Fuel dumping je technika, která vznikla společně s výmyslem leteckých společností v podobě palivového příplatku. Ten v současné době činí značnou hodnotu (i 90%) z ceny letenky a byl stvořen za účelem dynamické změny ceny letenek. Jelikož podléhá v matematických algoritmech velmi složitým výpočtům, může se občas stát, a stává, že palivový příplatek bude špatně vypočten nebo někdy zcela nezapočítán. Pojďme se na tuto problematiku podívat trochu zblízka.

Úvodní slovníček

Cena letenky = základní cena letu + palivový příplatek + letištní taxy

 

Základní cena letu - tato částka je vyčíslena vždy na velmi dlouhou dobu dle tarifů IATA a nelze jí měnit dle uvážení dopravce. Díky tomu bychom po celý rok létali za stejnou cenu. Od toho vznikl palivový příplatek.

Palivový příplatek - nemá nic společného s palivem spotřebovaným v letu. Je to jen finta leteckých společností jak rychle měnit cenu na základě poptávky. Zvýšením palivového příplatku se ihned v rezervačních systémech změní cena a my zaplatíme více (občas méně).

Letištní taxy - každé letiště si účtuje poplatky za odbavení cestujícího (údržba haly, bezpečnostní kontrola a jiné). Letecká společnost jej neovlivní.

Z výše uvedeného je tedy fakt to, že aerolinky se snaží být velmi flexibilní, proto je mnohdy základní cena letu rovna 50 Kč a zbytek tvoří palivové příplatky. Na tomto také těží v případě bonusových letenek, kdy musíte všechny poplatky zaplatit. Oblíbené soutěže o letenky u ČSA vám tak ušetří právě 50 Kč...

Více o tom, jak vzniká cena letenek si můžete přečíst v našem rok starém 3-dílném seriálu - Z čeho se skládá cena letenky, Low-cost vs. klasická aerolinka, Nízké ceny - odhalení tajemství.

Úvod do fuel dump problematiky

Jelikož je palivový příplatek dynamicky vypočítáván již v průběhu zadávání naší poptávky do vyhledávače letenek, moudré hlavy zjistily, že při určitých krocích se poplatek dramaticky mění. Jednoduchá úvaha:

 

Máme let Praha - Bangkok - Praha za 14.000 Kč. Pokud ale k tomuto letu přidáme jeden let navíc, např. krátký přelet Singapur - Kuala Lumpur, může se cena snížit na 13.000 Kč. Zkusme dále, přidáme přelet Lombok - Bali a ejhle - letenka stojí jen 9.000 Kč. V 99% však přidání dalšího letu nezpůsobí pokles ceny o zajímavou hodnotu, spíše se cena posune směrem nahoru. Existuje několik variant, jak lze fuel dump provést.

FD 1X - neboli first strike - přidáme krátký přelet na úvod naší cesty, např. Ostrava - Praha, a za pár dní Mnichov-NY-Mnichov. Nutné je, že musíme první let podstoupit a proletět. Jinak by nám na základě no-show propadly letenky.

FD 2X - second strike - spočívá v přidání krátkého přeletu mezi daný let. Tedy máme Praha-NY-Praha, ale náš 2X bude vypadat jako Praha-NY, NY-BOS, NY-Praha. Znovu je nutné podstoupit všechny lety, jinak nám propadnou.

FD 3X - third strike - ve světe nejvyužívanějším hackem. V názorné praxi jej můžeme vidět v tomto příspěvku s Emirates za 6.700 Kč. 3X spočívá v přidání letu navíc na místo posledního úseku. Důvod proč je nejoblíbenější je právě proto, že poslední let nemusíte a pravděpodobně nikdy neproletíte.

Přidání krátkých přeletů způsobí změnu počítacího algoritmu a tím znehodnocení palivového příplatku. Základními faktory pro úspěšný fuel dump jsou

 1. 1) základní cena letenky musí být nízká, palivový příplatek velký
 2. 2) strike let by měl být co nejkratší a nejlevnější
 3. 3) strike let by se měl nacházet v oblasti, kam letíme - spolupráce s danou aerolinkou (např. pro USA byly hojně využívány přelety na Havajských ostrovech pro 3X)

Toto je jen hrubý nástřel toho, co si lze pod fuel dumpingem představit. Kompletně popsanou problematiku najdete například na fueldumping.net

Důkaz místo slibů, aneb hackujeme v přímém přenosu

A abychom nezůstali jen u prázdných slov, přidávám i jeden dnešní FD 3X hack. Do oka mi padla linka Praha - New York - Praha. Běžně na listopad dostupná za 13.288 Kč přes British airways. Ovšem, díky 3. letu jsem se dostal na cenu 10.898 Kč. A to nikoliv z původní ceny 13,3tis., ale rovnou z ceny 15.340 Kč. Posuďte sami:

 

PRG - NYC - PRG (odkaz na letenku)

PRG - NYC - PRG a k tomu "ocásek" KKC - BKK (odkaz na letenku)

Tedy díky 3X hacku jsme ušetřili 4.442 Kč, oproti ceně na trhu pak krásných 2.390 Kč! S trochou štěstí bychom podobný let nasadili i do období letních prázdnin, kde by už úspora mohla být o řád vyšší.

Možné problémy při využití fuel dumpingu

Samozřejmě je v současné situaci fuel dumping všeobecně známou praktikou i pro letecké společnosti. Ty tak mnohdy bojují a nalezené hacky se snaží opravit a tím vyblokovat. Co však hrozí, pokud jsme letenky zakoupili a chceme letět?

