Průvodce letištěm

Letiště Amsterdam Schiphol

Chceš vědět, jak se dostat z letiště nebo mezi terminály?
Projdi si průvodce, který tě na letiště připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O letišti Amsterdam Schiphol

Amsterdamské letiště Schiphol je páté největší letiště v Evropě a slouží jako brána do celého Nizozemska, ale také jako jeden z nejvýznamnějších přestupních bodů na kontinentu. V Amsterdamu sídlí společnosti KLM a Transavia.

Orientace je poměrně snadná. Letiště se skládá z jediné velké budovy rozdělené do odbavovacích hal 1, 2 a 3. Na odletových tabulích hned u vstupu do budovy si zjistěte číslo vaší haly, následně vyjedete do prvního podlaží, kde jsou odbavovací přepážky a také bezpečnostní kontrola. Přízemní patro je určeno pro přílety, v podzemí je pak železniční stanice.

Letiště je otevřeno 24 hodin denně.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
705 km
od Prahy
12.9 °C
aktuální počasí
05:47
aktuální čas

Letenky

Z Prahy létají do Amsterdamu ČSA, KLM a easyJet, dohromady je k dispozici až 8 denních spojení. Zpáteční letenky s easyJet se dají sehnat už od 1.500 Kč, běžná cena se však pohybuje mezi 2.000 a 3.500 Kč. Z Vídně bývají ceny o pár korun nižší.

Do Amsterdamu se přímo dostanete i z polských Katovic se společností Transavia.

Doba letu z Prahy do Amsterdamu činí asi 80 minut.

Inspirujte se akcemi na letenky do Amsterdamu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Přestože je letiště rozlehlé, má jediný velký terminál. Díky tomu je orientace poměrně snadná a i když náhodou napoprvé netrefíte správný směr, nemusíte složitě přejíždět do jiných terminálů. V tranzitní zóně jsou jednotlivé sekce rozděleny písmeny B až H a M. Na odletové tabuli si hned po výstupu z letadla zjistěte gate, ze kterého vám odlétá návazné spojení a sledujte přehledné značení, které vám v minutách řekne, jak daleko jste od každé konkrétní sekce.

Při přestupu z letu v rámci schengenského prostoru na let letící mimo schengenský prostor budete procházet pasovou kontrolou. Pro evropské pasy využívejte mnohem rychlejší automatické brány. Bezpečnostní kontrolou se při přestupu neprochází.

Na přestup v rámci jedné letenky stačí jakákoliv doba, kterou vám aerolinie prodá. V Amsterdamu se obvykle stihnete od letadla do letadla přesunout do 35 minut.

Při delších přestupech (5 hodin a více) se vydejte na otočku do centra Amsterdamu. Vlakem tu jste za 15 minut, viz níže.

Doprava z/na letiště

Do Amsterdamu

Vlakem

Nejrychleji se do centra na hlavní nádraží Amsterdam Centraal dostanete vlakem, který můžete využít i pro cestu na stanici Sloterdijk nebo do jižní části Amsterdamu (RAI, Duivendrecht, Diemen). Nádraží je umístěno přímo pod terminálem, z příletové haly ani nemusíte chodit ven, jen stačí po eskalátorech sjet dolů na nástupiště. 

Vlaky jezdí 24 hodin a spojení je velmi frekventované (cca jednou za 3 až 10 minut). Z letiště se na hlavní nádraží Centraal dostanete za 15 minut při ceně 4,50 EUR. Jízdenku zakoupíte ve žlutých automatech před vstupem do podzemního nádraží a před vchodem na perón ji bezkontaktně označte u turniketů. Pozor ale, za každou papírovou jízdenku se připlácí 1 € navíc, levněji tak vyjde cesta autobusem číslo 69, viz níže.

Ve vlacích lze využívat 24hodinové (2- a 3denní) jízdenky na MHD „Amsterdam Travel Ticket“ (viz detailní info) za 17 EUR (resp. 22,50 EUR u 2denní a 28 EUR u 3denní). Nelze však využít 24hodinové jízdenky za 8 €, která platí jen pro cesty tramvají, metrem a autobusem v rámci dopravního podniku GVB. Ty jsou platné pouze na autobus číslo 69.

Vlaky jezdí 24 hodin denně. Detailní jízdní řády a spojení do všech destinací najdete na webu nizozemských železnic.

Expresním autobusem

Dalším způsobem cesty do jižní části centra je autobus linky 397, který jede podél Van Goghova muzea, Rijksmuseum a nápisu I Amsterdam. Jednosměrná jízdenka stojí 6,50 €, zpáteční 11,25 € a lze ji zakoupit online nebo v modro-šedivých automatech přímo, které najdete přímo u pásů na zavazadla. Na lince 397 můžete využít 24hodinový lístek „Amsterdam Travel Ticket“ za 17 EUR (případně 2- i 3denní lístky), není však možné využít 24hod lístek pro dopravního podniku GVB za 8 €. Autobus odjíždí z nástupišť B15–19 a na konečnou dojede za 38 minut. Linka 397 jezdí 24 hodin denně.

