Když jsem dnes četl o hradu Šuri na Okinawě, který bohužel lehl popelem, říkal jsem si, že je to další z míst, která jsem navštívil a která už tak nějak nejsou, ať už zcela, nebo částečně. Napadlo mě, že by to mohlo být zajímavé téma. Vzpomenete si, která místa nebo památky jste takto navštívili a následně došlo k jejich zničení? Třeba dvojčata v NY a podobně? A když tak přidejte i nějakou svou fotku, ať je to zajímavější.Mě takhle na první dobrou napadá například Azurové okno na Maltě, Notre Dame v Paříži a po dnešní události tedy zmíněný hrad Šuri na Okinawě. .

Místa, která už nejsou...

Založil ve fóru Co se nevešlo

15 reakcí

Když jsem dnes četl o hradu Šuri na Okinawě, který bohužel lehl popelem, říkal jsem si, že je to další z míst, která jsem navštívil a která už tak nějak nejsou, ať už zcela, nebo částečně. Napadlo mě, že by to mohlo být zajímavé téma. Vzpomenete si, která místa nebo památky jste takto navštívili a následně došlo k jejich zničení? Třeba dvojčata v NY a podobně? A když tak přidejte i nějakou svou fotku, ať je to zajímavější.

Mě takhle na první dobrou napadá například Azurové okno na Maltě, Notre Dame v Paříži a po dnešní události tedy zmíněný hrad Šuri na Okinawě.


azure-window.png
notre-dame.png
shuri.png

0

Však oni ten hrad brzo postaví znovu, navíc to byla jen nedávná rekonstrukce. V Shangri-La v Yunnanu shořelo asi 250 dřevěných domů v historickém centru a když jsem tam byl 3 roky a 5 měsíců po požáru, už bylo téměř vše znovu postavené. Horší je to u skalních mostů, ale tam jen působí eroze, bez níž by nevznikly.

Byl jsem v Palmyře, kde např. tyto památky jsou zničené (nemám digitální fotky):

https://en.wikipedia.org/wiki/Mo...of_Palmyra

https://en.wikipedia.org/wiki/Temple_of_Bel

Chtějí je obnovit, ale bude to asi trvat dlouho a nebude to ono.

Takovýchto míst není naštěstí moc, ale další podobné téma, kde toho bude asi přibývat, jsou dlouhodobé či trvalé zákazy vstupu na dříve populární místa. Z těch, kde jsem byl, mě napadá Maya Bay, výstup na Uluru a 5-6-denní trekový okruh v PNN El Cocuy (jeden z nejhezčích vysokohorských treků na světě viz foto, většina trasy je nepřístupná, méně atraktivní část parku je přístupná s velkým omezením).

cimg3077a.jpg
cimg3240a.jpg
cimg3494a.jpg

0 Citovat

To mi připomíná moji oblíbenou tokijskou rámen restauraci Chuka Soba Inoue, která předloni vyhořela, navíc loni přestěhovali rybí trh z Tsukiji do Toyosu. 😣 A nedávno jsem pro změnu v Oděse nakoukl do jednoho hotelu, který pak v noci shořel.. jmenoval se náhodou Tokyo Star...

0 Citovat

Zajímavý téma. Kromě zmíněných - Azurového okna na Gozu a Palmyry bych ještě přidal Starý most v Mostaru. Viděl jsem v roce 1988 před zničením a v roce 2005, asi půl roku po tom, co otevřeli nový. Byl jsem samozřejmě rád, že tu památku obnovili, ale nemohl jsem se zbavit dojmu, že to není ono (ty kameny byly samozřejmě světlejší). Třeba to za těch dalších 14 let chytlo potřebnou patinu :-). 

K Uluru - jsem tak nějak rád, že jsem to na poslední chvíli v září dal a vůbec jsem neměl kulturní zábrany (lid Anangu promine :-)). Slyšel jsem teorii (jedna paní se zdrojem z NP Uluru-Kata Tjuta), že to za rok, dva opět v tichosti otevřou a budou limitovaně pouštět a vybírat masivní poplatek 50 AUD. Uvidíme.

Napadá mě ještě další kategorie, a to místa, která sice stále existují, ale masivní výstavbou či přestavbou se absolutně přestaly podobat tomu, co známe z minulosti a máme případně na fotkách. Z této kategorie třeba Kamen Most ve Skopje a Náměstí Makedonija - bez všech těch kolosálních megalomanských staveb archeologických muzeí a soch a umělých mostů v okolí to místo vypadalo tak nějak přirozeněji. 

0 Citovat

Pláž Ein Gedi u Mrtvého moře... před 20 lety jsme se tam denně koupali, to už neexistuje, moře ustoupilo, pláž je zavřená- vlastně už není.

0 Citovat

andreko napsal(a):

Pláž Ein Gedi u Mrtvého moře... před 20 lety jsme se tam denně koupali, to už neexistuje, moře ustoupilo, pláž je zavřená- vlastně už není.

Izraelci, narozdíl od Chucka Norrise, dokážou zabít už Mrtvé moře. 🤣 Jsem zvědavý, jak bude vypadat pláž u Metzoke Dragot, až se tam vypravím příště.
0 Citovat

U Ein Gedi jsem se koupal ještě v roce 2013. V neděli pojedu zase kolem, tak to alespoň omrknu :)


A jinak k tématu. Napadla mě Mekka, která sice je, ale téměř jistě ji nikdy nebudu moct vidět.

