Zdravím,už nějakou dobu se snažím najít nějakou rozumnou (cenově přijatelnou, bez šílených přestupů) variantu letenek do USA na druhou polovinu září (odlet 14./15. září, návrat cca 1. října).Komplikuje to zejména "cestovatelský" záměr - chceme zkombinovat obě pobřeží. Plánujeme New York a Washington (přesuny mezi tím pravděpodobně busem) ale i západní pobřeží - Los Angeles a San Francisco (mezi těmito přesuny autem). Ráda bych se tak zkušenějších zeptala, jestli má ještě cenu s nákupem čekat, nebo raději kupovat co nejdříve?Druhou otázkou je, jestli koupit raději zpáteční do NY a pak vše řešit přelety po USA, nebo raději jednotlivé letenky? Zkoušela jsem si najít obě varianty (přes několik vyhledávačů), ale už jsem v tom naprosto ztracená... Nemáte někdo s něčím podobným zkušenost, případně nějaký nápad, trik, jak něco podobného řešit?Budu moc ráda za jakoukoliv radu/tip, předem díky :) .

Letenka USA - jak to poskládat?

Založil(a) ve fóru Hledám letenku

24 reakcí

Zdravím,


už nějakou dobu se snažím najít nějakou rozumnou (cenově přijatelnou, bez šílených přestupů) variantu letenek do USA na druhou polovinu září (odlet 14./15. září, návrat cca 1. října).

Komplikuje to zejména "cestovatelský" záměr - chceme zkombinovat obě pobřeží. Plánujeme New York a Washington (přesuny mezi tím pravděpodobně busem) ale i západní pobřeží - Los Angeles a San Francisco (mezi těmito přesuny autem). 

Ráda bych se tak zkušenějších zeptala, jestli má ještě cenu s nákupem čekat, nebo raději kupovat co nejdříve?

Druhou otázkou je, jestli koupit raději zpáteční do NY a pak vše řešit přelety po USA, nebo raději jednotlivé letenky? Zkoušela jsem si najít obě varianty (přes několik vyhledávačů), ale už jsem v tom naprosto ztracená... Nemáte někdo s něčím podobným zkušenost, případně nějaký nápad, trik, jak něco podobného řešit?


Budu moc ráda za jakoukoliv radu/tip, předem díky :)

0

Z Vídně/Berlína se dá koupit kolem 7 tis. zpáteční na východní i západní pobřeží s jedním přestupem. Jestli letíš na 14 dnů tak bych volila dva samostatné tripy. Když budeš přelétat, tak se s cenou níž nedostaneš a bude to honička. Východ je tak na týden městskou dopravou a západ ideálně na 3 týdny autem.

0 Citovat

Diky za tip, zkusim tedy jste kouknout z Vidne.


Delit to nechceme - zapad neplanujeme projizdet cely, plus je tu otazka viz atp (ja tam budu cele leto na work and travel, pritel za mnou pak poleti - i proto resime prejezd mezi pobrezimi a v tomhle poradi, protoze ja budu ve Virginii).

0 Citovat

Nechte si poradit a nedělejte typickou hloupou chybu Evropanů, kteří plánují bez toho aby měli pojem o jakých vzdálenostech je řeč.  Když to přenesu do evropské reality, tak to je jako "projedeme Španělsko a Portugalsko a když už tam budeme, tak si ještě dáme Pobaltí a Finsko. Týden a týden."

14 dní je už dostatečná doba na pěkné kolečko po západě.

0 Citovat

My sme po Work and travel dali NY a okolie a potom preleteli do Miami, to može byť tiež varianta. Tam ale samozrejme bude záležať jak to v tom čase bude s hurikánmi, my sme síce s nimi nemali žiadny problém, ale viem, že posledné dva roky s tým v čase po WaT bol dosť velký problém.. každopádne, obidve pobrežia za 14 dní je veľmi málo.. radšej si vyberte len jedno :)

0 Citovat

Přesně tak, letím v květnu na západní pobřeží a s těžkým srdcem se musím rozhodovat co vynechat, tak abych se vešel do 14ti dnů. Mít na to týden, tak to snad opravdu jen ten přesun mezi LA a SF. Na Nevadu, Utah, Arizonu můžete zapomenout.

0 Citovat

Já sice s výhradami ostatních souhlasím, ale vypadá to, že oni chtějí navštívit jen ta 2 města na východě a 2 města na západě a nic jiného (použití slova pobřeží u nich asi neznamená zájem ta pobřeží procestovat, i když možná stihnou projet Big Sur, pokud to raději nevezmou po dálnici). Já bych tam kvůli tomu neletěl, ale lidi mají různá přání a 4 města za 14 dní se jistě stačit dají.

