Ahoj, pozadavky jsou na webu MZV .... vazne to vyzaduji? Hotel, mesicni pojisteni? Hotel ? mam ho az po prejezdu dve noci pres Oman, tj, 2 noci pod sirakem, ... a to pojisteni nevim teda, ... vyzaduje to nekdo? Byl tam nekdo letos? S turkama? Od ledna 2021 Omán umožňuje pobyt občanům 103 zemí včetně ČR na základě víza, které lze zdarma obdržet jak na letištích, tak na pozemních hraničních přechodech. Pro obdržení takového víza musejí být splněny následující podmínky: délka pobytu nesmí překročit 14 dnů, platná rezervace v hotelu, zpáteční letenka a zdravotní pojištění na jeden měsíc pokrývající i náklady spojené s léčbou onemocnění covid-19.   .

Oman vstup 2023 - pozadavky na MZV

Založil(a) ve fóru Víza, odletové taxy, upozornění

Ahoj, pozadavky jsou na webu MZV .... vazne to vyzaduji? Hotel, mesicni pojisteni? Hotel ? mam ho az po prejezdu dve noci pres Oman, tj, 2 noci pod sirakem, ... a to pojisteni nevim teda, ... vyzaduje to nekdo? Byl tam nekdo letos? S turkama?

Od ledna 2021 Omán umožňuje pobyt občanům 103 zemí včetně ČR na základě víza, které lze zdarma obdržet jak na letištích, tak na pozemních hraničních přechodech. Pro obdržení takového víza musejí být splněny následující podmínky: délka pobytu nesmí překročit 14 dnů, platná rezervace v hotelu, zpáteční letenka a zdravotní pojištění na jeden měsíc pokrývající i náklady spojené s léčbou onemocnění covid-19. 

0

Muscat unor 2023 - nepozadovali nic, otisky prstu, scan obliceje, bumazka do pasu a uzij si Oman. Cestovni pojisteni ale urcite vyridit, ne kvuli tomu ze by to nekdo kontroloval.... Vetsina "lepsich" karet to ma jako benefit. 

0 Citovat

já jsem s tím měl problém při přestupu v Abu Dhabi s Etihadem, na gatu mě nechtěli pustit do letadla dokud ještě znova nezkontrolují rezervace hotelu a další dokumenty, a to mi předtím na transfer desku tvrdili že je vše v pořádku a můžu letět, takže jsme to tam řešili asi 15 minut no nakonec mě pustili - jsem byl rád že jsem si tu rezervaci na celou dobu pobytu udělal, protože dost možná bych jinak ani neletěl. Plus doporučuji mít všechno vytištěné, u těch gatů nemusí fungovat wifina a pak je člověk nahraný, a oni ani dokumenty v telefonu nemusí akceptovat.

1 Citovat

Shodou okolnosti jsme take leteli z Abu Dhabi do Muscatu s Air Arabii, tam chteli jen videt zpatecni letenku z Omanu. Samozrejme pojisteni i rezervace hotelu jsme meli i vytistene, ale jak pisi vyse, to nechtel nikdo nikde videt. Takze muj poznatek o tom, ze nikdo nic nechtel videt doporucuji ignorovat, protoze nevite na koho narazite. Tak aby nebylo mrzeni. Rezervace se da asi poresit pres booking.com nejakym hotelem, ktery umoznuje storno jeste v den priletu. Aby se vlk nazral.

0 Citovat

Omán - únor 2023 se Salamair - rezervaci hotelu a zpáteční letenku kontrolovali před odletem v Praze přímo při odbavení. V Muscatu jen otázka, jste tu poprvé a foto plus otisky. 

0 Citovat

Leteli sme pred 4 dnami s Turkish cez Istanbul... nikde nikto nic nechcel, teda okrem pasu....

0 Citovat

To, že "po nás nic nechtěli" je zcela irelevantní. Po 9 lidech to chtít nebudou, u desátého si řeknou, že ano, a proč si kazit dovolenou.

