Rodina na cestě

Letíte na dovolenou? Zjistěte si název CK před nákupem

23 komentářů
2017-08-17T10:54:22+02:00

V tomto článku vám prozradím malý trik, jak zjistit název pořádající cestovní kanceláře u vašeho zájezdu ještě před tím, než obdržíte smlouvu od jedné ze třech největších cestovních agentur (Invia, Dovolená a Travelportal). Proč názvy tají nevím, zřejmě ze strachu o ztrátu zákazníka. V zahraničí je přitom standardem, že i srovnávače ukazují název CK. To obecně dokazuje i nabídka německých CK na webu Dovolena.cz, kde jsou názvy vypsány.

K faktu proč netajit pořádající CK přispívá i to, že jsou ceny za zájezd konečné jak na portálu srovnávačů zájezdů, tak i přímo na stránkách cestovky. Ještě předtím než prozradím jak název zjistit, si řekněme proč to vlastně budeme chtít.

Proč je dobré znát CK před nákupem?

Jednoduše proto, abyste se vyhnuli nepříjemným problémům. Každoročně krachuje několik desítek CK, které jsou další a další roky zakládány stejnými majiteli a i přesto český zákon nedokáže těmto podvodným tunelům zabránit.

Dalším důvodem je vyhnutí se hrncovým zájezdům s CK TopFly s.r.o., která nabízí zájezdy do Turecka za zjevně podnákladové ceny. Pokud jste obrněni před praktikami prodejců, v ČR zažitých pod pojmem "šmejdi", zájezd si kupte. Počítejte ale s nucenou zastávkou na podobných propagačních akcích, které proběhly v médiích.

Bude se vám také hodit portál www.hodnocenicestovek.cz.

Kde zjistit název CK u Dovolena.cz

Pokud budete chtít zjistit název pořádající CK při nákupu na www.dovolena.cz, proklikejte se na konečný objednávkový formulář u konkrétního zájezdu. Zde klikneme na tlačítko "všeobecnými obchodními podmínkami" a v novém okně vidíme smluvní podmínky pořádající CK.

Kde zjistit název CK u Travelportal.cz

Situace je naprosto totožná s předchozím postupem. Znovu vybereme konkrétní zájezd, dojdeme až ke konci objednávkového formuláře kde se vyplňují jména a klikneme na "Souhlasím se všeobecnými podmínkami". V novém okně sjedeme až na konec smlouvy, kde je napsán název CK.

Aktualizace pro Travelportal: CK zjistíte také najetí myší na modrou ikonku.

Kde zjistit název CK u Invia.cz

Pokud si někdo lámal hlavu s tím, jak informaci o pořádající CK řádně schovat, tak tomu bylo u největší české agentury Invia. Zde si vybereme zájezd a zcela nelogicky sjedeme na konec stránky do oblasti tzv. patičky webu. Zde mezi klasickými informacemi hledejte tlačítko o dvou písmenech "CK". Následně nás čeká 30 vteřin trpělivosti, kdy se postupně proklikáme 3 stránkami, které jsou schválně javascriptem zdržovány. A vuala, známe název.

Upřednostňujete individuální cestování? Aktuálně lze využít levných letenek na Krétu.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 08. 2017

23 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Leoš Literák
před 8 lety

"Dalším důvodem je vyhnutí se hrncovým zájezdům s CK TopFly s.r.o., která nabízí zájezdy do Turecka za zjevně podnákladové ceny" - bylo by vtipné na letišti si vzít taxíka a odjet přímo do hotelu po vlastní ose :-) Ti by prskali :-)

Avatar uživatele daniel_7
daniel_7
před 8 lety

INVIA.cz má uvedenú CK aj v pravo pod "Informace o hotelu" poslal by som Vám aj prt sc :-) Keď sme pri krachu CK, CA INVIA má faktor 100 :) Čiže nemusíte sa handrkovať s nikým o vrátenie peňazí, len si prosto vyberiete inú dovolenku.... Ja sám mám franchizu INVIA na SVK a milujem tento portál :)držím palce!

Avatar uživatele nikol436
nikol436
před 9 lety

Přesně tak. Navíc s agenturou je to mnohdy lepší. Pamatujete CK Hellas? Měli jsme přes ně zájezd. Bratr s Invií ten samý - prý že to znají. Výsledek byl, že my jsme se tahaly o peníze půl roku a brácha jel hned jinam. To léto jsme seděli na zadku a já se mlátila do hlavy. Ale to záleží no.... Lidi musí číst a ne se jen potom rozčilovat.