0 Citovat

Vlastně dost míst neexistuje, protože jak plyne čas, tak jsou výrazně zasažená turismem, takže jet tam znova, by asi bylo velké překvapení. Typicky Machu Picchu, kdy jsme tam ráno byli sami s ještě asi 5 lidmi, nikde nikdo, nádherné tajuplné místo, to už se nedá zažít, bohužel.

0 Citovat

Staré cestuj levně ... :-D

0 Citovat

@Jakob :-))) +1 

0 Citovat

andreko napsal(a):

Vlastně dost míst neexistuje, protože jak plyne čas, tak jsou výrazně zasažená turismem, takže jet tam znova, by asi bylo velké překvapení. Typicky Machu Picchu, kdy jsme tam ráno byli sami s ještě asi 5 lidmi, nikde nikdo, nádherné tajuplné místo, to už se nedá zažít, bohužel.

To by se dalo mluvit o částečné ztrátě kouzla nějakého místa, ale ne že neexistuje. Často se to dá vyřešit vhodným načasováním v rámci sezóny a denní doby. Machu Picchu jsem navštívil 31.5.2012 (tedy začátkem hlavní sezóny a ne tak dávno) před vlnami regulací, které omezily počet návštěvníků nacházejících se tam v určité hodině (na jednu stranu pozitivní, ale zkazilo to dojem z návštěvy asi víc než větší množství lidí). Tehdy byl a asi stále je nejpopulárnější čas návštěvy co nejdřív ráno pro ty, co přespali v Aguas Calientes. Myslím, že těch 5 lidí bylo jen okolo vás, andreko, ale ne na celém MP, protože ti, co prošli Inca Trail (a těch bylo jistě mnoho i před pár desítkami let), čekali na východ slunce u Brány slunce a pak hned sešli na hlavní část MP.

Já jsem ráno nikam nepospíchal, dopoledne jsem mezi davy využil výklad průvodců jiných skupinek, na vrcholu hory MP jsem byl až do té doby, než jsem tam byl sám, šel jsem na Inkův most (pár lidí cestou) a hlavní místa MP jsem si prošel poslední půlhodinu před zavíračkou po 16,30 h., kdy tam bylo už jen pár lidí. Zkus najít lidi na mých fotkách (na fotkách před 16 h. z dálky mám pár desítek lidí):

https://www.zonerama.com/liborst...bum/395985

V některých velmi populárních NP (např. Čína, USA) zase stačí jít nebo jet kus dál a člověk se dostane z přeplněných vyhlídek na prázdné.

@Leonard: Mekka moc k tématu není. Tam jsi nebyl a ani dříve to nebylo populární místo pro nemuslimy.

0 Citovat

Já asi jenom ta newyorská dvojčata. Digitální foťák byl pro mě tehdy něco z říše snů a ty vybledlé fotky z fotoalba bych musela nakenovat, tak to máte bez

0 Citovat

No my jsme právě čekali ráno na otevření  a skoro nikdo tam nebyl, šli jsme nahoru pěšky po schodech s těmi lidmi, jak jsem psala (r.2004 únor) a skutečně to bylo na celém MP. To už se nezažije.

0 Citovat

Milan V napsal(a):

Slyšel jsem teorii (jedna paní se zdrojem z NP Uluru-Kata Tjuta), že to za rok, dva opět v tichosti otevřou a budou limitovaně pouštět a vybírat masivní poplatek 50 AUD. Uvidíme.

Dost bych se divil, když min. 20 let bojovali za zákaz vstupu, že by z toho vycouvali. Určitě ale 50 AUD (790 Kč) není nějaká masivní částka pro většinu návštěvníků (pro Australany nebo ty, kteří si v drahé Austrálii mohou dovolit cestování), takže by tam chodilo téměř tolik lidí jako dřív (pokud nebyl zákaz z jiných důvodů, což bylo časté). Na výrazné omezení počtu lidí by museli vybírat několikanásobně víc, pokud by tu možnost chtěli dát.

0 Citovat

jakob napsal(a):

Staré cestuj levně ... :-D a forum kde fungovalo vyhledavani, tahle omalovanka alias mbank bankovnictvi mi nepriroste k srdci

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Dost bych se divil, když min. 20 let bojovali za zákaz vstupu, že by z toho vycouvali. Určitě ale 50 AUD (790 Kč) není nějaká masivní částka pro většinu návštěvníků (pro Australany nebo ty, kteří si v drahé Austrálii mohou dovolit cestování), takže by tam chodilo téměř tolik lidí jako dřív (pokud nebyl zákaz z jiných důvodů, což bylo časté). Na výrazné omezení počtu lidí by museli vybírat několikanásobně víc, pokud by tu možnost chtěli dát.

Samozřejmě souhlasím s tím, že to není závratná částka, kdo je přesvědčený, no tak tam prostě vyleze. Spíš by to asi mělo eliminovat takový ty turisty s náhodným rozhodnutím, když už jsme tady mámo, tak tam vylezeme.Jak to bude skutečně nevím, to bylo info – jedna paní povídala – a to doslova😉. Jinak vnitřní boje prachy X tradice asi probíhají i u Aboriginců. 

0
15 reakcí