Rodina na cestě

Indonéské Bali a 8 + 1 tipů, co vidět a prožít

35 komentářů
2017-08-17T10:54:22+02:00

Famózní ostrov Bali je vyhledáván snad každým cestovatelem, jenž zamířil či míří do jihovýchodní Asie. Pravděpodobně jste i vy nad levnými letenkami na Bali už přemýšleli. Některé z nich lze stále ještě zakoupit a proto vám přinášíme 8 tipů co na Bali vidět plus jeden další tip na cestu mimo hlavní ostrov.

Zobrazit letenky na Bali

1) Rýžové terasy

Pruhy rýže vlnící se ve svazích můžete vidět po celém Bali. Mezi nejznámější patří rýžové terasy v oblasti Jatiluwih, které byly v roce 2012 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Po zaplacení vstupného se můžete až do setmění procházet po cestách mezi políčky, sedět ve stínu kokosové palmy, kochat se nádherným výhledem na horské svahy nebo si v restauraci pochutnat na tradičních balijských specialitách. Pokud ostrov navštívíte po období dešťů, budou rýžová políčka ještě krásnější, sytě zelená a plná vody, což jistě ocení nejen milovníci fotografování.

2) Náboženství

Náboženství je pro místní obyvatele neoddělitelnou součástí života. Převažuje hinduistická víra s všudypřítomnými posvátnými rituály, svatyněmi a chrámy. Ženy každý den přinášejí do svatyň před svá obydlí a na oltáře chrámů tzv. obětiny – malé misky z palmových listů s květinami, zrnky rýže a vonnými tyčinkami, jejichž vůni nechají ladným pohybem ruky vzlétnout k nebi. Tento rituál se zde praktikuje stovky let v nezměněné podobě a jistě bude jednou z věcí, které se vám zaryjí do paměti. V některých částech ostrova se setkáte i s hlasitými islámskými modlitbami, které začínají před východem slunce a během dne se několikrát opakují.

3) Chrámy

Na Bali se nachází tisíce chrámů, od hojně navštěvovaných až po opuštěné, které si zachovaly opravdovou mystickou atmosféru a nenajdete je na stránkách žádného průvodce. Návštěvy chrámů s typickými rozpůlenými vstupními věžemi patří mezi nejvyhledávanější turistické zážitky. Největším chrámovým komplexem na ostrově je Pura Besakih, jež se rozkládá na západních svazích sopky Gunung Agung s nádherným výhledem do okolí. Obrňte se však velkou trpělivostí a buďte připraveni na velké množství neodbytných individuí, které se na vás budou chtít přiživit. Mezi nejnavštěvovanější a nejfotografovanější chrámy na Bali patří Pura Ulun Danu. Bývá obklopen chladnými vodami jezera Beratan s jedinečnou kulisou hor. Bohužel v říjnu vodou obklopen nebyl, a tak měl do krásy z obrázků opravdu daleko. Mezi ty známější dále patří Pura Luhur Uluwatu, který stojí na skalnatém útesu nad mořem asi dvacet kilometrů od Kuty, nejvýše položený Pura Puncak Penulisan nebo Pura Tanah Lot, který stojí na skále blízko pobřeží a nabízí krásný pohled na západ slunce (bohužel, jak už to na takových místech bývá, s davy turistů v zádech).

4) Potápění

Na Bali najdete mnoho úžasných potápěčských lokalit, kde spatříte měsíčníky, žraloky, želvy, podmořské zahrady plné soch nebo staré vraky. Pokud toužíte po potápěčském kurzu, můžete ho absolvovat během týdne i v českém jazyce v některém z českých hotelů. Kurz stojí kolem devíti tisíc korun a zahrnuje trénink v bazénu, teorii, ponory v moři a závěrečný test, po jehož úspěšném dokončení dostanete mezinárodně platný průkaz. Pak už nic nebrání tomu, abyste se potopili k vraku americké lodi Liberty, kochali se barvami bohatého korálového útesu u ostrova Pulau Menjangan či hejny rejnoků mant u Nusa Penida.

5) Surfování

Bali je prvním místem, kde se v Asii začalo surfovat. Najdete zde desítky skvělých lokalit pro začátečníky i pokročilé. Na pláži v Kutě vás čekají menší vlny, půjčovny i surfařské školy. Zkušeným surfařům, kteří se umí vyhnout korálům, doporučuji zátoku Ulu Watu nebo Jimbaran Bay. Není problém půjčit si skútr s držákem na surf, projet celý ostrov a navštívit mnoho pláží s vlnami různých výšek i délek.

6) Ubud

Město Ubud je kulturním srdcem Bali. Nachází se zde mnoho uměleckých dílen a denně se pořádají tradiční hudební a taneční vystoupení. Leží jen dvacet kilometrů od Kuty a nabízí mnoho možností relaxace i zábavy. Ubytujte se v hotelu s výhledem na terasovitá rýžová pole, navštivte tři posvátné chrámy Mandala Wisata Wanara Wana stojící v džungli, chrám Pura Saraswati s lotosovými jezírky či svatyně Gunung Kawi. Na své si přijdou také milovníci jógy, tradičních masáží, balijského umění nebo kurzů vaření.

7) Tanec

Balijský tanec je důležitá forma obětiny bohům a duším předků, která vyžaduje absolutní preciznost. Tanečníci tráví roky nacvičováním přesně sestavených pohybů všech částí těla od očí až po prsty na nohou. Nalíčení, hedvábné oblečení i každý ladný pohyb má svůj význam. Jednotlivé tance se dělí do tří skupin: tance wali, které se tančí pouze v nejposvátnějších částech chrámů, jež jsou turistům nepřístupné, tance bebali určené mladým ženám a dívkám, které se tančí v barevných kostýmech při různých ceremoniích a tance balih-balihan určené pro pobavení.

8) Pulzující Kuta

I přesto, že toto město není můj šálek kávy, musím Kutu zmínit, protože někteří lidé jsou z ní nadšeni. Pokud máte rádi nakupování v obchodech světoznámých značek a milujete party končící těsně nad ránem, tak se vám odsud nejspíš nebude chtít. Spousta mladých Australanů jezdí na dovolenou jen do Kuty, aniž by se podívali ještě někam jinam. Je zde k dispozici vše, co určitý druh turistů potřebuje – široký výběr restaurací, nespočet hospod a barů, levné masáže s happy endem na každém rohu a hotely, kde po celý den hrají u bazénů dýdžejové. Pokud přece jen zatoužíte po poznání okolí, můžete využít pestré nabídky organizovaných výletů. Zdejší ulice jsou hlučné a přeplněné motorkami, v mělkém moři si příliš nezaplavete a kus zeleně, abyste pohledali. Místo, které nemá s rájem, jaký si člověk představí pod pojmem Bali, nic společného. Taková je Kuta.

9) Výlet na ostrovy Gili

Pokud vás omrzí Bali, vypravte se na ostrovy Gili formou organizovaného výletu nebo na vlastní pěst lodí z města Padang Bai. Každý z těchto tří malých ostrovů je jiný. Gili Trawangan je největší a nejhlučnější, navštěvovaný především milovníky nočního života. Gili Meno je poklidný a má nejkrásnější pláže. Gili Air nabízí od každého trochu. Kolem ostrovů je nejen pěkné koupání, ale také nádherné šnorchlovací a potápěčské lokality.

Zobrazit letenky na Bali

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 08. 2017

35 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.