Rodina na cestě

7 věcí, které by vám v Bangkoku neměly uniknout

23 komentářů
2017-08-17T10:54:22+02:00

Nikdy nezapomenu vůni smažených nudlí v kombinaci s vlhkým lepkavým vzduchem plným výfukových zplodin, která mě praštila do nosu, když jsem vyšla z letiště. Bangkok tvoří zvláštní kombinaci a protipóly všeho, co vás napadne. Jsou tu nákupní centra s vodopády a zároveň stojan s oblečením na ostrůvku uprostřed křižovatky, restaurace se stříbrnými příbory i stánky s pečenými kuřecími stehny v šerých podchodech, elegantní obchodní čtvrtě a místa, kde se to prostitutkami a drogami jen hemží, pětihvězdičkové hotely a současně pokoje bez oken v Čínské čtvrti. Tady si vybere každý. Proto pokud máte zakoupené letenky do Bangkoku, bude se vám následujících 7 věcí zcela hodit.

 1. Místní kuchyně

Milovníci pálivého jídla zde budou na vrcholu blaha, v mém jídelníčku ovšem převažovalo grilované kuře s typickou lepkavou rýží, z níž si lze umačkat kuličku. Pak nudle s kuřecím masem, nudlové polévky, pražené ryby, vařená ochucená rýže zabalená v palmovém listu a další sladké dobroty připravované z kondenzovaného mléka. Jestliže neřeknete, že jídlo nechcete pálivé, většinou ho dostanete s takovým množstvím chilli, že budete doslova valit bulvy. Buďte obezřetní, protože hodně věcí vypadá jako u nás, ale chutnají úplně jinak. Nejhorší omyl byly nadýchané buchty se zelenou omáčkou. Já si představovala chuť našich buchtiček se šodó. Místo toho se jednalo o slané pečivo s rybí omáčkou. Další oblíbenou thajskou specialitou je oloupaný grep, který se prodává u stánků s ovocem a je zabalený v sáčku společně s cukrem. Tak to alespoň vypadá. Cukr je však smíchaný s chilli. Vyvarujte se i malým zeleným banánům, které jsou trpké a téměř bez chuti. Jsou určeny k vaření a nejí se v syrovém stavu.

2. Král Ráma IX.

Tato významná osobnost vás bude provázet celým pobytem. Ráma IX. vládne Thajsku již šedesát osm let a je nejdéle vládnoucím panovníkem na světě.  On a jeho rodina jsou mezi občany neobyčejně populární. Je nepřípustné kritizovat panovníka, poškozovat bankovky s jeho podobiznou či nevstát při hymně, kterou sám král zkomponoval. Je uctíván každým Thajcem a jeho obraz nemůže chybět v žádné domácnosti. A tak se stane, že sedíte v kině, čekáte na projekci amerického velkofilmu a najednou se na plátně objeví asi pěti minutový medailonek plný fotografií ze života královské rodiny, doprovázený thajskou hymnou. Trochu zvláštní, ale dobře, jiný kraj, jiný mrav, říkám si. Když ovšem celé kino, včetně mládeže povstane, aby prokázalo úctu Rámovi IX., Velkému králi Siamu, mám husí kůži v pozitivním slova smyslu. Běžně ho také potkáte papírového a v životní velikosti na různých místech ve městě.

3. Královský palác

Jedna z hlavních památek města je opravdu okouzlující místo. Komplex tvoří několik budov se špičatými věžemi, jež jsou posázené drobnými zlatými sklíčky, z kterých vás bude přecházet zrak. Z několikametrové výšky shlížejí barevné sochy bojovníků obrovských rozměrů, nádherné rozlehlé zahrady pravidelně procházejí profesionální úpravou a v jednom z chrámů leží čtyřicet šest metrů dlouhý zlatý Buddha. Celek vytváří kouzelnou atmosféru, kterou ale, jak to na takových místech bývá, kazí velké množství návštěvníků. Palác byl do roku 1946 sídlem královské rodiny. Proto je zde k vidění také přijímací hala, trůní sál, kde se konají korunovace i poslední rozloučení s členy královské rodiny, historická zbrojnice nebo jídelna královské rodiny. Do areálu je povolen vstup pouze s dlouhými nohavicemi a zahalenými rameny. Pokud zapomenete, můžete si půjčit hábit. Před vstupem do chrámů je nutné nechat obuv venku.

4. Chrám Wat Pho

Chrám, který se nachází v areálu Královského paláce, je zároveň jednou z nejznámějších masérských škol v zemi. Jsou zde umístěny originály obrázků prastarých map těla, podle kterých pracují asijští maséři dodnes. Škola nabízí kurzy masáží i pro cizince.

5. Thajská masáž

Nemohla jsem vynechat relax pro tělo a mysl ve společnosti zdvořilé Thajky, proto jsem zašla na tradiční thajskou masáž. Jestli se někdo obává nebo je naopak pln očekávání, musím upozornit, že thajská masáž nemá s erotikou nic společného. Masáž se provádí ve vhodném oblečení, má dlouhou historii, kombinuje prvky z thajské, indické a čínské medicíny a vychází z tlakových bodů na těle. Je všudypřítomná a patří k životnímu stylu Thajců, kteří na ni chodí pravidelně. Dříve byly masáže dostupné pouze na půdě buddhistických chrámů, v současné době se vyskytují téměř všude, v hojné míře zejména na turistických místech. Masáž by měla trvat jednu až dvě hodiny, aby došlo k uplatnění potřebných masážních technik na všech tělesných bodech a energetických čárách. V thajských školách se učí jeden postup masáže, z kterého žáci skládají závěrečnou zkoušku. Odborníci z výše zmiňovaného chrámu Wat Pho do osnov nezařadili náročnější prvky, které vyžadují dlouhodobou praxi - jedná se hlavně o chůzi po zádech masírovaného. V Thajsku je běžná, nepraktikuje se ale všude. Mě masérka lámala a tahala do všech možných poloh, pak si rozpustila dlouhé černé vlasy a začala se po mně procházet. Myslela jsem, že vypustím duši, ale druhý den mě nebolelo vůbec nic. Skvělý zážitek, pokud máte rádi bolest (samozřejmě v přijatelné míře).

6. Chatuchak market

Jeden z největších trhů v Asii. Strávila jsem v něm celý den a neprošla ho ani z poloviny. Ve spleti uliček je k prodeji vše, potravinami počínaje, přes oblečení světových značek, o jehož pravosti musíte při pohledu na kvalitu pochybovat, až po exotické rostliny a zvířata.

7. Parky

Ideální volba pro ty, kteří si chtějí odpočinout od hluku přecpaných pětiproudých silnic. Doporučuji Lumphini park, zelenou oázu uprostřed města, kde si pochutnáte na čerstvě nakrájeném ovoci, s knížkou v ruce budete relaxovat pod palmou nebo sednete na zelený trávník a budete pozorovat hejna ptáků létající nad jezerem, muže trénující bojová umění a opravdu vytrvalé běžce. Pokud i vy zatoužíte po pohybu, můžete se přidat do početné skupiny místních obyvatel cvičících aerobik pod širým nebem.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 08. 2017

23 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele balon.jr
balon.jr
před 9 lety

Prodávám 2 letenky: Praha - Bangkok (Thajsko) Termín: 1. - 20. 2. 2015 (minimální doba transferu na letišti) Cena: 19.500,- Kč (cena je za obě letenky a je včetně převodu) pro více informací 777 429 808 nebo mail: balon.jr@gmail.com

Avatar uživatele pneucarcentrum
pneucarcentrum
před 8 lety

Ahoj my letěli 27.1.s aeroflotem z prahy úplne nove letadlo boeing 777 přepravce Manchester united v Moskvě /sice pilot hledal 45min.letiste ale potom mu cestující poradili/ ?to pro ty co aeroflotem neveri. Nový terminál přestup ok po cestě žádný opilý. No není to adu Dhabi ale stejne všichni z Moskvy spí ☺

Avatar uživatele platform
platform
před 9 lety

Prosím Tě mohl by jsi pomoci pro tři dospělé červenec až začátek září na cca 14-18 dní do Bangkoku. Nechtěli bychom tak dlouho čekat při zpátečním letu jak nabízí je možný stopover v Istanbulu s tím, že bychom chtěli prohlídku v Istabulu od Turkisch Airlines. Našlo by se něco za cenu cca 11 tis. Děkuji moc za pomoc. nebo nějaký let s kraštím dobou čekání při návratu. Jsme z Ostravy, skoro důchodci a již jste nám pomohli a my byli na Vaše doporučení v ABU Dhabí.

Avatar uživatele helcapepca
helcapepca
před 9 lety

ahoj chtěla by jsem vědět jestli někde na emailu najdu formulářík který vyplnujeme pv letadle před přiletem do bangkoku dík helča

Avatar uživatele
David Eiselt
před 9 lety

Ahoj Heleno, tento formulář bývá k dostání v letadle nebo po příletu na letišti. Online ti jej nikdo nedá.

Avatar uživatele kristkova.uc
kristkova.uc
před 9 lety

My letíme 30.1.2014 s Aeroflotem a tak ten formulář vyfotím a naskenuji :) a pak vložím, to by šlo :)

Avatar uživatele Aguero
Aguero
před 9 lety

Zdravim, je nutne se pri ceste do Thajska (Bangkok,Phuket atd.) nechat ockovat proti Japonske encefalitide? Dik za pripadnou odpoved :)

Avatar uživatele
zelig
před 9 lety

Pekne napsáno, jen ta vůně smazenych nudli hned pri opuštění letiste je nesmysl. Pred letištní budovou zádné stánky s jídlem nejsou, tedy pokud mluvíme o letišti Suvarnabhumi. Je fakt, ze každy rok ceny trochu poskoci, za 40bth je dnes smažená ryze se zeleninou na trhu nebo na ulici. Ale za 100bth se da v pohode najíst včetně džusu z čerstvého ovoce. No a Pat Pong a skutečný Bangkok toho opravdu nemaji moc spocecneho, je to vytahování peněz z turistu za neco, co se jen ztezi muze nazývat erotikou.

