Ahoj, chtel bych si dovezt z Izraele solne kulicky z mrtveho more,co maji 2-4cm ..nejake musle z Ejlatu (jsou mensi nez klasicke) a taky nejake kameny z Aravske pouste v prumeru 2-4cm. Jake mate zkusenosti z Izraele to do Ceska dovazet toto letadlem..je to problem obecne nebo od nejakeho mnozstvi?, jestli to najdou, jaka je pokuta/sankce? vadi to vic na ceske strane nebo uz na Izraelskem letisti? diky. .

musle..solne kulicky z mrtveho more

Založil(a) ve fóru Víza, odletové taxy, upozornění

Ahoj, chtel bych si dovezt z Izraele solne kulicky z mrtveho more,co maji 2-4cm ..nejake musle z Ejlatu (jsou mensi nez klasicke) a taky nejake kameny z Aravske pouste v prumeru 2-4cm. Jake mate zkusenosti z Izraele to do Ceska dovazet toto letadlem..je to problem obecne nebo od nejakeho mnozstvi?, jestli to najdou, jaka je pokuta/sankce? vadi to vic na ceske strane nebo uz na Izraelskem letisti? diky.

0

Mušle nevím, ale solné kameny i bahno v petkách jsme opakované měli v kufru jak z Izraele, tak z Jordánska a nikdo to neřešil. 

0 Citovat

Já s tím problém neměla nikde, ale už mě tady pár lidí napadlo, jak je to špatně....

Když je to pár kousků, co najdete volně na pláži a nebudete mít toho plnej kufr, tak problém nebude, co se týká mušlí. Solný kuličky jsem nezkoušela, měla jsem jen bahno, se kterým jsem počítala, že neprojde ( 500g) a prošlo, protože v Izraeli nikdy nevíte, buď  vás vyslečou do naha nebo projdete se vším :-D


0 Citovat

vsude je to problem a pokud vas chytnou i v praze tak se muzete dostat do velkych problemu - prostudujte si zakony 

0 Citovat

Nevím, jestli nemá náhodou Izrael u něčeho z těch věcí omezení, ale určitě není pravda, co píše Truhlík, tedy, že všude je problém u mušlí, kamenů a soli (a že by to vadilo v Praze).

0 Citovat

Truhlik z nás tady dělá nějaký pašeráky :-)  Já to bahno měla normálně koupený ve spa u Mrtvýho moře, ale nějak mě netrklo, že letím letadlem a že mi to určitě seberou... no ale byly jsme poslední let v pátek podvečer, tak nás nahnali do letadla, ať jsme rychle pryč, ať neotravuje o šabatu,  že ani neřešili zavazadla :-D


0 Citovat

Aluška napsal(a):

Truhlik z nás tady dělá nějaký pašeráky :-)  Já to bahno měla normálně koupený ve spa u Mrtvýho moře, ale nějak mě netrklo, že letím letadlem a že mi to určitě seberou... no ale byly jsme poslední let v pátek podvečer, tak nás nahnali do letadla, ať jsme rychle pryč, ať neotravuje o šabatu,  že ani neřešili zavazadla :-D 

V Izraeli ako v jednej z mála krajín na svete prejdeš do lietadla aj s dvojlitrovou PETkou Coca Coly. Nemajú žiadne obmedzenia na objem tekutín v príručnej batožine.

0 Citovat

MoonEclipse napsal(a):

V Izraeli ako v jednej z mála krajín na svete prejdeš do lietadla aj s dvojlitrovou PETkou Coca Coly. Nemajú žiadne obmedzenia na objem tekutín v príručnej batožine.

Když oni zavazadla zrovna moje neřešili vůbec, kdybych tam měla kilo semtexu, tak prostě projdu, což je mi zrovna v této zemi, dost divný.

0 Citovat

to si asi len vy myslite :)

0 Citovat

No ono jde o to, že ty skenery již spolehlivě poznají co za druh tekutiny to je. Akorát v Izraeli se zaměřují na reálné hrozby a nebuzerují na základě toho, že kdysi dávno, když ještě ty tekutiny nebylo jak zkontrolovat, tak někdo z toho chtěl udělat výbušninu :) Minimálně v EU je celé to bazírování na 100 ml jen o kšeftu s prodejem tekutin na letištích a v letadlech. Veškeré rentgeny na EU letištích dokážou nebezpečné tekuté látky rozpoznat.

0 Citovat

Mně v Izraeli zabavili krém na ruce o objemu 100 ml s tím, že v Izraeli povolují do příručního zavazadla jen 50 ml, takže na to bych se fakt nespolíhal.

