Kam smíme cestovat? Mapa světa s podmínkami jednotlivých států pro cestovatele.

Jak akci využít?

Následující tip je určen především těm cestovatelům, kteří jsou stále nepolíbeni Britskými ostrovy a chtěli by rámci svého putování navštívit Anglii, Skotsko a Irsko. Proto jsme pro vás sestavili takovou malou letenkovou skládačku za zajímavou cenu, nad níž se ani nevyplatí přemýšlet.

Hned na začátku vaší cesty navštivte nejúžasnější evropské město, které si zamilujete na první pohled, je tu tolik zajímavých míst, památek, mísí se tu všemožné kultury a národnosti. Nikdo vám tu nebude připadat cizí, v Londýně jsou totiž všichni doma. Udělejte si procházku podél Temže, zvěčněte se u Big Bena, přejděte po Tower Bridge, vyčkejte na střídání stráží před Buckinghamským palácem, projeďte se double-deckerem a na oběd si dejte třeba fish & chips.

Co byste to byli za cestovatele, kdybyste vynechali Skotsko? Zamiřte letadlem rovnou do jeho hlavního města, do Edinburghu. Toto půlmilionové město na vás dýchne historií na každém kroku, je označováno za „Atény severu“. Edinburghu dominuje nejznámější hrad na světě, od hradu se táhne hlavní ulice Královská míle, které vévodí Katedrála sv. Jiljí, na konci ulice najdete královský palác Holyrood Palace. Můžete také zavítat do skotského Národního muzea. Nezapomeňte vyjít na známý edinburský vrcholek, na Artušovo sedlo, ze kterého je nádherný panoramatický výhled na celé město.

Abyste okusili i modernější část Skotska, přejeďte do velmi kosmopolitního a průmyslového Glasgow, které je plné moderních, ale také historických budov, najdete tu mnoho muzeí a galerií, do většiny z nich je vstupné zdarma. V současnosti je Glasgow třetí nejnavštěvovanější město Spojeného království.

To nejdůležitější z Anglie a Skotska máte za sebou, je čas sednout do letadla a zamířit do hlavního města Irské republiky, do Dublinu. Dublin je velmi příjemná a kompaktní metropole, je to město parků a zeleně, je tu nespočet muzeí, restaurací, barů, kaváren. Milovníci nočního života a kultury si tu přijdou na své. Symboly Dublinu jsou Katedrála sv. Patrika, Dublinský hrad či 120 metrů vysoký ocelový stožár The Spire of Dublin a další. Pokud máte kladný vztah k pivu, nevynechte prohlídku nejznámějšího pivovaru Guiness.

Kombinace letenek k této suprové cestě vychází 3.269 Kč, všechny je pořídíte u Ryanairu. Pokud se rozhodnete k nákupu, ověřte si nejprve ceny všech letenek.

  • 06.06. Praha – Londýn (Stansted) za 799 Kč rezervuj >>
  • 10.06. Londýn (Stansted) – Edinburgh za 14.99 £ / 575 Kč rezervuj >>
  • 14.06. Glasgow – Dublin za 9.99 £ / 385 Kč rezervuj >>
  • 17.06. Dublin – Praha za 54.99 € / 1.510 Kč rezervuj >>
TIP: Můžete vynechat Glasgow a do Dublinu letět rovnou z Edinburghu, letenka je o pár liber dražší.

Připomínáme, že všechny letenky zahrnují přepravu dvou kusů příručních zavazadel, přičemž musíte dodržet jejich povolené rozměry 55 × 40 × 20 a 35 × 20 × 20 cm a hmotnost 10 kg. Na všechny lety se můžete odbavit pomocí mobilní aplikace, která je dostupná pro platformy iOS a Android.

Doprava

Jízdenku mezi Edinburghem a Glasgow pořídíte za 1 libru u Megabusu, autobusy jezdí každou chvíli.

Jízdenky z a na letiště Stansted na Baker Street nejlevněji zakoupíte u easybus, jednosměrně za 4.95 £ / 190 Kč. Pokud byste raději v Londýně dojeli na Victoria Station, lístky shánějte u Terravision, zpáteční jízdenka na webu je za 15 £.

