Na začátku dubna nám přišlo do sídla firmy pravidelné nevyžádané čtivo v podobě cestovatelského čtvrtletníků TravelLife. Vždy si jej alespoň prolistuji a prohlédnu fotky, než skončí ve sběru. Tentokrát jsem měl ale více času si magazín prohlédnout. Začal jsem odzadu, což byla chyba. To nejlepší se zcela jistě skrývá na prvních stránkách. A hned na druhé stránce na mě trklo CESTUJ LEVNĚ. To si hned pomyslím, kdo nám zase krade název...

Jenže trochu víc zaostřím a už mi tu začíná něco nevonět. JAK ZNIČIT CESTOVÁNÍ: CESTUJ LEVNĚ. O tom, jak servery chrlící tipy na superlevné letenky ničí smysl cestování.

Zatímco při čtení titulku ve mě hrklo, komu jsme zavařili na problém, při dočtení podtitulku mi bylo jasné, že někomu spíš lezeme do zelí a nelíbí se mu, když cestovatelé před nákupem své cesty přemýšlí, kolik za cestu zaplatí a co od ní očekávají...

Tenhle blogový článek je proto reakcí na pana Davida Gladiše, majitele tištěného a elektronického cestovatelského vydavatelství Svět outdooru, s.r.o., pod které spadají servery jako samozvaný nejčtenější cestovatelský portál Hedvabnastezka.cz nebo Svetoutdooru.cz, Expedicnikamera.cz a několik dalších projektů.

Článek v TravelLife

Před pokračováním si prosím přečtěte autorův text v magazínu TravelLife.

Naše reakce na článek

Je to stejné jako letákové akce na nejpodřadnější potraviny. Zatímco v krámu můžete skutečně koupit dvě stejně vypadající potraviny, ale s různým složením, ve světě letectví tohle nejde. Levné letenky se totiž prodávají na tentýž let, na který se prodávají i letenky za standardní i vysoké ceny. Letí se stejným letadlem, ve stejných sedačkách, se stejnými limity zavazadel a s naprosto stejnými časy odletu i příletu.

Můžete letět za šest set korun, v blbý termín, blbým způsobem, do místa, kam jste vlastně ani předtím letět nechtěli. Na to se dá říct jediné. Prosím, leťte. Cestujte a objevujte i ta místa, o kterých jste nikdy neslyšeli. Cestujte v každé blbé volné chvíli i tím nejblbějším způsobem. Ať je to druhá třída v indickém vlaku nebo first class s pětihvězdičkovou aerolinkou, prostě cestujte!

Podobně jako když si koupíte „shit“ jídlo, které vás sice nasytí, ale nic moc dalšího nepřinese, také když si koupíte „shit“ letenku, sice někam poletíte, ale s cestováním a s tím, co všechno může cestování přinést, to nemá nic společného. Co znamená shit letenka? To je to, když si koupím letenku do francouzského Nice, ale omylem přistanu v srbské Niši? Ne. Pod pojmem „shit letenka“ má autor tohoto blábolu na mysli levnou letenku, kterou si koupí online sám cestovatel a nikoliv někde v kanceláři v cestovce s devadesátkovou přirážkou. Letenky neurčují to, jakým způsobem lidé cestují a už vůbec ne to, co vám cestování přinese. Tady nesrovnáváme párky z masa od řezníka s párkem z igelitky od Babiše.

Nedejme se zblbnout weby a aplikacemi „cestujlevne“. Hele, s tím souhlasíme taky, ale asi trochu jinak, než autor zamýšlí. My říkáme, není akce jako akce. A když vás někdo láká za pětistovku do Říma v červnu i červenci, ale tady na Cestujlevne.com ani muk, tak je to proto, že si daný web tak trochu vymýšlí. Většinou se jedná o jediný termín od úterý do čtvrtka v ideálním případě aspoň pro 3 lidi a další termíny jsou pak za trojnásobek. Jasně, letenky jsou to stále levné, ale víte jak... Nekonzumujte titulky, ale obsah.

Cestování nám může dát velmi mnoho - zásadní životní zážitky, a dokonce i filosofické vhledy do smyslu života. Napsal jste to hezky pane Gladiši. Zkuste tedy také začít cestovat.

