Zdravím, mám na vás dotaz. Teď v sobotu jsme měli odlétat do Hanoje z Prahy s China Southern Airlines (provozováno čsa, air france a china southern airlines). Letenky jsme zakoupili na portálu pelikan před cca půl rokem v akci za 12tis./os. Přišli jsme k odbavení a je nám sděleno, že v systému chybí rezervace na let s ČSA Praha-Paříž. No nebyli jsme jediní, byly tam ještě dva páry se stejným problémem. Nejdříve jsme se nějak snažili dostat odpovědi od ČSA, ale ta od toho dala ruce pryč a prej si máme koupit nové letenky a reklamovat to tam, kde jsme to koupili. Dobře, co nám zbývalo, raději než propadnout dovolenou, treky, vnitrostátní letenky, hotely, tak jsme koupili na ten samý den letenky s KLM pro dva lidi za 48tis.kč, to už tak akční letenka není :) No a teď se ptám, už se tohle někomu stalo? Koho mám žádat o kompenazci, zaplatí mi tu náhradní letenku někdo? Přeci jenom dát 72tis. kč za dvě letenky do Vietnamu mi přijde trochu moc, na to, že my jsme žádnou chybu neudělali.Předem děkuji za odpověď :) .

Zrušená letenka - nepropsaná rezervace do systému

Založil ve fóru Obecně o cestování letadlem

Copak Padrino. Nabouralo ti to tu tvoji víru, že není potřeba nic řešit, že přece aerolinka musí vše vyřešit na letišti před odletem, jak jsi tvrdil asi před rokem, nebo už jsi se dokonce taky spálil?

0 Citovat

padrino11 napsal(a):

Ondřeji, můžeš uvést k tomuto případu bližší info, odůvodění rozsudku?


Odůvodnění nemám ještě. Řešila to za mě advokátní kancelář. Jak jsem to pochopil tak prostě chyba byla na straně China Southern Airlines, protože si jejich systém nepopovídal se systémem ČSA, takže ČSA nevěděli, že máme být v letadle, a tak "naše" místa prodali. Sice to teda nebyla asi přímo chyba ČSA, ale podle zákona je to tak, že já jako cestující nemám povinnost zjišťovat koho to byla chyba, takže AK rovnou dala žalobu na ČSA, ti ať si to pak vyžádají zpětně po China Southern Airlines. Mají nám tedy proplatit náhradní letenky, které jsme kupovali na letišti v ten den a kompenzaci za "znemožnění nástupu do letadla" (to je zase nějaké EU nařízení, takže cca 600€/os.) + úroky z prodlení. 


Letenky jsem kupoval přes Pelikána, jejich chyba to nebyla a následně se opravdu intenzivně snažili s China Southern Airlines problém vyřešit (i když vůbec dle podmínek tu povinnost nemají), ale nakonec to bez právního zastoupení nešlo :)

0 Citovat

niemandos napsal(a):

Copak Padrino. Nabouralo ti to tu tvoji víru, že není potřeba nic řešit, že přece aerolinka musí vše vyřešit na letišti před odletem, jak jsi tvrdil asi před rokem, nebo už jsi se dokonce taky spálil?



Já musím říct, že od té doby jsem trochu nervózní před odletem :D Taky jsem si myslel, že se tohle stát nemůže... Pak tam stojíš jak trubka v sobotu odpoledne sbalený na velkou cestu, tak voláš do číny, voláš do ČSA, běháš po letišti, kde není nikdo, kdo by ti pomohl a všichni tě mají úplně na háku. Prostě je letadlo plný a prostě se tam už nevejdeš, zařiď si to jinak a pak 2 roky doufej, že nějakou tu kačku ještě uvidíš :) 

0 Citovat

Ondřej Jánský napsal(a):



Já musím říct, že od té doby jsem trochu nervózní před odletem :D Taky jsem si myslel, že se tohle stát nemůže... Pak tam stojíš jak trubka v sobotu odpoledne sbalený na velkou cestu, tak voláš do číny, voláš do ČSA, běháš po letišti, kde není nikdo, kdo by ti pomohl a všichni tě mají úplně na háku. Prostě je letadlo plný a prostě se tam už nevejdeš, zařiď si to jinak a pak 2 roky doufej, že nějakou tu kačku ještě uvidíš :) 


Je dobře, že to pro Tebe dobře dopadlo, blbé je, že (pokud jsem to správně pochopil) Ti to přiznal až odvolací soud. Plus je, že jsi byl schopen situaci na letišti vyřešit tak, že jste koupili nové letenky a neměl jsi ještě po dovolené.