Z edinburského letiště vás do centra zaveze nejlevněji autobusová linka č. 35, jízdné 1.5 £ - jízdní řád a trasa

Na letiště Glasgow se z města nejlaciněji dostanete autobusem č. 77, jízdné 1.20 £ - jízdní řád

V Dublinu můžete využít rychlou a pohodlnou linku Airlink 747, zpáteční jízdné 10 €. Levnější variantou je přeprava autobusem č. 41, zastávka se nachází za parkovištěm před terminálem, jízdné 3,30 € - jízdní řád

Hledáme noclehy

Pokud chcete svůj výlet pojmout lowcostově, určitě se zaměřte na nabídku hostelů nebo klidně zkuste couchsurfing či Airbnb.

Nabídku klasických hotelů, penzionů, ale i hostelů můžete tradičně porovnat na booking.com.

Pokud to bude možné, pokuste se vyhnout hotelům mimo centrum města, je zbytečné ztrácet čas a peníze zdlouhavým cestováním. Není nad to, když můžete po dlouhém a vyčerpávajícím dnu dojít do hotelu po svých.

Sdílej akci s přáteli

Kudy, kam a co tam?

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a zjsiti jak z letiště nebo co podniknout v destinaci

10 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele oudrnickytomas
oudrnickytomas

Zdravím cestovatele :-) Díky moc redakci za krásný tip a výlet. Nejsem moc zkušený v letecké dopravě, tak bych se jen rád zeptal jestli ty ceny (konkrétně třeba tady na Ryanairu) jsou konečné, jestli se do nich nezapočítávají nějaké další poplatky? A nevíte čím to je, že se ty ceny tak hodně liší den ode dne. Někdy to je až dvojnásobek ceny a nejvíc to je znát na té cestě z Dublinu do Glasgow, kde to naroste z 9€ až na 47€, což už je pálka jak blázen. Napadlo mě jedině, že na ten den mají už letenky jen do první třídy, nebo nevím. :-D Díky za odpověď. :-)

před 7 lety
Avatar uživatele lukas_5
lukas_5

Ahoj Tome, vzhledem k evropské legislativě musí nejen dopravci vždy uvádět konečnou cenu, nicméně během rezervace ti bude systém "vnucovat" služby navíc, které nepotřebuješ a vždy je můžeš odmítnout, tzn. na konci rezervačního procesu bys měl mít stejnou cenu jako na začátku. Odlišnost cen se odvíjí podle obsazenosti, na každém letu jsou kvóty míst rozdělené podle cen, dále bývají dražší lety kolem víkendů. Ryanair je nízkonákladová společnost, nemá cestovní třídy.

před 7 lety
Avatar uživatele oudrnickytomas
oudrnickytomas

Paráda, díky za odpověď. :-)

Přidat odpověď
před 7 lety
Avatar uživatele proch.gab
proch.gab

Ahoj! Díky za tip, to super výlet na prázdniny. Jen se chci zeptat, když si u každého letu poposunu datum o měsíc, zda máte stále ze mě provize? Jestli to chápu, tak stačí, že vlezu na Ryanair web z vašeho odkazu? Díky moc a ať se daří!

před 7 lety
Avatar uživatele lukas_5
lukas_5

Ahoj Gabko, termíny můžeš volit podle libosti, žádné provize od Ryanairu nemáme ;-) Děkujeme za podporu

Přidat odpověď
před 7 lety
Avatar uživatele Jendam
Jendam

Zdravím, chci se zeptat, jestli má Ryanair povolené rozměry zavazadel u všech letů (kamkoliv) 55 × 40 × 20 a 35 × 20 × 20 cm a hmotnost 10 kg? A těch 10kg je hmotnost jednoho zavazadla, nebo obou dohromady? Bohužel angličtina není jazykem mého kmene, tak si to z jejich stránek nevyčtu. Děkuji za odpověď, Jenda.

před 7 lety
Avatar uživatele lukas_5
lukas_5

Jedno, hmotnostní limit se vztahuje na větší kabinové zavazadlo, to menší není nijak limitováno, ale samozřejmě se předpokládá, že v něm nebudete převážet olovo :-), typicky jde o kabelky, příruční tašky, brašnu s foťákem či nákup z duty free

Přidat odpověď
před 7 lety
Avatar uživatele
Marcela Koutná

Prefektní. Skvělá práce. Už jenom si to číst je super. Dík.

