Polární záře ve Švédsku

Napsal musilova_k 2018-07-30T21:01:39+02:00 ve fóru Co vidět a navštívit
3 odpovědí

Krásný večer všem,


chtla bych se zeptat, zda tu není někdo, kdo v nedávné době navštívil Švédsko s úmyslem pozorovat polární záři či zda tu není někdo, kdo ve Švédsku nějakou dobu žil. Ráda bych co nejlevněji pozorovala polární záři a chybí mi tipy a doporučení. Je ve Švédsku nějaké místo (kromě NP Abisko, kde lze pozorovat polární záři a kde je velká pravděpodobnost jejího výskytu?). Jak je to tam se stopováním? Je ve Švédsku reálné nebo nejsou Švédi příliš stopařský národ?Předem děkuji všem kdo se ozvou.

Polárna žiara sa dá veľmi dobre pozorovať zo severjnejšej časti Švédska, ideálne od mesta Lulea severnejšie. Niekedy je vidieť aj v južnejších častiach, dokonca aj z oblasti okolo Štokholmu, ale čím južnejšie tým je to zriedkavejšie a v okolí Štokholmu je to už veľmi výnimočné. Najčastejšie sa vyskytuje na jeseň alebo na jar, ale vtedy býva oblačno. Takže cestovať do Švédska za týmto účelom sa viac odporúča v zime. Predpoveď intenity polárnej žiary sa dá pozerať na internete, napr. tu http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/

Stopovať sa vo Švédsku určite dá. Len si treba uvedomiť, že vzdialenosti sú tam trochu iné ako u nás a sever Švédska je veľmi riedko osídlený. A premávka v niektorých oblastiach nie je takmer žiadna. Teda stopovať Štokholm - Uppsala bez problémov, ale Štokholm - Umea alebo Lulea by som už veľmi zvážila.

Moc dekuju za tipy. Chystam se tam na konci listopadu a to jiz doufam bude spravna doba na sledovani a nejakou polarni zari uvidim. 

November by mal byt dobry. Ak to nechcete vyslovene vo Svedsku sa da letiet aj cez Helsinki na sever Finska alebo cez Gdansk/ Norsko do Tromsa. 

Vyhledávání

Přihlášení

Ještě nemáš účet? Zaregistruj se!