 

V prvé řadě je třeba zmínit, že pokud je cena relativně adekvátní situaci na trhu (Bangkok za 9 tisíc) nikdo by nic řešit neměl - prostě skvělá akce. Připraveni však musíme být na vše.

Opačně, pokud bychom měli stejnou letenku za 3 tisíce, zde by již mohlo přituhnout. Obecně pak mohou aerolinky požadovat doplacení zbývajících tax na které nemusíte reagovat, ale bude hrozit úplné zrušení letenky bez kompenzací. To by však znamenalo značné právní dohady, jelikož letenky zakoupené a vystavené se nesmí 14 dní před odletem a méně rušit bez kompenzací. Risk je zisk.

S největší pravděpodobností však při úspěšném odhalení přijdete o míle ve věrnostním programu i dosavadní nalétaný status (who cares).

Avšak pozor, ani v této situaci nejsme bezradní - jak nám aerolinie může prokázat, že daný let, který máme až měsíc po tom, co se vrátíme, tak jej neproletíme? Ano, budeme hrát divadlo a je jen na nás, jak moc dobře jej zahrát umíme.

 

Otázka nakonec - proč máte 3. úsek, který nesouvisí s routingem hlavní letenky? Nástřel byl v předchozí větě - vymyslete si něco. Letíte za měsíc znovu na Bali a chcete se proletět na Lombok, tak jste si koupili letenky najednou.

Více v angličtině na otázky co dělat, pokud se mě zeptají na fuel dumping a co dělat, proč jsem přidal další let.

A pokud mohu diskrétně dodat na závěr

Rozruch, který vznikl okolo tarifu s Emirates byl na základě toho, že se 3X tarify nezveřejňují, ale zůstávají v diskrétní zóně. Proč? Protože je snaha udržet tarif co nejdéle na živu tak, aby na něj mohlo letět co nejvíce lidí.

 

Eh.. opravdu? Diskrétně, ale nejvíce lidí?

Neměl by být právě smysl toho, aby se levné letenky dostaly k co nejvíce lidem? Jaký je rozdíl mezi "veřejným tarifem na fóru" a "veřejným tarifem na webu"? Ano, životnost se zkrátí, ale počet využitých letenek se zvýší (pokud nebudou všechny stornovány :-) ).

Je zajímavé, že multi-city letenky (Praha-NY-Vídeň) veřejně nikomu nevadí, ale FD techniky ano. Zároveň nezmiňuji časovou náročnost hledání takových tarifů, neboť i sám autor se musel nějak přičinit.

Pevně věřím, že již nyní při vyslovení pojmu fuel dumping budete tušit, co se dělá pro to, aby se cena letenky snížila a jaká rizika je nutné podstoupit.

PS: Nikdy jsem si nedovolil publikovat FD hack pocházející z jiné, než mé hlavy. Komentáře čekají, jsme otevřeni všem, i těm kritickým (bez vulgarit).

Sdílej článek s přáteli

131 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele dog
dog

Prectete si leteckou bibli: http://conference.hitb.org/hitbsecconf2011kul/materials/D2T1%20-%20Hendrik%20Scholz%20-%20Air%20Travel%20Hacking.pdf A doufam ze se tady budou zverejnovat FD! Jinak to stoji za prd:)

Odpovědět
před 8 lety
Avatar uživatele nice89
nice89

A což se o ty 3X letenky pochlubit pánové? :-) Jako inspirace pro ostatní, tak jako to udělal Dave? Já bohužel nic zajímavého nenašel:(

před 8 lety
Avatar uživatele nedulezity
nedulezity

také marně hledám zajímavou nabídku. Chtělo by to návod jak hledat x3 letenky krok po kroku.

před 8 lety
Avatar uživatele radekberanek10
radekberanek10

V tom je ten for, že to každej nenajde - kdyby to našel každej, tak by to byl pro airlines daleko větší problém - a tím pádem by logicky bylo X3 hacků daleko míň...

před 8 lety
Avatar uživatele nedulezity
nedulezity

Tak mi teď tedy jedním slovem odpověz na otázku. Najít ten správný "ocásek", který sníží cenu palivového příplatku, je tedy otázka náhody, že zrovna trefíš ten správný let? anebo schopnosti najít ten správný let? Je v tom nějaký systém vyhledávání "ocásků", nebo máš prostě jen štěstí, že jsi našel ten správnej?

před 8 lety
Avatar uživatele Lachtik
Lachtik

Žádná náhoda ani štěstí. Stačí tomu věnovat hodně času a vědět, co a proč děláš.

Přidat odpověď
před 8 lety
Avatar uživatele nedulezity
nedulezity

A ono jde tím X3 hacknout každou letenku?

Odpovědět
před 8 lety
Avatar uživatele stavanger
stavanger

Zde v příkladu je uveden routing PRG-NYC-PRG s EK. Když si to ale chci najít sám (např. Letuška), nenajde mi to lety přes MXP s tím 7 hodinovým layoverem, ani při rozkliknutí možnosti Více letů. Any idea?

před 8 lety
Avatar uživatele
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 11004 komentářů
 • Poslat zprávu

Každý systém má určitou dobu, po kterou dokáže hledat. Čím víc mu pomůžeš, tím lepší výsledky dostaneš - zkus zadat specifikace pro konkrétní aerolinku ;)

Přidat odpověď
před 8 lety
Avatar uživatele klaruschka
klaruschka

Dave, super článek a hlavně pokračuj v tom co děláš:) šetří to kapsu nám low-cost cestovatelům:) btw. požádám někoho kdo odletí na tento tarif už v září/říjnu, aby napsal nákej report jak to dopadlo s tim třetím letem:) díky moc a prosinci se těšim do thajska:D

Odpovědět
před 8 lety
Avatar uživatele katarinnass
katarinnass

Ahoj, mohla bych se zeptat na nejaky strike let, ktery by se dal vyuzit na ceste do Japonska? Diky

před 8 lety
Avatar uživatele
Ivan

U tebe se zřejmě něco zvrtlo ve vzdělávacím procesu mezi první a pátou třídou, takže zřejmě nejsi schopná porozumět psanému textu. Jinak bys nemohla položit tak hloupoučkou otázku. Ptát se tě, jestli sis aspoň pročetla diskusi k tématu, je teda zřejmě zbytečné.

před 8 lety
Avatar uživatele event
event

:-D

před 8 lety
Avatar uživatele pad
pad

strike let? co to jako prosimtě je?

před 8 lety
Avatar uživatele zizkov.brigade
zizkov.brigade

Strike let se asi maže na chleba ne? :D

Přidat odpověď
před 8 lety
Avatar uživatele Therii
Therii

To je super článek :) a rozhodně nechápu ty negativní reakce. Naopak. Zjistila jsem o tomhle "jobu" zase trochu něco jiného, mnohem víc obdivuju, to co tady kluci pro nás dělají a rozhodně vím, že do tohohle se nikdy nepustím :D takže za mě klobouk dolu, díky vám jsem si cestování zamilovala a od začátku roku už sem musela vypadnout s vaší akcí 3x :)

před 8 lety
Avatar uživatele prijmeni.jmeno
prijmeni.jmeno

Negativní reakce jsou logické. Krátké přirovnání, máte to z domu na zastávku vlaku asi 5 km po silnici. Jelikož jsi líná, našla sis třeba jen 2 km dlouhou zkratku přes soukromý les. Majitel lesa z používání zkratky radost nemá, ale rozhodně kvůli pár lidem nebude stavět plot, to mu za to nestojí, max tam občas píchne varovnou ceduli. Většina lidí zkratku nezná nebo má strach, že se v lese ztratí, tudíž choděj po silnici. Když budeš chodit po sousedech a říkat jim, že tam zkratka přes les je a ještě ji barevnými fáborky vyznačíš, tak tě všichni sousedi budou mít rádi, za pár dní se majitel naštve a les oplotí, všichni budou chodit okolo, ale budou mít radost, že si to apoň párkrát zkrátili. Ty sama budeš muset nově chodit okolo, ale máš aspoň dobrý pocit, že jsi se snažila pomoci. Pokud bys byla jediný člověk, který tu zkratku užíval, tak se až tak nic moc neděje. Blbé to je v momentě, kdy tu zkratku využívá i pár dalších lidí, které nejspíš ani neznáš, kteří přes les tou "tvou" zkratkou chodí už dávno a kterým jsi svou aktivitou tuto zkratku znemožnila používat. A celý spor je přesně o tomto, je lepší, že všichni měli možnost po krátkou dobu chodit zkratkou, než to majitel oplotil, nebo aby ji mohlo pár lidí, kteří se nebáli a cestu našli a prošlapali zkratkou chodit možná na furt?

před 8 lety
Avatar uživatele prijmeni.jmeno
prijmeni.jmeno

Abych to upřesnil - článek, který říká, že existují lesy, přes něž vedou zkratky, je v pohodě. Konkrétní příklad lesa, přes nějž zkratka vede (ať už ten v Indonésii nebo Thajsku) už logicky leckoho naštve, jeho vyznačení fáborky je na přes držku od majitele lesa, i těch, kdo zkratku znají.

Přidat odpověď
před 8 lety
Avatar uživatele davidII
davidII

no som prešiel celý fueldumping.net a stále neviem ako sa fuel dump hľadá. vo FAQ majú všetky zaujímavé otázky bez funkčného odkazu... nejaký tip na rozumné info? Ešte by som dodal, že rizika tam popisujú trochu pesimistickejšie, než to bolo tu. Možno to je len rozdielnou právnou úpravou a nárokmi cestujúcich...

před 8 lety
Avatar uživatele Afleben
Afleben

Skúšal si aj google? Odkazy z vyhľadávania "fuel dumping" ?

před 8 lety
Avatar uživatele Offloaded
Offloaded

Přečti si co píše kolega Afleben... to má hlavu a patu. Nicméně představa že tě bude vodit někdo za ručičku je trošku naivní. Musíš si to nastudovat a vyzkoušet - buď to pochopíš nebo ne. Co se míry rizika týče... Budeš věřit těm kteří tomu asi věnovali podstatně víc času a enrgie a zřídili k tomu celý web nebo těm kteří to jen okopírovali a do hloubi tomu vlastně ani moc nerozumí (jak sami piznávají).

před 8 lety
Avatar uživatele radekberanek10
radekberanek10

Já se obávám, že ten kdo hledá přesný popis jak to najít stále nepochopil princip. Kdyby to fungovalo, tak že na netu visí popis krok po kroku, tak by ty letenky samozřejmě dávno neexistovaly. Ten princip spočívá v tom, že člověk, který má velmi dobrý přehled o tom co kam a za kolik lítá (t.j. opravdu řekněme znalec)- tráví x hodin tím, že hledá jestli z těch možných variant není nějaká průchozí. Je to stejný, jako byste hledal na netu přesný návod , jak se dá hacknout do systému nějaký firmy - je dost lidí, který to potencionálně uměj, ale určitě to neumí každej člověk z ulice, který si dá do google "hacknout banku".

před 8 lety
Avatar uživatele davidII
davidII

nechcem návod, ale podrobnejšie info. nejaké zásady predsa existujú ako to funguje. rovnako ako nevie každý hacknúť niečo, ale dá sa mu poradiť - nauč sa programovať, pochop siete, a bla bla neviem čo... tak tu zo seba nerobte, vobec nechcem návod krok za krokom.

před 8 lety
Avatar uživatele radekberanek10
radekberanek10

No zásady tam jsou popsaný poměrně přesně. Musíš mít poměrně velké povědomí o tom kam jaká letecká společnost lítá, jakou má tarifní strukturu a tvorbu cen a to jak na dlouhé lety, tak na "ocásky", zkušenost z předchozích akcí, znát logiku rezervačních systému ( v zásadě je výhoda umět knihovat v některém z GDS), a na základě těhle zkušeností si vytipovat lety, kde by to mohlo fungovat a dále zkoušet a zkoušet.

před 8 lety
Avatar uživatele davidII
davidII

dík

před 8 lety
Avatar uživatele davidII
davidII

haha. tak mám svoj prvý dump 3x. síce nie veľmi efektívny, aj ked o niečo lacnejší, lebo je drahý let 3x, ale v detailoch ceny sa mi podarilo fuel surcharge znížiť na cca 2 tis. z povodných 8

před 8 lety
Avatar uživatele Afleben
Afleben

Vďaka David. Som rád, že si potvrdil, že nič tak tajné ani nemožné pre aspoň mierne zorientovaného hľadača leteniek to nie je.

před 8 lety
Avatar uživatele
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 11004 komentářů
 • Poslat zprávu

Tak přeci jen to k něčemu bylo :) nejsi jediný kdo se do toho přes víkend opřel a začal hledat. Mnoho lidí o tomto segmentu ani nevědělo.

před 8 lety
Avatar uživatele jir.v
jir.v

Díky za to, taky jsem byl schopen najít od víkendu řadu zajímavých tarifů s 3x, zatím jen jako zásobu do budoucna, ale určitě je fajn o tom vědět:-) Mám ale dva dotazy: 1. Je opravdu reálné, že u letenky s 3x mě nebudou chtít pustit do letadla (třeba až na 2. letu někde daleko od ČR), dokud něco nedoplatím, když mám třetí s hlavní letenkou nesouvisející let až v budoucnu a nikdo nemůže vědět, zda ho opravdu chci proletět? Ti co se tváří jako největší znalci tu tím jenom straší nebo je to realita? (bez ohledu na právní úpravu, předpokládám, že i letecká společnost to může zkusit, spíš jde o to, zda se to skutečně stává) 2. Není mi úplně jasná konstrukce, že no show poplatek (za případné neproletění třetího letu) se má platit jen při zrušení rezervace předem ze strany cestujícího, ale za skutečné no show nikoli - kdo by potom rezervaci rušil s poplatkem a prostě se nedostavil bez poplatku a proč by si to letecké společnosti lépe neošetřily, pokud jim no show vadí? Různé podmínky pro no show, které jsem zatím viděl, na mě spíše dělají dojem, že to je poplatek za no show ve smyslu nedostavení se, tedy něco jako pokuta - ale zde to vyvracíte. Díky za osvětu:-)

před 8 lety
Avatar uživatele
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 11004 komentářů
 • Poslat zprávu

2. Tam jde o to, že ty budeš mít no-show u klasické letenky, a budeš chtít aspoň něco zpět. No-show nepíšou pro ty, kteří chtějí dělat 3x :D

před 8 lety
Avatar uživatele jir.v
jir.v

Pak je to super, díky Dave:-)

Přidat odpověď
před 8 lety
Avatar uživatele damip
damip

Přátelé, přijde mi to jako bouře ve sklenici vody ;) Za pár dnů o tom nebude nikdo vědět. Tyto stánky sleduji často a upřímně raději použiji něco, co už někdo našel, než se hodiny a hodiny hrabat v rezervačních systémech, zkoušet kombinace letů a hledat chyby. Myslím si, že běžný BFU to udělá stejně. A kdo se to více zajímá, ten se nedozvěděl nic nového. Předpokládám, že většina si v obchodě také kupuje rohlíky, takže i když zveřejním recept, pekárny nezkrachují. Lidi si jednou, dvakrát napečou sami a pak zase dál budou kupovat hotové rohlíky v krámu...

před 8 lety
Avatar uživatele andrej.mikulik
andrej.mikulik

pekne napisane

Přidat odpověď
před 8 lety
Avatar uživatele macekp80
macekp80

Dave, mam jeden dotaz - pokud letenku nikdo do 14 dnu nevystornuje, tak uz to pak lze ukecat a bez kompenzace to nezrusi - podle evropskeho prava to platit bude - ale ridi se garuda evropskym pravem? Letenku jsem koupil v evrope - sedim u kompu v CR, tak predpokladam, ze se na moji letenku musi vztahovat evropske pravo i kdyz Garuda patri indonezskym kanibalum.

před 8 lety
Avatar uživatele Afleben
Afleben

Európske právo Ťa ochráni možno proti zrušeniu letenky. Neochráni Ťa proti doúčtovaniu do skutočnej ceny letenky. Pozri si záverené vety tohto článku: http://financie.etrend.sk/osobne-financie/triky-na-lacnejsie-letenky-o-ktorych-letecke-spolocnosti-mlcia.html

před 8 lety
Avatar uživatele macekp80
macekp80

Toz, pokud mi daji vedet dele jak 14 dni dopredu ze to musim doplatit, jinak letenku zrusi, tak to doplatim - uz se tesim a bez ty slevy bych se na to vybodl a neletel. Kdyz to budou chtit doplatit na letisti v den odletu, tak myslim ze maji smulu - v den odletu storno, to by asi nebyla dobra reklama na aerolinky, to verim oni vedi ze by se to mohlo obratit proti nim...

před 8 lety
Avatar uživatele Dan1928
Dan1928

Ja si myslim, ze to klidne muzou pozadovat i na letisti (i kdyz cena do NY neni zase tak brutalne nesmyslna, takze to neni moc pravdepodobne)

před 8 lety
Avatar uživatele
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 11004 komentářů
 • Poslat zprávu

Afleben - toto je zcela mimo mísu a vůbec to nesouvisí s 3X. Tam je doplatek za to, že nenastoupíš a požaduješ dál letět z jiného místa. Navíc bulvární plátky nejsou zdrojem důvěryhodných informací.

Přidat odpověď
před 8 lety
Avatar uživatele radekberanek10
radekberanek10

Níže uvedená debata ukazuje na jednu prostinkou věc, všechny "senzační" letenky jsou de facto pouze pro velmi omezený počet lidí (z prostého důvodu - za tyhle peníze žádná aerolinka letenky prodávat nechce, tím pádem nepřipustí, aby se jich prodalo dramaticky víc) . To co tady Dave udělal (a z mého hlediska to byl ve nejlepším slova smyslu dobrý obchodní tah), je, že tu informaci zprostředkoval "laické" veřejnosti - čímž zcela určitě získal dramatický nárůst návštěv svého webu, který do budoucna zcela jistě zhodnotí - samozřejmě tím "odstřelil" pár možností jak ty letenky získat - nicméně vše udělal absolutně korektně. Možná by stálo za to udělat zamyšlení obecně o cenách letenek - jak je možný tak dramatický pokles za posledních 20 let, aniž by došlo k nějaké extrémně dramatické technologické změně, proč je na trhu velké procento letenek prodávané pod náklady atd. - protože v laické veřejnosti přetrvává dojem, že když nějaká airlines prodává letenku např. do UK za 3000 , tak na tom vydělává. Každopádně Davovi přeji s tímhle webem úspěch.

před 8 lety
Avatar uživatele Borda
Borda

Souhlas - ale problém je, že laická veřejnost se taky jako laická chová a z toho plynou ty pitomé dotazy - viz. diskuze níže či na vláknu u této akce. Trochu bych se bál, že tímto zveřejňováním pro každého blce se zároveň rapidně zvyšuje šance, že nepoletí nikdo, protože nějaký ňouma tam prostě zavolá, popř. to bude - vzhledem k počtu podobných rezervací - podezřelé a přijde nějaké protiopatření. Ale oceňuju, že tam byly i pokusy o osvětu, ale u některých je to prostě marné. Ještě bych zkusil sesmolit nějaký návod pro začátečníky - nikam nevolejte, seating si udělejte sami, zavazadla si najděte v podmínkách, atd. Každopádně si myslím, že návštěvnost webu stoupla za posledních pár dnů o desítky procent a v tomto směru to byl dobrý tah. Ale pokud jde o dlouhodobé hledisko, tak kdo ví.

Přidat odpověď
před 8 lety
Avatar uživatele petrnovak6
petrnovak6

Dave, jestli můžeš poradit, ten klíčový "ocásek" se přislučuje tak, že jej vyhledáš naprosto nahodile, nebo to má nějaký pravidla jak najít ten nejvíc cenustlačující? Dík, nad chytrostí Čechův užaslý Pietro

před 8 lety
Avatar uživatele Afleben
Afleben

Samozrejme môžeš taký prílepok nájsť aj náhodne. Ale za normálnych okolností je za tým spústa práce. Kľúčom je pochopiť, ako fugnujú automatizované systémy, ktoré vystavujú leteky a spôsob, akým sa skladá cena letenky. Potom pochopiť, kde môže vzniknúť chyba, kde ju treba hľadať, čo treba skúšať. Nemyslím, že tá námaha stála za zlacnenie jednej-dvoch leteniek za rok. Navyše tu si v priamom prenose videl, ako rýchlo tú prácu niekto pošle do kanála :(

před 8 lety
Avatar uživatele
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 11004 komentářů
 • Poslat zprávu

Afl. u mě vyhrál 24 hodin s Davem. Já ti ukážu, co je námaha :D

před 8 lety
Avatar uživatele
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 11004 komentářů
 • Poslat zprávu

PS: nestačím se divit, co se u žluto-modrých děje... :/

Přidat odpověď
před 8 lety
Avatar uživatele martinklasna
martinklasna

Take jeden dotaz...letenku sem zarezervoval, ale ocásek jsem omylem dal jiz na dalsi den po navratu. Jakym zpusobem me muzou aerolinky kontaktovat z vysvetlenim ze zrovna letim druhej den tamhle nekde v Thajsku? Normal mailem?

před 8 lety
Avatar uživatele prijmeni.jmeno
prijmeni.jmeno

Přesně proto není dobrý nápad dávat (ikdyby dávno známé) FD triky takto veřejně. Ještě snad můžeš zavolat na aerolinku a zeptat se jich, jestli by ti to neposunuli.

před 8 lety
Avatar uživatele Borda
Borda

Proboha hlavně nikam nevolejte, vy blázni. Už to začíná - přihlouplé dotazy, přihlouplá řešení. Jestli budete aerolinky kontaktovat, je slušná pravděpodobnost, že vám to zruší všem.

