Nedávno jsem absolvoval cestu vlakem k Balatonu (2 dospělí, 2 děti plus kočárek). Do stanice Břeclav jsem si zakoupil jízdné se slevou na in-kartu, stejně jako druhá dospělá osoba (Z Uherského Brodu 81 Kč + 81 Kč). Děti ve věku 4 a 2 roky měly cestu zdarma po celou dobu trasy. Za kočárek se nic neplatí. Z Břeclavi jsme pokračovali do Siófoku. Cena zpáteční jízdenky CITY STAR+In-karta /Rail Plus Břeclav - Siófok pro 2 dospělé osoby činila 1.962 Kč (74,60 EUR). Z Břeclavi do Budapešti jsme jeli přímým vlakem EC 273 AVALA. Odjezd z Břeclavi v 8.57 h, příjezd do stanice Budapest Keleti 12.35 h. Cesta byla v pohodě bez zpoždění, ochotný slovenský průvodčí nám dal kočárek do vagonu pro kola (zdarma), tak abychom ho nemuseli mít v uličce. Velkým zklamáním byl pouze jídelní vůz provozovaný srbskými železnicemi (špinavé ubrusy, téměř žádná nabídka, pomalá obsluha, kafé nevalné úrovně. Na jídlo jsme si vůbec netroufli. Třetinka srbského piva za 2,20 EUR. Po příjezdu do stanice Budapest-Keleti jsme se museli přesunout metrem (cena 350 Ft/osoba, děti zdarma) do stanice Budapest-Deli. Metro je označeno symbolem M2 a jedná se o červenou trasu a jede se až na konečnou. Do cíle naší cesty Siófoku jsme pokračovali rychlíkem D 204 AGRAM. Odjezd z Budapest Deli v 13.25 h, příjezd do Siófoku ve 14.57 h. Vlak byl plný převážně německými turisty, ale místo k sezení jsme i bez místenky našli. Slušný klimatizovaný vlak opět bez zpoždění. V Siófoku seženete bez problémů ubytování v soukromí od 10 EUR na osobu. Platit je možné v měně EUR nebo ve forintech. V centru Siófoku je směnárna bez poplatku: 1 EUR/280 Ft nebo 1 Kč/10 Ft. Pro cestu zpět jsme použili rychlík 18607 ze stanice Szabadifurdo - odjezd 10.15 h (předměstí Siófoku cca 4 km od centra města) do Budapest Deli - příjezd 12.09 h. Metrem opět přejezd do stanice Budapest Keleti. Odtud ve 13.25 h vlakem EC 274 Jaroslav Hašek do Břeclavi s příjezdem v 17.03 h. EC 274 Jaroslav Hašek mohu na rozdíl od vlaku AVALA vřele doporučit. Jídelní vůz ČD na velmi vysoké úrovni, klimatizovaný s perfektním personálem a nabídkou (svíčková). Platba možná v českých korunách, forintech i EUR. Ceny odpovídající nabídce, všude čisto, prostě paráda. Vřele doporučuji. Celkový dojem z cesty perfektní (i dvě malé děti to bez problémů zvládly). Mnohem pohodlnější než cestovat autem. .

