Co je a kde se bere "fuel dumping" (+ ukázka na NY)

Fuel dumping je technika, která vznikla společně s výmyslem leteckých společností v podobě palivového příplatku. Ten v současné době činí značnou hodnotu (i 90%) z ceny letenky a byl stvořen za účelem dynamické změny ceny letenek. Jelikož podléhá v matematických algoritmech velmi složitým výpočtům, může se občas stát, a stává, že palivový příplatek bude špatně vypočten nebo někdy zcela nezapočítán. Pojďme se na tuto problematiku podívat trochu zblízka.

Úvodní slovníček

Cena letenky = základní cena letu + palivový příplatek + letištní taxy

Základní cena letu - tato částka je vyčíslena vždy na velmi dlouhou dobu dle tarifů IATA a nelze jí měnit dle uvážení dopravce. Díky tomu bychom po celý rok létali za stejnou cenu. Od toho vznikl palivový příplatek.

Palivový příplatek - nemá nic společného s palivem spotřebovaným v letu. Je to jen finta leteckých společností jak rychle měnit cenu na základě poptávky. Zvýšením palivového příplatku se ihned v rezervačních systémech změní cena a my zaplatíme více (občas méně).

Letištní taxy - každé letiště si účtuje poplatky za odbavení cestujícího (údržba haly, bezpečnostní kontrola a jiné). Letecká společnost jej neovlivní.

Z výše uvedeného je tedy fakt to, že aerolinky se snaží být velmi flexibilní, proto je mnohdy základní cena letu rovna 50 Kč a zbytek tvoří palivové příplatky. Na tomto také těží v případě bonusových letenek, kdy musíte všechny poplatky zaplatit. Oblíbené soutěže o letenky u ČSA vám tak ušetří právě 50 Kč...

Více o tom, jak vzniká cena letenek si můžete přečíst v našem rok starém 3-dílném seriálu - Z čeho se skládá cena letenky, Low-cost vs. klasická aerolinka, Nízké ceny - odhalení tajemství.

Úvod do fuel dump problematiky

Jelikož je palivový příplatek dynamicky vypočítáván již v průběhu zadávání naší poptávky do vyhledávače letenek, moudré hlavy zjistily, že při určitých krocích se poplatek dramaticky mění. Jednoduchá úvaha:

Máme let Praha - Bangkok - Praha za 14.000 Kč. Pokud ale k tomuto letu přidáme jeden let navíc, např. krátký přelet Singapur - Kuala Lumpur, může se cena snížit na 13.000 Kč. Zkusme dále, přidáme přelet Lombok - Bali a ejhle - letenka stojí jen 9.000 Kč. V 99% však přidání dalšího letu nezpůsobí pokles ceny o zajímavou hodnotu, spíše se cena posune směrem nahoru. Existuje několik variant, jak lze fuel dump provést.

FD 1X - neboli first strike - přidáme krátký přelet na úvod naší cesty, např. Ostrava - Praha, a za pár dní Mnichov-NY-Mnichov. Nutné je, že musíme první let podstoupit a proletět. Jinak by nám na základě no-show propadly letenky.

FD 2X - second strike - spočívá v přidání krátkého přeletu mezi daný let. Tedy máme Praha-NY-Praha, ale náš 2X bude vypadat jako Praha-NY, NY-BOS, NY-Praha. Znovu je nutné podstoupit všechny lety, jinak nám propadnou.

FD 3X - third strike - ve světe nejvyužívanějším hackem. V názorné praxi jej můžeme vidět v tomto příspěvku s Emirates za 6.700 Kč. 3X spočívá v přidání letu navíc na místo posledního úseku. Důvod proč je nejoblíbenější je právě proto, že poslední let nemusíte a pravděpodobně nikdy neproletíte.

Přidání krátkých přeletů způsobí změnu počítacího algoritmu a tím znehodnocení palivového příplatku. Základními faktory pro úspěšný fuel dump jsou

  1. 1) základní cena letenky musí být nízká, palivový příplatek velký
  2. 2) strike let by měl být co nejkratší a nejlevnější
  3. 3) strike let by se měl nacházet v oblasti, kam letíme - spolupráce s danou aerolinkou (např. pro USA byly hojně využívány přelety na Havajských ostrovech pro 3X)
Toto je jen hrubý nástřel toho, co si lze pod fuel dumpingem představit. Kompletně popsanou problematiku najdete například na fueldumping.net

Důkaz místo slibů, aneb hackujeme v přímém přenosu

A abychom nezůstali jen u prázdných slov, přidávám i jeden dnešní FD 3X hack. Do oka mi padla linka Praha - New York - Praha. Běžně na listopad dostupná za 13.288 Kč přes British airways. Ovšem, díky 3. letu jsem se dostal na cenu 10.898 Kč. A to nikoliv z původní ceny 13,3tis., ale rovnou z ceny 15.340 Kč. Posuďte sami:

PRG - NYC - PRG (odkaz na letenku)

PRG - NYC - PRG a k tomu "ocásek" KKC - BKK (odkaz na letenku)

Tedy díky 3X hacku jsme ušetřili 4.442 Kč, oproti ceně na trhu pak krásných 2.390 Kč! S trochou štěstí bychom podobný let nasadili i do období letních prázdnin, kde by už úspora mohla být o řád vyšší.

Možné problémy při využití fuel dumpingu

Samozřejmě je v současné situaci fuel dumping všeobecně známou praktikou i pro letecké společnosti. Ty tak mnohdy bojují a nalezené hacky se snaží opravit a tím vyblokovat. Co však hrozí, pokud jsme letenky zakoupili a chceme letět?

V prvé řadě je třeba zmínit, že pokud je cena relativně adekvátní situaci na trhu (Bangkok za 9 tisíc) nikdo by nic řešit neměl - prostě skvělá akce. Připraveni však musíme být na vše.

Opačně, pokud bychom měli stejnou letenku za 3 tisíce, zde by již mohlo přituhnout. Obecně pak mohou aerolinky požadovat doplacení zbývajících tax na které nemusíte reagovat, ale bude hrozit úplné zrušení letenky bez kompenzací. To by však znamenalo značné právní dohady, jelikož letenky zakoupené a vystavené se nesmí 14 dní před odletem a méně rušit bez kompenzací. Risk je zisk.

S největší pravděpodobností však při úspěšném odhalení přijdete o míle ve věrnostním programu i dosavadní nalétaný status (who cares).

Avšak pozor, ani v této situaci nejsme bezradní - jak nám aerolinie může prokázat, že daný let, který máme až měsíc po tom, co se vrátíme, tak jej neproletíme? Ano, budeme hrát divadlo a je jen na nás, jak moc dobře jej zahrát umíme.

Otázka nakonec - proč máte 3. úsek, který nesouvisí s routingem hlavní letenky? Nástřel byl v předchozí větě - vymyslete si něco. Letíte za měsíc znovu na Bali a chcete se proletět na Lombok, tak jste si koupili letenky najednou.

Více v angličtině na otázky co dělat, pokud se mě zeptají na fuel dumping a co dělat, proč jsem přidal další let.

A pokud mohu diskrétně dodat na závěr

Rozruch, který vznikl okolo tarifu s Emirates byl na základě toho, že se 3X tarify nezveřejňují, ale zůstávají v diskrétní zóně. Proč? Protože je snaha udržet tarif co nejdéle na živu tak, aby na něj mohlo letět co nejvíce lidí.

Eh.. opravdu? Diskrétně, ale nejvíce lidí?

Neměl by být právě smysl toho, aby se levné letenky dostaly k co nejvíce lidem? Jaký je rozdíl mezi "veřejným tarifem na fóru" a "veřejným tarifem na webu"? Ano, životnost se zkrátí, ale počet využitých letenek se zvýší (pokud nebudou všechny stornovány :-) ).

Je zajímavé, že multi-city letenky (Praha-NY-Vídeň) veřejně nikomu nevadí, ale FD techniky ano. Zároveň nezmiňuji časovou náročnost hledání takových tarifů, neboť i sám autor se musel nějak přičinit.

