Amsterdam

Letiště Amsterdam Schiphol

O letišti

Amsterdamské letiště Schiphol je páté největší letiště v Evropě a slouží jako brána do celého Nizozemska, ale také jako jeden z nejvýznamnějších přestupních bodů na kontinentu. V Amsterdamu sídlí společnosti KLM a Transavia.

Orientace je poměrně snadná. Letiště se skládá z jediné velké budovy rozdělené do odbavovacích hal 1, 2 a 3. Na odletových tabulích hned u vstupu do budovy si zjistěte číslo vaší haly, následně vyjedete do prvního podlaží, kde jsou odbavovací přepážky a také bezpečnostní kontrola. Přízemní patro je určeno pro přílety, v podzemí je pak železniční stanice.

Letiště je otevřeno 24 hodin denně.

Oficiální stránky letiště jsou www.schiphol.nl

IATA Kód
AMS
Aktuální počasí
? °C
Místní čas
18:55
Vzdálenost z ČR
705 km

Letenky

Z Prahy létají do Amsterdamu ČSA, KLM a easyJet, dohromady je k dispozici až 8 denních spojení. Zpáteční letenky s easyJet se dají sehnat už od 1.500 Kč, běžná cena se však pohybuje mezi 2.000 a 3.500 Kč. Z Vídně bývají ceny o pár korun nižší.

Do Amsterdamu se přímo dostanete i z polských Katovic se společností Transavia.

Doba letu z Prahy do Amsterdamu činí asi 80 minut.

Inspirujte se akcemi na letenky do Amsterdamu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Přestože je letiště rozlehlé, má jediný velký terminál. Díky tomu je orientace poměrně snadná a i když náhodou napoprvé netrefíte správný směr, nemusíte složitě přejíždět do jiných terminálů. V tranzitní zóně jsou jednotlivé sekce rozděleny písmeny B až H a M. Na odletové tabuli si hned po výstupu z letadla zjistěte gate, ze kterého vám odlétá návazné spojení a sledujte přehledné značení, které vám v minutách řekne, jak daleko jste od každé konkrétní sekce.

Při přestupu z letu v rámci schengenského prostoru na let letící mimo schengenský prostor budete procházet pasovou kontrolou. Pro evropské pasy využívejte mnohem rychlejší automatické brány. Bezpečnostní kontrolou se při přestupu neprochází.

Na přestup v rámci jedné letenky stačí jakákoliv doba, kterou vám aerolinie prodá. V Amsterdamu se obvykle stihnete od letadla do letadla přesunout do 35 minut.

Při delších přestupech (5 hodin a více) se vydejte na otočku do centra Amsterdamu. Vlakem tu jste za 15 minut, viz níže.

Doprava z/na letiště

Do Amsterdamu

Vlakem

Nejrychleji se do centra na hlavní nádraží Amsterdam Centraal dostanete vlakem, který můžete využít i pro cestu na stanici Sloterdijk nebo do jižní části Amsterdamu (RAI, Duivendrecht, Diemen). Nádraží je umístěno přímo pod terminálem, z příletové haly ani nemusíte chodit ven, jen stačí po eskalátorech sjet dolů na nástupiště. 

Vlaky jezdí 24 hodin a spojení je velmi frekventované (cca jednou za 3 až 10 minut). Z letiště se na hlavní nádraží Centraal dostanete za 15 minut při ceně 4,50 EUR. Jízdenku zakoupíte ve žlutých automatech před vstupem do podzemního nádraží a před vchodem na perón ji bezkontaktně označte u turniketů. Pozor ale, za každou papírovou jízdenku se připlácí 1 € navíc, levněji tak vyjde cesta autobusem číslo 69, viz níže.

