Chcete zůstat připojení k internetu i při svých cestách do zahraničí? Ať už kvůli mapám, dopravním aplikacím či jen pro sdílení vašich zážitků s přáteli a na sociálních sítí? Pak jistě řešíte internet v zahraničí. Zatímco v Evropské Unii platí bezplatný datový roaming v rámci vašeho balíčku od tuzemských operátorů, za hranicemi Evropy začíná být situace složitější. Po příletu na letiště si můžete koupit lokální fyzickou SIM kartu a nahradit ji v telefonu tou vaší, ale jde to i jinak – pohodlněji, levněji a rychleji díky eSIM.

Co je to eSIM?

Nový technologický formát vestavěných SIM karet (embedded SIM) nahrazuje fyzické SIM karty. Když si budete kupovat nové číslo u telefonního operátora nebo přecházet od stávajícího k novému, už nemusíte dostat plastovou kartičku, ale jednoduše si pomocí QR kódu naskenujete eSIM kartu do vašeho telefonu a je hotovo.

Telefony s touto technologií jsou pak schopny využívat obě dvě SIM karty najednou. Můžete mít tedy v mobilu nahraná 2 telefonní čísla a nebo své stávající telefonní číslo skrze plastovou SIM kartu a datový balíček díky eSIM kartě.

Jaké telefony mají eSIM technologii?

Aktuálně není na trhu mnoho dostupných zařízení, které by eSIM podporovaly, ale s nadcházejícími měsíci se to zcela jistě změní. Nyní mají eSIM tyto zařízení:

• iPhone 11
  • Google Pixel 4
  • Windows 10 PCs
  • Lenovo Yoga 630
  • HP Spectre Folio
  • iPad Air (3rd Generation)
  • iPad Pro (3rd Generation)
  • iPad Mini (5th Generation)
  • Gemini PDA
  • Motorola Razr 2019
  • Samsung Galaxy Fold

Pokud nevlastníte některé z těchto telefonů či tabletů, nemůžete výhod eSIM využít a nezbývá vám nic jiného, než si koupit v zahraničí plastovou SIM kartu a vyměnit ji za tu stávající.

Datové balíčky v zahraničí

Jak to chodí, když přiletíte do zahraničí a chcete mít internet v telefonu? Mnozí si na letišti pořídí novou SIM kartu a vloží jí do telefonu s kterou ideálně fungují po celou dobu, v horším případě ji pořád mění s původní SIMkou, zda jim někdo nepíše či nevolá. Musíte řešit aktuální ceny prodejců, kteří na letišti nabízejí méně výhodné tarify než jinde ve městě, kde však možnost koupení SIM karty a její instalace není také úplně růžová. S eSIM tyto problémy zcela mizí.

Představte si, že zítra letíte do USA a teď si koupíte internetový balíček na 1GB za 3 USD? Budete potřebovat víc? Tak si vyberte větší tarif až po 10 GB za 26 USD na měsíc. Budete často při své výpravě po jihovýchodní Asii přelétat a měnit státy jako ponožky? Neřešte několik simek a rovnou si pořiďte regionální eSIM s neomezenými daty za 18 USD... Vše online bez obstrukcí s místními prodejci.

eSIM má tu výhodu, že si můžete pořídit klidně několik variant, avšak aktivní může být jen 1. Např. si pořídíte data pro Thajsko a Malajsii, které v mezičase budete přepínat dle potřeby.

Jak pořídit eSIM s datovým balíčkem?

Postup je jednoduchý a můžete jej udělat nyní, na letišti před odletem nebo klidně až v destinaci za pochodu.

• Na webu Airalo.com si vyberte danou zemi či region
  • Zakupte si vámi vyhovující datový balíček
  • Naskenujte QR kód do mobilu
  • V telefonu nastavte původní SIM pro příchozí a odchozí hovory a novou eSIM pro mobilní data (jak na to u iPhone?)

Portál Airalo nabízí zvýhodněné datové balíčky na eSIM karty od operátorů z celého světa. Nákupem skrze tento odkaz nás podpoříte 15% provizí z ceny balíčku.

Pozor: K aktivaci eSIM potřebujete být připojeni k internetu! Čili zakoupení datového balíčku, naskenování QR kódu a aktivace eSIM udělejte ideálně před samotným odletem z ČR. Časová platnost eSIM se počítá od prvního připojení v zahraničí.

Z opačného soudku – eSIM domácího operátora

Skvělý nápad dostal Jirka Č. v komentáři níže. Nainstalujte si eSIM českého / slovenského operátora do svého telefonu a v destinaci si pořiďte místní SIM s datovým balíčkem. Odpadne vám starost přendavání SIM karet a stále budete dostupni na svém telefonním čísle a čerpat lokální datové služby.

