Barcelona

30 míst co vidět v Barceloně

Park Güell

Památka

Barcelona – Park Gueli

Jedním z nejznámějších děl architekta Gaudího, který při návštěvě Barcelony rozhodně nesmíte vynechat, je Park Güell, rozlehlý park s bohatými architektonickými prvky, jenž v minulosti uchvátil i malíře Salvatora Dalího. Gaudího unikátní styl se projevuje i v těch nejmenších detailech.

Pohádkový park je plný zajímavých barevných soch, struktur, zídek a dalších prvků s typicky netradičními tvary stylu Anotnia Gaudího. Díky své poloze ve strmém svahu také naskytne nádherné výhledy na celou Barcelonu. Park je zapsán na seznamu památek UNESCO.

Nejlepší ubytování v Barceloně

Pitoreskní park i výhledy

Když průmyslník Eusebi Güell zadal na konci 19. století Gaudímu zakázku na projekt zahradního města, počítalo se, že zde vyroste malé sídliště. Nakonec se však nenašlo dost kupců na parcely a projekt se po odkoupení městem změnil v park.

Park Güell je plný charakteristických Gaudího prvků, které jsou inspirovány přírodou. Promenády zakrývají sloupy ve tvaru stromů, vlnité tvary dalších staveb připomínají toky lávy. Mnoho prvků je zdobeno barevnými mozaikami.

Nejznámějším prvkem v parku je drak salamandr hlídající hlavní schodiště, který je stejně jako mnoho dalších architektonických prvků v parku tvořen barevnými mozaikami z keramických střepů a skla.

Z mnoha míst parku se vám naskýtají úžasné výhledy na celou Barcelonu s mořem v pozadí.

Vstupné a otevírací doba

Park Güell je rozdělen na dvě části, přičemž menší severní část je přístupná zdarma, v ní však nenajdete žádné z Gaudího prvků, ale pouze odpočinkovou zónu.

Větší část, zvaná "Monumental Zone" je přístupná pouze se vstupenkou.

Vstupenky lze zakoupit pouze online na oficiálním webu, na místě lístky nejsou dostupné. Kvůli regulaci obrovského množství turistů se musí vstupenka koupit na přesný den a čas.

  • Dospělí od 12 let: 10 EUR
  • Děti 7-12 let a senioři nad 65 let: 7 EUR
  • Děti pod 7 let: zdarma

Otevřeno je denně v časech 9:30–19:30

Poloha a doprava

Park Güell leží v okrajové části Barcelony ve čtvrti Gracia a cesta sem bude trvat z centra asi 40 minut při využití MHD.

  • Metro: stanice Lesseps cca 1 200 metrů (20 minut pěšky) – linka L3; stanice Vallcarca cca 1 100 metrů (20 minut pěšky) – linka L3
  • Autobus: zastávka Park Güell hned u vchodu – linka 116, která jezdí od stanic metra Lesseps (L3) a Joanic (L4)

Vydáte-li se pěšky od metra, půjdete dost do kopce, nicméně nejstrmější pasáže se schodištěm jsou možné vyjet i po souběžných eskalátorech. 

Chystáš se do Barcelony?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Veronika Čermáková
naposledy aktualizováno 09. 09. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.