Rozmohl se nám tady takový nešvar. Média velmi ráda zmiňují „úspěšný“ český vyhledávač letenek Kiwi.com coby miliardový start–up. Rádoby prodejce, který díky své magii dokáže prodat letenky s dvěma nespolupracujícími aerolinkami, ušetřit desítky procent a zaštítit celou cestu svou garancí Kiwi.com Guarantee, která v případě zpoždění kryje veškeré náklady na zajištění dopravy do cílové destinace.

Vše by bylo naprosto skvělé a v pořádku, jen kdyby to byla pravda.

Pojďme se tomuto exotickému ovoci z brněnských kanceláří pod vedením Olivera Dlouhého podívat pod šlupku a ukázat na veškeré jeho nešvary, které by přinejmenším měly trápit Oliverovo svědomí a kterým by se všichni cestovatelé měli obloukem ve tvaru ortodromy vyhnout.

Kiwi.com Guarantee aneb záruka, že doletíte pouze když budeme chtít

Garance nabízena k letům dvou nespolupracujícím aerolinkám vám dle slov Kiwi zajistí v případě nestihnutí přestupu dopravu do cílové destinace na náklady prodejce. Toto měl být zlatý hřeb prodejce, kvůli kterému se vyplatí letenky přeplatit. Četli jste si však obchodní podmínky této služby?

Příklad je jednoduchý – koupíte si lety Praha–Miláno–Ibiza s easyJetem, které u Kiwi naleznete. Jelikož se jedná o low–cost aerolinky, negarantují přestupy a v případě zpoždění nenesou žádnou odpovědnost za vaše následující spoje. To má řešit služba Kiwi.com Guarantee.

Pokud váš let Praha–Miláno bude mít značné zpoždění a vy nestihnete přestup na let Miláno–Ibiza, očekáváte, že vám Kiwi najde a zaplatí další spoj na Ibizu. Bohužel ne vždy. V obchodních podmínkách totiž stojí:

Pokud nejsme schopni najít rozumné alternativní Lety nebo jiné způsoby přepravy z důvodu velkého rozdílu cen mezi potenciální alternativní přepravou a původní cenou nevyužitých Letů, můžeme se s Vámi dohodnout na našem částečném příspěvku k nákladům spojeným se vzájemně dohodnutou alternativní přepravou.

Jak si to přeložit? Pokud by byl náhradní let příliš drahý a neodpovídal tak částce, kterou jste zaplatili za původní letenky, Kiwi vám nic nezaplatí a pouze přispěje na letenku, kterou si budete muset koupit sami.

Z logiky věci taková situace nastane vždy. Nikdy jsem nezažil, že by nákup letenky na poslední chvíli na letišti byl nějak cenově výhodný. Z levné letenky, která v době vaší koupě stála pár stovek, se na letišti stává horké zboží za tisíce. Náhradní let proto nikdy nebude odpovídat částce, kterou jste zaplatili.

Příspěvek, který Kiwi nabízí jako alternativu, je dvojnásobek původní částky zmeškaného letu, což bude zároveň i limit pro rozdíl mezi starou a novou letenkou.

Pokud se společnost k řešení garancí staví tak, jak je psáno v jejich podmínkách (což by logicky měla), je služba naprosto k ničemu a znovu se jedná o sprostý marketingový akt tohoto fenomenálního prodejce.

Tristní jednání pak podtrhují ultimáta jako nutnost reagovat do 24 hodin na zprávy či informovat o každých změnách, ačkoliv by měl prodejce informovat vás, ne vy jej. No však si přečtěte podmínky sami, je tam toho dost k udivení.

Kompenzace za zpožděné lety patří Kiwi. To jako fakt?!

S koupí letenky přes Kiwi navíc přicházíte o nárok na finanční kompenzaci při zpožděném nebo zrušeném letu! Pokud využijete službu Kiwi.com Guarantee, automaticky veškeré nároky na finanční odškodnění, které se pohybují od 250 do 600 € na osobu, připadají tomuto prodejci. Málem jsem spadl ze židle, když jsem to četl...

Pokud má váš let zpoždění a neuplatní se na něj garance, máte také smůlu. Jste podmínkami vázáni ponechat 35 % vymožených peněz prodejci, což je o průměrných 10 % víc než u jakékoliv jiné agentury.

Jak je možné, že koupí letenky automaticky souhlasíte s tím, že případné nároky plynoucích z nařízení Evropského parlamentu náleží prodejci letenek. Je tohle ještě vůbec legální?

Čtěte obchodní podmínky, s kterými souhlasíte! S těmi u Kiwi souhlasit už nechcete.

Zlodějna se zavazadly

Výše uvedené jsou jen marketingové a cenové hrátky a nemají přímý vliv na čest firmy. Co mne osobně dlouhodobě zaráží je fakt, že Kiwi vědomě okrádá cestující na zavazadlových poplatcích.

O čem je řeč? Drtivá většina leteckých společností na dálkových linkách má v ceně letenky i zapsané zavazadlo zdarma. Pokud letenky však kupujete přes Kiwi, o zavazadlech zdarma se nic nedozvíte a naopak po vás bude požadováno je zaplatit!