Autobusem

Nejlevnějším způsobem dopravy je autobusová linka číslo 69 na nádraží Sloterdijk, kde můžete přestoupit na tramvaj směr centrum. Jízdenka na tento autobus stojí 3,20 EUR a na rozdíl od vlaku či autobusu číslo 397 lze využít i 24hodinový lístek za 8 EUR, který můžete koupit jen u řidiče. Zakoupit můžete i 48hod. jízdenku za 13,50 EUR nebo 72hod. za 19 EUR. Tyto lístky platí ve všech modro-bílých městských autobusech GVB, tramvajích a metru. Neplatí ve vlacích a autobusech jiných společností než je GVB.

Cesta autobusem 69 na nádraží Sloterdijk trvá 50 minut, zde můžete přestoupit na tramvaj číslo 19, která vás za dalších 30 minut doveze do centra, případně využít delší jízdu metrem. První autobus z nádraží Sloterdijk na letiště jede ve 4:37, poslední z letiště na Sloterdijk pak v 1:04.

Pro dopravu do různých částí Amsterdamu vám můžou posloužit i městské autobusy 186, 187, 194, 300 a 310, které zastavují na více místech. Linka 185 jezdí pouze k justičnímu komplexu v blízkosti letiště, ostatní autobusy pak zajíždějí do okolních obcí mimo Amsterdam. Jízdenky na tyto autobusy koupíte i u řidiče za 6 EUR.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Do Rotterdamu a Haagu

Na letišti se nachází jedno z nejrušnějších nádraží v Nizozemí, odkud jezdí vlaky do všech koutů země i okolních států. Například vlak do Rotterdamu jede necelou půlhodinu a stojí 12,20 €, do Den Haagu se dostanete za 40 minut a cena činí 8,30 €. Jízdní řády naleznete na webu nizozemských železnic ns.nl.

Do Keukenhofu

Z letiště jezdí přímá autobusová linka číslo 858 do květinového parku Keukenhof. Využít můžete koupě kombinované zpáteční jízdenky na autobus, která obsahuje i vstup do parku za 25 EUR. Cesta zabere asi 20 minut. 

Služby na letišti

Wi-fi je neomezená a bezplatná.

Přízemní část letiště mezi stanicí vlaku a přílety slouží jako jedno velké nákupní centrum. Najdete zde všechny možné obchody včetně běžných supermarketů, trafik, drogerií nebo lékáren, kde si můžete zakoupit levné občerstvení. 

V tranzitní zóně, kde se mohou pohybovat pouze cestující, najdete rovněž bohatý výběr restaurací od nejlevnějších fast-foodů po luxusní podniky.

Veřejné sprchy najdete na dvou místech v tranzitní zóně letiště. První je umístěna v hotelu Mercure u gatů F, G a H naproti salonku KLM Crowne Lounge. Sprcha stojí 19,50 EUR včetně zapůjčení ručníku. Druhá je pak umístěna v hotelu Yotelair u gatů D a E. Zde za 45 minut zaplatíte 17,50 EUR.

Úschovna zavazadel je umístěna v příletové hale mezi částmi 1 a 2. Zavazadlo si zde můžete odložit až na 7 dní a podle velikosti zaplatíte za 24 hodin od 6 EUR do 12 EUR. Otevřeno je 24 hodin denně. Zavazadla můžete nechat i ve skříňkách umístěných v tranzitním prostoru. 

Amsterdamské letiště se pyšní jednou z nejoblíbenějších vyhlídkových teras v Evropě. Je umístěna pouze v části pro veřejnost (při přestupu byste tak museli vyjít ven a následně opět projít bezpečnostní kontrolou zpět) v odletové části 1, sledujte ukazatele "Panorama Terrace". Vstup je neomezený a zdarma.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

21 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli lze v Amsterdamu koupit 3 denní jízdenku na MHD a popřípadě za kolik.

před měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, nejlevnější 72hodinová jízdenka stojí 19 EUR, platí jen na spoje dopravního podniku GVB (modro-bílé autobusy, všechny tramvaje a linky metra). Na/z letiště ji tedy můžete použít pouze na autobus číslo 69, detaily viz výše. Tuto jízdenku opět koupíte pouze v automatu dopravního podniku GVB, který by měl být na zastávce.

Je možno z letiště Schiphol do centra MHD?

pokud jsem pochopil tak ve vlaku a v busu 397 jízdenky MHD nelze použít

Jednodenní jízdenka GVB za 8€ by měla být použitelná na bus 246 do Watrlooplein. Na bus 247 do Jan Evertsenstraat.

Což obojí je snad blízko centra/hl. nádraží. Navíc je možno popojet tramvají. Ev užit i metro.

Na bus 69 též použitelná. Ale konečná Sloterdijk se mi zdá trochu z ruky.

