Aplikace Covid Pass

Zmatek v povinném testování před návratem do ČR pro očkované

6 komentářů
2021-12-23T20:21:00+01:00

Aktualizace 5 minut po dopsání článku *facepalm*. Ministerstvo zdravotnictví vydalo krátký tweet o tom, že daná pravidla se nevztahují pro občany ČR a zůstávají v platnosti ta stará. Očkovaní a lidé po prodělání nemoci tedy stále nemusí mít test před návratem domů.

Původní znění textu ponecháváme, neboť tahle komedie si zaslouží být na veřejnosti... 

Nehezký vánoční dárek si pro všechny cestovatele přichystala nová vláda. Den před Štědrým dnem ohlásila razantní změnu v návratových pravidlech a vydala nové ochranné opatření platné od 27. prosince. Test na koronavirus budou muset podstoupit všichni cestovatelé nezávisle na tom, zda jsou nebo nejsou očkovaní.

Nová pravidla přicházejí v platnost pro obyvatele ČR od 3. ledna 2022.

Co se mění?

Doposud očkované osoby a ti, kteří nemoc prodělali v posledních 180 dnech museli před návratem do vlastni pouze vyplnit návratový formulář.

Nově však musejí disponovat i negativním testem před odletem.

Cestovatelský semafor, který určuje míru rizika v jednotlivých státech, pak pozbývá smyslu. Test je nutný mít z jakéhokoliv státu.

Test může být antigenní (48 hodin) nebo PCR (72 hodin).

Výjimky pro boostery, individuální dopravu a děti

Jako v každém nařízení, které kdy vyšlo, existuje sněť výjimek. V tomto případě existují podstatné výjimky, které vám umožní se vracet za starých pravidel, tedy pouze s vyplněním návratového formuláře.

Pouze s formulářem si vystačí:

  • osoby očkované posilující dávkou (3. dávka)
  • děti od 12 do 18 let s platným očkováním (2 dávky)
  • děti do 12 lze zcela bez testu

Další výjimka spadá na ty, kteří cestují individuální dopravou. Pokud dojíždíte za prací nebo jedete autem na výlet, postačíte si taktéž jen s formulářem.

Doplním, že formulář vyplňují osoby, které v zahraničí pobývají více jak 12 hodin.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 23. 12. 2021

6 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
David
před 11 měs

Přidám svoji zkušenost ze včerejšího příletu. Vracel jsem se z Malty, přes Dánsko, kde byli natolik zmatení, že nejdříve po mě chtěli očkování, pak test. Ten jsem samozřejmě neměl s tím že by to mělo být až od 27.12 jsem prošel do dalšího levelu, kde po mě chtěli příjezdový formulář do ČR (který týden před tím při letu z Itálie chtěli až v ČR a já žil v domnění, že je to tak stále, že se to stačí vyplnit cca 48hod nebo kolik teď nevím přesně, po příjezdu do ČR). Takže jsem tam s rozklepanýma rukama na mobilu smolil příjezdový formulář do ČR a letadlo na mě čekalo. jinak všude funguje (italie, Matla, Dansko )certifikát online - PLF, očkování a jasná pravidla, akorát u nás to ty debilové pořád mění, takže ani venku pak nevědí pořádně po co nás mají chtít.

Avatar uživatele miro776
miro776
před 11 měs

Cesta ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená):

V případě cesty do ČR občanů a rezidentů ČR veřejnou dopravou (např. letadlem, vlakem, autobusem) je nutné podstoupit antigenní test (provedený max. 48 h před začátkem cesty), nebo RT-PCR test (provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR). Potvrzení o testu může být v papírové i elektronické podobě a využít můžete tento formulář potvrzení o výsledku PCR testu. Je možné podstoupení testu prokazovat také digitálním certifikátem EU COVID

Zdroj:

https://covid.gov.cz/situace/ciz...tupu-do-cr

Tak ako, bude min27.12. Stacit EU covid certifikat?

Avatar uživatele
mirjur
před 11 měs

Pokud máš dokončené očkování nebo jsi po covidu, tak podle MZV EU certifikát stačí (+ PLF). Viz výjimky v tvém odkazu výše. Otázka je, jestli si toho budou vědomi i na Zanzibaru, případně jak je o tom přesvědčíš...

Avatar uživatele miro776
miro776
před 11 měs

V případě občanů a rezidentů ČR platí při příjezdu mírnější pravidla, která jsou popsána níže u příjezdu ze zemí s vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy (RAT antigenní nebo žádný test podle způsobu dopravy).....

Ak.to spravne chapem, od 27.12. Budem musiet mat minimalne antigen pri navrate do CR.. moja situacia je nasledovna, vraciam sa zo zanzibaru a som obcan EU s trvalym pobytom v CR, + mam viac ako 14dni po.2hej davke,tj mam eu covid certifikat..

Blondie
před 11 měs

Podle toho odkazu víše by při návratu ze všech zemí měli mít očkování výjimku z povinnosti prokázat se testem.

divan
před 11 měs

@Blondie: pravopis na CL jsem vůbec neřešil. Tohle je poprvé, protože to "víše" rve oči přece jen moc...