Nejjednodušeji si to ukážeme znovu na příkladu. Na přímé lince z Londýna do Kuala Lumpur najdete u Kiwi jako jednu z nejlevnějších letenek let s British Airways za 23.289 Kč. Pominu fakt, že nejlevnější letenky stojí 14,5 tisíce a že stejný let přes nás zakoupíte za 21.425 Kč.

Všimněte si té poznámky u ceny – jen 1x příruční zavazadlo zdarma. Pak si také všimněte možnosti dokoupení zavazadla o váze 20 kg za 1.574 Kč.

Má toto vůbec projekt miliardové velikosti zapotřebí? V ceně je samozřejmě dávno zahrnuté zavazadlo do 23 kg zdarma.

Otázkou také je, proč Kiwi schválně zobrazuje příruční v rozměru 40 x 30 x 15 cm. Přitom u British Airways je toto druhé příruční zdarma a první má rozměry 56 x 45 x 25 cm. Možná chyba, možná úmysl pro podporu prodeje zapsaného zavazadla.

Celý tento problém přetrvává pár měsíců a společnost jsem na problém dávno upozorňoval. Zřejmě neoprávněné příjmy plynoucí z těchto poplatků jsou pro firmu natolik zásadní, že morálně a finančně bude okrádat cestovatele i nadále.

Nejlevnější letenky? Ani náhodou!

Asi největší kontroverzí celého projektu jsou ceny letenek. Projekt, jehož chlouba staví na nejnižších cenách letenek, nemluví pravdu. Kiwi není, nikdy nebylo a nikdy nebude nejlevnější, alespoň do té doby, kdy srovnáváme srovnatelné.

Pár příkladů. Porovnejme si jakoukoliv letenku, třeba z Prahy do New Yorku a zpět. Zatímco přes náš vyhledávač letenek (i jakéhokoliv jiného prodejce) naleznete letenky v termínu 3.–11. listopadu za 10.158 Kč včetně zapsaného zavazadla, Kiwi vám při stejném zadání nabídne lety za 11.592 Kč, pouze s příručním zavazadlem.

Letenky přes Kiwi.com. Nachází pouze nízkonákladové společnosti, netuším proč:

Letenky přes Cestujlevne.com, kde probíhá srovnání přes globální distribuční systém Galileo:

Stejná data, jiné lety do Bangkoku: u nás za 12.866 Kč, u Kiwi za 18.280 Kč. Takto srovnejte libovolnou letenku s klasickým dopravcem, nikdy neušetříte.

Kiwi však není standardní vyhledávač a soustředí se spíše na nízkonákladové dopravce. Opusťme proto na chvíli prostor klasických dopravců na dálkových linkách a pojďme se podívat tam, kde by Kiwi měl značně přehrát svou konkurenci – na trh nízkonákladových aerolinií.

Vsuvka redakce: během psaní článku jsem narazil na přetrvávající problém v podobě absence letů společnosti Ryanair. Nebudeme si proto ukazovat cenový rozdíl na zbývajících letech největších společností Wizz Air a easyJet, kde cenu ovlivňuje členství nebo poplatek za platbu (to však nevylučuje, že je Kiwi i tak stále dražší), ale ukážeme si cenový rozdíl u aerolinií Transavia z Prahy do Paříže. O problému s Ryanair čtěte níže.

Na letu z Prahy do Paříže nám jako nejlevnější variantu nabízí Kiwi let 12.9. s aerolinkou Transavia za 892 Kč. Jelikož se jedná o low–cost, není tak důvod kupovat letenky jinde, než přímo na webu dopravce. Zde najdete letenku za 29 €, tedy 776 Kč s kurzem České spořitelny (26.763 Kč za euro). Cenový rozdíl pro zákazníka je 116 Kč, což činí přirážku 15 %. U dražších letenek nebo prozákaznických bank jsou cenové rozdíl značně markantnější!

Nemá smysl tu dále pokračovat, výsledek vždy bude stejný. U kiwi.com nekoupíte levné letenky proto, že samo letenky neprodává, ale přeprodává. Ke konečné ceně si přidává přirážku, z které logicky žije a nemůžeme mu to mít za zlé.

Na Kiwi naopak nalezneme právě výše zmíněné varianty letů, které nikde jinde neexistují, ale ani to není úplná pravda. Nicméně spokojme se s výsledkem, že Kiwi je předraženým prodejcem letenek běžných aerolinií a asi nejlepším přeprodejcem letenek aerolinií, které nechtějí své letenky prodávat jinde, než na svých webových stránkách.

Situace je o to komičtější, když v médiích neustále čteme, jak chce být Kiwi na 80 % tras nejlevnějším prodejcem.

Aktualizace: bohužel ne všichni pochopili smysl této kapitoly, proto bych rád zdůraznil – není smyslem porovnávat Kiwi s Cestujlevne.com, ale poukázat na marketingové rozpory s tvrzením, že Kiwi vyhledává nejlevnější lety. K dementování všech komentářů připojuji výstup z porovnávače prodejců, na který nás upozornil čtenář přes Twitter.

Tvrdý střet s irským Ryanairem?

Pár týdnů zpět jsem zaznamenal, že u Kiwi chybí letenky společnosti Ryanair, největší aerolinky Evropy v počtu přepravených cestujících, a při psaní tohoto článku je problém stále aktuální. Vzhledem k tomu, že nejsou dostupná žádná veřejná vyjádření, můžeme nad situací jen spekulovat.

