Kiwi.com – letenky a kyselá příchuť obchodních podmínek

Rozmohl se nám tady takový nešvar. Média velmi ráda zmiňují „úspěšný“ český vyhledávač letenek Kiwi.com coby miliardový start–up. Rádoby prodejce, který díky své magii dokáže prodat letenky s dvěma nespolupracujícími aerolinkami, ušetřit desítky procent a zaštítit celou cestu svou garancí Kiwi.com Guarantee, která v případě zpoždění kryje veškeré náklady na zajištění dopravy do cílové destinace.

Vše by bylo naprosto skvělé a v pořádku, jen kdyby to byla pravda.

Pojďme se tomuto exotickému ovoci z brněnských kanceláří pod vedením Olivera Dlouhého podívat pod šlupku a ukázat na veškeré jeho nešvary, které by přinejmenším měly trápit Oliverovo svědomí a kterým by se všichni cestovatelé měli obloukem ve tvaru ortodromy vyhnout.

Kiwi.com Guarantee aneb záruka, že doletíte pouze když budeme chtít

Garance nabízena k letům dvou nespolupracujícím aerolinkám vám dle slov Kiwi zajistí v případě nestihnutí přestupu dopravu do cílové destinace na náklady prodejce. Toto měl být zlatý hřeb prodejce, kvůli kterému se vyplatí letenky přeplatit. Četli jste si však obchodní podmínky této služby?

Příklad je jednoduchý – koupíte si lety Praha–Miláno–Ibiza s easyJetem, které u Kiwi naleznete. Jelikož se jedná o low–cost aerolinky, negarantují přestupy a v případě zpoždění nenesou žádnou odpovědnost za vaše následující spoje. To má řešit služba Kiwi.com Guarantee.

Pokud váš let Praha–Miláno bude mít značné zpoždění a vy nestihnete přestup na let Miláno–Ibiza, očekáváte, že vám Kiwi najde a zaplatí další spoj na Ibizu. Bohužel ne vždy. V obchodních podmínkách totiž stojí:

Pokud nejsme schopni najít rozumné alternativní Lety nebo jiné způsoby přepravy z důvodu velkého rozdílu cen mezi potenciální alternativní přepravou a původní cenou nevyužitých Letů, můžeme se s Vámi dohodnout na našem částečném příspěvku k nákladům spojeným se vzájemně dohodnutou alternativní přepravou.

Jak si to přeložit? Pokud by byl náhradní let příliš drahý a neodpovídal tak částce, kterou jste zaplatili za původní letenky, Kiwi vám nic nezaplatí a pouze přispěje na letenku, kterou si budete muset koupit sami.

Z logiky věci taková situace nastane vždy. Nikdy jsem nezažil, že by nákup letenky na poslední chvíli na letišti byl nějak cenově výhodný. Z levné letenky, která v době vaší koupě stála pár stovek, se na letišti stává horké zboží za tisíce. Náhradní let proto nikdy nebude odpovídat částce, kterou jste zaplatili.

Příspěvek, který Kiwi nabízí jako alternativu, je dvojnásobek původní částky zmeškaného letu, což bude zároveň i limit pro rozdíl mezi starou a novou letenkou.

Pokud se společnost k řešení garancí staví tak, jak je psáno v jejich podmínkách (což by logicky měla), je služba naprosto k ničemu a znovu se jedná o sprostý marketingový akt tohoto fenomenálního prodejce.

Tristní jednání pak podtrhují ultimáta jako nutnost reagovat do 24 hodin na zprávy či informovat o každých změnách, ačkoliv by měl prodejce informovat vás, ne vy jej. No však si přečtěte podmínky sami, je tam toho dost k udivení.

Kompenzace za zpožděné lety patří Kiwi. To jako fakt?!

S koupí letenky přes Kiwi navíc přicházíte o nárok na finanční kompenzaci při zpožděném nebo zrušeném letu! Pokud využijete službu Kiwi.com Guarantee, automaticky veškeré nároky na finanční odškodnění, které se pohybují od 250 do 600 € na osobu, připadají tomuto prodejci. Málem jsem spadl ze židle, když jsem to četl...

Pokud má váš let zpoždění a neuplatní se na něj garance, máte také smůlu. Jste podmínkami vázáni ponechat 35 % vymožených peněz prodejci, což je o průměrných 10 % víc než u jakékoliv jiné agentury.

Jak je možné, že koupí letenky automaticky souhlasíte s tím, že případné nároky plynoucích z nařízení Evropského parlamentu náleží prodejci letenek. Je tohle ještě vůbec legální?

Čtěte obchodní podmínky, s kterými souhlasíte! S těmi u Kiwi souhlasit už nechcete.

Zlodějna se zavazadly

Výše uvedené jsou jen marketingové a cenové hrátky a nemají přímý vliv na čest firmy. Co mne osobně dlouhodobě zaráží je fakt, že Kiwi vědomě okrádá cestující na zavazadlových poplatcích.

