Prosím, kdo byl v Peru: mohl by se podívat na tento itinerář a případně poradit: čistých 14 dnů v Peru (3. a 4. týden v lednu) bez letu z Evropy do Peru: den 12/ Lima, dny 3-4 Iquitos - džungle v Amazonii, plavba lodí po řece, den 5 přesun přes Limu Paracas / Ica,, tam být dny 6-7, dny 8-10 Arequia a Canon del Colca, přesun do Puno + jezero Titicaca, tam dny 11-12, den 13 přesun do Limy letadlem, den 14 Lima a pozdě večer odlet do Evropy.   Děkuji za každou radu.  .

Peru 01/2024 hrubý itinerář

Založil(a) ve fóru Co vidět a navštívit

Prosím, kdo byl v Peru: mohl by se podívat na tento itinerář a případně poradit:

čistých 14 dnů v Peru (3. a 4. týden v lednu) bez letu z Evropy do Peru:

den 12/ Lima, dny 3-4 Iquitos - džungle v Amazonii, plavba lodí po řece, den 5 přesun přes Limu Paracas / Ica,, tam být dny 6-7, dny 8-10 Arequia a Canon del Colca, přesun do Puno + jezero Titicaca, tam dny 11-12, den 13 přesun do Limy letadlem, den 14 Lima a pozdě večer odlet do Evropy.

 

Děkuji za každou radu.

0

A co k tomu chceš poradit? Asi ses rozhodl, že tě nejvíc zajímají zrovna tato místa a jiná už nestíháš. Taky záleží, jestli jsi tam už byl nebo plánuješ další cestu. Pokud by to byla první a na dlouho jediná cesta do Peru, osobně bych se vykašlal na rákosové ostrůvky u Puna a navštívil místo nich nedaleké Cuzco. Na jezeru Titicaca jsem raději navštívil ostrov Isla del Sol v Bolívii, odkud jsem do Peru přijel, na Puno jsem už neměl čas, ale nechal jsem si týden na Cuzco, Machu Picchu a Posvátné údolí). A pak jsem si vyhradil 2 celé dny na Colca Canyon, ale tam nejspíš pojedeš jen na 1denní výlet z Arequipy se startem velmi brzo s místní CK, protože to je při nedostatku času optimální varianta.

0 Citovat

Děkuji za radu. První cesta do Peru. Nejsem rozhodnut, dělal jsem více variant, Cuzco jsem vypustil kvůli deštivému počasí. Colca Canon tam počítám dva  dny s místní cestovkou a pak přesun do Puna.

Asi si tam dám  víc času na pobřeží.

 

0 Citovat

V Punu (a tím pádem i na ostrůvkách) prší podle statistik úplně stejně jako v Cuzcu (za leden kolem 160 mm, což není tak hrozné, ale Machu Picchu má 340 mm, což už může být horší) a i počet dnů s nějakým deštěm (nejspíš většinou jen menší část dne) je cca 19 za leden. Horší je, že na těch ostrůvkách je kvůli vyšší nadmořské výšce o cca 5°C chladněji a nevím, jestli bych si to tam užil, kdyby bylo zrovna deštivo s teplotami kolem 8°C. To už bych raději byl v takovém počasí v Cuzcu, kde je tepleji a ještě se zahřeju chůzí a déšť přečkám někde v restauraci nebo ubytku. Určitě bude lepší jet do hor Peru někdy jindy cca od dubna či května do podzimu.

0 Citovat

To souhlasím, na ty hory by bylo lepší je od ca. dubna / ledna do podzimu. Ale letenka / dovolená jsou fixované. Potom se vyplatí jet z Arequipa zpátky na pobřeží a být v teple, užít si ten oceán.

Nebo jet na sever od Limy do Trujillo, kde má být teplo a taky mohu být u oceánu. 

