Ahoj,docela hodně cestuji a rozhodl jsem se, že bych někam vytáhl rodiče, protože nikam moc nejezdí a chtěl bych jim udělat nějaký hezký výlet do zahraničí. Vybral jsem Izrael a Jordánsko. Rodiče však mohou vzít volno na max. 7-10 dní. Proto bych se Vás rád zeptal, zda byste mi doporučili spíše Izrael nebo Jordánsko. Rodiče jsou hodně aktivní, rádi sportují, jezdí na kole a mají spíše raději přírodu než města. Ale i kulturní památky jsou pro ně důležité. Je asi těžké vybrat mezi těmito dvěma státy. Přesto pokud se někdo najde, kdo navštívil oba státy a napsal by, který se mu líbíl více, budu moc rád.Hezký večerOndra .

Izrael vs. Jordánsko

Založil(a) ve fóru Co vidět a navštívit

Ahoj,

docela hodně cestuji a rozhodl jsem se, že bych někam vytáhl rodiče, protože nikam moc nejezdí a chtěl bych jim udělat nějaký hezký výlet do zahraničí. Vybral jsem Izrael a Jordánsko. Rodiče však mohou vzít volno na max. 7-10 dní. Proto bych se Vás rád zeptal, zda byste mi doporučili spíše Izrael nebo Jordánsko. Rodiče jsou hodně aktivní, rádi sportují, jezdí na kole a mají spíše raději přírodu než města. Ale i kulturní památky jsou pro ně důležité. Je asi těžké vybrat mezi těmito dvěma státy. Přesto pokud se někdo najde, kdo navštívil oba státy a napsal by, který se mu líbíl více, budu moc rád.


Hezký večer

Ondra

0

Za mě určitě Izrael, podle mě je tam toho k vidění daleko víc, začínaje krásnýma národníma parkama, pouštěma, konče městama, ale chce to aspoň těch 7dnů :-)

0 Citovat

Zila jsem tam pul roku a doporucim Izrael, v podstate velka koncentrace prirodnich lokalit i kulturnich pamatek na male plose, Jordansko je spis takove na 1 brdo, krome Petry.

0 Citovat

K tomu Wadi Rum, Jerash, Dana a dalsi mista jsou taky na jedno brdo?

0 Citovat

Pokud jsou rodiče aktivní, rozhodně bych doporučil oproti Izraeli o něco exotičtější Jordánsko. Památkami i přírodou se Izraeli určitě vyrovná, turistů je tam méně a v neposlední řadě o dost levněji.

0 Citovat

Nevedel by som sa asi jednoznačne rozhodnúť... Pamiatky aj príroda sú zaujímavé v oboch krajinách. Ak rodičia nikam moc nechodia, tak by som možno na prvýkrát zvolil Izrael, kde je asi predsa len viac "známejších" pamiatok.

Ale Jordánsko určite nie je "na jedno brdo", k tomu čo bolo vyššie spomenuté by som pripojil As-Salt, púštne hrady,  Madaba a jej mozaiky... na čo som si len tak z hlavy spomenul teraz.

0 Citovat

Mě to docela dost zarazilo,  když andreko napsal, že to je jen na jedno brdo, protože když jsem se díval na fotky, tak mi přišlo, že je to také hodně pěkné. Naši jsou hodně doma, tím jsem myslel v České republice. Cestují hodně, ale po české republice, jižní morava (kola), výlety do Beskyd, skoro 1x týdně chodí na Lysou horu, takže mají rádi turistiku, jsou prostě aktivní typ. Je asi těžké říct, co by bylo lepší, spíš, co se vám asi líbilo více no, ale asi obě možnosti jsou dobrá volba.

0 Citovat

ahoj...byl jsem 2x v Izraeli a jednou v Jordansku ... a  urcite  bych doporucil spojit to do  jednoho tripu.. prilet aman ,odlet Tel aviv ...Jordansko je jedinečne ,úžasne místa... 

0 Citovat

mário napsal(a):

ahoj...byl jsem 2x v Izraeli a jednou v Jordansku ... a  urcite  bych doporucil spojit to do  jednoho tripu.. prilet aman ,odlet Tel aviv ...Jordansko je jedinečne ,úžasne místa... 

Rád bych to tak udělal, ale jak jsem psal výše, naši mají možnost mí tak max. 7-9 dní a to jsem někde četl, že to je na dvě krajiny velmi málo, zvlášt na Izrael a Jordánsko.

0 Citovat

Tak jde i o to, zda chceš rodiče honit po lokalitách, nebo to nechat plynout na pohodu. Obě země navštíví poprvé, takže určitě budou rádi, když se pár dnů rozkoukají i v místě "bydliště". Já ale třeba nejsem ten typ, co musí při návštěvě lokality vidět všechny "must have místa", někdo to má naopak.

