Zatímco v sousedním Thajsku si filmaři z celého světa podávají dveře, Malajsie je zatím Hollywoodem téměř nedotčená. Ale skutečně jen téměř – hned dva výpravné bijáky totiž vznikly na ostrovech Penang a Langkawi. Až se tam v zimě pojedete ohřát, můžete se opalovat třeba zrovna v místech, kde se procházela oscarová Jodie Foster. 

Jodie Foster ve filmu Anna a král na Langkawi

Nádherné scenérie Andamanského pobřeží si oblíbili hlavně tvůrci velkofilmů. Pokud si vybavujete film Anna a král, v němž Jodie Foster láme srdce siamskému králi Mongkutovi, vězte, že hlavní palác postavil štáb režiséra Andyho Tennanta přímo na pláži ostrova Langkawi.

V místech, kde se dnes nachází luxusní Danna Hotel, pracovala stovka místních dříčů měsíc a půl, aby vznikla replika paláce z Čiang Maie. Proč v Malajsii, a ne přímo v Thajsku? Tamní režim považoval obsah filmu za dehonestující, a tak filmařům nezbylo, než se vypravit za hranice.

Dřevěná kostra Mongutova paláce zůstala na místě i po poslední klapce a byť postupně chátrala, fungovala jako turistická atrakce. V roce 2004 ji ale smetla tsunami, a tak si dnes majestátní stavbu můžeme představovat už jen při chytání bronzu kousek od Telaga mariny na pláži Pantai Kok.

Kdo by se však přeci jen chtěl vydat po stopách Tennantovy romance, může zamířit do Georgetownu, středobodu ostrova Penang. Tamní koloniální architektura (dnes součást kulturního dědictví UNESCO) perfektně vyhovovala potřebám historického příběhu. Točilo se na místní radnici vedle Esplanade Parku (Penang Town Hall), pitoreskní Armenian Street „hrála“ ulice Bangkoku. Bangkokský přístav zastoupil přístav u penangského Swettenham Pier a chrám, v němž stráže dopadnou královu konkubínu Tuptim, je ve skutečnosti Khoo Kongsi na Cannon Square, jeden z takzvaných klanových domů, jež sloužily zároveň i jako ekonomické jednotky (soudě dle bohaté výzdoby prosperující).

Pokud se do něj vydáte, seběhněte po Armenian Street zhruba dvě stě metrů směrem do středu města – i zde vám řada koutů přijde povědomá. Například dům č. 128 Syed Alatas Mansion (dnes Muzeum islámu) stojí za pozornost nejen proto, že si zahrál ve filmu. Je totiž perfektně udržovanou ukázkou toho, jak žili bohatí penangští obchodníci v době, kdy jejich byznys vzkvétal. Po cestě se navíc můžete zastavit na curry v sympatickém Jawi House Café & Gallery – tam sice Jodie Foster nechodila, ale zato ho chválí i místní, a to je co říct.

Oscarová romance jménem Indočína

Anna a král není jediným snímkem, jemuž Malajsie posloužila jako kulisa. O sedm let dřív tu vznikla Oscarem oceněná Indočína, jeden z nejdojemnějších milostných příběhů filmové historie. Kvůli němu filmaři „postavili“ v Malajsii Vietnam, někdejší francouzskou kolonii, v níž plantážničí emancipovaná Caherine Deneuve.

Filmařům opět dokonale posloužily lokace na Penangu, v Ipohu a Paritu, na pracích se opět podílela řada místních. Romantiky možná potěší, že Cheong Fatt Tze Mansion, indigově modré sídlo, s nímž tak dokonale ladí  sošná krása Deneuve, funguje i jako hotel. Nepatří k nejlevnějším, ale v rámci speciálních balíčků v něm seženete dvojlůžkový pokoj se snídaní už za necelé tři tisíce korun.

Zkrátka až poletíte na vysněnou dovolenou, vezměte si do letadla kromě průvodce i filmy, po jejichž stopách se dá vydat. Není většího dobrodružství, než zjišťovat, co je realita a co si páni režiséři jenom vymysleli.

Sdílej článek s přáteli

13 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele dominikbambula
dominikbambula

Spíš tak pro orientaci, kolik Vás stála cesta na Langkawi? Chci jet začátkem února a zatím to vychází na cca 17000 z Prahy. Je to fajn nebo spíš doporučujete vyčkat?

před 6 lety
Avatar uživatele KKM
KKM

No me konkretne - dokud neodpovi Dave - vysly letenky s Lufthansou z Krakowa do Singapuru asi na 11000,- a odtamtud na Langkawi tak do 1000 kč... Takže 17000 není až taková pecka, že by po tom člověk musel hned skočit... Já za sebe bych spíše možná ještě vyčkal chvíli...

před 6 lety
Avatar uživatele
David Eiselt

Ideální opravdu pořídit letenku do KUL, odkud je to na Langkawi za 9$, jak je psáno již níže.. Ale samozřejmě další varianty jsou také ok ;) jen za 17k je to příliš..

