Zpět na seznam míst co vidět na Maui
Haleakala

Sopka Haleakala

Už při příletu na Maui si všimnete obrovské masy země, která se ladně a symetricky zvedá od mořského dna až do výšky přes 3.000 metrů nad hladinu. To je sopka Haleakala, dominanta a jedno z hlavních lákadel ostrova Maui. Desítky kráterů, měsíční krajina, absolutní ticho a výhledy do vzdálenosti až stovek kilometrů na vás zákonitě musí zanechat hluboký dojem.  

  • Vjezd do Národního parku je možný 24 hodin denně, 
  • Vstupné se platí u závory z automatu nebo přes den v budce u silnice, 
  • 25 $ za vozidlo, případně 12 $ za jednu pěší osobu, pokud cestujete bez auta, 
  • 30 $ roční pas, který platí ještě v Národním parku Volcanoes na Big Island. 

Veškeré potřebné informace najdete na oficiálním webu Národního parku Haleakala.

Východ Slunce 

Halekala je nesmírně populárním místem pro pozorování východu slunce, které vychází přímo nad pestrobarevnými krátery. Je důležité vědět, že pokud se sem vydáte autem, musíte si vstup mezi 3:00 a 7:00 ranní zarezervovat předem na adrese www.recreation.gov/, poplatek navíc ke vstupnému do národního parku činí 1,50 $. Rezervace je přístupná vždy 60 dnů dopředu a obvykle po prvních pár minutách nového dne je vyprodána!  

Bez rezervace se na vrchol lze vydat pouze pěšky bez auta. Stezka začíná u kempu Hosmer Grove a výšlap trvá asi 3 hodiny na vyhlídkovou plošinu, na úplný vrchol pak 4,5 hodiny. Pokud opravdu chcete jít pěšky, ideálně dorazte již večer předem a přespěte v kempu. 

Vyrazíte-li ráno autem z Kahului, nechte si minimálně 2 hodinovou rezervu, cesta je dlouhá a klikatá. Většinou se vyráží kolem půl čtvrté ráno. 

Západ Slunce 

Oblíbené jsou i západy, i když ne tolik jako východy, protože slunce je na druhé straně od fotogenických kráterů. I tak se ale jedná o mimořádný zážitek a navíc není nutná rezervace dopředu. Pokud se vám nechce chodit pěšky, vyrazte autem raději tak, abyste na vrcholu byli alespoň hodinu a půl před západem, jinak není kde zaparkovat a budete muset šlapat i kilometry pěšky po silnici. 

  • Naviguj: 20.7179, -156.249

Další místa na Maui

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu