Indonéské Bali a 8 + 1 tipů, co vidět a prožít

Napsal

Famózní ostrov Bali je vyhledáván snad každým cestovatelem, jenž zamířil či míří do jihovýchodní Asie. Pravděpodobně jste i vy nad levnými letenkami na Bali už přemýšleli. Některé z nich lze stále ještě zakoupit a proto vám přinášíme 8 tipů co na Bali vidět plus jeden další tip na cestu mimo hlavní ostrov.

Zobrazit letenky na Bali

1) Rýžové terasy

Pruhy rýže vlnící se ve svazích můžete vidět po celém Bali. Mezi nejznámější patří rýžové terasy v oblasti Jatiluwih, které byly v roce 2012 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Po zaplacení vstupného se můžete až do setmění procházet po cestách mezi políčky, sedět ve stínu kokosové palmy, kochat se nádherným výhledem na horské svahy nebo si v restauraci pochutnat na tradičních balijských specialitách. Pokud ostrov navštívíte po období dešťů, budou rýžová políčka ještě krásnější, sytě zelená a plná vody, což jistě ocení nejen milovníci fotografování.

2) Náboženství

Náboženství je pro místní obyvatele neoddělitelnou součástí života. Převažuje hinduistická víra s všudypřítomnými posvátnými rituály, svatyněmi a chrámy. Ženy každý den přinášejí do svatyň před svá obydlí a na oltáře chrámů tzv. obětiny – malé misky z palmových listů s květinami, zrnky rýže a vonnými tyčinkami, jejichž vůni nechají ladným pohybem ruky vzlétnout k nebi. Tento rituál se zde praktikuje stovky let v nezměněné podobě a jistě bude jednou z věcí, které se vám zaryjí do paměti. V některých částech ostrova se setkáte i s hlasitými islámskými modlitbami, které začínají před východem slunce a během dne se několikrát opakují.

3) Chrámy

Na Bali se nachází tisíce chrámů, od hojně navštěvovaných až po opuštěné, které si zachovaly opravdovou mystickou atmosféru a nenajdete je na stránkách žádného průvodce. Návštěvy chrámů s typickými rozpůlenými vstupními věžemi patří mezi nejvyhledávanější turistické zážitky. Největším chrámovým komplexem na ostrově je Pura Besakih, jež se rozkládá na západních svazích sopky Gunung Agung s nádherným výhledem do okolí. Obrňte se však velkou trpělivostí a buďte připraveni na velké množství neodbytných individuí, které se na vás budou chtít přiživit. Mezi nejnavštěvovanější a nejfotografovanější chrámy na Bali patří Pura Ulun Danu. Bývá obklopen chladnými vodami jezera Beratan s jedinečnou kulisou hor. Bohužel v říjnu vodou obklopen nebyl, a tak měl do krásy z obrázků opravdu daleko. Mezi ty známější dále patří Pura Luhur Uluwatu, který stojí na skalnatém útesu nad mořem asi dvacet kilometrů od Kuty, nejvýše položený Pura Puncak Penulisan nebo Pura Tanah Lot, který stojí na skále blízko pobřeží a nabízí krásný pohled na západ slunce (bohužel, jak už to na takových místech bývá, s davy turistů v zádech).

4) Potápění

Na Bali najdete mnoho úžasných potápěčských lokalit, kde spatříte měsíčníky, žraloky, želvy, podmořské zahrady plné soch nebo staré vraky. Pokud toužíte po potápěčském kurzu, můžete ho absolvovat během týdne i v českém jazyce v některém z českých hotelů. Kurz stojí kolem devíti tisíc korun a zahrnuje trénink v bazénu, teorii, ponory v moři a závěrečný test, po jehož úspěšném dokončení dostanete mezinárodně platný průkaz. Pak už nic nebrání tomu, abyste se potopili k vraku americké lodi Liberty, kochali se barvami bohatého korálového útesu u ostrova Pulau Menjangan či hejny rejnoků mant u Nusa Penida.

5) Surfování

Bali je prvním místem, kde se v Asii začalo surfovat. Najdete zde desítky skvělých lokalit pro začátečníky i pokročilé. Na pláži v Kutě vás čekají menší vlny, půjčovny i surfařské školy. Zkušeným surfařům, kteří se umí vyhnout korálům, doporučuji zátoku Ulu Watu nebo Jimbaran Bay. Není problém půjčit si skútr s držákem na surf, projet celý ostrov a navštívit mnoho pláží s vlnami různých výšek i délek.

6) Ubud

Město Ubud je kulturním srdcem Bali. Nachází se zde mnoho uměleckých dílen a denně se pořádají tradiční hudební a taneční vystoupení. Leží jen dvacet kilometrů od Kuty a nabízí mnoho možností relaxace i zábavy. Ubytujte se v hotelu s výhledem na terasovitá rýžová pole, navštivte tři posvátné chrámy Mandala Wisata Wanara Wana stojící v džungli, chrám Pura Saraswati s lotosovými jezírky či svatyně Gunung Kawi. Na své si přijdou také milovníci jógy, tradičních masáží, balijského umění nebo kurzů vaření.

7) Tanec

Balijský tanec je důležitá forma obětiny bohům a duším předků, která vyžaduje absolutní preciznost. Tanečníci tráví roky nacvičováním přesně sestavených pohybů všech částí těla od očí až po prsty na nohou. Nalíčení, hedvábné oblečení i každý ladný pohyb má svůj význam. Jednotlivé tance se dělí do tří skupin: tance wali, které se tančí pouze v nejposvátnějších částech chrámů, jež jsou turistům nepřístupné, tance bebali určené mladým ženám a dívkám, které se tančí v barevných kostýmech při různých ceremoniích a tance balih-balihan určené pro pobavení.

8) Pulzující Kuta

I přesto, že toto město není můj šálek kávy, musím Kutu zmínit, protože někteří lidé jsou z ní nadšeni. Pokud máte rádi nakupování v obchodech světoznámých značek a milujete party končící těsně nad ránem, tak se vám odsud nejspíš nebude chtít. Spousta mladých Australanů jezdí na dovolenou jen do Kuty, aniž by se podívali ještě někam jinam. Je zde k dispozici vše, co určitý druh turistů potřebuje – široký výběr restaurací, nespočet hospod a barů, levné masáže s happy endem na každém rohu a hotely, kde po celý den hrají u bazénů dýdžejové. Pokud přece jen zatoužíte po poznání okolí, můžete využít pestré nabídky organizovaných výletů. Zdejší ulice jsou hlučné a přeplněné motorkami, v mělkém moři si příliš nezaplavete a kus zeleně, abyste pohledali. Místo, které nemá s rájem, jaký si člověk představí pod pojmem Bali, nic společného. Taková je Kuta.

9) Výlet na ostrovy Gili

Pokud vás omrzí Bali, vypravte se na ostrovy Gili formou organizovaného výletu nebo na vlastní pěst lodí z města Padang Bai. Každý z těchto tří malých ostrovů je jiný. Gili Trawangan je největší a nejhlučnější, navštěvovaný především milovníky nočního života. Gili Meno je poklidný a má nejkrásnější pláže. Gili Air nabízí od každého trochu. Kolem ostrovů je nejen pěkné koupání, ale také nádherné šnorchlovací a potápěčské lokality.

Zobrazit letenky na Bali

Avatar uživatele BMAJTZ
BMAJTZ

Bali jsem si užil loni až až, prakticky vše výše zmíněné jsme viděli a bylo to fajn, ale fotky tak trochu klamou tělem, rozhodně bych Bali nechápal jako ráj na zemi. Naříklad bod 2 obětiny je takový zvláštní. Ráno se obětina dá všude je to proste úplně všude a další den se donese nová, ta stará tam prostě jenom hnije takže je z toho tak akorát všude bordel :-). Jestli pojedu příště do Indonesie tak Bali a Javu vynecham pojedu na Lombok a nebo nejaky ostrov vice vychodne, pripadne malo osidleny Kalimantan. Z meho pohledu je Bali uz hodne proflakle a turisticke az moc.

