Německo

Vánoční trhy: Vídeň, Norimberk či Drážďany - 349 Kč.

17 komentářů
2014-11-26T13:50:00+01:00
Notifikace nově i na Messengeru Buď mezi prvními, kdo se dozví o našich akcích

O akci

Advent začíná již tuto neděli 30. listopadu. Pro mnohé z nás tím startuje období shánění dárků a vánočních příprav, které si však můžeme zpříjemnit návštěvou adventních trhů v městech u nás i našich sousedů. Jedny z nejkrásnějších vánočních trhů můžete zažít v Praze, Vídni, Drážďanech, Norimberku, Salcburku, Berlíně, Mnichově a dalších.

Pojďme si nyní říct něco málo k 4 nejzajímavějším v nejbližším okolí, co ochutnat  a hlavně - jak se tam nejlevněji dostat.

Vánoční trh Christkindlmarkt ve Vídni

Ve Vídni se tento rok otevřel první vánoční trh Christkindlmarkt již 15. listopadu. Trh naleznete na Radničním náměstí v západní části starého města a trh je zároveň největší a nejnavštěvovanější ve Vídni. V místních stáncích, kterých bývá tradičně okolo 140, zakoupíte vánoční ozdoby, hračky, cukroví či různé varianty oblíbeného vánočního punče. Plánek trhu, kde uvidíte jednotlivé rozmístění stánků, naleznete zde. Nezapomeňte  navštívit i další vídeňské trhy - například Starovídeňský trh (Altwiener Markt) na náměstí Freyburg či pokud toužíte spíše po poklidnější vánoční atmosféře, zkuste vánoční trhy u zámku Schönbrunn a Belvederu. Na zimním trhu u velkého ruského kola v Prátru můžete podniknout zážitkové jízdy nebo shlédnout představení místních hudebníků a zpěváků.

 

Co ochutnat? Mimo již zmiňovaných ovocných punčů byste neměli opomenout tradiční pokrm, který představují výborné pečené brambory se zakysanou smetanou na Starovídeňském trhu. Ty si tak můžete vychutnat se zátiším v podobě tradičních lidových řemesel, která jsou zde předváděna na každém rohu.

Jak se dopravit  na vánoční trhy ve Vídni? Vídeň je od Prahy vzdálená 331 km a cesta autem vám zabere necelé 4 hodiny. Pokud však nechcete hledat místo k parkování či se chcete vyhnout stání na D1, vydejte se na trhy vlakem. Zpáteční jízdenky v rámci akční  adventní nabídky od Českých drah můžete pořídit již za 821 Kč. Platí pro odjezdy z Prahy v 4:39 nebo 6:39 a návrat kdykoliv v průběhu stejného dne.

  • Nejlevnější variantou jsou však jednodenní autobusové zájezdy. Není navíc vůbec nutné podniknout doprovodný program s průvodcem, využijte jen autobusové dopravy tam a zpět. Ceny na Vídeňské trhy startují na lákavých 349 Kč (pepa.cz)!

Drážďanský vánoční trh Štrýclmarkt

V Drážďanech naleznete nejstarší vánoční trh v celém Německu - tzv. Štrýclmarkt (Striezelmarkt). Nachází se v centru města na náměstí Altmarkt. V tomto roce se trh slavnostně zahajuje již tento čtvrtek 27. listopadu a slaví 580. výročí. Trh své jméno získal podle vánočního pečiva, u nás známého jako vánoční štola. Štrýclmarkt čítá až na 250 stánků a jeho součástí je také 14 metrů vysoká vánoční pyramida, která je zapsána i v Guinessově knize rekordů. V místních stáncích můžete zakoupit vánoční ozdoby, keramiku, svíčky, sklářské výrobky a další. Součástí drážďanských trhů je také každoroční Štolová slavnost, která tento rok připadá na 6. prosince. Štolové procesí, jehož součástí je i několika tunová štola, začíná v 11.00 na náměstí Schlossplatz a pokračuje na vánoční Štrýclmarkt, kde je naporcována a můžete si ji koupit za směněné tolary. Navštivte také další vánoční trhy na Prager Strasse, u Frauenkirche nebo na hlavní ulici drážďanského Nového města Neustädter Markt.

 

Co ochutnat? Na drážďanských trzích nezapomeňte ochutnat místní speciality - půlmetrovou bílou klobásu v bagetě, čerstvé ovoce v čokoládě nebo Pflaumentoffel, což jsou figurky kominíků vyrobené ze sušených švestek, a v neposlední řadě pravou vánoční štolu. K zahřátí mohu doporučit jablečný punč, který je podáván v alkoholické i nealkoholické variantě.

Jak se dopravit na vánoční trhy v Drážďanech? Drážďany jsou od Prahy vzdálené 148 kilometrů a cesta autem trvá necelé dvě hodiny.  Láká-li vás ochutnat alkoholickou variantu jablečného punče, vydejte se do Drážďan vlakem nebo autobusem. Zpáteční jízdenku s Českými drahami můžete zakoupit pouze za 453 Kč v eshopu. Cena platí pro odjezdy v 6:29 a 8:29 - návrat znovu libovolně v průběhu stejného dne. Vlakové nádraží se nachází již v centru města. Slavnostní zahájení adventních trhů, které se koná už tento čtvrtek 27. 11. 2014 můžete navštívit díky akci Eurolines 1 + 1 zdarma za pouhých 850,- Kč tam i zpět ve dvou.