Logickou úvahou však můžeme dojít k tomu, že Kiwi se samo nechce připravit o významné zisky na evropském trhu a proto musel přijít krok od Ryanairu. Ten zřejmě pohrozil brněnské firmě a ta přestala metodou screen scrapingu krást data a přeprodávat letenky této aerolinky.

Na můj dotaz co se děje, se mi bohužel nedostalo konkrétní odpovědi. Celá tato situace jen poukazuje na pofidérnost magie prodejce.

Vzhledem k velikosti trhu by mě zajímal propad tržeb, který se bude pohybovat v řádech desítek procent a nebudu daleko od pravdy, kdy díky velikosti Ryanairu může Kiwi přijít i o více jak 50 % na příjmech plynoucích z evropských letů.

Doplnění: k tématu dnes vznikl nový článek na webu zdopravy.cz.

Aktualizace (9/2017): Ryanair se znovu prodává, ačkoliv při ceně 259 Kč na webu Ryanairu jsou letenky na Kiwi za 393 Kč.

Závěr

Je legálně v pořádku i morálně správné, že letenky přes Kiwi.com zakoupíte dráže, než kdekoliv jinde. Nabízí totiž službu, kdy objevíte nové dostupné trasy, které jinde neexistují a za takovou službu se samozřejmě platí... Nebo snad ne? Co zkusit podobné projekty, třeba Azair.cz – je zdarma.

Je legálně správné mít obchodní podmínky, morálně špatné je mít je jaké jsou, tzn. nic z toho co marketingově slibujeme nedat a obrat vás o kompenzace plynoucích z nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004. Tady mohu jen dodat, že neznalost neomlouvá a zákazník Kiwi si za to může sám. I když bych asi rád znal názor nějakého právníka na tuto záležitost.

Dle mě není legální a není ani morálně správné okrádat lidi na poplatcích za zavazadla, která jsou již dávno v ceně.

Jedinou koupí letenky můžete přijít o desítky tisíc korun! Koupíte dražší letenku, zaplatíte za zavazadlo, které je zdarma a přijdete o kompenzaci až 600 €. Stojí to za to?

Máte zkušenosti s Kiwi? Kupujete přes ně letenky nebo používáte nástroj chytře jen k inspiraci? A pokud kupujete, budete kupovat i nadále? Napište do komentáře a šiřte článek dál.

Sdílej článek s přáteli

404 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Nejhorší zkušenost s touto společností.

Zrušený let z USA do ČR a společnost vás nechá na holičkách. Nedovoláte se, nemáte šanci.

Domu jsem se dostal o 3 dny déle po zakoupení dalších letenek.

Po návratu jsem požadoval kompenzace v řádu cca 20.000,-Kč (letenka 2 osoby, hotel 3 noci, auto) vše co nejlevnější.

Jejich odpověď po urgencích, že uznávají kompenzace a odesílají mi na účet částku po odečtení manipulační poplatků ve výši 196,-Kč.

Tak to je výsměch!!!

Vše se odehrálo v roce 2018.

Nyní po 3 letech se mi tato společnost znovu ozývá s tím, že mám nárok na kompenzaci ve výši 680,-euro.

Posílají formuláře za formulářem, když vše vyplníte (celý den), pošlou další a další……..

Je to výsměch, nic nedostanete nemáte šanci!!!

Kiwi již nikdy!!!

Odpovědět
před 15 dny

Ahoj,

Máte někdo zkušenosti s plným refundem u Kiwi po zrušení "prostředního" letu? Po zakoupení letenek se po 48 hodinách zrušil prostřední let a všechny jejich alternativy jsou dvojnásobek ceny kterou jsme zaplatili. Na komunikaci bohužel nereagují.

Děkuji

Honza

před 2 měs
Avatar uživatele
cali

Honzo, nikdo tady zkušenosti nemá, protože žádný plný refund od Kiwi nikdo nedostal a nedostane. Bude to provářka, ale ber to jako zkušenost do budoucna;-)

Přidat odpověď
před 2 měs

Společnost KIWI.COM hodnotím jako velice nespolehlivou. Postrádá ochotný přístup zaměstnanců a jejich znalost, jak řešit situaci. Letenky jsme kupovali na 1.4.2020 a 1.2.2021 stále nemáme žádné informace o vrácení peněz za letenky. I přesto, že jsme si zaplatili za asistované vrácení peněz, tak nám bylo po 9ti měsících sděleno, že si refundaci letenek musíme zařídit s leteckou společností sami, jelikož toho sami nebyli schopni. Po zkontaktování společnosti Easyjet jsme dostali odpověď, že refundaci nemůžeme vyřešit bez zprostředkovatele. OPRAVDU NEGATIVNÍ ZKUŠENOST, NEDOPORUČUJI!!! Příště už jednám jedině přímo s leteckou společností.

před 2 měs
Avatar uživatele AlejandraS
AlejandraS

na EasyJet platí jenom ClaimCloud

před 2 měs

Najdi si toho Dlouhého - je to prcek a nemá žádnou ochranku. Normálně ho za to nakopej do koulí. On už si pak dá příště pozor zadržovat ti peníze.