Už na checkinu to může způsobit problém, protože když se chekcinář podívá do Timaticu a uvidí tam, že když letíš do Ománu, tak po tobě má chtít hotelovou rezervaci (případně i pojištění - to v timaticu není, ale v jiných systémech ano) a vezme to poctivě, tak máš po dovolené už v Praze/Vídni.

.. pokaždé, když čtu tyhle zaručený věci "po nás to nechtěli", tak si vzpomenu na covid časy, kdy na cestovatelských fórech lidi neustále řešili "a opravdu tam kontrolujou to ta to" a nechali se ukolébat... a pak končili vrácení / v karanténách apod... Jo, to byly časy.

0 Citovat

Tak ted nevim zdali je to reakce na muj post, ale doporucuji precist este raz pred rozumbradovanim. Polopatisticky: 1.bez cestovniho pojisteni necestuj 2. Kdyz to nekde uvadi na oficialnim webu, tak to sakra spln a neptej se bicu a krchu na foru. Kazdopadne panu Krchovi posilame pisnicku a klicenku Mr. Smartass Knowitall

3 Citovat

Přesně, jak píše Bič. Měli jsme vše, co bylo vyžadováno, dokonce i potvrzení lékaře na léky. To nikdo nechtěl, ale co kdyby. Nevezli jsme v kufru žádný alkohol, ale to, co předváděli klienti cestovky, kterým asi řekli, že bude sucho, nemělo obdoby... Ve frontě na odbavení lítaly špunty od sektu ke stropu, v letadle všichni popíjeli víno z duty free a paní za námi se strachovala, aby jim nerozbili fernety v kufru..

1 Citovat

Tipnu si. Leteli jste pres CK Blue Style do Fanaru ci Rotany v Salalah. Ja tam byl par hodin jen na inspekcni ceste, ale myslim krom ceskoslovenstiny jsem tam neslysel jineho jazyku.

0 Citovat

Ne, letěli jsme si projet severní Omán, ale koupili jsme si letenku do letadla, které využívá Blue Style do Salalah. Nechápu, proč cestovka nelítá přímo, ten hon naháněčů na přestupní let na zmatené turisty po letišti v Muscatu byl fakt síla. Všichni stáli fronty na vízum, nikde žádný jejich delegát, který by pomohl a řekl jim, že letí ještě o tisíc kiláků dál. My jsme za devět dní naštěstí českoslovenštinu neslyšeli, až na zpátečním letu. A to plus polštinu a ukrajinštinu.

1 Citovat

Krasa. Severni Oman byl jedna z mych nej dovolenych. Urco se tam brzy vratim.

0 Citovat

Ano tak aj my samozrejme bez poistenia nikdy necestujeme, tiez sme mali aj rezervacie hotelov atd, takze aj keby nieco chceli tak sme mali vsetko v poriadku... len som pisal, ze proste nikde nic vidiet nechceli, ale treba byt pripraveny, ze to kontrolovat mozu, kedze to maju v podmienkach...

0 Citovat

Není to úplně k názvu tématu, ale spíše k námětu na itirenář. Přílet a odlet Muscat a ráda bych dojela po pobřeží až do Salaly. Zpět letecky nebo noční bus. Teď úplně nevím, jestli dát jen sev.okruh /mám na to 11 dnů, nebo ten road trip až dolů. Díky za názory, tipy, postřehy...

 

0 Citovat

Pokud chceš být "on the road", tak klidně ten trip přes poušť do Salalah a zpátky podél pobřeží dej. Pokud chceš aspoň trochu poznat sever a lákají tě třeba treky v Hajar Mountains, tak to bude zbytečně napjaté. Každopádně ty panenské pláže v okolí Salalah za návštěvu rozhodně stojí;) My to řešili letem odsud do Salalah, tam čtyři dny, přelet do Muscatu, na severu 10 dní.

0 Citovat

V Salále a poblíž jsou krásné pláže, ale ta podle mě jedna z nejkrásnějších (a navíc asi nejdelší - cca 30 km a téměř bez lidí) Ash Shuwaymiyah, kde by nejvíc sedělo slovo panenská, je ze Salály cca 280 km, což by vyžadovalo asi víc než 4 dny na Salálu a okolí na její zahrnutí do itineráře. Jedna z dalších nejkrásnějších panenských Ras Madrakah je cca 640 km ze Salály podél pobřeží, což je lepší zahrnout jen do okruhu Maskat - Salála.