Službu eSIM v České republice nabízejí pouze Vodafone a T–Mobile (leden 2020).

Máte další tipy k internetu v zahraničí nebo eSIM technologii? Pište do komentářů.

Avatar uživatele Daniel Astaloš
Daniel Astaloš

Podle všeho O2 také nabízí e-sim :)

před 2 hod

Chtěla bych se zeptat, koupila jsem si letenky z kalamaty (Řecka) do Vídně ale nějak se mi sekal počítač a nejsem si jistá zda jsem je zaplatila, kupuji si letenky každý rok od aegean a pokaždé mi chodí smska potvrzovací o platbě kartou ohledně částky kterou chci zaplatit, letos jsem koupila letenky od ryaneru a nejsem si jistá zda se zaplatily nebo ne, nevím přesně kolik bylo na kartě a žádná SMS potvrzovací o platbě kartou mi nepřišla na mobil jako mi chodí u nákupu kartou vždy, je mi to divné protože poté co jsem zadala do okénka číslo karty atd tak jsem zmackla zaplatit a místo přesměrování na banku se mi jako by ta stránka srolovala. Poté mi hned přišel email s potvrzenim letenky atd atd jako bych ji koupila ale je mi divné ta SMS že mi nepřišla od banky. Máte stim někdo také zkušenosti?? Nerada bych pár dní před odletem zjistila že letenku vlastně nemám.

3D potvrzení u platby na internetu není podmínkou. Zkuste rezervaci, jestli je vše v pořádku, mrkněte do bankovnictví na blokaci financí... V pořádku to může být i nemusí.

Lukáš Horák

Platba u Ryanairu je bez 3D secure kódu

Borek N.

Moldavsko, kam se zrovna chystám, tam bohužel není... :-(

Avatar uživatele Ivo
Ivo

4GB za 60kc... nicmene je nevyhoda, ze na letisti po priletu z Prahy uz zadny mobilni kiosek otevren neni.. ale da se objednat yandex skrz wifi a dojit to koupit rano..

mono

A mate to airalo nekdo nekde vyzkouseno? Je pokryti dobre?

Airalo jen shromažďuje nabídky lokálních operátorů. Je to takový „eshop“.

Dobry den eSIM od O2 Slovakia? Ani vo vlastne krajine nema eSIM 😅

Dobrý Tip na app. Bohužel ty nabídky tam nejsou úplně výhodné, jak se uvádí, ale dobré pro porovnání a přehled pak s nabídkou na letišti třeba ..

Avatar uživatele Jirka Č.
Jirka Č.

A nebo třeba stačí mít eSIM od svého domovského operátora a do slotu na SIM dávat tu lokální. Není pak nutné připojení k internetu kvůli aktivaci QR apod.

... epic 😃 tak a teď abych se zamyslel nad celým překopáním příspěvku. Díky!!!

Proky

Přesně, jak píše Jirka, tak to budu teď řešit v Africe. Původně jsem si chtěl pořídit regionální eSIM pro Afriku, ale všechny nabídky vycházely docela draho. Tak nakonec jsem si na eSIM dal svůj český Vodafone a na místě si pořídím místní datové SIMky.

Kdo zavřel okno po zjištění, že jeho iphone nemá technologii eSIM?

Internet a mapy v telefonu v zahraničí
Jak na internet v zahraničí s eSIM kartou?
David Eiselt 2020-01-21T12:07:00+01:00 14 komentářů

ALL Accor Live Limitless: jak vytěžit maximum?
David Eiselt 2020-01-14T20:20:00+01:00 68 komentářů

Dáváte přednost při svých cestách komfortním hotelům před rodinnými hotýlky či pronájmy v soukromí skrze Airbnb? Pak pokračujte ve čtení, protože vám prozradím, jak na svých cestách bydlím já, jakým…

Ohňostroj
Letenkové akce roku, nejlepší cestopisci a Pour féliciter 2020
David Eiselt 2019-12-31T17:24:00+01:00 6 komentářů

Již tradičně se s uplynulým rokem rozloučíme naší menší cestovatelskou rekapitulací a shrneme, co vše se nám podařilo, nevyvedlo, jaké akce jsme pro vás našli a nově i představíme nejlepší z vás,…

Zakázané věci do letadla
Zakázané věci do letadla a co nesmí do příručního zavazadla
David Eiselt 2019-10-04T15:06:00+02:00 30 komentářů

Z důvodu bezpečnosti letecké dopravy je přeprava některých předmětů omezena či zcela zakázána. Pojďme se podívat na seznam věcí, které bychom si s sebou do letadla určitě brát neměli. Co do…