Prosím o doporučení. Na přestup na letišti máme 5,5 hod. Plánujeme jen procházku ulicemi.

Předem díky za názor

před 4 měs
Kryštof Hájek

Jednodenní lístek GVB za 7,50 € lze využít skutečně jen na linku 69. Linky 246 a 247 jsou nepoužitelné, jelikož jedou jen tři páry spojů v brzkých ranních hodinách (mezi 4:00 a 5:00).

Ale vzhledem k velmi omezenému času bych asi volil vlak přímo na hlavní nádraží, zpáteční jízdenka vyjde celkem na 10 € a od nádraží pohodlně dojdete kamkoliv pěšky.

před 4 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Ja mel podobny cas a vlak mi prisel urcite nejlepsi a nejpohodlnejsi :)

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak se nejlépe dopravovat do/z mětečka (části) Aalsmeer, kde mám ubytování? Jak už z letiště, tak do centra a zpět. Platí na hromadnou dopravu do této části vícedenní jízdenky společnosti GVB nebo jízdenky "Amsterdam Travel Ticket"?

Předem děkuji za opověď!

před 5 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, pro Aalsmeer platí "Amsterdam and Region travel ticket". Je mírně dražší (19,50 €): https://www.connexxion.nl/amster...icket/4065 . Mělo by to jít koupit v automatu v příletové hale.

Z letiště přímo do Aalsmeeru jede autobus 342 (https://www.connexxion.nl/dienst...jn?id=M342), z Aalsmeru do centra Amsterdamu je pak nejrychlejší kombinace autobusů 171 nebo 357 ke stanici metra Amstelveen a odtud metrem do města.

před 5 měs
Karel Zmek

Super, díky za odpověď!

Přidat odpověď
před 5 měs

Mohu na kombinovanou vstupenku po příletu a návštěvě

Keukenhofu jet autobusem do centra Amsterdamu.Děkuji za odpověď.

před 5 měs
Kryštof Hájek

Pokud správně čtu podmínky, pak ne. Jedná se jen o zpáteční jízdenku z letiště.

Přidat odpověď
před 5 měs

Dobrý den Kryštofe a další, díky za tipy na cesty, ráda se tady poučím. Minulý týden jsme přestupovali v Amsterdamu, jeli jsme do centra busem 397, ale nemohli jsme najít automaty na jízdenky. Nakonec jsme je koupili v červené dodávce s výdejním okénkem přímo na zastávce. Taky skříňky na zavazadla už nefungují, obsluhovaná úschovna je po schodech dolů mezi přílety 1 a 2, mimo přepravní prostor. Třeba to někomu pomůže. Zdraví Dana

Odpovědět
před 5 měs

Dobrý den,

Na přestup v Amsterdamu máme 7 hodin. Podle vašich rad výše, je to ideální příležitost jet na otočku do centra. Není problém opustit security prostor a pak se dostat zase zpět? Nikdy jsem tatkto dlouhý přestup neměla, tak proto se raději ptám.

Děkuji předem za odpověď.

Štěpánka Stejskalová

před 6 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, problém to není na žádném letišti :)

Přidat odpověď
před 6 měs
Avatar uživatele schnauzer
schnauzer

dobrý den,

letíme s KLM z Prahy do Panamy, s přestupem v Amsterodamu. CK nám zaslala elektronické letenky (Elektronic Ticket Receipt). Lze i v tomto případě udělat rezervace letenek elektronicky na Check in?

Děkuji za odpověď

před 7 měs
Honza Čermák

Dobrý den,

zkuste to a uvidíte. Když to nepůjde/budou vám chybět informace k rezervaci tak není nic jednoduššího než se odbavit "postaru" na letišti.

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobry den

pokud se koupi letenka komplet jako jedna rezervace s prestupem (napr pres amsterodam), tak pri prestupu neni potreba se znovu odbavovat? kde se dozvim sedadlo a gate?

dekuji verka

před rokem
David Eiselt

Sedadlo z letenky, gate z letištní tabule. Je to úplně stejné, jako kdekoliv na světě na jiném letišti.

Dobrý den, mnohokrát děkuji...průvodce jsem četla...,ale Vaše odpověď, je pro mě směrodatná daleko víc.

Bála jsem se, že jsem udělala chybu při koupi letenky(pro mě skutečně krátký čas a letiště neznám).

Díky moc.

před rokem
David Eiselt

Moje odpověď je úplně stejná, jako je napsáno výše. Letiště je kompaktní, přehledné a na rychlé přestupy ideální.

Dobrý den, máme hodinu času na přestup,je to reálné.Letiště neznáme.Let je z Bangkoku do Prahy.

Děkuji za jakoukoliv odpověď ,která by nám pomohla kolem orientace na letišti.

před rokem
David Eiselt

Dobrý den Heleno, stačí číst co je napsáno v průvodci...

„Na přestup v rámci jedné rezervace je nutné si vyhradit alespoň 45 minut. “

Takže ano, hodina je zbytečný nadstandard.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu