Rodina na cestě

Cestopis: na křídlech Air Baltic do Rigy, Tallinnu a Helsinek

32 komentářů
2015-05-14T14:48:37+02:00

Léto se pomalu blíží a ještě před tím, než se stoprocentně rozhodnete, kam se vydáte strávit pár dní aktivní dovolené, podělím se s vámi o mé poznatky a zážitky z cesty do Pobaltí. Tato část Evropy je jedním slovem úchvatná, nabídne vše - překrásnou severskou přírodu, písečné pláže a nechybí ani pořádný kus historie.

Nejpříjemnějším faktem na tom všem je, že masový turismus se Pobaltí zatím spíše vyhýbá. Díky bohu!

Pojďme na to, ale pěkně popořadě. Než vám nabídnu menší inspiraci z mého Balt-tripu, je potřeba si říci pár věcí k dopravě.

Doprava do Pobaltí? Jedině letecky s AirBaltic

Jistě, někdo by mohl namítnout, že se dá jet i autobusem, sedět ale přes 20 hodin na zadnici není nic příjemného. Většina cestujících proto volí kompromis a uchyluje se k letecké dopravě, které na linkách do pobaltských zemí kraluje jediný letecký dopravce - AirBaltic. Tato letecká společnost se cenově přizpůsobí každému cestovateli - nabídne lowcost tarif i flexibilní byznys třídu.

Pokud si předem za relativně rozumné peníze nepředplatíte jakékoli služby, neočekávejte v ekonomické třídě žádný servis. To co vás v první okamžik překvapí, až zaskočí, je široká nabídka a pestrost jídel, které si lze objednat do 24 hodin před odletem na airbalticmeal.com. Na výběr je totiž přes 70 různých kombinací menu.

Musím podotknout, že Lotyši velmi lpí na kvalitních surovinách, to se pak zcela logicky promítá i na palubách letadel, kdy vám naservírují oku lahodící pokrm. Sám jsem měl možnost ochutnat během několika letů různé varianty menu z obchodní třídy a musím uznat, že se šéfkuchař Air Balticu činil.

Letíme do Pobaltí. V plánu je Riga, Tallinn a Helsinky

Teď už něco k slibovanému trip reportu. Pár akcí směrem do Pobaltí se nám na webu objevilo, a proto jsme se rozhodli naplánovat cestu podobnou, ta směřuje z Rigy přes Tallinn do finských Helsinek. V plánu je přesně den na každé město, vyjma dnů s letem z/do Prahy, tedy celkem 5 dní.

Odlétáme z Prahy turbovrtulákem Dash-8

Přeskočíme cestopisný balast a rovnou nastupujeme do Cobusu na pražském letišti Václava Havla. Flotila AirBalticu je tvořena několika staršími Boeingy typu 737 a novými moderními turbovrtulovými letouny kanadského Bombardieru.

Ne všem pohled na mohutné vrtule Dashe dělá dobře, to však nic nemění na faktu, že tato letadla patří k těm nejbezpečnějším a nejmodernějším. Komfortem cestování daleko předčí i stroje ATR u nás využívané národním dopravcem. Dash-8 verze Q400 je navíc vybaven aktivním tlumením hluku a vibrací.

Nástup do letadla probíhal celkem svižně, přestože je let naplněn z 95 %. Většinu cestujících v polovině dubna tvoří spíše obchodníci, nežli cestovatelé. Dvouhodinový let do Rigy utekl jako voda a my už jsme se jen těšili na nové zážitky.

Riga nám odhalila své kouzlo až po setmění

Pokud jste ještě nikdy neměli tu čest s rižským letištěm, budete příjemně zaskočeni. Jakmile vstoupíte do terminálu z letištní plochy, počítejte do deseti. Přesně tolik času vám zabere projít halou a dostat se před terminál, před kterým je autobusová zastávka linky číslo 22 mířící do centra města. Jízdenku zakoupíte v trafice za 1,15 €.

Hotel jsme zvolili na pomezí centra, vlakového a autobusového nádraží, což se jevilo jako ideální volba. Ceny hotelů nejsou nikterak vysoké, dvoulůžkový pokoj se snídaní ve čtyřhvězdičkovém hotelu pořídíte do tisícikoruny za noc.

Sotva odložíme batohy, bereme foťák, stativ a míříme okusit svůdnost večerní Rigy. Přestože je duben, stmívá se poměrně pozdě a úplná tma se dostaví zhruba po deváté večer. Co jsme viděli, nemá smysl komentovat, pokochejte se také:

Dnes celodenní poznávačka Rigy a pláže v Jūrmale

Nadšeni z večerního focení po snídani vyrážíme na místní trhy (Riga Central Market), které se denně konají v místních hangárech vedle vlakového nádraží. Ano, slyšíte dobře, v hangárech. Původních pět budov sloužilo jako hangáry pro německé vzducholodě Zeppelin. Dnes jsou tyto pavilony plné různého zboží, převážně ryb, zeleniny, masa a výborného pečiva.

Jen přes ulici od tržiště nacházíme hlavní vlakové nádraží, kde si kupujeme za 2 eura jízdenky na vlak do Jūrmaly. Vybrat si můžete z několika stanic, které se na pobřeží nachází, tou hlavní je Majori, zpáteční cestu volíme z Dzintari. Vlak do Jūrmaly nám zrovna ujel před nosem, musíme čekat celých třicet minut na další.

V mezičase jdeme omrknout dominantu Rigy, kterou je „Stalinův narozeninový dort“, tak se totiž přezdívá budově, jenž hostí Lotyšskou akademii věd.

Nasedáme do vlaku a míříme k pobřeží do Jūrmaly. Cesta trvá necelou půlhodinku a přibližně stejný čas zabere procházka podél moře mezi dvěma zmíněnými stanicemi. Další čas věnujeme lesnímu parku Dzintari společně s rozhlednou, ze které můžete vidět panorama Rigy.

Po příjemně strávených chvílích u pobřeží se vracíme vyhládlí do Rigy, chceme ochutnat lotyšskou kuchyni, nacházíme stylový bufet. Jídlo bylo výborné a poctivé, ceny srovnatelné s těmi našimi.

Zbytek dne trávíme okružní procházkou centrem města, které je vskutku malé. Celý den bohatě na procházku vystačí. Kdybyste měli možnost, určitě nevynechte město Jelgava, jež je plné ortodoxních kostelů.

Riga je velmi bohatá na památky a v ledasčem připomíná Prahu. Mezi hlavní památky a monumenty patří:

  • Dům Černohlavců
  • Kostel Sv. Petra (+ vyhlídka na město)
  • Ulice Jauniela
  • Monument svobody s hodinami Laima
  • Ortodoxní katedrála
  • a mnoho dalších historických budov

Jelikož nebyl den ještě u konce a my už nevěděli co dělat, vydali jsme se na jedinou vyhlídku, která byla ten den otevřená, a to do Skyline baru v hotelu Blu Radisson ve 27. patře. Původní záměr, kterým bylo pořízení pár fotografií, se změnil ve fajn večer strávený v příjemné atmosféře.

Další den trávíme v Tallinnu a vracíme se do dob monarchů i Sovětů

Přesun z Rigy do Tallinnu vychází nejlevněji autobusem, na který zakoupíte jízdenku od 5 €. Doba jízdy je asi čtyři hodiny. Můžete také zvolit třicetiminutový let, jak jinak než s AirBaltic.

Jakmile se přiblížíte k centru Tallinnu, začnete být trochu nesví. Atmosféra tohoto města, tedy konkrétně historického centra, je tak trochu jiná, než ji známe z jiných evropských metropolí. Tallinn vás doslova nutí k tomu, abyste začali plnými doušky vnímat prostředí středověkého hanzovního města, které si i přes boje za druhé světové války dochovalo ze dvou třetin původní vzhled. Ne nadarmo bylo centrum Tallinnu v roce 1997 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Pokud vás popadne mlsná, zavítejte do jedné z nejstarších kaváren v Pobaltí.

Do Tallinnu se jezdí spíše na jednodenní lodní výlety z Helsinek. Pokud zde ale strávíte večer, rozhodně neprohloupíte. Centrum se skládá ze dvou hlavních oblastí, středověkého centra a kopce Toompea.

Toompea sloužila k vojenským účelům, díky nimž zde v roce 1219 vyrostl hrad. Dnes hostí i katedrálu Alexandra Něvského, turistům se zde naskýtá krásný výhled z věže místního kostela.

Sem tam se ze středověkého období přesunete v čase do dob minulého režimu, na který vás upozorní například bývalé velitelství KGB na adrese Pikk 61. Budova sloužila ke krutým výslechům a mučení, proto jsou zdi o něco hrubší, než mají okolní baráky, aby zcela pohltily všechny zvuky a nářky.

