Ahojte, v lednu letíme přes CL s přítelkyní do Dominikánské republiky, chtěl bych si tam půjčit auto a procestovat ostrov, bohužel v průvodcích a na netu všichni nedoporučují půjčování aut že je to na silnicích "hardcore" a že pokud se stane nehoda vždy za to může "gringo" (čti turista). Nechci se ale spoléhat na místní dopravu. Nemáte někdo s cestováním po DR zkušenost případně s půjčováním aut? Díky za odpovědi  .

Doprava v Dominikánské republice

Založil ve fóru Půjčení auta

16 reakcí

Ahojte, v lednu letíme přes CL s přítelkyní do Dominikánské republiky, chtěl bych si tam půjčit auto a procestovat ostrov, bohužel v průvodcích a na netu všichni nedoporučují půjčování aut že je to na silnicích "hardcore" a že pokud se stane nehoda vždy za to může "gringo" (čti turista). Nechci se ale spoléhat na místní dopravu. Nemáte někdo s cestováním po DR zkušenost případně s půjčováním aut? Díky za odpovědi smiley

0

Tak trochu záleží, co už máš za sebou a taky kde chceš jezdit... Někde to je opravdu hardcore, navíc s busy nebo s qua-qua a motoconchos se dostaneš všude za pár kaček. Zkusil jsem jednou v mladické nerozvážnosti, ale z mého pohledu poměr rizika a získané výhody za to nestál.

0 Citovat

Díky za odpověď. Procestovanou mám Evropu ale co se týče vzdálenějších destinací tohle je první trip po vlastní ose. Řízení je částečně moje obživa a chceme cestovat ze Santo Dominga přes Constanza, Puerto Plata, Samana, Punta Cana zpět do Santa Dominga.

0 Citovat

Ahoj, no.. co se týká cestování po DR, je to tam složité. Na silnici neplatí žádná pravidla. Na dálnici běžně jezdí lidi v protisměru, nebo se silnice najednou změní v přistávací dráhu pro letadlo. Všude je zmatek, motorky přeplněné zvířaty, lidi mají na ramenou slepice, kozy, 3 děti i 5m dlouhé tyče. Když jsme si chtěli půjčit auto tak nám bylo řečeno že je to opravdu veliký risk ohledně pokut. ať se na silnicích stane cokoliv a je poblíž cizinec tak za to vždy může cizinec, protože je bohatý smiley No ehm.. My jsme se tedy rozhodli pro zapůjčení skůtru a v klidu si projeli x míst. Busy jsem nikde moc neviděla, spíš u silnice stojí lidi a stopují si náklaďáky kde místní jezdí opravdu ve velikém množství a jestli to funguje i jako bus - to nevím. Každopádně u nich platí pravidlo: kdo víc troubí ten jede - proto taky auta mají obrovské klaksony do všech stran a kdo má největší, ten má největší přednost všude smiley

0 Citovat

Promiň, ale jak to píšeš - busy jsem neviděla, u silnice stojí lidi... Tak to jsi nepochopila základní systém cestování v DR:-))) Qua-qua - to je to pravé cestování a poznávání země a lidí.

0 Citovat

Raději jsem na tyto systémy pouze přihlížela smiley Zapůjčení skůtrů mi přijde v DR jako super věc - levné a rychlé.. smiley a to nám stačilo.

