pobřeží Fríských ostrovů. Další parky jsou třeba v provincii Drenthe. Celkový přehled najdete na stránkách nizozemských lesníků staatsbosbeheer.nl.

Pro děti

Děti si v Nizozemsku také přijdou na své. Jen v Amsterdamu je hned několik míst, kde se určitě zabaví – třeba vědecké centrum NEMO nebo plachetnice v Scheepvaartmuseu. Protože děti milují zvířata, dobře jistě poslouží některá ze zdejších zoologických zahrad. Nejstarší v zemi je Zoo Artis v Amsterdamu, další najdete v Rotterdamu nebo ve městě Arnhem v Gelderlandu.

Park zaměřený na primáty v jejich přirozeném prostředí, Apenheul leží na okraji města Apeldoorn. Zdejší opičí obyvatele tu budete mít doslova na dosah ruky. Světově známá postavička králičí holčičky Miffy kreslíře Dicka Bruny má svoje muzeum v Utrechtu.

Pro romantiky

Romantická může být každá procházka mezi kanály v nizozemských městech – jak ve dne, tak především po setmění. Nakloněné zdi domů z červených a hnědých cihel a křivolaké uličky kolem nich jsou skvělým místem pro to, jen tak se do sebe zavěsit a vychutnat si společné chvíle. Ze souše se můžete přesunout na vodní hladinu během plavby na půjčené loďce.

Amsterdam

Po stopách slavných malířů

Jste-li milovníky klasického výtvarného umění, v Nizozemsku si přijdete na své. Nejen že mají místní muzea velmi bohatou nabídku. Když se vydáte po stopách největších nizozemských mistrů, poznáte zároveň i kus samotného Nizozemska. Severobrabantské hlavní město Den Bosch je plné odkazů na Hieronyma Bosche, do Leidenu vás zavede Rembrandt van Rijn, který tu vyrůstal. Jeho nejslavnější obraz, Noční hlídka, visí v Rijksmuseu v Amsterdamu. V Amsterdamu najdete i rozsáhlou sbírku děl Vincenta van Gogha. Je mu věnováno celé muzeum, ačkoli většinu života strávil mimo Nizozemsko. Do úzkých uliček Delftu zavítejte za Janem Vermeerem, který tu prožil celý svůj život.

Zábavní atrakce

Až si v Nizozemsku budete chtít odpočinout od historie nebo coffeeshopů, vydejte se na některou ze zábavných atrakcí, kterých tu najdete hned několik. Na horské dráhy zamiřte do parku Walibi Holland, celé rodiny tu milují pohádkový Efteling, mezi písečnými dunami se ukrývá zábavní park Duinrell s aquaparkem. Nizozemsko jako na dlani budete mít v parku miniatur Madurodam. Nad hladinou moře si můžete vyzkoušet bungee jumping v Scheveningenu nebo si můžete skočit z větší výšky s padákem na zádech nad ostrovem Texel (www.paracentrumtexel.nl).

Zábavně pojatá je i expozice největšího nizozemského výrobce piva. Heineken Experience v Amsterdamu vás možná obohatí o pár zajímavých faktů, ale rozhodně vám dá prostor užít si pár hodin s přáteli na jednotlivých zastaveních během prohlídky. V hlavním městě najdete také nejvyšší houpačku v Evropě na střeše věže A’DAM.

Coffeeshopy

Místa, kde můžete beztrestně zakoupit až 5 g marihuany nebo hašiše. To je jeden z hlavních důvodů, proč mnoho turistů do Nizozemska zavítá. Využijte příležitosti, vklouzněte za dveře jednoho z coffeeshopů a zjistěte, co na té „trávě“ vlastně je. Nemusíte kupovat na váhu, prodají vám klidně už ubalený joint. Stačí jen zapálit. Nejvíce coffeeshopů se nachází v Amsterdamu, najdete je ale i v ostatních městech. Kde konkrétně zjistíte na dutch-coffeeshop-guide.nl.