O čem je řeč? Drtivá většina leteckých společností na dálkových linkách má v ceně letenky i zapsané zavazadlo zdarma. Pokud letenky však kupujete přes Kiwi, o zavazadlech zdarma se nic nedozvíte a naopak po vás bude požadováno je zaplatit!

Nejjednodušeji si to ukážeme znovu na příkladu. Na přímé lince z Londýna do Kuala Lumpur najdete u Kiwi jako jednu z nejlevnějších letenek let s British Airways za 23.289 Kč. Pominu fakt, že nejlevnější letenky stojí 14,5 tisíce a že stejný let přes nás zakoupíte za 21.425 Kč.

Všimněte si té poznámky u ceny – jen 1x příruční zavazadlo zdarma. Pak si také všimněte možnosti dokoupení zavazadla o váze 20 kg za 1.574 Kč.

Neoprávněný poplatek za zavazadla u Kiwi.com

Má toto vůbec projekt miliardové velikosti zapotřebí? V ceně je samozřejmě dávno zahrnuté zavazadlo do 23 kg zdarma.

Otázkou také je, proč Kiwi schválně zobrazuje příruční v rozměru 40 x 30 x 15 cm. Přitom u British Airways je toto druhé příruční zdarma a první má rozměry 56 x 45 x 25 cm. Možná chyba, možná úmysl pro podporu prodeje zapsaného zavazadla.

Celý tento problém přetrvává pár měsíců a společnost jsem na problém dávno upozorňoval. Zřejmě neoprávněné příjmy plynoucí z těchto poplatků jsou pro firmu natolik zásadní, že morálně a finančně bude okrádat cestovatele i nadále.

Nejlevnější letenky? Ani náhodou!

Asi největší kontroverzí celého projektu jsou ceny letenek. Projekt, jehož chlouba staví na nejnižších cenách letenek, nemluví pravdu. Kiwi není, nikdy nebylo a nikdy nebude nejlevnější, alespoň do té doby, kdy srovnáváme srovnatelné.

Pár příkladů. Porovnejme si jakoukoliv letenku, třeba z Prahy do New Yorku a zpět. Zatímco přes náš vyhledávač letenek (i jakéhokoliv jiného prodejce) naleznete letenky v termínu 3.–11. listopadu za 10.158 Kč včetně zapsaného zavazadla, Kiwi vám při stejném zadání nabídne lety za 11.592 Kč, pouze s příručním zavazadlem.

Letenky přes Kiwi.com. Nachází pouze nízkonákladové společnosti, netuším proč:

Letenky přes Kiwi.com

Letenky přes Cestujlevne.com, kde probíhá srovnání přes globální distribuční systém Galileo:

Letenky přes Cestujlevne.com

Stejná data, jiné lety do Bangkoku: u nás za 12.866 Kč, u Kiwi za 18.280 Kč. Takto srovnejte libovolnou letenku s klasickým dopravcem, nikdy neušetříte.

Kiwi však není standardní vyhledávač a soustředí se spíše na nízkonákladové dopravce. Opusťme proto na chvíli prostor klasických dopravců na dálkových linkách a pojďme se podívat tam, kde by Kiwi měl značně přehrát svou konkurenci – na trh nízkonákladových aerolinií.

Vsuvka redakce: během psaní článku jsem narazil na přetrvávající problém v podobě absence letů společnosti Ryanair. Nebudeme si proto ukazovat cenový rozdíl na zbývajících letech největších společností Wizz Air a easyJet, kde cenu ovlivňuje členství nebo poplatek za platbu (to však nevylučuje, že je Kiwi i tak stále dražší), ale ukážeme si cenový rozdíl u aerolinií Transavia z Prahy do Paříže. O problému s Ryanair čtěte níže.

Na letu z Prahy do Paříže nám jako nejlevnější variantu nabízí Kiwi let 12.9. s aerolinkou Transavia za 892 Kč. Jelikož se jedná o low–cost, není tak důvod kupovat letenky jinde, než přímo na webu dopravce. Zde najdete letenku za 29 €, tedy 776 Kč s kurzem České spořitelny (26.763 Kč za euro). Cenový rozdíl pro zákazníka je 116 Kč, což činí přirážku 15 %. U dražších letenek nebo prozákaznických bank jsou cenové rozdíl značně markantnější!

Nemá smysl tu dále pokračovat, výsledek vždy bude stejný. U kiwi.com nekoupíte levné letenky proto, že samo letenky neprodává, ale přeprodává. Ke konečné ceně si přidává přirážku, z které logicky žije a nemůžeme mu to mít za zlé.