0 Citovat

Letos v březnu jsme DR projeli s přítelkyní půjčeným autem - 14 dní po trase Santo Domingo - Barahona - Pedernales - Cuevas - La Descubierta - San Jose de Ocoa - Constanza - Jarabacoa - Santiago - Puerto Plata - Sosua/Cabarete - Las Terrenas - Las Galeras - Santo Domingo - Punta Cana/Bavaro.
Stejně jak píšeš - všude jsem se dočetl že pokud je to jen trochu možné, doporučuje se auto si nepučovat. Nicméně kdybysme se dopravovali místní dopravou (busy a guagua, stihli bysme sotva půlku za stejný čas (samozřejmě někdo preferuje být více v kontaktu s místníma a na to guagua super). Na silnici je třeba být stále ve střehu, ale na druhou stranu, za celou dobu jsme neviděli jedinou nehodu - pokud se řízením živíš, tak to máš určitě zmáklé a můžeš se věnovat sledování provozu apod. Navíc ti tam v půjčovně nejspíš daj automat. Takový ty vtipný pravidla, jako že když máš červenou, tak to nutně neznamená že musíš stát a naopak na zelenou je třeba se pořádně rozhlédnout jestli něco nejede, tak to platí, ale zvykneš si. Když odbočuješ doleva (teď nemyslim klasickou křižovatku ve městě, ale třeba na nějaký rovince), tak neni dobrý zůstat stát uprostřed silnice a čekat až bude v protisměru volno (auta za tebou tě začnou předjíždět ze všech stran) ... Takový ten zmatek je ve větších městech jinak to jde. Důležité je se věnovat řízení - silnice je třeba super a zničehonic ze změní v šotolinu, nebo tam je díra jako kráva. My jsme si pučili SUV - nevěděl jsem moc do čeho jdem a chtěli jsme v tom i občas přespat - byla to jen předokolka (4x4 opravdu není nutné - jedině že bys chtěl přejet horama ze San Jose de Ocoa do Constanzy). Stačilo by i obyčejné malé auto, ale vyšší SUV s velkýma kolama ti aspoň odpustí nějaký ten přehlédnutý výmol a dojedeš klidně i k Aguas Blancas (nejvyšší vodopády) - to asi 10-12km po ošklivé šotolině, výmoly atd. Tam bych s malym osobákem nejel. Hodně se říká, že tam policajti zastavují turisty a očekávají úplatek - nesetkali jsme se s tím - jen jednou na mě u dálnice stojící policajt mával, tak jsem přejel do levého pruhu a jel dál a nic se nedělo... Ještě mě napadá - u pumpy je taky potřeba být pozorný - asi budeš mít benzínovej motor a benzin tam maj většinou dva druhy - lepší a horší. Stačí ten horší, ale několikrát se mi stalo, že mi řekl, že už má jen Super (nevim jestli to zkoušel nebo už ten levnější fakt neměl), tak jsem poděkoval a jel k další pumpě. Jinak doporučuji hlavně místa a oblasti která nejsou moc navštěvována běžnými turisty - místní tam jsou příjemnější - když jsme na závěr přijeli na tři noci do Punta Cana/Bavaro, měl jsem pocit, že nás tam chce každý jen vojebat...
Jestli máš dotazy, jsem tu

0 Citovat

Díky všem za odpovědi smiley "Misa" zajímavý nápad s motorkou, o tom jsem ani nepřemýšlel smiley "petr_schl" díky za obsáhlý koment, jsem rád že jsem narazil na někoho kde tam v poslední době byl a cestoval autem smiley Už jsem tomu ani nevěřil smiley Trasu jste měli dost podobnou tomu co plánujeme. Uvažuji o osobáku. Auto jste si půjčovali přímo na letišti a máš případně tip na půjčovnu? Vyhledávač mi ukazuje Thirfty a Europcar. Přiletíme tam totiž v 1hod. ráno takže bych chtěl auto vzít rovnou na letišti a vyrazit na první noc do Santo Dominga.
Co se týče policajtů a nehod tak to se asi nedá předem moc odhadnout, buď se to podaří a nebo ne. Vám se to podařilo smiley Nikde jsem totiž nenarazil na konkrétní případ špatné zkušenosti s cestováním půjčeným autem, vše je dost obecné že se to nedoporučuje.
Za tip na benzín díky, na to si dám pozor. Ještě prosím jak je to s navigací? Nejsem úplně milovník GPS ale jsou místa a města kde se bez ní samozřejmě neobejdeš, předpokládám že bez navigace se tam moc cestovat nedá.
Předem díky za odpovědi a budu rád za jakoukoliv další radu smiley

0 Citovat

Ahoj všem, v lednu rovněž letíme do DR a mnoho informací pro "baťůžkáře" jsem na netu nenalezla. Budu vděčná všem, kdo byli v poslední době v DR jen s batohem bez cestovky za jakékoli tipy - ohledně cestování - budeme 4 ženské, tak bychom raději volily hromadnou dopravu, ohledně ubytování - zda se dá sehnat něco levnějšího až na místě nebo je lepší si ubytování zajistit předem. Ráda budu i za tipy, co vidět a čemu se raději vyhnout. Budeme v DR 3 týdny. Přiletíme rovněž v noci v 1,00 hodinu, tak jestli má někdo nějaký tip na ubytování v Santo Domingu nebo si vzít taxi a odjet dále na východ??? Sháním jakékoli aktuální informace od zkušenějších cestovatelů. Díky moc. Lenka

