Hurghada je bezpečná, Taba zatím ne  .

Bezpečnostní situace v Egyptě

Založil ve fóru Co vidět a navštívit

Není zač. Jen by bylo možná vhodné to vlákno přejmenovat, protože pod bezpečnostní situací zřejmě nikdo tipy na cesty hledat nebude

0 Citovat

Inutihar, a srneceek, jeste jednou diky moc za vsechna vase stedre popsana doporuceni. Take jsem si rikala ze jiste poslouzi i mnohym jinym (kteri si treba I pozdeji vyhledaji “Egypt,” ale jsem opravdu vdecna ze si s nimi davate praci protoze jsem se zeptala. Taky diky cestovateli padrino11 za odkaz.

Nejvice me tesi a jsou opravdu uzitecn) takove ty “prakticke poznamky” (treba o ruznych druzich dopravy, co je kde/jak daleko, a/nebo na co si dat pozor). Treba ta uschovna zavazadel v Kahire asi byla jako s clovekem ktery to hlidal (ale taky by tam treba mohl neco vybrat, samozrejme se ptam bez zbytecneho podezirani ale realisticky), a ne skrinky jako treba v Praze na hlavnim nadrazi…?

Arabsky bohuzel neumim, a nikde kde bych budila pozornost bych v aute nespala. To delam zasadne tak ze o me (a vlastne ani o aute) zadny mistni clovek nevi (pokud si nekdo vsimne, hned startuju a menim misto). Ale tak jsou holt asi mista kde by tohle cele nezafungovalo…

Ze al-Alamain neni výlet pro me, to mas teda pravdu (jsem na historii starsi; 2. světové válka je na me moc “nova” :-). Ale v te Kahire jak bys teda resil ty presuny – nejakym levnejsim zpusobem. Ze by to slo I pesky, to bylo na tom jihu, takze v tech vetsim mestech (kde je auto na nic a MHD pro nezkuseneho nefunkcni)…? Toby musel byt ten turisticky microbus (kdyz pesky je to asi daleko…)?

0 Citovat

Srneceek, a co je prosim “Dolphin house” v Hurghade? Nejake jako akvarium? A nebo to je spolecnost co Te vezme nekam snorchlovat a sledovat delfiny? Ze jsem z toho cela zmatena, ale pokud by to slo uskutecnit tak ze nekam dojedes, vezmes snorchl, a jdes na to sam, tak to by bylo nejlepsi. Tedy pokud jsou mista i v Hurghade kde to i takto stoji za to, treba i bez delfinu. Zminoval jsi plaze v Marsa Alam, jako ze tam jsou koraly nejlepsi a snorchlovani i samostatne stoji za to? Tak je takove podobne misto i v Hurghade (ano, kde se nemusi kvuli snorchlovani platit)? A v Marsa Alam bys doporucil konkretni misto kde by slo to snorchlovani? Treba urcitou plaz (a nebo jsou to hotelove plaze ktere jsou soukrome)?

A jak jsem se ptala: “Do Abu Simbel byste vubec nejeli protoze Vas pamatka nezaujala (ani Asuan), a nebo myslite ze je tam jako nudna cesta (a taky odtamtud do Hurghady)?”, tak to byla spravne moznost b) (s nudou), ze – protoze pamatky samotne porad doporucujete…?

Mandarince budu vic muset napsat pozdeji, ale jestli nevadi, tak uz ted vysvetlim proc se ptam tak jak se ptam, coz bude trochu uz i pro Mandarinku. Kdyz “vyzvidam” co se vam v kazde oblasti libilo nejvic, tak to neni ze bych ostatni veci nechtela videt, ale vybrala bych si pamatky u kterych zacit (treba tu “nejdulezitejsi” pyramidu). Pote co si ji prohlednu (a nebo v dane oblasti to co jsem chtela videt urcite), pak se kouknu co je tam na seznamu dalsiho (i podle toho jak si o tom vyhledam podrobnosti; ano, rikala jsem si ze oteviraci doba v tom bude taky dulezita). Tak budu vedet jestli mam jeste zustat dalsi den (na dalsi pyramidu, pokud by byla treba vyrazne odlisna). Alternativne se muzu rozhodnout ze mi uz jedna pyramida stacila (pokud budou podobne), a muzu “popojet.” Jako nebudu si delat plan co musim stihnout kazdy den (podle mandarikny "predem urcenych X pamatek"). To jsem nikdy nedelala (naopak, tuhle se mi napriklad stalo ze jsem se “vyloupla” v Brisbane, a jedine co jsem vedela o svem planu bylo ze mam za tyden konferenci v Melbourne, a za dva tydny mi leti letadlo nazpatek z Brisbane, takze cokoliv jsem pak videla bylo "navic," a vubec neexistoval duvod byt frustrovana ze jsem neco nestila :-). Ale jiste bude (narozdil od takto zcela neexistujiciho planu) lepsi mit seznam toho co je kde k videni, a na miste se z nej vybere podle toho co bude schudne.

0 Citovat

A neexistuje treba cestovka pro takove lidi jako jsem ja? Ze by sestavila program s nekolika dny na severu, nekolika uprostred, a nekolika na jihu, pockala by jestli se neprihlasi tolik lidi aby se jim to oplatilo, a pak by je prislusne poprevazela autobusem? Poznavaci zajezd by se to jmenovalo, ne? Videla jsem takovy kdesi, ale zatim jen ze by se lide premistovali lodi. Coz by ale vzhledem k poloze Nilu a pamatek nemuselo byt marne…? To jste treba nekdo zkouseli, ci alespon zvazovali (v kteremzto pripade by me samozrejme zajimalo proc jste se radeji rozhodli proti tomu)?

Jo, ale s prejmenovanim vlakna, do by asi musel David. Ja jsem totiz jen pridala svuj dotaz k jeho - kdyz to vlastne zacalo jako muj dotaz jestli ted uz by pro me bylo bezpecne vyrazit do Egytpa (tesim se tam uz od stredni skoly :-).

0 Citovat

Jen takový doporučení, jestli chceš, aby ty Tvé příspěvky vůbec někdo v budoucnu četl a odpověděl Ti na dotazy, nauč se trochu formulovat myšlenky. Tohle je fakt strašný, jak sem nahážeš 3 příspěvky, který zaberou celou stránku a od čtení to úplně odrazuje.

A sorry, některý Tvoje dotazy, to jsou pouze Tvá lenost, viz třeba Dolphin house Hurghada, proč si to nejdřív nehodíš do google, než tu sem k tomu hodiš otázku na celej odstavec???

0 Citovat

antoniedvorak, zacinas se ptat porad dokola. Na "cestovku" pro lidi jako jsi ty, ti tady odpovidal inutihar i ja ;)

Existuje a rekl bych, ze v Egypte to bude jedna z nejnizsich castek, kterou zaplatis z vetsiny zemi na svete.

Dolphin house = celodenni vylet lodi na otevrene more s nekolika zastavkami, 2x u koralu, 1x pozorovani delfinu, 1x plavani s delfiny.

V marsa alam existuji hotelove plaze a nebo "teren". Neznam "verejnou plaz" v Marsa Alam.

Na vyber dopourucuji cist recenze a divat se na fotky konkretnich hotelu, fotky podmorskeho sveta obvykle included (od skutecnych lidi, ne reklamni). Muj oblibeny je El Malikia Abu Dabbab (nebo jak se ted jmenuje, protoze uz byl asi 10x prejmenovany), protoze v jejich zatoce jsou pritomny zelvy. Vseobecne bych doporucil hledat hotel se zatokou i reefem (kdyz se objevi dobra nabidka na hotel, otevru google maps a divam se, jestli ma zatoku a jak ma dlouhe molo).

V Hurghade nevím o místě, kde by bylo uspokojivé šnorchlování na veřejné pláži (btw. za veřejnou pláž taky platíš). O umístění hotelů pro šnorchlování jsem psal. Jasně, můžeš si zastavit někde na "punk", ale to už je fakt hardcore. Toto jsme si dovolili pouze s místním a žena ne v plavkách, ale neoprenu. I tak to pro některé bylo těžko zkousnutelné, protože ty modré oči, světlá pleť a světlé vlasy se prostě těžko maskují. Udělali jsme si zastávku v Ras Ghareb a asi kdyby tam vyběhla v bikinách, tak ji ukamenují.

A poslední věc. Cesta autem do Aswanu není nudná, ale je prostě ve špatném stavu! S milionem retardérů (ne tak hezkých jako u nás). Trasu z Luxoru do Edfu jsme jeli 3,5 hodiny (120 km) a to nebyla žádná zácpa. Směrem níž pak trochu lepší, ale pořád nic moc. Nejlepší cesta z Aswanu do Abu Simbel. Pěkná, nová, bez provozu. Tam to i šlapalo. A vrchol všeho je teda cesta z Edfu do Marsa Alam. Tam jsme "nechali" dvě kola, i když jsme jeli opatrně. Tuto cestu doporučuju fakt jen pro velmi otrlé, v žádném případě v noci.

0 Citovat

@eremi - sestřenice Mikira? :-)

0 Citovat

Spíš sestra, jako přes kopírák :)

0 Citovat

Přesuny po Káhiře: pokud budeš v centru (Tahrír a okolí), dá se to pochodit pěšky, případně se přiblížíš pár stanice metrem a pak si to dojdeš. S google mapami to nebude problém a s ohledem na permanentní zácpy v Káhiře je to často i rychlejší než autem/taxíkem. Taxi nicméně díky pádu egyptské libry vychází výrazně výhodněji než dříve a minimálně k Citadele je to nejlepší spojení. Hodně populární v posledních několika letech je Uber, jeho místní varianta Careem a pro holky Pink Taxi.

Klíčové stanice metra:

Bab el-Shaaria (kousek od islámské Káhiry - bazar Chán al-Chalíl, středověké hradby, Hakimova mešita, al-Azhar)

Faisal nebo Gíza - nejblíže Pyramid Road (al-Haram), což je přímá silnice k pyramidám

Al Shohadaa (Ramses) - hlavní vlakové nádraží

Ahmed Orabi - kousek od nádraží Cairo Gateway (El-Torgoman), odkud odjíždí dálkové autobusy (ne všechny)

Mar Girgis - historická koptská část města

Sadat - Náměstí Tahrír, Egyptské muzeum

Hromadná doprava funguje tak, že ze dveří autobusu/mikrobusu visí člověk a křičí, kam autobus jede, případně dělá specifická gesta rukou, ze kterých místní nebo světaznalí cestovatelé cílovou destinaci poznají. Oficiální velké MHD autobusy sice mají vpředu číslo a seznam klíčových zastávek (arabsky), ale zastávky jako takové prakticky neexistují, většina busů zastaví, kde to jde nebo kde někdo potřebuje zastavit nebo třeba kvůli zácpě jedou úplně jinudy. Vlastně bych i doporučil si to zkusit, je to docela zábava.