Na Kiwi naopak nalezneme právě výše zmíněné varianty letů, které nikde jinde neexistují, ale ani to není úplná pravda. Nicméně spokojme se s výsledkem, že Kiwi je předraženým prodejcem letenek běžných aerolinií a asi nejlepším přeprodejcem letenek aerolinií, které nechtějí své letenky prodávat jinde, než na svých webových stránkách.

Situace je o to komičtější, když v médiích neustále čteme, jak chce být Kiwi na 80 % tras nejlevnějším prodejcem.

Aktualizace: bohužel ne všichni pochopili smysl této kapitoly, proto bych rád zdůraznil – není smyslem porovnávat Kiwi s Cestujlevne.com, ale poukázat na marketingové rozpory s tvrzením, že Kiwi vyhledává nejlevnější lety. K dementování všech komentářů připojuji výstup z porovnávače prodejců, na který nás upozornil čtenář přes Twitter.

Nejdražší letenky přes Kiwi.com

Tvrdý střet s irským Ryanairem?

Pár týdnů zpět jsem zaznamenal, že u Kiwi chybí letenky společnosti Ryanair, největší aerolinky Evropy v počtu přepravených cestujících, a při psaní tohoto článku je problém stále aktuální. Vzhledem k tomu, že nejsou dostupná žádná veřejná vyjádření, můžeme nad situací jen spekulovat.

Logickou úvahou však můžeme dojít k tomu, že Kiwi se samo nechce připravit o významné zisky na evropském trhu a proto musel přijít krok od Ryanairu. Ten zřejmě pohrozil brněnské firmě a ta přestala metodou screen scrapingu krást data a přeprodávat letenky této aerolinky.

Na můj dotaz co se děje, se mi bohužel nedostalo konkrétní odpovědi. Celá tato situace jen poukazuje na pofidérnost magie prodejce.

Vzhledem k velikosti trhu by mě zajímal propad tržeb, který se bude pohybovat v řádech desítek procent a nebudu daleko od pravdy, kdy díky velikosti Ryanairu může Kiwi přijít i o více jak 50 % na příjmech plynoucích z evropských letů.

Doplnění: k tématu dnes vznikl nový článek na webu zdopravy.cz.

Aktualizace (9/2017): Ryanair se znovu prodává, ačkoliv při ceně 259 Kč na webu Ryanairu jsou letenky na Kiwi za 393 Kč.

Závěr

Je legálně v pořádku i morálně správné, že letenky přes Kiwi.com zakoupíte dráže, než kdekoliv jinde. Nabízí totiž službu, kdy objevíte nové dostupné trasy, které jinde neexistují a za takovou službu se samozřejmě platí... Nebo snad ne? Co zkusit podobné projekty, třeba Azair.cz – je zdarma.

Je legálně správné mít obchodní podmínky, morálně špatné je mít je jaké jsou, tzn. nic z toho co marketingově slibujeme nedat a obrat vás o kompenzace plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004. Tady mohu jen dodat, že neznalost neomlouvá a zákazník Kiwi si za to může sám. I když bych asi rád znal názor nějakého právníka na tuto záležitost.

Dle mě není legální a není ani morálně správné okrádat lidi na poplatcích za zavazadla, která jsou již dávno v ceně.

Jedinou koupí letenky můžete přijít o desítky tisíc korun! Koupíte dražší letenku, zaplatíte za zavazadlo, které je zdarma a přijdete o kompenzaci až 600 €. Stojí to za to?

Máte zkušenosti s Kiwi? Kupujete přes ně letenky nebo používáte nástroj chytře jen k inspiraci? A pokud kupujete, budete kupovat i nadále? Napište do komentáře a šiřte článek dál.

Ahoj, nemáte zkušenost s reklamací již přikoupeného zavazadla? Lze to ? Nejde tedy o kiwi, jde nějak požadavek před odletem ještě stornovat?

V červnu jsem letěl z Lisabonu do Prahy, na letence jsem měl odbavené zavazadlo zapsané, ale na letišti jsem musel doplatil 35 euro jinak by mi ho do letadla nevzali... Reklamace u kiwi vyřízena rychle, během týdne jsem měl peníze na účtě.

Mam dotaz, koupila jsem dve letenky do Sofie na rijen. V mailu mi prislo ze neni mozne online odbaveni. Mame pouze prirucni zavazadla, jak se odvavime a dostaneme letenky? To musime cekat ve fronte s temi, co si kufry odbavuji? Dekuji za odpoved.

Dobrý den, bohužel ano. Na webu aerolinky opravdu není možné se online odbavit?

Mám dotaz, na kiwi jsem našel let z Aucklandu do Rarotongy (Cookovy ostrovy) za skvělých necelých 3 tis. kč s Jetstar. Obecně je to bezkonkurenční cena, přímo na stránkách Jetstar je let cca o 1000 kč dražší.. Otázka zní- koupit přes Kiwi??? :D Dodávám, že cesta je jen s příručákem, jedná se o přímý let, a jakékoliv pojištění a garance plynoucí z evropských práv jsou v tomto případě mimo . Jde mi pouze o to, koupit letenku, vědět že jí mám a když přijdem včas na letiště, tak odletět, nic víc, nic míň

Jak to dopadlo? Podle mě se cena u Kiwi neaktualizovala a při snaze ji koupit ti právě naskočí cena vyšší.