Přidat odpověď
před 2 měs

Dobrý den,

Ráda by jsem se chtěla zeptat kam se obrátit, pokud kiwi.com slíbil vrácení peněz za můj let, ale po 9mesicich stále peníze nemám. A kumunikace s nimi je pouze přes jejich server a robotické odpovědi přes email, že máme vydržet.

Děkuji za jakoukoliv radu.

před 4 měs
Jan Vidim

Chargeback u banky

před 4 měs

Zdravím, také máme podobnou zkušenost. Koupili jsme si letenky přes kiwi.Lety byly zrušeny, sami jsme si s leteckou společností museli vyjednat vrácení peněz. Penize do 1 týdne letecká společnost vrátila, ale samozřejmě společnosti kiwi, protože ta letenky kupovala. Toto se stalo v listopadu 2020. Do dnešního dne 20.2.2021 jsme žádné peníze zpět od Kiwi nedostali. Stále píšou že to prověří a ozvou se. Nevíme na koho se můžeme obrátit. Děkuji.

před měs
Avatar uživatele
mirjur

Pokud jste letenky u Kiwi platili kartou, reklamujte tuto platbu u své banky.

Dobrý den, dá se upravovat letenka od Ryanair koupená přes kiwi.com ? Chtěl jsem si dokoupit odbavené zavazadlo a zjistil jsem že přes kiwi.com je tam šílený poplatek. chtěl jsem otevřít letenku přímo přes Ryanair podle čísla rezervace, bohužel nesedí emailová adresa ( logicky letenku kupoval kiwi) dá se to nějak obejít? Mám pocit že dřív stačilo zadat kod rezervace a příjmení cestujícího případně číslo letu atd. Díky za každou radu nebo zkušenost.

před 8 měs
Avatar uživatele
Lukáš Horák

Bez šance, a hlavně poučení pro příště!

před 8 měs

Díky dám na Vás. Ušetřím si pátrání. Zavazadlo koupím na check in. I tak to vyjde levněji. Příště budu chytřejší.

Přidat odpověď
před 8 měs

Dobrý deň, rád by som sa podelil so situáciou ktorú momentálne riešime. 18. Augusta sme mali letieť z Viedne na Sardíniu všetko realizované cez Kiwi. Odlet z Viedne do Alghera cez WizzAir - spatný let z Alghera do Viedne cez Ryanair oba Priority Boarding a pre jedného pasažiera sme prikúpili batožinu do 10kg. O dva dni neskôr nám prišiel mail od Kiwi s dvoma možnosťami : Namiesto odletu z Viedne nám ponúkli odlet z Bratislavy s príplatkom 89€ cez Ryanair alebo prípadné zrušenie a “refund” ktorý by sme od Kiwi asi nikdy neuvideli. Zvolili sme si prvú možnosť a teda čakali sme na update itineráru. Ten prišiel v druhý deň a tu nastáva problém - nie je tam spomenutá dokúpená batožina ani priority boarding ako tomu bolo v prípade odletu z Viedne cez WizzAir. Chcem sa spýtať či má niekto podobnú skúsenosť, ponúkajú dokúpenie batožiny za 112€, ale hore vyššie v článku som čítal že tá batožina je zahrnutá v cene. Kontaktovali sme Kiwi všetkymi možnymi sposobmi, bohužial odpovede sme sa nedočkali. Ako postupovať ? Spoliehať sa, že tam tá batožina bude alebo to pre istotu dokúpiť za tých 112€ ? Ďakujem-Kiwi nikdy viac.

před 8 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Jen tak pro zajimavost, Ryan prodava letenky do Bratislavy skoro po cely srpen za 23 euro...v cene je male zavazadlo, treba batoh nebo kabelka,klasicky prirucak se musi doplacet pres priority, bohuzel si nemate, jak overit, jestli neco tam mate, protoze Kiwi neposkytuje pristupove udaje do rezervaci, kazdopadne 112€ je silena castka, to uz vyjde levneji pokuta na gatu za 25€...

před 8 měs
Avatar uživatele
danny

Pokud tam opravdu ta zavazadla nejsou, bohužel dokoupit. Ryanair nebude zajímat odkud a od koho je vaše letenka předělaná. A kiwi 🤷🏻‍♂️, pokud by vám hned nabídli plnohodnotnou změnu za 201 EUR místo 89, to byste možná neakceptovali... bohužel teď je taková bezprávní doba a kdo chce někam cestovat, musí se s současnými riziky smířit.

před 8 měs
padrino11
 • Přidal se před 5 lety
 • Napsal 390 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-07-31T11:01:17+02:00)

Tohle není o bezpráví a riziku, ale o hlouposti. Jako vyhledávač dobrý, jako prodejce velký špatný. Ještě pochopím u nějakého letu s přestupem, kdy má někdo zájem o využití té jejich pochybné garance, ale u přímých letů nepochopím.

před 8 měs
Avatar uživatele niemandos
niemandos

No pokud dokoupit tak na letišti. Ne za 112 ecek. Pokud se teda bavíme opravdu o jednom 10 kg zavazadle. Ale nějak se mi to nezdá.

před 8 měs

Priority sme mali zakupene, takže aj tú príručnú do 10kg, len ako som spomenul v Update mame len malú batožinu bez Priority. 25€ pokuta sa platí ak malá batožina presiahne rozmer poprípade váhu ? Ďakujem za odpoveď.

před 8 měs

@niemandos Koľko vychádza na letisku dokúpiť jednu 10kg batožinu cez Ryan ? Ďakujem.

před 8 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Už zmiňovaných 25 eur...

před 8 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Jestli nakupování u Kiwi není masochismus, tak nevím...

před 8 měs

@Marek Sourak to sa mi zdá strašne málo, no bodaj by to tak bolo :) Máte skúsenosť ?

před 8 měs
Avatar uživatele
mirjur

@kf: a nezkoušel jste se třeba podívat na stránky Ryanairu?