0 Citovat

@Ondřej Jánský


Tak určitě to není nic moc zážitek (slušně řečeno). Já si raději vždy průběžně kontroluji, jestli jsou lety potvrzené. Možná to bylo způsobeno i tou kombinací 3 leteckých společností, kdy je asi větší pravděpodobnost nějaké chyby, čemuž se snažím vyhýbat a podobné kombinace pokud možno nevyužívat. Jen jsem si právě vzpomněl na Padrina, jak to tady tvrdil, že aerolinka má povinnost to nějak vždy vyřešit na letišti. Už nevím, o co šlo. Myslím změna času letu, nebo nepotvrzený let. Je fajn, že jsi to sem dal. 

0 Citovat

@niemandos 

No, smutný ale je, že ty lety byly potvrzené všechny i ten s ČSA, takže ani tak nemáš vyhráno... :) 

0 Citovat

Tak jestli jsem dobře pochopil, další zářez na pažbě pro Lukáše👍

0 Citovat

Ondřej Jánský napsal(a):

@niemandos 

No, smutný ale je, že ty lety byly potvrzené všechny i ten s ČSA, takže ani tak nemáš vyhráno... :) 

Aaaaaaa! Tak to mi uniklo. No tak to je fakt k posr..i. 

0 Citovat

cali napsal(a):

Tak jestli jsem dobře pochopil, další zářez na pažbě pro Lukáše👍


Přesně tak! :) 

0 Citovat

Taky je dobré nespoléhat se na služby typu Viewtrip, Checkmytrip apod. Třeba appka Viewtrip mi nejdřív ukazovala rezervaci správně, pak mi po zrušení letu a přesunutí na následující den ukazovala oba lety, teď po zrušení i toho náhradního mi stále ukazuje oba, přitom webová verze to ukazuje správně. Checkmytrip zase ukazuje správně jen rezervace přes Amadeus, ale někdy má  i v jejich aktualizacích zpoždění a zmatky...

0 Citovat

niemandos napsal(a):

Copak Padrino. Nabouralo ti to tu tvoji víru, že není potřeba nic řešit, že přece aerolinka musí vše vyřešit na letišti před odletem, jak jsi tvrdil asi před rokem, nebo už jsi se dokonce taky spálil?

Ne to ne, tohle by nevyřešil nikdo. Tohle sestává tak jednou za 10 let.

0 Citovat

padrino11 napsal(a):

Ne to ne, tohle by nevyřešil nikdo. Tohle sestává tak jednou za 10 let.

Tak taky si myslim, ze to není na denním pořádku. Ale nechtěl bych to zažít .

0 Citovat

niemandos napsal(a):

No ja myslim, ze nehezka vzpomínka by to byla, kdyby ti nevratili nic, což by se ti u pofidernich  společnosti bez zaplacení jejich poplatku klidne stalo. A nechápu, co jsi na tom půl roku řešil. Pokud se k rezervaci neměli, tak jsi měl banku požádat o vracení peněz. Ale mozna mi něco uniká, nebo to byla jen výjimka, z které nelze dělat závěry. Ja už koupil přes SA desítky letenek a problém jsem nikdy nemel. A opravdu nenakupuji jen přes ne, takze si troufám napsat, ze zaujatý  nejsem.