Coffee shop

Kola

Rovná krajina a perfektní síť cyklostezek úplně vybízí k projížďce na kole. Jestli vás trochu vyděsí na první pohled chaotická doprava v centru větších měst, můžete se na něm vypravit do některého z jejich blízkých sousedů – z Amsterdamu do Haarlemu, z Den Haagu nebo Rotterdamu do Delft, z Utrechtu na hrad de Haar. Nebo kolo využijte během návštěvy přírodních parků. A pokud budete mít možnost, půjčte si to staré černé bez přehazovačky a s brzdami ve šlapkách. Jen vždycky nezapomeňte, kde jste zaparkovali, a důkladně kolo zamykejte. A pozor na vítr. Pravděpodobně bude foukat v protisměru a je jedno, na jakou stranu se zrovna vydáte.

Cyklistika v Nizozemsku

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Obecně je Nizozemsko považováno za bezpečnou zemi. Ztracený klíč od zámku na kolo nejspíš najdete v nejbližší restauraci, kam ho nálezce odnesl, a opuštěné rozložené deky s věcmi na pláži si během toho, co se budete koupat, nejspíš vůbec nikdo nevšimne. Samozřejmě není radno situaci zbytečně podceňovat. Lépe dbát zvýšené opatrnosti o své věci nejen na těch nejrušnějších místech, jako jsou velká nádraží, letiště, nákupní centra a turistické atrakce.

Dle stránek Ministerstva zahraničních věcí ČR by neměli mít návštěvníci Nizozemska u sebe nebo v autě předměty, které mohou ohrozit ostatní, tedy např. nože, meče, baseballové pálky nebo pepřové spreje. Za jejich držení může být udělena pokuta.

Při řízení a obecně účasti v dopravě (tedy platí i pro pěší) je potřeba brát zvýšený zřetel na cyklisty, jichž tu jezdí hodně a takřka všude. V Amsterdamu se prý dá napočítat více než 800.000 jízdních kol.

Konopné produkty se doporučuje nakupovat pouze v coffeeschopech a ne u pouličních dealerů.

Důležité kontakty

 • Policie, záchranka, hasiči – 112
 • Místní policie – 0900 8844
 • Pobřežní hlídka – 0900 0011
 • Lékařská pohotovost – 0900 1515
 • Velvyslanectví ČR v Haagu – +3170/3130031, nouzová linka – +31/641/315128
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Vzhledem k tomu, že Nizozemsko i Česká republika jsou členy Evropské unie, neplatí pro vstup do země žádná zvláštní omezení. Stačí platný pas nebo průkaz totožnosti.

Další dokumenty

Jestliže budete cestovat motorovým vozidlem, může být případnou kontrolou požadován platný řidičský průkaz, technický průkaz a zelená karta.

Při pobytu delším než 3 měsíce je nutné se registrovat na příslušném místním úřadě, tzv. gemeente, nebo přímo na Imigrační a naturalizační službě Nizozemska.

Očkování

Při cestě do Nizozemska není potřeba žádné speciální očkování.

Celní předpisy

Z Nizozemska je možné bezcelně dovézt zboží sloužící k osobní potřebě.

Bezcelně lze dovézt:

 • 10 litrů alkoholických nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 22 %,
 • 20 litrů meziproduktu (například vermut, likér apod.),
 • 90 litrů vína,
 • 110 litrů piva,
 • 800 ks cigaret,
 • 400 ks cigárek a doutníků o váze menší než 3 gr/kus,
 • 1 kg tabáku.

Co vidět a navštívit v Nizozemí

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Nizozemí

Zavřít boční panel

Amsterdam

Město, kam se můžete vydat sami za dobrodružstvím, s partou přátel za zábavou i na rodinný výlet. Objevovat jeho historická zákoutí, potemnělé coffeeshopy a výlohy čtvrtí červených luceren, proplouvat jednotlivými kanály a zažít město z trochu jiné perspektivy. Ztratit se v davu dalších cyklistů během průzkumné výpravy. Nebo třeba jen tak sedět v útulné kavárně a nasávat atmosféru.

