Vlákno sdružující akční tarify letenek v business class či first class. .

Akční letenky v byznys třídě

Založil ve fóru Tipy na levné letenky

Souhlas, LP. 

Dotaz - která aerolinka má první zavazadlo zdarma v rámci statusu? Ve *A k light tarifu nelze tuším 

0 Citovat

Měl by to být snad každý ze Skyteamu (tedy nikdy sem neměl problém). Osobně využito u AF, KLM. Delta, Aero Mexico, ČSA (když ještě lítalo)

Jinak taky souhlas s Lordem

0 Citovat

U SkyTeamu to fungovalo univerzálně (aspon teda v letech 17 - 20 - jak to maj teď, netuším).

Ohledně *A - tam to je jen "výsada" Lufthansa Groupy, že k evropským Lite tarifům není možné pro goldy dát bagáž. U long-haulů je pak bagáž grátis pro goldy i u lite tarifů.

U ostatních *A aerolinek (alespoň co jsem měl zatím čest) není problém ani u nejlevnějších tarifů.

0 Citovat

Petr76 napsal(a): Tohle ale byl evidentně nějaký pacient, který utrácí vlastní čas a peníze v době, kdy věrnostní programy jsou prakticky k ničemu.
Souhlas. Vstup do salónku má dneska s platební kartou každej tydýt, nabídka award letenek je horší a horší, inflace řádí i v hodnotě věrnostních mil nebo bodů. Sedět v letadle desítky hodin kvůli tomu, abych ušetřil hodinu při nástupu do letadla, no tak asi jo, no.

Já koupil KLM na jaro a podzim, ale moc tomu nevěřím. Nejvíc mě nalákal ten tarif Flexi, to je fajn.

0 Citovat

- Pokud nelítáš jednou za rok na dovolenou, ale lítáš častejc, a tu hodinu ušetřenou tam či onde ponásobíš třeba 20 - 30, tak je to ušetřených docela solidních 20 - 30 hodin. I víc.

- občas se nezadaří, a za rok na udržení statusu nenalítáš (protože málo práce, nemoc, cokoli). u řady aerolinek je udržet status i za cenu vejletu "přes oceán tam, a zase zpátky" pořád levnější, než o něj přijít a znova ho vylítávat.

každého jeho boj.

0 Citovat

Já se s tebou nepřu, jsem jenom zhrzenej, že většina FFP jde s využitelností do kopru, salonky jsou plné, díky tomu je nabídka v saloncích horší a horší, awardy do C jsou v rámci aliancí víc a víc limitované, atd. Nejméně 20 segmentů ročně mám, ale nikdy to není v rámci jedné aliance, protože stejná trasa je s jinou aliancí leckdy lepší cenově i časově, takže být věrný jedné alianci kvůli přednostnímu nástupu nebo volnému binu nedává moc smysl (imho). A za částku xxx USD v té jmenované akci Finnairu si dokoupíš zavazadlo na několik letů, takže ta ekonomika také není jednoznačná.

Ale každého jeho boj, souhlas.

0 Citovat

jokker napsal(a):

Já se s tebou nepřu, jsem jenom zhrzenej, že většina FFP jde s využitelností do kopru, salonky jsou plné, díky tomu je nabídka v saloncích horší a horší, awardy do C jsou v rámci aliancí víc a víc limitované, atd. Nejméně 20 segmentů ročně mám, ale nikdy to není v rámci jedné aliance, protože stejná trasa je jinou aliancí leckdy lepší cenově i časově, takže být věrný jedné alianci kvůli přednostnímu nástupu nebo volnému binu nedává moc smysl (imho). A za částku xxx USD v té jmenované akci Finnairu si dokoupíš zavazadlo na několik letů, takže ta ekonomika také není jednoznačná.

Ale každého jeho boj, souhlas.

OK :) Nechtěl jsem jít do pře.

S těmi awardy samozřejmě souhlasím - pro mě osobně je to asi ten nejméně důležítý důvod proč mít FFP. Pro mě  jsou podstatně výhodnější ostatní benefity, neb těch letů taky nemám málo, a mám rád takový to painless vychillovaný cestování, kdy nemusím ideálně moc co řešit. 

0 Citovat

Závěrem... já měl FFP rád, a využíval je hlavně kvůli bonusovým C letenkám (cca 12x dlouhé zpáteční lety), a míle různě dokupoval k těm vylétaným. Jenže dostupnost bonusových C je horší a horší, upgrade z Y do C jakbysmet. Třeba Finnair moji žádost o upgrade za body zařadil na čekačku, před odletem zamítl, a když jsem během letu vlezl do C, tak bylo asi 10 míst prázdných... Takže tu hru s FFP hraju samozřejmě dál, o statusy u dvou aliancí se snažím (aby to tedy nevypadalo, že jenom ohrnuju nos). Ten chill při cestování je samozřejmě prima, vo tom žádná, jenom bych ho nechtěl získávat zbytečným letem za utracenou hotovost. 