Ve vlacích lze využívat 24hodinové (2- a 3denní) jízdenky na MHD „Amsterdam Travel Ticket“ (viz detailní info) za 17 EUR (resp. 22,50 EUR u 2denní a 28 EUR u 3denní). Nelze však využít 24hodinové jízdenky za 8 €, která platí jen pro cesty tramvají, metrem a autobusem v rámci dopravního podniku GVB. Ty jsou platné pouze na autobus číslo 69.

Vlaky jezdí 24 hodin denně. Detailní jízdní řády a spojení do všech destinací najdete na webu nizozemských železnic.

Expresním autobusem

Dalším způsobem cesty do jižní části centra je autobus linky 397, který jede podél Van Goghova muzea, Rijksmuseum a nápisu I Amsterdam. Jednosměrná jízdenka stojí 6,50 €, zpáteční 11,25 € a lze ji zakoupit online nebo v modro-šedivých automatech přímo, které najdete přímo u pásů na zavazadla. Na lince 397 můžete využít 24hodinový lístek „Amsterdam Travel Ticket“ za 17 EUR (případně 2- i 3denní lístky), není však možné využít 24hod lístek pro dopravního podniku GVB za 8 €. Autobus odjíždí z nástupišť B15–19 a na konečnou dojede za 38 minut. Linka 397 jezdí 24 hodin denně.

Autobusem

Nejlevnějším způsobem dopravy je autobusová linka číslo 69 na nádraží Sloterdijk, kde můžete přestoupit na tramvaj směr centrum. Jízdenka na tento autobus stojí 3,20 EUR a na rozdíl od vlaku či autobusu číslo 397 lze využít i 24hodinový lístek za 8 EUR, který můžete koupit jen u řidiče. Zakoupit můžete i 48hod. jízdenku za 13,50 EUR nebo 72hod. za 19 EUR. Tyto lístky platí ve všech modro-bílých městských autobusech GVB, tramvajích a metru. Neplatí ve vlacích a autobusech jiných společností než je GVB.

Cesta autobusem 69 na nádraží Sloterdijk trvá 50 minut, zde můžete přestoupit na tramvaj číslo 19, která vás za dalších 30 minut doveze do centra, případně využít delší jízdu metrem. První autobus z nádraží Sloterdijk na letiště jede ve 4:37, poslední z letiště na Sloterdijk pak v 1:04.

Pro dopravu do různých částí Amsterdamu vám můžou posloužit i městské autobusy 186, 187, 194, 300 a 310, které zastavují na více místech. Linka 185 jezdí pouze k justičnímu komplexu v blízkosti letiště, ostatní autobusy pak zajíždějí do okolních obcí mimo Amsterdam. Jízdenky na tyto autobusy koupíte i u řidiče za 6 EUR.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Do Rotterdamu a Haagu

Na letišti se nachází jedno z nejrušnějších nádraží v Nizozemí, odkud jezdí vlaky do všech koutů země i okolních států. Například vlak do Rotterdamu jede necelou půlhodinu a stojí 12,20 €, do Den Haagu se dostanete za 40 minut a cena činí 8,30 €. Jízdní řády naleznete na webu nizozemských železnic ns.nl.

Do Keukenhofu

Z letiště jezdí přímá autobusová linka číslo 858 do květinového parku Keukenhof. Využít můžete koupě kombinované zpáteční jízdenky na autobus, která obsahuje i vstup do parku za 25 EUR. Cesta zabere asi 20 minut. 

Služby na letišti

Wi-fi je neomezená a bezplatná.

Přízemní část letiště mezi stanicí vlaku a přílety slouží jako jedno velké nákupní centrum. Najdete zde všechny možné obchody včetně běžných supermarketů, trafik, drogerií nebo lékáren, kde si můžete zakoupit levné občerstvení. 

V tranzitní zóně, kde se mohou pohybovat pouze cestující, najdete rovněž bohatý výběr restaurací od nejlevnějších fast-foodů po luxusní podniky.