Další perlou Talinnu je dnes již chátrající sportoviště Linnahall, které v roce 1980 hostilo 22. letní olympijské hry. Tehdy slavný komplex by dnes mohl figurovat maximálně v hlavní roli postapokalyptických filmech.

Nelze proto zaručit, že ve vás komplex nevyvolá různé emoce a představy. Odtud mimochodem vyplouvají nejrychlejší lodní spoje do Helsinek, červené katamarány Lindaline.

Přesun lodí do Helsinek, města na moři

Po snídani míříme ke zmiňovanému sportovišti Linnahall a v přístavu vyčkáváme na nalodění. Mezi Tallinnem a Helsinkami operuje několik lodních společností, můžete je šikovně srovnat zde. My tedy zvolili nejrychlejší a zároveň nejlevnější způsob dopravy červeným katamaránem. Velké zámořské lodě plují tuto trasu přes 2,5 hodiny, my cestu zvládli za hodinu a tři čtvrtě.

Po příjezdu do Helsinek jsme trochu rozmrzelí, neboť se na rozdíl od předchozích dní počasí moc nevydařilo, a celý den proto máme pod mrakem. To bohužel občas k severu patří.

Helsinky jsme celkem podcenili, centrum města je malé, nicméně pravá helsinská atmosféra se ukrývá na okolních ostrůvcích, které jsou ovšem časově náročnější na dopravu. Pokud tedy poletíte či pojedete do Helsinek, prodlužte si návštěvu Finska alespoň o jeden den, abyste poznali okolí.

Centrum Helsinek je více „městské“. Historické budovy doplňují obrovské reklamní transparenty a místo skromných obchůdků naleznete obchodní řetězce s prosklenými výlohami. Poprvé za celou cestu zavítáme do řetězce s rychlým občerstvením, neboť typicky finské a levné restaurace měly v neděli zavřeno.

Na pevninské části Helsinek nesmíte přehlédnout Helsinskou katedrálu, Obelisk na tržišti u přístavu (v neděli se trhy nekonají) a katedrálu Uspenski. Příjemná procházka vede i parkem poblíž přístavu, odkud je krásný výhled na kotvící zaoceánské lodě. Architektonickou památkou by se dalo jmenovat i hlavní vlakové nádraží.

Možná méně známým tipem na vyhlídku v Helsinkách je kavárna v hotelu Torni. Další místo, ze kterého by byly vidět celé Helsinky, jsem nenašel a upřímně nebylo ani potřeba.

Špatné počasí se táhlo celým dnem, proto jsme se nevydali ani na jeden z okolních ostrůvků, které skrývají pevnosti či národní parky a tak pro nás byla návštěva Finska spíše oddechová.

Zpátky domů – přestup v Rize zvládnete za 25 minut

Nadešel poslední den našeho výletu, balíme batohy a po snídani se vydáváme k hlavnímu nádraží, odkud odjíždí autobusová linka číslo 519 na mezinárodní letiště v Helsinkách. Jízdenka stojí 5 €, cesta na letiště zabere zhruba hodinu. V letošním roce je v plánu otevření železniční trasy přímo na letiště, což má znatelně urychlit cestu.

Cesta domů s AirBaltic zahrnuje krátké mezipřistání na letišti v Rize, které se pyšní tím, že přestup tady zvládnete doslova za pár minut. Od dosednutí letadla jste schopni se přemístit k odletové bráně vašeho nadcházejícího letu za méně jak půlhodinu, což z tohoto letiště činí velmi komfortní přestupní uzel při cestách do Pobaltí či Skandinávie.

Pokud byste měli mezi lety delší pauzu, nemusíte ji trávit jen na letišti. Pouhé tři zastávky autobusem od letiště je moderní nákupní centrum s módou, potravinami či suvenýry.

Aktivní dovolená s dávkou kultury a přírody

Pokud už vás nebaví klasická dovolená u moře a přáli byste si poznat krásný kus Evropy, neváhejte a naplánujte si dovolenou v Pobaltí. Já se vrátil plný nadšení a v hlavě už se mi rýsují nové plány k cestám do Skandinávie i Pobaltí, které toho nabízí samozřejmě mnohem víc, než jen obligátně návštěva hlavních měst.

Fotografie dodala Michaela Zaňková.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 08. 2017

32 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele David.svestka
David.svestka
před 6 lety

Rigu s airBaltic jsme take vyzkouseli a urcite lze jen doporucit :) http://www.cestovatelsky-denik.cz/cesty/3-riga-a-okoli

Avatar uživatele
cali
před 6 lety

Schválně jsem se podíval a opět ten šířený blud o Melngalvju nams... Černohlavci byli proto, že to bylo společenství-bratrstvo obchodníků Sv.Jiří, později Sv.Mauricia původně z Brém. A Mauricius byl (údajně) černoch z Egypta. Proto černohlavci. Stačí projít seriózní prameny.