1 Citovat

Tak zrovna zamítnutí žádosti u upgradu za body se vůbec nedivím. Mě spíš vadí ty hrátky typu, sleva 1000 Kč u půjčení auta stojí x bodů, sleva 2000 Kč už trojnásobek a takhle to roste exponencionálně až k vyčerpání všech bodů na účtu. A to nekomentuju ještě další fintu, kdy ta sleva je jiná podle lokality uživatele.

0 Citovat

Status je bezvadnej bonus, když ho stejně nalítáš nebo tě stojí menší jednotky tisíc za to, že vezmeš dražší let na dovolenou s tou správnou aliancí. Pokud si to nenalítáš a/nebo je pro tebe cena důležitější než další parametry, tak je to bonus drahej a nepotřebnej. Není to nic, co by člověk potřeboval, ale je to něco, co je prima mít, když to okolnosti přihrají. Souhlasím s Pitzbudkou v jeho výčtu, já navíc potřebuju víckrát ročně brát na longhaul 2+ kufry a to je pak slušná sleva jen to hvízdne.

Kopat do salonků mi přijde nemístný, protože často se statusem nesedíš v tom, kterej má každej 'tydýt s kartou'. Nepamatuju (možná je to náhoda) nikde plnej Senator Lounge ani United Club; Aegean na ATH je horší, ale jsou tam alternativy, a ve špičce byl zavřenej Maple Leaf Int na YUL. Plus máš na hubech salonek obvykle kousek od gate a ne přes půl letiště.

Ten boarding není jen o tom tam bejt první, ale o tom přijít si ze salonku kdy chci, obejít tu frontu čekající na Group 3-5 a jít si rovnou sednout do letadla. Nevadí mi sedět o chvilku dýl v letadle, vadí mi kouskování času, kdy nemůžu ani relaxovat ani dělat nic užitečnýho.

Awards pak beru jako nepodstatnej bonus a honění mílí přes cokoli mimo letenky mě nijak neláká. Holt asi jinej oddíl :))

Ad zavazadla:
U SkyTeamu je to +1 kufr už na silver, ale někde už se to taky omezuje, třeba AM to myslím dává na lety MEX-USA jenom když už máš kufr jako součást letenky. (Má žena, nezkoumal jsem to detailně.)

*A donedávna prudila jen Lufthansa, ale už na Economy Basic začli i United. Respektive jejich dysfunční policy, kde mi na jeden Gold dali 2 kufry zadarmo pro každýho na rezervaci jsem nečekal, že vydrží věčně, ale teď v listopadu na HNL chtěl agent na checkinu zaplatit všechny kufry. Nicméně mi nebyl schopen nikde prokázat, že Gold +1 se na Economy Basic nevztahuje, tak mi to jakože prominul - ale bude asi potřeba si na to dát bacha. Další je Avianca, kde na XS nemá podle jejich podmínek člověk na kufr nárok, ale když si udělá checkin doma, tak mu na boarding passu normálně přistane 1 odbavené zavazadlo zdarma a nikdo se nad tím nikde nepozastavil. Jen se na to nedá 100% spolehnout, že to časem neopraví.

2 Citovat

jokker napsal(a):

No nic, tak snad KLM pořád rozdává ty keramické domečky pasažérům v C.

V září ano. Uvnitř je nějaký alkohol, snad gin.

0 Citovat

floodland napsal(a): Tak zrovna zamítnutí žádosti u upgradu za body se vůbec nedivím. 
Tomu nerozumím, můžeš mi to podrobně vysvětlit? Proč tě to neudivuje?

1/ Body se dle pravidel programu sbírají proto, aby za ně bylo možné získat, mimo jiné a výslovně, upgrade do vyšší cestovní třídy. 2/ Upgrade za body společnost nabízí přímo ve svém vlastním formuláři. 3/ Společnost sestavuje čekací listinu žadatelů, pravděpodobně je seřadí podle statusu a data podání žádosti. 4/ O upgrade se rozhoduje 36 hodin před odletem, kdy je celkem jisté, že se volná kapacita neprodá za hotovost a plnou cenu, a je celkem jisté, že si nikdo na poslední chvíli nebude vyhledávat bonusovou letenku za plnou hodnotu bodů bonusové letenky + doplatek v hotovosti. Tudíž ta místa v C zůstanou prázdná.

Společnost vytvořila vlastní pravidla a systém pro upgrade, a tento systém provozuje. Opravdu mi uniká, proč to všechno dělá jen "na oko"... pokud to tedy není přímo prvoplánovitý podvod s falešným nefunkčním benefitem?

Zkušenost ze září 2023. Upgrade za 60.000 bodů z Y do C jedním směrem na segmentu HEL-Asie zamítnut 36 hodin před odletem. Po příletu do Helsinek jsem dost nas*án šel na přepážku a upgrade získal během 3 minut.

K devalvacím FFP. U Finnair byla před covidem pravidla pro upgrade z Y do C jedním směrem na trase PRG-HEL-Asie za 50.000 bodů. Nyní se segment PRG-HEL prodává samostatně za 10.000 bodů, a navazující segment se zhoršenou dostupností zdražil na 60.000 bodů. 