Veřejné sprchy najdete na dvou místech v tranzitní zóně letiště. První je umístěna v hotelu Mercure u gatů F, G a H naproti salonku KLM Crowne Lounge. Sprcha stojí 19,50 EUR včetně zapůjčení ručníku. Druhá je pak umístěna v hotelu Yotelair u gatů D a E. Zde za 45 minut zaplatíte 17,50 EUR.

Úschovna zavazadel je umístěna v příletové hale mezi částmi 1 a 2. Zavazadlo si zde můžete odložit až na 7 dní a podle velikosti zaplatíte za 24 hodin od 6 EUR do 12 EUR. Otevřeno je 24 hodin denně. Zavazadla můžete nechat i ve skříňkách umístěných v tranzitním prostoru. 

Amsterdamské letiště se pyšní jednou z nejoblíbenějších vyhlídkových teras v Evropě. Je umístěna pouze v části pro veřejnost (při přestupu byste tak museli vyjít ven a následně opět projít bezpečnostní kontrolou zpět) v odletové části 1, sledujte ukazatele "Panorama Terrace". Vstup je neomezený a zdarma.

naposledy aktualizováno 12. 02. 2022
Navrhni úpravu

47 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
cali
před rokem

Špatná zpráva, od 29.12. přílety do Holandska včetně transferů nutný PCR test. Ještě jednou, včetně transferů...

https://www.schiphol.nl/en/messa...rus-update

Avatar uživatele eremi
eremi
před rokem

A je nutný i pro přestupy?:)))

Avatar uživatele
cali
před rokem

Negative COVID-19 test mandatory for passengers from 29 December 2020

From 29 December 2020 all passengers flying to The Netherlands from a high-risk area, including Dutch nationals, must have a recent negative PCR test declaration in order to board an aircraft. Everyone arriving in the Netherlands is strongly advised to self-quarantine for a period of 10 days.

Since the Ministry of Foreign Affairs has classified all countries as a high-risk area, this basically means that if you’re flying to The Netherlands you must show this negative test declaration COVID-19 and the negative result of your PCR test when boarding the aircraft, or when requested to do so by airport staff or the designated (medical) authority, such as the Royal Netherlands Marechaussee.

edit: Já jsem pochopil tvojí ironii:-) Ale raději upřesňuji...

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
před rokem

Tak to je debilita na entou s temi prestupy, zvlast kdyz neopustim letiste...

Martin Vícha
před rokem

A stejné pravidla zavedla i KLM. Na jejich palubu, odkudkoliv kamkoliv, pouze s negativním PCR testem.

Avatar uživatele crhy
crhy
před rokem

Jsem zvedavej, jestli budou i vracet penize, kdyz zmenili podminky prepravy. Amsterdam ted asi bude velmi oblibeny prestupni hub. Nedej boze, aby tento pristup prevzaly i ostatni aerolinky. To nam pomahej pambu.

padrino11
před rokem

Test je už dnes podmínkou vstupu do spousty zemí a někam se nedostaneš ani s ním. Teď to pár měsíců bude zmatek, pak doufám že bude test nahrazen očkovacím průkazem.

Avatar uživatele
Jan Paděra
před rokem

Pokud by mi na konci ledna nevyšlo Rakousko, tak jsem se díval na Rio právě s KLM. Sice do Brazílie test není potřeba, ale tohle je další komplikace. Už fakt nevím :D Snad se bude dát jet aspoň na hory někam.

padrino11
před rokem

Jestli ti nevadí, že v Alpách mají vypnuté lanovky, a myslím, že bez testů stejně nelze.