  • Znovu však nejlevnějším způsobem dopravy zůstává jednodenní zájezd na adventní trhy. Za jednu osobu zaplatíte jen 349 Kč. Nabídku naleznete např. na portálu pepa.cz/drazdany-advent.

Vánoční trh Christkindlesmarkt v Norimberku

Norimberský Christkindlesmarkt je každoročně pořádán v historickém centru města - na náměstí Hauptmarkt nedaleko kostelů sv. Panny Marie a sv. Sebalda. Christkindlesmarkt bude slavnostně zahájen 28. listopadu Ježíškem (Christkindl), který však není ztvárněn miminkem v kolébce, ale krásnou mladou dívkou, která je každé dva roky do této pozice nově zvolena. Na vánočním trhu lze zakoupit např. umělecké předměty, hračky nebo ozdoby v místních stáncích, kterých bývá až 200. Na trzích jsou k dispozici i stánky partnerských měst včetně Prahy, kde je možné zakoupit tradiční umělecké předměty např. z Číny, Skotska, Nikaragui, Srí Lanky, Itálie a z dalších měst. V Norimberku naleznete i speciální vánoční trh určený pro děti na náměstí Hans Sachs Platz, kde se nachází dvoupatrový historický kolotoč. Až budete unavení po celodenním prohlídce města a vánočních trhů, zakončete svůj adventní výlet projížďkou v kočáře vánočním Norimberkem.

 

Co ochutnat? Mezi norimberské speciality patří perníčky, biskupské chlebíčky a norimberské klobásky, které zakoupíte během vánočních trhů v mnoha místních stáncích. Nezapomeňte i zde tyto vánoční speciality zapít výborným vánočním punčem.

Jak se dopravit  na vánoční trhy v Norimberku? Vzdálenost mezi Prahou a Norimberkem dosahuje 297 kilometrů. Cesta autem vám zabere přibližně 3 hodiny, ale můžete zvolit i cestu autobusem. Do Norimberku se dostanete s autobusovým dopravcem Eurolines, který nabízí zpáteční jízdenky od 1.370 Kč.

Vánoční trhy ve stověžaté Praze

Hlavní pražské vánoční trhy se konají na Staroměstském a Václavském náměstí. Trh na Staroměstském náměstí bude slavnostně zahájen 29. listopadu rozsvícením vánočního stromečku. Jako doprovodný program k vánočním trhům uslyšíte především tradiční sváteční melodie od sborů z celé republiky. Ve stáncích spatříte tradiční výrobu šperků, dřevěné hračky, keramiku, sklářské výrobky, vánoční ozdoby včetně pletených šál, rukavic a čepic. Staroměstský vánoční trh přiláká také děti, které zde mohou v místní stáji krmit domácí zvířata. Na Václavském náměstí také zakoupíte kromě vánočního zboží pražské suvenýry. Další vánoční trhy v Praze jsou dostupné na Náměstí Republiky, náměstí Míru a Tylově náměstí. Tyto trhy jsou již zahájené a zakoupíte na nich adventní věnce, svíčky atd.

 

Co ochutnat? Na pražských vánočních trzích ochutnejte tradiční trdelník, pečenou pražskou šunku, grilované klobásy a zapijte je horkou medovinou nebo svařeným vínem.

Jak se dopravit do Prahy na vánoční trhy? Kdo bydlí na trase Olomouc - Ostrava, nechť neváhá a využije výhodných železničních jízdenek díky konkurenčním bojům ČD, RegioJetu a Leo Expressu, který nabízí nejlevnější jízdenku za 99 Kč. Nově se tak díky těmto dopravcům dopravíte do Prahy i ze Slovenska za méně jak 10 eur.

Krásný advent a rozsvícení vánočního stromečku zažijete i v dalších městech České republiky (Plzeň, Prachatice, Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Olomouc, Karlovy Vary a mnoho dalších) a také na našich hradech a zámcích. Na hradě Karlštejn bude advent slavnostně zahájen 30. listopadu, kdy se zároveň otevře historický jarmark, rozsvítí vánoční stromeček a samozřejmě na vás čeká bohatý doprovodný program včetně šermířského vystoupení. Na zámku Sychrov začnou s adventním časem také vánoční trhy a např. na Křivoklátě se můžete těšit 6. prosince na otevření velkého řemeslnického jarmarku, kde spatříte tradiční řemesla - kováře, pekaře, svíčkaře, hrnčíře, košíkáře atd. Tipů na adventní výlety je spousty, ať už chcete nakupovat dárky, ochutnávat vánoční speciality nebo se zaposlouchat do známých melodií, stačí si jen vybrat a užít si předvánoční atmosféru.

Avatar uživatele
David Eiselt
naposledy aktualizováno 2014-11-26T14:50:58+01:00

17 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Další akce