 

0 Citovat

Trujillo je pěkné, má příjemné klima (známé jako město věčného jara) a je tam v okolí mnoho zajímavých památek. Pobyt u oceánu si můžeš užít v nedalekém městečku Huanchaco, ale neměj přehnané očekávání na krásu pláží v Peru. Pokud bys tam jel busem, tak z časových důvodů budeš muset přes noc. Fotky mám zhruba v půlce alba: https://eu.zonerama.com/liborste...um/4970965

0 Citovat

Díky moc a za radu. Předělám ten itinerář, zapracuji tam Trujillo, uvidím, jak to bude vycházet po dnech. To už jsem taky zjistil, že ty vzdálenosti jsou tam velké a jezdí se tam busem přes noc. Do Limy se musím vrátit den před odletem do Evropy, nemohu riskovat, že někde budu mít zpoždění a letadlo mi uletí. 

0 Citovat

Asi bych se taky nechtěl spoléhat na místní přelet z Puna nebo Cuzca v lednu, kdy může lety zkomplikovat počasí. Pokud by nebylo před závěrem Trujillo, bylo by nejlepší mít jako poslední Paracas.

0 Citovat

Ahoj, já byla v Peru začátkem února 2022 a itinerář jsem měla následující. Byl teda trochu divočejší:) Iquitos, tři noci v Amazonii, pak přelet do Cuzca, tam jen Machu Picchu, pak přesun nočním busem do Puna, jedna noc u místních obyvatel na Titicaca, vřele doporučuju ( zařízováno přes  Planet Odysseys ), poté opět noční bus do Arequipy. Na Canyon Colca nakonec nezbyl čas, takže jen jedna noc a přesun na sever k oceánu, let přes Limu do Talary. To není úplně běžné, ale nelitovaly jsme, po těch šílených přejezdech se oddech u oceánu hodil, pláže fajn a liduprázdné. V blízké vesnici jsme pak viděly i želvy. Návrat do Limy, z Limy jsme si udělaly výlet do Paracas, což byla chyba. Paracas bych určitě vynechala, jediné místo, kde se nám fakt nelíbilo. V Limě jsme podnikly krátký výlet za plaváním s lachtany a to bylo super, to můžu doporučit všema 10. ( agentura Mar Adentro)

0 Citovat

14 dní je na Peru docela málo, ale dá se. Co mohu doporučit, tak se připravit na to, že na výjezd ke každé atrakci je třeba hodně brzo ráno (a to už třeba ve 3 :D). Na Arequipu bych doporučila alespoň 3 dny (1 denní výlet do Colca kaňonu nemá smysl, nic se tam nedá stihnout. Alespoň 2 dny i se sestupem do kaňonu a zpět nahoru). Pokud však mohu doporučit něco, o čem se moc neví a pokud jste dobrodruh, tak doporučuji ruiny Choquequirao. O těch se mluví, že jsou starší než Machu Picchu, avšak není k ním vybudována infrastruktura. Výlet tam tak výjde na zlomek toho, co dáte za vlak na Machu Picchu, a ještě k tomu dobrodružství. Dá se tam kempovat na divoko kdekoli.

0 Citovat

Niki_K napsal(a):

Ahoj, já byla v Peru začátkem února 2022 a itinerář jsem měla následující. Byl teda trochu divočejší:) Iquitos, tři noci v Amazonii, pak přelet do Cuzca, tam jen Machu Picchu, pak přesun nočním busem do Puna, jedna noc u místních obyvatel na Titicaca, vřele doporučuju ( zařízováno přes  Planet Odysseys ), poté opět noční bus do Arequipy. Na Canyon Colca nakonec nezbyl čas, takže jen jedna noc a přesun na sever k oceánu, let přes Limu do Talary. To není úplně běžné, ale nelitovaly jsme, po těch šílených přejezdech se oddech u oceánu hodil, pláže fajn a liduprázdné. V blízké vesnici jsme pak viděly i želvy. Návrat do Limy, z Limy jsme si udělaly výlet do Paracas, což byla chyba. Paracas bych určitě vynechala, jediné místo, kde se nám fakt nelíbilo. V Limě jsme podnikly krátký výlet za plaváním s lachtany a to bylo super, to můžu doporučit všema 10. ( agentura Mar Adentro)