Avatar uživatele mpark
mpark

Souhlas s Michalem, Bali je přechválené, žádný luxu, pláže hrozné, spíše je to pro batůžkáře, něco jako Srí Lanka. Lidé jsou ale milí a nesnaží se vás natáhnout (až tak moc) tak jako třeba v Bangkoku :-)

Avatar uživatele radek85
radek85

Včera jsme se vrátili z Bali, tak mám aktuální informace o poplatcích. Víza se neplatí a odletová mezinárodní taxa je 200 tis. Rp. os. :)

Avatar uživatele Veronika.korecova
Veronika.korecova

Já jsem někdě četla, že odletová taxa je od února 2015 započítaná v letence, takže to není pravda?

Avatar uživatele lamka
lamka

komentář je 26.7.2015 tak to asi je aktuální ..

Avatar uživatele s
s

My jsme se vratili 25. A taxa byla zapoctena v letence.

Pravda Lukáši. Taxa je ale opravdu již v nových letenkách v ceně.

Avatar uživatele radek85
radek85

Letěli jsme s KLM z Denpasaru do Singapuru 24.7.2015 a platili jsme odletovou taxu 200tisíc Rp. Bylo nás velká skupina 12 lidí a všichni jsme platili. Je možné že když jsme kupovali letenku v lednu tak ta taxa asi započtena nebyla.

Avatar uživatele martinarydlova
martinarydlova

Je to tak, že někdy je odletová taxa již v ceně letenky, někdy ne. Je lepší se radši předem informovat. Taxu totiž lze zaplatit jen hotově a v jejich měně.

Avatar uživatele giovpetrone
giovpetrone

Dobry den,chtel bych jet do Indonesie primo do jakarti a pak Lombok ( september-november).poradil bych mi nekdo prosim nejaky server na dobre letenky? dekuji predem Giovanni

Dobrý den, v takovém případě doporučuji zpáteční letenky do Jakarty. Aktuálně dostupné z Prahy, Vídně i Budapešti za přijatelný peníz s Turkish airlines.

Avatar uživatele Jaja
Jaja

Jimbaran Bay pro zkusene surfare...dobrej :))

Avatar uživatele Fff
Fff

Uluwatu mi taky nepřijde s korálama, jsou horší spoty. Ta holka někde byla vždycky týden a pak píše bláboly. Na Uluwatu sou skály, ale je hluboká.

Avatar uživatele p.jonasova
p.jonasova

Ahoj, díky za typ. Zrovna v pondělí tam odlítám. :)

Avatar uživatele chose
chose

... levné masáže s happy endem ... znamena to TO, co si myslim ze to znamena?

Avatar uživatele mirekh
mirekh

Nechápu, kdo může říct, že Trawangan je o hlučný a pro milovníky nočního života. Večerní trh s jídlem a pár barů s hudbou opravdu není centrem nočního života, ale všude se to s oblibou opakuje.

Avatar uživatele Fff
Fff

Četl jse pár jejích "cestopisů" a pochybuj, že tam byla dýl než pár hodin.

Avatar uživatele hrabos.m
hrabos.m

Přesně tak Jarku. Rozhodne bych na jejím místě věnoval čas např. kurzu vaření.

Avatar uživatele novakova.zuzana
novakova.zuzana

Ahoj Dave, koupili jsme si pred nedavnem diky vasim strankam letenky do Jakarty s Turkish (14. - 29. 11), ale na Bali zatim nemame letenky - nejaky tip, ktera letecka spolecnost je na tento prelet nejlepsi? :)

Avatar uživatele v.peskova
v.peskova

Ahoj Zuzi, já létám s nízkonákladovkou Air Asia. Pro váš termín vycházejí zpáteční letenky Jakarta-Bali celkem na 240 USD. Jedná se o dočasnou promo cenu.

Avatar uživatele matasova
matasova

Ahoj, absolvovali jsmw stejnou leteckou trasu. Velmi doporucuji jednim smerem letet a druhym se vratit po sousi - my jsme smerem tam leteli z Jakarty s Air Aisa, smerem zpatky z Denpasaru minibusem k trajektu, ktery nas za par kacek prevezl na Javu a odtud uz vlakem az do Jakarty, staveli jsme na zajimavych mistech, vsude se den zdrzeli a delali treky nebo poznavacky. Ale zalezi samozrejme kolik mate casu. Vlakem jsme cestovali prevazne nocnim, celkem fajn kvalita a stalo nas to stejne jako letenka.

Avatar uživatele ricirider
ricirider

Já letěl loni LionAir, i když mi tady strašili, že mívaj občas nehody :D když nevadí sedět dvě hodiny v letadle co vevnitř vypadá jak 30let stará tak fajn :))

Avatar uživatele Adrain Bogan
Adrain Bogan

LionAir je pomerne mlada drava nizkonakladova letecka spolocnost v juhovychodnej azii ktora urobila najvecsiu objednavku lietadiel v hystorii Boeingu. Vsetky stroje nie su starsie viac ako sama spolocnost. Rozsirili sa uz aj do thajska. Letel som s nimi viac krat ci v Thai alebo Indo a musim povedat ze servis bol na velmi vysokej urovni. Na palube novych lietadiel sa kludne dobre najete a osviezite za par drobnych. letenky vzdy kupovat s co najvecsim predstihom netenky netreba mat u seba staci len cislo objednavky a passport.

Avatar uživatele praguna
praguna

snadno koupit přípoje např. www.en.tiket.com . Lion air mívá největší zpoždění(kolem 4 hod.je normál)

Avatar uživatele longer18
longer18

Viete prosim ako sa najlepsie dostat do a z gili ostrovov, napr. na Gili Meno ?

Avatar uživatele maen
maen

Soukromá loď 700000Rp z Lomboku, místní trajket Lombok -Gili - jede až se naplní, rychlý člun z Bali cca.300-500kč osoba,ale pozor před cestou nejíst a vzít si kinedryl....raději dva.

Avatar uživatele ricirider
ricirider

Souhlasim s kynedrilama. Ja bych dal celé platicko, a roužku na xicht, až bude celá loď blejt jako sem zažil při cestě zpět :)

Avatar uživatele machalova.marie
machalova.marie

Doporučuji jednoznačně cestu s fast boat. Lodě odjíždí z přístavu PadangBai a cesta trvá přibližně hodinu a čtvrt. Nikomu z nás špatně nebylo, tak s kinedrylem záleží na uvážení. Cesta byla příjemná, pokud budeš trávit na palubě lodi jako my, tak se hlavně pořádně máznout. My jsme bookovali v Ubudu a cesta i s transferem z Ubudu do PadangBai a dál na Gili Air stála 600.000 rupií. Hlavně nekupujte zpáteční cestu, i když Vám budou nabízet výhodnou cenu a otevřený tiket! Bylo spousta případů, kdy to lidem na ostrovech nevzali, protože to zabookovali s nějakou jinou společností a všichni kupovali lístek nový. Tak asi tak.

Avatar uživatele pruhy
pruhy

a co sopky? :)

Avatar uživatele as
as

jsou pořád na místě..?

Avatar uživatele mpark
mpark

Peta myslí to, že výšlap na sopky taky patří k tomu nejlepšímu co na Bali je :-)

Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
napsal David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 2 komentáře

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
napsal David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
napsal Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 39 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…

Emirates 2x denně do Prahy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-27T11:09:00+02:00 5 komentářů

Po měsících dohadů dnes oblíbená letecká společnost Emirates konečně vydala oficiální tiskovou zprávu o přidání druhé denní frekvence mezi Prahou a Dubají. K odpolednímu letu, který se létá s…