Cestopis USA: přes Benátsko ke stříbrné fazoli a.. 1/2

Napsal

Při posledním chybném tarifu US Airways jsme nelenili a zakoupili letenky za Atlantský oceán. S routingem MXP-CHI-LAS/SFO-NYC-MXP (31.3-8.4.) za 7.910 Kč, tedy Miláno - Chicago - Las Vegas a cesta zpět San Francisco - New York - Miláno, jsme zažili krátký příběh o tom, jak poznat mnoho za málo peněz.

Video z naší cesty

Střídáme luxus s bídou, svěžest s únavou a i přesto jsme šťastni, protože jsme na cestách.

Cestu jsme si okořenili Benátskem kam jsme zakoupili přískok za 299 Kč. Odlet z Prahy 29.3. v 6:00 v sobotu, z Milána do USA poté v pondělí v deset dopoledne – z toho nám vychází krásné dva dny na Itálii. Pro nás vždy platí, že cesta je cíl. Zpět je naplánován dvou hodinový přestup s letenkami od easyjet, za cca 1.600 Kč.

Přesun z Las Vegas do San Francisca je pro nás jasný - noční přejezdy autobusy Megabus. Z důvodu, že nejezdí mezi těmito městy přímá linka, přidáváme další město do našeho itineráře - Los Angeles. Dvě noci v autobusu a celý den na nohou v LA bude oříšek, ale těšíme se na něj.

Kompletní itinerář nakonec vypadá následovně:

Praha - Treviso - Mestre - Benátky - Murano - Mazzorbo - Burano - Padova - Verona - Miláno - Chicago - Las Vegas - Los Angeles - San Francisco - New York - Praha

Treviso - ranní nádech Itálie (den 1.)

Den D. Sobota, 4:35 zvoní budík, nasedáme do auta a vyrážíme směr letiště - parkujeme v obchodním centru Šestka. Odlétáme na čas a v Trevisu (letiště u Benátek) přistáváme přibližně v 7:20. Autobusem přejíždíme do města, které je mimochodem úžasné. Ranní procházka historickým centrem za doprovodu vůně čerstvé kávy a sladkého pečiva je to, co dělá Itálii Itálií. Prázdné uličky nemají chybu – pokud někdy poletíte do Benátek, Treviso nevynechejte. Líbilo se mi mnohem více, než Mestre.

Mestre - levnější Benátky

Mestre – pevninské město sousedící s Benátkami, kam se dopravíte vlakem za 40 minut z Trevisa – cena je 2,90€. Po příjezdu do Mestre si vychutnáme dopolední espreso s prohlídkou dostupných hotelů v aplikaci Hotel Tonight. Nacházíme hotel Sirio za 49€ v samotném centru města. V 11:00 jsme již ubytovaní a jde se na oběd – pravou italskou pizzu. Nejlevnější hotely v Benátkách jsou na dvojnásobné ceně.

Z Mestre jedeme do Benátek autobusem, za 10 minut jsme v centru. Cena jízdenky činí 2,50€ u řidiče – doporučuji však Venice pass, se kterým využíváte autobusy i vaporety. Cena za 12h je 18€, 24h – 20€…

Po příjezdu do Benátek neztrácíme čas a přesouváme se rovnou na ostrov Murano. Zátiší stejné jako v Benátkách, jen s menším počtem turistů. Jako další bod jsme zvolili Mazzorbo, na kterém je krásná vinice s polorozpadlou věží. Z Mazzorba přejdeme na ostrov Burano, které je asi nejbarevnějším ostrovem v okolí Benátska.

Druhý den započneme hotelovou snídaní, která plně odpovídá kvalitě 4* hotelu se kterou jsme spokojeni. Při odhlášení ještě doplácíme městkou taxu, která se z kreditu u HT nedá zaplatit – činí 5.60€.

Padova - malý předkrm k Veroně (den 2.)

Na nádraží v Mestre stíháme vlak do Padovy (2.90€ a 14-30 minut jízdy v závislosti na spoji), kde máme necelou hodinu na průzkum okolí. Stíháme projít nejdůležitější část – rádoby centrum města a ihned přejíždíme dále do Verony (6.90€ a 50 minut jízdy).

Verona je známa především románem Romeo a Julie. Najdete zde také 3. největší koloseum na světě zvané Aréna  a krásné podlouhlé náměstí Piazza delle Erbe. Vzhledem k neděli a místním trhům jsou ulice plné.