0 Citovat

diky za rady, mam hodne tech solnych kouli, takze mi slo hlavne o to, tak nejak tusim ale ,ze pres Izrael ok, ale v Cesku muzou delat potize.

0 Citovat

tonic napsal(a):

to si asi len vy myslite :)


Jenže já ani nedávala batoh do žádnýho scaneru, takže kdybych tam fakt něco měla, tak to nepoznaj, bylo hodně vidět, jak spěchali, ať jsme už pryč.

0 Citovat

https://www.celnisprava.cz/cz/ce...musli.aspx

https://www.celnisprava.cz/cz/ce...iziny.aspx

treba z turecka je zakazano vyvyzet i oblasky od more - takze bacha na to a studujte co a jak - jinak kriminal

0 Citovat

Pár mušličiek z pláže, prípadne pár kamienkov nikto riešiť nebude; to by pri návrate museli zavrieť tri štvrtiny koupákov. Možno ak by toho mal ten človek polku kufra...

Aj tie linky na celní správu hovoria o lastúrach ohrozených druhov, čo rozhodne nie sú mušličky, povaľujúce sa na pláži.

citujem z linku.....

LASTURY

- křídlatec velký, zéva obrovská – populární suvenýr z dovolené

- bez povolení si můžete přivézt z každého druhy tři kusy na osobu, hmotnost nesmí přesáhnout tři kilogramy

0 Citovat

Přesně jak píše jery. Problémy můžou být jen rostlinami a živočichy spadajícími pod CITES (a výrobky z nich). To rozhodně nejsou mušle na pláži. Z mušlí asi jen ty zévy, které jsou min. pár desítek centimetrů velké a vypadají trochu jinak než běžné mušle, takže si je s nimi nikdo nesplete (na pláži je taky nikdo jen tak nenajde, protože žijí jen v Pacifiku a jsou vzácné). Z některých zemí např. z Filipín se zévy vyvážet nemůžou. Více info je třeba tady: https://www.mzp.cz/C1257458002F0...publikace/$FILE/OMOB-Pruvodce_suvenyry-20090615.pdf

Kameny a minerály v Praze nikoho zajímat nebudou. Z Turecka je vývoz kamenů asi zakázaný kvůli tomu, že by mohly být částí kulturní památky, ale v jiných zemích se to týká spíše jen kamenů z památek: https://www.cleverly.me/forbidden-souvenirs/

(Na Islandu zmíněném na odkazu se to týká krápníků a kamenů z přírodních rezervací.)
0 Citovat

jery napsal(a):

Pár mušličiek z pláže, prípadne pár kamienkov nikto riešiť nebude; to by pri návrate museli zavrieť tri štvrtiny koupákov. 

Tady jde také o to, že když si pár mušliček vezme každý rok milión nenechavých koupáku, tak se  to na lokálním ekosystému projeví a zcela jistě ne pozitivně.

0 Citovat

presne tak, vid trebars take nemecko, tam uz lokalnu muslicku clovek ani poradne nenajde, setko je to poznacene koupakama :)

0 Citovat

Indonésie nebo Malajsie, teď nevím, mají prý také zákaz vývozu jakýchkoliv mušlí.

Netvrdím, že to většině lidem neprojde. Ale může se stát, že narazíte na někoho s blbou náladou a může být problém. 

Na příjezdu do Čech platí v zásadě české zákony, takže tam to bude hlavně o ohrožených živočichách podle CITES (a případně o alkoholu a cigaretách).

0 Citovat

Zákaz vývozu jakýchkoli mušlí určitě tyto země nemají (nebo sem dej odkaz). Na výše uvedeném odkazu mzp nebo následujícím z EU nic takového není (jistě by to tam bylo, kdyby to byla pravda): https://ec.europa.eu/environment...irs_en.htm

Na Sardinii je ale lepší nebrat písek ani mušle: https://echo24.cz/a/ScvY4/pozor-...i-za-pisek

0 Citovat

Petr76 napsal(a):

Tady jde také o to, že když si pár mušliček vezme každý rok milión nenechavých koupáku, tak se  to na lokálním ekosystému projeví a zcela jistě ne pozitivně.

Myslel som, že mušličky, čo sa povaľujú na pláži sú vlastne len vápenaté ulity po mŕtvych živočíchoch, ktoré sa časom aj tak (pôsobením mora, vetra,počasia...) rozpadnú a odplavia... 