Avatar uživatele Dan1928
Dan1928
před 9 lety

Ono je myšleno letiště Don Mueang a tam to jídlo před letištěm je - nejlépe zalevno se dá pojíst přímo za cestou pod tím nadchodem :)

Avatar uživatele terryzka
terryzka
před 9 lety

Ahoj, chtěli bychom v lednu nebo únoru do Thajska a letenky jsou drahé, stále čekáme, jestli nebude nějaká akce, ale ne s ruskými nebo ukrajinskými aerolinkami. Máme ještě čekat nebo je to už pozdě? předem díky za odpověď.

Avatar uživatele a1xx
a1xx
před 9 lety

Pokud ti nevadí odlet ze Ženevy nebo Curychu s návratem třeba do Vídně, tak se podívej na stránky Flugladen.de, kde jsem koupil letenku do BKK s odletem 15.2. a návratem 5.3. za super cenu 10.000,- Kč/osobu s Etihad přes Abu Dhabi. Do Curychu přímo na letiště jedeme vlakem z Prahy s jedním přestupem v Mnichově. Pro 2 dospělí a dítě 10 let za 2.300,- Kč, k tomu hotel u letiště za 2.200,- Kč a cesta z Vídně autobusem z letiště se Student Agency za 1.100,- Kč. Když se to vše sečte, tak je to stále super cena a vyhneš se cestě přes Kyjev a Moskvu :-).

Avatar uživatele adam_3
adam_3
před 9 lety

My letíme 18.3.15-12.4.15 s emirates a PRG-BKK-PRG nas v září vyšlo na osobu včetně všech poplatků za 14500. Takže myslím, že fakt dobrá cena. Ale fakt jsme to řešili dost do předu aby jsme ušetřili.

Avatar uživatele danykunesova
danykunesova
před 9 lety

Nás zaujal čínský hřbitov, v průvodcích se o něm nepíše, našli jsme ho díky geocachingu. Thajská masáž za 80Kč na hodinu :-D

Avatar uživatele Jiriluk1
Jiriluk1
před 9 lety

Thajská masáž na hřbitově ?? :)

Avatar uživatele Jiriluk1
Jiriluk1
před 9 lety

skvělé místo, relativní bezpečí na ulicích i v noci, 7eleven :). fresh juice, čerstvé ovoce, v noci jsem si sedl na ulici do stánku a za na naše 25-30 kč dostal k jídlu 4chodové menu (polévka, hlavní jídlo, předkrm, dezert, nápoj). Neuvěřitelné a také fajn lidé, milí, slušní. Vřele doporučuji všem lidem.

Avatar uživatele kizkiz
kizkiz
před 9 lety

V Thajsku jsem byl poprvé v roce 2000. Do letoška celkem 6x. Za 40 THB jídlo o čtyřech chodech jsem neviděl. Za posledních 14 let se hodně změnilo k horšímu, ale stále se jedná o jedno z nejpříjemějších míst na světě.

Avatar uživatele kaina
kaina
před 9 lety

Tak tak, za 30 thb dneska dostaneš tak akorát nudle bez masa na Khao San road. Ale ani ty nejsou špatné. Pivo na ulici k večeři 80 bahtů. Lítám od r. 2004 a docela to zdražilo.

Avatar uživatele jarmy
jarmy
před 9 lety

Určitě stojí za to jít na noční trh s květinami a výborný je také Siam Ocean World, pokud člověk nechce běhat v tom vedru venku:)

Avatar uživatele mikibeth
mikibeth
před 9 lety

paráda:) už se těším, až se tam zase vrátím!

Avatar uživatele jiri.korel
jiri.korel
před 9 lety

Pat Pong už dávno není co býval... :-( Bangkok je ale opravdu zajímavé místo a jídlo - neskutečný zážitek.

Avatar uživatele Cech_ve_Vietnamu
Cech_ve_Vietnamu
před 9 lety

Určitě nikdo nesmí minout Mango and sticky rice. Kvalitně se dá najíst i v mnoha nákupních centrech. I mě samotného překvapilo, že tam vaří skvěle, a ceny jsou obdobné ulici. Na street food je skvělá ulice Sukhumvit Soi 38 kousek od zastávky Thong Lor (nadzemka – BTS).

Avatar uživatele ingnutter
ingnutter
před 9 lety

Je to 8 vecí, lebo chýba, aby si poznal skutočný Bangkok navštíviť Patpong a Gogo bary. Peter

Avatar uživatele
David Eiselt
před 9 lety

Na toto téma bude extra příspěvek :D