Avatar uživatele David.svestka
David.svestka
před 6 lety

Aha, tak mnohdy je prave tato verze vydavana za blud :-) Kazdopadne diky za osvetleni, opravim.

Avatar uživatele David.svestka
David.svestka
před 6 lety

Na druhou stranu, puvod tohoto obchodnika musel byt jiny nez egyptsky, byl-li moureninem :)

Avatar uživatele Dovolena123
Dovolena123
před 7 lety

Ahoj rád bych se podělil o zážitky: momentálně jsem ve Vilniusu. A muj trip je následovný Praha- Helsinky-Tampere-Tallinn-Vilnius-Riga-Berlin-Praha. Letenka do Helsinek s Norvegian jen 57 eur, jizdenka do tampere a zper 6,5 eur, trajekt 19 eur, bus do Vilniusu s Ecolines a jejich promoakce jen 3 eura a do rigy napodobne. Z rigy do berlina za 20 eur s Ryanair a pak do prahy se studentem. Myslim si že cena za dopravu super a tento teip určitě doporučuji ;)))

Avatar uživatele sourkovav
sourkovav
před 7 lety

Krásné fotky a oživení vzpomínek, já jsem absolvovala "tour de Pobaltí" pod taktovkou levných jízdenek SimpleExprees ks á 3 EUR, s tím, že místo Helsinek jsem navštívila Villnius. No a při ceně 380 Kč za všechny jízdenky na osobu jsem si těch "pár" hodin v autobuse odseděla :-) A za tip také vděčím Vám :-)

Avatar uživatele jschonbauer
jschonbauer
před 7 lety

Co využít Air Lituanica do Vilniusu? Zdá se mi cca o 1K levnější než AirBaltic a stihnu ještě Litvu. Teda alespoň v tom termínu, ve kterém chci jet.

Avatar uživatele lukas_5
lukas_5
před 7 lety

Pokud Vám to vyhovuje časově a cenově, tak proč ne. Jen bych rád podotkl, že Air Lituanica je celkem nestabilní aerolinka, často mění a ruší lety, takže musíte pak počítat s různými eventualitami.

Avatar uživatele jschonbauer
jschonbauer
před 7 lety

OK, díky. Dám si pozor.

Avatar uživatele cestmir
cestmir
před 7 lety

Na adrese Pikk 61 nyní sídlí ministerstvo vnitra. Měl jsem tu možnost ho navštívit. Velmi mne překvapily kamenné sklepy, ve kterých jsou konferenční místnosti. Ani se mi nechce pomyslet na to, co se tam před několika desítkami let dělo...

Avatar uživatele cestmir
cestmir
před 7 lety

A ještě jsem zapomněl dodat, že Pobaltí opravdu stojí za to! :-) Tenhle report mi opět oživil vzpomínky, takže díky :-)

Avatar uživatele gonzalo
gonzalo
před 7 lety

paráda fotky! přeji šťastné cesty ;)

Avatar uživatele Shari
Shari
před 7 lety

Super, zavzpomínala jsem si, v Rize jsem byla několikrát pracovně a výlet Riga - Tallinn - Helsinki jsem absolvovala hned při první cestě. V Tallinnu mě fascinovalo denní světlo uprostřed noci (bylo to v červnu) a potom památník obětí trajektu Estonia v tamním přístavu. A taky fakt, že tamní lidi nesnášejí ruštinu a tehdy před mnoha lety neuměli ještě moc anglicky, a tak jsem měla trochu problém se tam domlouvat :)

Avatar uživatele Aguero
Aguero
před 7 lety

Na to ze je AirBaltic nizkonakladovka, tak mi prijde 4k za zpatecni letenku docela dost :D

Avatar uživatele lukas_5
lukas_5
před 7 lety

Bohužel na linkách do Pobaltí není žádná konkurence, jako tomu je například ve Varšavě, kdy je cena zpáteční letenky do Rigy oproti Praze třetinová. Myslím, že cena za letenku z Prahy je to obvyklá a akceptovatelná, jinak by asi nebyla plná letadla.