 

Děkuji moc. To mě právě zarazilo ty dlouhé přesuny autobusem přes noc. Člověk chce poznat něco nového a zároveň  si odpočinout. Podívám se na ty Talary. Ta džungle Iquitos určitě, tam stejně prší celý rok. Díky za tipy na ty agentury,

0 Citovat

JindraC napsal(a):

14 dní je na Peru docela málo, ale dá se. Co mohu doporučit, tak se připravit na to, že na výjezd ke každé atrakci je třeba hodně brzo ráno (a to už třeba ve 3 :D). Na Arequipu bych doporučila alespoň 3 dny (1 denní výlet do Colca kaňonu nemá smysl, nic se tam nedá stihnout. Alespoň 2 dny i se sestupem do kaňonu a zpět nahoru). Pokud však mohu doporučit něco, o čem se moc neví a pokud jste dobrodruh, tak doporučuji ruiny Choquequirao. O těch se mluví, že jsou starší než Machu Picchu, avšak není k ním vybudována infrastruktura. Výlet tam tak výjde na zlomek toho, co dáte za vlak na Machu Picchu, a ještě k tomu dobrodružství. Dá se tam kempovat na divoko kdekoli.

 

Děkuji moc. Ano 14 dní (čistých dnů bez letu z Evropy do Peru + doprava z ČR na německé letiště) je málo, ale bohužel nedostanu delší dovolenou než 2 týdny.

Colca kaňon bych chtěl na ty dva dny, ten jednodenní výlet s odjezdem ve 3 hodiny ráno jsem viděl, to nechci (to je další rozbitá noc po nočním přesunu autobusem). Na ty ruiny Choquequirao se podívám.

1 Citovat

Jestli je prioritou odpočinek u oceánu na pláži a nevadí připlatit si pár tisíc za letenku místo nočního busu, bude Talara lepší než Trujillo. Na severních plážích Peru jsem nebyl a co vím, populární je tam hlavně Máncora, ale je to zároveň party beach a co znám z jedné takové pláže v Ekvádoru a obecně Jihoameričany, tam pak může hrát dlouho do noci hlasitá hudba, že v nějakém dřevěném bungalovu nepomůže zavřít okna (a vybral jsem si ten nejvzdálenější). Možná záleží, jaký den v týdnu to je a Niki by mohla napsat, jak to tam v tomto směru vypadalo.

0 Citovat

já byla v Canoas de Punta Sal, hotel Yemaya Butique hotel. Máncorou jsme jen projížděly a co si tak vybavuju, tak to opravdu vypadalo jako taková party baťůžkářská destinace.  My to měly opravdu jen jako relax na pláži, kolem kde nic, tu nic, do Cancas to ale bylo kousek tuktukem a za pár drobných, V Cancas u mola jsme viděly želvy a spoustu pelikánů, slétají se tam k rybářským lodím. 

Letěly jsme do Talary, zpět z Tumbes, km je to plus minus nastejno, cca hodina jízdy. Kolik ale stál taxík si už bohužel nevybavuju. Letenka Tumbes Lima se Sky stála 91 USD ( s větší příručním zavazadlem), Arequipa-Talara s Latam ( přes Limu) 134 USD.  Trošku dražší sranda, ale nelitovaly jsme. Cestuju s mamkou a její jediná podmínka vždy je, že pláž se do itineráře narvat musí, ať to stojí, co to stojí:D 

Pláž se mi líbila, jen to nebylo úplně na velké koupaní, docela vlny a silné proudy a hodně velkých kamenů, které byly vidět jen za odlivu. 

Ještě k těm autobusům, já měla nastudováno, že ty přejezdy jsou v pohodě, pohodlná téměř lůžková úprava, ale velký prd. Bylo to tedy asi ještě dost ovlivněno Covidem, ty lepší společnosti furt nejezdily a zůstaly jen úplné lowcostové, jak cenou, tak nulovým servisem. Z Cuzca do Puna jsme nabrali víc jak tři hodiny zpoždění, bus se navíc rozbil, někde v pustině jsme snad hodinu čekali na náhradní dopravu. A z Puna do Arequipy to místo 6h trvalo 12, v Andách nasněžilo a víc jsme stáli, než jeli.  Sur Oriente ani Turismo San Luis rozhodně nebrat. 

