Co vidět a navštívit v Tallinnu
13 míst co vidět v Tallinnu
Jenom 258 schodů a 3 EUR vás dělí od výhledu na celé město – stačí totiž vystoupat do 124 metrů vysoké kostelní věže a máte před sebou celé město jako na dlani. Tento kostel byl v době svého otevření považován za nejvyšší stavbu v Evropě, kdy původní kostelní věž dosahovala výšky 159 m – v roce 1625 do něj udeřil blesk a celá věž shořela. Kostel je sice věnován norskému králi Olafovi II., ale pro místní je více spojen se svým architektem Olafem…
Zobrazit místo
Muzeum věnované námořní historii, letadlům a lodím sídlí v obřím hangáru z roku 1917, který jako by vypadl z bondovky, kde byl hlavním sídlem padoucha. Můžete se zde třeba projít ponorkou z roku 1930, obdivovat plachetnice zavěšené ze stropu či největší ledoborec Suur Tõll.
Zobrazit místo
Projděte se touhle kouzelnou středověkou uličkou Katariina käik a nasávejte místní atmosféru. Je totiž plná místních tradičních umělců, kde si můžete pořídit i originální suvenýr, najdete zde vše od ručně vyráběného skla, keramiky, šperků, klobouků až po obchod s hedvábnými šálami. Mimochodem podobných průchodů je po městě celkem 380 a část z nich sloužila i jako úkryt proti bombardování díky tlustým zdem. Ke stejnému účelu byl využíván i…
Zobrazit místo
Muzeum KGB najdete v hotelu Vir. Vystaveny jsou zde předměty z dob sovětských špionů.
Zobrazit místo
Strašidelná pevnost Patarei z roku 1840 původně fungovala jako součást ruského obranného systému a během války se stala nacistickým vězením, poté sovětským a fungovala jako vězení až do roku 2004. Veřejnosti byla otevřená v roce 2014 jako muzeum temných časů Estonska a není místem pro slabé povahy. Mimochodem, během druhé světové války Estonsko přišlo o 7,3 % populace a během okupace Sověty bylo dalších 10 % populace posláno do ruských gulagů.…
Zobrazit místo
Tahle 5 pater vysoká obranná věž s kanony dnes slouží jako vojenské muzeum a můžete se odsud vydat na procházky po 2 km dlouhých městských hradbách nebo naopak pod zem, do spletitého labyrintu středověkých chodeb pod městem. Pokud vás pobavil název věže, tak doslova znamená „nakouknout do kuchyně“ – prý odsud bylo možno vidět až do kuchyně okolních městských domů z 15. století díky jejich širokým komínům.
Zobrazit místo
Jeden z nejhezčích výhledů na město se nachází ve staré čtvrti Toompea (která je geograficky nejvyšším místem Tallinu) a samotná vyhlídka je populární jak mezi místními, tak i u turistů. Pokud se podíváte na Instagram, většina fotek Tallinu pochází právě z tohoto místa.
Zobrazit místo
Jeden z největších ortodoxních kostelů v Tallinu můžete navštívit zdarma a obdivovat tak ikony a fresky typické pro ortodoxní církev.
Zobrazit místo
Původně čtvrť námořníků plná dřevěných domků se nyní proměnila v hipsterskou část města s množstvím kaváren, restaurací, barů a obchodů s designovým zbožím. Projděte si areál Telliskivi či Depoo, navštivte tržnici s jídlem Balti Jaama Turg nebo se vydejte po tzv. kulturním kilometru, který vás dovede až k přístavu.
Zobrazit místo
Tento opuštěný betonový komunistický kolos byl původně postaven pro olympijské hry v Moskvě v roce 1980 jako místo pro pozorování olympijské regaty. Z rozsáhlého rozpadajícího se areálu s amfiteátrem je veřejnosti přístupná střecha budovy, odkud je krásný výhled na přístav a město.
Zobrazit místo
Nachází se ve východní části Tallinnu a zahrnuje rozsáhlý park s barokním prezidentským palácem, který nechal postavit Petr Veliký při okupaci Estonska. V současné době v paláci sídlí galerie a muzeum umění zahrnující nejen estonské sbírky. V Kadriorgu také najdete další futuristickou stavbu 7 pater vysoké galerie KUMU, kde najdete díla estonských umělců od 18. století až po současnost (např. díla od Adamson-Eric). A pokud chcete vidět ještě…
Zobrazit místo
Najdete zde sochu Rusalky, promenádu kolem moře, ruiny kláštera či dlouhou písčitou pláž.
Zobrazit místo
Je nejvyšším bodem Estonska s výškou 314 m a pokud je hezky, uvidíte odsud až do Finska.
Zobrazit místo