Když nad tím budete uvažovat takto, pochopíte, že letenka za 7 000 Kč po Evropě není drahá a že nemusíte hledat let za osm stovek odněkud z Krakova do jakéhosi místa, které vlastně zajímavé moc není. Tahle věta dává smysl jen tehdy, byl-li autor při psaní v deliriu.

Pochopíte, že je lepší dát 20 000 za letenku do daleké země, kterou opravdu chcete poznat, a to v termínu, který je pro její návštěvu nejlepší. Přesně takové letenky u nás dáváme za 8 až 12 tisíc korun. Stačí jen vědět, kdy koupit a hlavně pak, kdy a kde rozhodně nekoupit. Proč letět do New Yorku za 13 tisíc, když pak vám dáme super akci za 5 tisíc? Bangkok za 17 tisíc nebo za 8 tisíc?

„Shit“ letenky, stejně jako „shit“ jídlo kvalitu vašeho života nezvýší. Ještě jednou a naposledy. Shit letenky neexistují. Každý let má svůj smysl a lidé ho využívají, jinak by nebyl v letovém řádu a aerolinky neplatili miliony za jeho vypravení. Díky těmto shit letenkám si lidé mohou dovolit cestovat dvakrát, třikrát za rok. A ne jen jednou s poznávací cestovkou, která je natáhne na buben.

Závěr

Celý článek se točí okolo lživého přirovnání k laciným a kvalitním potravinám. Letenky nejsou špatné a dobré, jsou to pořád jen letenky. Jednou stojí 5 stovek, jindy 4 tisíce. My jsme tu proto, abychom vám řekli, kdy jsou právě nejlevnější.

Nejsme zastánci nesmyslných akcí. Vždy počítáme všechna pro a proti. Pokud nedává dojezd na odletové letiště smysl, u nás se akce nikdy neobjeví. Vždy porovnáváme společně s cenou i samotný let, destinaci i cestovní období. Tvoříme to nejpoctivější, co lze vymyslet.

Konečné nabádání k tomu, abyste brali letenky za 7 tisíc po Evropě a 20 tisíc mimo Evropu za standard, je absolutní nonsense. Tohle si můžou dovolit opravdu jen expediční cestovky, které nabízejí poznávací zájezdy za desítky tisíc korun a cena letenky je tak uměle navyšována.

Nejsmutnější na tom všem je, že vydavatelství Svět Outdooru v čele s Hedvábnou stezkou má tahat s námi za jeden provaz a chtít rozcestovat co možná nejvíce lidí. Někdy ale prostě ego majitele utopí i tu nejvíc vznešenou myšlenku.

Pan Gladiš propásl svou chvíli mlčet, reps. nic nenapsat. Je vidět, že se v tom vůbec neorientuje a nevyzkoušel to. Resp. míchá tam jablka s hruškami. Nemám pocit, že by levné letenky ničili smysl cestování jen proto že jsou levné ... např. jsem byl měsíc v Japonsku díky akci, která tu byla před pár lety za cca. 5.000 CZK (turkish airlines, za zpáteční let, jeden přestup v Istambulu, žádné omezení) a v termínech kdy bylo možnost vybírat z intervalu během celého roku. Stejně tak když jsem potřeboval do Vicenzy, tak než jet autem dávalo smysl vzít zpáteční letenku do Benátek za 600 a pak rychlíkem za pár euro. Opět v termínu i čase kdy to dávalo smysl a které bych stejně preferoval. Tedy chápu, že kvůli malé slevě nemá pro mě smysl jezdit busem do Krakowa či Vídně, nicméně je spousta takových kterým tato, na první pohled obštrukce, zapadá do jejich cestovního plánu.

Tedy troufnu si oponovat, že levné letenky, když zapadnou do cestovního plánu, mou kvalitu života rozhodně zvýší - protože ušetřený rozpočet použiju na něco jiného (lepší ubytování, lepší jídlo, další výlety, ...)

Avatar uživatele Strasilka
Strasilka

Pán je asi krapet pomalejší, no. Vůbec nepochopil :'D

vincek

Já se přidám k plivnutí :-D

Jak jsem koukal na uvedeného pána, ne každý je bohužel (bohudík) přisátý na státní cecek.

