Dobrý den, nejprve bych Vám chtěla poděkovat za Váše super stránky o cestování, na lepší jsem ještě nenarazila. Mám vcelku dvě otázky: 1) Přestup a nocování: zajímalo by mě, pokud zakoupím letenku u jedné letecké společnosti a v letence budou 2 přestupy (2x poletím s aerolinkou u které jsem koupila letenku a 1 poletím s jinou aerolinkou) či všechny lety (v rámci jedné letenky) budou operovány pouze touto aerolinkou a přestup bude bude vyžadovat nocleh (tzn., přiletím večer a ráno budu pokračovat v cestě) mám nárok od aerolinky na nocleh v daném městě a to vč. transferů na a z letiště? 2) Přestup a zavazadla: pokud budu opět v rámci jedné letenky přestupovat a to z letu který bude operovat jiná aerolinka než tou kterou jsem přiletěla, musím se znovu odbavit vč. zavazadel, nebo budou zavazadla přesunuta na navazující let automaticky, jako se to dělá, pokud přestupuji na let operovaný tou samou společností. Díky moc! Jana .

Aerolinky a přestupy

Založil(a) ve fóru Letecké společnosti

Normalne :) pouzijte ve vyhledavaci/rezervaci rezim multicity.

0 Citovat

Občas aerolinky prodávají lety s dlouhým přestupem při standardním zpátečním letu - což je nejvýhodnější. Pokud nabízí pouze krátké přestupy, jak píše Lord, je vhodné to udělat přes multicity vyhledávání - nicméně to už bývá většinou o něco dražší (pokud se nejedná přímo o nějakou city stopover akci) :) 

0 Citovat

Pouziti multicity samo o sobe cenu nijak nezveda (multicity neznamena stop-over). Je to jen UI zalezitost pro  trosku víc "custom" vyber spojeni (vyhledavace bydefault hledaji co nejkratsi spojeni, takze dlouhe prestupy - pokud existuje kratsi - vetsinou ani nenabidnou).

Naceneni pak probiha podle stejnych pravidel, jako u letenky hledane v rezimu "zpatecni" (napr.), takze tim zasadnim pro tuhle akci bude, jak dlouhy ten prestup bude (stop-over je typicky pri prestupu nad 24 hodin) a jakym zpusobem dany tarif "penalizuje" stop-over.

1 Citovat

Stopover bývá zdarma většinou jen na domovském letišti, to se bude těžko kombinovat. Multicity je klasické spojení samostatných letů, takže dražší varianta. Hledal bych to tedy jako normalni let a pak vybral nejdelší variantu. Obecně by tyto dlouhé lety měly být levnější.

1 Citovat

Prosím  :) multicity není žádné (natož klasické) spojení samostatných letů. Je to uplne stejne, jako jakakoli jina letenka, která se ocenuije stejne, jako kdyz tu letenku hledate jako "zpáteční". Pokud přes multicity naklikáte tu samou letenku, kterou vám našla záložka "zpáteční letenka", vyjde vám stejná cena, stejný tarif apod. Multicity je OPRAVDU jen UI udělátko pokud chcete trošku customizovanejsi routing či delší přestupy apod. 

Ve výsledku ani technicky není žádný rozdíl mezi letenkou vystavenou tak či onak - stále je to jen (max.) 16 segmentů poskládaných za sebe, na které se systém snaží napasovat nějaký dostupný tarif/y.

V naprosté většině případů stopover a jeho cena není ovlivněna letištěm (domácí, cizí) ale jen a čistě tím, kolik stopoverů umoznuje daný tarif (0-X, často platí, že levné tarify žádné stopovery neumožnují), a kolik je fee za kazdy stopover.  Rozdílný poplatek za stop-over na letišti X oproti letisti Y je spíš zřídkavá záležitost. Častější je omezení typu např. "stopovery je možné dělat jen v dané geografické zóně".

2 Citovat

Jedná věc je cena tarifu a druhá poplatky. Proto nemusí multicity házet stejnou cenu jako zpateční let. 

A různý poplatek za stopover podle letiště jevtaky naprosto normální věc. Stejně tak jako možnost stopoveru zdarma pouze na konkrétním letišti během cesty.

0 Citovat

Ano, pokud si přes multicity přidáte nějaké letiště navíc oproti tomu, co vám našel zpáteční let, je celkem přirozené, že i cena letenky bude vyšší, neb se započtou poplatky za cestujícího na tomto novém letišti (a také případná změna tarifu). Ale o tomto řeč nebyla.

Pokud to, co si najdete na multicity je stejné, jako to co máte na té "obyčejné zpáteční letence" bude vše identické - včetně poplatků.

Výpočet poplatku (odlétající cestující vs. transferový cestující) se neodvíjí od toho, jestli letenka byla bookovana jako multicity nebo jako zpáteční letenka nebo jakkoli jinak - opět, odvíjí se jen od toho, jestli půjde o stop-over nebo o transfer.  A to, jestli jde o stop-over nebo o transfer je řízeno časem (délkou) přestupu.

0 Citovat

Což opět není pravda. Přestup je standardně do 24 hodin, nicméně i stopover mohu mít na kratší dobu než 1 den.

0 Citovat

Multicity search

1 Citovat

floodland napsal(a):

Což opět není pravda. Přestup je standardně do 24 hodin, nicméně i stopover mohu mít na kratší dobu než 1 den.

Ne, to opravdu nemůžete. Rozdíl mezi stop-overem a transferem je dán jen časovým limitem. 

