Rakousko
Rakousko

Peníze a ceny v Rakousku

Euro

V Rakousku se platí eurem.

Platba kartou

Ve městech zaplatíte kartou téměř všude, je však dobré se například v restauraci nebo v obchodě nejprve zeptat, zda můžete platit právě tou kartou, kterou u sebe máte. Někde totiž berou pouze takzvané „Bankomatkarte“, což jsou karty „Maestro“. Hotovost vyberete pohodlně v každém bankomatu a v závislosti na tom, jakou vlastníte kartu, může být toto nejvhodnější a nejlevnější varianta.

Rozhodně je příhodné mít vždy u sebe nějakou hotovost, zejména při cestách do hor a na venkov.

V lyžařských střediscích je zcela běžná platba kartou při placení permanentky (hotovost se už používá opravdu jen výjimečně), v některých restauracích na sjezdovce je však lepší mít cash.

Kolik co stojí

Potraviny jsou zde dražší, i když ne tak výrazně. Nákup v supermarketu je stále nejlevnější variantou stravování. Je dobré vědět, že všechny obchody, kromě těch na benzinových pumpách, jsou v neděli zavřeny a je proto třeba se trochu předzásobit. Pekárny jsou otevřeny i v neděli ráno.

Dekorativní kosmetika je asi o 30 % dražší, ale třeba sprchové gely jsou o málo levnější než u nás. Oblečení, boty a doplňky jsou za srovnatelné ceny – pokud mluvíme o nám známých obchodních řetězcích. Butiky jsou několikanásobně dražší.

Příklad cen:

  • Chléb v supermarketu – 2 eura
  • Houska obyčejná – 0,3 eura
  • Vejce (10 ks) – 2 eura
  • Mléko 1 l – 1 euro
  • Šunka – 2 eura
  • Tvrdý plátkový sýr – 2 eura
  • Jogurt bílý – 0,5 eura
  • Paprika 1 ks – 1 euro
  • Jednodenní skipass – od 30 eur v menším středisku po 55 eur ve velkých resortech
  • 6denní skipass – 200 až 250 eur

Smlouvání a spropitné

V Rakousku se obvykle nesmlouvá a ceny jsou jasně dané. Samozřejmě existují výjimky a místa, kde to rozhodně můžete zkusit. Například bleší trh u „Naschmarktu“ ve Vídni je jedním z nich. Najdete tady někdy i úplné poklady a vzhledem k atmosféře místa se smlouvání přímo nabízí.

Spropitné je na místě v každé restauraci, vyjma samoobslužných. Hodí se zanechat obsluze okolo 10 % z útraty. Obvykle není připočítáno k útratě automaticky a je tak zcela dobrovolné.

Jak ušetřit

Na jídle se dá ušetřit vždy. Nakupte si v supermarketu. Pokud chcete jít na jídlo do restaurace, vyberte si dobu oběda místo večeře. Ušetříte až polovinu ceny, neboť polední menu jsou za příznivější ceny. K pití si můžete všude objednat „Leitungswasser“ – vodu z kohoutku. Čistá voda je v restauracích většinou zdarma, můžete si do ní za příplatek nechat přidat citron. Noste s sebou lahev na vodu. Ve městech jsou fontánky na vodu a nemusíte proto celý výlet kupovat nápoje.

Díky Vienna Card, což je karta na hromadnou dopravu, ušetříte, pokud toužíte chodit po památkách a muzeích. Při jejím předložení získáte slevy na vstupenky. Karta stojí na 48 hodin 21,90 a na 72 hodin 24,90 euro. Kartu můžete koupit i online. Salzburg, Linz i Graz mají podobnou kartu také v nabídce. Informujte se o možnosti zakoupit combi vstupenky. Například na Vídeňské kolo a Donauturm (vyhlídková věž u Dunaje s otočnou restaurací) můžete takto koupit vstupenku za 13,50 euro oproti běžné ceně 16,90 euro. 

Při cestách na lyže si vždy výrazně připlatíte v hlavní sezoně, typicky od konce prosince do konce března. Většinou se ceny dělí na čtyři sezóny:

  • Předsezona: trvá cca od listopadu do Vánoc, ceny jsou asi o 15% nižší než v hlavní sezoně,
  • Hlavní sezona: od Vánoc do poloviny března, ceny jsou nejvyšší,
  • Posezona: krátké období od poloviny března do začátku dubna, ceny cca o 10% nižší než v hlavní sezoně,
  • Konec sezony: od začáku dubna do konce sněhu na horách, ceny až o 30% nižší než v hlavní sezoně.

Každé lyžařské středisko má trošku odlišnou cenovou politiku, ale v zásadě platí výše uvedené.

Denní rozpočet

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Nízkorozpočtový cestovatel se pro pobyt v hlavním městě ubytuje přes airbnb. Pokoj najdete i za 15 euro na noc. Cestovat bude hromadnou dopravou (viz kapitola Jak se dopravovat). Snídani si koupí v supermarketu nebo v pekárně, k obědu může zakousnout něco na ulici a večeři si uvaří. Pouliční fontánky s pitnou vodou zajistí pitný režim na celý den. Pro jednu osobu v hlavním městě budete potřebovat zhruba 1.000 Kč osoba/den (airbnb verze). Podobné ceny platí i na horách, samozřejmě nikoliv v hlavní sezoně.

Zlatá střední cesta zahrnuje studio s kuchyňkou kolem 50 euro na noc na osobu. Za tuto cenu budete navíc i blíže centru nebo sjezdovce. Vařit si můžete sami nebo zajděte na polední menu (10 euro). Rozhodně zajděte na večeři někam ven. Dobrá večeře i s nápoji bude stát asi 20 euro. Pokud si nakoupíte a posnídáte v pohodlí apartmánu, bude váš celkový rozpočet asi 2.300 Kč osoba/den.

Za luxusní variantu zaplatíte 200 euro za osobu na noc se snídaní. Na jídle šetřit tentokrát nebudeme, najíst se tu můžete skutečně královsky za 80 euro i s dobrým vínem. Aby si nohy odpočinuly, projeďte se třeba v kočáře. Třicetiminutová vyjížďka vyjde na 30 euro.

Lyžařské zájezdy autobusem startují zhruba na 5.000 Kč bez skipassu v ceně. Aktuální nabídka zájezdů do Rakouska.

Chystáš se do Rakouska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Barbora Lapišová
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.