Pevně věřím, že již nyní při vyslovení pojmu fuel dumping budete tušit, co se dělá pro to, aby se cena letenky snížila a jaká rizika je nutné podstoupit.

PS: Nikdy jsem si nedovolil publikovat FD hack pocházející z jiné, než mé hlavy. Komentáře čekají, jsme otevřeni všem, i těm kritickým (bez vulgarit).

131 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele dog

Prectete si leteckou bibli: http://conference.hitb.org/hitbsecconf2011kul/materials/D2T1%20-%20Hendrik%20Scholz%20-%20Air%20Travel%20Hacking.pdf A doufam ze se tady budou zverejnovat FD! Jinak to stoji za prd:)

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele nice89

A což se o ty 3X letenky pochlubit pánové? :-) Jako inspirace pro ostatní, tak jako to udělal Dave? Já bohužel nic zajímavého nenašel:(

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele nedulezity

také marně hledám zajímavou nabídku. Chtělo by to návod jak hledat x3 letenky krok po kroku.

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele radekberanek10

V tom je ten for, že to každej nenajde - kdyby to našel každej, tak by to byl pro airlines daleko větší problém - a tím pádem by logicky bylo X3 hacků daleko míň...

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele nedulezity

Tak mi teď tedy jedním slovem odpověz na otázku. Najít ten správný "ocásek", který sníží cenu palivového příplatku, je tedy otázka náhody, že zrovna trefíš ten správný let? anebo schopnosti najít ten správný let? Je v tom nějaký systém vyhledávání "ocásků", nebo máš prostě jen štěstí, že jsi našel ten správnej?

Přidal se 06. 08. 2014
Napsal 8 příspěvků
Aktivní před rokem
Zobrazit profil
Avatar uživatele Lachtik

Žádná náhoda ani štěstí. Stačí tomu věnovat hodně času a vědět, co a proč děláš.

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele nedulezity

A ono jde tím X3 hacknout každou letenku?

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele stavanger

Zde v příkladu je uveden routing PRG-NYC-PRG s EK. Když si to ale chci najít sám (např. Letuška), nenajde mi to lety přes MXP s tím 7 hodinovým layoverem, ani při rozkliknutí možnosti Více letů. Any idea?

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Každý systém má určitou dobu, po kterou dokáže hledat. Čím víc mu pomůžeš, tím lepší výsledky dostaneš - zkus zadat specifikace pro konkrétní aerolinku ;)

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele klaruschka

Dave, super článek a hlavně pokračuj v tom co děláš:) šetří to kapsu nám low-cost cestovatelům:) btw. požádám někoho kdo odletí na tento tarif už v září/říjnu, aby napsal nákej report jak to dopadlo s tim třetím letem:) díky moc a prosinci se těšim do thajska:D

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele katarinnass

Ahoj, mohla bych se zeptat na nejaky strike let, ktery by se dal vyuzit na ceste do Japonska? Diky

Přidal se 23. 09. 2014
Napsal 48 příspěvků
Aktivní před 9 měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Ivan

U tebe se zřejmě něco zvrtlo ve vzdělávacím procesu mezi první a pátou třídou, takže zřejmě nejsi schopná porozumět psanému textu. Jinak bys nemohla položit tak hloupoučkou otázku. Ptát se tě, jestli sis aspoň pročetla diskusi k tématu, je teda zřejmě zbytečné.

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele event

:-D

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele pad

strike let? co to jako prosimtě je?

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele zizkov.brigade

Strike let se asi maže na chleba ne? :D

Přidal se 04. 06. 2014
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele Therii

To je super článek :) a rozhodně nechápu ty negativní reakce. Naopak. Zjistila jsem o tomhle "jobu" zase trochu něco jiného, mnohem víc obdivuju, to co tady kluci pro nás dělají a rozhodně vím, že do tohohle se nikdy nepustím :D takže za mě klobouk dolu, díky vám jsem si cestování zamilovala a od začátku roku už sem musela vypadnout s vaší akcí 3x :)

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele prijmeni.jmeno

Negativní reakce jsou logické. Krátké přirovnání, máte to z domu na zastávku vlaku asi 5 km po silnici. Jelikož jsi líná, našla sis třeba jen 2 km dlouhou zkratku přes soukromý les. Majitel lesa z používání zkratky radost nemá, ale rozhodně kvůli pár lidem nebude stavět plot, to mu za to nestojí, max tam občas píchne varovnou ceduli. Většina lidí zkratku nezná nebo má strach, že se v lese ztratí, tudíž choděj po silnici. Když budeš chodit po sousedech a říkat jim, že tam zkratka přes les je a ještě ji barevnými fáborky vyznačíš, tak tě všichni sousedi budou mít rádi, za pár dní se majitel naštve a les oplotí, všichni budou chodit okolo, ale budou mít radost, že si to apoň párkrát zkrátili. Ty sama budeš muset nově chodit okolo, ale máš aspoň dobrý pocit, že jsi se snažila pomoci. Pokud bys byla jediný člověk, který tu zkratku užíval, tak se až tak nic moc neděje. Blbé to je v momentě, kdy tu zkratku využívá i pár dalších lidí, které nejspíš ani neznáš, kteří přes les tou "tvou" zkratkou chodí už dávno a kterým jsi svou aktivitou tuto zkratku znemožnila používat. A celý spor je přesně o tomto, je lepší, že všichni měli možnost po krátkou dobu chodit zkratkou, než to majitel oplotil, nebo aby ji mohlo pár lidí, kteří se nebáli a cestu našli a prošlapali zkratkou chodit možná na furt?

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele prijmeni.jmeno

Abych to upřesnil - článek, který říká, že existují lesy, přes něž vedou zkratky, je v pohodě. Konkrétní příklad lesa, přes nějž zkratka vede (ať už ten v Indonésii nebo Thajsku) už logicky leckoho naštve, jeho vyznačení fáborky je na přes držku od majitele lesa, i těch, kdo zkratku znají.

Přidal se 21. 12. 2013
Napsal 61 příspěvků
Aktivní před 11 měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele davidII

no som prešiel celý fueldumping.net a stále neviem ako sa fuel dump hľadá. vo FAQ majú všetky zaujímavé otázky bez funkčného odkazu... nejaký tip na rozumné info? Ešte by som dodal, že rizika tam popisujú trochu pesimistickejšie, než to bolo tu. Možno to je len rozdielnou právnou úpravou a nárokmi cestujúcich...

Přidal se 22. 06. 2014
Napsal 26 příspěvků
Aktivní před měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Afleben

Skúšal si aj google? Odkazy z vyhľadávania "fuel dumping" ?

Přidal se 27. 09. 2012
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele Offloaded

Přečti si co píše kolega Afleben... to má hlavu a patu. Nicméně představa že tě bude vodit někdo za ručičku je trošku naivní. Musíš si to nastudovat a vyzkoušet - buď to pochopíš nebo ne. Co se míry rizika týče... Budeš věřit těm kteří tomu asi věnovali podstatně víc času a enrgie a zřídili k tomu celý web nebo těm kteří to jen okopírovali a do hloubi tomu vlastně ani moc nerozumí (jak sami piznávají).

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele radekberanek10

Já se obávám, že ten kdo hledá přesný popis jak to najít stále nepochopil princip. Kdyby to fungovalo, tak že na netu visí popis krok po kroku, tak by ty letenky samozřejmě dávno neexistovaly. Ten princip spočívá v tom, že člověk, který má velmi dobrý přehled o tom co kam a za kolik lítá (t.j. opravdu řekněme znalec)- tráví x hodin tím, že hledá jestli z těch možných variant není nějaká průchozí. Je to stejný, jako byste hledal na netu přesný návod , jak se dá hacknout do systému nějaký firmy - je dost lidí, který to potencionálně uměj, ale určitě to neumí každej člověk z ulice, který si dá do google "hacknout banku".

