Kam smíme cestovat? Mapa světa s podmínkami jednotlivých států pro cestovatele.

Jak akci využít?

Po delší době se vracíme s oblíbenými open-jaw letenkami z Prahy do celého Pobaltí včetně Skandinávie, které je možné zakoupit na téměř jakýkoli termín během letních prázdnin. Poznávací výlet napříč pobaltskými státy nadchne každého milovníka přírody, historie, ale třeba také architektury z doby socialistického realismu. V létě si určitě nenecháte ujít koupání v Baltském moři, ať už třeba v letovisku Jūrmala v Lotyšsku nebo na nekonečných plážích Kurské kosy v Litvě.

Na výběr máte několik variant open-jaw letenek. Záleží jen na vás, jak moc ze široka chce výlet pojmout. Vyhledali jsme pro vás tyto letenky:

  • Praha – Helsinky / Riga – Praha za 3.238 Kč rezervuj >>
  • Praha – Tallinn / Riga – Praha za 3.558 Kč rezervuj >>
  • Praha – Palanga / Riga – Praha za 3.558 Kč rezervuj >>
  • Cestovní období: celý rok 2016
  • Délka pobytu bez omezení
⇒ Před cestou můžete načerpat inspiraci z Daveova cestopisu s recenzí Air Baltic, který je doplněn úžasnými fotografiemi profesionální fotografky Michaely Zaňkové.

Letenka zahrnuje bezplatnou přepravu příručních zavazadel maximálních rozměrů 55×40×20 cm a hmotnosti 8 kg, dále si můžete vzít menší zavazadlo 30×40×10 cm, což může být kabelka, taška s nákupem z duty-free, brašna s notebookem či fotoaparátem apod. Na léto vám stačí pár lehkých věcí, proto byste si měli s příručními zavazadly bohatě vystačit. V opačném případě zaplatíte 35 euro za zavazadlo do 20 kg v každém směru, zavazadlo můžete přiobjednat kdykoliv na www.airbaltic.com.

Jak se přesunout mezi státy

Bude-li vaše cesta začínat v Helsinkách, musíte přeplout do Tallinnu. Na této vodní trase operuje několik lodních společností, jízdenky jsou k mání od 19 euro. Srovnání jízdenek na tomto webu.

Pozemní přesuny mezi Estonskem, Lotyšskem a Litvou vyřešíte jednoduše a levně autobusovou dopravou na linkách společnosti Simple Express či Lux Express, jízdenky koupíte dlouho dopředu za 3 eura, na každém spoji je většinou pět míst v nejnižší ceně. Běžně koupíte za 16 euro. Aktuálně jsou v prodeji jízdenky jen do 14. července. Pakliže budete začínat v Litvě, tedy přiletíte do Palangy, pokračujte dále po železnici Klaipéda – Šiauliai – Vilnius. V Šiauliai se povinně zastavte a nevynechte unikátní Horu křížů. Z Vilniusu do Rigy opět využijte levného autobusu.

Noclehy

Zvažujete-li variantu s příletem do Finska, počítejte s vyššími cenami ubytování v Helsinkách, proto doporučujeme poohlédnout se spíše po pokojích či celých bytech ve službě Airbnb, na první rezervaci je sleva cca 500 Kč. Ubytovací kapacity v Pobaltí můžete řešit nejjednodušší cestou přes portál booking.com.

Z Helsinek do Petrohradu

Pokud svou cestu začnete v Helsinkách, mohli byste si cestu okořenit návštěvou Ruska, a to jeho nejpůsobivější metropole. K tomu můžete využít bezplatný 72 hodinový bezvízový vstup. Jak z Helsinek do Petrohradu vč. podmínek bezvízového vstupu se dozvíte z našeho diskuzního fóra.

Sdílej akci s přáteli

Kudy, kam a co tam?

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a zjsiti jak z letiště nebo co podniknout v destinaci

7 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Yana
Yana

Ahoj Dave, omlouvám se, ze píšu sem. Jak se mám na tebe obrátit s dotazem?

před 6 lety
Avatar uživatele baltak
baltak

Zkus to ve foru :)

Přidat odpověď
před 6 lety
Avatar uživatele baltak
baltak

Neni to nahodou duty-free? :D

před 6 lety
Avatar uživatele lukas_5
lukas_5

Jo :-D Děkuji, jsem rád, že čteš naše příspěvky velmi důsledně ;-)

Přidat odpověď
před 6 lety
Avatar uživatele luckaten
luckaten

Dobrý den, děkuju. Jen nemohu najít, jak se dostat z Helsinki do Rigy. Spíš mi všude nabízejí lety a ne ferry. (upředňostnuji ferry, protože myslím, že je levnější) Děkuji.

před 6 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Musí se přes Tallin, ferry do Rigy z Helsinek snad ani nevyplouvá.

před 6 lety
Avatar uživatele torpy68
torpy68

My sme išli minulý rok týmto trajektom http://www.lindaline.fi/en/ Je to najrychlejsie a cena bola tuším 17€ /osoba.Boli sme vďaka CL minulý rok :)

Přidat odpověď
před 6 lety
Avatar uživatele

Další akční letenky

Agios Georgios
ušetříš až 57%
Tam jsi ještě nebyl!
Gran Tarrajal
ušetříš až 32%
Jedem!
Ibiza
ušetříš až 87%
To musíš vidět!
Podmořský život
ušetříš až 31%
To budou fotky!
5464 starších akcí

Líbí se ti nízké ceny akčních letenek?

