Cestovní pojištění

Cestovní pojištění na pranýři, aneb vyplatí se sjednat?

91 komentářů
2020-08-04T07:01:32+02:00

Jak je to s tím cestovním pojištěním? Vyplatí se sjednávat nebo existují různé fígle jak ušetřit? Pojišťovny vždy jen těží ze strachu a ve společnosti figurují na hraně zbytečnosti. Bohužel v některých případech je dobré být pojištěn, ať z důvodu klidného spánku nebo případně nepředvídatelných situací. Pojďme se tedy na cestovní pojištění podívat trochu důkladněji.

Být chráněn při  cestách do zahraničí je nutnost, ne nadstandard! 

Cestujeme po Evropské Unii na kartičku pojištěnce

Při cestách na území EU, Islandu, Lichtenštejnska, Norska, Švýcarska a Chorvatska si většinou vystačíme s klasickou kartičkou pojištěnce, neboli Evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC). Tento průkaz nám garantuje stejnou péči ve všech členských zemí, jako mají místní občané. Tzn., že je-li péče v daném státě zdarma, budete ji mít také zdarma. Na druhou stranu, bude-li placená, platíte také, a to i regulační poplatky.

Tip: Regulační poplatky ve vyspělých zemí mohou být dražší, než samotné cestovní pojištění - 9 Kč/den.

Na kartu pojištěnce doporučuji cestovat nanejvýš na tzv. eurovíkendy. Ve městech je standardně státní zdravotní služba. V letoviscích u moře se spíše setkáte se soukromými ordinacemi, které budete muset uhradit sami ze své kapsy (zřejmě nikdo nebude odmítat pomoc lékaře jen kvůli tomu, že je soukromý).

Na tuto kartičku zároveň máte pouze krytí léčebných výloh. Asistenční služby, pojištění zavazadel, odpovědnosti, smrti a dalších věcí nepokrývá.

Cestovní pojištění společně s pojištěním odpovědnosti a trvalých následků v Evropě s minimálním krytím (1.500.000 Kč) vychází na 10 Kč/den. V takovém případě není důvod alespoň tento základ sjednat - stojí opravdu pár korun. Tedy pokud nemáte pojištění k platební kartě - viz. následující řádky.

Cestujeme po světě s pojištěním k platební kartě

Fenomén exkluzivního bonusu ve formě pojištění je snad již naprostým standardem a není ničím speciálním, tedy až do té doby, než si přečtete pojistné podmínky

Pojištění ke kartě vám sjedná téměř jakákoliv banka, většinou jej již máte "zdarma" - rozuměj v řádném měsíčním poplatku - zahrnuto. Takové připojištění obsahuje běžně veškeré výhody minimálního krytí, které jsem zmínil v předchozím odstavci (pojištění po Evropě 10 Kč/den). Ve smlouvě jsou zahrnuty i náklady na převoz či zahrnují odpovědnost za škodu atd.

Tip: Vždy si pečlivě pročtěte podmínky pojistné smlouvy. Zejména aktivace pojištění, doba pobytu v zahraničí, aktivity a výši limitů.

Některé banky neuznávají pojištění do té chvíle, než si za letenku / hotel / zájezd zaplatíte danou kartou ke které pojištění máte. Zároveň i limity krytí jsou mnohdy žalostné. Například Komerční banka kryje léčebné výlohy do výše 1.000.000 Kč, což sice bude stačit pro cesty po Evropě, ale mimo ni již rozhodně ne.

A že cestování není jen zábava ukazuje názorně strašidelný příběh mladého českého páru cestujícího přes Bali do Austrálie. Důležité je si uvědomit, že ačkoliv máme v ČR relativně levné zdravotnické služby, v zahraničí jsou ceny a sazby pro cizince mnohdy jiné a někdy dosahují astronomických čísel. Musíme brát v potaz, že platíme veškeré úkony.

Pojištění k platební kartě doporučuji k cestám po Evropě. Většinou však kryje pouze vás, a proto i zde přichází na řadu cestovní pojištění s nižšími limity od 9 Kč/den. Do světa je dobré se připojistit již kvalitně a bezpečně.

Sjednáváme cestovní pojištění online - na co si dát pozor

Pokud tedy cestujeme do zahraničí a nemáme pojištění ke kartě či jedeme rovnou mimo Evropu, doporučuji sjednat cestovní pojištění, které vás dostatečně ochrání proti všem nepříjemnostem. Na co bychom však měli brát zřetel při sjednávání pojistek?

  1. Výše léčebného limitu - doporučuji pro Evropu minimum 1.500.000 Kč a pro svět 3.000.000 Kč (AXA + Allianz nabízí limit neomezený)
  2. Úrazové pojištění a transporty (bývají zahrnuty do léčebného limitu. Mimo - hory - transportů s helikoptérou!)
  3. Ošetření u zubního lékaře - ideálně nad 8.000 Kč
  4. Pojištění zodpovědnosti za škodu způsobenou třetím osobám
  5. Pojištění ztráty zavazadel / dokladů (i pro zpoždění. Hodí se, ale není nutné)

Cestovní pojištění sjednané pro Evropu vás na pár dní až týden nebude stát více než 100 Kč. Pro svět pak platí rozumná hranice 250 Kč/týden, tedy nic, co by vám ve finanční rozvaze kazilo úsměv na tváři a nějaký významně navýšilo rozpočet na plánovaný výlet.

Před samotným nákupem pojištění si položte také otázku, kolikrát do roka budete cestovat do zahraničí? V případě 2-3 delších cest je vhodné uvažovat nad celoročním pojištěním - pro opakované cesty. Pro Evropu stojí přibližně 1.095 Kč a pro celý svět pak 2.310 Kč. Celoroční pojištění navíc obsahuje i pojištění zavazadel, zimních sportu a pracovních cest. Podmínky se mohou u jednotlivých pojišťoven lišit.

Tip: S cestovním pojištěním můžete sjednat i pojištění proti stornu dovolené z důvodu onemocnění. Většinou je nutné sjednat toto pojištění storna v den nákupu a sjednává se individuální výše plnění.

Kde pojištění sjednat? Osobně mohu doporučit šikovný srovnávač, který naleznete na ePojisteni.cz - proč zrovna jej? Nabízí pouze kvalitní pojišťovny a produkty, které jinde nelze získat. Jiné srovnávače vám mohou nabídnout nižší cenu, ale u pojišťoven, kde je lepší hodit peníze do kanálu než jim (v případě pojistného plnění se cukají, mají podmínky plnění nastaveny v neprospěch pojištěného, nehradí anebo jen částečně). Další mnou vítanou výhodou je skutečnost, že číslo pojistné smlouvy vám přijde SMSkou včetně čísla na asistenci. Odpadá vám tak starost nošení zbytečných kartiček k pojistce.

Příště se podíváme na to, jak správně vyplnit a podat hlášení o pojistné události, čemu se vyvarovat a jak se lehce nenechat odbýt.

Máte vlastní zkušenosti s cestovním pojištěním? Podělte se s námi a ostatními čtenáři v komentářích.

Článku a tématice cestovního pojištění jsem věnoval sám několik týdnů a schůzek. A ačkoliv jsem byl dříve zastáncem pojištění ke kartě, s osvětou jsem byl spíše zděšen jak nekvalitně jsem byl "chráněn". Doufám, že jsem tedy nadnesl trochu světla do této problematiky i vám. Společnost Sfinance je nově naším partnerem a do sepsání článku nikterak nezasahovala.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 04. 08. 2020

91 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Načíst všechny komentáře