Přidal se 21. 12. 2013
Napsal 61 příspěvků
Aktivní před 11 měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele davidII

nechcem návod, ale podrobnejšie info. nejaké zásady predsa existujú ako to funguje. rovnako ako nevie každý hacknúť niečo, ale dá sa mu poradiť - nauč sa programovať, pochop siete, a bla bla neviem čo... tak tu zo seba nerobte, vobec nechcem návod krok za krokom.

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele radekberanek10

No zásady tam jsou popsaný poměrně přesně. Musíš mít poměrně velké povědomí o tom kam jaká letecká společnost lítá, jakou má tarifní strukturu a tvorbu cen a to jak na dlouhé lety, tak na "ocásky", zkušenost z předchozích akcí, znát logiku rezervačních systému ( v zásadě je výhoda umět knihovat v některém z GDS), a na základě těhle zkušeností si vytipovat lety, kde by to mohlo fungovat a dále zkoušet a zkoušet.

Přidal se 21. 12. 2013
Napsal 61 příspěvků
Aktivní před 11 měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele davidII

dík

Přidal se 21. 12. 2013
Napsal 61 příspěvků
Aktivní před 11 měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele davidII

haha. tak mám svoj prvý dump 3x. síce nie veľmi efektívny, aj ked o niečo lacnejší, lebo je drahý let 3x, ale v detailoch ceny sa mi podarilo fuel surcharge znížiť na cca 2 tis. z povodných 8

Přidal se 22. 06. 2014
Napsal 26 příspěvků
Aktivní před měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Afleben

Vďaka David. Som rád, že si potvrdil, že nič tak tajné ani nemožné pre aspoň mierne zorientovaného hľadača leteniek to nie je.

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Tak přeci jen to k něčemu bylo :) nejsi jediný kdo se do toho přes víkend opřel a začal hledat. Mnoho lidí o tomto segmentu ani nevědělo.

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele jir.v

Díky za to, taky jsem byl schopen najít od víkendu řadu zajímavých tarifů s 3x, zatím jen jako zásobu do budoucna, ale určitě je fajn o tom vědět:-) Mám ale dva dotazy: 1. Je opravdu reálné, že u letenky s 3x mě nebudou chtít pustit do letadla (třeba až na 2. letu někde daleko od ČR), dokud něco nedoplatím, když mám třetí s hlavní letenkou nesouvisející let až v budoucnu a nikdo nemůže vědět, zda ho opravdu chci proletět? Ti co se tváří jako největší znalci tu tím jenom straší nebo je to realita? (bez ohledu na právní úpravu, předpokládám, že i letecká společnost to může zkusit, spíš jde o to, zda se to skutečně stává) 2. Není mi úplně jasná konstrukce, že no show poplatek (za případné neproletění třetího letu) se má platit jen při zrušení rezervace předem ze strany cestujícího, ale za skutečné no show nikoli - kdo by potom rezervaci rušil s poplatkem a prostě se nedostavil bez poplatku a proč by si to letecké společnosti lépe neošetřily, pokud jim no show vadí? Různé podmínky pro no show, které jsem zatím viděl, na mě spíše dělají dojem, že to je poplatek za no show ve smyslu nedostavení se, tedy něco jako pokuta - ale zde to vyvracíte. Díky za osvětu:-)

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

2. Tam jde o to, že ty budeš mít no-show u klasické letenky, a budeš chtít aspoň něco zpět. No-show nepíšou pro ty, kteří chtějí dělat 3x :D

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele jir.v

Pak je to super, díky Dave:-)

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele damip

Přátelé, přijde mi to jako bouře ve sklenici vody ;) Za pár dnů o tom nebude nikdo vědět. Tyto stánky sleduji často a upřímně raději použiji něco, co už někdo našel, než se hodiny a hodiny hrabat v rezervačních systémech, zkoušet kombinace letů a hledat chyby. Myslím si, že běžný BFU to udělá stejně. A kdo se to více zajímá, ten se nedozvěděl nic nového. Předpokládám, že většina si v obchodě také kupuje rohlíky, takže i když zveřejním recept, pekárny nezkrachují. Lidi si jednou, dvakrát napečou sami a pak zase dál budou kupovat hotové rohlíky v krámu...

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele andrej.mikulik

pekne napisane

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele macekp80

Dave, mam jeden dotaz - pokud letenku nikdo do 14 dnu nevystornuje, tak uz to pak lze ukecat a bez kompenzace to nezrusi - podle evropskeho prava to platit bude - ale ridi se garuda evropskym pravem? Letenku jsem koupil v evrope - sedim u kompu v CR, tak predpokladam, ze se na moji letenku musi vztahovat evropske pravo i kdyz Garuda patri indonezskym kanibalum.

Přidal se 22. 06. 2014
Napsal 26 příspěvků
Aktivní před měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Afleben

Európske právo Ťa ochráni možno proti zrušeniu letenky. Neochráni Ťa proti doúčtovaniu do skutočnej ceny letenky. Pozri si záverené vety tohto článku: http://financie.etrend.sk/osobne-financie/triky-na-lacnejsie-letenky-o-ktorych-letecke-spolocnosti-mlcia.html

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele macekp80

Toz, pokud mi daji vedet dele jak 14 dni dopredu ze to musim doplatit, jinak letenku zrusi, tak to doplatim - uz se tesim a bez ty slevy bych se na to vybodl a neletel. Kdyz to budou chtit doplatit na letisti v den odletu, tak myslim ze maji smulu - v den odletu storno, to by asi nebyla dobra reklama na aerolinky, to verim oni vedi ze by se to mohlo obratit proti nim...

Přidal se 15. 09. 2016
Napsal 1 příspěvků
Aktivní před 9 měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Dan1928

Ja si myslim, ze to klidne muzou pozadovat i na letisti (i kdyz cena do NY neni zase tak brutalne nesmyslna, takze to neni moc pravdepodobne)

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Afleben - toto je zcela mimo mísu a vůbec to nesouvisí s 3X. Tam je doplatek za to, že nenastoupíš a požaduješ dál letět z jiného místa. Navíc bulvární plátky nejsou zdrojem důvěryhodných informací.

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele radekberanek10

Níže uvedená debata ukazuje na jednu prostinkou věc, všechny "senzační" letenky jsou de facto pouze pro velmi omezený počet lidí (z prostého důvodu - za tyhle peníze žádná aerolinka letenky prodávat nechce, tím pádem nepřipustí, aby se jich prodalo dramaticky víc) . To co tady Dave udělal (a z mého hlediska to byl ve nejlepším slova smyslu dobrý obchodní tah), je, že tu informaci zprostředkoval "laické" veřejnosti - čímž zcela určitě získal dramatický nárůst návštěv svého webu, který do budoucna zcela jistě zhodnotí - samozřejmě tím "odstřelil" pár možností jak ty letenky získat - nicméně vše udělal absolutně korektně. Možná by stálo za to udělat zamyšlení obecně o cenách letenek - jak je možný tak dramatický pokles za posledních 20 let, aniž by došlo k nějaké extrémně dramatické technologické změně, proč je na trhu velké procento letenek prodávané pod náklady atd. - protože v laické veřejnosti přetrvává dojem, že když nějaká airlines prodává letenku např. do UK za 3000 , tak na tom vydělává. Každopádně Davovi přeji s tímhle webem úspěch.

Přidal se 09. 01. 2017
Napsal 1 příspěvků
Aktivní před 6 měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Borda

Souhlas - ale problém je, že laická veřejnost se taky jako laická chová a z toho plynou ty pitomé dotazy - viz. diskuze níže či na vláknu u této akce. Trochu bych se bál, že tímto zveřejňováním pro každého blce se zároveň rapidně zvyšuje šance, že nepoletí nikdo, protože nějaký ňouma tam prostě zavolá, popř. to bude - vzhledem k počtu podobných rezervací - podezřelé a přijde nějaké protiopatření. Ale oceňuju, že tam byly i pokusy o osvětu, ale u některých je to prostě marné. Ještě bych zkusil sesmolit nějaký návod pro začátečníky - nikam nevolejte, seating si udělejte sami, zavazadla si najděte v podmínkách, atd. Každopádně si myslím, že návštěvnost webu stoupla za posledních pár dnů o desítky procent a v tomto směru to byl dobrý tah. Ale pokud jde o dlouhodobé hledisko, tak kdo ví.

