Rodina na cestě

Cestopis: na křídlech Air Baltic do Rigy, Tallinnu a Helsinek

32 komentářů
2017-08-17T11:54:22+02:00

Léto se pomalu blíží a ještě před tím, než se stoprocentně rozhodnete, kam se vydáte strávit pár dní aktivní dovolené, podělím se s vámi o mé poznatky a zážitky z cesty do Pobaltí. Tato část Evropy je jedním slovem úchvatná, nabídne vše - překrásnou severskou přírodu, písečné pláže a nechybí ani pořádný kus historie.

Nejpříjemnějším faktem na tom všem je, že masový turismus se Pobaltí zatím spíše vyhýbá. Díky bohu!

Pojďme na to, ale pěkně popořadě. Než vám nabídnu menší inspiraci z mého Balt-tripu, je potřeba si říci pár věcí k dopravě.

Doprava do Pobaltí? Jedině letecky s AirBaltic

Jistě, někdo by mohl namítnout, že se dá jet i autobusem, sedět ale přes 20 hodin na zadnici není nic příjemného. Většina cestujících proto volí kompromis a uchyluje se k letecké dopravě, které na linkách do pobaltských zemí kraluje jediný letecký dopravce - AirBaltic. Tato letecká společnost se cenově přizpůsobí každému cestovateli - nabídne lowcost tarif i flexibilní byznys třídu.

Pokud si předem za relativně rozumné peníze nepředplatíte jakékoli služby, neočekávejte v ekonomické třídě žádný servis. To co vás v první okamžik překvapí, až zaskočí, je široká nabídka a pestrost jídel, které si lze objednat do 24 hodin před odletem na airbalticmeal.com. Na výběr je totiž přes 70 různých kombinací menu.

Musím podotknout, že Lotyši velmi lpí na kvalitních surovinách, to se pak zcela logicky promítá i na palubách letadel, kdy vám naservírují oku lahodící pokrm. Sám jsem měl možnost ochutnat během několika letů různé varianty menu z obchodní třídy a musím uznat, že se šéfkuchař Air Balticu činil.

Letíme do Pobaltí. V plánu je Riga, Tallinn a Helsinky

Teď už něco k slibovanému trip reportu. Pár akcí směrem do Pobaltí se nám na webu objevilo, a proto jsme se rozhodli naplánovat cestu podobnou, ta směřuje z Rigy přes Tallinn do finských Helsinek. V plánu je přesně den na každé město, vyjma dnů s letem z/do Prahy, tedy celkem 5 dní.

Odlétáme z Prahy turbovrtulákem Dash-8

Přeskočíme cestopisný balast a rovnou nastupujeme do Cobusu na pražském letišti Václava Havla. Flotila AirBalticu je tvořena několika staršími Boeingy typu 737 a novými moderními turbovrtulovými letouny kanadského Bombardieru.

Ne všem pohled na mohutné vrtule Dashe dělá dobře, to však nic nemění na faktu, že tato letadla patří k těm nejbezpečnějším a nejmodernějším. Komfortem cestování daleko předčí i stroje ATR u nás využívané národním dopravcem. Dash-8 verze Q400 je navíc vybaven aktivním tlumením hluku a vibrací.

Nástup do letadla probíhal celkem svižně, přestože je let naplněn z 95 %. Většinu cestujících v polovině dubna tvoří spíše obchodníci, nežli cestovatelé. Dvouhodinový let do Rigy utekl jako voda a my už jsme se jen těšili na nové zážitky.

Riga nám odhalila své kouzlo až po setmění

Pokud jste ještě nikdy neměli tu čest s rižským letištěm, budete příjemně zaskočeni. Jakmile vstoupíte do terminálu z letištní plochy, počítejte do deseti. Přesně tolik času vám zabere projít halou a dostat se před terminál, před kterým je autobusová zastávka linky číslo 22 mířící do centra města. Jízdenku zakoupíte v trafice za 1,15 €.

Hotel jsme zvolili na pomezí centra, vlakového a autobusového nádraží, což se jevilo jako ideální volba. Ceny hotelů nejsou nikterak vysoké, dvoulůžkový pokoj se snídaní ve čtyřhvězdičkovém hotelu pořídíte do tisícikoruny za noc.