Pokud má aerolinka limit 24hodin, tak vše pod 24 hodin je transfer, vše nad 24 hodin je stop over.

(a ne, nemá na to ani vliv, jak ta letenka byla zarezervovaná, jestli přes jednoduché nebo multicity vyhledávání)

0 Citovat

🍿🍿🍿🍿🍿

2 Citovat

Mám MLA-ZRH-PRG se Swiss, přestup v Zurichu asi 4 hodiny, chci se na letišti zeptat jestli by nás mohli posadit na dřívější letadlo z Zurichu do Prahy abychom nemuseli zbytečně čekat. Pokud si odbavím zavazadlo bude to komplikace a sníží to pravděpodobnost, že by mi vyhověli nebo je to jedno a kufr by mi stihli přeložit i kdyby je o změnu požádal až v ZRH?

0 Citovat

Podle mě není odbavené zavazadlo komplikace, kdysi jsem takto měnil letenku uprostřed cesty, pravda bylo to v businessu. Spíš se obávám toho, že za změnu budou chtít zaplatit, pokud nemáš Flex.

0 Citovat

Jan Vidim napsal(a):

Mám MLA-ZRH-PRG se Swiss, přestup v Zurichu asi 4 hodiny, chci se na letišti zeptat jestli by nás mohli posadit na dřívější letadlo z Zurichu do Prahy abychom nemuseli zbytečně čekat. Pokud si odbavím zavazadlo bude to komplikace a sníží to pravděpodobnost, že by mi vyhověli nebo je to jedno a kufr by mi stihli přeložit i kdyby je o změnu požádal až v ZRH?

Kufr je ten nejmenší problém. Pokud tam máte 4 hodiny, tak na let kterýá nebude za čtyři, ale třeba za hodinu, to zvládnou. 

Nicméně, pravděpodobnost (že to udělaj zadáčo) je limitně nulová. Jde to proti podmínkám tarifu. A to bez ohledu na to, jestli je kufr nebo není. Zadáčo tohle funguje jenom v případě nějakých iregularit. Tam pak dovedou aerolinky být docela kreativní, a ani není nutné se moc snažit. Plus, některé aerolinky mají ve vyšších tarifech speciální fíčuru "letťte dřívějším letem", pokud jste dorazili rychlejc na letiště - ale to není váš případ.

Za peníze vám to (jako změnu letenky ) udělaj pokud máte změnitelnou letenku, ale tam počítej s doplatkem v řádu desítky tisíc za osobu  (poplatek za změnu (pokud nemáte změnu zdarma v tarifu) + doplatek do aktuální ceny segmentu ZRH - PRG což může bejt raketa).

0 Citovat

Jednou mi sami nabídli zdarma dřívější let - při zpoždění mého letu - Japonci. 😉 Taky by mě nenapadlo, že to aerolinka udělá jen tak na požádání a bezplatně.

0 Citovat

Při iregularitách je to jiný příběh - tam se dá leccos. Tam všechna tahle pravidla padají a nacpou vás někam, kde to jde, pokud to aspoň trošku dává smysl

- jako příklad 1 - amsterdam - letenka AMS - CDG - PRG. Zpoždění v Amsterdamu takové, že v CDG už by se nestihl let do Prahy, a protože to byl poslední let, znamenalo by to noclech v CDG a let ráno. Stačilo na gejtu poprosit maníka, jestli by mě nepřebookoval na přímý let AMS-PRG, který měl letět hodinu po tom letu AMS-CDG. bez problémů vyřízeno, přílet do prahy dřív, než ten let CDG - PRG.

- jako příklad 2 - MCO - DTW - AMS - PRG, zpoždění letu MCO - DTW takové, že let do AMS by uletěl. Delta sama změnila rezervaci na MCO - AMS - PRG, výsledek byl, že jsem v Praze byl o pět hodin dřív, než podle původního itineráře.

... a další příklady by mohly následovat. Jen většinou to aerolinky nestihnou zprocesit pro-aktivně dopředu, ale na dotaz je pak možné v těchto případech dosáhnout leccčeho.

5 Citovat

Můj plán byl doběhnout v Zurichu ke gatu dřívějšího letu a tam se jich zeptat jestli mají volno a jestli by nás tam mohli posadit. Vypadá to, že nás pošlou do háje, ale určitě to zkusím. 

0 Citovat

floodland napsal(a):

 Multicity je klasické spojení samostatných letů, takže dražší varianta. Hledal bych to tedy jako normalni let a pak vybral nejdelší variantu. Obecně by tyto dlouhé lety měly být levnější.

Rezervoval jsem dneska takovou obyčejnou multicity letenku (přes multicity funkcionalitu), a nemohl jsem si nevzpomenout na tuto vášnivou výměnu názorů z loňského podzimu. 

Let byl hledaný jako Multicity letenka PRG - SIN - TPE - PRG s tím, že jak v SIN tak v TPE šlo o 2-3 denní pobyty.

Výsledná letenka není žádným "klasickým spojením samostatných letů", ale přesně v souladu s očekáváním je to úplně obyčejná zpáteční letenka PRG-TPE-PRG se stopoverem v SIN, vydanou v jednom zpátečním tarifu ENCCZ pro routing PRG-TPE). 

0 Citovat

A přes co jiného by se asi tak let se stopoverem měl hledat? To, že je to v tomto případě jeden tarif je logické, ale v jiném případě to tak být vůbec nemusí.

0