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele petrnovak6

Dave, jestli můžeš poradit, ten klíčový "ocásek" se přislučuje tak, že jej vyhledáš naprosto nahodile, nebo to má nějaký pravidla jak najít ten nejvíc cenustlačující? Dík, nad chytrostí Čechův užaslý Pietro

Přidal se 22. 06. 2014
Napsal 26 příspěvků
Aktivní před měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Afleben

Samozrejme môžeš taký prílepok nájsť aj náhodne. Ale za normálnych okolností je za tým spústa práce. Kľúčom je pochopiť, ako fugnujú automatizované systémy, ktoré vystavujú leteky a spôsob, akým sa skladá cena letenky. Potom pochopiť, kde môže vzniknúť chyba, kde ju treba hľadať, čo treba skúšať. Nemyslím, že tá námaha stála za zlacnenie jednej-dvoch leteniek za rok. Navyše tu si v priamom prenose videl, ako rýchlo tú prácu niekto pošle do kanála :(

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Afl. u mě vyhrál 24 hodin s Davem. Já ti ukážu, co je námaha :D

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

PS: nestačím se divit, co se u žluto-modrých děje... :/

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele martinklasna

Take jeden dotaz...letenku sem zarezervoval, ale ocásek jsem omylem dal jiz na dalsi den po navratu. Jakym zpusobem me muzou aerolinky kontaktovat z vysvetlenim ze zrovna letim druhej den tamhle nekde v Thajsku? Normal mailem?

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele prijmeni.jmeno

Přesně proto není dobrý nápad dávat (ikdyby dávno známé) FD triky takto veřejně. Ještě snad můžeš zavolat na aerolinku a zeptat se jich, jestli by ti to neposunuli.

Přidal se 09. 01. 2017
Napsal 1 příspěvků
Aktivní před 6 měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Borda

Proboha hlavně nikam nevolejte, vy blázni. Už to začíná - přihlouplé dotazy, přihlouplá řešení. Jestli budete aerolinky kontaktovat, je slušná pravděpodobnost, že vám to zruší všem.

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele zizkov.brigade

Měl bych ještě jeden dotaz... ohledně toho ocásku kdesi v Thajsku. V přepravních podmínkách je napsáno: NOTE: CANCELLATIONS BEFORE DEPARTURE CHARGE THB 500 FOR CANCEL/REFUND. CHARGE WAIVED IN CASE OF DEATH OF PASSENGER OR DEATH OF IMMEDIATE FAMILY CERTIFICATE MUST BE NOTIFIED CHILD/INFANT WITH SEAT CHARGE THB500 INFANT WITHOUT SEAT - NO CHARGE NOTE NOTE 1-IN THE EVENT OF NO-SHOW ON ACANCEL/REFUND TICKET CHARGE THB500CANCEL/REFUND FEE THB500 PLUS NO-SHOW FEE 30PERCENT OF THE FARE NOTE 2 - THE LOCAL ADMINISTRATION/SERVICE/ HANDLING FEE MAY APPLY IN ADDITION TO NOTE1 Na mě 2. řádek působí, že pokud let zrušim tak je mi naúčtován poplatek 500 THB což v přepočtu dělá 30 000 korun. je to možný nebo tomu špatně rozumim a je to blbost. Díky

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele kokososo

Však to je jen 300 Kč.

Přidal se 15. 09. 2016
Napsal 1 příspěvků
Aktivní před 9 měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Dan1928

Tak blbost je tech 30 000 Kc, 500 THB = cca 309 Kc

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Rozumíš tomu naprosto správně, jen ... http://bit.ly/1hIezVk

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele zizkov.brigade

A jo díky za opravu... sem nepozorný, mrknul sem na kurzy.cz a neuvedomil si, že je to za 100 bhátů. viz: Dnešní kurz thajského bahtu ČNB 100 THB = 61.8300 Kč

Přidal se 09. 02. 2015
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele quest

Take jsem si toho vsimla, kdyz jsem letenku bookovala.Ty zmeny bez poplatku,dala by se tedy letenka prevystavit na jine datum? Vyhnout se pokute? Nebo tomu zle rozumim?:) Von: Lombok, Indonesien (LOP-Lombok Intl.) Nach: Denpasar, Indonesien (DPS-Ngurah Rai Intl.) Basispreiscode: NOX PENALTIES FOR NOX TYPE FARES CANCELLATIONS CHARGE USD 25.00 FOR NO-SHOW. NOTE - RESERVATIONS CANCELED WITHIN 24 HOURS PRIOR TO DEPARTURE INCLUDING NO SHOW GATE -------------------------------------------------- CHARGE USD 25.00 FOR REFUND. NOTE - 1. FOR PARTIAL USED TICKET REFUND GAINED FROM FARE LEVEL DEDUCTED BY APPLICABLE ONEWAY FARE 2. REFUND FEE USD25 PER TICKET 3. ADMINISTRATION FEE USD25 PER TICKET 4. REFUND PERIOD IS MAXIMUM 1 YEAR AFTER TICKET EXPIRED -------------------------------------------------- CHANGES CHANGES PERMITTED FOR REISSUE/REVALIDATION. NOTE - PERMITTED WITHOUT CHARGE

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele kokososo

...a co ta "NO-SHOW FEE" 30% ceny z letenky?

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Komentář níže ... jakmile začne do letenky někdo šťourat, stornují vám ji. No-show fee je pokud se nedostavíš k odletu, tak zaplatíš 500thb a dostaneš zpět jen 70% z ceny letenky. V obou případech ale přejímá striktnější tarif roli, takže podmínky od EK.

Přidal se 09. 02. 2015
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele quest

Rozumim, vsak to se tyka jen toho letu v Indonesii, ty podminky. Samo bych do toho nestourala...Realne tedy, proletim svuj let, vratim se do Phy, a pak se nedostavim na ten let v Indonesii a podle tech podminek je tam pokuta 25 dolaru?Kdo a jak mi ji stahne, nauctuje?

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

To není pokuta, ale poplatek za storno, které musí proběhnout na vaši žádost. Což samozřejmě nemá smysl, aby někdo chtěl stornovat poslední let za který ve výsledku nic nedostane, jen na sebe upozorní.

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele zizkov.brigade

"To není pokuta, ale poplatek za storno, které musí proběhnout na vaši žádost." Díky to je přesně to co mě zajímalo :)

Přidal se 12. 01. 2015
Napsal 1 příspěvků
Aktivní před 2 lety
Zobrazit profil
Avatar uživatele wolffie

Nestacim se bavit.. pred lety byly lowcostove spolecnosti temer nenavidene lidmi, rekneme zamoznejsimi, kteri casto litali.. ono totiz uz pak mezi znamymi neslo machrovat, ze byli 3x za rok na letecke dovolene, kdyz kdejaky "blbec" najednou mohl letet treba 10x. No a ted mi zase prijde, ze ta druha sorta lidi zoufale nechce zverejnovani techto superlevnych cen pres ocean, protoze by pak pro zmenu nemohli machrovat oni, ze leteli tam a tam za 3tisice... kdyz si to kazdej "blbec" muze najit na netu :)

Přidal se 27. 09. 2012
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele Offloaded

Hlavně myslet třídně, že Robin?