Jak se na to koukám, tak to vypadá, že autor nikdy s Kiwi.com neletěl.

Samozřejmě, Kiwi jako jakákoliv jiná firma má svoje mouchy a nedostatky, taky se na trh dostala nedávno a má co dohánět.

Procesy se pořád mění a firma se snaží vyhovět pořadakům zákazníků jak nejlépe to jde. Samozřejmě v některých situacích řešení neexistuje, nebo je velice složité. I tak se Kiwi snaží zákazníkům poskytnou alespoň nějakou možnost.

Nelíbí se mi, že autor pošpiňuje něco so čeho ani nevidí a spoustu věcí napsaných v článku jsou sprostá lež.

Jak už bylo výše řečeno, asi Kiwi musí dělat něco dobře, když má tisíce spokojených zákazníků po celém světě.

Ta kritika není jen z ČR, jak tady někteří píší a snaží se to personifikovat na Čechy. Stačí si přečíst komentáře na TripAdviseru https://www.tripadvisor.com/Show...ravel.html

nebo kritika přímo z NZ, kde Kiwi tvrdí, že má silnou customer-base: https://www.tripadvisor.co.nz/Sh...ravel.html

V poměrně negativním duchu se nese také kritika zaměstnanců: https://www.glassdoor.com/Review...162174.htm

Nebo se podívat na jejich FB, kde jsou vypnuté reviews a kde když projdete jejich statusy, tak FB ukazuje, že tam jsou komentáře, ale když to rozkliknete, žádné se nezobraží, protože je admin schoval a jsou vidět jen pro autora. To je styl fraud-sites.

Takiež pre úplnosť je dobré si pozrieť trustpilot: https://www.trustpilot.com/revie...en&stars=1

BTW za pozitívne reviews 4 až 5 hviezdičiek zamestnanci dostávali bonusy (boli časy keď 100 CZK za 1) takže zamestnancom sa vždy nejak podarilo zakazníkov dotlačiť k poz. reviews, takže taktiež FAKE

Mohl bys mi prosím ukázat, kde a kdy Kiwi.com řeklo cokoliv o tom, že má customer-base na Novém Zélandu? Právě sis vymyslel absolutní bullshit.

Jejich hlavní trh je Asie a USA.

Díkyčau :)

Pointa byla v tom, že kritika na Kiwi.com není jen z ČR. A co se týká customer-base, tak mi to říkal kolega, který s nima jednou letěl a byl nespokojený a poté se díval na reviews na TripAdviseru. Ale jestli měl nebo neměl pravdu to nevím a ani to nějak neřeším, protože jde o zkušenosti všech zákazníků. Právě na TripAdviseru i v těch odkazech jsou také zkušenosti američanů, tady je třeba další http://www.ripoffreport.com/repo...t-1384467, takže zákazníci si stěžují ze všech zemí.

Mně ty podmínky stran "garance" při zpoždění přišly již dávno divné, takže jsem si nikdy nic u Kiwi nekoupil. Dycky se maximálně podívám co nabízejí a případně jdu přímo na web dopravce. To je větší jistota a návazné lety jedině se síťovým dopravcem.

Avatar uživatele Matej

Ahoj, právě mě situace nutí do koupi letenek přes Kiwi. Myslíte, že to za ten risk stojí? Letenky 7.11. z Limy do Mendozy. Přes Kiwi 3700 kč, jinde přes 10 tis. Koupě letenek přes dopravce SKY airline se mi nedaří najít. Dík

Přímo přes aerolinky je máš za 3.200 Kč (141 USD) https://www.skyairline.com/english

Musíš zadat jako multi-city Lima-Santiago a Santiago-Mendoza. Oba lety 7.11., teď ozkoušeno.

Ja som kiwi pouzil uz par krat a vzdy vsetko bez problemov. To ze robia za mna check in berem ako o starost menej. A lepsie vyhladavanie nema nikto.

Hledala jsem letenky do Burgasu, chtěla jsem uplatnit vouchery od Kiwi. Jsem zvyklá, všechno milionkrát ověřovat a najít si nejvýhodnější možnost. Asi měsíc jsem sledovala letenky. Přes Kiwi to u u všech dopravců počítalo zavazadlo jako extra příplatek. Nejlepší pro mě byl vyhledávač skyskanner ! Fakt super, doporučuji. Koukala jsem i na weby přímo dopravců, abzch věděla, jestli jsou zavazadla v ceně nebo ne. Nakonec jsem našla nějaké spojení, o kterém jsem veděla, že vychází nejlépe, sledovala jsem ho na skyscanner, a Kiwi mi ho vůbec nedokázalo najít, ačkoli letenky od Smartwings také prodává.