Začali tvrdit, že Avianca zrušila lety z Galapág a nabídli přesměrování od dva dny dříve. Fakt nechci. Navíc AV lety nikdy nezrušila, byly celou dobu v systémech. Tak jsem vyjednal posunutí o dva dny později, ale jednu ze dvou letenek prostě nějak "nepřevystavili korektně"a v GDS byla zobrazená jako cancelled...Řešilo se to skutečně několik měsíců s SA, dále s APG, přes kterou to ticketovali, jedni házeli vinu na druhého, všichni sborem pak na Aviancu. S Aviancou jsem se dokonce sám domluvil, že lety jsou k dispozici, nicméně letenku musí je změnit prodejce. Uzavřený kruh. Nakonec SA přišlo s "geniálním" řešení dokoupit letenku znova s tím, že to asi měsíc po návratu refundovali. Velmi zmatečný přístup, snaha odkopnout od sebe zodpovědnost a hodit to jeden na druhého, včetně nadřízených pracovnice, která to měla na starosti. Nevím co je hezkého na tom, koupit si dvě letenky a den před odletem muset platit třetí. Pokud někdo udělal chybu, považoval bych za vhodné to vzít finančně na sebe okamžitě a dohadovat se s přeprodejcem v rámci svých budgetů. Nehezká vzpomínka je hlavně na ten stres, jestli vůbec odletíme..

0 Citovat

@Milan V

Tak něco podobného se holt sem tam stane. Měl jsi prostě smůlu. Z jedné špatné zkušenosti ale nejde usuzovat na kvalitu  prodejce. Chápu ale, že jsi chtěl upozornit, že se něco podobného může stát i u seriózního prodejce.

0 Citovat

niemandos napsal(a):

@Milan V

Tak něco podobného se holt sem tam stane. Měl jsi prostě smůlu. Z jedné špatné zkušenosti ale nejde usuzovat na kvalitu  prodejce. Chápu ale, že jsi chtěl upozornit, že se něco podobného může stát i u seriózního prodejce.

Spíš jsem chtěl zchladit přesvědčení, že existuje něco jako 100% záruka seriozního jednání u jakéhokoliv prodejce. O serióznosti ať si udělá každý obraz na základě svých zkušeností. Jinak konkurence gotogate apod je zase ještě jiný level. 

0 Citovat

Tak abych se utvrdil, že mám s výběrem letenek štěstí, tak včera jsme zjistili, že nám zrušili let z Taipei do Manily (za týden) kvůli Corona viru. Ale mytrip se k tomu postavil chlapácky, na infolince let zrušili a dnes píšou, že už peníze refundovali na účet, takže za mě pochvala pro mytrip :) Hlavně, že se už zase nemusíme soudit! Naštěstí asi není teď úplně špička, a tak týden před dovčou koupě nové letenky Mnichov-Manila za 12tis.kč... tak snad se tam nějak dopravíme :)

0 Citovat

Ondřej Jánský napsal(a):

Tak abych se utvrdil, že mám s výběrem letenek štěstí, tak včera jsme zjistili, že nám zrušili let z Taipei do Manily (za týden) kvůli Corona viru. Ale mytrip se k tomu postavil chlapácky, na infolince let zrušili a dnes píšou, že už peníze refundovali na účet, takže za mě pochvala pro mytrip :) Hlavně, že se už zase nemusíme soudit! Naštěstí asi není teď úplně špička, a tak týden před dovčou koupě nové letenky Mnichov-Manila za 12tis.kč... tak snad se tam nějak dopravíme :)


To je ještě dobrý. Známá letěla Praha-Frankfurt-Taipei-Manila a když před pár dny přiletěla do Taipei, tak zrovna zrušili let Taipei-Manila a oznámili jim, že se do Manily dostanou přes Tokio. (Prý o zrušení už China Airlines věděli dopředu,ale nikomu to nedali vědět) Takže letěli do Tokia, tam jim řekli, že dál letět nemůžou, jen na vlastní náklady. Nakonec tam byli 3 dny, bez zavazadel a vymohli si alespoň návrat do Taipei a koupili si zpáteční letenku Taipei-Bangkok. No prý zatím jejich nejdražší dovolená :D 

0 Citovat

Mohli zůstat na Tchaj-wanu. Pláže tam jsou taky a teplota vzduchu i vody na koupání stačí i v zimě.

0 Citovat

No jen v Kentingu a to by ještě byli za podivíny, že se tam koupou v zimě a rozhodně to není taková super koupačka jako na Filipínách. Každopádně bych taky radši zůstal na Taiwanu, než ještě řešit co dál, ovšem na koupací dovču to není. 

0