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele janchv

Dave, díky za takové články. Občas si tu přečtu nějaký ten tip na zajímavé akce a líbí se mi, jak tenhle web vedeš a jakým směrem se ubírá. Přijde mi hrozně vtipné, jak se tu někteří rozčilují že tu takovéhle věci "odhaluješ" že to je "za hranou" a podobně :D Chápu jejich rozhořčení, ale na druhou stranu si nemyslím, že je třeba se chovat tak sobecky (odněkud jste se o tom dozvěděli i vy pánové, ne? :P) a přijde mi super, že se tu dozvím i o takovýhle pokročilých věcech. Díky! :-)

Přidal se 27. 09. 2012
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele Offloaded

Bohužel pan Eiselt tím jak vede tento web dělá všem jen medvědí službu. Nebo si myslíte, že před ním nikdo o fuel dumpu nevěděl a že on objevil nějakou Ameriku? Odpovím vám sám... samozřejmě že nikoli. Na FlyerTalku se to probírá roky, ale všichni s tím nakládají rozumně a kdo se chtěl přiučit měl prostor a příležitost. Jenže to vyžadovalo nějaké duševní úsilí a vlastní snahu. Eiselt do toho hází vidle tím, že s příslovečnou čecháčkovskou nenažraností obešle tisíce lidí přes xichtoknihu a spamem (hlavně že budu mít traffic na webu, tak vo co de voe), nahrne se sem spousta s prominutím jelit a pak není divu že to co fungovalo měsíce skončilo během pár hodin.

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Neustále mě zaráží fakt, kolik FDerů tu vlastně je. Promiň Petře, že jsme zrušili 3x, o kterém jsi věděl už měsíce.

Přidal se 09. 02. 2015
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele quest

Pokud nezrusi ty rezervace...jak to bude pak pri odbaveni Emirates v Praze na letisti?Neprijde jim podezrele, ze odbavuji letadla plna Cechu co maji v letence prelet v Indonesii? Nakolik clovek muze delat hloupeho, ze o nicem nevedel? A jake platne argumenty pouzit?

Přidal se 15. 09. 2016
Napsal 1 příspěvků
Aktivní před 9 měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Dan1928

Proc bych mel delat hloupeho? Presne tuto trasu hodlam letet a proto jsem si ji koupil. Pri me zpatecni ceste ze Sumatry to je presne misto, kde mi konci putovani...jako proc bych se mel nechat vmanipulovat do nejakeho "vysvetlovani" ;)

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Jo.. Já měl za to, že tu všichni pak poletí při své "další dovolené". :D

Přidal se 09. 02. 2015
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele quest

Oka,jasne:)...to ja jsem jen zvedava..rada bych se zacala tesit na vylet a planovat...:)

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

12.8. to asi jako první odpálím. ;)

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele mandarinka

tak to budeme cakat jak to dopadne :-)

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele j.svrcek

Díky za článek... už sem si našel letenku na léto do NY pro dvě osoby a tenhle ocásek mi u každý pomoh snížit cenu a 3500 což je víc než sympatický. Jen bych měl dotaz jaká je pravděpodobnost, že se na to podívají a třeba si řeknou... Ha dumping! tomuhla zákazníkovi to za tuhle cenu zrušíme. Díky

Přidal se 22. 06. 2014
Napsal 26 příspěvků
Aktivní před měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Afleben

Treba sa snažiť minimalizovať až vylúčiť, aby sa niekto na tú letenku pozeral. Rozhodne žiadne telefonáty leteckej spoločnosti. Ak sa nedajú vybrať miesta v lietadle on-line, radšej to nechať na systém. Ak sa dá, check-in robiť online. Ak by prišli (mailom) nejaké zmeny časov a písalo by sa tam, že treba kamsi telefonovať, radšej si to dobre rozmyslieť a ak sa dá, nevolať. Zasa: FD letenky sa netreba báť, ale netreba do toho zbytočne angažovať živé osoby od leteckej spoločnosti, predajcu .... Automat je najlepší spojenec.

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele zizkov.brigade

Taky jsme si řikal, že radši do toho nikoho neangažovat a dělat, že letenka vlastně vůbec neexistuje do doby odletu. Snad mi jí nezruší pár dnů před odletem, když ted v týdnu zaplatim zálohu za ubytování :D Zítra by jim měla přijít platba na účet tak uvidíme jak s tim naloží.

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele nedulezity

Mám naprosto banální a pro 97,5% lidí tady asi i zbytečný dotaz, ale mě nejde zakoupit si 2 letenky najednou. Vždy nejprve musím provést jednu rezervaci zpáteční letenky a přidat "do košíku" k tomu nějaký ten zbytečný "ocásek" mi letuška ani nic jiného nenabízí. Prosím o radu a o neukamenování. :)

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Tak aktuálně to není blbý dotaz. Zde je link pro dva.

Přidal se 22. 06. 2014
Napsal 26 příspěvků
Aktivní před měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Afleben

Ešte jeden príklad, ako záleží na počtoch a ako je to všetko o pravdepodbnosti: CSA mali chybu v cene na trase PRG-BKK. 260 eur spiatočka. Niekomu v Pelikane prišlo ako super nápad to zverejniť na hlavnej stránke ako akciu. Možno dokonca rozposlali maily do mailing listu. Pre mňa nepochopiteľné, na pelikane som to samozrejme neskúšal, kúpil som to niekde na zahraničnom serveri. Čo si asi tak v tom Pelikane sľubovali? Koľko majú z jednej letenky? Ani len servery nemali pripravené na to, že si to ľudia začnú kupovať v počte, zodpovedajúcom atraktivite ceny.

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

A vidíš.. :D jsme u toho, už bych nemohl nahodit ani RT. Ne, fakt si nemyslím, že za 3 měsíce jej po tají koupí více lidí, než za 3 dny v pořádné chumelenici. Ale naprosto chápu a souhlasím, že měra počtu pax není adekvátní.

Přidal se 22. 06. 2014
Napsal 26 příspěvků
Aktivní před měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Afleben

Nechápeš, alebo skôr nechceš chápať. Ja nie som proti zverejňovaniu. Mne príde kontraproduktívne tak zverejňovanie, o ktorom sa dá dopredu celkom dobre predpokladať, že to celé zabije bez úžitku, alebo s veľmi malým úžitkom. Preto som dal ten príklad s Pelikanom. Čo im to prinieslo? Zhodený server? Koľko ľudí to kúpilo na pelikane a koľko ľudí mimo? Keby to vtedy bol zverejnené iba na blogoch, vydržalo by to dlhšie. Takto to bola čistá lotéria. Presne tak, ako zverejnenie 3x robí z použiteľnej možnosti lotériu. Kde vyhrajú náhodní výhercovia na základe náhody. Kým 3x by si kúpili ľudia, ktorí do celej veci investovali nejakú námahu a oveľa viac chceli skutočne cestovať danú trasu.

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Píši, že chápu. Přes pelikána to nekoupil nikdo, jen potřebovali cashflow, takže pro ně byla akce 100% úspěšná.

Přidal se 22. 06. 2014
Napsal 26 příspěvků
Aktivní před měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Afleben

Presne Dave. Ako som písal, o tom to je. Tebe to prinesie popularitu, nejaké prekliky, nejaké provízie .... či ak sa to na internete zarába. Nič proti. Ja píšem, že mne to príde krátkozraké aj z pohľadu Tvojho profitu. Čo samozrejme môžeš posúdiť len Ty, pretože ja Tvoje čísla nepoznám. Ja si len stojím za tým, že je to výhodne hlavne pre prevádzkovateľov tých blogov. Ktorí potom majú ten žalúdok argumentovať štýlom "aby to nebolo len pre vyvolených".

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele qak

Čau. Hele, a jak zjistim, že je splněn BOD 1: základní cena letenky musí být nízká, palivový příplatek velký? :-) Nebo je to tvoje know how? :-) Popřípadě, jak bych měl začít, když bych chtěl hledat FD 3X letenky? :-)

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Ahoj Martine, pročíst minimálně fueldumping.net ;) tam je to popsáno. Rozložení tarifu najdeš na matrix.itasoftware.com

Přidal se 22. 06. 2014
Napsal 26 příspěvků
Aktivní před měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Afleben

Google is your friend. Ak máš skutočne záujem, čítaš v angličtine a o letenky sa zaujímaš dlhšie, je to otázka povedzme 10-20 hodín práce a máš svoju prvú FD letenku.

