Rozmohl se nám tady takový nešvar. Média velmi ráda zmiňují „úspěšný“ český vyhledávač letenek Kiwi.com coby miliardový start–up. Rádoby prodejce, který díky své magii dokáže prodat letenky s dvěma nespolupracujícími aerolinkami, ušetřit desítky procent a zaštítit celou cestu svou garancí Kiwi.com Guarantee, která v případě zpoždění kryje veškeré náklady na zajištění dopravy do cílové destinace.

Vše by bylo naprosto skvělé a v pořádku, jen kdyby to byla pravda.

Pojďme se tomuto exotickému ovoci z brněnských kanceláří pod vedením Olivera Dlouhého podívat pod šlupku a ukázat na veškeré jeho nešvary, které by přinejmenším měly trápit Oliverovo svědomí a kterým by se všichni cestovatelé měli obloukem ve tvaru ortodromy vyhnout.

Kiwi.com Guarantee aneb záruka, že doletíte pouze když budeme chtít

Garance nabízena k letům dvou nespolupracujícím aerolinkám vám dle slov Kiwi zajistí v případě nestihnutí přestupu dopravu do cílové destinace na náklady prodejce. Toto měl být zlatý hřeb prodejce, kvůli kterému se vyplatí letenky přeplatit. Četli jste si však obchodní podmínky této služby?

Příklad je jednoduchý – koupíte si lety Praha–Miláno–Ibiza s easyJetem, které u Kiwi naleznete. Jelikož se jedná o low–cost aerolinky, negarantují přestupy a v případě zpoždění nenesou žádnou odpovědnost za vaše následující spoje. To má řešit služba Kiwi.com Guarantee.

Pokud váš let Praha–Miláno bude mít značné zpoždění a vy nestihnete přestup na let Miláno–Ibiza, očekáváte, že vám Kiwi najde a zaplatí další spoj na Ibizu. Bohužel ne vždy. V obchodních podmínkách totiž stojí:

Pokud nejsme schopni najít rozumné alternativní Lety nebo jiné způsoby přepravy z důvodu velkého rozdílu cen mezi potenciální alternativní přepravou a původní cenou nevyužitých Letů, můžeme se s Vámi dohodnout na našem částečném příspěvku k nákladům spojeným se vzájemně dohodnutou alternativní přepravou.

Jak si to přeložit? Pokud by byl náhradní let příliš drahý a neodpovídal tak částce, kterou jste zaplatili za původní letenky, Kiwi vám nic nezaplatí a pouze přispěje na letenku, kterou si budete muset koupit sami.

Z logiky věci taková situace nastane vždy. Nikdy jsem nezažil, že by nákup letenky na poslední chvíli na letišti byl nějak cenově výhodný. Z levné letenky, která v době vaší koupě stála pár stovek, se na letišti stává horké zboží za tisíce. Náhradní let proto nikdy nebude odpovídat částce, kterou jste zaplatili.

Příspěvek, který Kiwi nabízí jako alternativu, je dvojnásobek původní částky zmeškaného letu, což bude zároveň i limit pro rozdíl mezi starou a novou letenkou.

Pokud se společnost k řešení garancí staví tak, jak je psáno v jejich podmínkách (což by logicky měla), je služba naprosto k ničemu a znovu se jedná o sprostý marketingový akt tohoto fenomenálního prodejce.

Tristní jednání pak podtrhují ultimáta jako nutnost reagovat do 24 hodin na zprávy či informovat o každých změnách, ačkoliv by měl prodejce informovat vás, ne vy jej. No však si přečtěte podmínky sami, je tam toho dost k udivení.

Kompenzace za zpožděné lety patří Kiwi. To jako fakt?!

S koupí letenky přes Kiwi navíc přicházíte o nárok na finanční kompenzaci při zpožděném nebo zrušeném letu! Pokud využijete službu Kiwi.com Guarantee, automaticky veškeré nároky na finanční odškodnění, které se pohybují od 250 do 600 € na osobu, připadají tomuto prodejci. Málem jsem spadl ze židle, když jsem to četl...

Pokud má váš let zpoždění a neuplatní se na něj garance, máte také smůlu. Jste podmínkami vázáni ponechat 35 % vymožených peněz prodejci, což je o průměrných 10 % víc než u jakékoliv jiné agentury.

Jak je možné, že koupí letenky automaticky souhlasíte s tím, že případné nároky plynoucích z nařízení Evropského parlamentu náleží prodejci letenek. Je tohle ještě vůbec legální?

Čtěte obchodní podmínky, s kterými souhlasíte! S těmi u Kiwi souhlasit už nechcete.

Zlodějna se zavazadly

Výše uvedené jsou jen marketingové a cenové hrátky a nemají přímý vliv na čest firmy. Co mne osobně dlouhodobě zaráží je fakt, že Kiwi vědomě okrádá cestující na zavazadlových poplatcích.

O čem je řeč? Drtivá většina leteckých společností na dálkových linkách má v ceně letenky i zapsané zavazadlo zdarma. Pokud letenky však kupujete přes Kiwi, o zavazadlech zdarma se nic nedozvíte a naopak po vás bude požadováno je zaplatit!

Nejjednodušeji si to ukážeme znovu na příkladu. Na přímé lince z Londýna do Kuala Lumpur najdete u Kiwi jako jednu z nejlevnějších letenek let s British Airways za 23.289 Kč. Pominu fakt, že nejlevnější letenky stojí 14,5 tisíce a že stejný let přes nás zakoupíte za 21.425 Kč.

Všimněte si té poznámky u ceny – jen 1x příruční zavazadlo zdarma. Pak si také všimněte možnosti dokoupení zavazadla o váze 20 kg za 1.574 Kč.

Neoprávněný poplatek za zavazadla u Kiwi.com

Má toto vůbec projekt miliardové velikosti zapotřebí? V ceně je samozřejmě dávno zahrnuté zavazadlo do 23 kg zdarma.

Otázkou také je, proč Kiwi schválně zobrazuje příruční v rozměru 40 x 30 x 15 cm. Přitom u British Airways je toto druhé příruční zdarma a první má rozměry 56 x 45 x 25 cm. Možná chyba, možná úmysl pro podporu prodeje zapsaného zavazadla.

Celý tento problém přetrvává pár měsíců a společnost jsem na problém dávno upozorňoval. Zřejmě neoprávněné příjmy plynoucí z těchto poplatků jsou pro firmu natolik zásadní, že morálně a finančně bude okrádat cestovatele i nadále.

Nejlevnější letenky? Ani náhodou!

Asi největší kontroverzí celého projektu jsou ceny letenek. Projekt, jehož chlouba staví na nejnižších cenách letenek, nemluví pravdu. Kiwi není, nikdy nebylo a nikdy nebude nejlevnější, alespoň do té doby, kdy srovnáváme srovnatelné.

Pár příkladů. Porovnejme si jakoukoliv letenku, třeba z Prahy do New Yorku a zpět. Zatímco přes náš vyhledávač letenek (i jakéhokoliv jiného prodejce) naleznete letenky v termínu 3.–11. listopadu za 10.158 Kč včetně zapsaného zavazadla, Kiwi vám při stejném zadání nabídne lety za 11.592 Kč, pouze s příručním zavazadlem.

Letenky přes Kiwi.com. Nachází pouze nízkonákladové společnosti, netuším proč:

Letenky přes Kiwi.com

Letenky přes Cestujlevne.com, kde probíhá srovnání přes globální distribuční systém Galileo:

Letenky přes Cestujlevne.com

Stejná data, jiné lety do Bangkoku: u nás za 12.866 Kč, u Kiwi za 18.280 Kč. Takto srovnejte libovolnou letenku s klasickým dopravcem, nikdy neušetříte.

Kiwi však není standardní vyhledávač a soustředí se spíše na nízkonákladové dopravce. Opusťme proto na chvíli prostor klasických dopravců na dálkových linkách a pojďme se podívat tam, kde by Kiwi měl značně přehrát svou konkurenci – na trh nízkonákladových aerolinií.

Vsuvka redakce: během psaní článku jsem narazil na přetrvávající problém v podobě absence letů společnosti Ryanair. Nebudeme si proto ukazovat cenový rozdíl na zbývajících letech největších společností Wizz Air a easyJet, kde cenu ovlivňuje členství nebo poplatek za platbu (to však nevylučuje, že je Kiwi i tak stále dražší), ale ukážeme si cenový rozdíl u aerolinií Transavia z Prahy do Paříže. O problému s Ryanair čtěte níže.

