Rakouský parlament

29 míst co vidět ve Vídni

Schönbrunn

Zámek, Zahrada, Botanická zahrada, Zoo

Schönbrunn

Schönbrunn je barokní zámek s rozsáhlými zahradami, s nimiž se zapsán na seznam UNESCO a patří k nejnavštěvovanějším památkám v Rakousku. Nádherné zámecké prostory, překrásné záhony s tisícovkami květin, zoo v areálu parku i skleníky s exotickými rostlinami lákají klidně k celodenní návštěvě Schönbrunnu.

Ubytování ve Vídni poblíž Schönbrunnu

Místo, na kterém stojí Schönbrunn, si již v 17. století oblíbil císař Matyáš, u místního přírodního pramene trávil volné chvíle a roku 1638 zde nechal vystavět i lovecký zámeček, který se stal základem dnešního zámku. Ten začal rozšiřovat Leopold I., jež práci zadal architektovi Johannu Bernhardu Fischerovi von Erlach, který zde měl postavit ohromnou barokní rezidenci větší a krásnější než francouzské Versailles.

Zámek v dnešní podobě se podařilo dokončit až mezi lety 1740 až 1750 za vlády Marie Terezie. Od té doby až do roku 1918 sloužil areál jako letní sídlo Habsburků, zatímco zbytek roku sídlili v Hofburgu v centru Vídně.

Zámek jako „vídeňské Versailles“

Ačkoliv Schönbrunn nedosahuje takové velikosti jako Versaillles u Paříže, beze sporu patří mezi nejznámější evropské pamětihodnosti. Zámek se pyšní 1441 místnostmi, 200 kuchyněmi i několika obrovskými reprezentativními sály. Veřejnosti je aktuálně přístupno kolem 45 místností. 

Vnitřní vybavení zámku je zařízeno v honosném a bohatě zdobeném stylu rokoka, jež uchvátí všechny návštěvníky. Zaujme exkluzivní zrcadlový sál, v němž předváděl svůj zázračný talent hry na klavír šestiletý Wolfgang Amadeus Mozart. 

Roku 1830 se v Schönbrunnu narodil František Josef I. a později se svou manželkou Sisi zde trávil většinu svého pracovního života. Zámek zažil i konec monarchie, kdy v Modrém čínském salonku podepsal císař Karel I. abdikaci, čímž zaniklo Rakousko-Uhersko.

Vstupenky čistě jen do zámku můžete koupit ve dvou kategoriích:

 • Imperial Tour (prohlídka 22 hlavních místností zámku)  – 18 EUR dospělí, 16 EUR studenti 19-25 let, 13 EUR děti 6-18 let, viz detaily
 • Grand Tour (prohlídka všech přístupných místností zámku)  – 22 EUR dospělí, 20 EUR studenti 19-25 let, 15 EUR děti 6-18 let, viz detaily

Info o kombinovaných vstupenkách a otevírací době níže.

Zahrady a park Schönbrunn

K zámeckému areálu neodmyslitelně patří rozlehlý park a schönbrunnské zahrady rozkládající se na ploše více než 190 hektarech. Zámecký park vznikal postupně od 17. až do poloviny 19. století a je rozdělný na 2 hlavní části. Větší a vzdálenější jižní část si můžete představit jako rozlehlý lesopark, zatímco severní část blíže k zámku je upravená v úhledném francouzském stylu s mnoha a mnoha překrásnými záhony, květinami i cennými dřevinami.

Zajímavou součástí parku je malá zahrada Irrgarten, která vybudovaná mezi lety 1698 a 1750 jako přírodní labyrint, v jehož zákoutích objevíte 12 znamení zvěrokruhu.

Uprostřed parku stojí nádherná stavba Gloriette z roku 1775, v níž je dnes kavárna s nádherným výhledem na zámecký areál i Vídeň v pozadí.

