Německo - Dortmund - Münster

Napsal L_K 2017-05-14T16:31:05+02:00 ve fóru Trip reporty z letu
2 odpovědí

Možná to bude pro někoho zajímavé. Let Katowice - Dortmund. Oblast je to na první pohled divná - ale lítaj z Katowic každý den - takže se dá nakombinovat (krátký) víkend a cena byla velmi nízká. Takže proč ne?

Možná ještě jedna poznámka k tomu, že většina cestujících byli Poláci a odhaduji, že spíše pracující v Německu než turisté, oba lety úplně plné. 

Letiště Dortmund a cesta do města

Malé, přehledné, jel jsem airport expressem (od vchodu z letiště doprava, po cca 50 metrech zastávka, ani slepý nemůže zabloudit) z letiště na hlavní nádraží, cena 8,5 euro. Cesta podle jízdního řádu 30 mins - reálně počítejte s 40-45 mins, jsou docela časté kolony. Když chcete zpět na letiště, tak odjezd autobusu je ze stejného místa jako příjezd z letiště. Jasné, přehledné. 

Centrum:

V samotném Dortmundu toho moc není. Centrum projdete doslova za 2 hodiny včetně toho, že se někde posadíte a pojíte. Narazíte na kostel svatého Reinolda a starý trh za zmínku stojí ještě radnice a Friedensplatz kde je celkem zdařile architektonicky řešená stavba kdy se historická část napojuje na moderní - skleněnou - obdoba nádraží v OV - Svinov. Viz:

http://germanculture.com.ua/trav.../dortmund/

Plno obchodů, promenády, na nákupy super.

Doprava:

Využíval jsem metro, cena 1.6 euro za 1 jízdu, v pohodě nákup z automatu, přehledné rychlé. Mimochodem metro vyjíždí na povrch a vypadá spíše jako tramvaj než metro.

Mimo centrum:

Zajel jsem si k Phoenix see kde je "hrad" Hörde, malá marina a docela posh oblast (milionářské vily na protějším břehu). Při pěkném počasí - paráda si posedět u vody.

Westfalenpark:

Vstupné 5,5 euro včetně věže (Florianturm). V parku je zábava pro malé - vláčky, lanovky, okrasné zahrady, dobré místo na piknik. 
Věž je otevřena přes týden od 14 do 18 hodiny o víkendu dříve a déle, myslím do 20té hodiny. Výhled parádní - ale jelikož moc toho není ke koukání - tak :D 
Z jedné strany stadion, z druhé nějaké težké provozy, centrum - pár jakože mrakodrapů. Ale i tak - pěkné.

ZOO:

Klasika, asi nezaujme a neurazí. Viděl jsem poprvé v životě orangutana, dikobraze, lenochoda a mravenečníka - spokojenost :D

Cena 8 euro.

Münster

Zajel jsem si do starého Münsteru. Cesta trvá cca 30 minut, IC/EC vlakem, cena 16 euro jedna cesta. Samotný Münster výlet napraví - starobylé město, zničené na sklonku války a již celkově opravené. Koncetrovaná historie v docházkové vzdálenosti. Od kostela sv. Lamberta přes starou tržnicí k staré radnici - kde se můžete podívat za 2 eura na místo kde se podepisoval vestfálský mír (konec 30leté války, které začínala pražskou defenestrací) až po monumentální Münsterskou katedrálu. Celé centrum je doslova napěchováno historií.

Zkušenosti s DB - vlaky zpoždění, tam 15 mins, zpět 5 mins, na cestě zpět mi bylo sděleno při koupi, že se jede z nástupiště 9, na nástupišti 9 - je oznámení, že se jede z nástupiště 3. Nemělo se přestupovat - je to přímý spoj, ale přestupovalo se, nikdo nic nesdělil, možná protože bylo ve vlaku plno lidí pod parou, kteří si pouštěli ve vlaku sve duc duc německé odrhovačky - nakonec jsem přestup stihl po haluzi po debatě s německou důchodkyní, průvodčí nevrlí. V druhém vlaku - jsem si to vynahradil první třídou - skvělá. Jízdenku nikdo nechtěl, protože průvodčí měli co dočinění s fanoušky skupiny KISS. :D

Dodal bych k tomu, že z/do centra cesta na/z letiště je výrazně levnější kombinace tramvaj U47 na konečnou a pak bus 490. Doba plus mínus stejná a cena 2,70.
Jinak Dortmund to je hlavně fotbal a Signal Iduna Park je jeden z nej stadionů v Evropě, má nejvíc pivních stánků na světě a fakt tam člověk na pivo vůbec nečeká. Na stadionu je tak pěkný muzeum Borusie Dortmund.
S Munsterem souhlas, moc pěkný město.

Super eremi, díky za doplnění. Na fotbal se chystám též.

Ještě je ve městě muzeum německého fotbalu, cena na místě 17 eur, přes internet 15 eur. Nebyl jsem.
https://www.fussballmuseum.de/

Dodám linky co jsem si ukládal při "plánování":

Doprava na/z letiště:
https://www.dortmund-airport.com...-and-train

Mapa metra:
http://mapa-metro.com/mapas/Dort...rtmund.png

Westfalenpark a Florianturm:
https://www.dortmund.de/de/freiz...reise.html

Vyhledávání

Přihlášení

Ještě nemáš účet? Zaregistruj se!