Na letu z Prahy do Paříže nám jako nejlevnější variantu nabízí Kiwi let 12.9. s aerolinkou Transavia za 892 Kč. Jelikož se jedná o low–cost, není tak důvod kupovat letenky jinde, než přímo na webu dopravce. Zde najdete letenku za 29 €, tedy 776 Kč s kurzem České spořitelny (26.763 Kč za euro). Cenový rozdíl pro zákazníka je 116 Kč, což činí přirážku 15 %. U dražších letenek nebo prozákaznických bank jsou cenové rozdíl značně markantnější!

Nemá smysl tu dále pokračovat, výsledek vždy bude stejný. U kiwi.com nekoupíte levné letenky proto, že samo letenky neprodává, ale přeprodává. Ke konečné ceně si přidává přirážku, z které logicky žije a nemůžeme mu to mít za zlé.

Na Kiwi naopak nalezneme právě výše zmíněné varianty letů, které nikde jinde neexistují, ale ani to není úplná pravda. Nicméně spokojme se s výsledkem, že Kiwi je předraženým prodejcem letenek běžných aerolinií a asi nejlepším přeprodejcem letenek aerolinií, které nechtějí své letenky prodávat jinde, než na svých webových stránkách.

Situace je o to komičtější, když v médiích neustále čteme, jak chce být Kiwi na 80 % tras nejlevnějším prodejcem.

Aktualizace: bohužel ne všichni pochopili smysl této kapitoly, proto bych rád zdůraznil – není smyslem porovnávat Kiwi s Cestujlevne.com, ale poukázat na marketingové rozpory s tvrzením, že Kiwi vyhledává nejlevnější lety. K dementování všech komentářů připojuji výstup z porovnávače prodejců, na který nás upozornil čtenář přes Twitter.

Nejdražší letenky přes Kiwi.com

Tvrdý střet s irským Ryanairem?

Pár týdnů zpět jsem zaznamenal, že u Kiwi chybí letenky společnosti Ryanair, největší aerolinky Evropy v počtu přepravených cestujících, a při psaní tohoto článku je problém stále aktuální. Vzhledem k tomu, že nejsou dostupná žádná veřejná vyjádření, můžeme nad situací jen spekulovat.

Logickou úvahou však můžeme dojít k tomu, že Kiwi se samo nechce připravit o významné zisky na evropském trhu a proto musel přijít krok od Ryanairu. Ten zřejmě pohrozil brněnské firmě a ta přestala metodou screen scrapingu krást data a přeprodávat letenky této aerolinky.

Na můj dotaz co se děje, se mi bohužel nedostalo konkrétní odpovědi. Celá tato situace jen poukazuje na pofidérnost magie prodejce.

Vzhledem k velikosti trhu by mě zajímal propad tržeb, který se bude pohybovat v řádech desítek procent a nebudu daleko od pravdy, kdy díky velikosti Ryanairu může Kiwi přijít i o více jak 50 % na příjmech plynoucích z evropských letů.

Doplnění: k tématu dnes vznikl nový článek na webu zdopravy.cz.

Aktualizace (9/2017): Ryanair se znovu prodává, ačkoliv při ceně 259 Kč na webu Ryanairu jsou letenky na Kiwi za 393 Kč.

Závěr

Je legálně v pořádku i morálně správné, že letenky přes Kiwi.com zakoupíte dráže, než kdekoliv jinde. Nabízí totiž službu, kdy objevíte nové dostupné trasy, které jinde neexistují a za takovou službu se samozřejmě platí... Nebo snad ne? Co zkusit podobné projekty, třeba Azair.cz – je zdarma.

Je legálně správné mít obchodní podmínky, morálně špatné je mít je jaké jsou, tzn. nic z toho co marketingově slibujeme nedat a obrat vás o kompenzace plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004. Tady mohu jen dodat, že neznalost neomlouvá a zákazník Kiwi si za to může sám. I když bych asi rád znal názor nějakého právníka na tuto záležitost.

Dle mě není legální a není ani morálně správné okrádat lidi na poplatcích za zavazadla, která jsou již dávno v ceně.

Jedinou koupí letenky můžete přijít o desítky tisíc korun! Koupíte dražší letenku, zaplatíte za zavazadlo, které je zdarma a přijdete o kompenzaci až 600 €. Stojí to za to?

Máte zkušenosti s Kiwi? Kupujete přes ně letenky nebo používáte nástroj chytře jen k inspiraci? A pokud kupujete, budete kupovat i nadále? Napište do komentáře a šiřte článek dál.

Ano, také jsem naletel s kiwi.. Chtěl jsem jízdenku pro dva vlakem Praha - Vídeň, rezervoval ji v domnění, že následně po odeslání peněz mi pošlou jízdenky.. Rezervace trvala týden, jízdenky nikde... Tedy pod tlakem předchozích zkušenosti, kdy mi rezervaci po nějaké době zamítli, z důvodu že dopravce nákup neumoznil, a nabídkou jiné, trojnásobné ceny jízdenky, což jsem odmítl. Tedy po týdnu čekání jsem dal storno zrušení rezervace... Z kiwi mi přišel mail, že mi vrací 10euro.. Jízdenky stály 944 czk.. Do odjezdu mám dva týdny, daroval jsem nedobrovolně kiwi 700 czk a jízdenky nemám, jen zrušenou rezervaci jejich nákupu.. Velmi dobrý byznys... Gratuluji těmto "chytrakum"

Lukáš Horák

Jediný rozumný důvod, proč jste kupoval jízdenku na vlak u Kiwi? Přiznám se, že tohle by mě ani ve snu nenapadlo.

A ještě po předchozí špatné zkušenosti s nákupem jízdenky u nich.

Když se něco takového stane u jakéhokoli prodejce, je třeba je kontaktovat a reklamovat, že nic nepřišlo (nejdřív ale zkontrolovat spam).

Honza Čermák

Pokud to bylo placeno kartou, můžeš zkusit chargeback. Ale určitě to mají někde v podmínkách, které jistě Milan četl, souhlasil s nimi a budou s tím u banky argumentovat.

Tady je dobrý rozhovor s 1. investorem do Kiwi:

Rozebírají tam hlavně začátky a růst firmy, ale na zdejší výtky vůči Kiwi se neptali. Nejzajímavější z pohledu tohoto webu jsou následující odpovědi:

Když někam letíte, kupujete letenky na Kiwi.com?

Většinou jsou to přímé lety, takže si spoj najdu na Kiwi.com a koupím si to napřímo. Tam mi Kiwi.com nepomůže.

Na jaké lety je tedy Kiwi.com nejlepší?

Jsou dva typy letů, které lze považovat za silnou doménu. Zaprvé kombinace tradiční aerolinky s low costem. Tam propojujeme nepropojitelné. Zadruhé to je řešení cestování na dlouhé vzdálenosti, třeba když z Prahy potřebujete letět do Denveru. Umíme najít přískok do Osla nebo Madridu, kudy se normálně nelítá, a tam je najednou transoceánský let o 300 dolarů levnější.

Ptám se proto, že od známých často slýchávám výtku: V čem je to Kiwi.com tak úžasné, když kdykoli tam něco hledám, jsou dražší než ostatní?

Nepochopili to. Češi všechno hledají jen přes cenu. Na Západě si cení toho, že to mají na jeden klik, s garancí přestupu a s jedním partnerem. A klidně to může být dražší. Přiznávám, že tím, že v Česku nemáme žádný hub lowcostové aerolinky, se u nás na Kiwi. com hůře hledá levnější varianta.

Máme téměř 40 miliard obrat a z toho je 99 procent export. Jasně, přidaná hodnota je jen na malé marži.

No tak algoritmy nemají špatný, zejména pokud člověk hledá něco odlehlejšího, ale lepší je s nimi nemít nic společného a koupit napřímo s dostatečnou rezervou. Protože když nenastanou komplikace tak to přeplatíš a když nastanou tak se s nimi dohaduješ.

Tak pro místní zlojedy. Už sem zpět nepůjdu, tak si komentujte dle potřeby.

Cesta Praha - Oakland - Praha s různými přestupy přes kiwi. Měli to tam nejlevnější. Cestou zpátky měl transatlantický let zpoždění hodinu, takže uletěl navazující a zůstali jsme ve Stockholmu.

Po několika telefonátech a 4h jsme dostali ubytování v Best Western, nové letenky na zítra s ČSA přímo do Prahy a 10€ na osobu stravné.

Takže asi záleží na tom, zda letíte za 22€ nebo více.

