Zpět na seznam míst co vidět na Tenerife
Guimar Tenerife

Pyramidy Güímar

Na východě ostrova, konkrétně ve městě Güímar, naleznete jedinečné šestistupňovité pyramidy. Pokud byste však čekali běžné pyramidy jehlanovitého tvaru, budete překvapeni. Güímarské pyramidy totiž nesahají ani tak do výšky jako spíš do šířky, jsou podstatně nižší, ale spíše než egyptským se podobají pyramidám Mayů a Aztéků. To jim však na kráse neubírá, právě naopak.

Nejlevnější ubytování na Tenerife

Jak staré vlastně jsou?

O původu Güímarských pyramid toho stále mnoho nevíme. Podle archeologických průzkumů by struktury pyramid neměly být starší než z 19. století, archeologové se tak spíše kloní k názoru, že se nejedná o skutečné pyramidy, ale o kameny, které zemědělci běžně rovnali na okraj svých polí. Proti této teorii však hovoří známý norský výzkumník Thor Heyerdahl, který se pyramidami v Güímaru dlouhodobě zabývá.

Ten tvrdí, že kameny nesou jasné znaky záměrného opracování do tvaru pyramid a mají i zajímavou astronomickou orientaci. Ani Thor Heyerdahl však uspokojivé vysvětlení, jak staré pyramidy jsou a proč zde vznikly, nemá.

Aktuálně je v Güímaru 6 zachovalých pozůstatků z původních devíti pyramid.

Etnografický park

Na ploše nynějších pyramid vznikl etnografický park, který založil právě Heyerdahl s dalším norským námořníkem Fredem Olsenem. Kromě samotných pyramid můžete navštívit malé etnografické muzeum, expozici mořeplaveckých artefaktů Thora Heyerdahla, včetně kopie incké lodi Kon Tiki.

Venku se pak můžete projít po malé botanické zahradě.

Park (včetně pyramid) je otevřen denně od 9:30 do 18:00.

Vstupné stojí 18 EUR do celého areálu pro dospělé, resp. 6,50 EUR pro děti do 12 let.

Jak se sem dostat

Pyramidy leží na severním okraji městečka Güímar a vstupu je parkoviště zdarma.

Nejbližší zastávka autobusu "Pirámides" leží asi 250 metrů od vchodu a projíždí tudy linka číslo 121 z hlavního města Santa Cruz de Tenerife.

  • Naviguj: 28.3208, -16.4137

Další místa na Tenerife

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Veronika Čermáková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu