Cestovatelské fórum

Obecně o cestování letadlem

Nový dotaz

Téma Poslední reakce
Zdravím cestovatelskou komunitu a rád bych se zeptal, zda by někdo pomohl s naplánováním netradičního Round Tripu a  je jedno zda z Prahy nebo Vídně. Jde o to, že mám kluka 7 let a je blázen do letadel a chtěl bych naplánovat nějaký zajímavý trip na cca 4 dny, perfektní by bylo abychom letěli nějakým netradičním typem letadel (samo, že vždycky se to bude muset navázat nějakou A319-321 či. 737). Cenový limit cca 10K/osoba za letenky. Předem díky za pomoc    .
TRIP - netradičním letadlem
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
8 odpovědí
Ahoj cestovatelé, chtěli bychom jet na jaře na dovolenou do USA a chtěl bych se zeptat, jestli se zde najdou nějaké cestovatelky, které absolvovali delší let (cca 10h) letecky v těhotenství do zahraničí. Manželka bude v druhém trimestru, čili stále v týdnech, které jsou pro cestování letadlem doporučovány, ale i tak jsme se chtěli zeptat na osobní zkušenosti, zda doporučujete nebo byly nějaké problémy apod. Zároveň, jestli doporučujete i injekci na ředění krve, abychom se podle toho mohli zařídit. Moc díky.  .
Cestování letadlem v těhotenství (cca 10-11h)
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
16 odpovědí
Zdravím.mohl by mi někdo poradit jak vyřešit kompenzaci u turkish airlines. Našel jsem pouze email ocihelp@thy.com. máte někdo zkušenosti jak to vyřešit?díky .
Kompenzace - Turkish airlines
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
55 odpovědí
Dobrý den, Chci se zeptat za týden cestujeme Marseille má někdo zkušenosti s tímto městem? Hodně píšou že je vysoká kriminalita tak máme trochu i strach ale doufám že se tu najde někdo kdo má jen dobré zkušenosti. Dekuji  .
Marselle
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
12 odpovědí
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má někdo zkušenosti s finanční náhradou u letecké společnosti TAP u mezikontinentálního létání? Čtyři dny před odletem mi změnili navazující odlet z Lisabonu. Vše je v rámci jednoho tarifu, jen místo 5h strávím v Lisabonu 16h. Když si tedy zajistím ubytování v Lisabonu, tak mi to bude hradit TAP, plus nějakou finanční kompenzaci? Předem moc děkuji odpověď. S pozdravem Michal .
Kompenzace
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
220 odpovědí
Hezký den, zítra odlítám z Bratislavy do Athén a z Athén potom na Santorini s Ryanairem. Dneska jsem zjistila, že je kufr na výšku i s kolečkama a madlama asi o 2 cm vyšší, myslíte, že to bude velký problém? Dále mám zamluvené jedno odbavené zavazadlo, mám stále nárok i na dvě kabinová zavazadla nebo už ne? Děkuji moc, hezký den Míša  .
Ryanair zavazadla
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
9 odpovědí
Ahoj. Tak jak jsem slíbil, zakládám speciální vlákno o naší cestě kolem světa. Není cesta kolem světa, jako cesta kolem světa... (Obkroužit to vrchem umí každý druhý :D)...Proto jsme si s mou drahou polovičkou stanovili určitá pravidla: 1) Urazit cestu v délce min. obvodu zeměkoule, cca 40 075km 2) Přeletět rovník 3) Pokořit obratník raka a kozoroha 4) Dojít za severní polární kruh 5) samozřejmě nultý poledník a skok v čase nad tichým oceánem ;)  6) pak jsou tam další dílčí úkoly tipu množství použitých dopravních prostředků, dostat se do klubu 10tis. atd... Termín: duben 2024 Délka: 23-31dní (může se změnit) Cena: co nejnižší, ale uvidíme... Předpokládaná trasa: Praha- Vídeň- Abu Dhabí (Dubaj)- Male- Singapur- Bangkok- Kuala Lumpur- Sydney- Auckland- Cook Islands- Papeete- San Francisco- New York- Reykjavík- Praha  Už máme 4 letenky (v dalším příspěvku). Více najdete v tomto vláknu: jak se cesta tvoří, jaké letenky a proč kupujeme, kde máme stop-overy, proč nemůžeme některá místa vynechat.... "Cíl" cesty je cca v půlce na ostrově Aitutaki :)        .
Cesta kolem světa 2024
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
227 odpovědí
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli nevíte, zda se dá pojistit storno letu s jinou pojišťovnou, než nabízí agent, který vám letenku prodává (pojištění je nesmyslně drahé, 2x vyšší než u jiných společností, ale cena u agenta nejlevnější). Moc děkuji, Tereza .
Prosím o radu s pojištěním storna letu
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
51 odpovědí
Jsou mezi dopravci zásadní rozdíly v cenách za přebookování letenky? Potřebuji otočit Toronto a nevím, jestli mám dopravce filtrovat z tohoto hlediska - nikde se mi nedaří žádnou rozumnou informaci sehnat, takže ani netuším jaká je běžná praxe tj. v průměru kolik dní před odletem mohu let přebookovat a kolik asi mě to bude stát..... Má laická představa je, že teď si letenky koupím, na podzim letím a něco mi do toho týden před odletem vleze tak že bych ten let odložil na později + netuším co mě to bude stát.....  .
Letím Praha -> Ponta delgada s přestupem v Lisabonu. Navazující spoj odlétá za cca 9-10h. Otázka je zda velké odbavené zavazdlo mi automaticky přesunou do navazujícího spoje nebo zda si ho musím v Lisabonu vyzvednout a znovu odbavit? Společnost která oba dva lety provozuje je TAP Portugal , ale letenky jsem koupil přes mytrip (Kde jsem se na to ptal podpory a řekli mi, že si mám zavolat přímo do TAPu, protože oni to neví). Zároveň ještě pod otázka můžu opustit letiště a pak se za 8h hodin vrátit že ano?  .
Odbavené zavazadlo při dlouhém přestupu.
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
5 odpovědí
Zachytil někdo?  .
Flightradar24.com
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
75 odpovědí
Ahojte všimol som si že sa potichu zrušilo pravidlo 10x100ml v príručnej batožnie. Niekde som našiel že je to lebo majú lepšie skenery. Mám skúsenosť že to prestali riešiť od Ledna.    Viete o tom niekto viac? Zaujimavé že to nebolo nikde komunikované... Dík za info.  .
Nove pravidla na tekutiny v prirucnim zavazadle
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
134 odpovědí
Zdravím všechny, včera jsem u jiného tématu přemýšlela, že ve vašich leteckých statistikách bude spousta zajímavostí a taky spousta zajímavých výjimek. Proto jsem si říkala, že založím tohle téma a pro konkrétnost vykopávám: Mám za sebou přes 150 letů (cca půl na půl Evropa a zbytek) a přesto jsem nikdy neletěla s Emirates :) a s wizzair pouze jednou.   Další, která mne napadla, že jsem víckrát letěla, než jela vlakem.   Máte ve vašich statistikách taky nějaké "zajimávosti"?  .
Nalítal /a jsem toho dost, ale ..... zajímavosti z vašich statistik
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
57 odpovědí
Ahoj, můžu se zeptat především rodin, kdy jste poprvé s vaším dítětem poprvé letěli nějaký delší let? Chceme s malou zkusit poprvé letadlo a jelikož máme dovolenou na konci března, uvažovali jsme, že bychom letěli do Dubaje. Let je cca 6 hodin a malé bude 7,5 měsíce. Pořád zvažujeme zda do toho jít nebo je to fakt risk, tak budeme rádi za vaše zkušenosti. Moc díky. Ondra  .
Kdy jste poprvé s dítětem letěli delší let?
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
98 odpovědí
Ahoj, jde mít jako příruční zavazadlo batoh a k o tomu mít nějak omotanou tašku nebo nějak jinak ji tam mít aby to bylo uznané jako jedno zavazadlo. Samozřejmě v rámci povolených limitů na rozměry a váhu. Další otázka. WizzAir dává i na ty malé příruční zavazadla nálepky? A případně kde. Viděl jsem to v Budapešti a teď i v Brně, ale nikde o tom nepíše resp. Ryanar toto třeba nedělá... Díky za odpovědi, Víťa .
Příruční zavazadlo malé - Wizzair
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
11 odpovědí
Zdravím, cestovatelé.(Snad nezakládám zbytečně nové vlákno, v historii jsem hledal, ale shodný dotaz jsem tu nenašel.)Zajímalo mě prosím, od jak velké změny času letu vzniká nárok na storno letenky a vrácení peněz? Jako mnozí jsme v dubnu koupili levný Karibik z Paříže, a ted měsíc před odletem nám z SA přišla informace, že oba lety jsou o den posunuty. Což je pro nás problém - máme již koupené lety z/do Prahy, ubytování zajištěné (a o ten den nejde šoupnout, již plno). Ale v mailu o stornu letenky a vrácení peněz ani slovo. Přitom tahle varianta nám přijde nejsnazší, protože se dá letět s jinou společností ve stejný den jak původně, a není to ani o tolik dražší..  .
Změna času odletu - nárok na storno + refund?
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
35 odpovědí
Dave popisoval ve svém cestopisu z Ukrajiny, jak na Ruzyni poptal upgrade do business class s ukrajinskými aerolinkami za 100 USD. Zajímalo by mě, jestli s tím máte někdo zkušenosti především na zaoceánských letech (do USA, Asie, Latinské Ameriky, ...). Díky. .
Zkušenosti s upgradem do business na letišti
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
85 odpovědí
Ahoj, nemáte  někdo představu jak zjistit cenu zavazadla, která se dokupuje extra a nejde přikoupit online? Rezervaci máme primárně u Swiss air, ale letíme s Canadian airlines, Eurowings a Lufthansou. Právě proto je asi problém si batoh přidat v jejich systému (i check in jsme dělali na letišti). Stejně tak mě posílají k šípku i na zákaznickém servise a že mi to prý řeknou na letišti. Moc se mi ale nechce smířit se s představou, že mi u přepážky řeknou 250 euro za let (takže krát tři), nebo něco podobnýho.  Letenku jsme kupovali již s bagáží, kdy máme každý (dříve klasicky, dnes výjimečně) 23 kg. Na cestu zpět bychom ale potřebovali jedno zavazadlo navíc.... Letíme z Vancouveru, přes Calgary a Frankfurt do Drážďan. Letenka kupovaná zde přes vyhledávač, teda přes Student Agency. Moc díky  .
Cena extra dokoupeného zavazadla
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
9 odpovědí
Dobrý den, mám dotaz. Přítelkyně si legálně změnila jméno (nesouvisí se svatbou - změna jména i příjmení), ale letenka je na staré jméno. Platí to, co ohledně svatby, tedy že starý pas se starým jménem je možné použít do 3 měsíců od změny nebo to v tomto případě funguje jinak? Popřípadě lze s viditelně platným pasem (platnost do 2026, jméno a příjmení jako na letence) projít kontrolou i pokud je pas de facto neplatný (tady si nejsem jistý, jak to kontrolují)? Děkuji za odpověď.  .
Vueling - změna jména
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
7 odpovědí
Mám dotaz, pokud navštívím Írán a ztratím, nebo mi budou odcizeny peníze, jak se pak dostat k hotovosti z domova? Karty a tedy ani Western Union tam nefunguje, tak jaké jsou možnosti? Řešit to přes velvyslanectví? Po Íránu jsou směnitelná eura i dolary všude, nebo někde preferují jen dolary? Díky  .