Sotva odložíme batohy, bereme foťák, stativ a míříme okusit svůdnost večerní Rigy. Přestože je duben, stmívá se poměrně pozdě a úplná tma se dostaví zhruba po deváté večer. Co jsme viděli, nemá smysl komentovat, pokochejte se také:

Dnes celodenní poznávačka Rigy a pláže v Jūrmale

Nadšeni z večerního focení po snídani vyrážíme na místní trhy (Riga Central Market), které se denně konají v místních hangárech vedle vlakového nádraží. Ano, slyšíte dobře, v hangárech. Původních pět budov sloužilo jako hangáry pro německé vzducholodě Zeppelin. Dnes jsou tyto pavilony plné různého zboží, převážně ryb, zeleniny, masa a výborného pečiva.

Jen přes ulici od tržiště nacházíme hlavní vlakové nádraží, kde si kupujeme za 2 eura jízdenky na vlak do Jūrmaly. Vybrat si můžete z několika stanic, které se na pobřeží nachází, tou hlavní je Majori, zpáteční cestu volíme z Dzintari. Vlak do Jūrmaly nám zrovna ujel před nosem, musíme čekat celých třicet minut na další.

V mezičase jdeme omrknout dominantu Rigy, kterou je „Stalinův narozeninový dort“, tak se totiž přezdívá budově, jenž hostí Lotyšskou akademii věd.

Nasedáme do vlaku a míříme k pobřeží do Jūrmaly. Cesta trvá necelou půlhodinku a přibližně stejný čas zabere procházka podél moře mezi dvěma zmíněnými stanicemi. Další čas věnujeme lesnímu parku Dzintari společně s rozhlednou, ze které můžete vidět panorama Rigy.

Po příjemně strávených chvílích u pobřeží se vracíme vyhládlí do Rigy, chceme ochutnat lotyšskou kuchyni, nacházíme stylový bufet. Jídlo bylo výborné a poctivé, ceny srovnatelné s těmi našimi.

Zbytek dne trávíme okružní procházkou centrem města, které je vskutku malé. Celý den bohatě na procházku vystačí. Kdybyste měli možnost, určitě nevynechte město Jelgava, jež je plné ortodoxních kostelů.

Riga je velmi bohatá na památky a v ledasčem připomíná Prahu. Mezi hlavní památky a monumenty patří:

  • Dům Černohlavců
  • Kostel Sv. Petra (+ vyhlídka na město)
  • Ulice Jauniela
  • Monument svobody s hodinami Laima
  • Ortodoxní katedrála
  • a mnoho dalších historických budov

Jelikož nebyl den ještě u konce a my už nevěděli co dělat, vydali jsme se na jedinou vyhlídku, která byla ten den otevřená, a to do Skyline baru v hotelu Blu Radisson ve 27. patře. Původní záměr, kterým bylo pořízení pár fotografií, se změnil ve fajn večer strávený v příjemné atmosféře.

Další den trávíme v Tallinnu a vracíme se do dob monarchů i Sovětů

Přesun z Rigy do Tallinnu vychází nejlevněji autobusem, na který zakoupíte jízdenku od 5 €. Doba jízdy je asi čtyři hodiny. Můžete také zvolit třicetiminutový let, jak jinak než s AirBaltic.

Jakmile se přiblížíte k centru Tallinnu, začnete být trochu nesví. Atmosféra tohoto města, tedy konkrétně historického centra, je tak trochu jiná, než ji známe z jiných evropských metropolí. Tallinn vás doslova nutí k tomu, abyste začali plnými doušky vnímat prostředí středověkého hanzovního města, které si i přes boje za druhé světové války dochovalo ze dvou třetin původní vzhled. Ne nadarmo bylo centrum Tallinnu v roce 1997 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Pokud vás popadne mlsná, zavítejte do jedné z nejstarších kaváren v Pobaltí.

Do Tallinnu se jezdí spíše na jednodenní lodní výlety z Helsinek. Pokud zde ale strávíte večer, rozhodně neprohloupíte. Centrum se skládá ze dvou hlavních oblastí, středověkého centra a kopce Toompea.

Toompea sloužila k vojenským účelům, díky nimž zde v roce 1219 vyrostl hrad. Dnes hostí i katedrálu Alexandra Něvského, turistům se zde naskýtá krásný výhled z věže místního kostela.

Sem tam se ze středověkého období přesunete v čase do dob minulého režimu, na který vás upozorní například bývalé velitelství KGB na adrese Pikk 61. Budova sloužila ke krutým výslechům a mučení, proto jsou zdi o něco hrubší, než mají okolní baráky, aby zcela pohltily všechny zvuky a nářky.