0 Citovat

Srneceek a inutihar, takze na tu "cestovku" co by sestavila zajezd s nekolika dny treba u Kahiry, pak nekolika u Luxoru, a pak u Abu Simbel jste jiz odpovedeli tim ze tedy nebude nabidka nekde vypsana na internetu jako jsou zajezdy k mori, ale ze si mam “domluvit seznam výletů nebo nějaký okruh … [u] Češek, které se tam provdaly a provozují místní cestovky” (pokud tedy ten soukromy ridic o ktrem mi podrobneji psal inutihar by byl drazsi…)? A mohl by jsi prosim tedy nejake takove mistni cestovky doporucit (soukromou zpravou, kdyz jsi rikal ze to nechces zverejnovat). Nejlip kdyby prece jen nejake nabidky na intenetu mely, a/nebo by se s nimi dalo alespon komunikovat emailem. A nebo se tim ze mas “cestovku” v uvozovkach myslelo ze bych si to musela sestavit sama, a na miste pak pouzit toho soukromeho ridice (ohledne ktereho tedy dekuji inutihar za blizsi popis)…? Kazdopadne moc dekuji za vsechnyu rady a postrehy, jakoz i za trpelivost. Jeste jednou se omlouvam ze jsem to nepochopila, ale opravdu jsem myslela ze by byl takovy zajezd uz treba nekde nabizeny na internetu, ale slo by o cestovku ktera by se nespecializovala na lidi co budou lezet tyden na jednom miste u more (jako vidim zajezdy vsude, a jeden jsem videla teda tou lodi po Nilu), ale na takove lidi co se ruzne pohybuji nejen po Egypte ale i po ruznych zemich (takze se daji dohromay a popojizdi autobusem).

Opravdu ocenuji popis jak na vyber a take doporuceni konkretniho hotelu, a vsechny detail ohledne dopravy v Kahire (ktera opravdu z\ni zajimave :-). Dale moc diky za vysvetleni ohledne co je spatne se silnicemi na jihu. To jsem s drivejsi poznamky opravdu bohuzel nepochopila (ze jde o spatny stav vozovek), a je moc dobre takove veci vedet (a tezko bych se je dovedela jinak).

To s tim kamenovanim kvuli nedostatku neoprenu (nebo tedy pokryteho tela) u svetlych zen, to je opravdu pro me neco noveho (ja vzdycky zastavim nekde v terenu a koupu se, ale holt v jinych zemich, kde jsem se ani neptala ale proste jela audelala to). K tomu me napada se jeste zeptat, pokud nevadi, co se stalo tehdy na tom checkpoint, kde jsi psal: “Na jednom checpointu jen teda psychicky nevyrzeli ze ridila blondata manzelka a jeste v kratkem tilku....tak jsme se teda vymenili :D.” Jako co se vylepsilo tou vymenou, a/nebo co konkretne jim vadilo (jak a nebo kvuli cemu; porad jste prece oba sedeli v tom aute, akorat jeden teda potom vlevo a druhy vpravo…a nebo tam maji zeny zakazane rizeni?)?

0 Citovat

Ohledne eremi a cali (pripadne ostatnich s podobnym pristupem), jiz v prvnim prispevku jsem prosila o konstruktivni navrhy. Kdo takove nema a/nebo nechce psat, ten nechapu proc to vubec cte...a jaky je duvod aby tady pak delal poznamky. Kdyz uz teda ale radi, take poradim. Zalozte si vlastni vlakno "pomlouvani antoniedvorak," a nebo snad jeste lepe treba pomlouvani obecneji (kdyz jsem z vasich poznamek pochopila ze jsou i jini o kterych jste se asi bavili stejne). A nebo, kdyz uz tu potrebu mate, tak si to navzajem piste soukromyma zpravama, ne :-)?

0 Citovat

checkpoint - prostě vítej v arabské zemi. Bezdůvodně jim něco vadí a pokud to nezměníš, tak tě prostě tím checkpointem nenechají projet.

Já bych asi měl tak jeden dotaz na Tebe. Byla jsi někdy v nějaké arabské zemi?

0 Citovat

Proboha, je to opravdu sestra!

Antonie opravdu tady plevelíš zajímavé téma a příspěvky často naprosto zbytečnými dotazy k věcem, který jsou ihned dostupný z otevřených zdrojů. Nikdo nemá nic proti tomu, když se člověk zeptá k věci na zkušenosti s něčím, co se hůř dohledává nebo co není běžně k dohledání, ale ptát se opakovaně i na totální banality navíc ve formě, kterou jsi zvolila je fakt špatně.