Avatar uživatele crhy
crhy
před rokem

I tak myslim, ze by aerolinky nemely suplovat narizeni vlady te konkretni zeme. Jeste je spousta zemi, kde ten test nechteji. Taky je neco jineho se vracet domu, kde si v poho zajdes na test a v pripade pozitivity si to doma odsedis, nez kdyz zustanes trcet v jizni americe nebo africe, kde te treba strci do nejake statni detence, protoze nebudou vedet co s tebou. No, taky se da na to odpovedet, ze mam sedet doma na zadku a netrajdat po svete, kdyz je ta krize:)

Avatar uživatele czechtraveller8
czechtraveller8
před rokem

pozor, i Turkish Airlines nove od 28.12. bude vyzadovat negativni test pro boarding na mezinarodni lety

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
před rokem

Je to nefer, protoze napr. ve Francii je PCR test zdarma a u nas 1500 Kc...

Avatar uživatele
Danny_
před rokem

Ach jo, to je teda trága... snad půjde letenka s KL převést na voucher až bude líp a dám vydělat někomu jinému.

Avatar uživatele
ela kousková
před 3 lety

Ahoj prosím nejel jste někdo z letiště v Amstru do Rotterdamu Flixbuxem? Nabízí mi to nákup jízdenek za 179kč na jejich online portálu, tak to by bylo zdaleka nejlevnější oproti vlaku, ale na tuhle společnost v ČR nejsou moc dobré recenze, tak jestli máte někdo nějakou zahraniční zkušenost, budu ráda. díky Ela

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
před 3 lety

V Holandsku jsem s ním nejel, ale v Německu jsem ho využíval poměrně často, je to úplně ok. Žádný problém sem s nimi neměl.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 3 lety

Klidně bych s nimi jel, ale všechno bych si 2x ověřil. Nedávno jsem s nimi měl 2 problémy: 1. Nesmyslný jízdní řád neodrážející realitu přejezdu ukrajinské hranice a 2. špatný název zastávky v Miláně - nahlášeno, dodnes neopraveno.

Avatar uživatele
Milena Jiravská
před 3 lety

Dobrý den,jedeme do Keukenhofu.....chceme přímo z letiště busem...někde jsem četla,že to má být bus číslo 585 ?....jak najdeme zastávku busu? Je blízko? Kudy máme jít?Chtěli bychom rovnou zpáteční jízdenku i se vstupem do zahrady. Koupíme ji přímo u řidiče?Děkuji.

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 3 lety
Avatar uživatele
Petr
před 3 lety

Dobrý den, v dubnu letíme skupina 12 lidí na víkend do Amstru (6x dospělý a 6x dítě). Budeme se pohybovat převážně v centru a Keukenhof. Lze dopravu z a na letiště + po Amstru + do Keukenhofu pokrýt z nějaké 48/ 36 hodiné jízdenky? Ideálně vlakem z letiště, po centru metro a tram, do Keukenhofu nevíme...

Kryštof Hájek
před 3 lety

Dobrý den, všechny informace a myslitelné kombinace jsme popsali v samostatném průvodci po Amsterdamu: https://www.cestujlevne.com/pruv...am/doprava, skupinové slevy na MHD nejsou.

Avatar uživatele Zoharejda
Zoharejda
před 3 lety

Ahoj, byli jsme tento víkend v Amsterdamu a vzhledem k tomu, že jsme měli až večerní let, chtěli jsme si někde uložit kufry (hotel jsme měli mimo centrum). Na Central jsou skříňky až za vstupem na nádraží, ale šli jsme do Muzeum Nemo kousek od nádraží a tam se dají za zálohu 50 centů kufry uložit až do zavírací doby, která je v 17:30. Větší skříňky jsou ty na kočárky vzadu u toalet. Tak kdyby někdo řešil podobný problém:-)

Avatar uživatele
Diana T.
před 3 lety

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na nákup jízdenek. Snažila jsem si vypočítat, kolik zhruba zaplatíme za jízdenky dle ofiko stránky https://www.ns.nl/en a vyšlo mi, že na 4 dny si nemá cenu kupovat 3 denní + ještě na jeden den navíc, ale že si pokaždé budem kupovat jízdenky jednotlivě dle situace. Chtěla bych se zeptat, kde se ty jednotlivé jízdenky dají zakoupit? Jsou tam tedy žluté automaty a dá se nakoupit také rovnou u řidiče? A hlavně jaké zvolit? Jelikož co jsem se koukala tak, na každou trasu je jiná cena... Úplně nejlepší řešení by bylo třeba platit kartou přímo v tramvaji anebo si dobít nějakou kartičku na MHD s určitým obnosem peněz, ale nevím, zdali to tam tak může fungovat.