Přidat odpověď
před 8 lety
Avatar uživatele zizkov.brigade
zizkov.brigade

Měl bych ještě jeden dotaz... ohledně toho ocásku kdesi v Thajsku. V přepravních podmínkách je napsáno: NOTE: CANCELLATIONS BEFORE DEPARTURE CHARGE THB 500 FOR CANCEL/REFUND. CHARGE WAIVED IN CASE OF DEATH OF PASSENGER OR DEATH OF IMMEDIATE FAMILY CERTIFICATE MUST BE NOTIFIED CHILD/INFANT WITH SEAT CHARGE THB500 INFANT WITHOUT SEAT - NO CHARGE NOTE NOTE 1-IN THE EVENT OF NO-SHOW ON ACANCEL/REFUND TICKET CHARGE THB500CANCEL/REFUND FEE THB500 PLUS NO-SHOW FEE 30PERCENT OF THE FARE NOTE 2 - THE LOCAL ADMINISTRATION/SERVICE/ HANDLING FEE MAY APPLY IN ADDITION TO NOTE1 Na mě 2. řádek působí, že pokud let zrušim tak je mi naúčtován poplatek 500 THB což v přepočtu dělá 30 000 korun. je to možný nebo tomu špatně rozumim a je to blbost. Díky

před 8 lety
Avatar uživatele kokososo
kokososo

Však to je jen 300 Kč.

před 8 lety
Avatar uživatele Dan1928
Dan1928

Tak blbost je tech 30 000 Kc, 500 THB = cca 309 Kc

před 8 lety
Avatar uživatele
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 11004 komentářů
 • Poslat zprávu

Rozumíš tomu naprosto správně, jen ... http://bit.ly/1hIezVk

před 8 lety
Avatar uživatele zizkov.brigade
zizkov.brigade

A jo díky za opravu... sem nepozorný, mrknul sem na kurzy.cz a neuvedomil si, že je to za 100 bhátů. viz: Dnešní kurz thajského bahtu ČNB 100 THB = 61.8300 Kč

před 8 lety
Avatar uživatele quest
quest

Take jsem si toho vsimla, kdyz jsem letenku bookovala.Ty zmeny bez poplatku,dala by se tedy letenka prevystavit na jine datum? Vyhnout se pokute? Nebo tomu zle rozumim?:) Von: Lombok, Indonesien (LOP-Lombok Intl.) Nach: Denpasar, Indonesien (DPS-Ngurah Rai Intl.) Basispreiscode: NOX PENALTIES FOR NOX TYPE FARES CANCELLATIONS CHARGE USD 25.00 FOR NO-SHOW. NOTE - RESERVATIONS CANCELED WITHIN 24 HOURS PRIOR TO DEPARTURE INCLUDING NO SHOW GATE -------------------------------------------------- CHARGE USD 25.00 FOR REFUND. NOTE - 1. FOR PARTIAL USED TICKET REFUND GAINED FROM FARE LEVEL DEDUCTED BY APPLICABLE ONEWAY FARE 2. REFUND FEE USD25 PER TICKET 3. ADMINISTRATION FEE USD25 PER TICKET 4. REFUND PERIOD IS MAXIMUM 1 YEAR AFTER TICKET EXPIRED -------------------------------------------------- CHANGES CHANGES PERMITTED FOR REISSUE/REVALIDATION. NOTE - PERMITTED WITHOUT CHARGE

před 8 lety
Avatar uživatele kokososo
kokososo

...a co ta "NO-SHOW FEE" 30% ceny z letenky?

před 8 lety
Avatar uživatele
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 11004 komentářů
 • Poslat zprávu

Komentář níže ... jakmile začne do letenky někdo šťourat, stornují vám ji. No-show fee je pokud se nedostavíš k odletu, tak zaplatíš 500thb a dostaneš zpět jen 70% z ceny letenky. V obou případech ale přejímá striktnější tarif roli, takže podmínky od EK.

před 8 lety
Avatar uživatele quest
quest

Rozumim, vsak to se tyka jen toho letu v Indonesii, ty podminky. Samo bych do toho nestourala...Realne tedy, proletim svuj let, vratim se do Phy, a pak se nedostavim na ten let v Indonesii a podle tech podminek je tam pokuta 25 dolaru?Kdo a jak mi ji stahne, nauctuje?

před 8 lety
Avatar uživatele
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 11004 komentářů
 • Poslat zprávu

To není pokuta, ale poplatek za storno, které musí proběhnout na vaši žádost. Což samozřejmě nemá smysl, aby někdo chtěl stornovat poslední let za který ve výsledku nic nedostane, jen na sebe upozorní.

před 8 lety
Avatar uživatele zizkov.brigade
zizkov.brigade

"To není pokuta, ale poplatek za storno, které musí proběhnout na vaši žádost." Díky to je přesně to co mě zajímalo :)

Přidat odpověď
před 8 lety
Avatar uživatele wolffie
wolffie

Nestacim se bavit.. pred lety byly lowcostove spolecnosti temer nenavidene lidmi, rekneme zamoznejsimi, kteri casto litali.. ono totiz uz pak mezi znamymi neslo machrovat, ze byli 3x za rok na letecke dovolene, kdyz kdejaky "blbec" najednou mohl letet treba 10x. No a ted mi zase prijde, ze ta druha sorta lidi zoufale nechce zverejnovani techto superlevnych cen pres ocean, protoze by pak pro zmenu nemohli machrovat oni, ze leteli tam a tam za 3tisice... kdyz si to kazdej "blbec" muze najit na netu :)

před 8 lety
Avatar uživatele Offloaded
Offloaded

Hlavně myslet třídně, že Robin?

