Ahoj všem Zkoušel jste někdo v poslední době Saudia Airlines? Ty jejich tarify do Thajska mi celkem dráždí plánovací závity.  Na YT jsou celkem fajn video recenze z poslední doby. Pochopil jsem, že se aerolinka snaží pomalu, ale jistě konkurovat Emirates a četl jsem, že do roku 2030 chce ze Saudské Arábie udělat transit hub jako právě V SAE. Bez alkoholu na palubě se obejdu a relativně nový Dreamlinery mě určitě nevadí 😂 Mají amenity kity, deky, údajně slušnej palubní servis… Na druhou stranu všude na netu (Trustpilot, SkyTrax, apod.) jsou dokola negativní recenze o customer service, nespolehlivosti apod.   Tak mě zajímá, jestli má někdo aktuální info a zkušenost (z doby “po COVIDu”). Děkuji!  .

Saudia Airlines

Založil ve fóru Letecké společnosti

Nemam cas to tu citat cele ale ak to nebolo este spomenute tak uz SAUDI nemozu robit po 1.1 rebooking na druhe aerolinky takze mi ostava len cakat ci daju nove lety neskor alebo potom poziadat refund. Pekne som sa odzubal s tym cakanim teda 1.krat v zivote, myslel som ze to nebude problem zmenit tolko mesiacov dopredu, snad to predycham nejak hlavne ked znama to riesila pred 1.1 a teraz bude letiet priamym Koreanom zatial co ja asi ostanem sediet doma koncom leta...
Povodna akciova letenka: VIE - JED - ICN a spat.
Volal som na Nemecku Saudiu, slecna ochotne povysvetlovala ako to maju.

1 Citovat

Cesta s odlišnou kulturou je u konce. :)

Do týdne poslali zpět peníze za rezervaci míst. Pro ty, kteří mohou mít stejný problém - chtějí EMD číslo (ELECTRONIC MISCELLANEOUS DOCUMENT - který začíná 065-4xxxxxx a je zobrazen na shrnutí rezervace). Koneckonců díky směně jsme dostali zpět o 800 Kč více, než jsme zaplatili v září. Úžasná investice!!! :D

0 Citovat

Tak ona koruna i diky postupne snizovanym repo a diskontnim sazbam vyhlasovanymi CNB vyrazne oslabila,ze. Tzn.prodrazi se dovolena mino zeme, kde se plati ceskou korunou. Coz bych bral jako vyrazne horsi zpravu, nez radost z 800kc z teto Saudia 'investice'.

6 Citovat

Přesně. Pár set korun od Saudie není nic proti tomu, kolik člověk dá díky horšímu kurzu koruny navíc. Ono se to dalo čekat a já blbec si vyměnil když byl kurz fajn jen 2k euro. 
Jinak vrácení peněz od Saudie zatím neřeším. Do léta fakt daleko, takže se může stát spoustu věcí

1 Citovat

Ano, to je ta naše vychvalovaná měna. Jednou tratíš, jednou ušetříš. Ve výsledku jsme za poslední dobu tedy spíš tratili.

3 Citovat

Ono se to dá vysvětlit i takto. Těch 800 Kč jste od nikoho nedostali, o tolik jste díky této vládě za tu dobu přišli.

0 Citovat

martin-K napsal(a):

Ve výsledku jsme za poslední dobu tedy spíš tratili.

Naopak! V posledních letech jsme měli silnější korunu, než by odpovídalo ekonomické situaci, díky výrazně vyšším úrokovým sazbám ČNB oproti euru a dolaru. To se teď mění (ještě důležitější než aktuální stav je výhled sazeb na následující měsíce) a koruna se vrátila cca tam, kde by byla, pokud by nebyly takové rozdíly v úrocích. Když se podíváte na graf (klikněte vpravo dole na "max"), uvidíte, že dokonce i v letech 2017 až 2019, kdy nebyl kurz koruny ovlivněný intervenčním režimem ČNB nebo covidem, byla koruna trochu slabší než teď:

https://www.patria.cz/kurzy/CZK/EUR/graf.html

Pokud by se vzala v úvahu mnohem vyšší kumulovaná inflace od té doby oproti většině zemí EU (díky čemuž se mnohým zvýšily platy více než v těchto zemích), je pro nás v průměru v zahraničí levněji než před covidem.