Kdybych se řídil jeho radami, moje vysněné destinace by zůstaly navždy jen s prstem na mapě, neboť kromě sebe živím ještě 2 malé krky a na dalších 30 let akcionáře banky :-)

Ovšem díky cestujlevne.com a zdejší komunitě jsem si dodal odvahy a začínám cestovat. Navíc mě láká zejm. východ a "stány", takze takový cestopis o Abcházii mi zvoní v uších vždy, když se ráno vzbudim :-)

Takže díky za vaši práci a uvedenému pánovi 🖕

Avatar uživatele Pedros
Pedros

Ten článek pana Gladiše jsem četl, když se mi časopis dostal do rukou a nestačil jsem se divit.

Ty argumenty, proč platit za letenky jen tu "správnou" cenu, jsem moc nepochopil, spíše mi připadají trochu uměle vycucané.

Doba, internet, technologie a velká konkurence leteckých společností přeje nízkým cenám letenek, tak za to buďme rádi. Vždyť, jak už někdo psal přede mnou, čeká nás doba zdražování a vysoké inflace a pro mnohé z nás se i přesto otevírá cesta poznávat cizí kraje.

Jo, a díky Cestujlevne.com za to, co pro nás, "obyčejné" cestovatele, děláte!

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Hustý... Holt Gladiš neměl zrovna dobrej den. :-))) Aspoň vím, čemu se vyhýbat (a je mi fakt jedno jestli letenky stojí deset korun nebo deset tisíc).

Michal Zhor

„Každý člověk je do té míry omezený, že chce druhého vychovávat ke svému obrazu.“ J.W.Goethe

Piratice

Přišla jsem tady nedávno, neb se mi zdálo, ze to tu celkem “žije” a jsou tu zajímavé cestopisy. Doufala jsem, že se tady snad někdy naučím nakupovat letenky abych se dostala tam, kam potřebuji. Zatím odvahu nemám, z více důvodů, tak jen očumuju. Co se týká cen letenek, připadá mi, ze pro zdejší osazenstvo jsou nákupy levných letenek spíše sportem, než že by opravdu nutně potŕebovali lowcost.

Líbí se mi, když si přečtu, že tady někdo udělal dobrý nákup na základě tipu, že se mu akce povedla.

Shodou okolností se mi tady líbil tip na Janov z Vídně, dokonce i termín byl oukej ale ta hrůza, že koupím nevhodně zavazadla a že by zase Ryan napadlo, že by let mohl zrušit nebo změnit, to bych asi nedala. Takže zůstanu nějakou dobu ještě u toho očumování eventuálně u ostatních diskuzí a tímto děkuji za práci všech kdož se na ní podílejí.

Blondie

Nebojte se toho, začněte něčím jednodušším, třeba víkendem s baťůžkem místo zavazadla. Brzy zjistíte, že není třeba mít strach.

Přesně, nejhorší je se bát toho „když by náhodou něco“.

Bože, ten článek je ale blábol. Jsem už "retro" ročník, cestovali jsme několikrát s cestovkou, ale nakonec jsem díky kamarádovi začala cestovat na vlastní pěst. A zjistila jsem, že se dají pořídit dovolené za směšnou cenu oproti cestovce, a to přesně podle svých představ. Ano, chce to věnovat tomu trochu času se zajištěním letenek, ubytování, výběrem dobré půjčovny aut, vymýšlením itineráře, ale vše si poskládám podle sebe a nejsem na nikom závislá. A stránka Cestujlevně mně v tom strašně pomáhá. Nejen tipy na levné letenky do různých koutů světa, ale ty perfektní průvodce destinacemi a další rady - to vše mně už hodněkrát pomohlo a děkuji za to, co děláte.

Tesna

Tak původní článek je samozřejmě blábol, jehož smysl je každému zřejmý - peníze. Tyto a podobné stránky totiž učí lidi cestovat samostatně, jinak a levněji, než na čem má někdo druhý postavený byznys., tzn. ničí možná smysl něčího podnikání. Přičemž cílí (v tomto případě asi s velmi omezeným dosahem) na lidi těchto jiných postupů a způsobů neznalé naprosto nesmyslným přirovnáním, protože asi každý soudný zde ví, že klidně za směšný zlomek ceny ve finále sedne do úplně stejného letadla jako ten, co si sám z nějakého důvodu koupil tutéž letenku samostatně nebo jako součást balíku v ceně zájezdu za klidně mnohonásobně vyšší cenu.

Ano, nabídky jsou často s nějakým háčkem, ale jen nesvéprávný jedinec si vybere něco, co mu nevyhovuje, jen proto, že to bylo za pár šupů (no nekupte to, když je to tak levný). Naopak mnoha lidem můžou termíny i vše jiné vyhovovat a i já jsem na CL a ve zdejším foru zachytil už vcelku dost naprosto přesně a ideálně sedících tipů, díky nimž máme ročně při pár dnech dovolené navíc a stejných financích jako dříve o 2 zajímavé či až exotické dovolené ročně více. A právě díky tomu jsem dokonce navštívil některá místa, o kterých jsem předtím ani neuvažoval, především z důvodu finanční náročnosti. Párkrát i destinace, kdy až lowcost cena letenky mne přiměla se vůbec podívat, kde vůbec přesně leží. Respektuji názor, že 7.000 za letenku po Evropě je normální, ale já si fakt raději za tyto peníze, pokud zase bude možnost, zaletím někam do Karibiku.

A jen poznámka - z článku lze i vytušit, kde autor žije, protože jeho povýšenecké "odněkud z Krakova" v tomto případě znamená letiště, které je pro zhruba 3M občanů ČR časově dostupnější lépe, než to pražské, o nabídce zajímavých letů včetně nedalekých Katovic nemluvě. Ale zase, jde jen o to, co jsem zmínil na začátku - o peníze. I já se dívám na nabídku z Prahy až jako čtvrtou v pořadí, tak ty peníze pak prostě logicky asi netečou "správným směrem" dle autora článku.

David Gladiš se "proslavil" už horšími věcmi než tento článek: https://www.seznamzpravy.cz/clan...ente-96206

Na druhou stranu bych se ho trochu zastal, protože sice článek napsal úplně hloupě (asi i kvůli svým zájmům), ale chtěl nejspíš původně naznačit, že pokud si chce člověk užít cestování co nejlíp (a může si to dovolit časově i finančně), neměly by destinace a termíny být diktované výhradně mimořádně nízkou cenou letenky. Chápu, že pro lidi s možností pouze krátkých dovolených, ale jinak časově flexibilních, jsou zdejší obvyklé akce ideální (zvlášť pokud rádi létají a užijou si možná víc let do Ushuaii či Japonska než párdenní pobyt tam). Na druhou stranu jsou lidi, kteří cestují spíš na delší dobu než víkend až 2 týdny, takže cenu letenky tolik neřeší, ale mnohdy mají čas jen v určitou dobu (a aspoň dřív většina akcí neumožňovala delší pobyt než 1 měsíc).

Já jsem většinou byl ten druhý případ a za akční cenu z CL jsem snad letěl poprvé až nedávno do Mexika (navíc do země, kam jsem zrovna v tu dobu neplánoval, což bylo určitě poprvé). Vždy jsem měl nejdřív stanovenou destinaci a přibližný termín, který jsem upřesnil podle cen letenek. Samozřejmě jsem si nikdy nekupoval dražší letenku, než bylo nutné (jak se tu mnozí snaží vtipkovat o Gladišově radě), ale zase ne tu nejlevnější za cenu problematických přestupů. Prostě ať si každý cestuje, jak chce. Teď třeba vyhovuje jeden způsob cestování a za pár let to bude trochu jiný. Stejně jako Gladiš nepochopil ten způsob zdejší komunity, většina přispěvatelů (někteří naznačují, že ano) v této diskuzi asi nepochopila, co bylo původním záměrem článku.

@Alena Svobodová napsala: "Cestovce bych opravdu zaplatila desítky tisíc jenom za nějakou poznávačku třeba do Vietnamu nebo Namibie."

Vietnam je spolu s Thajskem nejsnadnější a nejlevnější exotika na individuální cestování (za normální situace), takže platit cestovce nemá smysl (nebo až na místě na krátké výlety).