Upřímně když vidím na co vše se ptáš a co si nejsi schopná sama zjistit, asi bych se držel Evropy.

0 Citovat

Srneceek, diky za vysvetleni. Takze zena v plavkach je asi problem ze stejneho "duvodu," ze? Tedy zejmena ohledne zen veci casto vadi proto, ze to proste nekomu vadi. A takto to tedy chodi v arabskych zemich obecne? Jestli ano, chapu (ostatne koukam ze to neni jen v arabskych zemich, ale jsou takovi i na tomto foru :-). A pokud Te napadlo ze jsem to nechapala drive protoze jsem jeste nikdy nebyla v zadne arabske zemi, tak to mas samozrejme pravdu, to je jasne :-). Ohledne tech doporuceni na cestovky co jsi jiz drive rikal ze kdyz tak posles, ale osobni zpravou, tak na ty se jeste tesim. Jinak preji vsem vse dobre...

0 Citovat

Antonie ocividne nevie prijat konstruktivnu kritiku a miesto toho, aby si z nej nieco zobrala (zapnut Google a skusit si nieco vyhladat sama), tak este bude dojebavat jednych z najskalnejsich (a najuzitocnejsich) clenov fora. Zo zaciatku toto vlakno vyzero fakt super a celkom ma navnadilo na Egypt, ale po par Antoninich prispevkoch dokoola o tom istom som sa v tom uplne stratila a uplne ma to odradilo toto vlakno este niekedy otvorit.

0 Citovat

tak jo, nejsou pribuzni, diky mikir jsem zacal premyslet o Kanarech jako dobre destinaci ;)

diky Antonii premyslim, jak je mozne, ze ve zdravi prezila navstevu tolika zemi...

http://www.chovani.eu/islamske-zeme/c133

0 Citovat

Jeste bych dodala upozorneni pro ty co se mozna podivaji a cestovali by take sami - ze s tim zakoupenim pobytu u more (a pak podnikanim vyletu) to ani cenove neni tak ruzove jak to muze na prvni pohled vypadat. Jak jsem se obavala, kdyz je jenom jeden clovek na pokoji, tak musi zaplatit navic i za toho druheho (asi jako za to nevyuzite luzko), a to dost. Napriklad kdyz cely pobytovy zajezd stoji rekneme jen 5500,- Kc, tak ten priplatek je 3000,- Kc (nebo teda 2990,- Kc ale to uz je stejne i kdyz to mozna lepe vypada). Takze protoze ten clovek co tam neni letenku ani jidlo samozrejme nevyuzije, ten clovek co tam je v dusledku ma to ubytovani pro dva co stejne sam zaplati asi vlastne drazsi kdyz je sam, nez kdyby to pro dva zaplatil a oba tam opravdu byli... :-).

0 Citovat

Ten závěr je lahůdka. Chybí tam 8 čárek mezi větami v souvětí. Ne že bych chtěl opravovat přispěvatelům pravopis, ale nedá se to číst.

Jestli zájezd stojí 8500 Kč včetně letenek, tak mi nepřijde jako předražený. Je to podobné, jako když si někdo stěžuje, že si k letence za 500 Kč musel přikoupit odbavené zavazadlo za dalších 500 Kč.

0 Citovat

Antonie: tak to je známá věc. Když cestujete sama, tak celková cena je nižší, než když pojedete dva, ale cena za osobu je vyšší.

0 Citovat

Antonie, tak to je. Cestovku nemusíš využít. Zkus to poskládat sama a tipuji, že se nevejdeš ani do dvojnásobku.

Možná tě překvapí, že když si budeš půjčovat auto, tak náklady za 1 nebo 2 osoby bývají stejné.

0