USA-Mezinárodní řidičák

Napsal Petr Gold 2018-09-21T21:37:36+02:00 ve fóru Půjčení auta
12 odpovědí

Ahoj, chci se zeptat, je potřeba mít sebou mezinárodní řidičský průkaz? Auto se pujčuje na mé jméno.


Díky

Ano :) je potřeba....Pro řízení motorových vozidel v USA cizincem je nutný mezinárodní řidičský průkaz, vydaný dle ženevské úmluvy z roku 1949 o silniční dopravě. Zapůjčení automobilu je vázáno na vlastnictví kreditní karty, eventuelně složení zálohy a předložení mezinárodního, občas i českého řidičského průkazu..


Hlavný vodič, takisto aj prídavný vodiči oficiálne potrebujú národný aj medzinárodný VP, aj keď nie vždy ich požičovne alebo policajti vyžadujú.

Petr Gold: stačí si přečíst podmínky toho kdo vám auto půjčuje.  Obvykle tam stoji, že tzv. Mezinárodní řidičák je nutný jen pokud vlastní řidičák není psaný latinkou. V životě po mne nikdo v USA Mezinárodní ŘP nechtěl, ani půjčovna, tím méně pak policie.

A pokud bych byl pedant, tak formulace "předložení mezinárodního, občas i českého řidičského průkazu" je nesmysl, protože Mezinárodní ŘP je vám bez skutečného ŘP k ničemu. Mezinarodni ŘP je pouzr standardizované osvědčení o tom že mate ŘP jako takovy. Zažil jsem případ, kdy zákazník ve frontě přede mnou odešel z půjčovny s nepořízenou protože měl jen tzv. Mezinárodní řidičák, ale skutečný nikoli.

Před nějakou dobou jsem tuto problematiku zkoumal a zjistil jsem, že podmínky pro řízení motorových vozidel si určují jednotlivé státy federace ve své legislativě a co jsem zkusmo dohledával pár států tak jsem nikde povinnost mít MŘP nenašel. Většinou podmínky pro řízení najdete na stránce DMV daného státu, např. pro stát Oregon:

As a visitor, you can legally drive in Oregon if you have a valid driver license from:
- Any U.S. State or territory
- The District of Columbia
- A Canadian Province or another country

Co se praktických zkušeností týče, v USA jsme už 2x řešili s policií dopravní nehodu a 1x překročení rychlosti (ve 3 různých státech, Oregon, Utah a Kalifornie), v ani jednom z těchto případů řidič MŘP neměl a policisté byli naprosto spokojeni s tím normálním z ČR. Zcela upřímně si myslím, že orientace na té standardizované formě EU ŘP je i pro američany mnohem jednodušší než na MŘP.

Druhá věc jsou pak autopůjčovny, ty mohou MŘP vyžadovat jako podmínku půjčení auta, ale typicky jej nevyžadují pokud jsou údaje na normálním ŘP psány latinkou. Je ovšem nutné si prostudovat podmínky každé autopůjčovny zvlášť.

V USA nikdy vidět nechtěli. V Dubaji ho po mě v půjčovně požadovali.

V Miami na letišti ho vidět chtěli u Alama a jednou v Arizoně při silniční kontrole taky...

Myslím, že táto diskusia je pri cene medzinárodného vodičského a rýchlosti vybavenia bezpredmetná. 

Jen bych chtěl upozornit, že v Georgii ti bez MŘP auto nesmí pujčit. Je to nějaké místní zákon. :-) Jinak v jiných státech ho po mě nikdo nikdy nechtěl. A to nemluvím o dvou zkušenostech.. :-)

Je potřeba.

V principu jde o to, aby ve státě kde jste na návštěvě, poznali co můžete řídit. Z českého řidičáku to pozná jen Čech. Někde se taky píše: je nutný mezinárodní řidičák, nebo úřední překlad. Což by mělo stačit. Pak ovšem nechápu platnost MŘP 1 rok... V USA ho po mě nikdo nikdy nechtěl, ale samozřejmě náhoda je blbec a nedají vám auto!

Bohouš - Sub Kubart napsal(a):

V principu jde o to, aby ve státě kde jste na návštěvě, poznali co můžete řídit. Z českého řidičáku to pozná jen Čech

https://goo.gl/images/KjepSY

Přes 100 výpůjček v US za 25 let, chtěli ho vidět jen jednou v roce 98 u Dollaru, od doby, co máme EU řidičáky, ho nevozím a klid.

Vyhledávání

Přihlášení

Ještě nemáš účet? Zaregistruj se!