Turci nabízejí při přestupech v Istanbulu zdarma prohlídku městem. Na výběr je dopolední, celodenní nebo odpolední program. .

Turkish airlines

Založil ve fóru Letecké společnosti

Nepanikařte, a hlavně - je nezmaťte, at vám tu rezervaci ještě nezruší, protože vás špatně pochopí. A žádná domluva s nimi není nejspíš proto, že jsou naprosto zmatení takovým dotazem.

Nikdo nebude řešit, že se k checkinu nedostaví. Prostě se odbavíte jen dva, zbytek propadne.

0 Citovat

přesně tak, bez problémů, třetí prostě nepoletí.

kdyby byla na poslední chvíli nějaká změna nebo let měl velké zpoždění, je možné na základě toho požádat o refund (ale to se děje jen výjimečně).

pokud prostě necháte propadnout, můžete si pak zpětně nechat proplatit letištní taxy. stačí klidně až po letu

0 Citovat

Nepanikařím, jen je fajn být na situaci připraven :-D Moc díky za odpovědi! 

0 Citovat

Pokud nemáte třetího, vždy můžete říci, že umřel třeba při autonehodě cestou na letiště. Nijak to v reálném čase neprověřují.

2 Citovat

Není to absolutně žádný problém.

0 Citovat

Proč,   když  už vám Turkish nic nevrátí, mu neuděláte checkin a nepoužijete jeho sedadlo pro zvýšení pohodlí? Určitě se stalo mnohokrát, ze někdo zmeskal letadlo.

0 Citovat

Protože chtějí poplatek za sedadlo za jednu osobu na jeden let 33 EUR, což se nám navíc platit nechce. Bohužel máme koupeny letenky v tarifu, ve kterém si nemůžete sami vybrat sedadlo bez poplatku. Budeme doufat, že při checkinu nám to přidělí místa u sebe a užijeme si alespoň jednu volnou sedačku, když už nic :-D 

0 Citovat

Leteli jsme s nimi, sedadla nam dali vedle sebe, v nejhorším případě lze se odbavit i zdarma na letišti, ale tam asi nelze odbavit chybějícího človeka 

0 Citovat

Taky jsme s nimi letěli už asi 3x a seděli jsme u sebe, tak snad to vyjde i tentokrát :-) Odbavíme předem doma, ať nemusíme stát frontu na letišti a uvidíme. Každopádně moc děkuji za komentáře :-)

0 Citovat

Odbavit se a pak vůbec nepřijít není zrovna ohleduplné - může se stát, že let bude překnihovaný, některé cestující tak pak kvůli tomu třeba vůbec neodbaví a poletí kvůli tomu třeba až další den a letadlo odletí s prázdným místem. A zrovna u Turkish je překnihování běžná záležitost..

0 Citovat

Overbooking sa riesi vacsinou az pri gate, a tam uz vedia kto tam prisiel/neprisiel bez ohladu na to, ci bol odbaveny alebo nie... takze to je uplne jedno...

3 Citovat

Někdy v gate, ale někdy už na checkinu (z mé osobní zkušenosti BKK, HAN, SGN, LHR, SFO, YUL - většinou na dálkovkách. Prostě hodinu do odletu zavřou checkin a řeknou ano, 5 pax se neodbavilo, máme místo - ne, odbaveni jsou všichni, smůla

Je to dost často také podle toho, jestli se prochází pasovkou a pokud třeba mám jednovstupová víza, tak mě nenechají, abych dostal na pasovce razítko, že jsem opustil zemi... a pak mi v gate řeknou, že mají plno

0 Citovat

@Knyta. To co píšeš nedává (aspoň teda mně) žádný smysl. "Prostě hodinu do odletu zavřou checkin a řeknou ano, 5 pax se neodbavilo, máme místo" Místo pro koho, když už se všichni co na letiště dorazili včas odbavili? A kdo má teda smůlu, když se všichni odbavili? Tohle se řeší až na gatu, kde při overbooking se někdo halt nevejde do letadla. Já mám za sebou kolem tři sta letů a overbooking jsem zažil dvakrát, kolik letů máš ty, že je to pro tebe běžná záležitost? 

1 Citovat

Úžasný, když se začne vytahovat, kdo kde kolik nalítal a kdo ho má většího :) Ale jenom ze sebe udělá ještě většího osla.

Ten člověk dělal u aerolinek na handlingu v době, kdy vy jste nejspíš ještě tahal kačera (soudě podle nutkání si něco dokazovat počtem letů).

1 Citovat

já mám něco přes 400 letů a z toho asi 150 na standby a z toho bylo overbooked asi 30 letů (nebo možná i víc, akorát jsem to nevědel) - takže jsem to napsal logikou standby cestujícího, sorry :)

ale každopádně jsem byl u těch hodně overbooked letů (např se místo B737-900 poslala jen B737-700) svědkem toho, že i platícím pax, co přišli jako poslední na checkin řekli, že prostě neletí, protože není místo a ať si zajdou na ticketing to řešit, ani je nepustili do gate.. a zažil jsem to i v Praze, když jsem dělal na letišti :) ale jsou to výjimečné situace

každopádně - snažím se tady prostě vysvětlit, že není slušné se odbavit online a pak nepřijít, že to může být nefér vůči ostatním pax

1 Citovat

A v čem je to nefér, když si zaplatili letenku? Nefér se chová aerolinka, která záměrně přeplňuje lety. Já bych s tím neměl jediný problém ten checkin udělat a využít místo uprostřed trojky a letět trochu pohodlněji. Zpátky už to nepůjde. 