Zpravidla vydrží pár hodin. Nastav si hlídače akcí do e-mailu a my ti dáme vědět hned, jakmile se objeví nová akční letenka!

Nastavením hlídače souhlasíš s podmínkami zpracování osobních údajů. Kdykoliv se můžeš odhlásit.
Chceš si hlídače nastavit podle sebe?

Zavřít boční panel
Lotyšsko
Lotyšsko

Na pomezí východu, severu i západu

Pobaltské státy jistě v hodinách zeměpisu potrápily nejednoho studenta. Vězte tedy, že Lotyšsko najdeme na mapě přímo uprostřed. Ze severu kamarádí s Estonskem, z jihu s Litvou, na jihovýchodě tuší Bělorusko a z východu trpí Rusko. Západ a severozápad pak omývá Baltské moře.

Do Lotyšska zatím nemíří houfy turistů, není důvod. Nenajdete tu žádné hory, nevykoupete se v teplém moři, ani nebudete obdivovat světoznámé pamětihodnosti. Ale… možná naopak právě to je důvod, proč se sem vypravit. Poznáte Pobaltí takové, jaké je. Krásně upravená centra měst, kilometry a desítky kilometrů čtverečných lesů a luk, stovky kilometrů písečných pláží. 

Poznáte tu pravou atmosféru poklidného severu se stále nepřehlédnutelnými vlivy východního světa, ale při tom se tu nejednou budete cítit jako na „civilizovaném“ západě. 

Průvodce pro Lotyšsko

Zavřít boční panel
Litva - vodní hrad Trakkai
Litva

Země čápů a pasoucích se krav

Litva (litevsky Lietuvos Respublika) sousedí s Polskem, Běloruskem, Lotyšskem a ruskou Kaliningradskou oblastí. Naleznete zde přívětivé obyvatele a zachovalou krajinu drobných zemědělců. Na své si přijdou milovníci lesů, jezer a cykloturistiky.

Průvodce pro Litva

Zavřít boční panel
Polární záře
Finsko

Země tisíce jezer

Finsko neboli Suomi, země tisíce jezer a nekonečných lesů, která se nachází na severu Evropy. Jeho sousedé jsou Norsko, Švédsko a Rusko. Patří do širší skupiny skandinávských zemí (při striktním dodržení jsou zahrnuty jako Skandinávie jen země Norsko, Dánsko a Švédsko).

Návštěvou Finska však určitě neprohloupíte. Jakmile se pro výlet nebo dovolenou rozhodnete a strávíte zde pár dní nebo týdnů, vždy budete mít krásné vzpomínky. Ať už na krásnou a čistou finskou přírodu, nebo na dlouhé lesní stezky, v nichž jste úplně oproštěni od ruchu měst a vy si tak můžete vychutnat klid a pohodu, která se dá zpříjemnit ještě zchlazením v přírodním jezeře a opečením klobásky na ohni. 

Dobrodruzi, kteří mají rádi zimu, si určitě vyberou z nepřeberného množství běžkařských či sjezdařských tratí a občas i mrazu k -30 °C. Výborným využitím tohoto mrazu je ho spojit se saunováním, kdy z rozehřáté sauny na cca 90 °C můžete skočit rovnou do sněhu a vychutnat si krásný a nezapomenutelný pocit zchlazení. A možná zpestřit i pohledem na nebeskou oblohu a při troše štěstí i polární září. 

Průvodce pro Finsko

Zavřít boční panel
Estonsko
Estonsko

Země lesů a bílých nocí

Estonsko je nejsevernější baltickou zemí. Jedná se o přímořský stát s více než 1.500 ostrovy. Sousedí s Lotyšskem a Ruskem, od Finska ho odděluje 80 km široký Finský záliv. Je nejmenším státem Baltiku s 1,3 milionem obyvatel (440.000 obyvatel žije v hlavním městě).

Estonsko se hned po obnovení nezávislosti v roce 1991 vydalo cestou skandinávských zemí a založilo svůj úspěch na rozvoji IT odvětví, ale stále se vypořádává s dlouhou historii pod ruskou nadvládou. Kombinace progresivního vývoje a sovětských památek vytváří zajímavou atmosféru spolu s vysokou úrovní angličtiny Estonců s komunitami starých Rusů, kteří mluví pouze rusky. Sousední země považují Estonce za pomalé, ovšem v dobrém smyslu. V hlavním městě Tallinnu se nikdo nikam nežene a víkendy jsou ve znamení lesa, sauny a klidu. Z baltických zemí je Estonsko na nejvyspělejší úrovni, například mají zákon nedovolující počítat s dluhem v ročním rozpočtu.

Průvodce pro Estonsko