10kg odbavení zavazadlo stojí mezi € / £ 10 a € / £ 25, v závislosti na zvolené trase a termínu cesty. To lze přidávat při rezervaci letu nebo prostřednictvím služby Správa rezervace na naší webové stránce a v aplikaci Ryanair (až 40 minut před plánovaným časem odletu).

Cestující bez přednostního nástupu, kteří si zavazadlo do rezervace nepřidali, si stále mohou 10kg kolečkové zavazadlo zakoupit na přepážce pro odbavení zavazadel za €/£25 nebo u odletové brány za €/£25.

Upozorňujeme, že pokud jedna z menších tašek nepřednostních zákazníků nezapadá do koše zavazadel, zaplatí poplatek ve výši €/£25, jejich taška bude označena a umístěna v zavazadlovém prostoru letadla a bude k vyzvednuti na cílovém letišti.

před 8 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Snažím se pochopit, proč někdo nakupuje letenky (a další služby) s Wizzem a Ryanairem na Kiwi, eSky a podobných webech, když Wizzair má web v češtině i slovenštině a Ryanair aspoň v češtině, ale fakt mi to nejde do hlavy. Vím, že jejich weby mají spoustu much, ale až na výjimky jsou na nich všechny potřebné informace a nezdá se mi, že by stránky přeprodejců byly výrazně lepší...

před 8 měs
Avatar uživatele
Lukáš Horák

A vždycky se tu přeci najde někdo, kdo by případně s nákupem letenky nezištně pomohl. Fakt by mě zajímalo, na co ty lidi Kiwi naláká, že si letenku nekoupí přímo u aerolinky, hledám jediný racionální a relevantní důvod - nenalézám.

před 8 měs
Avatar uživatele
Jarda

@Lukas Horak: To je stejna zahada jako to, ze ma ANO 30%. Ne vazne, Kiwi ma velkou a mivalo jeste vetsi PR kampan. Lidi to proste zaslechnou nebo si prectou rozhovor s tim veleuspesnym zakladatelem, a pak to jdou proste bezrozmyslu koupit tam.

před 8 měs
Avatar uživatele
Leoš Literák
 • Právě online
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 346 komentářů
 • Poslat zprávu

Pohodlnost? Když už jim to našlo letenku, stačí "jen" dokončit nákup, nemusí chodit na další web, zńovu hledat a registrovat se ..

před 8 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Proč potom ty letenky z pohodlnosti prostě nezahodí, když se vyskytne problém?

před 8 měs
Avatar uživatele Deny
Deny

Já tuhle četla názor zuřivé obhájkyně kiwi, že ráda podpoří české firmy, i kdyby to měly i o pár korun dražší, než aerolinky (asi proto, že pak z té prodané letenky si všechny peníze nechá kiwi a aerolinka nedostane nic). Holt s nimi nepotřebovala nic řešit

před 8 měs
padrino11

Kdo je česko-čínský patriot, měl by kupovat letenky do Středomoří výhradně u Smartwings. Ale ceny jsou jako do JV Asie, tak se to trochu prodraží. Já sám nakupuji letenky i u různých pochybných prodejců co mi najde Skyscanner, ale tak nějak dokážu odhadnout rizika, nebo jsem měl zatím štěstí.

před 8 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Padrino: a Čajna Soudruh Airlines bys taky doporučil?

před 8 měs
padrino11

No jasně - to je jedna parta. Název China Airlines by se měl brzy uvolnit, tak ho možná převezmou.

Přidat odpověď
před 8 měs
Avatar uživatele Deny
Deny

https://www.lidovky.cz/byznys/fi...-trhy_tesa

My jsme vlastně nikdy nikomu žádnou garanci neslibovali:

"Lidovky.cz: Takže garance vrácení peněz za zrušený let není součástí obchodních podmínek Kiwi.com?

Ne, tak to nefunguje. My jako travel-technologická společnost jsme v podstatě broker. To znamená, že uzavíráme obchody za dopravce, smlouva platí mezi aerolinkou a zákazníkem, nikoli mezi námi a zákazníkem."

před 10 měs
Avatar uživatele J0x
J0x

Tady snad probíhá soutěž o nejnehoráznější lež a Kiwi je horký kandidát na vítěze...

Přidat odpověď
před 8 měs

Never again with KIWI.COM

Odpovědět
před 10 měs

Great article! Are there any plans to publish it in English? I think you'd reach many more people. There's a big Facebook group with thousands of people being ripped off by kiwi and some petitions.