 

1 Citovat

Děkuji všem za připomínky.

Chtěl bych mít dovolenou poznávání a odpočinek. Mám hrůzu z těch nočních přejezdů autobusem, pár krát jsem to zažil, byl jsem rozbitý.  

Lety mají zpoždění, cesta na letiště, odbavení...

Dám to do kupy a hlavně si to užít.

 

1 Citovat

Během 14 dní se Peru navštívit dá, ovšem asi bych nevolil všechny 3 hlavní regiony. Pak by jsi měl na každý zhruba jen 4,5 dne, včetně hodně přesunů.

Osobně mám nejraději Amazonii a pak Andy.

Pobřeží je celkem nezajímavé, suché, pouštní, prašné. Navíc je tam studená voda nic moc na koupání, spíše pro otužilejší. Teprve v Ekvádoru a Kolumbii se dá příjemně koupat. Možná i ta severnější Talara může mít teplejší vodu, ale na google fotkách mě rovněž nezaujala. Samozřejmě Trujillo je barvité město, v Limě také památky jsou, v Piscu sour a v Ice víno, ale krajina velmi vyprahlá.

Naproti tomu Amazonie třeba v departamentu Loreto je nádherná. Pokud máš málo času, je to nutné řešit lety do/z Iquitos a pak koupí výletu do pralesa od místní agentury. S více časem bych spíš preferoval plavby po řekách Amazonas, Ucayali, Marañón, Napo. Tak se pozná lépe místní život. (alternativou může být i národní park Manú nebo Puerto Maldonado blíže k horám)

Překvapilo mě, že apriori nechceš navštívit magnet Peru a celé Jižní Ameriky - Machu Picchu. Během mé návštěvy v roce 2005 to bylo cenově celkem příznivé, časem ceny bohužel vzrostly. Takže to zmiňované Choquequirao by rovněž mohlo být dobrou volbou.

Ať se s itinerářem optimálně rozhodneš a celá dovolená se zdárně vydaří!

0 Citovat

Tohle moje první cesta do Jižní Ameriky a  přiznám se, že jsem netušil, že tam jsou veliké vzdálenosti / dlouhé přesuny. Na jižní polokouli je léto, kdy máme v Evropě zimu, tak jsem si říkal, ohřeju se v teple. Suché a mokré období jsem zjistil až později. V práci bohužel nemám moc možností, kdy si vybrat dovolenou (více méně jsem tu sám a šéf nechce dávat dovolenou - to je jiný příběh).

Tu Amazonii rozhodně chci navštívit, lety z Lima do Iquitos a pak tam dokoupit výlet do prales od místní agentury, být tam aspoň 3 dny aby to mělo smysl.

Machu Piccha - to vychází na 3. a 4. týden v lednu, statisticky tam je velmi deštivé období (340 mm), dle internetu jsou tam přerušené stezky, údajně agentury odmítají tam vést turisty.  Kluzké cesty, nebezpečí uklouznutí a zranění (upadl jsem v jiné zemi na blátivé cestě a pak jsem celou dovolenou procestoval se zraněnou rukou a s batohem na druhé ruce).

To Puno vypustím, spíš přemýšlím, že bych jel do Cuzco a koupil si tam jednodenní výlety do Posvátného údolí a případně k jezeru Hutamanaye (omlouvám se za překlepy a/nebo nesprávný název).

Začátek a konec je v Limě, která uprostřed peruánského pobřeží, ostatní regiony jsou prostě daleko od Limy. Chci minimalizovat čas v Limě, ale to bohužel moc nevyjde (lety jsou zpravidla přes Limu). Poslední noc v hotelu Lima (ne noční přesun autobusem nebo vnitrostátním letem) a poslední den musí být v Limě (pak následuje noční let do Evropy ca. nějakých 15- 16 hodin, to musím vydržet v tom letadle).