Italské zmrzlině se za slunečného počasí se odolává těžce.

V průběhu odpoledně přejíždíme z Verony do Milána (11.30€ a 2 hodiny jízdy).

Miláno – po opuštění nádraží Milano Centrale máme namířeno na nádraží Milano Nord Cadorna, odkud jezdí express vlak na letiště Malpensa za 11€. Cestou se stavíme v místním baru na drink (8€) a k tomu neomezené občerstvení v podobě italského tapas – malé kousky pizzy, toustů, zeleniny, salámů atd. Prostě výborná večeře za pár kaček.

Spánek na letišti a směr USA (den 3.)

Rádi střídáme extrémy. Luxus ve 4* hotelu vystřídá noc na letišti. Místo ke spánku nacházíme v přízemí ve skrytém koutu za výtahy. Zde se krásně vyspíme až do půl osmé do rána, což na letištích rozhodně nebývá zvykem.

Ačkoliv pro ranní cestující to musel být pohled nezapomenutelný..

Odbavení probíhá znovu velmi pomalu. Zkoušíme upgrade do byznys třídy – je možný za 500$. Což odmítáme, ale ku našemu štěstí nás slečna zdarma přesune do premium economy. Ponaučení pro příště? Ptát se.

Ačkoliv byl náš let veden jako MXP – CHI, čeká na nás MXP – JFK – CHI, tedy do Chicaga se dostaneme až po přestupu v New Yorku. Let díky většímu komfortu probíhá bezproblémově. Kromě širších sedadel a většího místa na nohy uvítáme oddělený prostor od zbytku cestujících, tedy většího klidu.

Občerstvení za letu? První servis s pitím, další následuje teplý oběd s výběrem těstovin nebo kuřete s rýží, třetí lehký snack a pití, poslední pak v podobně pizzy alá teplá večeře. Po dobu letu jste si mohli kdykoliv zajít do kuchyňky a nabídnout si další snacky a plechovky s různými nápoji (kola, zázvor, sprite, džusy atd.)

V New Yorku na mne znovu čeká detailnější imigrační pohovor. Na přestup je však více než 3 hodiny. I s poměrně dlouhou frontou na security stíháme přestup jedna báseň.

Při vnitrostátním letu do Chicaga je podáváno pouze pití, jídlo lze zakoupit. Sedadla obdržíme v kategorii XXL – prostřední sedačka byla vyblokovaná.

V Chicagu se ihned přesouváme na stanici metra O'Hare – modrá linka. Samotná jízdenka do centra z letiště stojí 5$, proto dáváme přednost 24h jízdence za 10$, kterou během našeho 20h pobytu mnohokrát zúročíme. Do centra se dostáváme lehce po sedmé hodině večer, kdy zbývá čas pouze na check-in na hotelu a krátký průzkum města.

Chicago - město lesklé fazole (den 4.)

Jetlag pracuje. V 6h se nechám unést myšlenkou východem Slunce.

Krátké shledání s místní stříbrnou fazolí, která je asi jediným místem, co v Chicagu stojí za navštívení. Zbytek dne se procházíme po městě – krátký stop v Chicagu nabídl přesně to, co jsme očekávali.

Na let z Chicaga do Las Vegas obdržíme zajímavé místa v letounu MC Donnell Dougles – přímo u motoru! Za řvu motorů přežíváme 4h let.

Na pokračování hlavního příběhu naší cesty aktuálně pracuji, respektive čekám, než celou cestu dokončíme a budu moci sepsat další postřehy. Zdravíme ze San Francisca ;)

Avatar uživatele leichterova.jana
leichterova.jana

Super článek a speciálně dík za tu zmínku o upgradeu! Vůbec jsem netušila, že taková instituce existuje, takhle se určitě zkusím optat, co to nic nedám :)

Avatar uživatele tomas.lip
tomas.lip

Ahoj, pekny clanek. :) Muzu se zeptat, kde jste kupovali jizdenky na vlak po Italii? Nekde predem nebo az na miste? Diky.

Ahoj Tomáši, regionální vlaky se kupují na místě - jsou podstatně levnější, než rychlíky.