Ano, kdyby neměli SLA na řešení 4h,tak jsme letěli dneska, ale lepší než tu zůstat a platit novou letenku.

Že by se smlouvy měly dodržovat pouze od určité ceny letenky?? Dobře, že už jste odešel. 🤣🤣

Avatar uživatele Vojtěch
Vojtěch

Kiwi = zklamání. Kompetence slečen na lince řešit problém = 0. Obdržení lživých informací, ať už pramenící z touhy uklidnit klienta nebo neochoty a lenosti zjistit pravdivé, je naprosto nepřípustné. Doba čekání nesmyslná. Po skončení mé trpělivosti, jsem kontaktoval leteckou společnost na přímo a vše bylo vyřešeno k mé spokojenosti za 2 minuty. Kiwi = odpad.

Pridavam sa k ostatnym a tiez kiwi NEODPORUCAM, problemy od checkinu cez dorucenie leteniek a ani si nechcem predstavit nic vaznejsie, ked aj so zakladnymi vecami maju problemy.

Checkin iba 48 hodin dopredu, ked napr. ryanair ponuka aj 2-3 hodiny pred odletom. Ked ho premeskate, nezmozete nic, mna to stalo 110 eur.

Vyssie ceny ako priamo u aerolinky, ak si poviete ze maju lepsi nakupny proces, to mozno ano, ALE! skomplikuju vam to neskor vecami ako checkin, absencia elektronickych leteniek (hladaj tlaciaren niekde na dovolenke pred odletom) a podobne perlicky... fakt uz nikdy viac

Ahoj jak to tady čtu tak máme stejný problém.Kiwi v prosinci zakoupený letenky Mallorca a zpět.Odlet dnes 15:40. Ráno meil že byl zrušen let, řešení žádné česká podpora není je svátek.Koupili jsme letenky přes internet .V noci budeme v Praze.Jen asi neproplatí plnou cenu letenky.Zaplatili vám ji??

Honza Čermák

Ahoj, komunikuj s Kiwi, třeba ti najdou alternativu. Absence české podpory neznamená, že anglická nefunguje.

Omyl, v angličtině nic nevykomunikuješ, ale ona zřejmě nefunguje ani česká podpora. Po zaplacení letenek požadována autorizace platby majitelem karty. Vše provedeno, "anglicky" hovořící "podpora" potvrdila, že vše v pořádku, letenky měly přijít do 12 hod. Druhý den přišla sms, že vrací platbu, že rezervace (rozuměj nákup) nebyla autorizována. Stav - nemám letenky, nemám peníze. Snad přijdou. Kiwi NIKDY více!!!

Bacha na kiwi.com. Mají praktiky šmejdů.

Dvakrát jsem přes ně letos objednával letenky/jízdenky.

Poprvé cesta do Indie (Moskva, New Delhi, Kanpur) - vůbec je nezajímá návaznost letů, že kvůli zpoždění si musíte koupit letenku New Delhi-Kanpur novou atd... Poučen zkušeností jsem si při odbavení New-Delhi / Praha zařídil přeložení spojení Moskva-Praha rovnou, protože by se situace opět opakovala. Telefon na zákaznickou linku mimo úřední hodiny (z důvodů posunu času) nefunkční (k dokreslení celé situace: z plánované cesty 16 hodin jsem cestoval 24 hodin tam a 20 hodin zpět). Záruka Kiwi je k velkému prdu, výsledek reklamace po návratu do Čech 0.

Podruhé letos cesta Praha-Mnichov, zrušení z důvodů organizátora. Jízdenky CD si mohu zrusit sám u CD, k tomu je potřeba znát jen email objednatele a vrátí Vám částku celou. Kiwi.com vám jej nesdělí, reklamace pouze přes ně, výsledek bude vratka kolem 20 Kč, ne-li 0.

Kyselá příchuť ovoce... Koupě jízdenek jakžtakž, vše ostatní stojí za hovno (pokud chceš změnu nebo nedej bože storno, to si nechají téměř vše). Poprvé jsem byl rozladěn, podruhé já vůl je znovu využil. Příště nikdy více. Je to hnus. Opět všechno si budu organizovat sám, jak jsem byl ostatně vždy zvyklí. Bláhově jsem si chtěl ušetřit čas. Projekt Kiwi je vychytralí operátor s velice drobnými obchodními podmínkami co se velikosti písma týká. Zákazník je až na posledním místě. Peníze, to je oč tu běží.

Avatar uživatele padrino11

Myslíš asi zvyklý a většina lidí se spálí jen jednou...

Taky jsem se spálil - Opravdu a hlavně pokud cestujete s rodinou dejte pozor na KIWI.COM:

11.1. 2019 jsem objednal a zaplatil za letenky

20-22.2.2019 jsem odsouhlasil změnu letu a doplatil příplatek

10.5. jsem zjistil, že ZAPLACENÉ LETENKY nazpět NEJSOU ZAJIŠTĚNY a moje rodina není na seznamu cestujících letů, které Kiwi.com aplikace ukazovala jako zajištěné. Za cca 25 hodin komunikace s Kiwi helpline, nebylo Kiwi.com schopné vyřešit tuto situaci, kterou jsem nakonec vyřešil nákupem dalších letenek během 20 minut!

Můj požadavek v rámci reklamace byl splněn pouze z cca 33%.

Tak jsem se přidal k zástupu těch hloupých, co uvěřili Garanci Kiwi. Posunuli nám let z Prahy do Bari o více než 24 hodin, my díky tomu museli zrušit dovolenou a při uplatnění garance a požadavku na vrácení peněz jsme po 30ti dnech dostali zpět polovinu !!! Vysvětlení z Kiwi - zpáteční let přece posunutý nebyl a tuto letenku údajně můžeme využít. A pokud chceme tak si můžeme koupit novou letenku do Bari a doplatit "pouze" cca 10 000Kč (původně stály 2 zpáteční letenky cca 5500Kč). Chybami se člověk učí ... s Kiwi už rozhodně nikdy a nikam !!!

Dobrý den, jelikož jsem asi uuuuplne blba -koupila jsem letenky pres Kiwi (bylo mi doporuceno) vzdy jsme letali jen s cestovkou a nic neresili. Ted jsme hledali let do Aten a behem zmen v cenach Kiwi jsem zaroven porovnavala i cenu u Ryanu a byly naprosto stejne...asi proto jsem pri poklesu koupila u Kiwi....Ale chci se zeptat na prave zminene zavazadlo. Nic jsme nepriplaceli a chteli jen zavazadlo v cene...Az ted jsem se dala premerovat prirucni tasky a kazda ma kabelka je vetsi nez rozmer uvedeny na nasi letence...40x25x20...:-)... Plati tedy to co jsem zde pochopila, ze je to kravina a uznaji nam 50x30x20???? Dekuji za info...a neukamentujte me....:-))

Dobrý den,

vždycky platí podmínky dopravce, tedy 40x25x20 cm do 5 kg.

Marek Sourak

Pro priste: nekupovat na Kiwi, ale primo na strankach Ryana, pak jsem zvedavej, jak vam dopadne online check-in, je nemalo spatnych story o tom tady

Paneboze...:-(...sokujte me co se muze stat...?? Chteji po me cisla obcanek...ze bez toho pak muzu mit problem a platit...??

Marek Sourak

Ty cisla obcanek se snad uvadeji u Ryana vzdycky. No je dost pripadu lidi, co nedostali od kiwi boarding passy, a protoze umyslne nesdeluji email, z ktereho ty letenky bookuji, tak si to udelat sama nemuzete.

...:-(...a poradite jak se tomu vyhnout, neboli co udelat??...Tak to budu mit spatne spani az do odletu...Abych se do tech Aten nakonec dostala...a doletela zpet....:-)...No me z toho picne...

Marek Sourak

Projedte si diskuzi tady, uz se to tady nekdy resilo, nebojte s nejvetsi pravdepodobnosti to dopadne dobre, ale stat se to muze...

Jojo, my jsme měli na letence minulý týden od Kiwi velikost zavazadla 45 x 20 x 35 + 7 kg. Kabelu jsme měli min o 5 cm delší (=50 cm) a o pár kilo těžší a prošlo mě to všude (Evropa , USA, Honduras) a nikde mi to neměřili. Je fakt, že u vchodu do gate přivezli občas takový vozík, kde byly přihrádky na rozměr zavazadel - stačí to tam šoupnout a hned se vidí, kdo neprojde, ten si doplatí. Kabelu bych tam možná narval, horší by to bylo asi pevným zavazadlem. Z mé zkušenosti je podezřelý ten, kdo očividně přečuhuje (viděl jsem, že tam občas někoho šoupli, ale fakt minimálně (2x) a s očividně velkým zavazadlem). Taky jsem měl bobky a doma to vážil a měřil, ale zbytečně … já bych asi nepanikařil ...

