Pokud jste ve fázi, kdy vás láká nebo potřebujete odletět během následujících pár dní, jistě vás napadne myšlenka, zda v letenkách neexistuje také něco jako „last–minute“ a zvýhodněné ceny na poslední chvíli.

U zájezdů je to jednoznačné – odlety do 24 hodin bývají zpravidla nejlevnější. Je tomu ale i tak v případě letenek? Jak kdy.

V širší veřejnosti totiž panuje jistá desinformace o tom, co vlastně last–minute letenky jsou a jak k nim přistupovat. Někdo tvrdí, že je nejlepší koupit letenky na letišti, druhý zase, že čím dříve tím lépe. Pravdu mají prakticky oba dva, záleží na situaci. Pojďme tedy tuto problematiku uvést na pravou míru.

Kdy a komu se koupě letenky na poslední chvíli vyplatí

Zapomeňte na to, že letenky s blížícím se časem odletu zlevňují – právě naopak. Drtivá většina letenek (99 %) je při nákupu na poslední chvíli, nedejbože na letišti, právě nejdražší. Je to z toho důvodu, že těmito lety létají především obchodní cestující, kteří peníze mají a letecké společnosti chtějí vydělávat.

Tedy představa toho, že si koupíte last–minute letenky do Londýna za 500 Kč na letišti je tak zcela mylná.

Co ale to zbývající 1 % letenek?

To se vztahuje k nabídkám letenek od cestovních kanceláří, které si objednávají celá letadla a chtějí je za každou cenu vyprodat. Nepodaří–li se jim to skrze zájezdy, mohou místa v letadle nabízet samostatně a zde mluvíme o pravých last–minute letenkách.

Destinace se však markantně liší – jedná se především o přímořské lokality typu Bulharsko, Egypt, Řecko, ale i karibské ostrovy jako Kuba nebo Dominikánská republika.

Last–minute letenky či charterové letenky se tak vyplatí tehdy, kdy je vaším cílem dovolená u moře.

Kde kupovat last–minute letenky

Když už víme, kdy se na letenky s odletem za pár dní obrátit, bylo by fajn vědět, kde takové letenky najít. V klasickém vyhledávači letenek nebudou – neprodávají je totiž aerolinky, ale cestovní kanceláře. Kapitolu smrskneme na seznam webů, kde lze last–minute letenky najít a rezervovat.

Odlety z České republiky

Odlety z Německa a Rakouska

Odlety z Polska

Zatímco z Česka naleznete letenky pouze během letní sezóny, z ostatních zemí jsou dostupné celoročně kamkoliv do světa. Příklad last–minute letenek z Prahy, Brna a Ostravy do Řecka:

Z podstaty věci je nutné letenky hlídat téměř každý den, aby vám ta vaše vysněná destinace za vysněnou cenu neunikla. Jste–li maximálně flexibilní, nechte tuto činnost na nás – denně weby prohledáváme a pátráme po těch nejlepších akčních letenkách.

Rizika super last–minute letenek

Jelikož není všechno zlato co se třpytí, je třeba zdůraznit i druhou stránku výhodných letenek na poslední chvíli.

Dostupnost bývá omezená – jak termínově, tak kapacitou. Nespoléhejte se na to, že budou letenky přesně na termín, kdy máte dovolenou. Tento druh letenek je pro cestovatele mající možnost reagovat flexibilně. Zároveň letí–li vás více jako skupina, pravděpodobně budete mít smůlu. Letenek bývá od jedné po maximálně desítku kusů.

Nezapomeňte kalkulovat i s náklady na ubytování. Last–minute letenky jsou fajn, ale takové Řecko v srpnu vás může nemálo překvapit. Za letenky dáte 1.990 Kč, ale noc v nejlevnějším hotelu bude stát 4 tisíce a více. Pozor na to – stačí před nákupem porovnat dostupné hotely na Booking.com.

Doprava na letiště odletu může být občas oříšek. Lákavé letenky z Kolína nad Rýnem do Karibiku za 5 tisíc s odletem druhý den jsou většinou pro ty, kteří nasednou do auta a na letiště si dojedou. Nakombinovat jinak dobře dostupnou dopravu nemusí být vždy ideální a proto myslete i na tento fakt.

Závěr

Co byste si měli zapamatovat je, že last–minute letenky existují a vyplatí se pouze pro cesty do přímořských letovisek. Jakékoliv jiné varianty pro nákup letenek na poslední chvíli nepřipadají v úvahu.

Při nákupu je více než kdy jindy vhodné propočítat celkové náklady a nespoléhat se na last–minute, pokud máte pevně danou dovolenou.

Dobrý den,

zajímalo by mě z kterého webu je ta letenka z Brna do Heraklionu za 2990 kč.

Nic takového jsem nikde nenašla a odkaz na čedok mě nic neukazuje...

díky moc.

sháním letenky na 2 půlku srpna ale nějak se letos nedaří...

Tuhle akci jsem od čedoku využila loni v září. Letěli jsme do Chanie a letenky stály 2990 i s 15 kilovým zavazadlem. Pokud si můžete vybrat, upřednostněte před Heraklionem právě Chanii. Je tam v okolí několik skvělých pláží.Ž.

Já nevím, co berete jako okolí Chanie, ale speciálně Chania byl koncentrát snad toho nejhoršího z Kréty. Já bych naopak doporučil Heraklion a odtud se vydat co nejrychleji na jih:-) Ale chápu, je to věc názoru.

My jeli do Kissamosu.,cca 50 km od Chanie, busem za pár euro. Je tam pláž Mavros Molos. U té jsme byli ubytováni, v hotelu Aphrodite beach.V dosahu busem je pak Falassarna, asi 20 minut jízdy.. Další Balos Beach, také kousek. No a asi nejznámější je Elafonisi, ale ta je dál a tam už jsme se nedostali. Škoda, tak někdy příště. Jinak před tím jsme byli v Herssonisu a Stalidě a víc se mi líbilo na západě Kréty.

Avatar uživatele Lukáš
Lukáš

Perfektní článek, díky za něj

Vlak Regiojet
Vlakem z Prahy do Bruselu a Amsterdamu s Regiojetem
David Eiselt 2021-04-16T18:34:00+02:00 0 komentářů

Úspěchy plynoucí z vlakového spojení do Chorvatska se snaží tuzemský dopravce Regiojet zopakovat i na další evropské lince. V roce 2021 plánuje zahájit přímé vlakové spojení mezi Prahou a belgickým…

Káva na letišti
Flexibilní letenky a rizika spojená s jejich koupí
David Eiselt 2021-04-08T18:48:00+02:00 14 komentářů

Se snahou obnovit zájem o létání za účelem turismu v době zasažené koronavirem přicházejí letecké společnosti s úpravou tarifních podmínek a prakticky plošně se zbavují poplatků za změnu termínu…

Hraniční kontrola
Pravidla pro návrat do České republiky – cestovatelský semafor
Kryštof Hájek 2021-04-04T12:53:00+02:00 28 komentářů

Od 5. února 2021 se zpřísňují podmínky pro cesty do České republiky, a to jak pro české občany, tak pro cizince. Po zásahu Městského soudu v Praze přichází od 5. dubna 2021 drobná korekce, která je…

Cestovní očkování
Kam lze cestovat s očkováním na Covid a po prodělané nemoci
Kryštof Hájek 2021-03-08T20:22:00+01:00 25 komentářů

S pomalu postupujícím očkováním začíná přibývat států, které boří cestovatelské bariéry pro lidi s očkováním proti nemoci Covid-19 a některé dokonce i pro ty, kteří koronavirus prokazatelně prodělali…