0 Citovat

To matej15 : Různí lidé, různá rychlost cestování. Nerad bych ti něco vymlouval, ale za 14 dní dní se v pohodě dá ujet celý základní klasický okruh po Západě USA. Např.:  Los Angeles - Las Vegas - Hoover Dam - Grand Canyon - Monument Valley - Arches,Canyolands - Bryce NP - Zion NP - Las Vegas - Death Valley - Yosemite NP - San Francisco - Sequoia NP - Los Angeles. Zkušenosti z našich cest mám sepsané a můžu je poslat mailem. Stačí mi napsat na JSLIWKA@SEZNAM.CZ   Také ted v květnu letíme.

0 Citovat

JSLIWKA napsal(a):

To matej15 : Různí lidé, různá rychlost cestování. Nerad bych ti něco vymlouval, ale za 14 dní dní se v pohodě dá ujet celý základní klasický okruh po Západě USA. Např.:  Los Angeles - Las Vegas - Hoover Dam - Grand Canyon - Monument Valley - Arches,Canyolands - Bryce NP - Zion NP - Las Vegas - Death Valley - Yosemite NP - San Francisco - Sequoia NP - Los Angeles. Zkušenosti z našich cest mám sepsané a můžu je poslat mailem. Stačí mi napsat na JSLIWKA@SEZNAM.CZ   Také ted v květnu letíme.


Ale to stravis prakticky cely v aute, to je infarktovy tempo :)

0 Citovat

Souhlas s Petr 76. Mnoho psů, zajícova smrt...

0 Citovat

JSLIWKA napsal(a):

To matej15 : Různí lidé, různá rychlost cestování. Nerad bych ti něco vymlouval, ale za 14 dní dní se v pohodě dá ujet celý základní klasický okruh po Západě USA. Např.:  Los Angeles - Las Vegas - Hoover Dam - Grand Canyon - Monument Valley - Arches,Canyolands - Bryce NP - Zion NP - Las Vegas - Death Valley - Yosemite NP - San Francisco - Sequoia NP - Los Angeles. Zkušenosti z našich cest mám sepsané a můžu je poslat mailem. Stačí mi napsat na JSLIWKA@SEZNAM.CZ   Také ted v květnu letíme.

Dá se projet ledacos, zvlášť když člověk po americku nechodí na výlety delší než půl hodiny, ale takovouto cestu bych určitě neoznačil jako "v pohodě". Něco podobného (+ 2 vyhlídky na severu Grand Canyonu, což je velká zajížďka, krátké zastávky v NP Capitol Reef a Joshua Tree, s průjezdem přes Big Sur, ale bez měst - ty byly v dalších dnech bez auta) jsem projel za 4 týdny (bylo to 7200 km) a přišlo mi to na můj vkus až moc rychlé a na delší výlety než půl dne, na jaké chodím jinde běžně, ani nebyl čas. A to mě nijak neomezovala nutnost rezervace ubytování, což může být u většiny lidí velký problém (tj. mohl jsem využívat dny až do večera, v květnu 2009 se dalo sehnat místo v kempech v NP snadno nebo jsem spal ve stanu poblíž NP v National Forest).
0 Citovat

Díky všem za tipy a návrhy na cestu - k nějakému rozumnému řešení s letenkami vás tedy nenapadá nic?


Ano, vím, že to jsou velké vzdálenosti, vím, že by bylo lepší si vybrat... Tohle všechno jsme už ale zvážili a probrali s přítelem několikrát. Miami nás neláká a celé dva týdny na východě úplně nevíme jak bychom strávili (jasně, Boston, Filadelfie...)a letět čistě na západ, když už já na východě budu, taky nic moc nezachrání.

Mezi San Franciscem a Los Angeles plánujeme cestu zejména po parcích, vybrali jsem si z toho ale opravdu jen něco. Počítáme s omezeným itinerářem, s tím, že nestihneme Nevadu, Las Vegas... je to zkrátka cesta kompromisů. Opravdu velkou roli tam hraje to, že já už tam budu, tudíž tam "neletím jen  kvůli tomu" :)

0 Citovat

JSLIWKA napsal(a):

To matej15 : Různí lidé, různá rychlost cestování. Nerad bych ti něco vymlouval, ale za 14 dní dní se v pohodě dá ujet celý základní klasický okruh po Západě USA. Např.:  Los Angeles - Las Vegas - Hoover Dam - Grand Canyon - Monument Valley - Arches,Canyolands - Bryce NP - Zion NP - Las Vegas - Death Valley - Yosemite NP - San Francisco - Sequoia NP - Los Angeles. Zkušenosti z našich cest mám sepsané a můžu je poslat mailem. Stačí mi napsat na JSLIWKA@SEZNAM.CZ   Také ted v květnu letíme.