Jen malý komentář k předcházejícímu - Spočítal jsem, že jsem během 12ti dnů vystřídal 10 různých letišť , takže pokud to nepřečuhuje moc - buďte v klidu ...

Petr76

Akorát, že dotyčná se ptá na Ryanair...

Dekuji za info, kdyz si vzpomenu co vsechno clovek na sobe a pri sobe taha normalne na dovcu a domu...neverila bych ze tu budu behat s metrem...:-)..Priste budu chytrejsi...a koupim letenky primo u dopravce...Chybama se clovek uci...:-(...vse si ted budu muset prostudovat...p.s. celou noc se mi zdalo o koupi nove tasky....:-))

Tak abych nevypadala jako totalni blb...:-)...nakonec jsem si prostudovala podminky Ryanair a velikost zavazadla na mensi zmenili primo oni od 11/18...pry staci kdyz se vleze pod sedadlo...tzn...kabelka,obal na notebook, batoh...(i kdyz nic z toho tuhle velikost nesplnuje)

Čerstvá zkušenost - jen fakta bez emocí: cesta na Roatán (Honduras) přes New York , se zastávkou 2 noci v New Yorku 1.2.2019

1/ V podstatě jen Kiwi vyhledalo cestu za smysluplné peníze, byť s Low-cost lety (24.000 Kč). Ostatní vyhledávače vyhledávají v podstatě jen samotně let, přes hodiny strávené vyhledáváním všichni ostatní za cca 35.000 včetně osobních návštěv u profesionálních cestovek, které si s tím neuměly vůbec poradit nebo nabídly nelogické kombinace. Závěr - opravdu velice dobře naprogramované vyhledávání.

2/ Let New York - Ford Lauderdale zrušen, tím pádem i 2 návazné lety. Od 20:00 do rána hotline v Kiwi jen v angličtině, s ničím nepomohli, nic nezajistili, máme si to vyřídit s aerolinkami. Aerolinky nabízí v podstatě jen jednu smysluplnou variantu - navrácení peněz.

3/ Zajišťuji si sám náhradní let přes Houston místo Floridy. Za 15 hodin od zrušení přišly mailem alternativy za zrušené lety, bohužel nabídka alternativ je naprosto stejná, totožná jak původní zrušené lety. Cesta zpět O.K.

17.2. Píši žádost o náhradu peněz za koupené letenky NYC-Houston, Houston-Roatan. - tož uvidíme.

Petr76

V jakém předstihu jste letenky kupoval?

• (upraveno 2019-02-17T20:12:16+01:00)

A co vyhledal skyscanner? I kdyby to našlo jen kiwi, pořád se dají koupit letenky přímo na webu aerolinek. To by sice nevyřešilo tu situaci (jen ušetřilo zbytečné volání na kiwi a letenky by byly levnější), ale s takovýmto rizikem se u navazujících letů na různé letenky musí počítat.

1/ Letenky jsem kupoval v půlce listopadu 2018na 1.2.2019

2/ Souhlas s rizikem, příliš mnoho přestupů. Ano, zkoušel jsem všechno možné i Skyscanner, ale cena byla 40.000 Kč místo 24.000. Celý vtip byl podle mne, že všichni vyhledávali jen lety USA - Roatan, Kiwi jako jediné vyhledalo přes San Pedro (Honduras, pevnina) a odsud takovým malým letadýlkem na ostrov (kupodivu vše fungovalo -> cesta zpět)

Každopádně až na poslední let jsem měl všude Kiwi - guarantee, která zafungovala - viz bod 3.

3/ Po jednání s Kiwi - uhradí mnou koupenou letenku NYC - Roatan přes Houston v hodnotě 18.000 Kč místo jim vrácených letů za 6.500 Kč, takže za mně vše v pořádku.

4/ Co se týká zavazadel, díval jsem se a Kiwi mě spočítalo nejmenší zavazadlo v rámci všech letů a to mě uvádělo na letence, což je taky OK.

Dobrý den, mám na Vás jednu velkou otázku a za každou odpověď budu rád.

Jak je tedy možné, že to kiwi s takto mizernýma službama(jak zde každý píše), tak obrovsky roste. Roste jim obrat, zisk, počet zaměstnanců, zakládají nové pobočky po celém světě, skoro každý týden se dočtu, že uzavřeli s někým významným spolupráci (zrovna dnes jsem četl na e15, že udělali spolupráci s petrohradským letištěm ) atd.?????

Prosím odpovězte mi..... jak je to tedy možné??? Myslím si, že většina lidí to vlastně ani neví.....kde se bere jejich úspěch?

PS: budu rád když se mi k tomu vyjádří i sám pan Eiselt

Doufám, že to nebudute brát jako provokaci, jen mi to vrtá hlavou..Děkuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, tak na tom není nic záhadného. Stačilo zvládnout prvotní marketing, mít relativně jednoduchý proces rezervace a je hotovo. Většina lidí se v letenkách nevyzná a nemá ani páru o tom, že 90% letenek na Kiwi je buď předražených nebo zahrnují nerealizovatelné přestupy (například kvůli vízům - což se bohužel děje relativně často). O ostatním nemluvím (viz výše). Lidi to prostě nevědí.

Stačí si ale najít libovolných - dejme tomu - 20 kombinací různých měst libovolně po světě, srovnat Kiwi s ostatními vyhledávači nebo s weby aerolinek a uvidíte, jak vyhledávač Kiwi (ne)funguje. Jenže lidi, kteří o letenkách a cenách nemají ani ponětí, tohle samozřejmě dělat nebudou.

Vladimir I. Uljanov

Josefe, ukaž mi nějakou zpáteční letenku, kde má Kiwi lepší cenu než jiní prodejci.

Za každý tip budu ráda. Pokud tedy vůbec něco najdeš.

Kryštof Hájek - velmi děkuji za Vaši odpověď. S tím co říkáte lze souhlasit až na jednu věc.....a tím je marketing. Kiwi prakticky v zahraničí nikdo nezná, nemá žádný brand a globální marketing rozhodně nedělá. Jsou známí hlavně v ČR a na Slovensku

90% zákazníků jim přivádí metas typu skyscanner atd. takže o kvalitním marketingu se nedá hovořit......

Rudá Marta - podobné tipy odpovědí na moji otázku jsem očekával...A laskavě neodpovídejte na otázku otázkou

Kryštof Hájek

Opak je pravdou, Kiwi má v rámci ČR naprosto marginální prodeje. Silnou pozici má v Jižní Americe, Rusku, Indii - odtamtud plyne nejvíce tržeb, v ČR/Slovensku to jsou malé jednotky procent, možná ani to ne.

Však, ano to vím. ČR jim dělá sotva půl procenta. Ale jde o to, že se zobrazují na prvních pozicích v tamních metas.vyhledávačích. Proto mají takový traffic a 10 tisíc objednávek denně. Samozřejmě mě napadá taková věc, že je to z dlouhodobého hlediska neudržitelné pro působení a chod celé firmy....

Proky

Ad Kiwi a marketing - pravda, nemají příliš billboardů nebo reklam v TV. Ale mluví se o nich. Píšou se o nich oslavné PR články protože to je úspěšný startup, takže stejně tak, jako sis přečetl článek v E15, tak stejně tak si ty články v různých mainstreamových médiích přečetla spousta dalších lidí, plus Oliver byl tuším v DVTV a kdo ví v jakých ještě dalších TV pořadech, takže slyšet o nich jde. A jak už psal Kryštof, spousta lidí vůbec netuší, že jsou dražší nebo prodávají zavazadla k letům, která už je mají v ceně a podobně. Vidím to i u svých kamarádů, kteří občas lítají, že mnohdy rezervují přes Kiwi.

Tento týden tady bylo téma, že nějaká slečna/paní rezervovala letenky s Ryanem přes Kiwi (a následně samozřejmě řešila nějaké problémy). Měl jsem nutkání jen tak mimo soutěž napsat, proč vlastně dělala rezervaci přes Kiwi, ale nějak jsem se k tomu nedostal. Takže tak. A to jsme přitom jen to půlprocento.