před 6 lety
Avatar uživatele martin.jurcak
martin.jurcak

Ahoj KKM, kde si nalezl letenky z Krakowa do Singapuru za tak příznivou cenu. Díky

Přidat odpověď
před 6 lety
Avatar uživatele
Liborek

Filmy nejsou jen Hollywood :-) Čínští filmaři točí v Malajsii jeden film za druhým. Také arabští filmaři tam jezdí docela často, Langkawi je zejména pro Araby ze zemí Zálivu ale i lépe situované Egypťany typickou destinací pro svatební cestu. Ti ostatní si to užijí aspoň ve filmech a telenovelách.

Odpovědět
před 6 lety
Avatar uživatele dominikbambula
dominikbambula

Ahoj, chystám se na Langkawi s tím, že si chci pořídit letneky jen do Kuala Lumpuru a poté chci koupit letenky až na místě, ideálně od AirAsia, příp. předem přes web AirAsia. Máte s tímto někdo zkušenost nebo to je hloupost? Letenky od AirAsia mi totiž žádný agergátor letenek přímo nenabízí. Díky za info

před 6 lety
Avatar uživatele Jarda85
Jarda85

Ahoj Dominiku, pokud není akce přímo na Langkawi, tak je to zpravidla nejlevnejší varianta. Letenky si kup určitě dopředu. Pokud budeš hledat letenky např. do KUL, tak z BUD bývají levnější než z PRG.

před 6 lety
Avatar uživatele Dan1928
Dan1928

Letenku z Air Asia z Kuala Lumpur na Langkawi jsem vloni poridili za cca 360 Kc sakumpikum (vcetne veskerych poplatku), takze koupit ji samostatne urcite hloupost neni ;)

před 6 lety
Avatar uživatele r
r

my letěli v únoru z Kuala Lumpur na Langkawi s Firefly http://www.fireflyz.com.my/ asi za 300/osobu - ale létají ze Subangu. Koupeno 2 měsíce předem. Taxi od Petronas Towers na letiště SZB vyšlo na 40,-MYR . Ale brali jsme hned první který zastavil, možná by ses dostal i níž.

před 6 lety
Avatar uživatele dostal.v
dostal.v

Naše zkušenost byla,že Malaysian airlines byli levnější než Air Asia.Letěli jsme z KL na Langkawi.

před 6 lety
Avatar uživatele 81martin
81martin

A koupil jsi ji predem nebo na miste? Jedeme pres Vanoce a nevim, zda to neni risk, ze by treba nebyly.

před 6 lety
Avatar uživatele Jarda85
Jarda85

Ahoj Martine, rozhodně předem, ještě k tomu ve vánočním období. Můžeš se podívat na Air Asia, kolik stojí letenky např. na zítřek, a třeba v lednu u stejného routingu.

před 6 lety
Avatar uživatele Dan1928
Dan1928

@Martin: Kupoval jsem letenku predem.

Přidat odpověď
před 6 lety
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Přečti si také ...

Glamping
Čtení na 14 minut
Glamping v Česku a 19 tipů na ta nejvíc okouzlující místa
David Eiselt 2020-05-13T19:56:00+02:00 16 komentářů

Toužíte po dobrodružství, klidu, noční obloze a hluku, který se skládá z šumu stromů a zpěvu ptáků? Vezměte stan a vyrazte do přírody. Že byste rádi k tomu všemu přidali alespoň kousek moderna v…

Odpočinek v salónku Cathay LHR T3
Čtení na 6 minut
Pojď s námi psát praktické průvodce na Cestujlevne.com
David Eiselt 2020-04-28T20:53:00+02:00 2 komentáře

Líbí se ti projekt Cestujlevne.com a rád bys přidal(a) ruku k dílu? Hledáme lidi, kteří by nám chtěli jednorázově či dlouhodobě pomoci s obsahem. Pomáháme cestovatelům vyrazit do světa tím, že…

Virus
Čtení na 6 minut
Koronavirus COVID-19 a cestování: aktuální doporučení a zákazy
David Eiselt 2020-03-02T12:10:00+01:00 259 komentářů

Od 1. 5. 2020 je zrušen zákaz vycestování z České republiky, který byl zaveden z důvodu pandemie nemoci COVID–19. S uvolněním zákazu vycestování se ale pojí i otázky týkající se restrikcí…

Mezinárodní očkovací průkaz
Čtení na 2 minuty
Mezinárodní očkovací průkaz
David Eiselt 2020-02-28T12:17:00+01:00 7 komentářů

Co je to očkovací průkaz asi nikomu vysvětlovat nemusíme. Každý Čech už jeden takový dokument vlastní, ale už ne tolik z nás má očkovací průkaz platný i za našimi hranicemi. Pokud pravidelně…

134 dalších článků