Nezapomeňte jim připsat, že ty vaše itineráře znamenají sedět 8 hodin v autě každý den. 

0 Citovat

Lenacech napsal(a):

a letět čistě na západ, když už já na východě budu, taky nic moc nezachrání.

Opravdu velkou roli tam hraje to, že já už tam budu, tudíž tam "neletím jen  kvůli tomu" :)

Možná mi něco uniká, ale proč toto je tak zásadní faktor pro plánovaní cesty po skončení vašeho  WaT? 

Vy si přece koupíte  "open jaw" letenku Praha - Washington // LAX - Praha, pan přítel pak běžnou zpáteční Praha - LAX. Pokud navíc zvládnete se dostat domů ve stejný den ale každý jiným letem, škála možných itinerářů bude mnohem širší. 

Vy si pak k tomu přikoupíte extra jeden přelet Washington/Baltimore - LAX (samozřejmě záleží v které části VA budete)

Problém vyřešen a ještě ušetřeno cca. 120-150 USD za přelet z východu na západ vašeho přítele.

New York/Washington si můžete dát extra jako prodloužený víkend někdy jindy. 

0 Citovat

Petr76 - Asi nejvíce proto, že zrovna New York a Washington chceme vidět a těšíme se na to oba. A není to něco, co bychom chtěli vynechat nebo odložit na nějakou hypotetickou další dovolenou někdy. Proto jsem se ptala zejména na tip, jak ty letenky nějak poskládat, jestli v tom třeba není nějaké řešení, které sama nevidím, tím, že se to snažím vymyslet už nějakou dobu (a nejde mi až tak o řešení toho, jeslti to má/nemá cenu, co všechno máme šanci stihnout atd).

0 Citovat

No tak to udělejte analogicky ale pro oba, a s odletem z NYC (přelet na západ). Zjistíte sice až na místě, že to byla úplná pitomost, protože jestli něco stojí za to ve Státech vidět, tak je to příroda, ne města. Ale to je váš boj.

0 Citovat

Řešení je přílet na jedno pobřeží a odlet z druhého + přikoupit jeden přelet. Dá se kombinovat i s lowcosty.

0 Citovat

Ale tak nekdo ma rad mesta. Kdyz tam chteji, tak proc jim to brat. Ja taky miluju nocni New York, nocni Istanbul pri "tonech z minaretu" atd. atd. Kazdy z nas je jiny. I kdyby chteli jen Washington, NY, LA, tak je to jejich vec. Oni chteji pomoci s letenkami.

Jinak bych teda volil nejdrive cestu na zapad a pak to vzit pres vychod domu nez opacne. Nakombinovat uz si to budete muset sami, tech moznosti je opravdu strasne moc.

0 Citovat

Libor napsal(a):

Ale tak nekdo ma rad mesta. Kdyz tam chteji, tak proc jim to brat. Ja taky miluju nocni New York, nocni Istanbul pri "tonech z minaretu" atd. atd. Kazdy z nas je jiny. I kdyby chteli jen Washington, NY, LA, tak je to jejich vec. Oni chteji pomoci s letenkami.

Jinak bych teda volil nejdrive cestu na zapad a pak to vzit pres vychod domu nez opacne. Nakombinovat uz si to budete muset sami, tech moznosti je opravdu strasne moc.

To sis asi nepřečetl, co napsala později. ("Mezi San Franciscem a Los Angeles plánujeme cestu zejména po parcích, vybrali jsem si z toho ale opravdu jen něco.") Pokud ona začíná na východě, nemá smysl jí radit, aby začali na západě.


0 Citovat

Libor_S napsal(a):

To sis asi nepřečetl, co napsala později. ("Mezi San Franciscem a Los Angeles plánujeme cestu zejména po parcích, vybrali jsem si z toho ale opravdu jen něco.") Pokud ona začíná na východě, nemá smysl jí radit, aby začali na západě.