Přidal se 22. 06. 2014
Napsal 26 příspěvků
Aktivní před měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Afleben

Odpoviem na tú položenú otázku: (" Eh.. opravdu? Diskrétně, ale nejvíce lidí? "). Áno, presne tak. Možno treba počítať o jeden-dva ťahy dopredu, ale skutočne je to veľmi pravdepodobne tak. Pokiaľ je ten konkrétny trik zverejnený na blogoch, tak skončí tak, ako sme to mali možnosť vidieť on-line. Životnosť zopár dní. Za tých pár dní si to narýchlo kúpi isté (väčšie) množstvo ľudí, väčšina "nezasvätených", ktorí len zvyšujú pravdepodobnosť, že sa to prevalí, pretože zopár z nich bude volať na aerolinku a podobne ....... Ak o triku bude vedieť relatívne menej ľudí, a to ešte takých, čo chápu o čo ide, tak ten trik vydrží rádovo dlhšie. Namiesto dní to budú mesiace. Za tento čas si to veľmi pravdepodobne kúpi oveľa viac ľudí, pretože to množstvo sa rozpustí do väčšieho časového úseku. Medzi úspečnými kupcami bude oveľa väčšie % tých, čo tú trasu skutočne chceli letieť, menej tých, čo ju letia len kvôli tej cene. Takže skutočne (podľa mňa) platí, že diskrétnosť zaručí rádovo väčší počet kupujúcich. AKURÁT: nebudú to TVOJI klienti, Dave. No a tom to je :(

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Nechcete, aby to věděli ostatní. Tak jak může tu letenku někdo využít, když o ní nebude vědět?

Přidal se 22. 06. 2014
Napsal 26 příspěvků
Aktivní před měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Afleben

Ale o tých trikoch vie predsa hodne ľudí. To nie je "hŕstka" vyvolených. Mňa na tom fascinuje práve to, ako je možné udržať "kolektívne" tajomstvo ku prospechu tak veľkého počtu ľudí. Ja som sa tom začal venovať, keď už som nemal voľný termín na cestovanie, ale baví ma hľadať letenky. Bol som prekvapený, ako rýchlo som sa dostal k informáciám o FD a ku konkrétnym dumpom. Podobne som potom "zasvätil" jedného človeka z fóra a on sa tiež dostal k super cenám a on tie letenky aj preletel. Tých ľudí, čo to používajú, je oveľa viac, ako si dokážeš predstaviť. Z môjho pohľadu je to proste spravodlivejšie, keď to nie je na blogoch pre úplne všetkých. Jednak k používajú FD je potrebná istá práca a ak si niekto niečo odpracuje, oveľa viac si to cení. A potom podľa mňa cestuje oveľa viac ľudí, čo skutočne chceli cestovať. Však si zober, že tento dump existuje povedzme 2-3 mesiace. Mnohí ho využili, mohli si naplánovať cestu, vybrali si termíny, ktoré im vyhovujú ...... A potom sa to dostalo von a za pár dní z toho mali prospech ľudia, ktorí na to náhorou natrafili a vedeli sa rozhodnúť narýchlo.

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Jaký je ale rozdíl mezi dumpingem a OJ? Neměl bych potom náhodou zveřejňovat ani akce od wizzairu jen proto, že jsem je našel a chci, aby ta cena vydržela co nejdéle? Uvědom si, že v tom není absolutně žádný rozdíl. To pak může tarif publikovat jnl jen proto, že má méně čtenářů... Lov letenek je takový jaký je, kdo dřív přijde, ten dřív mele. A o tom, jestli poběží tarif 3 dny nebo 3 měsíce, o tom to přeci není. :) Proč má právo na existenci PRG-BKK/TKG-PRG a ne PRG-BKK-PRG / LOP-DPS. Proč? Myslím, že se tu dohadujeme jen o nějakých právech na lepší život, lepších výsadách než mají druzí a je pak pochopitelné, že se skupina těch, co je mají, bude bouřit a plivat. Fakt mi tyhle názory nepřijdou fér. Nikomu nic neberu, co je vaše, ať vaše zůstane a neříkejte to nikde. Pak je logické, že se to nedostane ani k nám, neboť FD fakt neholduji ;) PS: co jsem ti psal včera, tak zatím si stále stojím.

Přidal se 22. 06. 2014
Napsal 26 příspěvků
Aktivní před měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Afleben

OJ je komplikovanejšie na logistiku. Ak si má niekto hľadať spôsob, ako sa dostane na odlet späť na TKG, tak je to brzda počtu reálnych kupcov. Navyše ako 2x funguje len pre isté kombinácie. Takto univerzálne 3x je proste lákadlo, ktoré zabezpečí veľmi rýchly koniec "akcie". Ono je to čisto o pravdepodobnosti, že bude a ako rýchlo bude prekročený kritický prah, za ktorým to zastavia. No a zverejnenie 3x na blogu tento prah prekračuje. OJ/DOJ nie. Aj keď aktuálna super DOJ akcie je na všetkých blogoch, stále sa dá kúpiť. A NIE JE to o výsadách, o nejakých vyvolených. Je to len o námahe, ktorú treba na začiatku vynaložiť. O námahe, ktorá drží počty pod kritickým prahom. Nie je to nejakej "kaste", je to čisto o pravdepodobnosti.

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele 333bmw

Ahoj ,,, dík za tip jak ušetřit pár korun. Letecké společnosti značně předražují lety a tak každé snížení pro koncového zákazníka je fajn. Porovnejte letenky nízkonákladovích spol, a normální letenky a v čem je rozdíl ??? a všichni jsou v zisku ,,,

Přidal se 22. 06. 2014
Napsal 26 příspěvků
Aktivní před měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Afleben

:)) Takýto komentár sa dal čakať. Letecké spoločnosti na nás ryžujú, tak je správne, keď ich aspoň občas oberieme aj my :) "FD letenka - základné právo" :) Letecký biznis funguje v super konkurenčnom prostredí. Akutálne prebieha cenová vojna na viacerých frontoch. Či už nástup aeroliniek so zálivu, v EÚ zasa Norwegian začal lietať aj diaľkové trasy. Tradičné spoločnosti zareagovali aj lobbingom v USA, zatiaľ neúspešne. Ceny leteniek posledné roky výrazne klesajú. Že sa aerolinky držia v zisku, to je za cenu tvrdých opatrení. A je to dobre, že sú v zisku. Je to znak zdravého podnikania.

Přidal se 10. 06. 2013
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele Kickassone

No co se tyce leteckeho businessu tak bych byl dost opatrny co se tyce vyjadreni o konkrecnim prostredi. Spousta Evropskych aerolinek je prijemcem dotaci jednotlivych statu EU, coz trh dost pokrivuje. Taky ceny nejsou dane naklady + marzi - letecke spolecnosti zamerne vysavaji pasazery na maximum jak to jde - nechci se tady poustet do nejakych spekulaci ohledne kartelovych dohod, ale samozrejme prichod Norweigan a nasazeny tarif od SAS to potvrzuje - v momente kdy nekdo nasadi na lince nejakou konkurecni cenu, vsichni ostani jsou ochotni okamzite shodit ceny o desitky procent - to mi rozhodne neprijde jako zdrave obchodni prostredi.. :) Nerikam ze je to spatne - ale teprve prichodem lowcostu se zacal trh trochu hybat. Nerikam ze lowcosty jsou spasne - letel sem zatim pouze nekolikrat easyJetem a uprimne si od te doby radsi priplatim. A radsi budu letat cely zivot easyJetem nez jeste jednou v zivote vlezt do letadla TravelSevice :)

Přidal se 27. 09. 2012
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele Offloaded

“With a net profit margin of just 2.4 per cent, airlines only retain $US5.42 per passenger carried,” said Tony Tyler CEO of International Air Transport Association (IATA) at the group’s 70th AGM in Doha, Qatar. http://www.news.com.au/travel/travel-updates/how-much-airlines-really-make-per-passenger/story-e6frfq80-1226942534653

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele vlada

My jsme stihli 2x Tokyo na říjen za 8000. Předpokládám, že nejhorší co se nám m kmůže stát je zrušení letenek a vrácení peněz. Pokud nehrozí zrušení letenek bez vrácení peněz, tak jsem v klidu.

