Rodina na cestě

Jak a kde vyhledat nejlevnější letenky nejen po Evropě?

202 komentářů
2019-07-17T15:59:47+02:00

Ožehavá otázka, na kterou spoustu našich čtenářů hledá odpověď. Rozhodli jsme se vám proto pomoci a podělit se s vámi o několik našich tipů, které vám zaručí levnější letenky. Neslibujeme, že z vás bude profík přes hledání akčních letenek, k tomu je potřeba víc času, než pár minut u tohoto článku, ale zcela jistě vám pomůžeme odpovědět na otázku: Kde najít nejlevnější letenku, pokud mám vybraný termín a (nebo) destinaci?

Nejlevnější letenky jsou mimo svátky a prázdniny

Ještě než se vrhneme do samotného hledání letenky, je nutné si něco říci k zákonům levných letenek. Pokud nutně potřebujete letět o letních prázdninách, vánočních svátcích či prodloužených víkendech, počítejte s vyšší cenou. Konečná částka může být i o 100% vyšší, než kdybyste si například vybrali termín od úterý do čtvrtka v měsíci říjnu.

  • Letní prázdniny v letectví začínají datem 1. 7., plánujte proto svou cestu tak, aby váš odlet byl před 30. 6. a ušetříte. Při návratu na termínu tolik nezáleží.
  • Vánoční termíny je vhodné plánovat na odlet nejpozději 17. 12. a dříve. Přílet pak směřujte mezi 27.-31.12. k dosažení nejnižších cen. Po Novém roce je cenové peklo!
  • Zjistěte si také státní svátky v cílové destinaci, i takové dny vám mohou prodražit nejen letenku.

Standardní ceny letenek z Evropy do USA přes letní prázdniny se pohybují v rozmezí 18 - 25 tisíc korun. Stejnou částku očekávejte i v případě vánočních termínů pro jihovýchodní Asii. Stačí však posunout termín letu o měsíc a jste na cenách mezi 12-15 tisíci korunami.

Jak na levné letenky po Evropě?

Procestovat Evropu můžete doslova za babku nejen po zemi a železnici, ale také vzduchem. V případě letecké dopravy po Evropě nemá smysl cestovat na vzdálenější letiště kvůli cestě do "všedních metropolí", mezi ty se řadí například Londýn, Miláno, Řím či Paříž. Smysl trmácet se například do Berlína, Krakova či Budapešti má v okamžiku, kdy máme v plánu letět do netradičních a méně dostupných destinací jako je Malta, Kypr, Kanárské ostrovy, Maroko a jiné (v Praze není dostatečná konkurence na těchto trasách nebo zcela chybí letecká spojení).

 

V drtivé většině platí, že nejlevnější letenky po Evropě zakoupíte s nízkonákladovými aerolinkami. Kam lze letět přímým letem z České republiky na palubách těchto společností, naleznete na naší přehledné letové mapě, kterou jsme speciálně připravili pro naše čtenáře.

Platí pro sezónu 2017/2018 a můžete ji volně šířit. Tuto mapu si můžete stáhnout také ve vyšší kvalitě v pdf.

Proto pokud chcete letět do jedné z výše uvedených destinací, vyhledejte si nejnižší ceny na stránkách konkrétní letecké společnosti. Průměrné ceny se pohybují mezi 1 až 3 tisíci korunami.

Krok za krokem jak dosáhnout nejnižší ceny

1) Zjistěte si, jaké aerolinky létají do vaší destinace.

2) Otevřete si webové stránky všech daných aerolinek a zadejte termín cesty + vaší destinaci.

3) Porovnejte ceny. Porovnávejte také v dalších termínech, abyste získali přehled o ceně.

4) Vámi nalezená nejnižší cena je skutečně nejlevnější cenou na trhu, kterou lze na konkrétní lince aktuálně získat.

5) Rezervujte letenku nejlépe v časovém předstihu 1-3 měsíce do odletu.

Pokud naleznete cenu, která je nižší než zde níže uvedené příklady, zpáteční letenku bez obav zarezervujte. Jedná se o dlouhodobě nejnižší cenový strop, který na našich stránkách doporučujeme.