Park a zahrady jsou přístupné celoročně zdarma s výjimkou Labyrintu, Oranžerie a Tajné zahrady (Privy Garden), do nichž jednotlivý vstup stojí 4,50 EUR, případně lze využít kombinovaných vstupenek, viz níže.

Zoologická zahrada

Část parku je vyčleněna jedné z nejstarších zoologických zahrad na světě založené už v roce 1752. Navštívit zde můžete více než 500 druhů zvířat na ploše více než 17 hektarů. Zoo je sice o něco menší než ta pražská, nicméně dlouhodobě s ní soupeří o post nejlepší zoo v Evropě, kterou je po 5 let po sobě vyhlašována právě ta vídeňská.

Nádherný a velmi kompaktní areál potěší hezky upravenými prostory pro zvířata i návštěvníky a mnoha interaktivními expozicemi pro děti.

Denní vstupenka stojí 22 EUR, děti a mládež za 11 EUR. Otevírací doba se liší dle ročních období, detaily na oficiálním webu zoovienna.at.

Palmenhaus

Schönbrunnský Palmenhaus je velký skleník, který hostí více než 4 500 druhů exotických rostlin, palem, květin a mnoha dalších druhů flóry. Palmenhaus se řadí mezi největší a nejvýznamnější svého druhu na světě a je samozřejmým tahákem číslo 1 v botanické části Schönrbunnu.

Přes 111 metrů dlouhá budova Palmenhausu je postavená z více než 600 tun tepaného železa a 45 000 skleněných dlaždic.

Vstupné čistě jen do Palmenhausu stojí 7 EUR, detaily a aktuální otevírací doba na oficiálním webu.

Vstupné a otevírací doba

Zámek je otevřen denně v časech 9:30–17:00.

Zahrady a park jsou otevřeny celoročně od 6:30, zavírací doba se liší dle ročního období, viz detailní informace na oficiálním webu.

Kromě vstupenek do jednotlivých areálů, které jsou popsány výše, lze využít i různé kombinované lístky výhodnější při návštěvě více atrakcí.

Classic Pass – nejoblíbenější vstupenka kombinující Grand Tour v zámku (nejobsáhlejší okruh), Labyrint v zahradě, střechu Gloriette, Privy Garden a Oranžerii:

 • 28,50 EUR - dospělí
 • 24,50 EUR - studenti 19-25 let
 • 18 EUR - děti 6-18 let
 • Koupit online

Classic Pass Plus – vše, co lze v Schönbrunnu vidět, ideální na celý den: Grand Tour v zámku (nejobsáhlejší okruh), Labyrint v zahradě, střechu Gloriette, Privy Garden, Oranžerie, ZOO a Palmenhaus:

 • 49 EUR - dospělí
 • 42 EUR - studenti 19-25 let
 • 26,50 EUR - děti 6-18 let
 • Koupit online

Kompletní nabídku vstupenek najdete na stránce schoenbrunn.at.

Ubytování v Schönbrunnu

Chcete se na jednu noc cítit jako příslušník rodu Habsburků a vrátit se v čase o pár století zpět? Není problém. Stačí se ubytovat přímo v zámku v luxusním apartmá Schloß Schönbrunn Grand Suite, které můžete rezervovat klasicky skrz booking.com. Připravte si zhruba 35 000 Kč na noc ve dvoulůžkovém apartmá nebo 40 000 Kč ve čtyřlůžkovém...

Poloha a doprava

Schönbrunn leží v jihozápadní části Vídně a je dobře dostupný veřejnou dopravou:

 • Metro – stanice Schönbrunn cca 250 metrů nebo Hietzing cca 250 metrů (tato stanice je blíže k Zoo), na obě jezdí linka U4
 • Tramvaj – zastávka Schloß Schönbrunn cca 100 metrů (linky 10, 52, 60)
 • Autobus – zastávka Schloß Schönbrunn cca 100 metrů (linka 10A)

Chystáš se do Vídně?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.