Vladimir I. Uljanov

Je jen jeden důvod používat pofidérní šmejdské prodejce a to je finanční úspora u některých druhů letenek. To platí třeba u Gotogate, Tripair a další. U Kiwi je to ale naopak. Je to pofidérní šmejdský prodejce s příplatkem, protože letenky co nabízí si může každý koupit sám přímo u aerolinky levněji. Racionální důvod proč kupovat u Kiwi tak žádný není.

Racionální důvod pro zkušenější není, ale nezkušení dříve viděli na skyscanneru kombinace lowcost letenek, které nikdo jiný nenabízel a byly levnější než nabídky běžných leteckých společností (když neberu v úvahu zavazadla, jídlo atd.). Třeba před rokem můj nezkušený synovec takto vyhledal přes kiwi kombinaci asi 3 lowcostů do LA a přitom potřebovali odbavená zavazadla. Moc to nesleduju, ale myslím, že dnes už tyto kombinace v Evropě nabízí i jiní a kiwi je na skyscanneru dražší než ostatní. Možná, že na jiných kontinentech má v některých zemích zatím kiwi v tomto náskok, a proto tam má vysoké tržby.

Ok, chapu, ze jsou jedinci, kteri si sami nedokazi koupit letenku a musi pouzit prostrednika. Ale proc se proboha nepodivaji aspon na recenze? Kdyz uz jim teda vyhovuje vyssi cena. A kdyz jsme u toho, tim ze Kiwi dela svymi praktikami Cesku poradnou ostudu, nemohli by si alespon to sidlo udelat nekde jinde?

Marek Sourak

To je to, oni si na trustpilot treba pisou fake recenze a tak, nezkuseneho cloveka v letenkach to samozrejme zlaka...

Největší výhoda kiwi je automatický billing u návazných letů. Kiwi je schopné propojit a vytvořit takové algoritmy, které se zatím nedaří jiným firmám. Proto u něho nakupují lidé ze západní Evropy nebo USA. Zákazníci z těchto trhů si kupují čas, takže si klidně připlatí aby nemuseli jít a dělat to přímo na stránkách aerolinek.

A je pravda, že většinou lidí ze Střední Evropy si letenky u kiwi hledají spoje a pak si je rezervují přímo u aerolinek....

Nicméně ruku na srdce ani se nedivím, že se o kiwi hodně mluví v českých mediích(samozřejmě něco je PR, ale... oni jsou jednooký mezi slepými, prakticky v ČR nemáte podobně úspěšný startup o kterém by se mluvilo. Jasně je zde prusaresearch , ale ten širokou masu lidí nebude zajímat. Pak zde máte socialbakers,shopsys,spaceknow ale to jsou opět pro lidí nudné byznysy, kdežto letenky si kupuje víceměné každý.

Ovšem co si budeme povídat letos se kiwi rozhodně prodá zahraničnímu investorovi v rozmezí 10-12miliard a uvidíme co se stane dále......

Marek Sourak

Josefe, ty ses poved teda :D

:-) Já nejsem Josef, já jsem Mára Prchal nebo Olí osobně.

• (upraveno 2019-02-04T13:58:03+01:00)

Jako Josef, že není Josef? Tož kdo je vlastně Josef? :)

Je to PR chal...

Sám pan Eiselt se vyjádřil dostatečně v článku.

Úspěch Kiwi tkví v napojení na metasearche, které dodávají spoustu zákazníků, kteří ani netuší kde a co kupují. Kiwi na nich dělá marži tím, že je ojebe o návazné služby. Potvrdí to každý zaměstnanec :)

Až tahle studna vyschne, po Kiwi se slehne zem. Jediný důvod proč tak nutně sháněli kupce byl ten, že jejich „magie“ byla odhalena a kombinace aerolinek dělají i jiní prodejci.

Kiwi není úspěšná firma, protože nehraje ke klientovi fér. Tečka. A ať si to interně obhajuje každý jak chce, pravda je jen jediná.

Pres Kiwi jsem kupoval letenky nekolikrat, vzdy byly levnejsi nez u dopravce, jinak bych je prece nekupoval... V potvrzeni mi vzdy prisly udaje, ktere jsem mohl pouzit k vyhledani moji rezervace primo u dopravce a dal vse resit uz tam.

Spoustu komentaru tady vubec nechapu...a u vetsiny tech problemu vidim spis nesmyslne jednani na strane kupujiciho. Booknout letenky na druhem konci sveta a davat si na prestup 3 hod je uplna hloupost, nebo kupovat letenky do jineho svetadilu bez garantovaneho prestupu primo od dopravce, kvuli par set korunam,je jeste vetsi hloupost, stejne jako kdyz teto problematice nerozumim a nezjistim si zadne info a na letisti koukam jak vejr, ze jsem myslel, ze je odbaveny kufr v cene.

Je to zakoreneno v ceske povaze, hledat problem vzdy nekde jinde nez u sebe a porad opakovat, ja nevedel, nevsiml, ja za to nemuzu...

Pokud maji kiwi problem s reakci, call centrem, podporou apod nevim, zatim jsem to nepotreboval a asi bych taky nadaval. Ale zkuste si treba napsat na podporu Amer. Air. a uvidite:) Jinak je docela zabava cist si ty nenavistne komentare na prispevky, ktere vas schvalne hecuji.

Vladimir I. Uljanov

Ještě pár PR emailů a zblbnu z toho tak, že si tam začnu ty letenky i kupovat také a ještě se mi to bude líbit.

:D asi tak nějak....

Marek Sourak

😂 Masaz nabira na obratkach.

Tři příspěvky adorující kiwi během 24 hodin, to je FAKT náhoda.

Leoš Literák

Anebo ta diskuse mohla vyprovokovat mlčící většinu k reakci.

Ivan

Vždycky levnější než u dopravce! Nikdy by mě nenapadlo, že se tady hned po ránu tak pobavím.

Vždy to je od nich dražší, někdy dokonce to bývá nejdražší nabídka co mi třeba skyscenner vyhodí.

Klobouk dolů, že jim tak jdou kšefty, záhadou je proč, nebo spíš jak ještě dlouho.

Ještě dotaz. Řeším teď nákup tří letenek.

Druhá nejlepší nabídka jsou Turci, což je díky servisu bezvadné. Nabídka u GotoGate je pro tři o cca 3 600 levnější než u samotných Turků. Pokud vyberu fixní termín (Turci mi ho v nejnižší třídě taky nezmění) co může být u GotoGate za problém?

Zapsaná zavazadla by měla být stejná.. Rezervace u Turků půjde normálně spravovat..?

Chápu, že to nejlevnější nemusí být nelepší nabídka, ale v čem třeba konkrétně v tomto případě může být u GotoGate, nebo Mytrip problém..? Díky

GotoGate 11 724 Kč celkem 35 171 Kč

Mytrip 12 143 Kč celkem 36 429 Kč

Tripair 12 575 Kč celkem 37 723 Kč

Turkish Air. Letecká s. 13 060 Kč celkem 39 180 Kč

Kiwi.com 14 785 Kč celkem 44 353 Kč

Honza Čermák

Obecně problém s prodejci typu GoToGate apod. být nemusí, letenku vystaví a pokud nebude žádná změna, nebudeš s nima nic řešit tak máš letenku za dobrou cenu. Ale pak jsou tu situace, které nejsou vždy ideální, např. změna itineráře se kterým nesouhlasíš, storna apod... - najdeš tu na fóru sáhodlou diskuzi.

Přes MyTrip jsme byli v Dominikáně a v Dubaji, byly tam i změny v itinerářích, se kterými jsme ale neměli problém, takže vše proběhlo v pohodě. Zaslali změnu, já jsem potvrdil... Neplatil jsem si žádná pojištění ani servisy navíc. S ostatními zkušenost nemám.

U GotoGate je servis za příplatek, ale nějak nechápu, jak to souvisí s Kiwi a proč to není ve speciálním vlákně na toto téma. Jinak když jsem u Kiwi hledal letenky, nebyly nikdy levnější než u dopravce. :)

Tomáš

Kupoval jsem přes kiwi.com letenky 3x, pač byli levnější než přímo u dopravce. Například let Praha - Hamburg byl o cca 500,- levnější než přímo u Eurowings, avšak se vždy jednalo o rezervaci pro skupinu 3 lidí. Například Praha - Hamburg 6.3. 2019 tam a 10.3.2019 zpět vychází na kiwi.com pro 3 osoby za 7.767,- a na Eurowings ten samý termín za 8.214,-, tj. cenové zvýhodnění u kiwi za 447,- a to je ještě možnost aplikovat vouchery na slevu 5EUR / 10EUR, tj, 447,- + 128,-(5 EUR) a to dělá rozdíl oproti Eurowings nějakých 575,- korun, za což mohu mít taxi z letiště do centra Hamburku. Samozřejmě stížnost napíše hned každý, ale pochvalu už málokdo, takže bych to Kiwi neviděl tak černě. :)

Proky

Já teda nevím, ale já na ty termíny vidím 8214,- na Eurowings a 8308,- na Kiwi...