Já měl Omán na 15 dní a kousek a nejdřív byl 4denní okruh na severu tj. hory a okolí západně od Maskatu (včetně půldenního pěšího výletu - zpět k autu stopem ze sedla ve 2000 m n.m. do vesnice Bilad Sayt) a zbytek byl okruh (spíš taková osmička) přes oblasti mezi Maskatem a Salálou. Při brzkém vstávání a vyrážení (což nebyl náš případ) a vynechání ostrova Masíra bych si dovedl představit ujet tento itinerář za 11 dní. Při cestě zpět letecky nebo busem by to znamenalo asi velký příplatek za vrácení auta jinde, který by byl větší než půjčovné a benzín za cestu zpět, pokud by auto vůbec takto půjčili. Fotky mám tady: https://eu.zonerama.com/liborste...um/5062300

1 Citovat

@Libor_S - jj, vracení auta jinde tady bylo extrémně předražené. Výrazně levněji vyšlo vrátit auto v místě půjčení v Salalah, za cca 1700Kč/osoba přeletět do Muscatu a tam si půjčit jiné auto. 

K Ash Shuwaymiyah jsme nedojeli, ale i na dnes již celkem známé, nádherné Fazayah beach jsme byli půl dne prakticky sami...Těch pár aut zastavilo hned u první z trojice zdejších pláží, vzadu nebyl nikdo...

0 Citovat

Dali byste mi nějaký tip na autopůjčovnu v Muscatu (letiště)? Chci jen malé co nejlevnější auto, raději s plným pojištěním.

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

V Salále a poblíž jsou krásné pláže, ale ta podle mě jedna z nejkrásnějších (a navíc asi nejdelší - cca 30 km a téměř bez lidí) Ash Shuwaymiyah, kde by nejvíc sedělo slovo panenská, je ze Salály cca 280 km, což by vyžadovalo asi víc než 4 dny na Salálu a okolí na její zahrnutí do itineráře. Jedna z dalších nejkrásnějších panenských Ras Madrakah je cca 640 km ze Salály podél pobřeží, což je lepší zahrnout jen do okruhu Maskat - Salála.

Já měl Omán na 15 dní a kousek a nejdřív byl 4denní okruh na severu tj. hory a okolí západně od Maskatu (včetně půldenního pěšího výletu - zpět k autu stopem ze sedla ve 2000 m n.m. do vesnice Bilad Sayt) a zbytek byl okruh (spíš taková osmička) přes oblasti mezi Maskatem a Salálou. Při brzkém vstávání a vyrážení (což nebyl náš případ) a vynechání ostrova Masíra bych si dovedl představit ujet tento itinerář za 11 dní. Při cestě zpět letecky nebo busem by to znamenalo asi velký příplatek za vrácení auta jinde, který by byl větší než půjčovné a benzín za cestu zpět, pokud by auto vůbec takto půjčili. Fotky mám tady: https://eu.zonerama.com/liborste...um/5062300

Právě ten příplatek za vrácení je tristní. Zase jet vnitrozemím ze Salaly do Muscat, kudy vede prý pohodlná dálnice 1 tis.km je pro mě nemožné samotnu odřídit. Chci to mít jako dovolenou, relax a ne se vrátit total zničená. Na zátah odřídím 500km, ale i tak už to vnímám fyzicky i duševně.

Když budu počítat na den 200-300 km, tak je to dolů na cca 10 dnů. Ale jak píše Vlastimil B.- nebude to moc uspěchané?

Taky nevím, jaká je ta silnice podél pobřeží dolů. Od Sawquirah do zmiňovaného Ash-Shuwaymiyah vede silnice jen vnitrozemím? Alespoň dle mapy.

Od Ash-Sh. do Hasik je to prý krásný úsek. Zase samé serpentiny. A ještě musím vzít v úvahu typ auta- větší, silnější..?

