Amsterdam

Doprava v Amsterdamu

Doprava a MHD 

Amsterdam má relativně malé a kompaktní centrum, které v pohodě projdete křížem krážem pěšky. Patří však také k nejdražším městům v Evropě, co se ubytování týká, a tak se většinou ubytujete v levnějších hotelech na kraji města. Cestování MHD se tak často nevyhnete. V Amsterdamu se nejčastěji svezete tramvajemi s rozsáhlou sítí v centru, metro a autobusy se turistickým cílům spíše vyhýbají. 

Jízdenky a ceny lístků 

Při návštěvě Amsterdamu nejčastěji využijete celo- nebo vícedenní jízdenky. Lístky jsou časově omezené a platí od prvního „pípnutí“ vyznačenou dobu. Pokud si například 24hodinový lístek označíte poprvé v 18:00, platí vám až do 18:00 další den.  

Lístky koupíte vždy v automatech na zastávkách a v trafikách. V automatech lze platit pouze platební kartou. 

Jízdenky jsou platné ve všech prostředcích dopravního podniku GVB (metro, tramvaje a modro-bílé autobusy). Platí na území měst Amsterdam, Amstelveen, Diemen, Duivendrecht, Schiphol a Weesp: 

  • 24 hodin – 8 EUR,
  • 48 hodin – 13,5 EUR
  • 72 hodin – 19 EUR
  • 96 hodin – 24,5 EUR
  • 120 hodin – 29,5 EUR
  • 168 hodin – 36,5 EUR

Často promovanou a zdánlivě výhodnou jízdenkou je tzv. „Amsterdam Travel Ticket“, který platí i pro cestu z / na letiště vlakem a speciálním rychlíkovým autobusem číslo 397, který není součástí dopravního podniku GVB. Tato jízdenka vyjde na 17 EUR za 24 hodin, resp. 22,5 EUR na 48 hodin a 28 EUR na 72 hodin. Pokud však opravdu nespěcháte, nevyplatí se. Při cestě z / na letiště totiž můžete využít i o něco pomalejší autobusovou linku 69, na niž se vztahují výše uvedené levnější jízdenky (24 hodin za 8 EUR atd.). Podívejte se na detailní informace o dopravě z letiště Amsterdam

Pokud plánujete více cestovat po širším okolí Amsterdamu, například na květinovou výstavu Keukenhof, k moři, do města Haarlem a dalších míst (viz mapa platnosti), vyplatí se uvažovat nad jízdenkou „Amsterdam and Region Ticket“. Platí pro na všech spojích dopravního podniku GVB (metro, tramvaje, městské autobusy), v příměstských a regionálních autobusech Conexxion i v klasických vlacích NS. Ceny jsou následující: 

  • 1 den – 19,5 EUR,
  • 2 dny – 28 EUR,
  • 3 dny – 36,5 EUR,
  • Pozor, na rozdíl od jízdenek pouze po Amsterdamu platí jen v daný kalendářní den! Označíte-li si jednodenní lístek v 18:00, bude vám platit pouze do půlnoci. 

Patříte-li k turistům, kteří nechtějí vynechat žádné muzeum nebo památku, zauvažujte nad koupí „I Amsterdam City Card“, která v sobě kromě jízdného zahrnuje vstupy i do vybraných pamětihodností. Kompletní přehled vstupů a aktivit, které v sobě karta zahrnuje, i aktuální ceny najdete na oficiálním webu iamsterdam.com.

Poslední informace se bude týkat krátkodobých jízdenek, které jsou však vzhledem k cenám nevýhodné: 

  • 60 minut – 3,2 EUR (platí jen v prostředcích společnosti GVB – metro, tramvaje a modro-bílé autobusy, neplatí na nočních linkách začínajících písmenem „N“),
  • 90 minut – 6,5 EUR (platí v prostředcích společností GVB, Connexion a EBS, neplatí na nočních linkách ani ve vlaku),
  • 1 jízda nočním autobusem – 4,5 EUR (platí jen v linkách začínajících písmenem „N“). 