Přidal se 12. 08. 2015
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele Aligator

Díky za dobrý článek.Pěkně podané i pro laika v tomto oboru. Vykašli se na různý závistivce, ti to tu nikdy nepochválí, i kdyby měli letenky zadarmo...

Přidal se 06. 08. 2014
Napsal 8 příspěvků
Aktivní před rokem
Zobrazit profil
Avatar uživatele Lachtik

Včera diskuzi Dave napsal: "Dave 7.6.2014, 11:17 Podvod je v tom případě jakákoliv letenka koupena za účelem nižší ceny, než klasická. I Praha-NY-Vídeň by byl podvod. Nedej bože tarif od OK PRG-TLV-PRG-CPH… Ten ocásek je také do očí bijící. Nicméně, na základě aktuálního dění je toto první a poslední 3X FD, který zde byl." Chlapské slovo vzalo koukám hned za své. Dneska vysvětlující článek a hned příklad nového FD. Moc se tomu co píšeš asi věřit teda nedá. FD může dělat kdokoliv, kdo mu bude věnovat desítky a stovky hodin. Představa že se jen tak někam přihodí nějaký ocas moc nefunguje.

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Ty hledáš letenky?

Přidal se 11. 06. 2014
Napsal 20 příspěvků
Aktivní před 8 měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele sepsja

Lachtik: nějak mi uniká smysl tvé zprávy :D kritika by měla být konstruktivní ;)

Přidal se 06. 08. 2014
Napsal 8 příspěvků
Aktivní před rokem
Zobrazit profil
Avatar uživatele Lachtik

Jsem překvapenej, že Dave včera slíbí, že to byl první a poslední 3X FD co tu kdy byl a hned vzápětí napíše, jak dumpovat i s příkladem. Jasněže jsem rád, že tu najdu tipy na dobrou letenku, ale nejsem pro veřejné psaní u dumpech. Normálně se to kóduje. A to, že Dave vlastně lhal, že o tom psát nebude se mi prostě nelíbí. Nevim jak mám psát konstruktivně o lži.

Přidal se 26. 07. 2014
Napsal 1 příspěvků
Aktivní před 3 lety
Zobrazit profil
Avatar uživatele futuresym

podvod :-) som sa zasmial. Nenapadlo ťa niekedy, že práve letecké spoločnosti MANIPULUJU s cenou a teda s kupcom ? :-)) Oni milujú naivných kupcov.

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Lachtíku, jen na základě toho, co jsem napsal, nikdy žádný FD nenajdeš. To bys právě pochopil, kdybys o tom trochu věděl. Dalším faktem je to, že uvedený příklad jde střelit ještě o řád dolů - ale není tu... Proč? Chci aby lidé pochopili princip, nikde tu manuál na to, jak si najít svůj FD nevidím. Navíc tu není nic nového, než najdeš právě na zmíněném fueldumping.net

Přidal se 06. 08. 2014
Napsal 8 příspěvků
Aktivní před rokem
Zobrazit profil
Avatar uživatele Lachtik

Dave: Odpovíš mi tedy aspoň, proč co jeden den slíbíš, druhý den neplatí?

Přidal se 15. 09. 2016
Napsal 1 příspěvků
Aktivní před 9 měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Dan1928

Vzdy se najde nekdo, kdo si musi rypnout - pochybuju, ze bezny clovek zacne hned na zaklade teto vseobecne informace "dumpovat" :) Rekl bych, ze se temto vecem musi venovat velka spousta casu a ne kazdy, kdo se rozhodne jednou za uhersky rok nekam vyletet se do toho fundovane pusti (a zacne ruinovat letecke spolecnosti :) ). Ja osobne treba na toto cas nemam.

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Lachtiku, kde vidíš další post na akci s FD?

Přidal se 06. 08. 2014
Napsal 8 příspěvků
Aktivní před rokem
Zobrazit profil
Avatar uživatele Lachtik

Tento článek s odkazem "PRG – NYC – PRG a k tomu „ocásek“ KKC – BKK (odkaz na letenku)" snad není novým postem o FD s možností ho koupit na letušce? Mně vůbec nejde o rýpání, článek to je dobrej. Lhát ale nemusíš.

Přidal se 10. 06. 2013
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele Kickassone

@Lachtik - tobe tyhle stranky (a Dave) musej hodne lezet v zaludku :)

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

kua Lachtíku.. nerozčiluj mi :D

Přidal se 06. 08. 2014
Napsal 8 příspěvků
Aktivní před rokem
Zobrazit profil
Avatar uživatele Lachtik

Právě naopak! Stránky jsou moc dobrý a rozčiluje naopak mne tento způsob. Místo odpovědi, vždy jen nějaká úhybka. Slíbil jsi to?, Ano. Tak proč si kazit důvěru na jinak skvělým webu.

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

:D připomínáš mi mě samotného. Ano, řekl jsem, že zde publikovat žádné FD tarify nebudu a taktéž to mám v plánu. Pokud je toto pro tebe publikace dalšího fd tarifu, ok - omlouvám se, nedodržel jsem slib. (Návod do toho ale tahat nebudeme, že?). Důvod proč jsem dal "nový" tarif je defacto kvůli všem hnidopichům, kteří by se snažili říci, že sám žádný nenajdu. A zrovna PRG-NYC s OK+EK je tak unikátní pro CZ trh, že jsem jej nemohl odnikud zkopčit. Stále mi to však nepřijde jako publikace tarifu (struktura článku) s vybídnutím ke koupi. Ale jo, uznávám - jeví se to jako nový FD 3X na našem webu. Článek musel být publikován v takovém stavu, jakém jej vidíš.

Přidal se 06. 08. 2014
Napsal 8 příspěvků
Aktivní před rokem
Zobrazit profil
Avatar uživatele Lachtik

OK

Přidal se 15. 09. 2016
Napsal 1 příspěvků
Aktivní před 9 měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Dan1928

Dobre sepsano, osvety neni nikdy dost. Taky nevidim duvod, proc by to kdo chce levne litat nemel vedet - vcetne rizik samozrejme ;)

Přidal se 09. 01. 2017
Napsal 1 příspěvků
Aktivní před 6 měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele Borda

Musím říct, že se fakt snažíš. Každý nějak začínal, ale některé příspěvky od tvých nových fanoušků u těch vláken s různými akcemi jsou fakt neskutečné - buď na ty lidi trochu přísnější a nevoď je za ručičku až tak do krajnosti, ať si sami najdou co a jak a neptají se opakovaně na úplné pitomosti. A ještě bych někde doplnil velmi výraznými písmeny, že volat na aerolinku je zakázáno a doplnil bych k tomu nejčastější případy toho, proč tam lidi stupidně volají ("chci sedět u okéna", "opravdu ta letenka platí", "kdy musím být na letišti", "jaké zavazadlo můžu mít s sebou"... atd.) !! :) A nejvíc mě pobavil soubor vět v angličtině, jak reagovat na žádosti o doplatek, to je fakt dobrý.:-) Je vidět, že se snažíš. Na tenhle web jsem nikdy nechodil a ani ho neznal, ale asi se sem občas mrknu, i když "hlavní základnu" mám u konkurence.