0 Citovat

Ahoj Lenko, asi letíte přes stejnou akci smiley Právě postupně plánujeme co a jak vidět a kam se podívat. Pokud chcete různě na vlastní pěst procestovat DR tak doporučuji průvodce Dominikánská republika od Lonely Planet. V češtině je rok vydání 2008 (z toho momentálně čerpáme) což nebude úplně přesné ale základy se z toho čerpat dají (předpokládám že památky, zajímavosti a zastávky busů se zásadně nemění) a zbytek na netu. Jinak v angličtině je i novější vydání. Také je Rough Guides ale také rok vydání 2007. Co se týče ubytování tak řešíme přes Booking a Airbnb. V lednu je tam hlavní sezóna tak nevím jak půjde sehnat ubytko na místě, doufám že nám sem napíše info někdo zkušenější smiley Pokud máš ty nějaké postřehy sem s nimi smiley

0 Citovat

Díky moc za odpověď. Ani jsem nedoufal že tu získám tolik informací. Hned se to lépe plánuje. Náš plán je z letiště vyrazit rovnou na Jarabacoa a potom postupně Sosúa, Las Galeras, Punta Cana a zpět od Santo Dominga. Všude zůstat několik dní + samozřejmě cestovat po okolí. Nějaké ubytování už máme také rezervované. Na HERE maps jsem se díval a vypadá dobře takže určitě využiji. Když tě napadne ještě nějaké info jsem tu. Ještě jednou fakt díky smiley

0 Citovat

Přesně tak! Nikdy jsem nepochopil turistické preference Punta Cany. Hotely nafrkané jeden vedle druhého, mraky turistů korzujících po pláži, odlišujících se jen barvou AI náramku. Myslím, že severní pobřeží se neprávem podceňuje (a je to vidět i na celkovém poklesu letů do Puerto Plata). Z mého pohledu je také nejlepší část západně od Puerto Plata, Luperon Beach a opomíjená oblast Monte Christi, tedy malé pláže, ale i kopečky, krajina, zálivy atd. Ale někdo má rád vdolky...

0 Citovat

Píšete skvelé info ďakujem!

My sa chystáme do DR v marci,letíme do S.Dominga a premýšľame ako najlepšie využiť 2 týždne v DR.
Radi by sme sa s Vami poradili čo ste tam už boli. Či je lepšie ubytovať sa na jednom "strategickom mieste" a chodiť na výlety napr. skútrom alebo sa neustále presúvať po DR a bývať vždy inde? Prípadne ako ste to low cost riešili vy?

Ďakujem za každú odpoveď!

0 Citovat

petr a cali: také už jsem to o Punta Caně slyšel takže tam plánujeme jen dvě noci a v podstatě tam budeme jen jeden den. Odpočinek na pláži plánujeme na 4 dny v Las Galeras. Přeplněné turistické destinace mě úplně nelákají smiley

Jenny: než jsem napsal příspěvek petr ti již odpověděl smiley ale bylo v něm toto: samozřejmě ti lépe poradí petr nebo cali co tam již byli ale spíš bych plánoval na ubytko více míst protože DR je dost velká (více jak půl ČR) ale klasicky záleží co od dovolené čekáš zda cestování nebo odpočinek na pláži. Jedeme tam na 12 dní a ubytování plánujeme na 5 místech (viz. moje předchozí příspěvky) a procestovat ostrov. Jinak ubytování řeším přes Booking a AirBnB a v průměru to vychází na 700 - 800Kč/osoba/noc. Dá se sehnat i levnější ale i dražší, záleží co preferuješ.

0 Citovat

Díky za upozornění, jak píšeš, pročetli jsem recenze a snažili se vybrat ideální kombinaci v poměru cena/kvalita tak uvidíme jak se to povedlo smiley