Libore, každý si to musí zažít. Někomu styl japonská cestovní kancelář vyhovuje ;) Vědu bych z toho nedělal. Taky si můžou připadat, že se do USA zase na hodně dlouho nepodívají. Tak jim to neberte. Jen je to opravdu na znovu zvážení, zda ten itinerář není opravdu příliš našlapaný. Pokud jsou ale ok, že v Los Angeles se kouknou na Santa Monicu, nápis Hollywood a projdou se po chodníku s hvězdami a v San Franciscu se projedou tramvají a mrknou k lachtanům k Pier 59, tak to v pohodě stíhají. Jen pozor na one way fee u půjčoven aut, může to dost prodražit celý výlet. 
0 Citovat

K původní otázce - v naprosté většině případů je nejvýhodnější hledat open jaw letenku např. PRG-NYC / SFO-PRG. Samozřejmě, jako vždy, je potřeba k dosažení dobré ceny být flexibilní jak z pohledu datumů tak z pohledu příletových i odletových letišť (může to být Berlín, Vídeň, Budapešť...).

Přelety v USA jsou relativně drahé (ony a ni ty vzdálenosti nejsou úplně malé), takže je potřeba samostatně kupované přelety omezit na minimum. 

Osobně bych taky z itineráře vynechal to východní pobřeží, případně bych si tam nechal jen 2 dny na jedno město kde bude dobře vycházet přílet z Evropy  - u rychlocestovatele na Washington stačí podle mě jeden den (je to jedna větší ulice), nasát atmosféru NYC se taky za ten den dá. Na ten východ se pak dá kdykoliv znova zaletět za celkem rozumné peníze a není to ani extrémně dlouhý let. 

0 Citovat

Nedá mi to, abych nereagoval na odpovědi na můj příspěvek. Nám přesně tento styl cestování vyhovuje a hodně si ho užíváme, a jak jsem napsal - různí lidé to mají různě a nikomu nic nevymlouvám. Máme rádi i těch 5-6 hodin denně v autě, to není ztracený čas, Amerika je hodně o tom vidět ji z jedoucího auta. Letos letíme už po 17 a ještě mě to neomrzelo. Soupis zkušeností z našich cest jsem poslal už cca 300 lidem, min se 100 jsem byl v bližším kontaktu a psal jim návrh trasy - je to moje hobby - což bylo s povděkem kvitováno. Jsem už starší ročník a největší cenu má pro mě samotná možnost, že se tam můžu pohybovat, ta svoboda. Pro mě je ta sama cesta cílem a nestydím se za to že jsem rychlocestovatel.

0 Citovat

Jestli chceš konkrétnější radu, tak hlavně napiš za kolik  jsi už  nějaký itinerář našla , kolik je ta Tvoje rozumná cena. Bez toho budou jen obecnější rady. Navíc s těmi podmínkami (let na pevné datum,  bez dlouhých přestupů) bude dost obtížné nějakou hodně dobrou cenu najít, resp. vyčekat a příp. nakombinovat. A nezapomeň sem napsat jak to celé dopadlo.

0 Citovat

@JSLIWKA - Vam to vyhovuje, ale neprijde mi fer cpat tento zpusob cestovani nekomu, kdo evidentne nema tuseni, ktera bije.


@Lenacech - pominu-li moznost rozejit se s pritelem a tim padem nic neresit, nezbyva mi nez souhlasit se vsemi, co ti to vymlouvaji 😃 Tyden na zapade je totalni nonsense. Leda bys tam jela jen kvuli tomu, abys mohla rikat, ze jsi byla v Kalifornii 🤭

0 Citovat

Jestli trváte na pouhých 7-8 dnech na západ USA, napadají mě lepší varianty s tím, že Kalifornii a okolí si necháte na jindy, až bude víc času. Doporučuju letět do Salt Lake City a zajet do NP Yellowstone, který se jinak obtížně zařazuje do okruhu a je asi nejhezčí ze všech amerických NP. Na park to chce tak 3 dny (na důkladnější poznání spíše 4) a cestou se stavte na Craters of the Moon a zpět v NP Grand Teton případně i na Antelope Island. Nevýhoda je, že poslední týden v září už budou v Yellowstonu zavřené kempy kromě Madison Campground a bude asi už chladno, zvlášť v noci, ale zase bude méně lidí.

Jiná dobrá možnost je letět do Denveru a projet okruh přes NP Rocky Mountains a Great Sand Dunes se zastávkou v Garden of the Gods a případně s výjezdem na Pikes Peak. Při dostatku času doporučuju i NP Black Canyon of the Gunnison. Za zastávku stojí taky Central City západně od Denveru.
0
24 reakcí