Lukáš Horák

Tomáši, na rychlovlaky a na vlaky kategorie IC/EC se vyplatí kupovat jízdenky předem na webu, jsou levnější, ale jsou vždy na konkrétní spoj. Ostatní vlaky jsou většinou Regionale, na ty stačí koupit jízdenku v automatu na nádraží nebo u okýnka, na ty jsou pevně dané ceny podle km, tyto vlaky jsou na naše poměry docela levné. Jízdenku si nikdy nezapomeň označit ve žlutém označovači, někdy bývá problém najít funkční, jinak je třeba hned po nástupu do vlaku vyhledat konduktora, aby jízdenku "označil" jinak jsi černý pasažér.

Avatar uživatele tomas.lip
tomas.lip

Diky za tip kluci, rad bych takto v lete projel mesta v severni Italii a mozna konecne vyzkousim Hotel Tonight. :)

Avatar uživatele bukacekpetr
bukacekpetr

Čau Dave, bude pokračování??:)

Tak konečně https://www.cestujlevne.com/cestopis-usa-hazard-hollywood-times-square-22/ :)

Avatar uživatele Veronika055
Veronika055

Tak to je pecka! Opravdu, nechcete uspořádat hromadný poznávací zájezd? Určitě by nás jela spousta. noo... tiše závidím:)

Nápad to rozhodně není špatný. Dát dohromady menší skupinku začínajících cestovatelů a vyrazit. Rozhodně existuje spoustu způsobů jak to pojmout a neudělat z toho klasicky suchej zájezd ;)

Avatar uživatele Veronika055
Veronika055

No to si piš!! Já bych jela na 100%!! Tak budu doufat...:)

Avatar uživatele terezas
terezas

Skvely napad, navic Dave, ty jsi tak roztomily, ze bych s tebou jela kamkoliv :))

:-D -> https://www.cestujlevne.com/diskuze/viewtopic.php?p=5811#p5811

Avatar uživatele 09

tak jsem mel z teto akce letenky na stejne terminy s tim, ze pouze na JFK. Uz jsem si rikal, jak preziju let zpatky v tom historickem letu, ale bohuzel (pro me jako leteckeho nadsence bohudik) jsem zmeskal let JFK-MXP. Nakonec agentka AA vymyslela zpusob jak me dostat do Evropy, takze jsem letel na LHR operovany B777 (jednim z nejnovejsich kusu ve flotile AA, vcetne internetu na palube), ktery byl v Economy zaplnen tak z pulky, takze vetsina cestujicich mela pro sebe cele trojky nebo ctyrky. :) Jako dalsi bonus byl pul den v Londyne, pote presun s BA na MXP a zde krasny hodinu a pul dlouhy prestup na jiz puvodne koupeny let s CSA do PRG. Takze pro nadsence jako ja a navic zaroven zklamaneho z historicke 767 na trase MXP-JFK-MXP, jsem byl timhle novym routingem nadsen. :)

klara.svetlikova

09 tak my to sice tak tak, ale stihli. Pokud jsi letěl zpět v neděli, tak ta doprava na JFK byla neuvěřitelná. Nejelo metro, byly zácpy, ale dobíhali jsme jako poslední, málem nám nevzali naše bágly. Tak už vím, jak bychom se dostali, kdybychom to nestihli :D

Avatar uživatele 09

letel jsem v utery. Myslim, ze to neni uplne bezny, ze by aerolinky takhle presunovali lidi, kteri nezvladnou check-in vlastni chybou... nekomu u vedlejsi prepazky pani vysvetlovala, ze ji to bude stat 275 USD... me mozna pomohlo to, ze predtim odbavovali nakou mega velkou skupinu, ktera predbehla celou frontu a sla najednou ke vsem prepazkam... a taky, ze jsem ji tvrdil, ze me do fronty normalne pustila jejich AA agentka, ze to na let do MXP lze jeste checkovat.. :) a mozna FF status.... :)

klara.svetlikova

Ahoj hoši, užijte si to a 31.3. jsme se potkali v letadle :D. Škoda že jsme to nevěděla, poděkovala bych za super letenky. Klára

Ondra K.

:-DD přitom v tom letu jsem postřehl jen 3 čechy (žádnou slečnu)...

klara.svetlikova

jeli jsme s manželem a mamčou a dokonce si myslím, že jsme spolu jeli do Brooklinu ve vlaku, my tedy pokračovali dál :D

Tak to byli asi jiní nadšenci ;) my přestupovali dále do Chicaga :P

Avatar uživatele ksvetlikova
ksvetlikova

Aha, tak to jsem se sekla :D. V letadle byly dvě partičky čechů co jsem zaznamenala já. S jedněma jsme povídali u popelníku :D. No nic díky moc za tip na letenky, díky vám jsme si to báječně užili. Mějte se krásně a příště se třeba zase potkáme.