Pro mě je rozhodně vyhledávač kiwi lepší než zde na Vašich stránkách. Kupříkladu, 28.9. letím z Kolína do Nizhny Novgorod, přes kiwi jsem sehnal letenku za necelých 90€ - přestup v Moskvě. Zde na Vašich stránkách mi vyjede nabídka pouze s přestupem v Turecku, kterému bych se chtěl určitě vyhnout a ke všemu cesta bude trvat 25 hodin za nějakých 4200 kč. Za necelých 90€ vyletím ve 14:25 z Kolína a v 1:15 ráno jsem na místě. Minimálně se dá kiwi použít jako vyhledávač leteckých společností a poté to koupit u nich. Takže za mě je vyhledávač kiwi určitě lepší.

Kupte si letenku přes web nízkonákladové aerolinky, s kterou poletíte a ušetříte.

Je nutné porozumět psanému textu, kdy jasně zdůrazňujeme, že lowcost lety se rezervují vždy skrze web dopravce, ne vyhledávač ;)

Sama mam s Kiwi jednu velice spatnou zkusenost - jejich zakaznicky servis mi tvdril veci v rozporu s jejich obchodnimi podminkami, ktere jsem mela pred sebou otevrene. Sluzby, za ktere si priplacite, jsou velice tricky - napr. jsem priplatila za moznost zmenit jmeno pasazera do 48mi hodin - nakonec to neslo. 2x jsem podavala stiznost - zadna reakce.

Mam niekolko znamych, ktori pracuju alebo pracovali v Kiwi.

Myslim ze ti, na vyssich poziciach alebo developeri tam maju o seba postarane a su spokojni. Zatial co bookeri, support a podobne su pre nich nahraditelni ludia a ktorych sa starat nemusia. Ako priklad mozem uviest nevyplatene bonusy kvoli Ryanairu ale za to summer office pre developerov je v pohode. Nepracoval som tam, ale z toho co pocuvam ani by som nechcel. Za uspesnost firmy je zodpovedny kazdy jeden clanok od supportu, nie len developeri.

Tiez som jeden z tych ktory cez nich len vyhladaval lety a nasledne pozrel original stranky. Viem ze si na lety nahadzuju marzu (z coho by tak potom zili, ze?) , takze to takmer vzdy zakonite musi vujst lacnejsie priamo cez spolocnost. Ak maju nejake zlavy, tak urcite su tam vynimky, moje skusenosti su vsak take, ze lety cez Kiwi su drahsie.

Pocul som tiez o vyhrazani sa o bad reviews - vtedy je zrazu vsetko mozne. Proste clovek, ktory ma problem sa stazovat a domahat sa svojich prav na tom moze lahko prerobit.

A o slavnosti toho webu - nepracujem na Slovensku ani v Cesku ale s kymkolvek som sa bavil Kiwi (ani ako Skypicker) nepoznal. Mozno nejaki velki cestovatelia, ale vseobecne povedomie o tomto webe nie je.

A na zaver, toto vyhrazanie sa zamestnancov v komentaroch je fakt len obraz tejto spolocnosti (vid. komentar Ex Picky) - ked chcete byt naozaj svetova firma, musite sa podla toho vediet aj spravat.

S Kiwi mám osobních zkušeností několik. Každá z nich vždy proběhla naprosto v pořádku.. jednou se mi bohužel po rezervaci stalo, že letenka už byla mezitím vyprodána, ale Kiwi mně i mé přítelkyni zajistilo lístek v business class a to za cenu stejnou. Podle mě jednoduše záleží vědět co kupuji a jaký se k tomu vážou podmínky. Letím low-costem a chci místo u okna? Zavolám si, zaplatím pár $, hotovo. Spousta lidí, a všiml jsem si, že hlavně Čechů, si potřebují neustále na něco stěžovat (týkajíc se cen obzvlášť). Jediná věc, ve které souhlasím s autorem článku je ta, která se týká zavazadel. Je to vážně mess a popravdě tajně doufám, že na tom v Kiwi někdo usilovně pracuje, jinak by byli hloupí to takto nechat. Nicméně v situacích jako tato opět vždy stačilo kontaktovat jejich support (díkybohu funguje 24/7) a všechno jsem během pár minut vyřešil.

Pamatuju dokonce starý Skypicker s tím jejich srandovním ptákem. Už tehdy jsem si přes ně společně se Skyscannerem hledal ceny letů. Kiwi už je pro mě něco globálnějšího a korporátnějšího, je to z toho cítit. Nicméně příběh Olivera se mi líbí a věřím, že nejen Brnu dělá dobré jméno ve světě. Ty peníze se asi nevydělaly náhodou, někde to kouzlo určitě tkví.