Přidat odpověď
před 8 lety
Avatar uživatele janchv
janchv

Dave, díky za takové články. Občas si tu přečtu nějaký ten tip na zajímavé akce a líbí se mi, jak tenhle web vedeš a jakým směrem se ubírá. Přijde mi hrozně vtipné, jak se tu někteří rozčilují že tu takovéhle věci "odhaluješ" že to je "za hranou" a podobně :D Chápu jejich rozhořčení, ale na druhou stranu si nemyslím, že je třeba se chovat tak sobecky (odněkud jste se o tom dozvěděli i vy pánové, ne? :P) a přijde mi super, že se tu dozvím i o takovýhle pokročilých věcech. Díky! :-)

před 8 lety
Avatar uživatele Offloaded
Offloaded

Bohužel pan Eiselt tím jak vede tento web dělá všem jen medvědí službu. Nebo si myslíte, že před ním nikdo o fuel dumpu nevěděl a že on objevil nějakou Ameriku? Odpovím vám sám... samozřejmě že nikoli. Na FlyerTalku se to probírá roky, ale všichni s tím nakládají rozumně a kdo se chtěl přiučit měl prostor a příležitost. Jenže to vyžadovalo nějaké duševní úsilí a vlastní snahu. Eiselt do toho hází vidle tím, že s příslovečnou čecháčkovskou nenažraností obešle tisíce lidí přes xichtoknihu a spamem (hlavně že budu mít traffic na webu, tak vo co de voe), nahrne se sem spousta s prominutím jelit a pak není divu že to co fungovalo měsíce skončilo během pár hodin.

před 8 lety
Avatar uživatele
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 11004 komentářů
 • Poslat zprávu

Neustále mě zaráží fakt, kolik FDerů tu vlastně je. Promiň Petře, že jsme zrušili 3x, o kterém jsi věděl už měsíce.

Přidat odpověď
před 8 lety
Avatar uživatele quest
quest

Pokud nezrusi ty rezervace...jak to bude pak pri odbaveni Emirates v Praze na letisti?Neprijde jim podezrele, ze odbavuji letadla plna Cechu co maji v letence prelet v Indonesii? Nakolik clovek muze delat hloupeho, ze o nicem nevedel? A jake platne argumenty pouzit?

před 8 lety
Avatar uživatele Dan1928
Dan1928

Proc bych mel delat hloupeho? Presne tuto trasu hodlam letet a proto jsem si ji koupil. Pri me zpatecni ceste ze Sumatry to je presne misto, kde mi konci putovani...jako proc bych se mel nechat vmanipulovat do nejakeho "vysvetlovani" ;)

před 8 lety
Avatar uživatele
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 11004 komentářů
 • Poslat zprávu

Jo.. Já měl za to, že tu všichni pak poletí při své "další dovolené". :D

před 8 lety
Avatar uživatele quest
quest

Oka,jasne:)...to ja jsem jen zvedava..rada bych se zacala tesit na vylet a planovat...:)

před 8 lety
Avatar uživatele
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 11004 komentářů
 • Poslat zprávu

12.8. to asi jako první odpálím. ;)

před 8 lety
Avatar uživatele mandarinka_2
mandarinka_2

tak to budeme cakat jak to dopadne :-)

Přidat odpověď
před 8 lety
Avatar uživatele j.svrcek
j.svrcek

Díky za článek... už sem si našel letenku na léto do NY pro dvě osoby a tenhle ocásek mi u každý pomoh snížit cenu a 3500 což je víc než sympatický. Jen bych měl dotaz jaká je pravděpodobnost, že se na to podívají a třeba si řeknou... Ha dumping! tomuhla zákazníkovi to za tuhle cenu zrušíme. Díky

před 8 lety
Avatar uživatele Afleben
Afleben

Treba sa snažiť minimalizovať až vylúčiť, aby sa niekto na tú letenku pozeral. Rozhodne žiadne telefonáty leteckej spoločnosti. Ak sa nedajú vybrať miesta v lietadle on-line, radšej to nechať na systém. Ak sa dá, check-in robiť online. Ak by prišli (mailom) nejaké zmeny časov a písalo by sa tam, že treba kamsi telefonovať, radšej si to dobre rozmyslieť a ak sa dá, nevolať. Zasa: FD letenky sa netreba báť, ale netreba do toho zbytočne angažovať živé osoby od leteckej spoločnosti, predajcu .... Automat je najlepší spojenec.

před 8 lety
Avatar uživatele zizkov.brigade
zizkov.brigade

Taky jsme si řikal, že radši do toho nikoho neangažovat a dělat, že letenka vlastně vůbec neexistuje do doby odletu. Snad mi jí nezruší pár dnů před odletem, když ted v týdnu zaplatim zálohu za ubytování :D Zítra by jim měla přijít platba na účet tak uvidíme jak s tim naloží.