Avatar uživatele karinn
karinn
před 9 lety

Neviem, či to prehliadam, ale na www.invia.sk tie písmená "CK" nie sú ako na www.invia.cz.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 9 lety

Dobrý den Karin, nejsem si jist, zda je nutnost zobrazit CK ve slovenském zákoně, pak by nebyl důvod názvy uvádět.

Avatar uživatele info_41
info_41
před 9 lety

Dobrý den, TravelPortal.cz zobrazuje konkrétní cestovní kancelář u každého zájezdu. Pořadatele zjistíte, pokud najedete kurzorem myši na ikonu potřásajících si rukou v pravém horním rohu detailu zájezdu. Dokonce si můžete také zobrazit pouze zájezdy od vybrané cestovní kanceláře. S pozdravem TravelPortal.cz

Avatar uživatele lukas_cz
lukas_cz
před 9 lety

Nevim jak to funguje dnes, ale byli jsme s hrncovou CK (zde uvedenou) na onom zajezdu a nemuzu si stezovat. Dovolena byla celkem akcni. Videli jsme co jsme chteli, za tyden jsme spali ve 4 ruznych hotelech. Pruvodkyne vedela hodne a vykladala porad, kdyz byl prostor. Ano byli jsme v kobercarne, odevni firme a klenotnictvi, ale i tam byl zajimavy program a az na konci bylo cca 1 az 2 hodiny zdrzeni, kdy nekteri neco kupovali. Kdo nechtel, nikdo ho nenutil a sel sednout ven treba na kafe. Upozornuji vsak, ze to byl rok 2010. Zmenilo se neco?

Avatar uživatele marie.jedinakova
marie.jedinakova
před 9 lety

My jsme to měli v podstatě stejný. Hotely tuším jen tři. Na vnucení koberce nebo jiného nesmyslu nejsem ten správný tip. Jako problém jsem vnímala to, že jedu na hrncovou dovolenou, jsem nevěděla. Takže asi tak.

Avatar uživatele ghbskjgd
ghbskjgd
před 9 lety

Moje hodnocení diskutovaných zájezdů do Turecka je nejednoznačné. Na jednu stranu naše nejslabší zahraniční dovolená za posledních několik let. Na druhou stranu zejména proto, že nešlo o individuální cestování. I jako nejlepší den hodnotím ten, co jsme si mohli zařídit podle svého a prošli si kus Lýkijské stezky, viz http://www.cestanahoru.cz/goynuk-lycia-way/ Pro lidi, co mají rádi organizované poznávací zájezdy, nebyl program špatný. Jen den s oděvní fabrikou a klenotnictvím byl vyloženě ztracený, kobercárna byla zastávkou při delším přejezdu autobusem a relativně zajímavá. Prodejci byli šikovní obchodníci a celkem dotěrní, ale k českým šmejdům to mělo daleko. Problém byl spíš v tom, že nebylo dopředu dostatečně známo, do čeho jdeme. A CK mě naštvala spíš něčím jiným - nechtěla aktivně řešit situaci, kdy jsme kvůli bouřce museli neplánovaně přistát na jiném letišti a tam nás asi 8 hodin nechali zavřené v tranzitním prostoru bez jídla a pití.

Avatar uživatele sosna
sosna
před 9 lety

Nevím, jak je možné, že CA zamlčují název oragnizátora. Porušují tak ustanovenení §4 odst.3 zákona č. 634/1992, o ochraně spotřebitele - konkrétně jednáním uvedeným v §5 odst. 1 písm. c (nejsem tak chytrá ale cituju z kontrolního protokolu ČOI). Třeba se to někomu bude hodit.

Avatar uživatele marie.jedinakova
marie.jedinakova
před 9 lety

Název pořádající CK skutečně uveden nebyl, ale jak říkám, je to cca 5 let zpátky. Konzultovala jsem to i s právníkem, podle něho to bylo uvedení spotřebitele v omyl a důvod k odstoupení od smlouvy, ale nakonec jsme se rozhodli jet, protože termíny dovolené musíme oba s manželem řešit s dost velkým předstihem. No prostě zkušenost pro příště radši sám :-)

Avatar uživatele
David Eiselt
před 9 lety

Jitko, oni jej bohužel nezamlčují. Je dáno, že název musí být dostupný, ale už ne v jaké formě. A CA jej uvedený na webu mají :-) jen ne každý ví, kde jej najít.