Děkuji moc za připomínky.

0 Citovat

Období dešťů bude stejně nepříjemné na výletu k jezeru Humantay jako na Machu Picchu. Se zataženou oblohou a nejspíš horami v mracích nebude vidět ta hora s ledovcem a voda nebude tak modrá (po silnějších deštích možná nebude modrá vůbec). V únoru se tam ani nechodí kvůli počasí a údržbě cesty. Konec ledna se dá jít, ale počasí bude asi podobné jako v únoru. Na výšlap do výšky 4200 m n. m. se doporučuje aklimatizace v Cuzcu aspoň na 2 dny s výlety, což ale pro mnohé stále nebude stačit (i když je fakt, že na Duhovou horu je to ještě mnohem výš a taky to většina špatně aklimatizovaných přežila).

0 Citovat

Jakub Langer napsal(a):

Pobřeží je celkem nezajímavé, suché, pouštní, prašné. Navíc je tam studená voda nic moc na koupání, spíše pro otužilejší. Teprve v Ekvádoru a Kolumbii se dá příjemně koupat. Možná i ta severnější Talara může mít teplejší vodu, ale na google fotkách mě rovněž nezaujala.

Pobřeží je v Peru pouštní, ale lidi jezdí i do zemí, kde ani jiný typ krajiny než pouštní není. V Peru je zajímavý ten kontrast mezi různými typy krajin, které má snad nejrozmanitější na světě (nebo jednu z největších rozmanitostí). Údaje o teplotě vody se rozcházejí a mají velký rozptyl (asi každý rok rozdílné podle proudů a případného El Niňo), ale koncem ledna by mohla mít voda kolem 24°C, což na oceán ujde. Na jihu Ekvádoru byla voda při mé návštěvě v listopadu poměrně studená (později na severu už teplá, tam je jiný proud od severu).

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Období dešťů bude stejně nepříjemné na výletu k jezeru Humantay jako na Machu Picchu. Se zataženou oblohou a nejspíš horami v mracích nebude vidět ta hora s ledovcem a voda nebude tak modrá (po silnějších deštích možná nebude modrá vůbec). V únoru se tam ani nechodí kvůli počasí a údržbě cesty. Konec ledna se dá jít, ale počasí bude asi podobné jako v únoru. Na výšlap do výšky 4200 m n. m. se doporučuje aklimatizace v Cuzcu aspoň na 2 dny s výlety, což ale pro mnohé stále nebude stačit (i když je fakt, že na Duhovou horu je to ještě mnohem výš a taky to většina špatně aklimatizovaných přežila).

Děkuji.

Ale samotné Cuczo a Posvátné údolí by šlo koncem ledna?

 

0 Citovat

V tu dobu jsem tam nebyl, ale podle statistik je v Posvátném údolí o něco míň deště než na MP. Na památkách obecně déšť tolik nevadí oproti výletu ve vysokých horách. Vedou tam normální silnice (a v ne tak strmém terénu), tak je mnohem menší riziko uvíznutí po sesuvech půdy v důsledku silných dešťů než na MP. Asi bych na výlet z Cuzca třeba na ruiny nad Pisacem nevyrazil při předpovědi počasí, kdy to bude vypadat na celodenní silný déšť. Ráno je asi vyšší pravděpodobnost lepšího počasí, tak to chce být u vstupu na otvíračku. Samotného Cuzca bych se nebál (viz můj 2. příspěvek) a určitě bych jel na Sacsayhuamán nad městem, i kdyby pršelo.

0 Citovat

Děkuji, takže to budu řešit na místě a dle aktuální předpovědi počasí. 

