Zpět na seznam míst co vidět v New Yorku
Katedrála sv. Patrika

Katedrála sv. Patrika

Katedrála sv. Patrika (St. Patrick's Cathedral) je největší římskokatolický kostel v Severní Americe a největší náboženská stavba v New Yorku. Dvojice jejích věží dosahují výšky 101 metrů, což by v jiných městech světech katedrálu bezpochyby řadilo mezi dominanty města. V New Yorku však katedrála stojí tak trochu utopená mezi okolními mrakodrapy šplhajícími do více než dvojnásobných výšek.

Chrám stojí naproti Rockefellerově centru přímo na slavné 5. Avenue.

Architektura a historie

Katedrála je vystavena v jednotném neogotickém stylu inspirována podobnými stavbami v Německu a Francii. Jde o první neogotickou stavbu v Severní Americe. Fasáda zaujme drahými materiály, z nichž prim hraje bílý mramor.

Interiér rovněž nese čisté rysy neogotiky bez výrazného zdobení, ale s opravdu monumentálními rozměry. Hlavní loď kostela je dlouhá přes 120 metrů, šířka dosahuje 53 metrů.

Kostel se stavěl mezi roky 1858 a 1878.

Vstupné a otevírací doba

Katedrála je veřejnosti otevřená denně v časech 6:30–20:45. Mše svaté probíhají až 7x denně, při jejich konání je povolen vstup i běžným turistům, avšak je nutné se chovat s respektem a není samozřejmě možné se pohybovat po všech částech interiéru.

Časy mší na oficiálním webu: www.saintpatrickscathedral.org/masses

Vstup je zdarma.

  • Naviguj: 40.7585, -73.976

Další místa v New Yorku

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 19 hod
Navrhni úpravu