Odpovědět
před 12 měs
Avatar uživatele
Jakub Langer

V pripade vice letu je asi nakup u Kiwi znacne rizikovy. Co ale treba nakup letenky na jediny let (bez zavazadla)? Napriklad u vnitrostatnich letu po Kolumbii nabizi Kiwi polovicni cenu oproti konkurenci nebo primo aerolince LATAM. Jaky problem by s Kiwi mohl nastat?

před 12 měs
Avatar uživatele hugonovak
hugonovak

"Co ale treba nakup letenky na jediny let (bez zavazadla)? " Na to je treba prázdna hlava.

(Tá česko-slovenská slovná hračka, ktorú sa Ti podarilo napísať nemá chybu, to sa nedá nezareagovať.)

Jakub neblázni, si tu jeden z najskúsenejších a najrozumnejších cestovateľoch. Nebudeš sa predsa správať podľa porekadla: "Keď je somárovi dobre, ide na ľad tancovať."

Napadajú ma 3 problémy.:

1. Pri zrušení letu pravdepodobne nedostaneš späť peniaze.

2. Možno to predávajú za tarif pre domácich a ako cudzincovi Ti odmietnu nástup.

3. Nikdy nevieš, ako Ťa Kiwi dokáže dobehnúť.

Ale nakoniec skús, a uvidíš ako to dopadne.

před 12 měs
Avatar uživatele
Jakub Langer

Právě proto se ptám, co by na tom slavné Kiwi mohlo pokazit. Kupoval jsem u nich před lety 2 lety po Evropě a byl jen malý problém s jejich supportem u odbavení u prvního letu. Odbavení pro druhý let už jsem radši provedl sám.

Máš pravdu, na ten tarif pro domácí (residents) jsem nepomyslel. Asi se na ně vykašlu 😁.

před 12 měs
Avatar uživatele Jakub
Jakub

Jak píše Hugo. Viděl bych to na tarif pro domácí.

Přidat odpověď
před 12 měs

Dnes je 18.4 a zajímalo by mě proc Kiwi a další preprodejci letenek nabizite letenky s transitnim prestupem v Singapur ktery je uz od 23.3 uzavřený ?

Odpovědět
před 12 měs
Avatar uživatele
kamil.kv

Vždy když jsem hledal letenky byly od nich drahý, někdy i nejdražší v nabídce.

Klobou dolů jejich marketingu. Umět hodně růst a prodávat celkem draze je z obchodního hlediska obdivuhodné. To se hluboce klaním před jejich úspěchem.

Ze zákaznického hlediska bych nikdy nic nekoupil, když u aerolinky to bylo vždy levnější.

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele Jirka
Jirka
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 1 komentář
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-03-24T14:27:18+01:00)

Dobrý den. Přidám mou čerstvou zkušenost s kiwi (ještě neuzavřenou) jako varování ostatním. Máme koupené letenky v rámci jedné rezervace PRG-DUS a DUS-FUE (celkem 14tis Kč). Nejprve byl zrušen PRG-DUS (na to jsem je upozornil já). Nemohl jsem se tam dovolat, vždy to končilo na nějakém anglicky mluvícím automatu…. Po mailové intervenci (bez odpovědi) nabídli v online rezervaci zrušit celou rezervaci a vrátit nám 1500,- a to ještě nátlak – rozhodněte se do 24h, jinak to propadne (byla sobota ráno, takže se není kam dovolat, ověřit). Nechal jsem to „vyhnít“, přišel další mail „… rozhodnout se musíte do 48h..“ V pondělí ráno se mi podařilo dovolat k živému člověkovi, který mě ujistil, že možnost požádat o vrácení peněz je až do data odletu. Mezi tím se tam po dalších asi 2 mailech nebo odeslaných formulářích objevilo vrácení 4500,-. To už by zhruba odpovídalo tomu prvnímu letu. Přišli bychom však o 10tis za druhou letenku. Počkal jsem a nyní je zrušen i druhý let, tedy celá rezervace (zjistil jsem během pátka a napsal jim mail, protože na kiwi o tom nevěděli). V sobotu (dnes) se objevila nabídka kiwi na vrácení 4800,- celkem :-((( nebo zaplatit dalších asi 500,- a čekat, co jim vrátí letecké společnosti (ty uvádějí na stránkách, že vrací vše, samozřejmě…). Mám pocit, že to už je hodně za hranící… Ať už to dopadne jakkoliv, tak kiwi už nikdy více… J.

24.3.2020:

Kiwi „vylepšilo“ nabídku, už nabízí místo 14.000,- jen 2770,- a to ještě ve formě nějakého kreditu….

To jsou ale filutové… (hodně mírně řečeno)

Studoval jste někdo detailněji (nejlépe i z právního pohledu) jejich ochodní podmínky? Můžou vůbec takto postupovat?

před rokem

Ahoj, jsem na tom stejně, letenky do Budapešti přes Kiwi se Smart. Nabídka vrácení do kreditu za 600 (plná cena 2900), nebo za 500 zastupování ve vymáhání s dobou 6 měsíců, odpovědět do 24h. Přitom Smart vrací 100%. Pěkná zlodějina.