Předem moc děkuji za odpověď.

Diana T.

Avatar uživatele
Veronika
před 3 lety

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak se dá dostat z letiště v AMS do Leidenu. Případně jaká společnost by nás mohla přepravit. Jsme větší skupina. Díky

Avatar uživatele Petr76
Petr76
před 3 lety

Kolik je "větší skupina"?

Avatar uživatele
Pavel Planespotter
před 3 lety

Podívejte se na www.rome2rio.com. Jede tam vlak i bus. Vlak přímo Dutch Railways.

Jak prosté....

Avatar uživatele speedy7cz
speedy7cz
před 3 lety

Přesně tak, jede tam vlak i z letiště. Cesta tak na 15 minut. :)

Avatar uživatele
Jana
před 3 lety

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli lze v Amsterdamu koupit 3 denní jízdenku na MHD a popřípadě za kolik.

Kryštof Hájek
před 3 lety

Dobrý den, nejlevnější 72hodinová jízdenka stojí 19 EUR, platí jen na spoje dopravního podniku GVB (modro-bílé autobusy, všechny tramvaje a linky metra). Na/z letiště ji tedy můžete použít pouze na autobus číslo 69, detaily viz výše. Tuto jízdenku opět koupíte pouze v automatu dopravního podniku GVB, který by měl být na zastávce.

Avatar uživatele
Leo Hořínek
před 4 lety

Je možno z letiště Schiphol do centra MHD?

pokud jsem pochopil tak ve vlaku a v busu 397 jízdenky MHD nelze použít

Jednodenní jízdenka GVB za 8€ by měla být použitelná na bus 246 do Watrlooplein. Na bus 247 do Jan Evertsenstraat.

Což obojí je snad blízko centra/hl. nádraží. Navíc je možno popojet tramvají. Ev užit i metro.

Na bus 69 též použitelná. Ale konečná Sloterdijk se mi zdá trochu z ruky.

Prosím o doporučení. Na přestup na letišti máme 5,5 hod. Plánujeme jen procházku ulicemi.

Předem díky za názor

Kryštof Hájek
před 4 lety

Jednodenní lístek GVB za 7,50 € lze využít skutečně jen na linku 69. Linky 246 a 247 jsou nepoužitelné, jelikož jedou jen tři páry spojů v brzkých ranních hodinách (mezi 4:00 a 5:00).

Ale vzhledem k velmi omezenému času bych asi volil vlak přímo na hlavní nádraží, zpáteční jízdenka vyjde celkem na 10 € a od nádraží pohodlně dojdete kamkoliv pěšky.

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
před 4 lety

Ja mel podobny cas a vlak mi prisel urcite nejlepsi a nejpohodlnejsi :)

Avatar uživatele
Karel
před 4 lety

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak se nejlépe dopravovat do/z mětečka (části) Aalsmeer, kde mám ubytování? Jak už z letiště, tak do centra a zpět. Platí na hromadnou dopravu do této části vícedenní jízdenky společnosti GVB nebo jízdenky "Amsterdam Travel Ticket"?

Předem děkuji za opověď!

Kryštof Hájek
před 4 lety

Dobrý den, pro Aalsmeer platí "Amsterdam and Region travel ticket". Je mírně dražší (19,50 €): https://www.connexxion.nl/amster...icket/4065 . Mělo by to jít koupit v automatu v příletové hale.