Další perlou Talinnu je dnes již chátrající sportoviště Linnahall, které v roce 1980 hostilo 22. letní olympijské hry. Tehdy slavný komplex by dnes mohl figurovat maximálně v hlavní roli postapokalyptických filmech.

Nelze proto zaručit, že ve vás komplex nevyvolá různé emoce a představy. Odtud mimochodem vyplouvají nejrychlejší lodní spoje do Helsinek, červené katamarány Lindaline.

Přesun lodí do Helsinek, města na moři

Po snídani míříme ke zmiňovanému sportovišti Linnahall a v přístavu vyčkáváme na nalodění. Mezi Tallinnem a Helsinkami operuje několik lodních společností, můžete je šikovně srovnat zde. My tedy zvolili nejrychlejší a zároveň nejlevnější způsob dopravy červeným katamaránem. Velké zámořské lodě plují tuto trasu přes 2,5 hodiny, my cestu zvládli za hodinu a tři čtvrtě.

Po příjezdu do Helsinek jsme trochu rozmrzelí, neboť se na rozdíl od předchozích dní počasí moc nevydařilo, a celý den proto máme pod mrakem. To bohužel občas k severu patří.

Helsinky jsme celkem podcenili, centrum města je malé, nicméně pravá helsinská atmosféra se ukrývá na okolních ostrůvcích, které jsou ovšem časově náročnější na dopravu. Pokud tedy poletíte či pojedete do Helsinek, prodlužte si návštěvu Finska alespoň o jeden den, abyste poznali okolí.

Centrum Helsinek je více „městské“. Historické budovy doplňují obrovské reklamní transparenty a místo skromných obchůdků naleznete obchodní řetězce s prosklenými výlohami. Poprvé za celou cestu zavítáme do řetězce s rychlým občerstvením, neboť typicky finské a levné restaurace měly v neděli zavřeno.

Na pevninské části Helsinek nesmíte přehlédnout Helsinskou katedrálu, Obelisk na tržišti u přístavu (v neděli se trhy nekonají) a katedrálu Uspenski. Příjemná procházka vede i parkem poblíž přístavu, odkud je krásný výhled na kotvící zaoceánské lodě. Architektonickou památkou by se dalo jmenovat i hlavní vlakové nádraží.

Možná méně známým tipem na vyhlídku v Helsinkách je kavárna v hotelu Torni. Další místo, ze kterého by byly vidět celé Helsinky, jsem nenašel a upřímně nebylo ani potřeba.

Špatné počasí se táhlo celým dnem, proto jsme se nevydali ani na jeden z okolních ostrůvků, které skrývají pevnosti či národní parky a tak pro nás byla návštěva Finska spíše oddechová.

Zpátky domů – přestup v Rize zvládnete za 25 minut

Nadešel poslední den našeho výletu, balíme batohy a po snídani se vydáváme k hlavnímu nádraží, odkud odjíždí autobusová linka číslo 519 na mezinárodní letiště v Helsinkách. Jízdenka stojí 5 €, cesta na letiště zabere zhruba hodinu. V letošním roce je v plánu otevření železniční trasy přímo na letiště, což má znatelně urychlit cestu.

Cesta domů s AirBaltic zahrnuje krátké mezipřistání na letišti v Rize, které se pyšní tím, že přestup tady zvládnete doslova za pár minut. Od dosednutí letadla jste schopni se přemístit k odletové bráně vašeho nadcházejícího letu za méně jak půlhodinu, což z tohoto letiště činí velmi komfortní přestupní uzel při cestách do Pobaltí či Skandinávie.

Pokud byste měli mezi lety delší pauzu, nemusíte ji trávit jen na letišti. Pouhé tři zastávky autobusem od letiště je moderní nákupní centrum s módou, potravinami či suvenýry.

Aktivní dovolená s dávkou kultury a přírody

Pokud už vás nebaví klasická dovolená u moře a přáli byste si poznat krásný kus Evropy, neváhejte a naplánujte si dovolenou v Pobaltí. Já se vrátil plný nadšení a v hlavě už se mi rýsují nové plány k cestám do Skandinávie i Pobaltí, které toho nabízí samozřejmě mnohem víc, než jen obligátně návštěva hlavních měst.

Fotografie dodala Michaela Zaňková.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 08. 2017

32 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.