S cestujlevne.com bohužel zkušenost nemám. Párkrát jsem se dostal k vám na stránku, ale cena byla vyšší, myslím, že jsem tehdy našel nejlepší na Kayaku.

Tenhle článek mi jako sponzorovaný vyskočil ve feedu na Facebooku, tudíž to pro mě jasně značí, jak špinavou hru cestujlevne.com samo hraje a že jako správný čecháčský prďola v airline businessu kolem sebe prská ze všech nejvíc. Ve spojitosti s tím jsem zahájil malý lurking a podívám se na sociální média Davida Eiselta (autora tohoto článku) a ejhle.. tento odborník tráví většinu svého Twitterového času tím, že konstantně a v pravidelných intervalech plive své podivně jedovaté komentáře na Kiwi, Invii a další, kteří jsou v tomto businessu úspěšnější, než je on sám. Jak komický! V životě si nedokážu představit, že by se třeba právě Oliver, ale i jakýkoliv soudný člověk snižoval k něčemu tak přízemnímu jako je tento 'článek' nebo jiné podobné šaškárny okolo.

Mimochodem.. četl jsem tady něco o mediální masáži a zaplacených článcích. Eh.. člověk musí něco dokázat nebo něco znamenat, aby o někom psali ve Forbes, New York Times nebo se mohl jít do live vysílání CNBC. To se Oliverovi podařilo, narozdíl od Vás.

Takže pozor - ona kyselost o které se zmiňujete.. Ta přichází pouze od Vás.

FUJ!

Na tohle prostě není co dodat! Doporučuji článek přečíst :)

Avatar uživatele tomasbalbinder

Každý z toho má provizi, jak vy tak i Kiwi nebo se pletu ? Zkoušel jsem milionkrat hledat přes vás a třeba jen pres wizzair a měli to levnějši. Takže pokud chcete opravdu ušetřit bežte rovnou k dopravci :)

Vše je to o tom, že kiwi nechce cestujlevne platit provize, zatímco pelikán nebo azair pěkně cvakaj. . Doufám, že je kiwi za ty lži zazaluje.

:-) Kiwi by platilo, kdybychom o jejich peníze stáli.

A já doufám, že mi řeknete jaké lži tu jsou uvedeny, jinak plácáte zbytečné kraviny.

Reaguji na Daviduv prispevek nize: Tvrdi ten, ktery sikovne umistil pod clankem odkaz na kiwi.com s affiliate id (zmena v cookies a provize z nakupu ctenaru) , aby dostal alespon par kacek... Chapu, asi to boli

AZair za nic na Cestujlevne necvaka. Vizte muj jiny komentar.

Avatar uživatele Tonda 2

mám podobný názor na Kiwi jako autor článku, vůbec nechápu ty jejich čísla a docela by mě zajímalo, jak to opravdu je, osobně mám nejraději na kombinace nízko-nákladových dopravců azair

V Kiwi (jeste kdyz to byl Skypicker) jsem pracovala vice nez rok jako booker, tj. clovek co provadi rezervaci letenek tam, kde to nezvladnou bookovaci boti, a resi prave alternativni lety u guarantee pripadu, plus dalsi veci, tak muzu par bodu ze clanku trochu objasnit. Celkove podle me Kiwi neni dobra firma, ale s autorem clanku v nekterych vecech nesouhlasim. Pardon, ze pisi takto anonymne, ale s firmou jsem se nerozesla v dobrem a ma obcas ponekud... nekonvencni metody nakladani se zamestnanci, kterym se neco nelibi. A predem se omlouvam za dlouhy text.

Zaprve jsem nikdy nepochopila, proc pres nas lidi nakupuji samostatne lety - ze je cena nafouknuta o provozni poplatek musi byt kazdemu jasne, i kdyz to samozrejme nikde na nasich strankach napsane neni a vyse marze je firemni tajemstvi (byt lehce odhalitelne prostym porovnanim cen u aerolinky). Na skladanych trasach to alespon ma urcity smysl kvuli Guarantee, a u nekterych aerolinek, ktere firma bookuje pres GDS system (neni jich ovsem mnoho) nabizi obcas opravdu nizsi ceny, nez aerolinka samotna.

Zadruhe, ad zavazadla - praktika o ktere autor mluvi tu byla od pocatku. Tehdy byla dana tim, ze neexistovala zadna databaze aerolinek a letu podle toho, zda jsou zavazadla v cene, ci jen jaka je povolena vaha a rozmery. Casto to vedlo k situaci, ze jsme na oddeleni resily pripady, kdy zakaznik zaplatil za zavazadlo, ktere uz bylo v cene v celem itinerari. Nas guideline v takovych pripadech byl, ze se poslal potvrzovaci mail o pridani zavazadel a penize si firma nechala. Postupem casu tyhle pripady zacaly ridnout, protoze si toho lide samozrejme vsimali. Stejny scenar byl tam, kde nam zakaznik zaplatil za zmenu letu na jine datum ci jinou trasu - pokud to slo zdarma, nebo zmena stala mene nez zakaznik zaplatil (za zmenu se mu uctovala plna cena nove letenky), nebo se puvodni let dal u aerolinky zrusit a refundovat, penize si firma nechala. Opet, postupem casu se policy zmenila a penize za uspesne zrusene lety ted firma zakaznikum vraci.