Každopádně máš pravdu, že se chodit na poslední chvíli nevyplatí. I proto jsou super salonky. Kdo to praktikuje, ten  riskuje, že neodletí. Ale to je jeho boj. Taky se mi to kdysi stalo. 

0 Citovat

"Nefér se chová aerolinka, která záměrně přeplňuje let"

Aerolinka se chová tak, aby měla pokud možno plně obsazené letadlo a samozřejmě je její snahou, aby ideálně všichni cestující odletěli tak, jak mají.

Příklad: aerolinky prodají 189 letenek do Paříže... JENŽE: Martin zůstane stát v koloně a nestihne to, Jaromír se rozejde s Agátou a na truc nepoletí, Miloš si zapomene pasy, Tomio si špatně vyplní víza, Alena se zasekne v dutyfree, protože toho moc nakoupila a nemá dostatek hotovosti, Miroslav s Karlem se ožerou v salonku a zaspí a Vojtěch s Kateřinou a skupinou dalších důchodců to nestíhají, protože se jim porouchalo letadlo z Moskvy... takže vlivem několika faktorů najednou zůstane 10+ volných míst, a to aerolinka nechce :) Takže má historicky spočítané, kolik cestujících zhruba nedorazí a o tolik pak ten let překnihuje.

Má na to prostě vliv několik faktorů, a podíl na tom samozřejmě nesou i aerolinky a jejich politika ohledně rušení/vracení letenek. Ale rozhodně to není čistý záměr aerolinky. 

Dělají to tak snad skoro všechny aerolinky....čestnou výjimkou by měl být Ryanair, který nepřeknihuje? (jestli to tu někdo vyvrátí či potvrdí). A myslím, že hotely taky překnihovávají?

 

1 Citovat

niemandos_1 napsal(a):

A v čem je to nefér, když si zaplatili letenku? Nefér se chová aerolinka, která záměrně přeplňuje lety.

I když tady je většina lidí, co kupuje "nerefundovatelné, neměnitelné tarify", tak je v reálu spousta lidí, co má tarify, které jsou měnitelné či refundovatelné.

A ti se často k odletu nedostaví, protože milion důvodů. A i diky tomu, že aerolinky mají celkem solidně spočítáno, kolik lidí se nedostaví, máme my ostatní levné letenky.

Vemte si někoho, kdo bude mít changeable letenku bez penalty, a z nějakého důvodu se pětkrát nedostaví a poletí až na šestý pokus - pro aerolinku to může být ztráta třeba v rádu stovky tisíc, v případě delších cest i stovek tisíc. Na jednom cesťákovi.

1 Citovat

Já chápu důvody aerolinky. Jen jsem to převrátil, že když se o někom napíše, kdo neletí a ostatní jeho spolucestující si chtějí dopřát víc místa, že je to "nefér", tak to samé se dá napsat o aerolince. 

0 Citovat

V čem je nefér si koupit letenku a pak se nedostavit? Ostatním cestujícím to může být úplně jedno a letecké společnosti taky. Tohle se prostě děje na každém letu a ne vždy o tom víte. Těch faktorů do toho vstupuje milion. Zpožděné lety, zrušené lety, přeprava posádky, to všechno jsou případy, ktere jsou pro letecké společnosti prioritní a nějaký overbooked cestující v základní třídě je nezajímá.

0 Citovat

Letecké společnosti to jedno není. Kdyby to aerolinkám bylo jedno, tak se nesnaží maximalizovat výnosy za jakoukoli cenu.

Kdyby jim to bylo fuk, tak nedělají overbooking, flexibilní tarify by byly za hubičku atd. 

Pro aerolinku je každé místo, které zůstalo neobsazené, ztráta.

0 Citovat

Overbooking dělá i Ryanair, na vlastní kůži jsem se o tom přesvědčil, když jsem zůstal na letišti.

Jinak overbooking u klasických dopravců chápu, musí zajistit i návazné lety a při zpoždění přechozího letu mají problémy naplnit další let atd.. Mají vybudované mechanismy, jak situaci řešit, ne jako Ryanair a pod., kteří ti nabídnou vrácení ceny letenky, nebo odlet za tři dny :-)

1 Citovat

Ještě jednou. Letecké společnosti je jedno, když si koupíte letenku a pak neletíte. Své peníze dostane. Jinák kdysi bývalo možné koupit ještě na letišti poslední prázdná místa za výhodnější cenu. Už dlouho jsem to ale nikde neviděl.

0 Citovat

Nedostane. Kdybyste neletěl a aerolinka to věděla, má šanci dostat peněz víc - tím, že to volné místo  zaplácne někým dalším platícím. Nebo se na to místo dostane někdo, koho overbookovala jiná aerolinka a řeší pro něj náhradní cestu. Nebo někdo, komu uletěl let, a aerolinka pro něj hledá opět náhradní cestu.

Ad prodej last minute letenek za nižší ceny - no, to už je hodně dlouho, co se neprovozuje. To fungovalo v době "před internetem".

0 Citovat

Přečtěte si to po sobě oba. Aerolince to není jedno, protože mohla dostat víc. Na druhou stranu u nezrušitelné letenky peníze dostane, jen prostě mohla narejžovat víc.

1