Myslím že jejich business model je postavený na tom, že spousta letů se ruší (stávky, krachy dopravců, sopky,....) a oni, samozřejmě dle smluvních podmínek, vrací jen část, zbytek (rozdíl) si nechají. Jak to tady pročítám mají v rukávu ještě další fígly - zavazadlo, místa a další. Osobně i navyšování ceny při objednávání letenky.

Kdyby nabídli vrácení třeba 70-80% klidně i do kreditu ani bych nemrk, ale 20% je výsměch.

Každý se jednou spálí, v mém případě to naštěstí není žádná horentní suma, ale s nimi už nikdy více.

před rokem

Kupovat letenky přes Kiwi, to už je diagnóza.

Jako vyhledávač to není špatný, ale ten jejich příplatek, ten já nemusím.

před rokem

Pokud jste to platili kartou, tak bych je ještě jednou požádal o vrácení 100%, protože neposkytnuli službu a když to nepůjde tak bych reklamoval transakci v bance (chargeback se tomu říká) s tím, že obchodník neposkytnul službu. Pak záleží jak se k té reklamaci postaví banka, ale podle mě by měla stáhnout peníze zpět od obchodníka, protože rezervace není a tedy jaksi není za co platit.

Jen jako varování, co se týče portálu Kiwi a letenek, co se mi stalo teď: Koupil jsem si přes kiwi 2 letenky s manželkou z Valencie do Marakéše a zpět, letíme zítra na 2 dny. Kiwi mi to prodalo za cenu 18776, což jsem zaplatil. Posléze se ukázalo, že nesedíme vedle sebe, ovšem při rezervaci na kiwi mě na to nikdo neupozornil a ani nenabidl možnost si to koupit. Dodatečné dokoupení sedadel vedle sebe by stálo 2400 Kč, z toho 1000 Kč pro Ryanair a 1400 pro kiwi. Takže celkem ty dvě letenky se sedadly vedle sebe by stály 21.176 Kč. Nedalo mi to spát, a tak jsem ten samý let zkusmo poptal u Student agency, kde kupuji služební lety. Obratem mi nabídli cenu 10.892 s tím, že sezení vedle sebe je v ceně.

Takže skutečně pozor, někdy jak je vidět je to opravdu velký rozdíl.

před rokem
Avatar uživatele
Pavel Planespotter

Proč jste to nekoupil přímo u Ryanair ?

před rokem

Super ze si to sem postnul Dane, tyhle veci je treba neustale opakovat dokola - kiwi jsou podvodnici a jejich zakaznicky servis je na urovni alzy - a to uz vubec nemluvim o te cene..

před rokem

Taky nechápu. Za ty peníze letíte v Bussines třídě,ne? Vždyť dnes stojí letenky cca 95 eur, tak proč tolik?

před rokem
Avatar uživatele kickass1
kickass1

No je pravda ze jsem byl uz i levneji businessem v NYC :D :D :D

Ano, také jsem naletel s kiwi.. Chtěl jsem jízdenku pro dva vlakem Praha - Vídeň, rezervoval ji v domnění, že následně po odeslání peněz mi pošlou jízdenky.. Rezervace trvala týden, jízdenky nikde... Tedy pod tlakem předchozích zkušenosti, kdy mi rezervaci po nějaké době zamítli, z důvodu že dopravce nákup neumoznil, a nabídkou jiné, trojnásobné ceny jízdenky, což jsem odmítl. Tedy po týdnu čekání jsem dal storno zrušení rezervace... Z kiwi mi přišel mail, že mi vrací 10euro.. Jízdenky stály 944 czk.. Do odjezdu mám dva týdny, daroval jsem nedobrovolně kiwi 700 czk a jízdenky nemám, jen zrušenou rezervaci jejich nákupu.. Velmi dobrý byznys... Gratuluji těmto "chytrakum"

před rokem
Avatar uživatele
Lukáš Horák

Jediný rozumný důvod, proč jste kupoval jízdenku na vlak u Kiwi? Přiznám se, že tohle by mě ani ve snu nenapadlo.

před rokem
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

A ještě po předchozí špatné zkušenosti s nákupem jízdenky u nich.

Když se něco takového stane u jakéhokoli prodejce, je třeba je kontaktovat a reklamovat, že nic nepřišlo (nejdřív ale zkontrolovat spam).

před rokem
Avatar uživatele
Honza Čermák

Pokud to bylo placeno kartou, můžeš zkusit chargeback. Ale určitě to mají někde v podmínkách, které jistě Milan četl, souhlasil s nimi a budou s tím u banky argumentovat.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Tady je dobrý rozhovor s 1. investorem do Kiwi:

https://www.forbes.cz/nejlepsi-i...-miliardy/

Rozebírají tam hlavně začátky a růst firmy, ale na zdejší výtky vůči Kiwi se neptali. Nejzajímavější z pohledu tohoto webu jsou následující odpovědi:

Když někam letíte, kupujete letenky na Kiwi.com?

Většinou jsou to přímé lety, takže si spoj najdu na Kiwi.com a koupím si to napřímo. Tam mi Kiwi.com nepomůže.

Na jaké lety je tedy Kiwi.com nejlepší?