Tomáš

Tak cena se v mezičase zvýšila o přibližně 2.000,-, ale pořád mám na kiwi letenky za 10.159,- za 3 osoby, zatímco na eurowings mi to ukazuje cenu 10.704,-, tj. kiwi levnější o 545czk + stále možnost použít slevový voucher KIWI10, který mi sníží cenu o 257czk, tj. se dostanu na výslednou cenu 9.902czk. Udělal jsem si print-screeny, tak když mi napíšeš tvůj email do zprávy, tak ti je rád přepošlu.

Kryštof Hájek

Divný, já mám pořád Kiwi za 8308 a Eurowings 8214 :)

Tomáš

No opravdu nelžu. Napiště do soukromé zprávy Váš email a pošlu Vám print-screeny. Tomáš

vymazte si cookies. Na Eurowings to je opravdu 8214,-

Marek Sourak

Tak jsem si tam letmo zadal, 6-10.3. Eurowings pro 3 dospělý na jejich webovkách 4 614 Kč, Kiwi ten samý let za 6 950 Kč, to je slušná marže ;) a jako levnější verzi mi nabízí za 4k a jednu cestu jet Flixbusem, to nevymyslíš :D

Proky

Re: Tomáš: "Tak cena se v mezičase zvýšila o přibližně 2.000,-"

jojo, zrovna během těch 27 minut, které dělily naše příspěvky :D

Eurowings: 10.704,- https://gyazo.com/6b07810576c89e...c748967696

Kiwi: 9.902,- https://gyazo.com/c739cdac03c6ee...a36be70752

Ve stejný čas. Jasně, že za tu cenu bych ty letenky nekoupil, ale jak už jsem psal výše - již 3x se mi stalo, že jsem hledal letenky a na kiwi prostě byli levnější v ten daný moment vůči webu dané aerolinky. :)

Avatar uživatele floodland
floodland

takze abychom to shrnuli:

- nejdriv pises, ze hledas termin od 6.3.-10.3. a na screenshotech mas od 6.3.-8.3. Ktery termin teda plati?

- pokud si dam vyhledvani primo pres Eurowings, tak na termin 6.3.-8.3. dostanu cenu 8.904.- Neco asi delas spatne.

Proky

Taky na webu Eurowings 8.904,-. Asi máš v počítači nějaký Kiwivir, který ti zvyšuje ceny letenek na ostatních stránkách :)

Marek Sourak

Tak ono to je přes photoshop jednoduché přepsat ;) to zvládne každé dítě

• (upraveno 2019-02-05T12:50:18+01:00)

Floodland: 1) Jo, to sem hledal při prvním vyhledávání, ale když tu někdo rozporoval cenu, tak jsem pak omylem hledal 6.3. - 8.3., ale nic nemění na tom, že ve stejný čas - v 00:45 jsem našel na webu kiwi a eurowings rozdílnou cenu ve prospěch kiwi. 2) Ceny u aerolinek jsou dynamické a odvíjejí se podle vyhledávání, takže je možné, že cena klesla a nebo je to otázkou cookies, kdy eurowings už ví, že jsem danou destinaci hledal, proto drží cenu vysoko.

Proky: Tyjo, něco na tom asi bude, protože třeba i Praha - Paříž mi to ukazuje levnější, než ČSA web, ale když jsem nedávno hledal letenky Praha - Johanesburg, tak jsem si na kiwi našel spojení a pak přímo na webu AirFrance krásný let s 1 přestupem v Paříží za 12.000,-, což bylo asi o 1.400,- levnější, než na webu kiwi. Tím mým print-screenem jsem chtěl jen říct, že třeba to takto má spousta lidí a proto na kiwi nakupují. A druhá věc je taky lenost si sednout k PC na 15 minut a hledat nejlevnější letenku. Nicméně cookies promazávám pravidelně, ale pro jistotu si re-instaluju i PC. Nerad bych, aby na mě Oliver koukal skrze web-kameru, když si kupuju letenky. :))

• (upraveno 2019-01-30T00:22:48+01:00)

Osobní zkušenost s KIWI letenkama z ostrova Boracay přes jeden ostrov Clark do Hong Kongu

letenky stály 205 EUR pro oba se slavnou zárukou Kiwi :D

nechci znít jako ta fejková recenze nademnou, ale upřímně jsem všem svým známým co se mě kdy ptali vždy říkal ať se Kiwi vyhnout, bohužel jsem neměl možnost koupit letenky jinak, tak jsem to risknul.

Ráno v den odletu jsem od aerolinky dostal informaci, že náš let nepoletí ve 12:30 ale v 15:30, což je přesně 3 hodiny, který jsme měli v Clarku na přestup. Takže jsem začal volat do Kiwi, tam mi to bral furt nějakej robot a z hotelovýho telefonu to nebylo nejlevnější. Tak jsem začal bombardovat Twitter, instagram, facebook a pomalu se to snažil vyřešit, protože jejich systém mi nedokázal najít alternativní let. Nakonec jsem si samostatně booknul let s Air Asiou za 1800 Kč a letěl dřív. Protože jsem nechtěl riskovat, že se do Hong Kongu nedostaneme vůbec. Po příletu do Hong Kongu, jsem poslal žádost o refundaci, která mi ale byla po dvou týdnech zamítnuta, protože prý nebylo potvrzené zpoždění.. Našel jsem všechny informace a poslal i s fakturou za Air Asia letenky zpět. Na druhý pokus byla refundace potvrzená, ALE pouze s 30 EUR kompenzací ZA OBA :D :D a že mi hned posílají peníze. Tak jsem volal do Brna na Kiwi, kde jsem to slečně vysvětlit, ta se dohodla s managerem, že mi zavolají do konce týdne. Ve čtvrtek mi přišel mail, že mi vrací celou částku za oba lety zpět (dohromady 205 eur) a peníze jsem měl do týdnu na účtě.. Fakt jsem vůbec nedoufal v to, že by to mohlo vyjít a nakonec jsem dostal o pár korun víc :D takže se nedejte.. taky jsem se ptal známých a to s tou hotelovou kompenzací není úplnej fejk, prý to taky zařizují a bookují nové nejdřívější letenky.. Tak to zkusím zas příště :D

EDIT:// každopádně stále souhlasím s tím, že by to neměla být žádná první volba, při nákupu letenek a stále je lepší se jím vyhýbat (co se týče poplatků, nároků na EU kompenzaci atd.)

Надежда Константиновна Крупская
  • (upraveno 2019-01-29T18:32:26+01:00)

Hele Frigy, koukám že u Kiwi probíhá nějaká zimní PR kampaň nebo tak něco … a letenky stály se píše s tvrdým.

Nejhorší na tom je, že ta služba Kiwi garance musí být opravdu strašná, když nemají žádné pozitivní recenze od klientů kterými by se mohli pochlubit, ale musí si je psát sami ve spolupráci s nějakou PR agenturou.

• (upraveno 2019-01-30T00:23:15+01:00)

wtf, jsem normal legit člověk :D mi klidne napis do pm a poslu ti nejakej muj profil na socialnich siti a tam si me muzes overit :D a fakt se omlouvam za sdileni zkusenosti + za gramatickou chybu : ---)

No, chlape. Ses podezrelej 😀

fridgy

to jsem zas neco po dlouhy dobe nekam napsal :D

Varování. Neztrácejte čas čtením dlouhého falešného PR od "Radka" níže.

Marek Sourak

Mozna sem pise sam Oliver ;)

Tak na něj udělej dlouhý nos. :-D

Vážení cestovatelé,

dovolte mi, abych se Vámi podělil o nevšední zážitek a zcela nečekanou zkušenost z mé poslední cesty.

Letěl jsem se svou sestrou a jejím přítelem 20. prosince z Bratislavy do New Yorku na letiště Stewart s mezipřistáním v Dublinu.

Zpátky jsme letěli 9. 1. stejnou trasou, opět přes Dublin.

Cestovatelsky nic mimořádného. Navíc, protože jsme se nedávno před odletem vrátili z cesty po Číně a naše kasičky nejsou zrovna bezedné, rozhodli jsme se ušetřit. Možná ten nápad vypadal trochu bezhlavě, ale slovo dalo slovo a riskli jsme let nízkonákladovou společností objednávanou prostřednictvím Kiwi.com.

A až sem je to: „Trochu nuda“.

A tak přitlačíme na pilu.

Nejsme nejmladší (ale ještě ani ne úplní brontosauři) a tak to pro nás bylo i malinko s nádechem, v naší věkové kategorii, asi ne zrovna vyhledávaného dobrodružství.

Nízkonákladovkou objednávanou přes KIWI.com jsme spolu ještě nikdy neletěli.

KIWI.com nebyl náš oblíbený vyhledávač a poté, co jsme si objednali a zaplatili letenky, jsme měli docela nahnáno.

Moje sestra je totiž pilná včelička a nelenila si vyhledat a přečíst ohlasy na již zmíněný KIWI.com. Dobrým dojmem to fakt nepůsobilo.

Začíná: „Přihořívat“.

Ještě v Bratislavě nás zastihla taková vánice, že mně osobně bylo po chvíli jasné, že v tomhle počasí, neodletíme včas ani náhodou. Rusové tomuhle velmi trefně říkají „NELJOTNAJA POGODA“ - čili nelétací počasí.

Mám za sebou určitě hodně přes sto letů a můj instinkt se asi ani moc mýlit nemohl.

Sněžit totiž začalo nedlouho před odletem a byla to skutečně taková metelice, jaká se v našich zeměpisných šířkách nevidí zrovna často. Za pár minut bylo vše krásně sněhobílé, jako v pohádce „Polární expres“. Opravdu nádhera.

Mělo to jen jednu vadu. Na tuhle krásu bych se v dané chvíli raději díval už z paluby úspěšně odstartovaného letadla.

Zcela upřímně si myslím, že i kdyby se personál letiště snažil sebevíce, tohle se prostě během pár minut zcela objektivně zvládnout nedalo a výsledné cca dvouhodinové zpoždění jsem vnímal, jako skvělý výsledek a mimořádný výkon. Všem Vám z letiště v Bratislavě, kteří jste se o to zasloužili, bych za to od srdce rád poděkoval.

No, ale jak asi tušíte, začíná: „Přihořívat docela zostra“.

Už když nás pouštěli do letadla, bylo nadevší pochybnost jasné, že navazující spoj v Dublinu nestihneme ani omylem.

Začali jsme diskutovat o tom, zda se modlit za to, aby náš let letěl co nejrychleji, zkrátil zpoždění, a my jsme měli alespoň teoretickou šanci to v Dublinu stihnout, nebo za to, aby náš let měl naopak dostatečně velké zpoždění, aby bylo nezpochybnitelné to, že jsme navazující let do New Yorku opravdu v žádném případě stihnout nemohli a tudíž to nebyla naše vina.

Do Dublinu jsme přiletěli v době, kdy letadlo do New Yorku ještě určitě ani nenastartovalo motory a nejspíše ještě ani nenastoupili všichni cestující.

Takže jsme sebou řádně hodili a téměř sprintem jsme s mezi zastávkou pro kufry doběhli k odbavovací přepážce našeho letu.

Jak asi tušíte: „Už je (a nám v té chvíli tam na tom letišti bylo) opravdu hodně horko….“

Paní na přepážce sice ještě byla, jen nám trochu nevrle oznámila, že odbavování skončilo a že se už nedá nic dělat. Nevěřícně jsme na ni zírali, ale nezbylo nám nic jiného než se s tím smířit a pokusit se něco vymyslet. V té chvíli jsem si vzpomněl na to, že na objednávce na KIWI.com byla zmíněna KIWI.com záruka.

Takže: „Hoří….“, moji milí cestovatelé.

Nu a co si myslíte, že se asi tak dělo poté, co jsme nakonec opravdu v mailech na objednávce našli ono místo s telefonním číslem a zavolali na něj? Podle ohlasů na serveru, které vyhledala moje milá sestra, bylo všechno jasné. Nejspíše ani nezvednou telefon, a pokud ano, budou se v nějakém cizím jazyce vymlouvat tak dlouho, až nás to přestane bavit, nebo tak něco. Byli jsme v Irsku a to není o angličtině, kterou bychom zvládli.

Jenže ono ne!!!

Zvedli to dříve, než jsem si v hlavě srovnal, jak jim vlastně celou tu naši situaci vysvětlím. Mladý muž na druhé straně drátu sice mluvil rychlou a rodilou angličtinou, takže jsem ho musel opakovaně brzdit. Ale on byl trpělivý a nakonec jsme si porozuměli s tím, že chápe, co se stalo, ale musí si to ověřit a nejdéle do čtyř hodin nám zavolají a sdělí jejich stanovisko. A dodal, že rovnou musíme předem souhlasit s tím, že přijmeme náhradní řešení, které nám nabídnou a pokud je odmítneme, ztrácíme nárok na KIWI.com garanci. Nejdříve jsme opět propadali malomyslnosti. Už jsme se viděli, jak cestujeme každý jinou trasou někudy zpět přes půl Evropy nebo Abú Dhabí, v lepším případě přes Frankfurt nebo Londýn s čekáním celou noc někde na letištích. Navíc jsme zjistili, že jsme si během čekání v Bratislavě a letu do Dublinu téměř vybili mobily a ke všemu nemáme adaptér na britské zásuvky. Bylo jasné, že některý z mobilů možná vydrží, než nám zavolají zpět, ale určitě nevydrží delší hovor. Takže jsme na sebe chvilku nevěřícně zírali a pak se rozběhli hledat po letišti obchod s adaptéry. Docela pech ne? Když už …, tak už…, jak učí Mr. Murphy.

Jenže tenhle příběh gradoval k Happy Endu.

Zavolali dříve, než se mobily vybily docela a dokonce dříve než jsme si stihli koupit adaptér.

V tom rozrušení jsem si ani nepřipravil nic, co bych jim v angličtině znovu řekl.

Jenže světe div se, ono to nevadilo. Zavolala mi totiž mladá dáma hovořící nádhernou češtinou a naprosto mě dostala tím, jaké mi dala instrukce. Mluvila sice krásně česky, jak už jsem napsal, ale já měl pocit, že jí vůbec nerozumím. Jednak mi řekla, že pokud s tím souhlasíme, tak nám objedná lístky na příští přímý let z Dublinu do New Yorku, který poletí druhý den ráno. Až sem jsem se chytal. Pak mi ale sdělila, že nám zabukuje tři místa v pětihvězdičkovém hotelu na letišti v Dublinu a ještě dodala, že nám prověří odvoz z letiště do hotelu. To už jsem se trochu ztrácel a poprosil jsem ji, ať chvilinku počká, že letenky bereme, ale hotel, že musím probrat se svými spolupasažéry, a hned jsem jim vysvětlil nabízené řešení s tím, že letenky samozřejmě bereme, ale nejsem proti, abychom si ubytování zajistili sami někde jinde a levněji. Najednou ale slyším, jak mě paní v mobilu oslovila a říká: „Letenky jsou v ceně, a stejně tak je v ceně i hotel a nejspíše i doprava do hotelu, protože je to hotel, který si zajišťuje vlastní kyvadlovou dopravu a dodala, že nám ještě na účet poskytnou kompenzaci na stravné ve výši 30 EUR. Měl jsem pocit, že se mi to snad jenom zdá.

Nezdálo.

Všechno proběhlo do puntíku přesně tak, jak mi to řekla.

Hotelový autobus nás odvezl do hotelu, kde jsme měli nachystanou a zaplacenou rezervaci a jediná odchylka byla, že po pár dnech mi na účet nepřistálo 30 EURo, o kterých jsme hovořili po telefonu, ale více než 30 EURo na pasažéra. Hotel byl úžasný a ještě jsem si prohlédli noční Dublin.

KIWI.com SKVĚLE !!!

Třikrát sláva, hurá a děkuji. Takovou pointu bych nečekal ani od Emirates.

Ještě stále mám v uších ten vlídný hlas oné slečny nebo paní, který mi s laskavostí sobě vlastní sdělil, že už sice má po pracovní době, ale že na záruce KIWI.com má tato společnost postaven svůj business a tak ta záruka prostě fungovat musí.

Co dodat? Jste prostě úžasní a také to, že já jsem se stal vaším trvalým zákazníkem a moji blízcí také.

Doufám, že si takto vysoký standard udržíte. Laťku jste tedy postavili velmi vysoko.