3 Citovat

Je pro mě opět fascinující, jak každé % pohybu kurzu vyvolává vášnivé debaty o ziscích, ztrátách, ČNB, euru, politice, vládě atd...  minule u salonků a kreditek, teď tady u Saudie :)

1 Citovat

Já žádnou vásnivou debatu nezaznamenal. Jeden si pochvaloval, že vydělal 800 Kč. Ostatní poukázali na to, že to není tak růžové. Pak to floodland hodil na vládu, což svědčí o jeho  poměrně omezených znalostech ekonomie, pokud se budu vyjadřovat  kulantně a Libor  vystudovaný ekonom měl potřebu se k tomu vyjádřit. Nic strašného :-)

6 Citovat

Máš pravdu, asi jsem jen deformován :) a jen aby to bylo zřejmé, rozhodně jsem to nemyslel zle, právě naopak, je to pro mě zajímavá sonda, jak určitá část populace uvažuje.  

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Pokud by se vzala v úvahu mnohem vyšší kumulovaná inflace od té doby oproti většině zemí EU (díky čemuž se mnohým zvýšily platy více než v těchto zemích), je pro nás v průměru v zahraničí levněji než před covidem.

Hele, tohle má strašně souvislostí (včetně kurzu euro vs. dolar a inflaci ve vybraných státech). Třeba já ti můžu říct, že nedávná větší cesta do USA se mi s korunou a aktuálním kurzem výrazně "prodražila".

Mimochodem, šťouchanec :) Rozdíl v kurzu při placení kartou jsi taky zohlednil, nebo jako ekonom zavíráš oči?

0 Citovat

Tak lidi, co nepracujou, a snaží se vydělávat na kurzovejch spekulacích, z toho odvázaní nebudou, ostatní asi těch pár procent sem nebo tam přežijou. Mě dráždilo jenom to, když ČNB systematicky oslabovala korunu, a několik let kvůli tomu všechno v neCZK stálo o dost víc. Plus všechno, co se platí státu (DPH, letištní poplatky, dotace pro ČD...) je zbytečně nastřelený, aby se na tom uživilo co nejvíc kámošů. Ale třeba proti Tanzanii to jsou nepodstatný věci :-)

0 Citovat

martin-K napsal(a):

Hele, tohle má strašně souvislostí (včetně kurzu euro vs. dolar a inflaci ve vybraných státech). Třeba já ti můžu říct, že nedávná větší cesta do USA se mi s korunou a aktuálním kurzem výrazně "prodražila".

Mimochodem, šťouchanec :) Rozdíl v kurzu při placení kartou jsi taky zohlednil, nebo jako ekonom zavíráš oči?

Kurz USD k euru je úplně jiná záležitost. Nedávná cesta do USA se zrovna tak "prodražila" i lidem z eurozóny. Ale záleží k jakému období se to srovnává. Třeba oproti podzimu 2022 vyjde cesta do USA o dost levněji (když beru jen kurzy). A za poslední 2 roky nebyl USD výrazněji slabší k euru než o pár procent oproti dnešku, takže slova "výrazně prodražila" bych kvůli pár procentům nepoužíval. S inflací je to složitější, ale v průměru to tak je (minimálně pro ty, kterým se díky ní zvedla mzda).

Kdo se chce vyhnout rozdílům v kurzu při placení kartou, pořídí si Revolut, Wise atd. To platí pro platby mimo eurozónu ostatně i pro občany z ní. Pro platby v eurozóně používám eurovou kartu, kam si převádím koruny přes exchange s minimálním kurzovým rozdílem (aktuálně je to 7 haléřů na 1 euro).

@brumak: O intervencích raději nemluvit. Ničemu moc nepomohly ani v počátku (kdy tam nějaké teoretické zdůvodnění bylo) a poslední cca rok to byl úplný nesmysl, který přinesl státu akorát ztráty a naopak nahrával mezinárodním spekulantům.

0 Citovat

@Libor_S: Nepochybně jsou možnosti, díky kterým dokážeš minimalizovat ztráty. Ale když jsme u tohohle tématu a cestování, proč tohle podstupovat? (nehledě na to, že lidí, kteří dokáží takhle přemýšlet, není rozhodně většina)...