0 Citovat

Ahoj, právě jsem se vrátil, podělím se o pár věcných drobností:
S obyčejným SUV Suzuki Vitara 2WD jsme přejeli horama ze San Jose de Ocoa do Constanzy. Bylo celkem sucho, žádný potíže. Prostě to 4 hodiny drncá. Nejtěžší část je hned za závorou do národního parku. Tam jsem vystoupil a šel si to prohlídnout. S Felicií bych do toho jít nechtěl, ale k čemu 4WD nevím. Možná do mokra. Naopak nahoře jsem nechal hodinu řídit dceru, což byl pro ni jeden z největších zážitků. Nahoře bylo kolem 17°C, vlhko a foukalo. Nic na kraťasy a tričko, kdybyste se tam chtěli jít projít.
Auto bylo od Alama přes kayak.com. Cena super, ale přibalené pojištění od Allianz jsem brát neměl, k ničemu. Na letišti jsem dokupoval jejich, čímž jsem supercenu kompenzoval. Vnucoval jsem jim mezinárodní řidičák. Poslali mě s ním někam a chtěli český.
Řízení mě celkem bavilo. U nás jezdím svižně, ale ohleduplně, a slepé lpění na nesmyslných pravidlech mě nebaví. Třeba zákaz odbočení vlevo respektuju ve špičce, tentýž v noci mě deptá. V DR jsem nepřišel na to, jak poznat, že vjíždím v protisměru do jednosměrky. Některé jsem pak projel, někdy vycouval, ale nikdy mě nikdo nebuzeroval. Akorát vás nikdo nikdy nikam dobrovolně nepustí a ani od vás to nikdo nebude očekávat. Pokud snad pustíte jednoho, projede jich sedm. Vždycky se nacpou do každé volné díry před sebou. Že je kolikrát 50 metrů dopředu jasné, že to ucpou a neprojede nikdo nikam, to jim nevadí. Prostě zatroubí a budou čekat, až se to samo vyřeší. Na dálnici si vyberou jeden pruh a v tom pojedou, dokud jim někdo nebude zavazet. Předjíždí se z obou stran. Při vstupu z chodníku do vozovky pozor na motorky jedoucí v protisměru!
Kdybych měl říct kam jet, východní konec bych úplně vynechal, pohyboval bych se jen mezi Santo Domingem a Puerto Platem. Dál na západě jsem nebyl, na Samaná taky ne. Sqvělá místa:
http://www.la-isla-villa.com/
http://www.domingaguesthouse.com/
Mrzí mě, že jsem nedali nějakou procházku po lese nahoře v parku na jih od Constanzy.
27 vodopádů (následoval průjem buď z přidruženého oběda, nebo méně pravděpodobně z vody z vodopádů, kterou chtěj něchtěj pozřete. Oběd prodávají se vstupným jaksi automaticky, ale dá se odmítnout. Bylo to chutné a ani ne drahé, ale já bych ho dnes už nezkoušel). Je vhodné mít boty na chození po šutrech a ve vodě, povinně s uzavřenou špičkou, třeba tenisky. Sandály nebo měkké plážové boty do vody jsou k ničemu.
Továrna na kávu v Constanze
Tříhodinový trek od Rancho Constanza jsme nenašli.
Jarabacoa - Výstup na vysoký kopec El Mogote jihovýchodně z okraje Jarabacoa, s vysílačem a rozhledničkou na vrcholu. Trochu masochismus odměněný krásným výhledem. Za sucha dvě hodiny strmě vzhůru, jen málo rychleji stejnou cestou dolů. Za mokra bych tam nelez, hlavně dolů by to bylo maso.
Salto Jimenoa uno - stojí za sestup, zvláš pokud tam budete sami. Naopak Salto Jimenoa dos s mostíky u elektrárny bych klidně vynechal. Prý se tam dá plavat, ale my jsme vůbec nepochopili, jak se dostat k vodě.
Aurora továrna na tabák v Santiagu.
Puerto Plata - dětem se líbil Ocean World. Parádně vycvičení delfíni, tuleni i papouši, k tomu šnorchlování na umělém korálu a oběd v ceně, ale za ty prachy ... K mému překvapení tam neměli žádná akvárka k prohlížení.
http://www.scubadivesosua.com - šnorchlování i jeden ponor pro začátečníka, o letních prázdninách přítomna česká instruktorka
http://www.bbpavillion.com/
El Choco - plavání v krápníkové jeskyni. Následoval obchodní podraz v dohodě o procházce do hor. Dohodli jsme slevu a oni nás pak vedli úplně jinam.
Odletová daň byla zahrnuta v letence, takže na letišti jsem pouze na kartu koupil 1,5 čisté vody za 6$US.

0 Citovat

Ahoj, nemáte někdo tip na nějakou půjčovnu v Punta Cana, kde se dá půjčit skutr ? DÍky !

0
16 reakcí