Zavřít boční panel

Keukenhof

K Nizozemsku patří neodmyslitelně tulipány. Zahradu se skoro 8 miliony květin najdete v docházkové vzdálenosti od města Lisse v Jižním Holandsku. Je to trochu kýč a je tu vždy plno návštěvníků, ale potěší všechny milovníky (nejen) tulipánů. Otevřeno je každý rok od konce března do poloviny května. Více na www.keukenhof.nl.

Zavřít boční panel

Rotterdam

Rotterdam má za sebou pohnutou historii. Díky ní se z něj ale stala na první pohled moderní a živá metropole. Kromě největšího přístavu v Evropě se pyšní především moderní architekturou (ikonický Erasmusbrug, komplex Overblaak připomínající tužku, Kijk-Kubus s byty ve tvaru na hrot postavené krychle, teprve nedávno otevřená rezidenční budova Markthal s krytou tržnicí a mnoho dalších). Tady zažijete zcela jinou atmosféru než v ostatních nizozemských městech.

Zavřít boční panel

Deltawerken

Systém hrází a přehrad zabraňujících povodním při pobřeží provincií Zeeland a Jižní Holandsko, který se začal budovat po ničivých záplavách v roce 1953. V rotterdamském přístavu najdete posuvný vlnolam, který je součástí tohoto projektu. U hráze Haringvlietdam leží středisko Waterland Neeltje Jans (www.neeltjejans.nl), kde kromě expozice o vodním managementu v Nizozemsku narazíte i na aquapark, tuleně nebo simulátor hurikánu.

Zavřít boční panel

Texel

Největší z Fríských ostrovů žije především z turistického ruchu. Podél jeho západního pobřeží se táhnou široké pláže obklopené písečnými dunami, solnými bažinami a vřesovišti. Najdete tady endemické druhy rostlin i chráněná hnízdiště různého mořského ptactva. Trajekt z města Den Helder sem během letní sezony jezdí každou půlhodinu.

Zavřít boční panel

Scheveningen

Nejoblíbenější nizozemské přímořské letovisko Scheveningen je téměř co by kamenem dohodil od centra Den Haagu. V polovině června tu můžete prožít Vlaggetjesdag, kdy se přístav zaplní rybářskými loděmi s posádkami v tradičních oděvech a podávají se jídla z právě chycených úlovků. V srpnu zase mezinárodní Vuurwerkfestival – čtyřdenní přehlídku ohňostrojů.

Zavřít boční panel

Kinderdijk

Jedinečnou přehlídku 19 větrných mlýnů z 18. století zapsanou na seznam kulturního dědictví UNESCO najdete ve skanzenu Kinderdijk v jižním Holandsku. Narazíte tu hned na několik typů mlýnů a můžete se mezi nimi třeba projet na kole.

Další skanzen se šesti funkčními mlýny, Zaanse Schans, se nachází kousek od Amsterdamu. Tady zjistíte, jak asi vypadala nizozemská vesnice v 17. století. Druhý víkend v květnu se koná Národní den větrných mlýnů, kdy se i další otevírají veřejnosti ověnčené dekoracemi a často s doprovodným programem. Více informací najdete na stránkách Nizozemské společnosti pro větrné mlýny.

Počasí a sezóny v Nizozemí

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Nizozemí
Klasické přímořské podnebí mírného pásu

5 °C

6 °C

9 °C

13 °C

17 °C

20 °C

22 °C

22 °C

18 °C

15 °C

9 °C

6 °C

Počasí

Počasí v Nizozemsku je dáno mírným oceánským podnebím. Pro to jsou charakteristické malé denní rozdíly teploty vzduchu v průběhu roku, takže nebývají příliš horká léta ani moc studené zimy a vysoká oblačnost s velkým množstvím srážek.

Sezóny a kdy vyrazit

Ideální je do Nizozemska vyrazit na jaře, kdy rozkvétají tulipánová pole a obecně celá příroda se probouzí k životu. Nejpříznivější počasí pro návštěvu bývá asi od dubna do září. Teploty v těchto měsících mohou dosahovat během dne i 30 °C a srážky nebývají tak časté.

Skvělé akce do Nizozemí

ušetříš až 73%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 54%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 24%
Akce starší 2 týdnů
59 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 14 dny
Navrhni úpravu