  • Londýn, Řím, Miláno, Benátky, Brusel, Eindhoven - 1.500 Kč
  • Paříž, Amsterdam, Anglie (mimo Londýna), Německo - 2.500 Kč
  • Nantes, Bordeaux, Istanbul, Tel Aviv, Barcelona - 3.000 Kč

Přečtěte si také:

Tip: Obvykle jsou nejnižší ceny k dostání 4-6 týdnů před odletem. Jediný EasyJet jde taktikou kdo dřív přijde, levněji letí.

Porovnejte letenky všech nízkonákladových aerolinek na 1 kliknutí

Vzhledem k tomu, že nejlevnější letenky u nízkonákladových aerolinií zakoupíte přímo na vlastním webu, vznikly různé portály, které vám umožní porovnat ceny napříč všemi aerolinkami. Nemusíte tak kvůli letence do Londýna nutně procházet web Ryanairu, Wizzairu a EasyJetu. Stačí využít jeden z následujících vyhledávačů a po jednom kliknutím mít všechny výsledky. V naší redakci jsme si oblíbili tuzemské projekty airixo.com a azair.cz. Další zdařilé projekty vyhledávající nejen letenky low-cost dopravců jsou skyscanner.cz, rome2rio.com či trochu oldschoolová desktopová aplikace azuon.com.

Výhodou využívání těchto programů je především snadná možnost kombinování dopravců. Naleznete tak například let Praha - Londýn - Island nebo Praha - Brusel - Porto za velmi nízké ceny. Jednoduše zvolte cílovou destinaci, počet přestupů a nechte se inspirovat.

Je důležité znát dlouhodobě průměrnou cenu letenky!

Není možné rozhodnout, zda daná letenka je či není výhodná, pokud jí nemůžeme s ničím porovnat.

Kdy je nejvýhodnější rezervovat letenku?

Odhadnout správnou dobu nákupu není vůbec jednoduché. Obecně platí, že při cestách po Evropě je ideální doba k nákupu v rozmezí 1 až 2 měsíců před odletem. Pokud budeme cestovat mimo Evropu, tak zde se optimální čas posouvá na 2 až 3 měsíce do odletu. V případě exponovaných časových období (část 1.) letenky kupujte klidně s 10 měsíčním předstihem.

  • Některé letecké společnosti sledují váš pohyb na jejich stránkách a uměle navyšují cenu. Vymažte si proto před nákupem cookies z prohlížeče, ve kterém je zaznamenán váš pohyb.
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 17. 07. 2019

202 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Milada Nikolová
před rokem

Dobrý den,zadávám si přesně letiště,dátum odletu,dátum návratu cíl,no.....nic...Jakto že nemužu dostat info o levnější letenku?????čim dřív,tím líp a levnějí,neee....

Avatar uživatele
Jirka
před 6 lety

Dobrý den, nezobrazují se mi zde obrázky a ani nelze stáhnout pdf. Můžete se na to prosím podívat?

Díky! Svělý web.

Avatar uživatele
Jiri
před 6 lety

Mapa mi nefunguje

Avatar uživatele jan_14
jan_14
před 6 lety

diky za novou aktualni mapku :)

Avatar uživatele f.martinu
f.martinu
před 6 lety

Dobrý den, díky moc na Vaše stránky. Jen jsem si všiml, že na mapce není trasa Brno-Londýn Luton (Wizzair). To víte, tato trasa byla před pár lety mým prvním letem.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 6 lety

Zdravím, nešlo by prosím přidat do mapky i Bratislavu? Vím, že neleží v ČR, ale pro obyvatele džungle na východ od Prahy, které se říká Morava, je to poměrně užitečné letiště (narozdíl od toho místního). ;) Sice ne tak moc jako to vídeňské, ale co už. :)

Avatar uživatele segara
segara
před 6 lety

Dobry den chceme letet v cervenci do italie muzete mi poradit kde sehnat letenky abych mohla platit pres benefity?

Avatar uživatele jan_14
jan_14
před 6 lety

ahojte, bude zase nova aktualizovana mapka? :)

Avatar uživatele jitkajet
jitkajet
před 6 lety

Dobrý den, můžete mi poradit koncem února na Pukhet nebo BK a zpet za měsíc. Objevují se mi o 2000 vyšší ceny než loni a stále se mi ukazuji nabidky na královně a ne na cestujlevne. Děkuji. Naposledy jsem byla od Vas Fort de France. Skvělé!