0 Citovat

Ještě pár podnětů k úvaze.

Izrael je v podstatě západní civilizace, má svoje specifika, ale pro turistu je tam podobně jako v Evropě. Jordánsko je arabský blízký východ, se všemi plusy i mínusy. Pokud nejsou zvyklí, nemusí se jim to líbit.

Zmiňuješ, že jezdí na kole. To se v Izraeli na pobřeží celkem dá. V Tel Avivu jsou cyklisti všude.

V Izraeli jsou památky z biblického období, to bývá zajímavé pro věřící i ateisty. 

Když budeš hodně chtít obě země, tak z Izraele se dělaly výlety do Petry a zpět. 

0 Citovat

ak je k dispozícii len 7-10 dní, asi by som neuvažoval nad tým, dať obe krajiny. Len ten prechod z Izraela do Jordánska zabije dosť času... buď vrchom cez Allenby bridge, alebo spodkom cez Aqabu. Treba ho absolvovať po svojich, nie autom. Ak by sa išlo vrchom cez Allenby, tak cesta do Petry je potom niekoľko ďalších hodín. Z juhu je to bližšie, ale zase si k tomu prirátajte cestu cez celý Izrael dolu do Eilatu... 

V každom prípade, na 7-10 dní by som si zvolillen jednu krajinu.

0 Citovat

Za deset dní jsem projela Izrael, nakoukla do Palestiny a na tři dny i do Jordánska, takže myslím, že se to dá... když vynecháš místa na severu Izraele (Haifa, Acco, Nazaret, Roš ha-Nikra), kde jsem byla, mělo by to být i s rodiči v pohodě... a Petra za to myslím fakt stojí ;). Ačkoli ten přechod hranic z Eilatu do Jordánska nebyl úplně nejjednodušší... Kdybych si měla vybrat mezi Izraelem a Jordánskem, volila bych Izrael, je o dost civilizovanější, takže vaši z toho nebudou mít takový kulturní šok :).

0 Citovat

Ja jsem tuhle uvahu taky resil ,jeste k tomu nedoslo , ale  kdyz to tak nejak zvazuju  a taky bychom leteli na tech  9 dnu max   tak bych volil asi let do Eilatu  a pak ten pesi prechod  do Agaby  a  absolvovani Petry  tazke   pujcit  auto  az  v Jorrdansku v Agabe   a  cestu zpety  pak pres Mrtve more a odlet z Ammanu , nebo  Mrtve more  a Amman vzdat   a udelat jen  oblast  Eilatu a Agabu  s vyletem do Petry , myslim , ze uz se tu prechod  Eilat - Agaba  resil   Agaba bude  jiste i levnejsi  nez Eilat a kulutniho skoku bych se nebal , spis by me asi vadilo   jestli jsou nejake  neprijemnosti  na hranici mezi Izraelem a Jordanskem

0 Citovat

Je to Aqaba, případně Akaba, Agaba neexistuje.

0 Citovat

sorry   eremi , samozrejme  aqaba 

0 Citovat

V pohodě, jen technická.

0 Citovat

mikir napsal(a):

sorry   eremi , samozrejme  aqaba 

Česky je to Akaba. Ká a s A s velkým písmenem. Je to název, kupodivu. 


0 Citovat

Radeji bych neresil Aqabu  nebo Akabu ,jinak se to zase svrhne mimo  cestovani , ale mozna by bylo dobre popsat, co jsou za problemy na hranici Izrael - Jordansko  a jak to tedy konkretne funguje na tom hranicnim prechodu  Eilat - Aqaba  

Levne letenky jsou hlavne do Eilatu  ,pak  i do Aqaby  ( ne z CR )  a pak do Ammanu , Tel-Aviv uz je drazsi , takze na  tu vic pohodovku bez honicky na par dnu ,  bych  videl   prave tu kombinaci   Eilat - Aqaba 

Koukam tady na mapku  pisou 2 a pul hodiny pesky   

https://www.rome2rio.com/map/Eilat/Aqaba

Kdo to sel ? Da se treba i na kole ?  Nebo je lepsi  se nechat zavest  taxikem  na hranice   ?


0 Citovat

Já jsem přechod Wádí Arava absolvoval asi třikrát, jediné co je neobvyklé je poslat zavazadla skrze rentgen a placení výstupní taxy při cestě z Izraele a případně i z Jordánska. Žádné potíže* jsem v Izraeli nikdy neměl (na rozdíl od bezpečáků od El ALU), ale jsou tací kteří mají problémy prakticky všude. 