Zatreti, Ryanair. Ze zmizel z vyhledavace byl tah Olivera (majitele). S Ryanairem mela firma skoro od pocatku napjate vztahy, jak legal threats, tak napr. ze Ryan obcas blokoval platby. Ryanair lety pritom tvorily cca polovinu vsech trzeb. Ted to vypada na dohodu mezi kiwi a Ryanairem asi takovym zpusobem, ze kiwi vrati Ryanair do vyhledavani, ale behem rezervace bude zakaznik presmerovan na Ryanair a tuto cast letu bookne u nich (domnenka), a Kiwi z redirectu bude mit od aerolinky provizi. Podrobnosti zatim radovi zamestnanci neznaji a vyjednavani asi stale probihaji.

Zactvrte, guarantee. Zde se musim firmy zastat. Guarantee se opravdu snazi a snazila dodrzovat. Pokud cloveku uletel let vinou dopravce, ktery prestup negarantoval, vzdy kdyz se nam zakaznik v takovem pripade ozval, bylo prioritnim ukolem bookeru najit alternativu. U vsech letu pod (tusim) 120 EUR pak platila zasada, ze maximum za alternativu je 250EUR, takze scenar o kterem mluvi autor v naproste vetsine pripadu nenastaval. Plus, pokud clovek musel na letisti zustat pres noc, proplatilo mu Kiwi hotel do vyse tusim 50 EUR na osobu a noc. Coz, pravda, neni mnoho.

Zapate, kompenzace za zpozdene lety, stejne jako refund za lety, ktere Kiwi zrusi, jelikoz kvuli zpozdeni je zakaznik nestihl, propadaji Kiwi. Firma tak kompenzuje financni ztraty za sluzbu Guarantee. V nekterych pripadech je to pro zakaznika nevyhodne, ale u zrusenych letu za velmi vysokou castku ~ 1000 EUR a vyse je pro zakaznika vyhodnejsi vzit Guarantee od nas nez refund letenky od aerolinky + kompenzaci dle zakona.

Zaseste, neco o firme zevnitr. Jako startup byla na praci naprosto skvela - prijatelny plat, velmi flexibilni smeny, prijemny kolektiv, vstricne vedeni - s Oliverem jsme nekolikrat vecer po smene za vilou sedeli u taboraku, se vsemi si tykal, vsechny znal jmenem, i kdyz uz nas bylo asi sto. S prerodem firmy v korporat a presunem do Kampusu v Bohunicich v Brne se veci zacaly dost zhorsovat. K vysokym pozicim se lide dostavali pres protekci, celou radu benefitu vedeni zrusilo (prisli jsme o sickdays, dovolena byla jen na zakonnem minimu, smeny se fixne nastavovaly a clovek nemel moznost je ovlivnit, vcetne vikendu a nocnich). KPI se nastavovaly tak, ze byly nedosazitelne, takze cela oddeleni byla bez bonusu, "benefit" byl voucher na procentualni slevu na letenku pres kiwi ve vysi marze, kterou si kiwi k letence uctuje, ... Firma na jedne strane hyrila na vecircich (viz posledni narozeniny firmy v dubnu - vedeni pronajalo na den letiste a helikopteru a usporadalo tam party, na druhou stranu seskrtalo bonusy, premie, ya prescasy nebyly priplatky, ... Do toho se vsechny pracovni procesy zacaly na podnet vedeni silene zbytecne komplikovat. Situace se dost vyhrotila koncem lonskeho roku, kdy vedeni chtelo pres 50 zkusenych bookeru presunout na customer support, kam nikdo nechtel - pracovnici tam maji zivotnost cca 3 mesice, firma ma proto hlavni CS centra na Ukrajine, Filipinach a Fidzi - i proto je zakaznicka podpora vetsinou extremne nekvalitni. Tahle krize pak skoncila odchodem ci vyhazovem mnoha lidi, kteri se proti tomu vymezovali, at uz verejne, ci jen v soukromych konverzacich. V podstate se vyclenili radovi zamestnanci, na kterych firma setri, a management + development team, na kterych firma neskutecne hyri.

tl;dr. Ne vse co autor clanku rika je pravda, nicmene Kiwi je opravdu firma, ktere je lepe se vyhybat, jak jako zamestnanec, tak jako zakaznik.

Díky za pěkné počtení.

U garance právě píši, že snad takto firma nekoná. Každopádně obchodní podmínky hovoří jasně.

Lenko, dik moc za komentar.