Budu vám v tom držet pěsti a taky vás budu reálně podporovat tím, že u vás budu kupovat moje letenky.

Za pár měsíců se chystám znovu do států, nejspíše stejnou trasou, a v létě na dálný východ a příští rok se toužím poprvé v životě podívat na karneval do Ria, tak doufám, že poletím s KIWI.com a že už nebude ani sněžit a ani nebudeme mít zpožděné lety ať už z jakéhokoli důvodu.

Jsem si plně vědom toho, že můj příběh tak nějak nezapadá do diskuse zde vedné. Ale právě proto jsem si ho nemohl nechat pro sebe. Zajímalo by mne, kolik spokojených zákazníků KIWI.com už přepravilo a kolik jich přepraví ročně.

Vypadá to,že jsem výjimka a my tři jsme prostě měli štěstí. Dost jsme ušetřili za letenky a v nouzi nám KIWI.com záruka zafungovala jako švýcarské hodinky.

Takže za nás tři: "KIWI. com - děkujeme a my se s vámi létat nebojíme."

Pokud příště opět najdu výhodnou cenu zrovna u vás, poletím s vámi.

A kdyby mi náhodou někde něco uletělo, tak budu věřit v Happy End a-lá KIWI.com guarantee.

S přátelským pozdravem Radek, toho času pracující na Slovensku a bydlící v Nitře.

Psáno v Nitře, 28. ledna 2019

PS: Vzkaz pro škarohlídy: „Nejsem reklama. Jsem reálný člověk a tento příběh píši s docela velkým odstupem jenom proto, protože jsem nejdříve potřeboval v práci dohnat resty po téměř třítýdenní dovolené.“ .

• (upraveno 2019-01-29T01:49:18+01:00)

Nejsem škarphlíd, ale tohle je PR sračka jak vyšitá...ve stylu tenhle.kráječ nestojí ani 70 tis. dokonce ani 50 tis, ani 30 tis. Ale pouze 29 tis. A když zavoláš a koupíš do hodiny, dostaneš dalších 5 kráječů zdarma a ještě naběračku šéfkuchaře jako bonus...

Já už konečně pochopila jak to to Kiwi funguje. U RT je to jedna z nejdražších OTA, ale umí levné OW kdy to vychází oproti konkurenci i o 50% méně, ale je to tak poskládané a s tolika přestupy, že by to nikdo ani letět nechtěl. Jen ten kdo opravdu moc potřebuje šetřit a toho vyjde ještě mnohem levněji najít si na Kiwi itinerář a koupit si ho napřímo s dostatečným časem na transfery, než spoléhat na garanci Kiwi, na kterou si drtivá většina oprávněně stěžuje.

Radek je falesnej jak pikova sedma. Radku Radku s KIWI nikam do Ria nepoletis bo to neni letecka spolecnost ty jedno fejkove trdlo. Za snahu 3 bludistaky...

Marek Sourak

Oliver uz musi platit lidi, aby psali sem recenze :-) Radku, jses falesnej jako cinsky rolexky

Paja

No to jsou kydy 😂😂

Avatar uživatele Karel
Karel

To je jak nějaká pohádka od Boženy Němcové. Fakt se to super čte, úplně věřím, že kdyby to namluvila třeba Jiřina Bohdalová, tak to uspí spoustu dětí, mohli by to třeba pouštět ve školkách po obědě.

To si vytisknu a dám si to jako plakát.

Myslíte, že mi to v Kiwi podepíšou, když jim to tam pošlu?

Avatar uživatele superweb .
superweb .

To je opravdu hodne nepovedeny pokus o fake recenzi. Na kiwi zcela nezavisly spokojeny zakaznik, ktery leti nejmenovanou "nizkonakladovou spolecnosti"(misto toho aby napsal "Leteli jsme Rynaiairem"), ale zato si v celem dlouhem prispevku dava pozor na to, aby "KIWI.com" bylo napsano podle korporatni prirucky KIWI vzdy velkymi pismeny s malym .com a toto pouzije v "recenzi"na kazdem tretim radku.

Vladimir I. Uljanov

Prošlo to korekcí .... Ale tohle je PR ve stylu komunikace KFC když nabízeli rozvoz zdarma, ale na webu už měli produkty za dvojnásobné ceny - každý z nich měl jen legraci.

A tohle je stejně amatérská práce a PR agentura si své peníze nezaslouží.

Petr76

Na tohle WTF-metr už prostě nemá stupnici...

Lukáš Horák

Stavět toho s prominutím ču*áčka ke jménům Baťa nebo Křižík, to už musí mít redaktor v hlavě pořádně nasráno

Tak asi mu Oli sype...

Dobrý den,

při zpatecnim letu z Řima do Vidne nám kiwi neudělalo on-line check in. Ten jsme tedy museli platit na letisti a zavazadla k tomu, které měly byt zahrnuty zdarma v letence. Uctenky jsme jim tedy poslali na refunds and cancellations a přišlo mi vyjádření o vracení částky, ktera ovšem není celá a je jen za ten check in. V telefonu nám řekli, ze zavazadla nám nebyla proplacena jelikož pry volali na letiště a měli jsme nadvahu, což je absolutní hloupost, kufry nám navíc ani NEVÁŽILI. Jak se mám proti tomu ohradit?

Kiwi.com ODPAD!!! Přišlo mi vtipné, když jsem si s ním četla článek v investigativním časopise, už v tom článku, o sobě říkal jak může z lidí vyždímat peníze jen tak... už od pohledu nesympaticky, snatkovy podvodník, hogo fogo... z takových se mi dělá šoufl.. no a tak jsem to sla z prdele zkusit.. hledala jsem let bratislava-skopje... ze zacatku se objevilo za 850kc pak 980kc, pak 1100 a jak jsem to vyplnila a jakože chtěla dat tak se objevilo ze se omlouvaji ale ze cena byla navýšena a stala dráž nez u všech společností a dokonce výšsi než u samotné společnosti Wizzair.. coz me pobavilo, normalne by me to brutalne nasralo, vsude se listky zvedaji ale ještě jsem nezažila aby to bylo z minuty na minutu... proste u me nagelovane HOVADO Z UCHYLNYM JMENEM!!! Fuck Olivere!!!

Tak ono je logické, že se vám ukázala cena vyšší, než u Wizzair.. oni ty letenky vážně nevytáhnou z klobouku za nižší cenu, než za kolik je - stejně jako vy sama - dokáží koupit u Wizzairu v tu samou chvíli... Možná to časem lidem dojde..

Varování před touto společností!!!Nejsou schopni přidělit sedadla.Vždy mi dali nějaká na výběr a já si vybrala.Oni měli potvrdit rezervaci do 48 hod.Bohužel se neozvali celý týden,po mé urgenci odpověděli,že sedadla jsou již prodaná a dali na výběr jiná.Bohužel se to stejné opakovalo 3x po sobě!!!.Ani po měsíci nemám rezervovaná sedadla. Z původní ceny 32 E/2sedadla je nyní už 450 E!!! S kiwi.com už nikdy více!!!

Leoš Literák

225 euro za sedačku? A to jako s jakou aerolinií?

Načíst všechny komentáře

Zakázané věci do letadla a co nesmí do příručního zavazadla
David Eiselt 2019-10-04T15:06:00+02:00 16 komentářů

Z důvodu bezpečnosti letecké dopravy je přeprava některých předmětů omezena či zcela zakázána. Pojďme se podívat na seznam věcí, které bychom si s sebou do letadla určitě brát neměli. Co do…

Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí
Kryštof Hájek 2019-09-05T09:21:00+02:00 42 komentářů

Na světě existuje spousta destinací, kde to bez půjčeného auta prostě není ono. Ať už chcete poznávat přírodní krásy USA, vydat se napříč Novým Zélandem či Jižní Afrikou, nebo zkrátka jen chcete být…

Kde hledat nejlevnější letenky?
David Eiselt 2019-08-29T14:32:00+02:00 52 komentářů

Žádná správná cestovatelská diskuze se neobejde bez typické otázky „Kde koupím nejlevnější letenky do…?“. Bohužel zejména ve facebookových skupinách, ale i na mnoha webových portálech se dočtete…

Odbavené zavazadlo – cena, váha a rozměry
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:34+02:00 0 komentářů

I přes trend poslední doby, kdy čím dál více cestovatelů létá jen s příručními zavazadly, se stále najde mnoho lidí, kteří se omezovat nechtějí a rádi si s sebou na dovolenou přibalí více…