Tramvaje 

Nejrozšířenějším prostředkem MHD v Amsterdamu jsou tramvaje, na něž narazíte naprosto všude. 14 linek protká kompletní centrum města a rychle vás dopraví i do všech okrajových částí Amsterdamu. Modro-bílé tramvaje brázdí ulice města zhruba od 5:45 do půlnoci, intervaly na jednotlivých linkách se pohybují od 7 do 15 minut.  

Jízdenku při nástupu přiložíte ke čtečce, kterou najdete u každých dveří (nastupovat se může všemi dveřmi), to samé zopakujte při výstupu. Vždy si „pípněte“ i v případě, že cestujete s vícedenními jízdenkami. 

Metro 

Na rozdíl od většiny jiných velkých měst, kde funguje metro jako primární a nejsnazší prostředek pro turisty, v Amsterdamu slouží spíš pro dojíždění z okrajů měst do centra a zajímavým místům se víceméně vyhýbá. V rámci pohybu po centru je pak metro úplně zbytečné.  

Čtyři linky metra využijete především při cestě z hotelu na jihovýchodním okraji města (především tedy linky 52, 53 a 54. Bydlíte-li na západě v okolí stanic Sloterdijk, Jan van Galenstraat nebo Lelylaan, metru se vyhněte a do centra jeďte rychlejšími linkami tramvají (číslo 1, 13, 17, 19). 

Jízdenku přiložíte k turniketu vždy při vstupu do stanice i výstupu z ní. 

Autobusy 

Autobusová síť tvoří doplněk především na okraji města a v regionální dopravě. Autobusy využijete pouze v případě, kdy budete bydlet v odlehlejších lokalitách a při poznávání zajímavostí v centru se s nimi prakticky nesetkáte.  

Rozlišovat musíte mezi modro-bílými městskými autobusy GVB (linky mají dvojciferná označení), na něž platí nejlevnější celo- a vícedenní jízdenky, a mezi regionálními linkami společnosti Conexxion, na ty platí pouze „Amsterdam and Region Travel Ticket“, případně speciální drahé jednotlivé jízdné (kolem 5 EUR za jízdu).  

Při cestě autobusem podobně jako v tramvaji jízdenku přiložíte ke čtečce u dveří při nástupu i při výstupu. U řidiče lze koupit pouze jednotlivé jízdné, nikoli vícedenní. 

Amsterdam na kole a bike sharing 

Nizozemsko je cyklistickou velmocí a Amsterdam se tak dá označit za hlavní město kol. Pro cyklisty je totiž hotovým rájem. Cyklostezky a cyklopruhy protínají město křížem krážem a v rámci širšího centra bude jízda na kole tím nejrychlejším dopravním prostředkem. A nebojte, moc se nezapotíte. Amsterdam je – stejně jako celé Nizozemsko – rovná placka. 

Kolo si můžete jednoduše půjčit přes jednu z mnoha aplikací, která vám najde nejbližší volné kolo. Stačí už jen načíst QR kód, skrz nějž se kolo odemkne a následně automaticky proběhne platba dle údajů, které jste do aplikace zadali. Zmíníme tři nejvíce užívané a nejlevnější appky: 

  • Hello-Bike: Platí se 1 EUR za registraci, 1 EUR za prvních 20 minut jízdy a dále 0,05 EUR za každou další minutu. Maximální sazba za 24 hodin je 9 EUR
  • Flick Bike: Registrace zdarma, platí se 1 EUR za každých započatých 30 minut, 
  • Elektrokola Urbee: První započatá hodina 3 EUR, následně 0,05 EUR za minutu, maximální denní sazba je 15 EUR

Uvažujete-li o vícedenním půjčení kola, vyplatí se navštívit klasickou půjčovnu. Za 2 dny zaplatíte kolem 16 EUR, 3 dny budou stát 23 EUR. Mezi nejlevnější půjčovny patří Discount Bike Rental nebo macbike.

Trajekty 

Řeku IJ mezi centrem a Severním Amsterdamem brázdí několik linek trajektů. Využijete je například při cestě na vyhlídkovou věž A’DAM. Příjemným zjištěním jistě bude, že všechny trajekty dopravního podniku GVB přepravují cestující zdarma. 

Chystáš se do Amsterdamu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 21. 03. 2024

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.