Odpovědět
před 7 lety
Avatar uživatele fogiiinka
fogiiinka

Ahoj, co nějaká pozdější varianta? Ideálně bez Londýna? :)

před 7 lety
Avatar uživatele
Ladislav Adámek

Londýn se dá udělat pouze jako přestupní stanice. Pro Moraváky je ještě ideální kombinace i z Brna 6.6. do Londýna za 733 Kč nebo 4.6. z Ostravy za 845 Kč.

Přidat odpověď
před 7 lety
Avatar uživatele

Další akční letenky

Pláž v Murdeira Village Resortu
ušetříš až 40%
Jedem!
Londýnský taxík
ušetříš až 63%
Honem, dokud jsou místa!
Gardens by the Bay
ušetříš až 20%
To bude jízda!
Enna
ušetříš až 50%
Hurá za zážitky!
Sicílie z Prahy během zimy
1 238 Kč
2022-09-21T09:43:08+02:00 0 komentářů
5620 starších akcí

Líbí se ti nízké ceny akčních letenek?

Zpravidla vydrží pár hodin. Nastav si hlídače akcí do e-mailu a my ti dáme vědět hned, jakmile se objeví nová akční letenka!

Nastavením hlídače souhlasíš s podmínkami zpracování osobních údajů. Kdykoliv se můžeš odhlásit.
Chceš si hlídače nastavit podle sebe?

Zavřít boční panel
Londýn
Spojené Království

Země královských paláců i divokých vřesovišť

Spojené Království Velké Británie a Severního Irska je suverénní ostrovní stát, který se rozkládá na větší části Britských ostrovů v severním Atlantiku severozápadně od kontinentální Evropy. Jedná se o parlamentní monarchii, kterou tvoří Anglie, Wales, Skotsko a Severní Irsko.

Jakkoli je vzdálenost Spojeného Království od kontinentální Evropy zanedbatelná a ostrovy jsou s kontinentem spojeny pomocí Eurotunelu, Britové člověka často zmatou výroky, které působí, jako by si mysleli, že obývají samostatný britský kontinent, který s Evropou pouze sousedí. Opak je pravdou a Británie se skutečně nachází v Evropě.

V každém případě se jedná o historií nabitou a velmi rozmanitou zemi, kde naleznete vše od přepychových královských paláců, světoznámých galerií a typických zapadlých hospůdek až po kamenité pobřeží místy lemované ostrými útesy, divoká vřesoviště i pláže s bělostným pískem. V Británii si jednoduše každý najde to své.

Průvodce pro Spojené Království

Zavřít boční panel
Irsko
Irsko

Země zelené barvy

Není Irsko jako Irsko, název ostrova se v tomto případě nerovná názvu státu. A mnohá klišé o Irsku a o Irech už dávno neplatí. Třeba že Irové jsou chudí příbuzní Britů (ti by vám dali!) nebo že jde o zemi, kde se většina obyvatel pachtí při práci na farmách.

Irsko udělalo od počátku druhé poloviny 20. století fantastický pokrok a i přes nedávné hospodářské potíže mají Irové do budoucna dobře našlápnuto. Země přitom neztratila mnoho ze své autentičnosti – pořád je tolik odlišná od Británie a vlastně od všech ostatních evropských zemí.

Už to by stačilo jako důvod pro návštěvu; přidejte k tomu krásnou, zadumanou krajinu, srdečné a hrdé obyvatele i mimořádné památky a máte turistickou destinaci, o jaké je v Evropě pomalu už nouze.

Průvodce pro Irsko