Takeho zamestnance jak si ty, ktery vyklopi vsechno jenom vytahne paty z baraku, urcite oceni kazdy budouci zamestnavatel.

I know

Takeho zamestnavatela, ktory sa k tebe sprava ako k poslednemu hovnu, tiez kazdy hlada. Obzvlast, ked ta este prenasleduje po internete, ak sa s tym nahodou podelis.

Víš prd, protože jsem to nepsala já a kdybych už něco psala, klidně bych se pod to podepsala. Vilu sem nezažila takže ti to moc nesedí.

Lenka Vrbová

Ex Picky to vystihla přesně, jsem jeden z odejivších, vydržel jsem to asi rok a půl. Moje práce spočívala téměř výhradně v řešení oněch Guarantee případů a musím říct že já, i mí kolegové jsme trávili celé směny a hodiny hledáním co se dá pro zákazníka udělat. Já byl v pozici kdy jsem mohl schvalovat i dražší alternativy pokud byl důvod, což jsem dělal velmi často. Ukrajinská pobočka je ovšem skvělá, jsou s námi skoro od začátku a zákazník je od Brna nerozpozná. Fiji ovšem byla moje smrt. Prostě všechno špatně. Navíc to byl projekt (dovolená) jednoho protekčně povýšeného pána, který chtěl aby to na papíru vypadalo jako super centrum. Proto se všechny chyby (a setsakra drahé chyby!) hrnuli pod koberec. Dost nás bylo (včetně mě samotného) perzekvováno, když jsme na to upozornili (žádné bonusy půl roku, oznámení o porušení pracovní kázně, atd atd). Je to přitom strašná škoda, protože Skypicker jsem měl šíleně rád a poznal jsem v té firmě neuvěřitelně super lidi. Je až k nevíře, co pár nekompetentnich Skotů zvládne za půl roku zesrat

@I know

Nice try, ale bohuzel vedle. Takhle te David ani Erika za fizlovani nepochvali, je treba dat do toho srdicko ;)

Yep, presne tyhle gestapacke praktiky (mimo jine) jsem mela na mysli. Aspon si kazdy muze udelat obrazek.

Leni, doufam ze se mas dobre :)

A zdravim ex-dickyho. Fiji te nakonec zlomilo? Nedivim se, firma tou dobou uz stala dost za prd a makat jako fucking slave tam pak uz nikoho moc nebavilo.

Teď už se mám fajn, díky :)

O to víc s vědomím, že někomu z kiwi tak moc ležim v žaludku :D

Mám s nimi také zkušenost. Kupoval jsem u nich dva lety, jeden do Paříže a druhý do Amsterdamu. Pokaždé se mi stalo, že uváděli nižší rozměry a váhu příručního zavazadla, než má aerolinka. Asi aby mě donutili si kufr dokoupit. Dále jsem měl mít zdarma přepravu zavazadla se zdravotním vybavení, ale na letišti o tom samozřejmě nic nevěděli. Takže jsem si to samozřejmě musel dokoupit dráž na místě. Prostě mi naslibovali hory doly, jen abych si koupil letenky přes ně. Aby toho nebylo málo, nedomluvili přepravu invalidního vozíku, i když mě ujistili, že tak učinili. Takže jsem přijel na letiště a jen tak tak jsem stihl letadlo. Nikoho už nezajímalo, že jsem nemohl před nástupem do letadla na toaletu a jít se najíst. V letadle to jaksi nejde (wc pro vozíčkáře tam prostě nemají), ale to nikoho v kiwi nezajímá. Při řešení reklamace mě slušně řečeno poslali někam... Dali mi poukaz na slevu na nákup letenky na 500,- platný půl roku. Určitě jim budu dělat další kšefty. Tyhle poukazy na kterých stejně vydělají nesnášim. To tak maximálně stačí na tu jejich marži. Takže s nima už nikdy nikam.

Zkušenost jediná a to negativní. Kupovala jsem letenky Glasgow Praha. Byly přes kiwi opravdu o pár stovek levnější než u aerolinek. Kiwi do potvrzení o platbě napsalo že není třeba provádět checking dopředu a ten na letišti nebude zpoplatněn. A důvěra v kiwi nás na letišti v Glasgow nakonec stala asi 80 liber navíc .... Takže jsem ve finále nic neušetřila ;)

Mám s Kiwi zkušenost s letem Praha->Frankfurt->San Francisco a zpět ve dvou lidech. Na zpáteční cestě byly zastavené odlety na poslední segment Frankfurt->Praha (někdo se pohyboval na letišti mimo vymezený prostor pro cestující a nahánělo ho ozbrojené komando). Takže jsme využili Kiwi Guarantee a proplatili nám dvojnásobně drahou cestu do Prahy vlakem (Deutsche Bahn). Více zkušeností nemám, ale ta jediná byla pozitivní.

Načíst všechny komentáře