Tomu typkovi hlavne nedochazi jedna velka rovina - a to je vek nebo socialni status nas kupujicich, coz je vec ktera se navic celkem solidne meni v case. Ja ve svych 33 letech ted uz po levnejch letenkach skoro nekoukam. Kdyz nekam chci, tak me presne zajima at to hlavne je odlet z Prahy, at je tam zadny nebo max jeden prestup, a at nemusim na letisti byt uz treba v sest rano. Mam svuj vek a penize a tak uz ted klidne zaplatim o 30-100% vic nez je nejlevnejsi moznost (ale nerad :-)).

ALE! Od osmnacti let a nasledujici dekadu jsem stravil nakupovanim levnych letenek. Videl jsem celou Evropu a letenky jen vyjimecne staly vic jak tisicovku. Byl jsem v Indii za sest a ve Vietnamu za sedm. Bylo mi jedno ze nemam vzdy takovy pohodli, protoze kdyz je vam 25, je vam to vlastne uplne jedno. Objevujete svet za par korun a milujete to.

A zkusenosti co jsem se za tyhle roky naucil porad pouzivam, travel hacking is life :)

Avatar uživatele Alena Svobodová
Alena Svobodová

Jsem už taky třicátnice a ano, jsem už ochotná si něco připlatil a koukám hlavně na odlety z Prahy a víc jak jeden přestup absolutně neberu. Ale s těmi lety v šest ráno úplně nesouhlasím, často jiná alternativa není. Smartwings a vedení pražského letiště jsou banda vydřiduchů. Ta jejich nabídka exotičtějších destinací oproti vídeňskému letišti je navíc prostě směšná. Což mi připománá další argument proti tomu pánovi - je zajímavé, že Němci a Rakušani veselí frčí na letenkách za 20 nebo 30 euro kamkoliv a nikdo jim neříká, že jsou škrti, ale Čech si to asi užije jenom za čtyřikrát vyšší cenu, že.

Jak konkrétně za časy odletů může vedení pražského letiště?

I já přidávám velký dík za všechny shit letenky, na které jsem díky vám dostala tip. Pokud někdo zjistíte, na čem ten pán frčí, dejte prosím vědět.

Avatar uživatele Daniel _1
Daniel _1

Myslím že s Putinem mají jednoho dealera...:)

Kdo pan Gladiše zná, ten ví své. Delší čas hledá šéfredaktora Hedvábné stezky i Světa Outdooru. Náhoda?

Myslím, že už ho hledat nemusí. Weby končí. Návštěvnost přesně nulová a na takovou už neutáhne ani tu nejhloupější cestovku, která tam doposud inzerovala.

Dopracoval si to tam sám. Dobře mu tak. Byly časy, kdy weby jely naplno a měly potenciál, ale ty už jsou nenávratně pryč. Tenhle blábol, co napsal do Travel Life, odpovídá přesně jeho egu a egu celý pražský party kolem něj, která mu ty kecy žere a ještě to prodává druhým za peníze. Gxblití.

Avatar uživatele superweb .
superweb .

Uz se mi i povedlo najit tu akcni letenku do Hong Kongu, kam jsem potreboval letet pracovne presne na dany termin. Nakonec jsem teda neletel, protoze Covid.

Je ale fakt, ze vetsinou beru letenky za doboru cenu kamkoliv (kde jsem jeste nebyl), pokud davaji smysl. Nemam to v hlave omezene na nekolik top destinaci, kam se chci podivat..za me je skoro kazda lokalita zajimava. A treba delsi dobu prestupu vetsinou beru jako prilezitost alspon omezene si prohlednout prestupni lokalitu.

Avatar uživatele Azul
Azul

To je.... legrační?? Pojďme soutěžit o to,kdo najde a proletí co nejdražší letenku!!! Protože jen tak dává cestování smysl,jen tak si ho užijeme a jen tak získáme zásadní filosofické vhledy do smyslu života.