Pak kempování-ubytování. Na divoko- tedy stan? Nevejdu se s ním do kabináku, takže připlatit odbavené. A tohle bych už chtěla mít teď vyřešené.

Proto se tu ptám, co asi na poprvé vyjde lépe bez  Udělat jen severní okruh? Udělat malý okruh Muscat, přeletět do Salaly /škoda ji nevidět a trochu neprojet/ a zpět do Muscat zase letecky. A zápůjčky auta  tedy 2 bez toho megapříplatku?

Jezdí  bus Muscat-Sálala, noční. Taky varianta. Levnější. Ale co moje záda?

.

 

0 Citovat

Vlastimil B. napsal(a):

Pokud chceš být "on the road", tak klidně ten trip přes poušť do Salalah a zpátky podél pobřeží dej. Pokud chceš aspoň trochu poznat sever a lákají tě třeba treky v Hajar Mountains, tak to bude zbytečně napjaté. Každopádně ty panenské pláže v okolí Salalah za návštěvu rozhodně stojí;) My to řešili letem odsud do Salalah, tam čtyři dny, přelet do Muscatu, na severu 10 dní.

NO to je právě to, co řeším. Na poprvé jestli road trip dolů /nebude to moc časově uspěchané?/ nebo ty osmy, jak píšeš. Protože škoda nevidět Sálalu. Tzn. 5 dnů Muscat a 5 dnů Sálala. A zakoupit přelet, tj.3.400 routing. A proto to řeším teď, abych už ty přelety koupila.

 

0 Citovat

Našel jsem půjčovnu, co má ow free 26.25 omr. To mi přijde ok. Mrkni na web https://www.cruisecarhire.com/. Komunikoval jsem s nima přes WhatsApp.

1 Citovat

@Ala - měli jsme fajn zkušenost s Mersad car rental - zánovní Kia Optima za 12 OMR/day, žádný deposit, nic neřešili ani při rychlém vrácení, jen jestli auto jede:) Přistavení na letiště zdarma, domluva přes WhatsApp Ali Salimi: +968 9408 2709

0 Citovat

Tím, že jsem to jel jako "osmičku", jsem se vyhnul průjezdu dálnice na jeden zátah (řídil jsem jen já). Důvod byl ale jiný (časový kvůli kamarádce, která odlétala ze Salály). Po dálnici se dá jet bez rizika pokuty asi 130 km/h (limit 120) a mimo dálnice dál od civilizace jsem na rovných úsecích téměř bez provozu, což jižně od Sur většinou jsou, jezdil běžně 160 km/h (o moc víc auto nejelo, směrem na jih byl někdy protivítr), takže to odsejpalo. Tam stacionární radar nebo policie nehrozí. Hrozí snad jen velbloud za horizontem (jednou u Ash Shuwaymiyah) nebo jednou nečekaný neoznačený retardér daleko před městečkem, kde byl 1 dům asi 100 metrů od silnice.

Většina trasy podél pobřeží nemá moc zajímavostí, takže se ujede za den mnohem víc. Pocit uspěchanosti má každý jinak. Já obvykle cestuju pozvolněji, ale když si půjčím auto, nevadí mi jezdit hodně km za den. Úsek Hasik - Ash Shuwaymiyah byl pro mě jeden z nejkrásnějších zážitků v Ománu, i když už bylo málo času předposlední den a museli jsme pospíchat (jednak ty scenérie a taky kde jinde člověk nepotká jiné auto na silnici třeba půl hodiny). Závěr cesty byl v 15 h. odjezd ze Salály a cesta do Hasik a další den do Ash Shuwaymiyah a pak do večera přejezd do města jižně od Nizwy (tehdy byla většina této části dálnice rekonstruovaná nebo rozšiřovaná, takže nižší rychlostí). Úsek Hasik - Ash Shuwaymiyah má oblast se zatáčkami, ale táhlými se širokou kvalitní vozovkou. Jel jsem tam i rychle, ale zdrží spíš to, že se tam člověk každou chvíli zastaví a fotí.