Vlakem k Balatonu

Založil(a) ve fóru Železniční doprava

7 reakcí

Nedávno jsem absolvoval cestu vlakem k Balatonu (2 dospělí, 2 děti plus kočárek). Do stanice Břeclav jsem si zakoupil jízdné se slevou na in-kartu, stejně jako druhá dospělá osoba (Z Uherského Brodu 81 Kč + 81 Kč). Děti ve věku 4 a 2 roky měly cestu zdarma po celou dobu trasy. Za kočárek se nic neplatí. Z Břeclavi jsme pokračovali do Siófoku. Cena zpáteční jízdenky CITY STAR+In-karta /Rail Plus Břeclav - Siófok pro 2 dospělé osoby činila 1.962 Kč (74,60 EUR). Z Břeclavi do Budapešti jsme jeli přímým vlakem EC 273 AVALA. Odjezd z Břeclavi v 8.57 h, příjezd do stanice Budapest Keleti 12.35 h. Cesta byla v pohodě bez zpoždění, ochotný slovenský průvodčí nám dal kočárek do vagonu pro kola (zdarma), tak abychom ho nemuseli mít v uličce. Velkým zklamáním byl pouze jídelní vůz provozovaný srbskými železnicemi (špinavé ubrusy, téměř žádná nabídka, pomalá obsluha, kafé nevalné úrovně. Na jídlo jsme si vůbec netroufli. Třetinka srbského piva za 2,20 EUR. Po příjezdu do stanice Budapest-Keleti jsme se museli přesunout metrem (cena 350 Ft/osoba, děti zdarma) do stanice Budapest-Deli. Metro je označeno symbolem M2 a jedná se o červenou trasu a jede se až na konečnou. Do cíle naší cesty Siófoku jsme pokračovali rychlíkem D 204 AGRAM. Odjezd z Budapest Deli v 13.25 h, příjezd do Siófoku ve 14.57 h. Vlak byl plný převážně německými turisty, ale místo k sezení jsme i bez místenky našli. Slušný klimatizovaný vlak opět bez zpoždění. V Siófoku seženete bez problémů ubytování v soukromí od 10 EUR na osobu. Platit je možné v měně EUR nebo ve forintech. V centru Siófoku je směnárna bez poplatku: 1 EUR/280 Ft nebo 1 Kč/10 Ft. Pro cestu zpět jsme použili rychlík 18607 ze stanice Szabadifurdo - odjezd 10.15 h (předměstí Siófoku cca 4 km od centra města) do Budapest Deli - příjezd 12.09 h. Metrem opět přejezd do stanice Budapest Keleti. Odtud ve 13.25 h vlakem EC 274 Jaroslav Hašek do Břeclavi s příjezdem v 17.03 h. EC 274 Jaroslav Hašek mohu na rozdíl od vlaku AVALA vřele doporučit. Jídelní vůz ČD na velmi vysoké úrovni, klimatizovaný s perfektním personálem a nabídkou (svíčková). Platba možná v českých korunách, forintech i EUR. Ceny odpovídající nabídce, všude čisto, prostě paráda. Vřele doporučuji. Celkový dojem z cesty perfektní (i dvě malé děti to bez problémů zvládly). Mnohem pohodlnější než cestovat autem.

0

S těmi přípoji bych to tolik nedramatizoval, kord k tomu, že z Budapešti do Siofoku to pojede každou chvíli. Trochu mě zarazil ten přejezd mezi nádražími.

Jinak rozhodně lepší vlak, než autobus smiley

0 Citovat

Proč jezdím vlakem s malými dětmi? Vlak mají ZDARMA a do vlaku dáte pohodlně i KOČÁREK. V autobuse by nevydržely a bylo by jim navíc špatně. V letadle jim musíte koupit letenky a cesta se prodraží. Autem je to sice pohodlné, ale řidič si neodpočine a když děti nespí, je to náročné na psychiku. Takže já volím jednoznačně VLAK. K Balatonu ideální. Z Břeclavi jezdí řada přímých spojů do Budapešti a odtud je to fakt kousek. Jediná překážka je přesun metrem ze stanice BUDAPEST-KELETI na BUDAPEST-DELI, ale dá se zvládnout. Zkuste vyrazit autem z Břeclavi v 8.00 a buďte v 15.00 hodin v Siófoku. Myslím, že to nestihnete, pokud nejste závodník Formule 1. Takže palec nahoru pro vlak plus to, co jsem psal výše.
Jinak k ubytování doporučuji HOTEL SZABADI. Klidné prostředí, dobrá cena a vzdálenost od vlakové zastávky SZABADIFURDO jen 150 m. V této zastávce zastavuje většina rychlíků. Pozor IDOS tuto zastávku ignoruje, ale na webu maďarských železnic ji najdete. Ušetříte si cestu cca 4 km z hlavního nádraží v Siófoku.
Ještě pár aktuálních cen z letošního Siófoku:
pivo - 400 Ft - 40 Kč
nealko - 300 Ft - 30 Kč
ubytování v soukromí od 2.500 Ft/noc/osoba - 250 Kč/noc/osoba
kopeček zmrzliny - 200 Ft - 20 Kč
krém na opalování - 3.000 Ft - 300 Kč
večeře v restauraci - 1.200 Ft - 120 Kč
dětské pleny - 1.800 Ft - 180 Kč