Z letiště přímo do Aalsmeeru jede autobus 342 (https://www.connexxion.nl/dienst...jn?id=M342), z Aalsmeru do centra Amsterdamu je pak nejrychlejší kombinace autobusů 171 nebo 357 ke stanici metra Amstelveen a odtud metrem do města.

Avatar uživatele
Karel Zmek
před 4 lety

Super, díky za odpověď!

Avatar uživatele
Luděk S.
před 4 lety

Mohu na kombinovanou vstupenku po příletu a návštěvě

Keukenhofu jet autobusem do centra Amsterdamu.Děkuji za odpověď.

Kryštof Hájek
před 4 lety

Pokud správně čtu podmínky, pak ne. Jedná se jen o zpáteční jízdenku z letiště.

Avatar uživatele
Dana
před 4 lety

Dobrý den Kryštofe a další, díky za tipy na cesty, ráda se tady poučím. Minulý týden jsme přestupovali v Amsterdamu, jeli jsme do centra busem 397, ale nemohli jsme najít automaty na jízdenky. Nakonec jsme je koupili v červené dodávce s výdejním okénkem přímo na zastávce. Taky skříňky na zavazadla už nefungují, obsluhovaná úschovna je po schodech dolů mezi přílety 1 a 2, mimo přepravní prostor. Třeba to někomu pomůže. Zdraví Dana

Avatar uživatele
Štěpánka Stejskalová
před 4 lety

Dobrý den,

Na přestup v Amsterdamu máme 7 hodin. Podle vašich rad výše, je to ideální příležitost jet na otočku do centra. Není problém opustit security prostor a pak se dostat zase zpět? Nikdy jsem tatkto dlouhý přestup neměla, tak proto se raději ptám.

Děkuji předem za odpověď.

Štěpánka Stejskalová

Kryštof Hájek
před 4 lety

Dobrý den, problém to není na žádném letišti :)

Avatar uživatele schnauzer
schnauzer
před 4 lety

dobrý den,

letíme s KLM z Prahy do Panamy, s přestupem v Amsterodamu. CK nám zaslala elektronické letenky (Elektronic Ticket Receipt). Lze i v tomto případě udělat rezervace letenek elektronicky na Check in?

Děkuji za odpověď

Avatar uživatele
Honza Čermák
před 4 lety

Dobrý den,

zkuste to a uvidíte. Když to nepůjde/budou vám chybět informace k rezervaci tak není nic jednoduššího než se odbavit "postaru" na letišti.

Avatar uživatele
Verka
před 5 lety

Dobry den

pokud se koupi letenka komplet jako jedna rezervace s prestupem (napr pres amsterodam), tak pri prestupu neni potreba se znovu odbavovat? kde se dozvim sedadlo a gate?

dekuji verka

Avatar uživatele
David Eiselt
před 5 lety

Sedadlo z letenky, gate z letištní tabule. Je to úplně stejné, jako kdekoliv na světě na jiném letišti.

Avatar uživatele
Helena
před 5 lety

Dobrý den, mnohokrát děkuji...průvodce jsem četla...,ale Vaše odpověď, je pro mě směrodatná daleko víc.

Bála jsem se, že jsem udělala chybu při koupi letenky(pro mě skutečně krátký čas a letiště neznám).

Díky moc.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 5 lety

Moje odpověď je úplně stejná, jako je napsáno výše. Letiště je kompaktní, přehledné a na rychlé přestupy ideální.

Avatar uživatele
helena
před 5 lety

Dobrý den, máme hodinu času na přestup,je to reálné.Letiště neznáme.Let je z Bangkoku do Prahy.

Děkuji za jakoukoliv odpověď ,která by nám pomohla kolem orientace na letišti.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 5 lety

Dobrý den Heleno, stačí číst co je napsáno v průvodci...

„Na přestup v rámci jedné rezervace je nutné si vyhradit alespoň 45 minut. “

Takže ano, hodina je zbytečný nadstandard.

Letiště v okolí

Získej tipy k dopravě do centra i z dalších letišť v okolí