Avatar uživatele 77wolter
77wolter

Dejve, daleko lepší než navštívit Bean v Chicagu, je jít na Navy Pier - cca 400 metrů od Bean a dát si za 8 USD projížďku centrem města na lodi, to je úžasnej zážitek, stejně tak vyjet na SkyDeck do 106 patra a vyfotit se ve stavu "bez tíže". Jinak souhlasím, že proti NY, nebo LA se toho v Chicagu zas tak tolik dělat nedá, my tam máme rodinu, takže se těšim na další tvůj tarif, ideálně PRG - CHI za 2000 Kč :D

Avatar uživatele fgnd
fgnd

Nesouhlasím, že ''fazole je asi jediným místem, co v Chicagu stojí za navštívení'', já sama tam měla co dělat několik dnů, ale jinak díky za skvělý report, užívejte si to!:)

Avatar uživatele xclcze1
xclcze1

davate sem affiliate kody na parkovani u letiste a pak to sami nechate u obchodaku... neni neco spatne? :D

Avatar uživatele ssmokie
ssmokie

Pěkný dobrodružství kluci :) kdyby jste to udělali jako zájezd, tak byste měli hodně hojnou účast :D hned bych jela :)

Avatar uživatele Terish
Terish

Parádně sepsané, těším se na pokračování!:)Užívejte. :)

Avatar uživatele s.medricka
s.medricka

Zaujala mně poznámka - zeptali jsme se na upgrade na business. To funguje tak, že prostě před odletem se na check-inu zeptáš ha kolik by tě pustili do businessu? Díky

Avatar uživatele Kickassone
Kickassone

Exactly.. :) Jednou me lufthansa upgradnula do NYC za 100 euro a Emirates me jednou nechali letet businessem zadara - jen diky tomu ze jsem se pri checkinu zeptal jestli je mozny upgrade. Nicmene vrele doporucuju mit aspon frequent flyer ucet u dane spolecnosti - mel sem u lufthansy i u emiratu.. :)

Avatar uživatele s.medricka
s.medricka

Díky! A to mě zaujalo ještě víc :D Popravdě moc nerozumím jak se sbírají míle, když pokaždé lítám s jinou společností. Teď airfrance do Guadeloupe, za chvíli aeroflot do pekingu, jak tohle řešíte? S tím souvisí i frequent flyer?

Avatar uživatele Didisek
Didisek

Moc peknej příběh, příště mě prosím vemte s sebou!!!

Avatar uživatele Kickassone
Kickassone

Super report, hned bych letel taky ;) jinak v Chi doporucuju Chicago archtectural cruise - vybornej vylet lodi po rece a jezere - byl sem uz 3x ;) a super nakupy na Magnificient mile - troufam si srovnat s 5th ave ;)

Avatar uživatele vit.kolacia
vit.kolacia

taky bych neřekl že fazole je to jediné co stojí za to, ale možná v rámci omezeného času, který daní cestující měli :)

Avatar uživatele mkuba
mkuba

bezva cesta a super napsano!

Avatar uživatele Honzikkk
Honzikkk

Hodne hustá trasa, zeptám se v létě mě čeká něco podobného a mám taky 20 hodin stopover v chicagu kam letím z miami taky tím MC Donnell Dougles. Když je to vnitrostatni let jak dlouho trva dostat se z letiště? Absolvuje se zase nejaky pohovor nebo proste jen vylezes z letiste? Díky Honza

Ahoj Honzo, jen vyjdeš z letadla a štráduješ si to k metru ;) asi 15 minut a pak hodina jízdy metrem do centra.

Avatar uživatele Dmitry Russia
Dmitry Russia

Myslim že je to Jet lag

Samozřejmě ;) díky.

mato

Super, Dave! :) Trochu sa nezhodneme na Chicagu, stravil som tam 3 dni a stale bolo co robit .. tesim sa na pokracovanie.

Avatar uživatele slamic9
slamic9

Lajk! :-)

Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
napsal David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 2 komentáře

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
napsal David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
napsal Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 39 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…

Emirates 2x denně do Prahy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-27T11:09:00+02:00 5 komentářů

Po měsících dohadů dnes oblíbená letecká společnost Emirates konečně vydala oficiální tiskovou zprávu o přidání druhé denní frekvence mezi Prahou a Dubají. K odpolednímu letu, který se létá s…