Avatar uživatele Aguero
Aguero
před 7 lety

Jasne, ze asi bude akceptovatelna, kdyz je tak vysoky LF..jen mne to prekvapilo, v lednu/unoru byly letenky za 2,6k zpatecni, coz teda byla paradni cena a najednou maji po cely rok letenky za tu 4ku. :( :D

Avatar uživatele torpy68
torpy68
před 7 lety

Díky za super tripreport. Ideme s priateľkou v lete,a už sa veľmi tešíme. Kupoval som letenky vďaka Vám v akcii https://www.cestujlevne.com/letni-skandinavie-a-pobalti-z-prahy-3-384-kc/ a s cenou som bol spokojný na to že tam je monopol. Ešte raz díky za Vašu prácu :)

Avatar uživatele
Jan Paděra
před 7 lety

Zdravím, můžu se zeptat, čím byly pořízené fotky ? Díky

Avatar uživatele lukas_5
lukas_5
před 7 lety

EOS 5D Mark II + nějaká pevná světelná širokoúhlá Sigma. Možná se autorka ozve a upřesní :-)

Avatar uživatele Míša
Míša
před 7 lety

Ano, jak uvedl Lukáš jedná se o Canon EOS 5D MarkII, použitý objektiv byl převážně Tokina 16-28/2.8, dále např. SigmaArt 35/1.4 :)

Avatar uživatele xmichalv
xmichalv
před 7 lety

Cestopis super, Pobaltí je parádní destinace. Jinak pro doplnění mezi letištěm v Helsinkách a vlakovým nádražím jezdí každých dvacet minut i Finnair City Bus, nikde nestaví a cesta trvá asi půl hodiny, cena 6.30 eur

Avatar uživatele alesd
alesd
před 7 lety

A nebo klasickou mestskou (linka 615 a 620), ktera nejede o mnoho dele a listek plati i na prestupy - za 5€ jedna cesta. Jinak k doplneni na vyhled po Helsinkach - vez na olympijskem stadionu, kde ve sve dobe zaril Emil Zatopek, taky neni k zahozeni :)

Avatar uživatele adamek.zdenek
adamek.zdenek
před 7 lety

Krasa planoval sem to taky s tim ze poletim air baltic do helsinek pres rigu kde to stoji i 22 hod da se za tu dobu prohlednout mesto a pak nastoupit a letet dal do helsinek? Diky za info

Avatar uživatele
David Eiselt
před 7 lety

Určitě dá :-) v centru jsi z letiště do půl hodiny.

Avatar uživatele Kickassone
Kickassone
před 7 lety

Super ze v Helsinkach planujou tu drahu, ten autobus je fakt smrt.. Posledne jsem odlital dost na tesno a samozrejme na tom namesti u Cesky hospody fronta, takze jsem se nacpal az do druheho busu a nervoval jsem se ze nestihnu letadlo (samozrejme sem tam nakonec jeste hodinu cekal s pivem v ruce)..

Avatar uživatele
Mailand
před 7 lety

Srovnání lodních dopravců... "můžete je šikovně srovnat zde." - chybí odkaz ;)

Avatar uživatele
David Eiselt
před 7 lety

Díky ;) https://laevapiletid.ee/en

Avatar uživatele
David Hosl
před 7 lety

Cestopisy jsou super. Jen tak dál. Tenhle o Pobaltí jsem zhltnul najednou:) Jen jeden dotaz, co je za aplikaci/web, kde se dá vytvořit mapa měst/zastávek jako je 4.obrázek od shora zde v článku?

Avatar uživatele lukas_5
lukas_5
před 7 lety

www.gcmap.com, je ale potřeba zadávat IATA nebo ICAO kódy letišť :-)

Avatar uživatele radim.nov
radim.nov
před 7 lety

http://www.gcmap.com/faq/using#bizuse Q: May I use the Great Circle Mapper's maps on my web page? A: You may use maps generated by the Great Circle Mapper on non-commercial web pages (q.v. commercial use below) so long as you do not profit from them and you include the following credit on pages which include maps: Maps generated by the Great Circle Mapper - copyright © Karl L. Swartz...

Avatar uživatele fl
fl
před 7 lety

Pobaltí je skvělé! Prosím, opravte si Jūrmalu, ten znak nad u není přehláska, ale délka. Trochu úsměvná je věta "Pokud jste ještě nikdy neměli tu čest s rižským letištěm Lidosta,..." - lidosta není jméno, je to lotyšsky letiště, takže je trochu zbytečné to zmiňovat :-)

Avatar uživatele lukas_5
lukas_5
před 7 lety

Díky, opraveno-upraveno ;-)