Úsek Sawquirah - Ash-Shuwaymiyah je jen 135 km, což je nepodstatné, že je to vnitrozemím. Já tudy nejel. Odbočil jsem cestou na jih směrem na západ severně od Khalil. Moře není vidět dlouho ani na jiných úsecích a občas je možnost odbočky k moři.

Měli jsme to nejlevnější auto Nissan Sunny sedan 1,5 l automat od Budgetu. Ubytování v turisticky známých městech bylo v hotelu (v Maskatu a Nizwě v Airbnb s občas přítomným majitelem, se kterým se dalo pěkně popovídat) a jinak párkrát ve stanu na pláži (Ras Madrakah), na dunách (Wahiba Sands) nebo jižně od Hasik v altánku na pobřeží já na karimatce, kamarád ve vnitřním stanu: https://eu.zonerama.com/liborste.../173505165

Kdybych jel v autě sám, přespal bych někdy na sklopeném předním sedadle, jak občas přespávám na cestách. Pokud bych měl větší problém se zády a chtěl spát v autě, půjčil bych si delší SUV (např. Mitsubishi Outlander) a sklopil si zadní sedačky, čímž vznikne téměř rovná plocha, kde se na nafukovací karimatce přespí v pohodě (já tak v Austrálii spal i na propíchlé karimatce). 

Rozložení 11 dní na sever a jih si musí každý rozhodnout podle sebe. Jestli tam plánuješ jet brzo znovu, může být lepší nechat si Salálu a okolí na příští kratší cestu. Já bych asi zpětně jel okruh po celém Ománu i na 11 dní, pokud by to měla být má první a asi dlouho jediná cesta a vynechal bych některá místa, která sice byla pěkná, ale holt se nedá stihnout vše (okruh okolo hor přes Ibri, ostrov Masíra, zkrátit čas v Maskatu, Ras al Hadd).

0 Citovat

@milka_2 - Záleži na rozpočtu, se kterým chceš cestovat. Nás od cesty vnitrozemím ze severu do Salalah náš ománský známý zrazoval, že při tom 14 denním itineráři ztratíme dva dny. Dálnice je to sice moderní, ale je to dlouhé, navíc v noci hrozí střet s velbloudy. Proto jsme nakonec vše řešili přeletem se Salam Air. Dhofar (Salalah) by byla škoda vynechat, je to i pro Ománce specifická oblast, je to dáno zdejší historií, (dhofárské povstání atd.), považují je trochu za burany. Může se ti stát, že na treku nějakým wadim na jihu potkáš třeba kluky s puškami na zádech - přítelkyně z toho byla špatná, takže z přátelského pokecu rychlee sešlo, přitom byli jen na lovu ptáků:)

Každopádně tak krásné pláže jako v Dhofaru na severu nenajdeš (u Muscatu bych ti doporučil zaplatit nějakému rybářovi v rybářské vesnici Qantab a nechat se odvézt na pláž bez přístupu po zemi, kde budeš zaručeně sama jen s kraby, jen mu musíš kresbou v písku vysvětlit, v kolik má pro tebe dojet:).

Na severu je toho ale obecně více, na ochutnávku Dhofaru ti 4 dny budou stačit, šest dní bych věnoval severu, pokud se třeba chceš podívat do pouště, do Hajar mountains a na klasické turistické highlighty jako trh v Nizwa, Wadi Shab apod. Některé známé věci jako Wadi bani Khalid, Bimmah Sinkhole bych třeba klidně vynechal a zkusil něco méně známého a frekventovaného.  

 

Jo a na severu neochutnáš ty výtečné velbloudí burgery a špízy jako v Salalah! O refreshmentu v podobě čerstvé kokosové šťávy za pár korun nemluvě:)

1 Citovat

Ahoj, dotaz letíme na Sri Lanku, s přestupem v Abu Dhabi a jednodenní pauzou v Muscatu. Mám hlavně dotaz co se týče cestovního pojištění na webu ministerstva je napsáno, že máme mít měsíční zdravotní pojištění. Budeme tam jeden den, samozřejmě cestovko mít budem ale je potřeba mít měsíční opravdu? Díky.

0