0 Citovat

floodland napsal(a): Ono se to dá vysvětlit i takto. Těch 800 Kč jste od nikoho nedostali, o tolik jste díky této vládě za tu dobu přišli.

Přesně! Fyjalo voctup.

3 Citovat

martin-K napsal(a):

Ale když jsme u tohohle tématu a cestování, proč tohle podstupovat? 

Nechápu, kam tím míříš. Jako že když hodně cestuju a někdy by pro mě osobně bylo výhodnější, kdyby ČR přijala euro, tak to mám taky podporovat podobně jako někteří zástupci firem obchodujících z velké části se státy eurozóny? Asi nemá smysl debatovat tu na toto téma (myslím, že nedávno tu byla většina proti přijetí eura) a navíc ve vláknu Saudia. Jestli se ptáš na můj názor na euro, jsou s přijetím spojené výhody, které většina lidi snadno pochopí, ale i nevýhody a rizika, které si uvědomují jen ti, kteří nad tím přemýšlí více do hloubky. V dobrých časech funguje euro zdánlivě dobře, ale v krizích nevýhody a rizika způsobují závažné problémy. A vzhledem k dlouhodobé kumulaci nerovnováh způsobených eurem a evropským politikům ovlivněným různými ideologiemi, ale bohužel často bez zdravého rozumu, krize budou ještě větší než bývaly.

Shoduju se třeba se vším, co řekl o euru v tomto rozhovoru uznávaný ekonom Marek Mora, který kdysi patřil mezi zastánce eura: 

https://www.mfcr.cz/cs/ministers...istk-54613

Klíčové věty z rozhovoru:

Když to shrnu, jde o úplně jinou měnovou unii, než do které jsme se referendem v roce 2003 zavázali vstoupit a přijmout euro.

Podobné pnutí se může vytvořit i v rámci EU, nakonec se mohou vzpouzet „chudší“ nebo i „bohatší“ země nebo třeba sever proti jihu.

Současný hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Pierre-Olivier Gourinchas odhadl, kolik stály záchranné operace na začátku desetiletí států, jako je Řecko, Portugalsko, Irsko a Kypr. Podle jeho výpočtu jen Řecko dostalo čistou pomoc ve výši 44 procent HDP roku 2010, což v absolutním vyjádření znamenalo 102 miliard eur. A tyto náklady nesly záchranné instituce typu Evropského mechanismu stability, jehož by se Česko jako stát eurozóny muselo stát akcionářem a do nějž by muselo vložit asi 47 miliard korun.

1 Citovat

Pls, prestaňte plevelit vlákno o Saudia Airlines diskuzi o (ne)přijetí eura... 

11 Citovat

ježiš smažte tyhle sračky, to je fakt šílený. 

5 Citovat

Ahoj

Chtěl bych se zeptat jak by jste postupovali potvrdil jsem změnu letu a přišel email s potvrzením o změně kde mám letenky v Business Basic. Kupovano v economi a v manage je jako economi.

Dik

0 Citovat

To asi bude chyba, neřešil bych nijak

2 Citovat

No já bych to chtěl zkusit uhadat ... :) 

0 Citovat

Hm, tak zkus. Vsadil bych hodně peněz na to, že si budu myslet že si se úplně zbláznil. 

2 Citovat

Adam _5 napsal(a):

Ahoj

Chtěl bych se zeptat jak by jste postupovali potvrdil jsem změnu letu a přišel email s potvrzením o změně kde mám letenky v Business Basic. Kupovano v economi a v manage je jako economi.

Dik

a můžeš si vybrat sedadlo odpovídající business class, byť za příplatek?

0 Citovat

To přeji hodně štěstí :D to by byla změna business strategy opravdu na úrovni arabských mozků :D . Místo "koupím v Saudia eco a doufám ve změnu a přehození na QR/EK eco" by bylo "koupím v eco a doufám ve změnu a přehození do biz" :D dej pak vědět, jak jsi dopadl Adame, i když výsledek asi bohužel všichni známe :))

0 Citovat

Klidně to zkus. Maximum, kterýho dosáhneš bude, že si u tvého profilu udělají poznámku, že jsi blázen. Potvrdil jsi změnu v economy? Potvrdil. Tak na čem to chceš proboha otočit?

0