Přidat odpověď
před 8 lety
Avatar uživatele nedulezity
nedulezity

Mám naprosto banální a pro 97,5% lidí tady asi i zbytečný dotaz, ale mě nejde zakoupit si 2 letenky najednou. Vždy nejprve musím provést jednu rezervaci zpáteční letenky a přidat "do košíku" k tomu nějaký ten zbytečný "ocásek" mi letuška ani nic jiného nenabízí. Prosím o radu a o neukamenování. :)

před 8 lety
Avatar uživatele
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 11004 komentářů
 • Poslat zprávu

Tak aktuálně to není blbý dotaz. Zde je link pro dva.

Přidat odpověď
před 8 lety
Avatar uživatele Afleben
Afleben

Ešte jeden príklad, ako záleží na počtoch a ako je to všetko o pravdepodbnosti: CSA mali chybu v cene na trase PRG-BKK. 260 eur spiatočka. Niekomu v Pelikane prišlo ako super nápad to zverejniť na hlavnej stránke ako akciu. Možno dokonca rozposlali maily do mailing listu. Pre mňa nepochopiteľné, na pelikane som to samozrejme neskúšal, kúpil som to niekde na zahraničnom serveri. Čo si asi tak v tom Pelikane sľubovali? Koľko majú z jednej letenky? Ani len servery nemali pripravené na to, že si to ľudia začnú kupovať v počte, zodpovedajúcom atraktivite ceny.

před 8 lety
Avatar uživatele
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 11004 komentářů
 • Poslat zprávu

A vidíš.. :D jsme u toho, už bych nemohl nahodit ani RT. Ne, fakt si nemyslím, že za 3 měsíce jej po tají koupí více lidí, než za 3 dny v pořádné chumelenici. Ale naprosto chápu a souhlasím, že měra počtu pax není adekvátní.

před 8 lety
Avatar uživatele Afleben
Afleben

Nechápeš, alebo skôr nechceš chápať. Ja nie som proti zverejňovaniu. Mne príde kontraproduktívne tak zverejňovanie, o ktorom sa dá dopredu celkom dobre predpokladať, že to celé zabije bez úžitku, alebo s veľmi malým úžitkom. Preto som dal ten príklad s Pelikanom. Čo im to prinieslo? Zhodený server? Koľko ľudí to kúpilo na pelikane a koľko ľudí mimo? Keby to vtedy bol zverejnené iba na blogoch, vydržalo by to dlhšie. Takto to bola čistá lotéria. Presne tak, ako zverejnenie 3x robí z použiteľnej možnosti lotériu. Kde vyhrajú náhodní výhercovia na základe náhody. Kým 3x by si kúpili ľudia, ktorí do celej veci investovali nejakú námahu a oveľa viac chceli skutočne cestovať danú trasu.

před 8 lety
Avatar uživatele
David Eiselt
 • Právě online
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 11004 komentářů
 • Poslat zprávu

Píši, že chápu. Přes pelikána to nekoupil nikdo, jen potřebovali cashflow, takže pro ně byla akce 100% úspěšná.

před 8 lety
Avatar uživatele Afleben
Afleben

Presne Dave. Ako som písal, o tom to je. Tebe to prinesie popularitu, nejaké prekliky, nejaké provízie .... či ak sa to na internete zarába. Nič proti. Ja píšem, že mne to príde krátkozraké aj z pohľadu Tvojho profitu. Čo samozrejme môžeš posúdiť len Ty, pretože ja Tvoje čísla nepoznám. Ja si len stojím za tým, že je to výhodne hlavne pre prevádzkovateľov tých blogov. Ktorí potom majú ten žalúdok argumentovať štýlom "aby to nebolo len pre vyvolených".

Přidat odpověď
před 8 lety
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Přečti si také ...

Čtení na 2 minuty
Noc hotelů 2022 - seznam nejlepších hotelů od 777 Kč vč. snídaně
David Eiselt 2022-01-24T12:08:00+01:00 0 komentářů

Neznáte ještě Noc hotelů? Asociace hotelů a restaurací České republiky pravidelně organizuje událost „noc otevřených dveří“, při niž mohou obyvatelé České republiky využít výhodného ubytování v…

PF2022
Čtení na 5 minut
Uf, je to za námi. Co bude dál? Pour Féliciter 2022
David Eiselt 2021-12-31T15:05:17+01:00 4 komentáře

Je to již devět let, kdy vždy poslední den v roce připadne na celoroční rekapitulaci, výhledy do budoucna a poděkování vám všem za přízeň a čtenost tohoto cestovatelského portálu. Od letošního roku…

Aplikace Covid Pass
Čtení na 1 minutu
Zmatek v povinném testování před návratem do ČR pro očkované
David Eiselt 2021-12-23T20:21:00+01:00 6 komentářů

Aktualizace 5 minut po dopsání článku *facepalm*. Ministerstvo zdravotnictví vydalo krátký tweet o tom, že daná pravidla se nevztahují pro občany ČR a zůstávají v platnosti ta stará. Očkovaní a lidé…

Wizz Air - Airbus A320
Čtení na 1 minutu
Wizz Air nabídne v létě přímé lety z Prahy do Palerma na Malpensu
David Eiselt 2021-12-21T18:22:00+01:00 0 komentářů

Nízkonákladové aerolinie Wizz Air dnes přidaly do rezervačního systému 2 nové linky do Itálie. Po letos již oznámených linkách do Neapole a Benátek přibudou do nabídky od příštího léta i letiště…

166 dalších článků