0 Citovat

Prázdné místo je pro ně pořád výhodnější než místo obsazené za body. Kdyby byla nabídka v penězích, tak by to nezamítli. 

0 Citovat

Překvápko,Kevine.


screenshot-20231208-225359.jpg

0 Citovat

To je taková odpověď uplácaná ze vzduchu.

Za prvé Finnair ty body dodnes prodává za peníze. A lidé ty body kupují proto, aby je uplatnili, protože jsou ekvivalentem peněz. Za druhé Finnair ty upgrade za body poskytoval (v minulosti jsem ho získal už víckrát), a stále je nabízí. Kdyby to bylo tak nevýhodné, nemusí je ani nabízet. Za třetí nabídku v penězích asi nečekají. Dříve se upgrade dražil v aukci za peníze (doplatek), to už několik let nenabízí.

0 Citovat

Bič boží napsal(a): Překvápko,Kevine.
To byla rychlost, ani jsem si to nestihl zapsat do diáře.

0 Citovat

Aukce upgrade mi chybí.

0 Citovat

O věrnostní programy jsem se nikdy nezajímal, ale možná to byl chyba :-). Loni v květnu měl Finnair pár dní akci, kdo koupil nějaké letenky do konce roku 2022, tak dostal 3x více bodů za let. Já jsem tomu moc nevěřil, ale nakonec v posledních minutách akce jsem se zaregistroval do jejich věrnostního programu a koupil nejdražší letenky svého života. Do Bangkoku na konci listopadu v economy za 19 tisíc za jednu letenku...  Uf... Se Saudií se nechalo ve stejném termínu letět za 8 tisíc...

Po několika změnách časů letů i data návratu nám byl den před odletem let zrušen kvůli 24h stávce v Helsinkách. A večer nám byl nabídnut mnohem rychlejší let s Lufthansou a Thai přes Frankfurt. Thai ale patří do konkurenční aliance, takže body nebudou, jen drahé letenky...

Body jsme dostali opravdu jen za zpáteční let, ale Finnair překvapil poprvé. Po dotazu nám připsal body i za let s Thai! Okamžitě jsme za tyto body koupili na srpen zpáteční letenky z Prahy do Tokia, za peníze by to byly asi nejdražší letenky v economy v jejich nabídce :-). Nás to stálo 2 x 90 tisíc bodů a poplatek 2 x 1850 Kč. Zároveň s body jsme získali Gold členství, které obsahuje mimo jiné i jeden upgrade do byznysu. Překvapivě i na letenky za body jde požádat o upgrade, tak rovnou jsme se s manželkou zařadili na čekací listinu na let do Tokia. Co kdyby... A stalo se neuvěřitelné. Na tyto neplacené letenky nám noc před odletem přišel upgrade! Takže téměř 14 hodin z Helsinek do Tokia v business. Druhé obrovské překvapení od Finnair!

Zpětně to vidím tak, že to byla zatím nejlepší investice do letenek. Za 19 tisíc  2 letenky do destinací, které jsme opravdu chtěli navštívit. Jako bonus ještě ten dlouhý let v jejich nové business třídě, naprostá bomba. A Gold členství (Oneworld Sapphire) nám končí až v květnu příštího roku, salonky, lepší sedadla, zavazadlo navíc, to také není špatné... Za jeden jediný let do Thajska.

Ale bohužel Finnair podmínky stále zpřísňuje. Tak třeba někdo jiný nabízí něco podobného, nevím. Ale určitě se to vyplatí sledovat...

 

4 Citovat

Jaká je podle vás ok cena za přímý let busines na Phuket ? Chápu že není akce jako akce. Ale nějaká normální ne šílenosti typu 15k 

0 Citovat

Co si představit pod tou "OK cenou"?

0 Citovat

Tak běžná cena je někde kolem 50 k co jsem tak sledoval. Já nevím třeba 30k ? 

0 Citovat

Asi jsem po víkendu ještě malinko zpomalený, ale pořád nechápu ... OK cena je přece jakákoli, kterou jste ochoten za danou věc utratit a/nebo nižší, než běžná tržní cena? 

Nebo chcete rozhřešení, že 30 je OK a 25 už ne? nebo že 35 není OK a 30 už ano? 

0 Citovat

30k za Phuket i v promu by byla velmi dobra cena. Phuket standard v plnotucnem C (tedy ne ty light tarify) vidim spis kolem 60k z PRG ci VIE. Jako dobrou cenu vidim tak 1500EUR a niz

2 Citovat

Teď je tam zpáteční letenka v Business na Srilanku za 30tis., přímý let z Prahy. Jako bonus můžete využít a také nemusíte all-inclusive v hotelu na 9 dni v ceně :D (info na hlavní stránce)

0 Citovat

Musite ale trosku kopnout do vrtule. Odlet zitra. Je mym snem letet v letadle plnem ceskych koupaku.

2