Avatar uživatele marie.jedinakova
marie.jedinakova
před 9 lety

Moc díky za užitečný článek. Čestně přiznám, že i já se před pár lety nechala napálit a absolvovala "šmejdský zájezd" v Turecku. Poznávací zájezd jsem si našla v katalogu cestovní kanceláře s docela dlouhou tradicí specializující se na poznávací zájezdy, cena mi vzhledem k mimosezoně přišla přiměřená, v cestovní smlouvě uvedena jako smluvní strana ona katalogová kancelář a pár dní před odletem (pouze díky tomu, že si skutečně pořádající cestovka nárokovala neoprávněný doplatek palivového příplatku) se dozvím, s kým to vlastně letím. Takže nikdy více. Minulý týden jsem absolvovala Turecko znova (díky vašemu tipu na letenky) a nemělo to chybu :-) Ještě jednou díky.

Avatar uživatele nikol436
nikol436
před 9 lety

...A pokud koupite primo u CK a ta zkrachuje, budete v pytli, jako my ...a budete se mesice tahat o penize. Ne jako bratr, ktery koupil u CA (zde jmenovane, ale nechci delat reklamu). Jedine, co mu dala vse hned na ruku. Naopak nekdy je agentura vyhodou.

Avatar uživatele
David Eiselt
před 9 lety

Ano, zrovna ve fóru debata na zájezdy na Korfu - CK, která vozí lidi jen sem.. Jak to asi s odlivem zákazníků díky aféře s uprchlíky ustojí? :) těch případů je více.

Avatar uživatele
IvetaIv
před 9 lety

Nikol123, tak s tím nesouhlasím, jelikož jsme měli koupenou dovolenou přes dovolena.cz, cestovka pořadající zájez zkrachovala a zástupce dovolena.cz, nám řekla, že si nárok máme žádat přímo u cestovky.

Avatar uživatele michaaalx
michaaalx
před 9 lety

Invia vyplatí peníze ihned a to i u podpojištěné cestovky. Kdo se bojí krachu CK, tak nemá žádnou lepší alternativu.

Avatar uživatele Katka Mrázková
Katka Mrázková
před 9 lety

Petr ma pravdu, hodne lidi si stale plete pojem cestovní kancelář a cestovní agentura :) Pak se přesně dozvídáte věci typu, že letím se student agency nebo s Asianou :)

Avatar uživatele tomas.zukal
tomas.zukal
před 9 lety

Poradím vám ještě jeden trik, zajděte si do zavedené kamenné cestovní agentury, kde vás rádi uvidí, nabízejí stejné zájezdy jako velké vyhledávače, podají vám veškeré možné informace, sepíší s vámi smlouvu na formulář pořádající CK, vyřídí platbu, pohlídají vaše odbavení na zájezd, přidají pár rad na cestu s katalogem příslušného zájezdu a nestojí vás to ani korunu navíc. Vždy platíte stejnou cenu jako u pořádající CK. Jistě ale nikoho nepotěší, když vyzpovídáte pracovníka u přepážky a nakonec objednáte někde na internetu. Nejen masivní reklama na internetu je za peníze, ale i provoz kanceláří něco stojí.

Avatar uživatele Hanka Kalábová
Hanka Kalábová
před 9 lety

Super,ale české lidi zajímá hlavně cena-bohužel.a pak se diví! Každopádně díky. I když jste nás naučili koupit si sami letenky a letět bez těchto institucí :-)) A to je aspoň zážitek !

Avatar uživatele Petros34
Petros34
před 9 lety

Hura, konecne lidi nepojedou na dovolenou se Studentagency ci Inviou ale konkretni cestovni kancelari, na letisti kolikrat nevi ani s kterou CK cestuji:-)))

Avatar uživatele collet.collet
collet.collet
před 9 lety

Možná proto Petře, že někteří lidi neumí číst nebo je to vůbec nezajímá s kým jedou - protože dnes, když kupujete dovolenou přes agenturu, tak na smlouvě jméno CK je jasně uvedeno v hlavičce

Avatar uživatele Jerry87
Jerry87
před 9 lety

Jak píše Collet, navíc je to jenom vaše hloupost, když nevíte, co podepisujete;)