Jsou dva typy letů, které lze považovat za silnou doménu. Zaprvé kombinace tradiční aerolinky s low costem. Tam propojujeme nepropojitelné. Zadruhé to je řešení cestování na dlouhé vzdálenosti, třeba když z Prahy potřebujete letět do Denveru. Umíme najít přískok do Osla nebo Madridu, kudy se normálně nelítá, a tam je najednou transoceánský let o 300 dolarů levnější.

Ptám se proto, že od známých často slýchávám výtku: V čem je to Kiwi.com tak úžasné, když kdykoli tam něco hledám, jsou dražší než ostatní?

Nepochopili to. Češi všechno hledají jen přes cenu. Na Západě si cení toho, že to mají na jeden klik, s garancí přestupu a s jedním partnerem. A klidně to může být dražší. Přiznávám, že tím, že v Česku nemáme žádný hub lowcostové aerolinky, se u nás na Kiwi. com hůře hledá levnější varianta.

Máme téměř 40 miliard obrat a z toho je 99 procent export. Jasně, přidaná hodnota je jen na malé marži.

před rokem

No tak algoritmy nemají špatný, zejména pokud člověk hledá něco odlehlejšího, ale lepší je s nimi nemít nic společného a koupit napřímo s dostatečnou rezervou. Protože když nenastanou komplikace tak to přeplatíš a když nastanou tak se s nimi dohaduješ.

Tak pro místní zlojedy. Už sem zpět nepůjdu, tak si komentujte dle potřeby.

Cesta Praha - Oakland - Praha s různými přestupy přes kiwi. Měli to tam nejlevnější. Cestou zpátky měl transatlantický let zpoždění hodinu, takže uletěl navazující a zůstali jsme ve Stockholmu.

Po několika telefonátech a 4h jsme dostali ubytování v Best Western, nové letenky na zítra s ČSA přímo do Prahy a 10€ na osobu stravné.

Takže asi záleží na tom, zda letíte za 22€ nebo více.

Ano, kdyby neměli SLA na řešení 4h,tak jsme letěli dneska, ale lepší než tu zůstat a platit novou letenku.

před rokem
Avatar uživatele J0x
J0x

Že by se smlouvy měly dodržovat pouze od určité ceny letenky?? Dobře, že už jste odešel. 🤣🤣

Avatar uživatele Vojtěch
Vojtěch

Kiwi = zklamání. Kompetence slečen na lince řešit problém = 0. Obdržení lživých informací, ať už pramenící z touhy uklidnit klienta nebo neochoty a lenosti zjistit pravdivé, je naprosto nepřípustné. Doba čekání nesmyslná. Po skončení mé trpělivosti, jsem kontaktoval leteckou společnost na přímo a vše bylo vyřešeno k mé spokojenosti za 2 minuty. Kiwi = odpad.

Odpovědět
před rokem

Pridavam sa k ostatnym a tiez kiwi NEODPORUCAM, problemy od checkinu cez dorucenie leteniek a ani si nechcem predstavit nic vaznejsie, ked aj so zakladnymi vecami maju problemy.

Checkin iba 48 hodin dopredu, ked napr. ryanair ponuka aj 2-3 hodiny pred odletom. Ked ho premeskate, nezmozete nic, mna to stalo 110 eur.

Vyssie ceny ako priamo u aerolinky, ak si poviete ze maju lepsi nakupny proces, to mozno ano, ALE! skomplikuju vam to neskor vecami ako checkin, absencia elektronickych leteniek (hladaj tlaciaren niekde na dovolenke pred odletom) a podobne perlicky... fakt uz nikdy viac

Odpovědět
před rokem
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Přečti si také ...

Káva na letišti
Čtení na 2 minuty
Flexibilní letenky a rizika spojená s jejich koupí
David Eiselt 2021-04-08T18:48:00+02:00 14 komentářů

Se snahou obnovit zájem o létání za účelem turismu v době zasažené koronavirem přicházejí letecké společnosti s úpravou tarifních podmínek a prakticky plošně se zbavují poplatků za změnu termínu…

Hraniční kontrola
Čtení na 3 minuty
Pravidla pro návrat do České republiky – cestovatelský semafor
Kryštof Hájek 2021-04-04T12:53:00+02:00 22 komentářů

Od 5. února 2021 se zpřísňují podmínky pro cesty do České republiky, a to jak pro české občany, tak pro cizince. Po zásahu Městského soudu v Praze přichází od 5. dubna 2021 drobná korekce, která je…

Cestovní očkování
Čtení na 5 minut
Kam lze cestovat s očkováním na Covid a po prodělané nemoci
Kryštof Hájek 2021-03-08T20:22:00+01:00 24 komentářů

S pomalu postupujícím očkováním začíná přibývat států, které boří cestovatelské bariéry pro lidi s očkováním proti nemoci Covid-19 a některé dokonce i pro ty, kteří koronavirus prokazatelně prodělali…

Lyžování v Rakousku
Čtení na 6 minut
Kde se lyžuje v roce 2021 během Covidu
Kryštof Hájek 2021-02-11T09:24:00+01:00 24 komentářů

Lyžařská sezóna 2020/2021 dostala ránu v podobě omezení a opatření proti pandemii Covid, která se ve velké míře dotkla i lyžařských středisek. Ta ve většině evropských zemí musela zavřít nebo výrazně…

141 dalších článků