Ako konkrétne sa to prejaví na miestnom ekosystéme, ak si ich nejakí koupáci odnesú domov? Klesne úroveň vápnika v mori?


Chápem, že je zákaz dovozu vzácnych mušlí (napr. zévy - aj keď tu ma prekvapila info z linku vyššie, že si 3 kusy doviesť môžem), ktoré sa kvôli turistom lovia a tým pádom im hrozí vyhynutie, ale ako konkrétne sa negatívne ovplyvní ekosystém, ak si koupáci budú brať mušle (po odumretých živočíchoch) čo našli na pláži?

0 Citovat

jery napsal(a):


Ako konkrétne sa to prejaví na miestnom ekosystéme, ak si ich nejakí koupáci odnesú domov? Klesne úroveň vápnika v mori?



Minulý rok byl na netu článek, vážili tam, kolik písku ubyde z pláže v řecku, když si každý koupák vezme pár deka. Byly to náklaďáky písku. Takže ber to jako prevenci, ten zákaz ulit. 

Podobné srovnání mám třeba se svýma loukama. Když mi tam naběhne jedna rodinka a nasbírá si košík podbělu, plicníků a petrklíčů, je to přece pohoda. Když se mi tam ale těchto rodin denně sejde pět, tak pro mě nezbyde ani kvítek. Tak radši vyhazuju už tu první rodinku.
0 Citovat

Tak jak píše Petr76, je to proste zle keď si niekto vozí piesok alebo mušle od mora domov. 

Čítal som článok (myslím na idnes), kde sa k tomuto fenoménu vyjadrovala nejaká prírodovedkyňa a vravela, že napríklad mušle veľmi chýbajú krabom a iným živočíchom lebo sa potom nemajú do čoho ukryť. O piesku tam tiež vravela.

A inak osobne absolútne nechápem tú potrebu si zrovna piesok alebo mušlu voziť domov, to je podľa mňa čisto pomýlené. Aj tak to 99% ľudí jebne niekam do krabice a v živote nikdy s tým nič neurobí. Čisto sebecký a hlúpy zvyk.

0 Citovat

Já jsem jednou vezl pár mušliček (2-5cm) a korálů nasbíraných na pláži v Thajsku. Ty korály byly jen úlomky, úplně vyhlazené, bílé, v podstatě skoro písek. Byly v odbaveném zavazadle, ale to se cestou někde ztratilo, tak že dorazilo až den později. Jelikož u takových zavazadel platí nějaké pravidlo, že je musí na letišti naskenovat, zjistili, že tam něco je. Musel jsem jet na letiště a otevřít ten kufr před celníkem. Ten všechno nafotil, sepsal protokol, který odeslali společně s těmi mušličkama a korály na posouzení. Za měsíc mi přišlo rozhodnutí, ve kterém se psalo, že jelikož jsou tyto předměty hodně poškozené, nedá se určit, jestli se jedná o druhy CITES, ale jelikož to můžou být tyto druhy, tak se zabavujou a musím zaplatit pokutu. Jelikož to byl můj první přestupek, byla ta pokuta "jenom" 5 000 Kč, ale mám podmínku a kdyby se to opakovalo, napaří mi více. A pokud by těch úlomků bylo dohromady více jak 25ks (a je jedno jak jsou velké), jedná se o trestný čin.

Tak že ti chytráci, kteří tady tvrdí, že to nikoho nezajímá, nemají pravdu. A náhoda je blbec...ztratí vám kufr a už se vezete.

Od té doby opravdu nic nevozím, a kupodivu mi to nechybí :-)

0 Citovat

jery napsal(a):

Myslel som, že mušličky, čo sa povaľujú na pláži sú vlastne len vápenaté ulity po mŕtvych živočíchoch, ktoré sa časom aj tak (pôsobením mora, vetra,počasia...) rozpadnú a odplavia... 

Ako konkrétne sa to prejaví na miestnom ekosystéme, ak si ich nejakí koupáci odnesú domov? Klesne úroveň vápnika v mori?

Staci minuta googlenia a najdes odpoved. Napr.:
"Seashells are an important part of coastal ecosystems: they provide materials for birds' nests, a home or attachment surface for algae, sea grass, sponges and a host of other microorganisms. Fish use them to hide from predators, and hermit crabs use them as temporary shelters. The removal of large shells and shell fragments also has the potential to alter the rate of shoreline erosion."

sice ovela vacsi negativny dopad maju tie traktory co cistia plaz, ale na co k tomu zbytocne prispievat :)

0