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele mark.misa

Super článek. Díky za něj, máte můj obdiv. Brala bych článek na téma letiště v okolí ČR, hledám letenku do BKK a zkouším, jestli nebude nějakej low-cost a mapka letišť by byla k nezaplacení. :)

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele martin.w66

"Rozruch, který vznikl okolo tarifu s Emirates byl na základě toho, že se 3X tarify nezveřejňují, ale zůstávají v diskrétní zóně. Proč? Protože je snaha udržet tarif co nejdéle na živu tak, aby na něj mohlo letět co nejvíce lidí. Eh.. opravdu? Diskrétně, ale nejvíce lidí?" A co na tom proboha nechápete? Pointa je, aby se tarif udržel při životě a věděli o něm především ti kteří vědí oč jde, není nutné jim vysvětlovat elementární zákonitosti, tak jako značné části obecenstva vašich stránek (viz perly typu "Když si koupím letenku za 8 tisíc tak ubytování a stravu si už musím sehnat sama? "Když je odlet z města A, nemůžu nastoupit až v městě B?". Když to budete roztrubovat do světa tak jako vy přes "newsletter" nebo přes FB tak pravděpodobnost toho že se najde dement, který bude obratem volat na aerolinku a ptát se jestli opravdu poletí a rezervovat si sedačky 8 měsíců předem, tak tyhle tarify budou mít jepičí život. Chápu že to děláte jako byznys, ale to neznamená nemít absolutně žádnou soudnost.

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Martine, i já se naučil nejdřív sčítat, odčítat a až poté na 2. stupni ZŠ jsem zjistil, co je to diskriminant. Nedejbože aby po mě někdo chtěl na základce odvodit zrychlení, logaritmy nebo důvod toho, proč rychleji zmrzne horká voda než studená. Souhlasím, že některé věci je lepší sem nedávat, a proto je sem také nedávám! Triky v podobě infantů mi přišly hodně přihnuté, ale fuel dumping není nic nového a rozhodně zde nevyzrazuji žádná ultra tajná tajemství. Edukací přeci nic nezkazíš.

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele martin.w66

To není o žádném "tajemství", ale řekněme o adekvátním nakládání s informacemi. Těch pár příspěvků co sem mezitím přibylo je skvělou ilustrací toho o čem jsem psal výše.

Přidal se 03. 12. 2013
Napsal 5 příspěvků
Aktivní před 2 lety
Zobrazit profil
Avatar uživatele matess

Plně v tomto podporuji Dejva. Aby vymizely dotazy typu, jestli nemůžu nastoupit až v bodě B atd., tak musí publikovat články tohoto typu a místní čtenáře tak vzdělávat, aby se i na tomto webu vytvořila skupina zkušených cestovatelů, kteří budou dávat rady nováčkům. Tento článek mě velice zaujal a líbí se mi, že jsi pouze naznačil cestu jak na to a nenaservíroval jsi sem 10 FD lidem až do pusy. Články těchto typů také pomohou odstranit laičnost zdejších návštěvníků a nešvary jako volání na aerolinky.

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele Tomasledere

Uau, borec! Takyto konicek, ktory zabere tolko casu a je to vlastne sluzba zadarmo cudzim ludom- klobu dole.

Přidal se 10. 09. 2014
Napsal 14 příspěvků
Aktivní před 3 dny
Zobrazit profil
Avatar uživatele novakvit

Zajímavý článek, nicméně úplně jsem to nepochopil. Mohl by mi někdo poradit, jestli by tento trik mohl snížit cenu letenek u mé plánované cesty — kolem 15. listopadu bych chtě letět z Prahy do Cancunu, 23. z Cancunu potom do Houstonu, a 29. nebo 30. z Houstonu zpet do Prahy. Mám tedy přidat nějaký přelet? Díky za případnou pomoc.

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Co je nutné pochopit je to, že fuel dumping je záležitostí hodin, ne minut. Takže nikdo nebude hledat FD na přání - bohužel.

Přidal se 10. 09. 2014
Napsal 14 příspěvků
Aktivní před 3 dny
Zobrazit profil
Avatar uživatele novakvit

Chápu, jen jsem myslel, že by mi někdo mohl poradit nějaký ten přelet, který by to mohl čistě teoreticky snížit. I tak díky za reakci, pokusím se něco vyhledat.

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele cerny-marek

Když koupím podobnou letenku treba pres Letusku, neni to tak, ze pripadne sankce ponese letuska a ne ja?

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Jasně, pro tebe žádné sankce za to že si něco koupíš nehrozí. Ale znovu – to, že existují sankce za špatně vystavenou letenku se nerovná tomu, že kdykoliv je NY za méně jak 13 tisíc musí někdo dostat nějakou pokutu.

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Z vedlejšího příspěvku: Letenka takto prodana, tzn. prodana napr. Expedii na doklad Garudy se zuctuje pres BSP link v zemi kde byla vystavena a cela castka jde Garude. Jedna se sice o tarif Emirates, ale az do proleteni prvniho useku je drzitelem penez Garuda. Jednotlive useky si potom Emirates vyuctuje u Garudy pres tzv. Clearing House. Emirates ale v tomto okamziku zatizi Garudu plnou castkou, ktera mela byt za tento tarif uctovana. Dalsi postup pak bude zalezet, na ci strane byla chyba. V pripade, ze byla chyba na strane vystavujici agentury (pravdepodobnejsi varianta), Garuda vystavi tzv. ADM (agent debit memo) vystavujici agenture (Expedia, Ebookers apod) na rozdil v castce plus poplatek za jeho vystaveni. Takze Emirates nic netrati, dostane celou castku vcetne palivoveho pripatku, ktery pridanim “ocasku” tak zazracne zmizel. Garuda jeste vydela na poplatcich za ADM a sponzorem teto akce jsou vystavujici agentury.V pripade, ze by chyba byla v systemech Garudy, zatahne rozdil Garuda. Jeste jedno upozorneni – letenka je vystavena na Garudu, je pod jeji kontrolou, prestoze se jedna o tarif Emirates. Cestujici, kteri volaji nebo se chystaji volat na Emirates Call Centrum akorat ztraceji cas. Emirates s touto letenkou nic neudelaji. V pripade jakychkoliv zmen ze strany cestujiciho ho odkazi na vystavujici kancelar nebo na spolecnost, na kterou je letenka vystavena (Garuda).

Přidal se 02. 06. 2014
Napsal 11 příspěvků
Aktivní před 2 lety
Zobrazit profil
Avatar uživatele DrMovr7

Když kliknu na odkaz na letenku s ocáskem, tak se objevuje cena 17656. Dělám něco špatně nebo letuška sleduje cestuj levně a rychle to změnili? (jen zvědavost, ne že bych je kupovala:))

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Vybrala si ty správné lety?

Přidal se 02. 06. 2014
Napsal 11 příspěvků
Aktivní před 2 lety
Zobrazit profil
Avatar uživatele DrMovr7

Ajo, moje chyba. Už jsem chtěla obdivovat letušku, jak rychle v čase nedělního oběda reaguje:)

Přidal se 01. 07. 2015
Napsal 3 příspěvků
Aktivní před rokem
Zobrazit profil
Avatar uživatele TFOC

šlo by najít něco podobného na cestu Praha - Boston - 14.6. 2014 a zpátky Chicago (ideálně nebo jiné město na východním pobřeží)zpátky letět v rozmezí 1-5.10.2014, přílet klidně i Polsko? Nejlevněji jsem našel dnes za 600 USD

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele richie.nemet

Jako Sorry, ale není to náhodou super cena? A jestli to snížíš na 570 je už imo jedno.

Přidal se 21. 12. 2014
Napsal 4 příspěvků
Aktivní před 7 měs
Zobrazit profil
Avatar uživatele whilew

Bezvadnej clanek. DIky

Přidal se 17. 01. 2017
Napsal 0 příspěvků
Aktivní
Zobrazit profil
Avatar uživatele radekberanek10

Jenom taková technická - nebude s tím náhodou mít problém i ten, kdo tu letenku vystavuje (za předpokladu, že ví, o co jde ??).

Přidal se 24. 03. 2012
Napsal 4240 příspěvků
Aktivní včera v 15:02
Zobrazit profil

Už jsem takové názory slyšel a asi ano. Jak to skutečně chodí netuším. Bude hrát velkou roli také to, pod jakým tarifem je nakonec letenka vystavena. Čistý FD by pokutu nést neměl.

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)