Pan Gladiš pobavil,díky👏👍

Avatar uživatele Alena Svobodová
Alena Svobodová

Naprosto souhlasím, že je to nesmyslné srovnání a přidávám se k těm, kterým ten předpoklad, že lidi někam letí zásadně jenom kvůli ceně letenky, přijde velmi urážlivý. Jsme dospělí lidé v době internetu. Během pár hodin jsme schopní udělat informované rozhodnutí, jestli je destinace zajímavá a jestli nabízený termín není naprosto nevhodný, pokud jsme to už nevěděli. Sama mám destinace "na čekačku", zkrátka nějakou dobu koukám, za kolik se tam letenky obecně prodávají, jestli jsou někdy v akci a jestli na ně v daném roce budu mít dost dní volna. Cestovce bych opravdu zaplatila desítky tisíc jenom za nějakou poznávačku třeba do Vietnamu nebo Namibie.

Achjo, to jsou teda bláboly - berte to ale tak, ze je to druh reklamy :)

Díky za to, co děláte! Každá naše cesta kamkoliv začíná radami (cestopisy) od vás. Díky, díky, díky!

JardaM

Koukám, že pan Gladiš se naučil jedno anglické slovíčko a jako opička ho opakuje pořád dokola. Přitom ten jeho pseudočlánek je přímo reklamou na shit psaní. Chápu, jde mu o prachy, jak už tady někdo psal, jeho příjem je závislý na reklamě od cestovek a pan Gladiš se očividně vyloženě bojí lidí, kteří jsou schopni vycestovat sami a bez cestovky.

Avatar uživatele sonic
sonic

Boze, to je co za blabol ten clanok? Totalne miesanie hrusiek nie ze s jablkami, ale so zvaracskym kurzom. Ono to cele zavana dvoma ( teda troma ) problemami..

1. mnozstvo ludi si este nevsimlo, pripadne nechce pripustit ze sa na nas vali celkom slusna ekonomicka kriza...takze si treba uvedomit ze ludia si budu musiet zaplatit byvanie, energie, zakladne zivotne potreby a z toho co zostane ( a ze toho bude urcite menej ako doteraz ) si budu moct uzit nejake potesenie. Takze tvrdit v dnesnej dobe ze dat 20k za nejaku letenku do sveta ( pripadne ten uplny ulet 7k za letenku po EU ) je OK, tak to je totalne nepochopenie celej tejto situacie...teda ak to neberieme z pohladu daneho pana ktory ma ( alebo mal a zrazu nema ) z takychto leteniek provizie...

2. panovi dosli omamne latky...

3. ...alebo mu naopak zacali slapat

Leoš Literák

Komunistický blábol centrálního plánovače. Každý je svobodný učinit vlastní rozhodnutí. Co jenž může připadat shit termín, může někomu jinému krásné zapadat do dovolené. Proč bych měl platit šestku za letenku na osobu, když za tu cenu může letět celá rodina a rozdíly nejsou pro mě zásadní?

Načíst všechny komentáře

LOT
Praha získá přímé lety do thajského Krabi a na Madagaskar
David Eiselt 2022-04-12T15:30:43+02:00 9 komentářů

Cestovní kancelář Čedok dnes oznámila zimní novinky v rámci exotiky. Obnovuje plány s přímými lety z Prahy na Madagaskar a zcela nově zařadí do nabídky i přímé lety do Thajska, konkrétně do oblíbené…

Čaj na Hedvábné stezce
Ničí superlevné letenky smysl cestování?
David Eiselt 2022-04-08T08:31:41+02:00 51 komentářů

Ukrajinská vlajka ve tmě
Rezervujte si Airbnb na Ukrajině a cestu neplánujte
David Eiselt 2022-03-06T11:03:43+01:00 3 komentáře

Dnes ráno jsem četl článek na CNN o tom, jak lidé po celém světě rezervují soukromé ubytování na Ukrajině i přesto, že cestu do země z logických důvodů neplánují a plánovat ani nemohou. Jedná se o…

#ukraine
Končíme s aktivní propagací ruských aerolinií i cestovního ruchu
David Eiselt 2022-02-25T13:03:00+01:00 41 komentářů

V životě nastalo mnoho chvil, kdy jsme se mohli vyjádřit k politickému či společenskému dění. Neudělali jsme to, neboť jsme se snažili být neutrální a neříkat nahlas naše názory vám,…