ale už ne tolik z nás má očkovací průkaz platný i za našimi hranicemi. Pokud pravidelně cestujete a vydáváte
se především do exotických destinací, Mezinárodní očkovací průkaz by vám určitě neměl chybět.

Kdy a kam je průkaz potřeba?

Mezinárodní očkovací průkaz je určen pro cestování za hranice EU. Některé země vysloveně vyžadují doklad o očkování a bez takového platného dokladu nemusíte být do země vůbec vpuštěni. Jedná se především o ty státy, které kontrolují očkování proti žluté zimnici. Před cestou si tedy raději ověřte, zdali není místo, kam míříte, právě jedním z nich.

K čemu ho lze použít?

Mezinárodní očkovací průkaz je mezinárodně uznávaným dokumentem, kam jsou zaznamenávána veškerá očkování. Tahle malá a na první pohled nenápadná žlutá knížečka je tak nedílnou výbavou každého cestovatele.

Mezinárodní očkovací průkaz se skládá ze 2 částí:

1. Certifikátu o platném očkování nebo profylaxi (CPO),
  2. Vlastního Mezinárodního očkovacího průkazu.

Do CPO se zaznamenává očkování proti žluté zimnici, které je povinné jak při cestách do endemických oblastí, tak i při tranzitu přes endemickou oblast. Seznam zemí s vysokým rizikem nákazy žlutou zimnicí naleznete
na: wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook

Do vlastního očkovacího průkazu se pak zapisují všechny ostatní vakcinace.

Za kolik ho pořídím a kde ho seženu?

Průkaz v současné době pořídíte za přibližně 100 Kč. Dokument má navíc neomezenou platnost. Zůstane
vám až do té doby, dokud nezaplníte všechny stránky (a že jich není málo).

Průkaz může vydat pouze certifikované očkovací centrum. Takové centrum by mělo mít vlastní oficiální kulaté razítko s nápisem „MOH Approved Immunisation Center Czech Republic“, s názvem centra a se znakem dané země.

Ucelený přehled očkovacích center bohužel v současné době není dostupný přímo na stránkách Ministerstva zdravotnictví. Přehledný seznam očkovacích center nabízí společnost Avenier, která má zastoupení ve většině velkých měst: ockovacicentrum.cz/cz/kde-ockujeme.

Jaké má mezinárodní průkaz výhody?

Na rozdíl od očkovacího průkazu se v MOP uvádí nejen druh očkování, ale také jeho účinnost. Některá očkovací centra navíc nabízí zdarma elektronický očkovací průkaz, díky němuž nebudete muset kontrolovat, kdy vaše očkování vyprší. Centrum vám dá samo vědět, že je třeba se přeočkovat. To ocení především ti zapomnětlivější z vás.

Závěr

Zařídit si očkovací průkaz není nákladné ani nikterak složité a vlastnit by ho měl každý zodpovědný cestovatel.

Avatar uživatele lukas_cz
lukas_cz

Trochu bych se pozastavil u tvrzeni "Každý Čech už jeden takový dokument vlastní". Doposud jsem netusil, ze neco takoveho existuje. Ockovaci prukaz ma u nas jedine pes. Kdyz mne PL pred cca 10 lety ockovala na tetanus, zadny prukaz jsem nedostal.

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Proč děláte reklamu zrovna Avenieru?

Honza Čermák

Jn, vypadá to tak, že to Avenier zaplatil. To by se slušelo označit to jako "komerční sdělení".

Uf, to jste měli říct dřív... teď z nich nic nedostanu :)) Ne, reklama to není. Jestli existuje nějaký jiný nebo další seznam, přihodíme.

Honza Čermák

Tak já se nechal očkovat na cestovní medicíně v Motole na infekčním. Čekal bych, že to bude mít většina nemocnic, alespoň letmým pohledem do vyhledávače.

Avatar uživatele Daniela
Daniela

Pokud se necháváte očkovat na hygienické stanici, tak je průkaz zdarma. Vakcíny jsou i levnější než v ordinacích PL.

Virus
Koronavirus COVID-19 a cestování: aktuální doporučení a zákazy
David Eiselt 2020-03-02T12:10:00+01:00 173 komentářů

Až do posledního okamžiku jsme doufali, že se situace okolo nového virového onemocnění COVID-19 zlepší nebo že se alespoň nebudou zavádět drastická cestovní omezení. Dne 12. března byl ale vydán 30…

Mezinárodní očkovací průkaz
Mezinárodní očkovací průkaz
David Eiselt 2020-02-28T12:17:00+01:00 6 komentářů

Co je to očkovací průkaz asi nikomu vysvětlovat nemusíme. Každý Čech už jeden takový dokument vlastní, ale už ne tolik z nás má očkovací průkaz platný i za našimi hranicemi. Pokud pravidelně…

Internet a mapy v telefonu v zahraničí
Jak na internet v zahraničí s eSIM kartou?
David Eiselt 2020-01-21T12:07:00+01:00 17 komentářů

Chcete zůstat připojení k internetu i při svých cestách do zahraničí? Ať už kvůli mapám, dopravním aplikacím či jen pro sdílení vašich zážitků s přáteli a na sociálních sítí? Pak jistě řešíte…

ALL Accor Live Limitless: jak vytěžit maximum?
David Eiselt 2020-01-14T20:20:00+01:00 76 komentářů

Dáváte přednost při svých cestách komfortním hotelům před rodinnými hotýlky či pronájmy v soukromí skrze Airbnb? Pak pokračujte ve čtení, protože vám prozradím, jak na svých cestách bydlím já, jakým…