Írán - řešení případné ztráty hotovosti
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
2 odpovědi
Krásný den, v nějaké super akci od AeroMexico jsem dneska koupila letenky z Frankfurtu přes Amsterdam přes Mexico City do Cancúnu. Jedná se o round-trip a to samé by mě mělo čekat i na cestu zpět. Nicméně by se mi líbilo při cestě do Mexika vystoupit již v Mexico City. Proto mám 2 dotazy na zkušenější cestovatele. 1) Pokud vystoupím již v Mexico City a nepoletím poslední část letu Mexico City – Cancún, budu moci stejně využít zpáteční letenku? Zpět už bych letěla zase správně z Cancúnu. 2) Když bude možnost vystoupit v Mexico City, tušíte, zda je odbavené zavazadlo automaticky přemístěno do navazujícího letadla nebo si to musí člověk zařídit sám? Zvážila bych případně let pouze s příručním zavazadlem. Za jakékoliv rady předem děkuji!   .
Vystoupení na přestupním letišti – AeroMexico
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
7 odpovědí
Zdravím, máte prosím někdo zkušenost s tím, že doletíte do destinace a to samé letadlo pokračuje dál a vy budete mít dvě separátní letenky a můžete teoreticky zůstat v letadle?  Dám můj konkrétní příklad. Mám zpáteční letenky do Windhoeku s Discovery airlines z Frankfurtu. Nicméně některé lety (3x týdně) Discovery airlines pokračují na Victoria falls. V rámci úspory času mě napadlo, zda by šlo koupit letenky na ten let tím letadlem a tím pádem bych nemusel vystupovat z letadla. Letadlo letí Frankfurt-Windhoek-Victoria falls-Windhoek-Frankfurt. Mám pouze příruční zavazadlo, takže bych nemusel řešit odbavené zavazadlo. Myslím, že třeba takhle létá i KLM Amster-Kuala Lumpur-Jakarta, případně i po Evropě Ethiopian airlines a jiní.  A můj dotaz zní, je to vůbec možné? Nebo bych musel ven z letadla,  jít přes imigrační a pak znovu přes kontrolu? To bych samozřejmě nestíhal a to letadlo by mi uletělo. Zkoušel jsem hledat na netu, ale ne úplně úspěšně.  Máte někdo reálnou zkušenost? Nebo to prostě nejde? V nejhorším koupím letenku na jindy a holt to naplánuji trochu jinak, ale tohle by mi ušetřilo čas i plánování.  Předem díky za info.    .
Po příletu pokračovaní tím samým letadlem dál
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
6 odpovědí
Ahoj všichni, za měsíc odlétám do Stockholmu s Finnair. Mám mezipřistání v Helsinkách. Problém je, že čas na transfer mám 35 minut. Všechno je v rámci jedné letenky, letecká společnost zůstává stejná. Otázkou je, zda stihnu ve Vantaa přestoupit. Ve Stockholmu bych totiž potřeboval být ještě toho večera, takže mi na tom docela záleží. :) Má někdo podobnou zkušenost? Mapu letiště jsem si projel, ale i tak by se mi hodily nějaké vaše tipy, jak to zvládnout co nejrychleji. Předem díky!  .
Mám mezi lety connection time 35 minut. Stihnu to?
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
39 odpovědí
Nemáte někdo tip na hole, které mohu vzít na palubu? Kovový hrot je zakázaný. .
Treking hole v příručním zavazadle
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
4 odpovědi
Dobrý den, chtěli by jsme s kamarádkou odletět do londýna navštívit příbuzného, ale ani jedné z nás nebylo 18. Bude nějaký problém při koupi letenek? a jestli ano jak máme tento problém řešit? Děkuji za odpověď.. .
Mohu letět pokud mi ještě nebylo 18?
Ve fóru Obecně o cestování letadlem
6 odpovědí