Nejkomfortnější způsob je nechat se odvézt z Eilatu až na hranici (500 Kč?) a z druhé strany opět taxíkem do centra (10-12 JOD).

Přímo na hranicích na izraelské straně je parkoviště zdarma, kde lze auto z půjčovny případně zanechat, pokud to itinerář vyžaduje.


* nesrovnatelný, o několik řádů vyšší oser je dle mého názoru přechod Al Wajaja při cestě z Ománu do Emirátů, kde jsme strávili skoro hodinu a půl a namistrovaní emiratští celníci prolejzali nám auto  více než bdělí a uvědomělí celnici neblahé paměti na přechodu Rusovce/Rajka někdy v roce 1986.

0 Citovat

mikir napsal(a):

Radeji bych neresil Aqabu  nebo Akabu ,jinak se to zase svrhne mimo  cestovani , ale mozna by bylo dobre popsat, co jsou za problemy na hranici Izrael - Jordansko  a jak to tedy konkretne funguje na tom hranicnim prechodu  Eilat - Aqaba  

Levne letenky jsou hlavne do Eilatu  ,pak  i do Aqaby  ( ne z CR )  a pak do Ammanu , Tel-Aviv uz je drazsi , takze na  tu vic pohodovku bez honicky na par dnu ,  bych  videl   prave tu kombinaci   Eilat - Aqaba 

Na pohodičku a bez honičky bych to viděl s vynecháním Izraele. Jejich kontroly jsou nevyzpytatelné. Buďto je to 5 minut nebo 2 hodiny. Zejména u kratších cest to bývá problém. Hlasuji spíš za kombinaci Akaba-Ammán.
0 Citovat

mikir napsal(a):

Radeji bych neresil Aqabu  nebo Akabu ,jinak se to zase svrhne mimo  cestovani , ale mozna by bylo dobre popsat, co jsou za problemy na hranici Izrael - Jordansko  a jak to tedy konkretne funguje na tom hranicnim prechodu  Eilat - Aqaba  

Levne letenky jsou hlavne do Eilatu  ,pak  i do Aqaby  ( ne z CR )  a pak do Ammanu , Tel-Aviv uz je drazsi , takze na  tu vic pohodovku bez honicky na par dnu ,  bych  videl   prave tu kombinaci   Eilat - Aqaba 

Koukam tady na mapku  pisou 2 a pul hodiny pesky   

https://www.rome2rio.com/map/Eilat/Aqaba

Kdo to sel ? Da se treba i na kole ?  Nebo je lepsi  se nechat zavest  taxikem  na hranice   ?


Aqabu neznám, ale jestli myslíte Akabu, tak mám úplně stejnou zkušenost jako Petr_76. 

A na co potřebujte levné letenky, jako dojič sociálního systému jste za vodou, ne? 


0 Citovat

My jsme letěli PRG-Eilat-PRG těsně předtím, než  Ryanair oznámil lety do Jordánska. Přechod v obou směrech byl v pohodě. Jen to chtělo projít všechny kroky v řádném pořádku. Taxíky na Jordánské straně mají téměř fixní ceny - cca 12 JOD.  Nejdůležitější, že přechod je pouze pro pěší. Potkali jsme několik čechů, kteří si na týden půjčili auto Izraeli a teprve na hranicích zjistili, že je nepustí do Jordánska...

0 Citovat

Ahmada moc  komentovat nebudu  , dojice ponecham bez komentare  a k te Akabe akorat , ze pokud  budu  hledat letenku , tak  vzdycky zadam Aqaba  , mozna ze u Kiwi se  muze hledat  i Akaba   ale tam  to hledat nebudu i na ceske verzi Ryanairu je  Aqaba

Jinak tp vypada tak  . ze bych se taky priklonil spis k te verzi Michala vykaslal se teda  na Izrael  a zvolil  l  tu variantu  Aqaba -Petra -Mrtve more  - Amman   , mozna opacne  .napred do Ammanu  a  k Mrtvemi mori a pak teprve Petra  a  zakoncit  to v Aqabe   ,Ale ono je to stejne zatim ve znameni  uvah  ,jen kdyz je tu vlakno  Izrael vs.Jordansko  , tak si rad  prectu nazor
0 Citovat

Ahoj, Jordánsko jsme navštívili letos a rozhodně stojí za to (bohužel Izrael zatím nemohu soudit :-) ). Půjčovali jsme si auto a za pět dní jsme stihli Ammán, Petru, Wadi Rum, Rudé i Mrtvé moře, hrady Kerak a Shobak a také mozaiku v Madabě. Rozhodně to není na jedno brdo a Petra je jedno z nejúchvatnějších míst, jaké jsme kdy viděla. Pokud jsou aktivní, tak prý stojí za to i soutěska Wadi Mujib.

0