ale už ne tolik z nás má očkovací průkaz platný i za našimi hranicemi. Pokud pravidelně cestujete a vydáváte
se především do exotických destinací, Mezinárodní očkovací průkaz by vám určitě neměl chybět.

Kdy a kam je průkaz potřeba?

Mezinárodní očkovací průkaz je určen pro cestování za hranice EU. Některé země vysloveně vyžadují doklad o očkování a bez takového platného dokladu nemusíte být do země vůbec vpuštěni. Jedná se především o ty státy, které kontrolují očkování proti žluté zimnici. Před cestou si tedy raději ověřte, zdali není místo, kam míříte, právě jedním z nich.

K čemu ho lze použít?

Mezinárodní očkovací průkaz je mezinárodně uznávaným dokumentem, kam jsou zaznamenávána veškerá očkování. Tahle malá a na první pohled nenápadná žlutá knížečka je tak nedílnou výbavou každého cestovatele.

Mezinárodní očkovací průkaz se skládá ze 2 částí:

1. Certifikátu o platném očkování nebo profylaxi (CPO),
  2. Vlastního Mezinárodního očkovacího průkazu.

Do CPO se zaznamenává očkování proti žluté zimnici, které je povinné jak při cestách do endemických oblastí, tak i při tranzitu přes endemickou oblast. Seznam zemí s vysokým rizikem nákazy žlutou zimnicí naleznete
na: wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook

Do vlastního očkovacího průkazu se pak zapisují všechny ostatní vakcinace.

Za kolik ho pořídím a kde ho seženu?

Průkaz v současné době pořídíte za přibližně 100 Kč. Dokument má navíc neomezenou platnost. Zůstane
vám až do té doby, dokud nezaplníte všechny stránky (a že jich není málo).

Průkaz může vydat pouze certifikované očkovací centrum. Takové centrum by mělo mít vlastní oficiální kulaté razítko s nápisem „MOH Approved Immunisation Center Czech Republic“, s názvem centra a se znakem dané země.

Ucelený přehled očkovacích center bohužel v současné době není dostupný přímo na stránkách Ministerstva zdravotnictví. Přehledný seznam očkovacích center nabízí společnost Avenier, která má zastoupení ve většině velkých měst: ockovacicentrum.cz/cz/kde-ockujeme.

Jaké má mezinárodní průkaz výhody?

Na rozdíl od očkovacího průkazu se v MOP uvádí nejen druh očkování, ale také jeho účinnost. Některá očkovací centra navíc nabízí zdarma elektronický očkovací průkaz, díky němuž nebudete muset kontrolovat, kdy vaše očkování vyprší. Centrum vám dá samo vědět, že je třeba se přeočkovat. To ocení především ti zapomnětlivější z vás.

Závěr

Zařídit si očkovací průkaz není nákladné ani nikterak složité a vlastnit by ho měl každý zodpovědný cestovatel.

Sub - Bohouš Kubart

Zaplnit ho sice chvíli trvá, ale já už ho měl před pár lety totálně plný. Tak paní doktorka vyškubla z nějakého jiného prostřední dvoustránku, přicvakla sešívačkou a jedu vesele dál.

Já si tam dávám i tetanus a třeba klíšťata (jak bych si to jinak pamatoval? :)

Avatar uživatele lukas_cz
lukas_cz

Trochu bych se pozastavil u tvrzeni "Každý Čech už jeden takový dokument vlastní". Doposud jsem netusil, ze neco takoveho existuje. Ockovaci prukaz ma u nas jedine pes. Kdyz mne PL pred cca 10 lety ockovala na tetanus, zadny prukaz jsem nedostal.

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Proč děláte reklamu zrovna Avenieru?

Honza Čermák

Jn, vypadá to tak, že to Avenier zaplatil. To by se slušelo označit to jako "komerční sdělení".

Uf, to jste měli říct dřív... teď z nich nic nedostanu :)) Ne, reklama to není. Jestli existuje nějaký jiný nebo další seznam, přihodíme.

Honza Čermák

Tak já se nechal očkovat na cestovní medicíně v Motole na infekčním. Čekal bych, že to bude mít většina nemocnic, alespoň letmým pohledem do vyhledávače.

Avatar uživatele Daniela
Daniela

Pokud se necháváte očkovat na hygienické stanici, tak je průkaz zdarma. Vakcíny jsou i levnější než v ordinacích PL.

Glamping
Glamping v Česku a 19 tipů na ta nejvíc okouzlující místa
David Eiselt 2020-05-13T19:56:00+02:00 14 komentářů

Toužíte po dobrodružství, klidu, noční obloze a hluku, který se skládá z šumu stromů a zpěvu ptáků? Vezměte stan a vyrazte do přírody. Že byste rádi k tomu všemu přidali alespoň kousek moderna v…

Odpočinek v salónku Cathay LHR T3
Pojď s námi psát praktické průvodce na Cestujlevne.com
David Eiselt 2020-04-28T20:53:00+02:00 2 komentáře

Líbí se ti projekt Cestujlevne.com a rád bys přidal(a) ruku k dílu? Hledáme lidi, kteří by nám chtěli jednorázově či dlouhodobě pomoci s obsahem. Pomáháme cestovatelům vyrazit do světa tím, že…

Virus
Koronavirus COVID-19 a cestování: aktuální doporučení a zákazy
David Eiselt 2020-03-02T12:10:00+01:00 235 komentářů

Od 1. 5. 2020 je zrušen zákaz vycestování z České republiky, který byl zaveden z důvodu pandemie nemoci COVID–19. S uvolněním zákazu vycestování se ale pojí i otázky týkající se restrikcí…

Mezinárodní očkovací průkaz
Mezinárodní očkovací průkaz
David Eiselt 2020-02-28T12:17:00+01:00 7 komentářů

Co je to očkovací průkaz asi nikomu vysvětlovat nemusíme. Každý Čech už jeden takový dokument vlastní, ale už ne tolik z nás má očkovací průkaz platný i za našimi hranicemi. Pokud pravidelně…