0 Citovat

Gigo15 napsal(a):

[citace="JindraC "]

14 dní je na Peru docela málo, ale dá se. Co mohu doporučit, tak se připravit na to, že na výjezd ke každé atrakci je třeba hodně brzo ráno (a to už třeba ve 3 :D). Na Arequipu bych doporučila alespoň 3 dny (1 denní výlet do Colca kaňonu nemá smysl, nic se tam nedá stihnout. Alespoň 2 dny i se sestupem do kaňonu a zpět nahoru). Pokud však mohu doporučit něco, o čem se moc neví a pokud jste dobrodruh, tak doporučuji ruiny Choquequirao. O těch se mluví, že jsou starší než Machu Picchu, avšak není k ním vybudována infrastruktura. Výlet tam tak výjde na zlomek toho, co dáte za vlak na Machu Picchu, a ještě k tomu dobrodružství. Dá se tam kempovat na divoko kdekoli.

 

Děkuji moc. Ano 14 dní (čistých dnů bez letu z Evropy do Peru + doprava z ČR na německé letiště) je málo, ale bohužel nedostanu delší dovolenou než 2 týdny.

Colca kaňon bych chtěl na ty dva dny, ten jednodenní výlet s odjezdem ve 3 hodiny ráno jsem viděl, to nechci (to je další rozbitá noc po nočním přesunu autobusem). Na ty ruiny Choquequirao se podívám.

[/citace]

 

Není za co. Lína huba, holé neštěstí :). Pak dejte vědět, jak vše dopadlo. Jsem na to zvědavá.

0 Citovat

Všem moc děkuji za jejich připomínky.

 

Peru bylo úžasné. Nakonec nepršelo tolik, jak jsem se bál. V horách a v oblasti Loreto (řeka Amazonka / Iquitos) sice pršelo, bylo to vždy odpoledne tak na ca. 1 hodinu a pak v noci.

Loreto (džungle / řeka Amazonka): koupil jsem si výlet od místní agentury za velmi dobrou cenu. Ve skupině jsme byli jenom 4 s průvodcem (mluvil anglicky), pěší túry v džungli (odpolední, noční a ranní - vítání Slunce), plavba po řece Amazonka, chytání piraně. Přespání v džungli.

Lima - pobřeží u oceánu bylo super, zvláště po těch hrozných noční přejezdech. Plávaní s lachtany jsem si užil, děkuji za tip.

Pobřeží Paracas a Ica- jízda buginou, jednou to stačilo... poušť byla zajímavá. 

Pohoří And super, trochu chladněji než u pobřeží (tam slunečno, 32°, voda v Pacifiku byla studená).

Výlety jsem si kupoval na místě přes hotely, kde jsem bylV ubytován. Vyšlo to levněji než na internetu (tam jsou vyšší ceny v USD). Jinak evidentně je to vedlejší sezóna, peruánská střední třída cestuje v lednu a únoru, cizinců tam moc nebylo.

Velmi slabá znalost angličtiny, nutno umět aspoň základní fráze a číslovky ve španělštině. Ceny ubytování přijatelné, ceny v restauracích mě nepříjemné překvapily (byly vyšší než u nás). Uber funguje dobře.

Noční přejezdy autobusem šílené, vždy se zpožděním, Jedna cesta měla zpoždění 4 hodiny (žádné vysvětlení), hrůza. Nepustí ven z autobusu cestující, musí se jít na záchod v autobusu (jsou tam časté retardéry, takže to pěkně háže). Cruz del Sur autobusy, jízdenky kupovány v ČR, ceny pouze v USD a nutno zaplatit přes PayPal.

Karta Revolut vůbec nefungovala v Peru, všechno v hotovosti. Platba kartou je vždy s příplatkem 5%.

 

 

 

2 Citovat

Kde jsi byl v Andách? Severně od Limy jsi kromě Loreta nebyl?

Na Gringo Trailu byly asi ceny v restauracích vyšší už dříve, ale severně od Limy (možná kromě Loreta, tam jsem nebyl) bylo v restauracích jídlo velmi levné. Předpokládám, že to stále platí. Podobné to bylo v Ekvádoru a tam to tak je podle aktuálních informací i teď. V Limě asi záleží na čtvrti. Ty jsi byl asi v Miraflores, což je čtvrť pro nejbohatší.

0