Avatar uživatele libuse.kottova
libuse.kottova
před 6 lety

Dobrý den, potřebovala bych letět koncem října,popř. zač. listopadu do Beninu (záp.Afrika). Přestup bude nejspíš v Paříži nebo v Bruselu. Poraďte,prosím, kde hledat levnou letenku. Děkuji Líba

Avatar uživatele sylva.oplustilova
sylva.oplustilova
před 6 lety

Dobrý den,je možné sehnat letenku z Vídně do San Fransicka a odlet z Los Angels do Vídně za cenu kolem 11 tisíc?Díky Sylva

Avatar uživatele Dan _2
Dan _2
před 6 lety

Dobrý den, potřeboval bych na říjen 2 letenky na Filipíny. Poradíte mi? Odlet ale jen z Prahy

Avatar uživatele jtiti
jtiti
před 7 lety

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s letovou společností Tripsa? Nějak jsem nepochopila jak si mám rezervovat zavazadlo (kufr do 15kg). V hlavní nabídce není možnost. Musí se tak učinit až po odeslání rezervace. Potřebujeme let do Řecka.. nevíte s kým nejlevněji. Díky za info

Avatar uživatele
David Eiselt
před 7 lety

Nekupovat přes někoho, kde nevím co dělat :) http://letenky.cestujlevne.com a pokud je let s aegean, tak se dokoupí po rezervaci u nich na stránkách.

Avatar uživatele jana.slk
jana.slk
před 7 lety

Dobrý den, máme s přítelem nečekaně volno prvních 14 dní v červnu a napadlo nás, udělat si výlet po Evropě, něco jako Londýn-Amsterdam-Paříž-Barcelona-Řím. Myslíte, že je reálné sehnat v této době akční letenky? Předem moc děkuji

Avatar uživatele Vera-27
Vera-27
před 7 lety

Super článek. Velmi užitečný pro začátečníky. :-) Začátkem září potřebuju být v Olbii na Sardinii (přesný termín mám, ale dá se jeden dva dny posunout). Preferuju přímý let, který z Prahy v tuhle chvíli nikdo nenabízí. Z okolních letišť s přímým letem vychází nejlíp zpáteční Berlín (6 231 Kč) a Bratislava (6855 Kč), pak Vídeň plus mínus kolem osmi tisíc). Podle toho, co jsem si přečetla je zatím na rezervaci brzo a vyplatilo by se počkat nejmíň do začátku června - Souhlasí? A dotazy: Dá se tedy počítat s tím, že ceny ještě půjdou dolů? Existuje možnost, že některá nízkonákladovka přece jen nabídne přímý let z ČR?

Avatar uživatele pacakova
pacakova
před 7 lety

Dobrý den, mapka je uplně super! CHci se zeptat, jestli s Pegasusem jde provádět online chck-in. Nutí mi to check in na letišti za 15 EUR za osobu a nevím jak to obejít. Díky

Avatar uživatele
David Eiselt
před 7 lety

Dobrý den Katko, momentálně cesta jak obejít placený check-in není.

Avatar uživatele japonec
japonec
před 7 lety

Na kypr letet s kym ? dekuji

Avatar uživatele Evita
Evita
před 7 lety

Dobrý den ráda bych se zeptala kde a kdy je čas na hledání letenek do Thajska chceme letět příští rok v únoru.Díky za info.

Avatar uživatele lukas_5
lukas_5
před 7 lety

Dobrý den, aktuálně jsou za zajímavou cenu letenky 12,5k s Qatar Airways (lety s A380) z Budapešti - příklad rezervace, jinak samozřejmě doporučujeme sledovat náš web a vyčkávat, zda se za podobnou cenu něco nevyskytne i z Prahy. edit: můžete využít také stále platnou nabídku letenek s Air China za 10.990 Kč, odlet z Budapešti, návrat do Vídně - kalendář termínů

Avatar uživatele dma
dma
před 7 lety

U trasy Praha - tel Aviv vám chybí nízkonákladová aerolinka UP (odnož El Al).

Avatar uživatele Jarka43
Jarka43
před 7 lety

Potřebuji sehnat letenky do Soulu odlet 14.- 16.9.2015. Poradíte někdo? Jsem v tomto absolutní začátečník.

Načíst všechny komentáře