0 Citovat

Dobrý den, reaguji na článek k cestě do Siofoku:)
Zmíněný vlak Agram ve směru Deli-pu do Siofoku je klasický rychlík nebo je tam nutná nějaká rezervace? zmátl mne na IDOSu příplatek, který se na něj vztahuje...ěkuju moooc

0 Citovat

Agram i všechny další vlaky, kterými jsem jel byly bez příplatku. Pouze jízdenka CITY STAR bez nutnosti místenky.

0 Citovat

Podle mě je to pro děti super, ve vlaku se dá jakkoli lehce zabavit, poznají něco nového než nudnou dálnici. Jako dítě jsem se něco nacestoval vlakem. Jezdili jsme tak na dovolenou několikrát do Řecka a Itálie, což byly cesty na 2 dny. Doteď mam z těch cest zážitky a rád na to vzpomínam. Vždycky když jsem v Budapesti na Keleti, tak si vzpomenu jak jsem tam jako malej běhal mezi holubama))

0 Citovat

Zdravím všechny cestovatele.
Když jsme přemýšleli,kam letos na dovolenou tak, aby se děti vykoupali a já přežil, napadl nás Balaton. Strýček google pak vyhrabal toto vlákno a bylo jasno. Informace zde uvedené nám moc pomohly, tak přidávám popis naší cesty v roce 2014.

Cesta tam: vlakem z Pardubic (klimatizované EC), po 5,5 hodině příjezd do Budapešti, přestup na metro (hned u nádraží) - lístky lze zakoupit v hale metra u automatů, které berou i karty! Cena jízdenky pro přejezd linkou M2 byla 350 ft. Poté cca 20 min přejezd na Budapest-Deli a poté cesta vlakem do Siófoku (čti šiófoku) cca 1h 45 min. Díky časnému odjezdu z Pardubic jsme se ještě ten den vykoupali.

Ubytování: Neznalí poměrů jsme se ubytovali kousek u nádraží mezi nádražím a místní promenádou (Viva hotel). Což mělo výhody, že k promenádě, k placené pláži a do centra města to byl kousek, ale k neplacené pláži cca 1km a hlavně, v noci děsnej bordel (když už se i děcka budily, tak to je co říct). Takže, kdo se chcete vyspat, tak dále od promenády;-)

Pobyt: Až na to nevyspání, fakt paráda. Koupání úžasné, pomalu stovky metrů od pláže děti stačily. Město je příjemné se spoustou lákadel, takže jsme se nenudili. Jídlo trochu komerční, všude pizza, gyros a pod. Na druhou stranu se tu dá ale stravovat poměrně levně (hotel jsme měli bez jídla). Ceny v obchodech (nakupovali jsme převážně v centru ve Sparu) srovnatelné s našimi. Výhodou blízkého nádraží i přístavu byla možnost realizovat výlety (doporučuji Keszthely vlakem a Tihany lodí).

Cesta zpět: Vše v opačném pořadí, akorát doporučuji zastávku alespoň na 3 hod. v Budapešti. Kousek (300m) od Budapest-Deli je Buda, něco jako náš pražský hrad ale asi 100x hezčí. Úplně se nám tajil dech. Návštěvu těchto míst rozhodně doporučuji!

Shrnuto a podtrženo. Naprosto parádní dovolená s rozumnými náklady.

0 Citovat

Naprosty souhlas. Pro rodice deti, kteri vylozene netouzi po mori, je Balaton skvela volba. Ja bych priste doporucil pro ubytovani zvolit Homeaway.com nebo Airbnb.com. Byl jsem s detmi loni v Balatonfured a letos znovu ( a to nerad jezdim na stejna mista vickrat ) blizko Keszthely a take absolutni spokojenost. Pronajmul jsem si za levny peniz dum na kopci ve vinohradu s krasnym vyhledem na Balaton a velkym bazenem a prozili jsme bajecny tyden plny koupani a vyletu po okoli.

0
7 reakcí